Schagen I - Texel I. De Landbouwsteun in de Tweede Kamer. „KALASIRIS". ERNSTIGE AUTOBOTSING TE WASSENAAR Drie gewonden. Oude vrouw verbrand. Smokkeldrama aan de grens. DE MOOISTE FOTO Bloedige carnaval. Gold-rush in Australië. Een luguber misdrijf. ZONDAG a.s. DE SPANNENDE STRIJD Het Verkeersfonds aangenomen. Dames U hebt recht Fa. G. DE WAARD DRIE AUTO'S TOTAAL VERNIELD. Wassenaar. In de gemeente Wassenaar heeft Donderdagmiddag een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen zwaar gewond werden, terwijl een derde iets minder ernstige kwet suren opliep. Omstreeks half drie reed op den Leidschen straat weg een vrachtauto, die uit de richting Leiden kwam en bestuurd werd door B. uit Oegstgeest. Naast den bestuurder had v. d. B., eveneens uit Oegstgeest, plaats genomen. B. wilde een voor hem in dezelfde richting rijdende personenauto bestuurd door den heer T. uit Utrecht, passeeren en kwam dezen dan ook op zij, juist toen uit de tegenoverge stelde richting een auto, bestuurd door K. uit 's-Gra venzande, was genaderd. Vermoedelijk reed nog een vierde wagen naast de auto uit 's-Gravenzande. Op een gegeven oogenblik lagen hier dus drie en misschien zelfs vier auto's naast elkaar op den weg, dien daarop natuurlijk geenszins be rekend is. Een ongeluk ^as dan ook vrijwel niet te vermijden. De wagen uit Oegstgeest kwam in botsing met die uit Utrecht, met het gevolg, dat beiden tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's-Gravenzande, die tegen den Utrechtschen reed. Toen medische hulp arriveerde onder leiding van Dr. Hubbeling. gemeente-arts van Wassenaar, bleek dat de dubbele botsing niet zonder ernstige gevolgen was gebleven .B. uit Oegstgeest had een zware her senschudding en diverse kwetsuren bekomen, ter wijl v. d. B., die naast hem had gezeten, een been breuk en verschillende verwondingen had opgeloo- pen. Do beide zwaargewonden zijn met een Haag- schen ziekenauto overgebracht naar het Academisch' Ziekenhuis te Leiden. De heer T. uit Utrecht was ernstig aan het hoofd gewond en had bovendien verschillende snijwonden. Zijn toestand was echter niet zoo ernstig als die der beide inzittenden van de vrachtauto. Ook de heer T. is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De heer K. was geheel ongedeerd gebleven, evenals de andere inzittenden van dezen wagen. De drie auto's, die zoo goed als geheel vernield waren, zijn opgesleept naar de politiegarage van Wassenaar, waar zij in beslag zijn genomen in ver band met het onderzoek, dat is ingesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De ravage onmiddellijk na de botsingen was groot. Daar de gehavende wagens schuin over den weg stonden, ondervond hef verkeer op dezen veelbere- den weg geruimen tijd stagnatie, waardoor een groote drukte ontstond. Er was echter genoeg politie aanwjezig om regelend op te treden. Tragisch ongeval in de Groote Witten- bnrgerstraat te Amsterdam. Een zeer tragisch ongeval heeft Dondërdagavonl plaats gehad, in ccri perceel Groote Wittehinirger- straat 115, twee hoog,, achter, te-Amsterdam, waar de 80-iarigc weduwe Janetic S. met een vriendin samenwoont. Deze vriendin was een oogenblik uitgegaan om boodschappen te doen. De oude vrouw bleef dus al leen achter en toen haar klceren, doordat zij te dicht bij de brandende kachel kwam, in brand geraakten, kon niemand haar onmiddellijk helpen. Op haar hulpgeroep snelde echter haar 32-jarige buurman van drie hoog achter toe. Ondanks het feit,, dat de vrouw bijna geheel in brand stond, greep hij het slachtoffer aan, waarna hij er met behulp van een kleed in slaagde, de vlammen te dooven. Intus schen waren ook andere personen op het gerucht, af gekomen en deze waarschuwden den G. G. en G. D die het slachtoffer in deerniswekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouvve-gasthuis transporteerde. Bij navraag gisteravond was haar toes'and zeer ern stig. In de woning werd nogal schade aangerichL daar het vuur op verschillende voorwerpen was over geslagen. De vlammen werden echter spoedig ge doofd. De redder is hij het dooven der vlammen ernstig aan beide handen gewond, welke door den G.G. en G.D. zijn verbonden. Hij zal eenigen tijd zijn werk niet kunnen verrichten. Nederlander in België gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het over de Nederlandsche grens nabij St. Nicolaas tot een treffen gekomen tusschen smokkelaars en Belgische douane-beambten. De 32-jarige Nederlander .T. Her- wigh uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vrachtauto, welke toebehoorde aan den koopman L. te Boschkapelle, frauduleus vee over de Nederland sche grens had gebracht, is bij deze hotsing ernstig gewond en is later overleden. F.en persoon, die even eens in de vrachtauto zat werd gewond. De heer Her wigh was gehuwd cn vader van een kind. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Na zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenen. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch Kruschen geval. De heer K, te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlijvigheid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in beweging kon komen Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste te vreden over en kan het iedereen aanraden De stijf heid in de spieren is verdwenen en van hardlijvig heid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven. L. K. te R. Stijfheid en rheumafische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoerorganen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer khg: de afvalstoffen en overtollige urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid ver dwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blij ven behoeden voor hardlijvigheid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntrec Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER Ernstige botsingen in Braziliaansche steden. In de hoofdsteden van de Noord-Braziliaansche staten Amazonas, Ceara en Rio Grande do Norte is het in de laatste carnavalsdagen, die in Brazilië voor al met buitengewoon luidruchtige feestelijkheden op straat gevierd worden, tot ernstige botsingen geko men tusschen militairen en politie, waarbij in totaal 10 personen zijn gedood en talrijke anderen gewond. De Braziliaansche minister van oorlog verklaarde, dat de bloedige gebeurtenissen in de Noordelijke sta ten het gevolg zijn van de misdadige plannen van extremistische kringen in het leger, die in buiten- landschen huurdienst staan en dergelijke excessen ook reeds op touw gezet hebben in de staten Rio de Janeiro en Sao Paulo. Door uitvoerige maatregelen van het ministerie van oorlog, op welks instructie o.a. de onruststokers in Rio de Janeiro nog voor het carnaval in arrest genomen zijn, is het gelukt verdere onlusten te vermijden, zoodat de hotsingen tot enkele afzonderlijke incidenten in het Noorden des lands beperkt zijn. A d e 1 ai d e (Australië). Een expeditie bestaan de uit twee officieren en negen andere mannen, uit gerust met drie motor-lorries, een auto, een motor fiets, een vliegtuig en eenige radiotoestellen is van uit Adelalde naar Midden-Ausfralië vertrokken, ten einde een goudader te ontdekken, welke zich moet bevinden in een gebied, waar tot nu toe nog haast niemand geweest is. De expeditie wordt geleid door S. R. Hummerton, een mijningenieur die beweert op 100 mijl nauwkeu rig te kunnen benalen waar de goudader zich be vindt. Deze staat bekend als 'de verloren „goudmiin van Lasseteur". Lasseteur was 