Simon nog niet naar Berlijn. Postrekening No. 23330 Int. Telei. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Het bezoek voorloopig uitgesteld. Het bezuinigingsplan van de regeering. DOOR DE LOCOMOTIEF GEGREPEN. Robbenjagers in nood. ZWARE BRAND TE DREUMEL. DE LUTINETOREN IN GOEDEN STAAT. Wijziging Kieswet enz. Vier inbrekers gearresteerd. Het fortuin van den vrek. Woensdag 6 Maart 1935. 78ste Jaargang. No. 9673 CHAC Dft blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdag». Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst COURANT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ontstemming te Berlijn over het Engelsche Witboek. Hitier heeft kou gevat. Een diplomatieke ziekte? Engelsche zet tegen Japan. Wij zitten weer midden in een actieve periode van de groote politiek. Er wordt geschiedenis gemaakt! Niet dat élke gebeurtenis op zichzelf geboekstaafd zal worden in de annalen der geschiedenis, maar het totaal complex der diplomatieke zetten op het inter nationale schaakbord kan vrede of oorlog, welvaart of armoede, vooruitgang of ineenstorting beteekenen. En de heeren diplomaten verplaatsen hun schaak stukken thans zoo snel, dat van tijdnood geen spra ke is. Het is een bijzonder belangwekkend schouwspel om dit spel, dat voor de volkeren leven of dood kan beteekenen, te volgen. Het meest actief is op het oogenblik ongetwijfeld Engeland. De naam flegmatiek durft men bijna niet meer op het Albion van tegenwoordig toe te pas sen. In Downingstreet, het centrum van het Engelsche politieke leven, heerscht een bedrijvigheid zonder weerga en de Britsche politieke activiteit toont zich op verschillende fronten. Bezien wij eerst eens de verhouding tot Berlijn. Sir Simon, begeleid door zijn trouwe trawant An- thony Eden, zou daar een bezoek gaan Drengen om te trachten de basis te vinden waarop de verbete ring van de Fransch-Duitsche verstandhouding kon worden tot stand gebracht. Dit is de schoone formu leering van het feit, dat deze vriendschap door Ber lijn zou dienen te worden gekocht met tal van min der prettige dingen, als Oostelijk pact, Donaupact, etc. Dat Berlijn daartoe gemakkelijk zou zijn te over reden leek niet zeer waarschijnlijk en men ver klaarde toen doodleuk dat Simon waarschijnlijk, na zijn Berlijnsche onderhandelingen, meteen door zou reizen naar Moskou. Stel U voor: Simon, na een mogelijk mislukken der onderhandelingen, op het Berlijnsche station uitge leide gedaan door Göring op zijn weg naar den Rus. 't Was wel wat erg en toen de Duitsche Michel leelijk begon te kijken en een pruillip trok, gaf John Buil met een minzaam lachje toe. Dit „afscheid voor immer" zou de Duitschers wor den bespaard. Sir Simon zou na ziin bezoek aan de Duitsche hoofdstad eerst weer naar Engeland te- rugkeeren. Of hij dan later naar Moskou zou gaan, zou nader onder de oogen worden gezien. Hitier wist nu, dat de toenadering tot Rusland als een dreiging in reserve werd gehouden. De Duitsche regeering wilde het bezoek van Sir Simon op waardige wijze vieren. Met groote voortvarendheid werden de toebereid selen getroffen om de groote man te ontvangen en wij lazen in de laatste dagen reeds van groote gast malen, die zouden worden aangericht. Blijkbaar wilde Hitier er vooral den nadruk op leggen, hoe graag hij wil praten. Dat deze bereidwilligheid niet In zich zou slui ten de geneigdheid om veel toe te geven, hebben wij echter de laatste weken wel uit tal van rede voeringen van den Führer kunnen vernemen. Zonder ophouden hebben de verantwoordelijke regeeringspersonen in Duitschland verklaard, dat zij er niet aan dachten, zich nog langer allerlei