KiJKEn s KO0PEn tjCLOECK De opstand in Griekenland. Woensdag 6 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9673 LANDBOUW EN INDUSTRIE. Een berooving opgehelderd. Strijd in Macedonië ontbrand. Strooperij en de gevolgen. BEROOVING TE AMSTERDAM. De Beiersche minister Schemm omgekomen. Japan strijdt tegen het communisme. EERSTE KAMER. BEDENKELIJKE CONSEQUENTIES VAN CRISISMAATREGELEN. In de gistermiddag voortgezette behandeling van de begrooting van Economische Zaken in de Eerste Kamer, is duidelijk in het licht gesteld, hoezeer een deel der bevolking den nadeeligen invloed onder gaat van crisismaatregelen, die ter ondersteuning van een anderen groep genomen zijn. De vloek van de kunstmatige maatregelen is, dat zij strpelen en striemen tegelijk. De bóerenvrienden, die niet ten onrechte consta- teeren, dat de arbeiders in sommige beschutte bedrij ven nog steeds veel meer verdienen dan tallooze landarbeiders en zelfstandige boeren, zouden gaarne zien, dat de lieden, wier reëele inkomens vergeleken met een goede twintig jaar geleden verdubbeld zijn, uitsluitend deze crisislasten droegen. Met indexcijfers manoeuvreerd, toonen zijn aan. dat nog steeds een deel der stadsbevolking en der ambachtslieden-ten- plattelande-met-stadsloon tegenover de landbouwers in een bevoorrechte positie" verkeeren. Het beangstigend werkloozencijfer en het daarmee gepaard gaand stijgend steunbedrag, dat afmoet van een dalend belastbaar volksinkomen, doet zich in allerlei takken van ons volksbestaan gelden. Ovér den landbouwsteun heeft de heer Gelderman alleen opgemerkt dat hij vereenvoudigd kon worden en dat daarbij meer rekening diende gehouden met de kleine boeren. De heer Blomjous had al gezegd dat de heele steun eenvoudiger en de dwang en reglementeering veel minder konden zijn, zco men slechts zijn toevlucht tot verhoogd invoerrecht had genomen. Maar dan dient men toch weer aan de be langen van den handel te denken alsmede aan de productie- en teeltbeperking, welke de regeering zich ten doel stelde en die, naar zij vreesde, niet tot stand komen zou, als men zich tot verhoogde in voerheffing bepaalde. De contingenteeringsmaatregelen hebben geen algemeene instemming verworven, een gevolg van het systeem. Men houde echter in het oog, dat onze koopkracht sterk ineengeschrompeld is en er in het buitenland een wedstrijd bestaat in het afsnijden van den invoer. Het is de vraag of andere maatre gelen op handelspolitiek gebied nog wel zin hebben; iedere maatregel heeft een terugslag op een ander bedrijf. Klachten over het Crisis-invoerbarean. Over de toewijzing door het crisisinvoerbureau be staat groote ontevredenheid. Klachten zouden niét altijd serieus behandeld worden, maar spr. heeft den indruk, dat vele dier klachten niet gefundeerd zijn. Men kan echter niet ontkennen, dat contingen- teeringen de neiging hebben, het bedrijfsleven te verstarren. Meent de minister dat de klachten tot op zekere hoogte gegrond zijn? Verder vraagt spr. of bij de contingenteering niet meer gedifferentieerd kan worden en of met name niet die artikelen kunnen worden vrijgelaten, die hier óf niet gefabriceerd worden, óf waarvan de fabricatie in Nederland niet loonend zou zijn. - Xen aanzien van de clearing hoopt spr., dat de bona fide uitvoer gevrijwaard zal blijven voor de on aangenaamheden in den vorigen zomer ondervonden Do ïandboowsteun. Wat den landbouwsteun betreft, wijst Bpr. op het afnemen van het binnenlandsch verbruik van land bouwproducten. Men passé op, dat het schip den wal niet keert. Wil de ministers voorts nagaan of het niet mogelijk is, vereenvoudiging te brengen in de thans /igeerende maatregelen ten aanzien van de produc tiebeperking. Het doolhof van maatregelen, waar men niet meer kan uitkomen. De heer De Jong zou een wet wenschen, die de re geering bevoegdheid geeft den invoer te beperken uit landen, die ook onzen invoer moeilijkheden in den weg leggen. Een actieve agent De medeplichtigen wa ren reeds opgesloten .voor dat het slacht offer had bemerkt, dat hi| beroofd was. Gisternacht liep een agent van politie te surveil- leeren in de Mauritsstraat te Rotterdam. Hii ont moette twee vrouwen, van wie hij wist. dat zij meer dan eens van beroovingen waren verdacht, welke vrouwen in het gezelschap waren van een hem on