Plaatselijk Nieuws. Schag en-nieuws. Moerdijkbrug defect Landbouwer op onbewaakten overweg gedood. Afdeeling Schagen e.o. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Firma GEBR. ROTGANS r v h oo gw ou n Uit 3 de OMGEVING Vertraging in den treinenloop. Het euvel spoedig hersteld. Gisterochtend is er stagnatie geweest in den trei nenloop tusschen Rdtterdam en het Zuiden des lands, tengevolge van een defect aan een der rails op den spoorbrug van den Moerdijk. Het euvel is zoo spoedig mogelijk verholpen. Door een en ander is de trein van Venlo naar Rotterdam, uit den dienst genomen. De trein van Roosendaal naar Rot terdam, werd verlegd over Breda, 's Hertogenbosch, Utrecht. Om 10 uur was het defect hersteld en de treinen loop weer normaal. De nachttrein uit Parijs, die om 11.22 uur aan het Centraal Station te Amsterdam moest aankomen, is 13 minuten lpter gearriveerd, omdat hij in verband met het defect geleid werd over Den BoschUtrecht Amerongen. Gisteravond is te omstreeks 9 uur de 30-jarige landbouwer J. Veenhof uit Leersum, die op de fiets over den onbewaakten overweg na bij de vroegere halte De Haar op de lijn Amersfoort Resteren reed, door een passeerenden trein gegre pen en onmiddellijk gedood. Het lijk was gruwelijk verminkt. Het stoffelijk overschot is naar Ameron gen overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. Deze afdeeling hield haar ledenvergadering op Dinsdag 5 Maart 1935, des avonds half acht, in het Noordhollandsch Koffiehuis Voorzitter de heer D. P. Timmerman, secretaris de heer Joh. de Veer. Na het openingswoord van den voorzitter, werden de notulen door den secretaris gelezen; ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de gemeentebesturen van Schagen en St. Maarten bericht hebben, dat ze om finantieele redenen niet over kunnen gaan den grond slag voor paarden te doen vervallen. Te Sint Maarten wordt een landbouwcursus gehou den, waartoe de afdeeling haar medewerking heeft verleend, leeraar is de heer Wolters. De heer Eenhoorn deelt mede, dat de cursus door 20 leerlingen wordt gevolgd en de wijze waarop het onderwijs werd gegeven, bevredigde de commissie zeer. Bij de behandeling van de ingekomen stukken, werd betreurd, dat tot nu toe zoo weinig belangstel ling bestaat voor het volgen van een cursus voor melkers. Toch zal nog eens geprobeerd worden een dergelijken cursus tè doen houden. Besloten wordt don heer Ir. Lienesch te verzoeken voor de afdeeling een praatavond te houden, met als onderwerp: „het inkuilen". Geoordeeld wordt dat deze praatvand nog in dit seizoen, begin Mei dient te worden gehouden. De overige ingekomen stukken geven geen aanlei ding tot bespreking en worden voor kennisgeving aangenomen. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat einde 1932 het kassaldo be droeg f75.55, terwijl het einde 1934 bedroeg f71.78. De afdeeling telt 70 leden, benevens 1 zoon-lid. Onder dankzegging wordt den penningmeester, den heer Joh. de Veer, decharge verleend. In de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren C. v. d. Oord en D. P. Timmerman, die niet herkiesbaar zijn, worden benoemd de heeren Lake- man en Ir. Lienesch. De heer Jm. Blaauboer Kz., die bij eerste stemming was gekozen, nam in verband met zijn vele werk zaamheden de benoeming niet aan. De heer Lakeman, die aanwezig is, neemt de be noeming aan.; den heer Ir. Lienesch zal bericht van zijn benoeming worden gezonden. Tot voorzitter wordt benoemd de heer P. S. Een