be perkingen te doen opleggen. De Engelschen wisten dus. dat onder de groote betuiging van blijdschap over het Engelsche be zoek, de stugge wil verborgen was om op het zui ver nationale standpunt te blijven staan. Er moest dus nog een brandbom geslingerd wor den in het Duitsche kamp en liefst een die flink aankwam en veel verwarring zou stichten. Welnu deze bom, in den vorm van een Engelsch Witboek, is met veel élan door MacDonald geworpen. Dit Witboek legt in klare bewoordingen de nood zaak voor Engeland vast om zich zoo spoedig mo gelijk te bewapenen en werpt de schuld daarvan in hoofdzaak op de Duitsche herbewapening, alsmede op den geest, waarin de Duitsche jeugd onder het huidig bewind wordt opgevoed. Een dergelijke taal is duidelijk en kan moeilijk worden misverstaan. Het beteekent dat Engeland paraat is en het de voortgang van de huidige Duit sche politiek niet langer zal dulden. Dat dergelijke scherpe woorden nog eens "worden herhaald vlak voor het bezoek van Sir Simon, kan dan ook geen toeval zijn en de Duitsche pers vat het dan ook zoo op. Het lijfblad van het Duitsche Nationaal Socialis me, de Völkische Bcobachter spreekt van een „on vriendelijke daad van de eerste orde" en van „een ongepaste hint tegen Duitschland", De Essener Na tional Zeitung het blad van Goering zegt dat uit deze daad zonneklaar blijkt, dat Engeland nog steeds Duitschland als zijn natuurlijke vijand blijkt te beschouwen. Dat de Duitsche regeering een tegenzet zou doen is vanzelfsprekend en zij heeft die gevonden in een verkoudheid van Hitier. Gisteren heeft de Duitsche gezant te Londen, doen weten dat Hitier een lichte verkoudheid, gepaard gaand met een hevige heeschheid. had opgedaan en dus Sir Simon niet zal kunnen ontvangen. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk dat de leider niet in staat is om aan het. eind van de week zijn Engelsche gasten te verwelkomen en met hen te spre ken, maar als dat zoo is, dan komt deze ongesteld heid toch wel bijzonder van pas en het is dan ook geen wonder dat men in vooraanstaande Engelsche kringen onverholen spreekt van een „diplomatieke ziekte". Opvallend is in elk geval, dat de Duitsche mede- deeling spreekt van een „uitstel" van het bezoek, zonder daaraan de verwachting vast te knoopen, dat na het herstel de onderhandelingen zullen kunnen beginnen. Daar zitten we nu! Duitschland weet dat de Engelsche heeren niet al leen komen om te dineeren of feest te vieren, maar dat zij wel degelijk van plan zijn om de duimschroe ven aan te zetten, terwijl aan den anderen kant En geland nu wel kan vermoeden, dat Duitschland niet zoo heel gemakkelijk zal vlakvallen. Ongetwijfeld is Engeland in een zeer sterke posi tie, omdat het geheel Europa achter zich weet, maar de wijze, waarop de Duitsche leiders soms reagee- ren, als zij de eer en waardigheid van hun land in gevaar achten, is zoo bruut en ongewoon, dat het nog lang niet zeker is dat zij voor de Engelsche tac tiek zullen zwichten. Wij zijn dan ook bijzonder benieuwd wat Duitsch land zal doen. Vraagt het, na het herstel van Hitier, opnieuw om een conferentie, dan zijn door de Engelsche tac tiek de kansen op een vergelijk sterk gestegen, maar wordt van uitstel, afstel gemaakt, dan zijn we nog even ver als maanden geleden. Wij zeiden in het begin reeds dat Engeland tal van stukken op 't politieke schaakbord had verzet en een van de voornaamste is zeker wel de uitnoodiging aan de Vereenigde Staten, Frankrijk en Japan, om gezamenlijk finantieelen steun aan China te verlee- nen. Dat is nu de traditioneele gepantserde vuist in de fluweelen handschoen! Japan was zoo leuk bezig