Het feest der bevrijding Hengelverbod voor het Amstelmeer KIJKEI) ,sKO0PETUyüOE(K MODERNE FOTO's EN VE8EI00TINGEH Vreugde in het Saargebied* De bevrijdings-demonstratie. OVEREENSTEMMING MET BELGIE. Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Hiedorp Een toe te juichen maatregel yoor de beroepsvisschers. Postrekening No. 23330 Int TeleL No. 20 20 PAGINA'S. „HET SIERHUIS" bied aan Dnitschland werd Vrijdag van het gebouw der Duitsche legatiete Den Haag de vlag nitge> stoken. Ongetwijfeld heeft Clemenceau bij de onderhande lingen over het vredesverdrag van Versaille den il lusie gekoesterd, dat na vijftien jaar het aan grond stoffen zoo rijke Saarbekken wel zoodanig zou zijn „verfranscht", dat het gebied zich vrijwillig van Duitschland zou afscheiden. Als ooit deze groote Fransche chauvenist een fout gemaakt heeft, dan is het wel zijn totaal verkeerde kijk op de vaderlandsliefde van den Duitscher. en liet doet prettig aan, dat het tegenwoordige Frank rijk op de meest loyale wijze zijn fout heeft erkend en zich zonder mokken heeft neergelegd bij den uit slag van het plebisciet. Gisteren heeft dan Baron Aloisi, namens den Vol kenbond op plechtige wijze het Saargebied aan Duitschland overgedragen en daarmede is een der belangrijkste geschilpunten tusschen Frankrijk en Duitschland weggenomen. Hitier zelf heeft uitdrukkelijk verklaard, dat thans geen territoriale problemen meer tusschen Duitsch land en Frankrijk bestaan, welke woorden dus een erkenning inhouden van de op dit oogenblik tus schen beide landen bestaande grenzen. Voor Duitschland is het feit van de terugkeer van Ket stamverwante Saarvolk op dit oogenblik een bron van groote vreugde, maar voor ons allen, voor élk goed Europeaan kan de dag van gisteren ook éen van voldoening zijn, omdat de oplossing van dit netelige vraagstuk zonder groote wrijving en oorlogsdreiging is verloopen, en het mogelijk is ge bleken een serie ingewikkelde problemen, die na tuurlijk aan een dergelijke overdracht vastzitten, zónder ernstige complicaties tot een goed einde te brengen. Kcgeling is gistermiddag geparafeerd. De Nederlandsch—Belgische onderhandelin gen, die sedert geruimen tijd gevoerd werden, hebben thans tot overeenstemming geleid. Een regeling is gistermiddag op het departe- Mént van Frondtnisfché Zaken geparafeerd; van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. zooals het is. Dit is slechts een eerste begroeting, ik kom tot u terug (stormachtige toejuich tingen) maar het was mij onmogelijk vandaag te Berlijn of elders te blijven. Mijn hart heeft mii heden tot u gevoerd om u te zeggen hoe gelukkig het Duitsche volk en ik zelf ben over uwen terugkeer. Ik verzoek u de deugden die gij 15 iaar bewaard hebt, ook aan Duitschland te geven, gelooft aan dit Duitschland, aan zijn vrijheid en zijn grootheid. Blijft trouw aan het nationaal socialisme omdat wij de vaan van het Deutschtum hebben opgeheven toen hij rijk zeif in zijn diensten staat van vernede ring verkeerde. En ten slotte: geeft Duitschland ook uw il om voor het algemeen te werken, om de natie heer van haar eigen lot. te maken. Dit Duitschland zal onze eerste gemeenschappelijke eed van trouw gelden. EN DE DAARMEE IN OPEN VERBINDING STAANDE WATEREN. VAN EWIJCKSLUIS: Ofschoon hier vorige week reeds bekend was, dat het Amstelmeer met de daarmee in open verbinding staande wateren, met het oog op de bevordering vari de vischcultuur, waren uitgesloten van die, waarin zonder schriftelijke vergunning van den rechthebben de op het vischrecht, met den hengel mag worden gevischt, werd hier. Donderdag 28 dezer elke offi- cieele bevestiging hiervan gemist. Op een toen door den voorzitter der vereeniging „Visschersbelangen", den heer K Keuris Az., aan het Hoofd der afdeeling Visscherijen verzonden telegram, waarin nadere in lichting hierover werd gevraagd, werd dienzelfden dag een eveneens telegrafisch antwoord ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat bedoeld hengelverbod op 21 Februari j.1. in werking is getreden. Vrijdag werd het Staatsblad, waarin bedoeld besluit is opgenomen (No. 43) ontvangen. De tekst hiervan (voor zoover voor belangstellenden van belang) luidt als volgt: „Eenig artikel.'