hoorn te Valkkoog, die de benoeming aanneemt. Het Werktuigenbureau. Iliema kwam aan de orde de instelling van een vertegenwoordiging van hcc Werktuigenbureau van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Over deze zaak zijn verschillende stukken ingeko men en de secrlaris deelt er over mede, dat ze in na volging is van wat in Friesland reeds een poosje gaande is. De bedoeling is om via de maatschappij werktui gen aan de leden te leveren, die belangrijk lager in prijs zijn. De levering geschiedt uitsluitend aan le den der maatschappij, doch er mag ook worden ge leverd aan leden eener vereeniging die lid is van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Gevraagd wordt aan de afdeelingen een vertegen woordiger te willen aanwijzen, b.v. den secretaris of een anderen zaakvoerder. De Friesche Maatschappij van Landbouw berichtte, dat het Werktuigenbureau dient om betere en doel matiger werktuigen en gereedschappen, tegen zoo laag mogelijken prijs aan de leden te leveren. Winst maken wordt niet beoogd doch uitsluitend beharti ging van de belangen van het. platteland en daar mede bestrijding van den te ver doorgevoerden tus- schenhandel. In de laatst verschenen Landbouwcourant werd medegedeeld, dat reeds van een 20-tal afdeelingen aansluitingen binnenkwamen. Door den Voorz. wordt gevraagd of de vergadering er" mee accoord gaat, dat door de afdeeling een ver tegenwoordiger wordt aangesteld en waar de aan wezigen die vraag bevestigend beantwoorden, meent de voorzitter dat het, althans voorloopig, gewenscht zal zijn den secretaris te vragen die vertegenwoordi ging op zich te willen nemen. De heer Jm. Blaauboer Kz. oordeelt dat het hier een zaak is, die ook voor de toekomst geldt en spr. acht het daarom beter dat een coöperatieve aankoop- vcreeniging de vertegenwoordiging van diverse af deelingen krijgt. We moeten deze zaak niet te licht nemen, de afdeelingen zullen de aansprakelijkheid krijgen te dragen en als er nu een aankoopvereeni ging wordt aangezocht voor de vertegenwoordiging, acht spr. dat beter, omdat die met de aangelegenhe den bekend zijn. Spr. wijst er b.v. ook op dat de leden der afdeelingen bezocht zullen moeten worden. De voorzitter zegt dat de afdeeling Zijpe wel de door den heer Blaauboer aangegeven richling is ge- "an, maar op elke plaats is geen coöperatieve aan- >npvereeniging. Spr. zou het bijv. onpractisch vinden als de coo- -atie „De Ster" van Barsingerhorn de verlegm- ~cl!gir»g voor onze afdeeling kreeg, omdat het or de leden van St. Maarten enz. wat lastig zou zijn. De heer Jm. Blaauboer Kz. zegt dat het naar zijn meening meer een zaak is van de Hollandsche Maatschappij, dan van de afdeelingen. De kwestie is slechts dat de aankoop slaagt, t f m r T t De Voorzitter dacht 'dat voorloopig althans de Se cretaris de afdeeling het beste kan vertegenwoordi gen. Een coöperatieve aankoopvereeniging zal dik wijls moeilijk den toestand waarin een lid van Ha renkarspel bijv. zich bevindt, kunnen beoordeelen. De Secretaris zegt dat hij zich wel tijdelijk met de vertegenwoordiging wil belasten, maar niet op den duur. En spr. zou een gedeelte van het risico op den vertegenwoordiger willen afwentelen, in- plaats van op de afdeeling. Als vertegenwoordiger zou spr. niet afleveren zonder geld. Vooral in dezen tijd is verkoopen niet moeilijk, maar vangen des te moeilijker. De heer Jm. Blaauboer Kz. zegt gehoord te heb ben, dat het de bedoeling is, om in onze provincie een paar depots