om met China aan te papen! Het zou helpen bij de pacificatie, de buiten- landsche adviseurs zouden door Japansche worden vervangen. Ja, zelfs was Japan bereid tot een lee ning! Het moest vrede en vriendschap zijn tusschen China en Japan. En daar komt nu Engeland met z'n voorstel en gooit roet in het eten. Zeker, het aanbod is bijzonder welwillend en te gemoetkomend en in vriendelijke bewoordingen ver vat. maar Japan zal zeer goed gevoelen dat onder dit spontane aanbod een grimmige vastbeslotenheid verborgen is om niet langer met zich te laten sol len maar eindelijk eens klare wijn te doen schenken. Japan zal thans moeten antwoorden en dat ant woord zal ons doen zien of Japan het Verre Oosten voor zich alleen als invloedsfeer wil reserveeren, of dat het ook andere wil toelaten. Wij zeiden het reeds, in het begin; in deze dagen wordt geschiedenis gemaakt! Het antwoord van Japan is van geweldig belang voor de verdere ontwikkeling van de verhoudingen in Azië. Het ontwerp nog niet bij den Raad van State. Blijkens een relaas in het U. D. is het bezuinigings plan van de regeering, dat volgens de aanvankelijke plannen voor 1 Maart zou verschijnen, nog niet in kannen en kruiken, en moet de toezending aan den Raad van State nog geschieden. Deze toezending is echter wel spoedig te verwachten, aldus het blad, wel licht nog deze week. Noodlottig ongeluk op een onbewaakten over weg. 63-jarige man het slachtoffer. Gistermiddag om 12 uur is op den onbe waakten overweg van den spoorweg Dor drechtLage Zwaluwe ter hoogte van den Lindendijk, op de grens tusschen Dordrecht en Dubbeldam, de 63-jarige M. v. d. Stoel uit Puttershoek, die per rijwiel in de richting Dordt reed, door een sneltrein naar Dordrecht gegrepen en gedood. De man, die zich er niet tijdig van vergewist had, dat de overweg veilig was en het flikkerlicht blijk baar niet had gezien, werd door de eerste locomotief van den door twee locomotieven voortgetrokken trein gegrepen en ruim 30 M. voortgesleurd. Het slachtoffer, dat deerlijk verminkt was, moet onmiddellijk gedood zijn. Het personeel van den trein heeft nog een uit Dordt komenden trein doen stoppen om eventueel doktershulp te kunnen inroepen. De Dordtsche politie heeft het stoffelijk overschot naar Puttershoek doen vervoeren. De man was ge huwd en vader van eenige kinderen. Riga. 26 Estlandsche visschers van het eiland Oesel, die op de robbenjacht waren uitgetrokken, zijn door den storm overvallen en de Oostzee inge dreven. Vier hunner slaagden er eindelijk in in Noord Koerland het vaste land te bereiken. Zij stel den de Lettlandsche havenpolitie te Windau van het gebeurde in kennis en deze zond onmiddellijk twee ijsbrekers erop uit om de robbenjagers op te zoeken. Ook uit Estland zijn twee ijsbrekers ver trokken om de vermiste visschers te hulp te komen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is men er echter nog niet in geslaagd de vermiste zeehon denjagers te vinden, Dinsdagmorgen tegen vijf uur is op het strand van Palmnicken aan de Oost-Pruisische Samlandkust een open motorkotter aangedreven, waarin zich vier halfbevroren Estlandsche visschers bevonden. Zij werden volkomen uitgeput naar het ziekenhuis over gebracht. Zij waren met de overige 26 visschers op 1 Maart in zee gestoken. De hevige Noordooster storm dreef hen naar Oost-Pruisen, daar hun brandstof opgeraakt was en de storm de zeilen stukgeslagen had. Men vreest dat zij de eenige zullen zijn, die be halve de in Noord Koerland gelande .visschers ge red zijn. v Boerderij en eenige hooimijten een prooi der vlammen. Verscheidene dieren omgekomen. Gisteravond 6 