bekenden man. De drie personen zag hij een huis binnen gaan. welk huis een slechte reputatie heeft. De agent besloot de zaak in de gaten te houden en hij stelde zich in de buurt verdekt op. Na eenigen tijd kwamen er toevallig twee rechercheurs van de Centrale recherche op hun ronde langs en de agent verzocht hen hem eventueel te assisteeren. waaraan de rechercheurs natuurlijk dadelijk voldeden. De drie politiemannen bleven verdekt op poöt en na eenigen tijd zagen zij twee mannen uit een huls aan de Mauritsstraat komen. Of dit het zelfde pand was. waarin de beide vrouwen met den man waren gegaan konden zij niet zien. maar in elk geval be sloten zij de beide mannen te volgen. Op den Coolsingel gekomen hielden zij de twee mannen aan. Het bleken de 39-jarige radiomonteur A. B. v. d. B. te zijn en de 28-jarige koopman C. K, Beiden werden meegenomen naar het bureau aan de Witte de Withstraat. waar zij werden gefouil leerd. Op eerstgenoemde vond men o.a. in een por tefeuille een bedrag van ruim f 1700 en 100 Mark Dadelijk is men naar het huis aan de Mauritsstraat gegaan, waar een inval werd gedaan. Men trof daar de beide verdachte vrouwen, in het gezelschap van een vreemdeling. Deze was heel verbaasd de politie te zien binnen komen, maar toen men hem vroeg, of hij niets kwijt was en hij zijn zakken nazocht, kwam hii al spoedig tot de ontdekking dat hij zijn portefeuille met een bedrag van ruim f 1700 en 100 Mark kwijt was. De op de mannen in beslag geno men portefeuille herkende hii als zijn eigendom De beide vrouwen, 37 en 52 jaar oud. zijn daarop ook aangehouden. Voorts zijn nog aangehouden 2 vrouwen die zich in de buurt van het verdachte pand hebben opgehouden. De vier vrouwen en de twee mannen zijn opgesloten. Dank zij de activiteit van den agent, heeft men thans eens e-n beroovin<»s- zaak kunnen ophelderen. DE REBELLEN WIJKEN. OPMARSCH DER REGEERINGSTROEPEN. EEN LAATSTE SOMMATIE VAN KONDYLIS. ATHENE. De strijd tusschen de regeerings- troepen en de opstandelingen is begonnen. De zware artillerie is in actie getreden. Bij het eiland Amorgos werd een schip der oproerlingen gesignaleerd, dat fnll speed koers zette naar het eiland Santorin. Naar de vlieg tuigen melden, varen de schepen met muiters afzonderlijk. Waar de kruiser „Averoff" zich op houdt, is onbekend. De vroegere minister van buitenlandsche za ken en partijgenoojt van Venizelos, Michalako- poulos heeft zich tot Venizelos gewend en een beroep gedaan op zijn vaderlandsliefde. Hij eischt een beëindiging van den opstand, die zijn land een wonde toebrengt, die in tien jaren nau welijks te heelen zal zijn. Griekenland zal vol gens hem tot den heksenketel van Europa wor den door een beweging, die van nationaal stand punt bezien, onnoodig is. De leider der oppositie-partij, Papanastasioe, die door de autoriteiten gezocht werd, heeft zich ter beschikking van de regeering gesteld en de opstandige beweging veroordeeld. Een eisch om de wapens uit te leveren. De minister van oorlog, Kondylis, heeft zich voor de laatste maal in een oproep tot de solda ten en de opstandelingen gewend met den eisch de wapens uit te leveren en zich aan de recht matige regeering over te geven, daar anders de verschrikkingen van den oorlog in Oost-Mace- donië door bommenvliegtuigen, cavalerie, artil lerie en infanterie nog verhoogd zouden worden. Hij hoopt, dat er een einde zal komen aan het vergieten van broederbloed, dat door de schuld van Venizelos vloeit. Kondylis heeft zich naar het front aan de rivier de Stroema begeven, om persoonlijk de militaire acties te leiden. Volgens een officieel communiqué zijn de regee- ringstroepen, na het herstellen van de door de op standelingen vernielde brug, de Stroema overgetrok ken en rukken zij sedert tien uur gistermorgen in de richting van hét rebellen-front vooruit. Een en twintig vliegtuigen bombardeerden de rebellen, die in groote wanorde vluchten. Een bataljon der rebel len heeft zich overgegeven te Poioi. De opstandelingen in Macedonië zijn ongeveer 2500 in getal. M<en gelooft te Athene, dat zij zonder strijd zullen capituleeren. Bovendien hebben regeeringsoorlogsechepen zich op weg begeven om de schepen der muiters te ach tervolgen. Naar officieel wordt gemeld, wordt binnen twee dagen*de beslissing verwacht. Het draadlooze