op te richten. De heer Eenhoorn zou reeds nu willen trachten om in Schagen. als centrumgemeente, een depot gevestigd te krijgen. De Voorzitter merkt op, dat de handel al aardig op deze zaak heeft gereageerd, want de prijzen zijn reeds aardig naar beneden. Er zullen echter men- schen zijn, die liever bij hun smid willen blijven en daarom moeten we goed weten, wat we willen. De heer J. Eriks wijst er op dat de onderdeelen geschiedenis niet gemakkelijk zal zijn op te lossen. De heer Jm. Blaauboej- Kz. gevoelt, er daarom 't meest voor om de smeden i.n te schakelen. Opnieuw komt de wenschelijkheid naar voren, dat er een depot van het werktuigenbureau in Schagen komt. dat zal ongetwijfeld den aankoop bevorderen, want de menschen willen graag eerst zien, voor ze tot koopen overgaan. De Secretaris deelt «log mede. dat hij uiterlijk tot den hooibouw de afdeeling wil vertegenwoordigen, want spr. heeft daarna geen gelegenheid meer. Hij wijst bijv. op de mogelijkheid, dat een boer den eenen dag een of ander machine-onderdeel komt bestellen, om reeds den volgenden dag te komen vragen of dat onderdeel er reeds is. De Voorzitter zegt toe, dat, gehoord de besprekin gen het bestuur een vertegenwoordiger zal aanwij zen, hetzij een coöperatieve aankoopvereeniging, hetzij een smid of de secretaris. Nog wordt gewezen op de wenschelijkheid dat het Werktuigenbureau op de a.s. Paaschtentoonstelling inzendt en toegezegd wordt dat de afdeeling een aan wijzing daartoe zal geven. Bij de rondvraag dankt de secretaris den schei denden voorzitter voor de prettige wijze, waarop hij met de bestuursleden heeft samengewerkt en voor de loffelijke wijze waarop de belangen der afdeeling door hem zijn behartigd. Spr. hoopt dat wanneer nog eens een beroep op den heer Timmerman zal worden gedaan, deze bereid zal zijn den zetel op nieuw in te nemen. De Voorzitter sluit daarna met woorden van dank de vergadering. PSYCHOMETRIESCHE AVOND. Dinsdagavond gaf in de zaal van den heer Igesz, Mevr. C. J. Poot uit Amsterdam een psychometrie- schen avond. Even voor half negen- nam de heer Schrader, die deze avonden pleegt in te leiden, het woord. Spr. riep de aanwezigen (plm. 50) een hartelijk welkom toe en verklaarde op duidelijke wijze wat psycho metrie beteekent. Men moet haar vooral niet ver warren met helderziendheid. En dan laat men straks eerlijk tegenover elkaar staan. Spr. vertelt van een geval in Den Helder, waar men de juiste beweringen van mevr. Poot hals starrig bleef dementeeren, alhoewel later moest wor den toegegeven, dat mevr. Poot het wel degelijk bij het rechte eind had. Zooiets toch werkt niet prettig. Een aantal voorwerpen (ringen, kettingen, paar- len, foto's enz.) werden nu gedeponeerd en mevr. Poot kon beginnen. Naar aanleiding van zulk een voorwerp en de geboortedatum legde spr. het ziele- leven van den betrokken persoon bloot. En hoe? De gene die tegenover dit werk nog sceptisch stond, moest er nu wel aan gelooven. Karaktereigenschappen werden medegedeeld; en die niet alleen, maar ook lichamelijke gebreken en kwalen, liefhebberijen en wat niet al meer. Mevr. Poot vertelde zelfs welke klinker men in den voor naam had. Onbarmhartig werden verschillende doopceelen ge licht; dat er in een openbare vergadering echter zul ke diep-tragische toestanden en verhoudingen be kend worden gemaakt, komt ons toch een beetje al te onkiesch voor. Maar deze avond is zeker een succes geworden; dat mevr. Poot haar vraag: „is dit juist?" niet één maal ontkennend hoorde beantwoorden Is wel ty peerend. De heer Schrader sprak tot slot nog eenige woor den; spr. drong er op aan, kennis te nemen van de occulte wetenschap en dankte mevr. Poot voor haar goede werk voor de psychometrie. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen gedurende de maand Febru ari 1935: Kager Albertus naar Bergen (N.-H.), p.a. R. Roskam; Waij Nicolaas naar Zijpe. Schagerbrug E 156 p.a. P. de Lange; Weeland Gerrit en gezin naar Krommenie, Krommeniedijk 68; Faber Rein- hold naar Oude Niedorp, Wester Moerbeek, p.a. Na gelhout; Lookman Jan Willem naar Zaandam, An na Paulownastraat 31; Kabel Johajma naar Limmen, Nes A 142 p.a. N. Adrichem; Trap Wilhelmus Gre- gorius naar Den Helder, van Galentraat 36; Schoen Cornelis en gezin naar Schoorl. Hoogenolweg A 119, Buurtschap Hargen; Bruins Lubertus R. en gezin naar Wateringen, Kwintsheul Lange Waterings kade 21; Oosterbeek Harm en gezin naar Den Hel- dre. Hoogstraat 138; Wilken Wed. J. F. (Waiboer Trijntje) naar Bergen (N.-H.), Dorpsstraat 16; Feits- ma Jacob en gezin naar Steenwijlc, Oosterstraat 22; Nonnekes Catharina J. A. naar Medemblik, Wierin- germeer, Waardweg, Slootdorp; van Diepen Engel- bertus J. naar Hoorn, P. Florisstraat 21; Prins An- dries naar Eindhoven, Zeelsterstraat. 184; Sijs Adri- anus Cornelis naar Heerhugowaard, Kruisweg H 33; Kossen Jan en gezin naar Winkel, Strook D 65; van den BergDobelaar Helena M. B. naar Velsen, IJ- muiden-Oost, Willebrordstraat 41; Krap Grietje naar Callantsoog, Abbesteeweg B 14. Jngekomen personen: Langedijk Jacob en gezin, A 122, van Born; Pols Antonie, A 122, van Bom; Spin Jan en gezin, C 172, van Barsingerhorn: Sie- verdink Gerrit J. en vrouw, C 95a, van Amsterdam; Broeken Petrus, C 172 van Barsingerhorn; Moolen- broek Trijntje, C 19S, van Heemskerk; Janssen Ber- nardus en gezin, C 132, van Beek; Janssen Hendri- kus L., C 132, van Meerssen; van BarenHartman Marg. G., C 95b, van 's-Gravenhage; Albers Jan P. en gezin, Kanaalstraat 19, van Jutphaas; Goed Aagje, K 26. van Hensbroek; Hoep Meijert en gezin, D 136, van Heiloo; JansenWagner Barbara en gezin, C 171, van Haarlem; Kuijs Gerrit. C 10, van Hillegere- berg; Hulsman Wilhelmus G., B 119, van Jutphaas; van der Velde Jantina, E 62, van Wieringerwaard; Koopman Theodorus, C 32, van Den Helder; van der Sluis Freerk A., C 180, van Leeuwarderadeel; van Kampen Anna Maria. C 10, van Hillegersberg; Rodemeijer Alida W .F., C 10, van Hillegersberg; Jo- hannes Jacob, H 65, van Wieringerwaard; Jonker Wed. Jacob en gezin, B 130, van Barsingerhorn; Reek Maarten. B 42. van Barsingerhorn; Ulehake Hendrikus J., B 72, van Barsingerhorn; Placjuet Jo- seph en gezin, B 144. van Born; Revers Johanna Cor- nelia, J 30, van Eist; Heymans Petrus Johannes, A 122. van Woensdrecht Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 773 m.M, Wind: Noord. Temperatuur: 3 gr. C. is 37 gr. F. Verdere vooruitzichten: Goed weer. Denkt U aan onze tijdelijke korting van 20 op Brillen - Breakbanden - Buikbanden Barometers - Thermometers - Foto-toestel- len, enz.!!! Gedipl. Drogist. SCHAGEN. ELFTALLEN VOOR ZONDAG wr Sparta 1—Texel 1. Aanvang 2 uur. D. Arnoldusï V. Vlottcs, A. Slikker; W. Moransard, J.. L. Lutje- harms, J. Weeland; W. Rus. J. Peetoom, G. J Boon tjes, C. de Moor, J. Franzen. Res.: W. J. Biersteker. Schagen 2—H.R.C. 4, Aanvang 10 uur. T. Bij- post; P. Boon, M. Slikker; D. Ruig. S. Breebaart, S. Grootes; S. Paulusma, P. de