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer H. Vink, aan den Dijk te Dreumel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men slechts met moeite in slaagde de kinderen te redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon met de ouderwetsche handspuit het vuur niet bedwingen. De boerderij stond weldra in lichte laaie. Omwonenden trachtten het vee naar buiten te drijven, hetgeen slechts ge- deeltijk gelukte. Twee varkens, een koe, een groote partij kippen en een hond kwamen in de vlammen om. Het vuur sloeg over naar een helende landbouw- schuur van V., welke evenals de boerderij tot den grond is afgebrand. Inboedel en landbouwinventaris gingen eveneens verloren. Een dichte vonkenregen leverde groot gevaar op voor de verschillende met riet bedekte boerdeijen in de omgeving. De vonken kwamen neer op een groote hooischuur van den landbouwer A. Kooijmans, welke aan de overzijde van den dijk stond. De schuur vatte vlam en brandde spoedig als een fakkel. Ongeveer 5000 kg. hooi en 9000 kg. stroo zijn een prooi der vlam men geworden. Ook een verderop staanden hooiberg van den landbouwer A. van Deursen werd aangetast. Dank zij de gunstige windrichting werd geen ver dere uitbreiding verwacht. De nablussching zou den geheelen avond en nacht in beslag nemen. V. was laag verzekerd, K. en v. D. voldoende. De totale scha de loopt in de duizenden. De bergnigstoren staat nog vast in den bodem. - Op 1 April hmervatting der werkzaamheden. Terschelling. Door de bergingsmaatschappij Doeksen is heden een onderzoek ingesteld naar den toestand op het Lutineterrein. De bergingstoren, die den geheelen winter aan de zwaarste stormen is blootgesteld geweest, werd teruggevonden in precies denzelfden staat als waarin men hem in den herfst van het vorige jaar heeft achtergelaten. De toren staat ongeveer 9 meter diep in het zand met den voet in de kleilaag. In den toren staat 16 meter water, waaruit blijkt, dat gedurende de maan den, dat de toren onbeheerd in de branding heeft ge staan op de beruchte Terschellinger gronden, geen korrel zand van buiten naar binnen is gekomen. Het toestel is ook in geen enkel opzicht beschadigd. Wij vernemen verder, dat op 1 April a.s. de pogin gen tot berging der Lutinesc'nat hervat zullen wor den. VECHTPARTIJ TE VENLO. Met een broodmes in de borst gestoten. Bij een ruzie in de Jodenstraat te Venlo werd gistermiddag de 36-jarige A. Wolters uit Venlo met een broodmes in de borst gestoken. Het slachtoffer liep hierbij een ernstige wónde op en moest in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. De dader, de 24-jarige B. K. uit Venlo, werd gearresteerd en is naar Roermond overgebracht. Tusschen de beide personen bestond een oude veete, welke aanleiding tot de steekpartij heeft gegeven. De bekende Rotterdamsche vioolbouwer Eugene Eberle, wien vele beroemde volisten en cellisten hun Instrumenten toevertrouwden, wordt deze week 60 jaax. Intrekking van het wetsontwerp op handen? De parlementaire redacteur van Het Volk meldt: Naar wij van doorgaans welingelichte zijde verne men, heeft minister De Wilde aan de Kroon machti ging gevraagd, het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, in te trekken. Zooals men weet, had het voornaamste onderdeel van het ontwerp ten doel, de intrede van kleine paf tijen in de volksvertegenwoordiging te bemoeilijken. Het daartoe uitgekozen middel bestond hierin, dat partijtjes, die bij de eerste toedeeling van zetels zich minder dan drie plaatsen zouden zien toegewezen, ge heel zouden worden uitgesloten. Een middel, dat wij in ons hoofdartikel van 20 Februari, naar aanleiding van de memorie van antwoord van minister d« Wil de,e een paardenmiddel hebben genoemd. STATENVERKIEZINGEN. De Communistische Partij zal in alle kieskringen van Noord-Holland, blijkens „De Tribune" de vol gende candidaten stellen: 1. L. Seegers, 2. D. Wijn koop. 3. K. Beuzemaker. 