station van Phaleron heeft een radiobericht opgevangen van den opstandigen admi raal Demesticha, volgens hetwelk de kruiser ...Ave roff" nog slechts met een snelheid van zeven zee mijlen varen kan. Dit zou een gevolg zijn van het bombardement .van het schip door de regeerings- vliegtuigen. De indruk in Joego-Slavië. Belgrado. De Joego-Slavische pers verheelt niet haar ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie in Griekenland. Uitvoerigen commentaar op de gebeurtenissen levert echter nog slechts de „Novosti" te Agram, welk blad van meening is. dat de buitenlandsche politiek de hoofdrol speelt bij dezen Griekschen opstand. Venizelos heeft ongeveer een jaar geleden duide lijk te verstaan gegeven, dat hij niet van plan is. het accoord in zake het Balkanpact te erkennen. Het was hem indertijd ook gelukt een groote mogend heid aan de Middenlandsche Zee, in wier plannen het Balkanpact niet paste, voor zijn politiek te win nen. Echter, gaat het blad verder, ook voor het ge val Venizelos andermaal de macht zou heroveren, zajl hij het Balkanpact niet zonder meer terzijde kunnen stellen, want de stèmming in Griekenland tgen bedoelde groote mogendheid is niet bijzonder vriendelijk. De „Novosti" herinnert in dit verband aan de ma nifestaties in Athene en in Piraeus tegen Italië, als mede aan de botsingen in den Dodekanesos. Grie kenland, aldus het blad, zou zonder Balkanpact ab soluut niets te beteekenen hebben, doch afzakken in een toestand, als waarin Albanië of een andere kleine staat zich bevindt, die speelballen zijn in de handen der groote mogendheid. Fransche torpedo] aqer naar den Piraeus. I Parijs. Ten einde eventueel de Fransche on derdanen te beschermen, heeft de minister van ma rine. Piétri, een torpedojager opdracht gegeven on middellijk naar den Piraeus te vertrekken. Twee kruisers zijn bovendien gereed, om de Fransche kust te verlaten ten einde koers te zetten naar de Griek- sche wateren. Tien maanden wegens bedreiging tegen het leven. Veertien dagen geleden had zich voor de Utrecht- sche Rechtbank een 27-jarige koopman uit Auslerlitz te verantwoorden. Tijdens een strooptocht, dien hij gewapend met lichtbak en geweer in gezelschap van twee vrienden ondernam, was hij betrapt door een jachtopziener en 'n rijksveldwachter. Daarbij het moest volgens den verdachte 'n schrikbeweging zijn geweest was het geweer afgegaan en de beide mannen der wet hadden hun leven ernstig in ge vaar gewaand. Tien maanden gevangenisstraf-luidde de eisch van den officier. Gisteren deed de Utrechtsche Rechtbank uitspraak en veroordeelde verd. conform den eisch, met deze neven-bepalin?, dat hij onmiddellijk moest Worden ingesloten. Een koopman is f4600 ontstolen. Een koopman te Amsterdam heeft gistermorgen bij de politie aan het bureau Stadhouderskade te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij Maandagnacht in zijn woning aan de Gerard Doustraat van f 4600 is be roofd, aldus de Tel. Wie van deze berooving de dader is en hoe dit precies gebeurd was, kon de man niet opgeven. De koopman was Maandagavond, toen hij het geld bij zich droeg, in een café in de omgeving van de Fer- dinand Bolstraat in aanraking gekomen met ver schillende mannen en vrouwen, die vermoedelijk te weten waren gekomen, dat hij zeer veel geld bij zich had. Toen hij meer gedronken had dan goed voor hem was, zou de koopman door het heele gezelschap „vrienden en „vriendinnen" naar zijn huis zijn ge bracht, waar het genoegelijke avondje zou worden voortgezet. Van het genoegelijke avondje werd het een dol-gezellig feest. De koopman werd daarbij tenslotte zóó dronken, dat hij zich niets meer herinnerde en ternauwernood wist, dat er feest was in zijn eigen huis. Wat er verder in het huis is gebeurd, kon de koop man gistermorgen nog niet vertellen. Toen hij gister ochtend uit een diepen slaap ontwaakte, waren zijn vrienden en vriendinnen verdwenen, evenals het groote bedrag aan geld, dat hij bij zich had gehad. De justitieele dienst van het bureau Stadhouderska de is direct na de aangifte begonnen met het instel len van een uitvoerig onderzoek, dat gistermiddag nog geen bijzondere resultaten had opgeleverd. Wan neer den koopman nog invalt wie tot het illustre ge zelschap hebben behoord, zal de politie mogelijk in staat zijn de