Vries, G. Paulusma, J. Boontjes, J. Broersma. Ree.: W. van Geelen. Heldersche Bovs 2—Schagen 3. Aanvang 2 uur. J. Everts; J. Broer. P. Boontjes; H. Naber, E. RusJ T. Moransard; W. Quax, B. van Dijk, C van Haren, J. Gelder, H. Faber. Hes.: D. Leeuwenkamp. Afberichten vóór Vrijdagavond bij V. Vlottes, Verl. Corn. Bokstr. C 115 E. H.H. aanvoerders willen er wel voor zorgen dö wedstrijdformulieren volledig in te vullen, eventu- eele bijzonderheden er goed op vermelden, en Zonf dagavond bzorgen bij C. Keijzer, Lauriestraat 20, Opstelling Sparta B: Aanvang 12 uur. J. J. Slikker W. Geerts G. Schouten G. Bijpost G. Anneveldt N. Blaauboer A. Veenstra J. Slikker R. v. Haren J. P. Wit A. v. d. Pijt De adspiranten worden verzocht a.s. Zaterdagmid dag om 2 uur allen aanwezig te zijn. De Adsp. Com. uitkeering op ruimer schaal niet toe. Door het voor- deelige saldo van de gehouden tooneeluitvoering tot een bedrag van pl.m. f 100 is men voorloopig weer in staat iets in den nood bij te dragen. De algemeene tuindèrsdemonstratïe. Van een algemeene demonstratie der tuinders zal wel niets komen. De afd. Langendijk van den L.T.B. doet er niet aan mee. De Chr. Boeren- en Tuinders- bond evenmin. De afd. Noordscharwoude van den Ned. Tuindersbond sprak zich tegen demonstratie uit. De afd. Zuidscharwoude moet zich nog uitspre ken, doch ook daar verwacht men een afwijzende uitspraak. NOORDSCHARWOUDE. Uitvoering Jeugdraad. De Parochiale jeugdraad van den Langendijk hield Maandagavond een Vastenavond uitvoering in hotel „De Burg". Na de ernst van de Kerstuitvoering, had de jeugd raad gemeend, bij deze uitvoering aan de toehoor ders de gezonde lach te moeten brengen. En in dit opzicht mag de uitvoering zeer zeker geslaagd hee- ten. Nadat het fanfarecorps „Genot door Kunst" een viertal nummers ten gehoore had gebracht waarbij bleek, dat de jubileercnde zang-directeur Jac. N. Al uit Alkmaar ook de capiciteiten bezit om iets te presteeren met een fanfarecorps, werd door de da- mestooneelvereen. van de Graal „de Violiers" de klucht „Een gezellige betrekking" van Jo van Duin opgevoerd. De clou van dezen avond bestond echter in de door de R.K. tooneelvereeniging „Elck wat wils" op gevoerde klucht „Henkie" van Jac. Braun, wat een volkomen lachsucces werd. Een gezellig bal besloot dezen avond. OUDKARSPEL. Burg. stand over Februari 1935. Geboren; Johannis Petrus, zoon van J. Brammer en A. v. d. Gragt. Getrouwd: J. Molenaar en C. Dekker, beiden won nende te Oudkarspel. Loop der bevolking. Ingekomen; M. Chattillon van Hilversum; B. D. van den Hooff van Noordscharwoude. Vertrokken: F. Malma naar Noordscharwoude; C. Wit naar Oude Niedorp. J. Blom en echtgenoote naar Noordscharwoude. z ij p e 'T ZAND. TREURIG ONGELUK. J.l. Dinsdagmorgen is de pl.m. 20-jarige zoon van den heer J. d. W. alhier, waarschijnlijk tengevolge van een toeval, vlak nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. In de sloot waarin men de ongelukkige jongeman later vond, staat slechts ongeveer 1 voet water, doch het slachtoffer! is juist voorover in den modder gevallen met voor-' noemd jammerlijk gevolg. Op 7 Maart a.s. zal Notaris II. de Boer alhier deü dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden, als Notaris is benoemd. ii arenk arspet1 Burperl. Stand over de maand Febr. '35. Geboren: Cornelis Maria, zoon van Cornelis Schil der en Catharina Jon?; Willem, zoon van Dirk Dek ker en Geertruida Klaver: Geertruida, dochter van Jan Burger cn Johanna Hessing: Johannes. zoon v. Adrianus Hoek en Jantje Jonker; Jan Adrianus, zoon van Johan Ente en Maria Anna Rijser. Overleden: Jan Pater, oud 72 iaar, weduwn. vait Jaantje Bleeker: Jantje van Duin, oud 69 jaar, we« duwe van Jan Burger. i'f 'j yy» r'11 OntJerU'Quwd en gehuwd: geeno. i bergen INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY C. F. D. Kohnert over: „Onze begrippen over maatschappelijke orde." Voor de groep Bergen van de Internationale Ver eeniging „Bellamy" sprak Donderdagavond in café Onder de Linde, de heer C. F. D. Kohnert, voorzitter van de groep Alkmaar over: „Onze begrippen over maatschappelijke orde De voorzitter, de heer Fleumer, opende de bijeen komst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en gaf daarna dadelijk het woord aan den spreker. De heer Kohnert begon met te zeggen, dat de mensch als enkeling niet er toe komen zou te zon digen, doch dat de gemeenschap te strijden had om het bestaan. Daardoor omstaat in de maatschappij een warwinkel; men ziet de eme tegenstrijdigheid na de andere. Er is geen lijn te bespeuren in dezen chaos. Vergeten mag niet worden, dat de inkomsten steeds minder worden, maar dat daartegenover de uitgaven steeds meer stijgen. Spr. wees in dit ver band op de hooge belastingen en op het steeds groo- tor aantal aanvragen om steun en hulp voor alle mogelijke doeleinden. Alle stelsels en begrippen, waarbij wij vroeger ge zworen hebben, wankelen hoe langer hoe meer. Daar uit blijkt, dat er in de maatschappij een en ander niet in orde is. De opkomende jeugd raakt daardoor wel het meest in het gedrang en het is do vraag, hoe wij voor de kinderen een maatschappij kunnen scheppen, waarin ze straks een bestaan kunnen vinden. Wij weten, dat thans de malaise zich overal vol trekt; voor onze afgestudeerde jeugd is geen emplooi meer te vinden. Wat is nu het gevolg van dezen fu- nesten toestand? Dat de mentaliteit van de men schen er niet op vooruit gaat. We komen straks voor de moeilijkste problemen, ook op crimineel gebied. Thans zien we al een toenemende criminaliteit on der de jeugd. Dat is een schreeuwend bewijs van hetgeen wij In onze tegenwoordige maatschappij funest moeten inden. Spr. wees er op, dat de economen van den tegen- woordigen tijd elkander allen tegenspreken. De een wil naar een lager plan, doch spr. vroeg zich af: Wat hebben ze daarmee voor? Is een lager plan noodig, nu er nog steeds groote hoeveelheden levens middelen worden vernietigd?' Wat is er tegen, dit teveel den menschen te onthouden? vroeg spr. zich af. Anderen zeggen, dat de moeilijkheden zitten in de prijzenpolitiek. En dat is nu feitelijk „des Pudel's Kern." Het geldsysteem veroorzaakt de diepste el lende. En zou men nu gelooven, dat %r geen geld meer was? Spr. ontkende dit en slaafde zulks met eenige treffende voorbeelden. De vervloekte strijd om het bestaan maakt van het meerendeel der menschen halve hyena's. En nu wil men ons toch niet doen gelooven, dat geldgebrek de oorzaak is van dezen intreurigen toestand? Neen; er is geld genoeg, doch het wordt opgehoopt en dus mot in circulatie gebracht. Spr. wees er in dit verband op, dat de wereld oorlog 13 millioen gulden baar geld per uur had gekost en dat heeft vier volle jaren 'geduurd. Na den vrede kwam er van 19181925 een tijd van hoogconjunctuur. Er was dus nog wel geld, niette genstaande de kosten van den oorlog 22 1/4- millioen gulden per uur totaal bedroegen. En zou nu, na die jaren waarin er schatten geld