* Ons besluit van 26 Februari 1934 (Staatsblad No. 79) wordt gewijzigd en aangevuld als volgt: leenz. 2e. na de wateren, genoemd in g wordt toegevoegd: h. bet Amstelmeer en de daarmee in open verbinding ;staande wateren: het JBalgzand- kanaal vanaf Van Ewijcsluis tot aan de uit wateringssluis. aan het einde van dit kanaal, benevens het zijkanaal van, het Balgzandka- naai, naar het Noordhollandsch Kanaal tot aan de Schutsluis, het Waard, en Groetkanaai vanaf het Amstelmeer tot het uiteinde nabij Aarts'woud, en de Van Ewijcksvaart vanaf Van Ewijcksluis tot Kleine Sluis. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteeke- ning van het Staatsblad, waarin het is ge plaatst. Onze Minister voornoemd is belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State. 's Gravenhage, den 8sten Februari 1935. (w.g.) Wilhelmina. De 'Minister van Economische Zaken, (w.g. Steensberghe. Uitgegeven den negentienden Februari 1935 De Minister van Justitie, (w.g.) Van Schaik. I Het besluit van 26 Febr. 1934 (staatsblad No. 79) waarvan in dit artikel sprake is, geeft eene opsom ming van de verschillende wateren, waarin met het oog op de bevordering der vischcultuur, geen hcn- gelvisscherij wordt toegelaten. Ofschoon deze beslissing vele hengelliefhebbers vermoedelijk minder aangenaam zal zijn, valt zij voor de bona-fide beroepsvisschers ten zeerste toe te juichen. Door de indijking zijn deze sterk gedupeerd, daar hunne inkomsten tot een- minimaal bedrag te rugliepen. Het aan hen in pacht verstrekte Amstel meer gaf hen echter eenig perspectief, dat metter tijd, als zich daarin verschillende zoetwatervisch- soorten voldoende zouden hebben ontwikkeld, moge lijk weer een redelijk bestaan zou kunnen worden verworven. De eerste vischsoort die in vrij ruime mate aanwezig was, bleek de baars te zijn, doch niet zoodra had deze de wettelijk vastgestelde maat bereikt, of groote scharen hengelaars wierpen zich hier op, waarvan meerdere niet schroomden, ongeoor loofd vischtuig te gebruiken. Op die wijze dreigde de bevordering der vischcul tuur, die door de betrokken visschers met graagte was aangevat, weer volkomen te mislukken en hét is begrijpelijk, dat de visschers zich daartegen meenden te moeten weren. Het resultaat van dezen strijd komt in het hier boven weergegeven Koninklijk Besluit tot uiting A^n de betrokken vischers is thans de taak don vischrijkdom van het Amstelmeer en de daarmee in open verbinding staande wateren, door inplanting van meerdere waardevolle vischsoorten zooveel mo gelijk te bevorderen» Zaterdag 2 Maart 1935, 78ste Jaargang. No. 967 0 SCliCER COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. drift hoog op en de Saarlanders werden niet moe hun wensch te kennen te geven, dat zij den „leider" wil den zien, aan welken wensch Hitier dan in de meeste gevallen weer onvervaard gehoor gaf door zich op te richten. Na het défilé spraken Hess, Göbbels en Bürckel, alle drie met een paar andere woorden, maar overi gens precies hetzelfde, n.1. een compliment voor de vasthoudendheid en de Duitsche trouw der Saarbe- volking gedurende zooveel jaren. Ten slotte kwam het hoogtepunt voor de toehoor ders da rede van Hitier zelf. De leider begon met een herinnering aan zijn eerste rede voor een deel der Saarbevolking bij het gedenk- teelcen in het Niederwald in 1932. Een jaar later sprak ik, vervolgde Hitier, reeds voor 30.000 Saarlanders te Coblentz en toen hebt gij mij beloofd Duitschland trouw te zullen blijven en ik beloofde u van mijn kant dat Duitschland u nooit in.den steek zou laten. Nu voel ik mij gelukkig in uw midden te zijn en wij mogen den hemel wel danken dat onze derde ontmoeting in het Duitsche Saarland geschiedt Al regende het hard, wij hadden toch de zon in onze harten want het is een geluksdag