daders van deze berooving te arrestee ren. Demonstratie tijdens het bezoek van den Franschen minister van blnnenlandsche zaken. Parijs. De aa.nkomst van den Franschen minis ter van binnenlandsche zaken, Marcel Régnier, te Algiers, heeft tot eenige demonstraties aanleiding gegeven. Tijdens zijn ontscheping vloog een vlieg tuig, bestuurd door een lid van een der uiterst recht sche organisaties over het schip en strooide biljetten uit, warin te lezen stond, dat Régnier beter had kun nen thuisblijven. De minister werd ontvangen door den gouverneur- generaal van Algiers, den burgemeester van de stad Algiers en den commandant van het 19e legercorps, generaal Noguès. In een open rijtuig, omgeven door bereden politie, Afrikaansche jagers en spahi's, reed de minister door de stad naar het oorlogsgedenkteeken. Er ontstond nog een niet ernstige botsing tusschen politie en demonstranten, die bij het oorlogsmonu ment een doek hadden ontplooid, met het opschrift „Open de Fransche scholen; maak geen anti-Fran- schen". De orde was echter hersteld, voordat de stoet arriveerde. Algiers, 5 Maart. De Fransche minister van bin nenlandsche zaken, die talrijke autoriteiten consul teert, om zich van den toestand op de hoogte te stel len, onderhield zich o.a. met vertegenwoordigers der Kabylen en der Arabieren en met de burgemeesters van Algerië, die den minister de verschillende aspec ten uiteenzetten der problemen, welke in hun respec tieve gebieden een oplossing vragen. Bij een vliegongeluk. De gouwleider Hans Schemm, Beiersch minister van onderwijs, is tengevolge van ernstige verwon dingen bij een vliegtuigongeluk, gisteravond om tien minuten voor twaalven overleden, Schemm was ook leider van den nationaal-socialistischen onder wijzersbond en leider van het hoofdbureau voor op voeding van het rijksbestuur van de N.S.D.AP. Het ongeluk geschiedde bij het opstijgen van het vliegveld te üarenth. Het sportvliegtuig van Schemm bestuurd door den vlieger Michael Schmid, kwam met een vleugel tegen den windzak op het dak van de vliegloods. De vleugel brak en het toestel viel. Doodstraf voor degenen, wier doel is verandering van den regeeringsvorm. Tokio. In het huis van afgevaardigden is door de rëgeering een wetsontwerp ingediend ter verbe tering en versterking van de handhaving van orde en vrede. Doel van het wetsontwerp is een strengere con trole over de communistische agitatie. Het wetsont werp bepaalt ten eerste, dat de organisatoren of leiders van vereenigingen, welker doel is, den re geeringsvorm te veranderen, ter dood zullen worden veroordeeld en ten tweede, dat de organisatoren of leden van vereenigingen, die ten doel hebben het opheffen van den particulieren eigendom veroor deeld zullen worden tot dwangarbeid tot een maxi mum van tien jaren. Voorts bepaalt het wetsontwerp, dat zij, die met het communisme sympathiseeren, eveneens zullen worden bestraft, terwijl „bekeerlingen" een proeftijd onder bewaking zullen moeten doormaken. WAGEN REED VAN DEN DIJK. Voerman onder pakken stroo gedood. Maandag had tusschen Wolfaartsdijk en 's Heer Hendrikskinderen een ernstig ongeluk plaats. Van de richting Wolfa,artsdijk kwam de landbouwersknecht Braaimse, in dienst bij den landbouwer Van Dijke met een wagen beladen met pakken geperst stroo aan rijden. Door onbekende oorzaak waarschijnlijk door het schrikken van de paarden reed de wagen van den hoogen dijk, met het gevolg dat B. onder de pakken stroo terecht kwam. Een dokter was spoe dig ter plaatse, maar deze kon niet andérs dan den dood constateeren. LUGUBERE VONDST. Eenige werkloozen te Onstwedde, die in werkver schaffing te werk waren gesteld bij het graven op een perceel heide in de nabijheid van de Ned. Herv. Kerk, stieten daarbij dezer dagen op ongeveer een meter diepte op een hard voorwerp. Bij verder doorgraven bleek, dat het een lijkkist je was, waarin zich twee kinderlijkjes bevonden, welke in verregaan den staat van ontbinding verkeerden. De lijkjes zijn voor een gerechtelijk onderzoek naar Groningen gebracht.. Siams afgetreden koning met zijn echtganoote op het buitengoed te Cranlelgh in Engeland, waar het vorstelijk echtpaar sinds enkele maanden vertoeft, thans onder den naam van Prins en Prinses Sukhodaya.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5