werd. verdiend, dit al les plotseling op zijn?. Dat is onwaar, zeide spr. Maar het geld wordt vast gehouden, omdat de xncnschen elkander niet vertrouwen. Als dit wan trouwen voortduurt, gaan we met elkander paar den kelder. Alles gaat om het geld, waaraan we zoo ver knocht zijn. Als dit vervloekte systeem blijft voort duren. komt er nooit redding: wanneer de mensch er in de eerste plaats op uit is steeds meer winst te maken, dan komt de maatschappij nooit meer in erde. Nog zijn er menschen, die de machines de schuld geven van alle ellende. Spr. ontkende dit. De technische inrichting onzer maatschappij is nog nooit zoo volmaakt geweest dan thans. De kwestie is alleen, dat* èn de productiemiddelen èn de machines verkeerd worden gebruikt. Het gaat er dus ora, orde te scheppen in den bestaanden toe stand. Niet de regeeringen, niet de ministers dragen de verantwoordelijkheid, doch het volk. Daaraan nu willen de Bellamisten een einde maken. Wij allen moeten gaan beseffen, dat we met elkander orde moeten en ook kunnen scheppen De middelen zijn daarvoor in ruime mate aanwezig. De gedachten- gang van den Bellamist is, in de eerste plaats te zorgen, voor de toekomst der kinderen. Dat is en dat blijft nummer één, zeide spr. Als er een kern is van jongelui met idealen en met een ruggegraat, dan is het mogelijk daarop een nieuwe maatschappij te bouwen. Laten wij toch vooral duchtig beseffen, dat wij niet strijden voor onszelf, maar enkel en alleen voor de jeugd, aldus eindigde spr. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Kohnert voor zijn rede en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, waarna de vergadering gesloten werd. winkel Door de Afdeeling van den Bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen is op Vrijdag 8 Maart a.s. een voordrachtenavond georganiseerd, waarvoor zal optreden Mejuffrouw N Menagé Challa, met frag menten uit het boek „Wat nu, kleine man", van Hans Fallada. Gezien de bekendheid, die deze begaafde spreek ster hier heeft, zal zeer zeker op een groote belang stelling gerekend mogen worden. lang end ij k ZUIDSCHARWOUDE. IJSCLUB. De plaatselijke ijsclub „Ons Genoegen" hield haar jaarvergadering ten lo'-a'n van den heer Kuilman, Dinsdagavond om half acht. Voorzitter de heer S. de Boer. De notulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat er een verzekering in 't leven geroepen is tegen ongevallen op 't ijs. Door den Bond, den TT.H.N., zijn korfe- baar>-wedstrijden voor beroepsriiders mogelijk ge worden. De rekening van den penningmeester sloot in ont vangsten met f 476.571/., in uitgaven met f249.701/». met een batig saldo van f 226.87. Het beginsaldo was f 330.S51/» geweest. Dit i-°ar wordt geen contri butie opgehaald. De heeren A. Kist en J. Schoenma ker. de rekeningen nagezien hebbende, adviseerden tot goedkeuring. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren C. de Boer. A. Kist en J. Kra- m°r Gz. met bijna algemeene stewnmen herkozen. Meegedeeld werd, dat ongeveer 2-5 leden zijn toe getreden tot de verzekering teven ongevallen. De penningmeester, de heer C. de Bo<»r. die thans herkozen is, neemt deze functie reeds 25 jaar waar. De Voorz. stelt voor ditf eit niet ongemerkt te la ten voorbijgaan. ZUIDSCHARWOUDE. In do gisteravond gehouden vergadering van Kei crisiscomité werd de noodzakelijkheid vastgesteld, dat alleen de meest noodlijdenden voorloopig kun nen worden gesteund. De geldmiddelen laten een

Schager Courant | 1935 | | pagina 2