voor allen die hier zijn en voor de vele millioenen die ons van hier tot Koningsbergen hooren. Maar het is, naar ik meen, ook een l geluksdag voor heel Europa, want dit gebied had een eeuwigen twistappel kun nen worden als men niet zoo verstandig was ge weest bet aan Duitschland, waarbij het hoorde, te rug te geven. Het herstel van natuurlijke grenzen en natuur lijk verstand zal de verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk verbeteren. Het moet. mogelijk zijn dat twee groote volken elkaar de hand reiken om samen te werken bij de afwending van de rampen die Europa bedreigen. Laat den dag tevens een leer zijn voor hen, die gedacht hebben dat zij een volk een deel van zijn eigen wezen konden ontemen. Ten slotte is het bloed sterker en dikker dan alle papieren verdra gen. Wie uit dit feit niet leeren wil zal later in de geschiedenis niet meer genoemd worden. Uw trouw Saarlanders heeft mijn arbeid verlicht een arbeid die geen ander doel kent dan Duitsch land weer vrij en groot te maken. Viert dus heden feest, maar morgen gaan wij weer aan het werk voor ons geliefd Duitschland, want dit werk is nog pas een aanvang van wat ons voor de oogen zweeft. Ergen nood hebben wij moeten lijden om eindelijk tot een ware volksgemeenschap te gera ken, maar thans zijn wij toch zoo ver. Om getuige van deze volksgemeenschap te zijn, oen ik vandaag tot u gekomen,, maar ook als strij- der, want ons groote doel is nog niet bereikt: ook de tegenstanders moeten dit Duitschland leeren zien nieuwe SCHEMERLAMPEN in chroom- hout - aardewerk - tin - smeedijzer, enz. Keuze uit 35 soorten. Zéér lage prijzen. J. KLERK, Laagzijde 27 B Schagen De laatste voorbereidingen voor de feestelijkheden te Saarbrücken bij de overdracht van het Saargebied aan Duitsehland; Hef gereedmaken der groote tribunes» Laaiende geestdrift te Saarbrücken, on danks den stroomenden regen. Het laatste territoriale probleem tusschen Duitschland en Frankrijk thans weg genomen. OPNIEUW VREDES-WOOBDEN VAN HITLER. Gister is voor het Saargebied de groote Groote avonddemonstratie te Saarbrücken Hoog klinkt Het Deutschland-Iied, direct gevolgd door de nationaal-socialistische strijdmarsch, het Horst Wessel lied. Gedurende geheel den nacht van Donderdag op Vrijdag klonken langs de wegen van het Saargebied de vreugde en vrijheidszangen van de bevolking, terwijl boven alles klonken de kreten „Die Saar ist Fred" en „Die Saar kehrt helm." dag aangebroken van de terugkeer tot het Dnltsche Rijk, waartoe bi] de volksstemming van 13 Januari jl. door de Saarbevolking met groote meerderheid de wensch is uitge sproken. Gistermorgen te half tienbegon de plechtigheid in het reeringsgebouw, waar baron Aloisi, de voor zitter van de door den Volkenbond ingestelde Com missie van Drie, in tegenwoordigheid van slechts enkele autoriteiten namens den Volkenbond het bewind overdroeg. Hij verklaarde hierbij o.a. dat door de overdracht van het Saargebied aan Duitsch land een element van onrust uit de betrekkingen tusschen de mogendheden verdween en hij sprak de hoop uit, dat dit een voorteeken van den vrede in Europa zou zijn. Dr. Frick, de Duitsche Rijksminister, dankte de commissie en verklaarde dat thans de wensch van 15 jaar van de Saarbevolking in vervulling is ge gaan. De Duitsche regeering is overtuigd dat met de oplossing van de Saarkwestie een belangrijke stap is gedaan op den weg tot algemeene verbetering van den internationalen Europees^hen toestand. Na de regeeringsoverdracht werd te kwart over tien de Duitsche vlag officieel geheschen. Dr. Frick hield een toespraak tot het volk van het Saargebied, waarin hij zeide, dat het uur der bevrijding, waar op men 15 jaar had gewacht, thans had geslagen. De Duitsche kleuren wapperden eindelijk weer over het Saargebied. Gisteravond om 6 uur begon te Saarbrücken op het plein voor het gebouw der regeeringscommissie de groote bevrijdingsdemonstratie. Ondanks den stroomenden regen laaide de geest-

Schager Courant | 1935 | | pagina 1