4. Klaas de Vries. 5. L. Jan-» een, 6. D. Noordewier, 7. Gerrissen, 8. J. Branden^ burg; 9. Bertha de Vriesde Hondt; 10. D. Mak» kinga; 11. D. Lammes; 12. H. Sterringa; 13. J. Die- ters; 14. J. H. Janzen; 15. C. de Jong; 16. R. Huls^ 17 J. van Delden; 18. G. de Vries: 19. C. Dekker; 20. M van TondfcrenSmit. In den namiddag is door de recherche van het bu reau Warmoesstraat te Amsterdam in het bijzijn va» den substituut-ofifcier van Justitie, mr. Versteeg, een huiszoeking verricht in een perceel aan da Kromme Waal. Het onderzoek had tot gevolg, dat vier personen,, los werklieden, zijn gearresteerd, verdacht betrok ken te zijn bij den inbraak die onlangs is gepleegd in een perceel aan de N.Z. Kolk. waar ongeveer f 1000 is gestolen. De vier arrestanten zijn aan een uitvoe ring verhoor onderworpen en daarna ingesloten. Zij zullen waarschijnlijk ter beschikking van de Justitie worden gesteld. MISDADIGERS KOSTEN VEEL. In Amerika eischt hnn bestrijding meer dan 12 milliard per jaar. Chicago. In ©en tafelrede voor een aantal zaken- menschen heeft de federale procureur-generaal, Dwight Green, de man, die o.a. Al Capone naar de gevangenis heeft gezonden, erop gewezen, dat de mis daad in de Vereenigde Staten het land meer dan 12 milliard dollar per jaar kost. Hij verklaarde, dat teneinde de bevolking tegen d« misdaad te beschermen, twee wegen open staan. Of de federale wetgeving moet worden uitgebreid, of de afzonderlijke staten moeten samenwerken, door krachtens wederzijdsche overeenkomsten misdadi gers, die in een anderen staat de wet hebben overtre den, te straffen. GEHEIMZINNIG AUTO-ONGEVAL MET DRIE DOODEN. Weenen. Op den weg tusschen Guntramsdorf en Loosdorf beeft men hedenmorgen een totaal ver nielde auto gevonden met twee geheel verkoolde lij ken in den wagen en een gedeeltelijk verkoold lijk. ér voor. De wagen is vermoedelijk in volle vaart tegen een boom gereden, vernield en in brand geraakt, waarbij de drie inzittenden, die niet geïdentificeerd konden worden, zijn omgekomen. De auto was in den loop van den nacht van Ir. August Braun gestolen, zoodat men aanneemt, dat de inzittenden de dief en zijn helpers waren. LAWINE-ONGELUK IN DE TATRA. Praag. De bladen melden, dat een lawine-onge luk in de Tatra (gebergte, dat tot het Karpaten systeem behoort) vier dooden heeft geëischt. SNELTREIN DOODT VIJF SPOORWEGARBEIDERS Melun. Een sneltrein is te Mormant op een goep arbeiders ingereden. Vijf hunner werden ge- doqd. Het ongeluk is te wijten aan den mist. Dat niets waard bleek te ^zijn. Belgrado. De zoons van Jeja Jovanovitch heb ben nooit veel geluk. Toen Jeja stierf, vertelde hij hen het laatste oogen blik, dat hij een geweldige schat in zijn huis ver borgen had. Na eenige weken te hebben gezocht, vonden ze in den muur een ijzeren kistje, dat bui tengewoon zwaar was. Het was zeer zorgvuldig gesloten, doch met een bijl konden ze het tenslotte openen. Het kistje bevatte vele banknoten en stapels nik kelen munten. Den volgenden dag gingen ze met hun schat naar de bank. De kassier vond het geld zeer interessant en verklaarde dat vóór den oorlog het geheel een waarde had gehad van ongeveer f 15.000. „En wat is het nu waard?" vroeg daarop een van de zoons. „Als U de munten laat smelten, krijgt U er minstens wel f 10.voor, antwoordde de kassier glimlachend

Schager Courant | 1935 | | pagina 1