'n mijnonderzoeker, die 30 iaar geleden den goudader voor het eerst ontdekt heeft. De expeditie door hem geleid, verloor zich echter in de wildernis, waarbij ook I.asseteur om het leven kwam. Een ander ontdekkingsreiziger vond ziin lijk en zijn dagboek in het uitgestorven kamp. Hummerton beweert aanwijzingen te hebben ge vonden, ingesneden in boomstammen, tenvijl hij ook een verzegelde brief in een flesch vond. De goudader werd door hem ontdekt en over een lengte van driekwart miin gevolgd. Hummerton be weert aan de hand van deze gegevens dien ader weer terug te kunnen vinden en dat. voorzoover hij dezen gevolgd heeft, deze een waarde van meer dan één millioen gulden- vertegenwoordigt. Verschillende maatschappijen zijn bij de onder neming geïnteresseerd. Beroering onder de bevolking van Sjanghai. Te Sjapei in China is een 62-jarige vrouw gear resteerd, die de lijken van gestorven kinderen op groef en de.berderen,kpokte orp e^n rpi^del.te berei den 'dat na'di* haar zéggen eên genèeSminaël tegen* tuberculose .moest. zijn. De Kéyojking deed, een ,aan-j valöp'de politie'om' te trachten rle vrouiv te lynchen. De politie kreeg echter versterking en slaagde erin de vrouw over te brengen naar de gevangenis, waar zij zich later in haar cel ophing. Het geval heeft on der de Chineesche bevolking; van Sjanghai en om geving groote beroering veroorzaakt. Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetbalbond. Aanvang 2 uur. TWEEDE KAMER. DE VOOR- EN NADEELEN VAN DEN LANDBOUW STEUN. STADSBEVOLKING EN PLATTELAND. Vergadering van Donderdag 7 Maart Inplaats van een wegenfonds hebben wij nu het verkeersfonds gekregen. Een mooie naam voor een groote spaarpot waarin alle baten van het verkeer (wegenbelasting etc.) worden gestort, maar waaruit ook de verliezen (o.a. de Spoorwegtekorten) moeten worden betaald. Helaas zijn de uitgaven, die uit dat verkeersfonds moeten worden gedaan, vooral door de spoorwegver- iiezen, zoo groot, dat er een voortdurend tekort in de pot zal zijn, zoodal Vadertje Staat wel zal moe ten bijpassen en dus eigenlijk moeilijk van een spaarpot kan worden gesproken. Het spreekt vanzelf, dat zoo'n begrooting met een flink nadeelig saldo een welkome gelegenheid is voor lange debatten in onze Tweede Kamer en dat deze dit keer achterwege zijn gebleven is dan ook slechts te danken aan de vacature, die door het overlijden van minister Kalff is ontstaan. Eonerzijds kan men een dergelijke bekorting van de politieke debatten toejuichen, daar staat toch tegenover dat deze zaak voor onze volkshuishouding van primair belang moet worden geacht, omdat het niet alleen gaat om de kwestie van de kosten en de tekorten, maar om dat, aan deze zaak de heele toekomstige regeling van het verkeer, de zoogenaamde coördinatie vast zit. Deze coördinatie, die ten doel heeft om de ver schillende verkeerseenheden in elkaar te doen grij pen en dus b.v. zou moeten voorkomen, dat op een bepaald traject te veel kapitaal in het vervoerwe- WIELERWEDSTRIJDEN TE SCHAGEN. Wedstrijden op 17 en 24 Maart? Naar wij uit betrouwbare bron vernamen.'bestaat er groot kans. dat wii hier in Schagen op 17 en 24 Maart Wielerwedstrijden zullen krijgen. Het plan is om op. Zondag 17 dezer sprintwedstriiden op den weg te organiseeren over een afstand van ongeveer 300 meter op een nader te bepalen plaats in onze gemeente. Op den d.a.v. Zondag zullen dan ver moedelijk in het Noord-Hollands Koffiehuis van Mevr. de Wed. L. Zwaag Hometrainingwedstriiden worden gehouden. Deze wedstrijden zullen door de vereenigingen Ons Genoegen uit Noordscharwoude en D.O.K. uit Den Helder worden georganiseerd voor nronaeanda voor de wielersport in deze omgeving. Zeer goede en bekende renners zullen aan deze wedstrijden deelnemen, o.m. A. Willemse. Kuiper, Ouant e.a. van Ons Genoegen en Kossen, Jac. Snij der. Ran e.a. van D.O.K.. Den Helder. Bii goede weersgesteldheid en medewerking van renners en officieele personen kunnen we rekenen op èenige mooie wedstrijden. Mogen deze wedstrij den uit en oogDunt van sportiviteit en propraganda volkomen slagen. EENJARIG BESTAAN V.H.L. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormde Lidma ten zal op 23 Maart a.s. haar eeniarig bestaan kun nen herdenken. De vereeniging is verleden iaar door Ds. J. Eikema opgericht en verheugt zich thans in een gezond vereenigingsle.ven met een groot aantal lidmaten. Lag het eerst in de bedoeling om dezen herdenkingsavond op Woensdag 6 Maart i.1. te houden, thans is deze vastgesteld on Woensdag 20 Maart a.s. Op dien datum zal dan iuist in de Ned. Hcrv. Kerk alhier een avondbeurt worden gegeven waar voor zal gaan Ds. J. Eikema. Direct daarop vindt bovengenoemde herdenkingsavond in een der lokalen der kerk plaats. Deze avond zal alleen voor leden der vereeniging toegankeliik ziin. daar tevens vooraf zal gaan de jaarvergadering. HET KOMT VOOR ELKAAR. Eenige weken geleden schreven wii in ons blad. fiat de verkeersregeling op de Laagziide wel wat te wenschen overliet. Thans is ons echter al een paar weken gebleken, dat gemeenteveldwachter Van Haren daar ter plaatse Donderdagsmorgens het verkeer op voldoende wiize rceelrle. Men kan thans tenminste zonder wachten doorrijden. H.A.B.O.-NIEUWS. De immer actieve H.A.B.O. heeft er weer voor ge zorgd dat wij in de geregelde gang van ons leven eens wat afwisseling kunnen brengen, door het ma ken van goedkoope autobustochten, waardoor wij tevens onze blik kunnen verruimen en zoodoende het nuttige aan het aangename paren. In een advertentie in dit nummer deelt zij mede, dat zij ons kan laten genieten van Sonja Henie's kunstrijden op do kunstijsbaan te Amsterdam, dat zij ons kan voeren naar de jaarbeurs en last hut not laest dat zij tallooze bussen zal laten loopen op de a.s. groote Floratentoonstelling te Heemstede. Men leze deze verlokkelijke aankondiging met aandacht. SCHAGEN—TEXEL. Een spannende wedstrijd te wachten. -Zondagmiddag zullen-Schaeen en Texel elkaar op het voelbalveld aan de Loet ontmoeten. Schagen's ^elftalcommisie heeft voor deze gelegenheid Bier steker door Moransart vervangen. Voor Dekker, die nog steeds in bet Marine-Hospitaal te Den Helder wordt verpleegd, zal spelen Franzen. De bezoekers kunnen Zondagmiddag aan de Loet een mooie en zeer spannende wedstrijd tegemoet zien. KOOKDEMONSTRATIE. Voor de huisvrouwen wordt het steeds gemakke lijker en eenvoudiger om smakelijk en zonder veel moeite lekker eten te koken. Door alle tijden heen heeft men een zwak gehad voor goed bereide spij zen, maar ook voor de spreuk gemak dient de mensch. De heer Kohlman heeft nu een pan uitgevonden, gebouwd op het systeem van de stoompannen, maar dan zoo ver doorgevoerd dat het aan het volmaakte grenst. 't Is een pan met een gewonen panvorm, in ver schillende maten verkrijgbaar, in de bodem en zij zen wordt vastgelegd, kan natuurlijk zeer heilzaam werken, maar zij kan, onder de druk van het tekort in het verkeersfonds, ook gaan leiden tot veroude ring, tot verstarring van ons gehecle verkeerswezen. Dat wij in deze richting door de geweldige lasten, die op het motorverkeer zijn gelegd, al flink op weg zijn, zal wel geen onbevooroordeeld mensch ont kennen en wij achten de waarschuwing van den heer Van Kempen, die er op wees, dat het een mis verstand is, als men denkt dat het verkeer een vast staande grootheid is, volkomen op haar plaats. Het verkeer, aldus deze liberale afgevaardigde, is dynamisch, het is een bewegelijk element en geeft een kaleidoscopisch beeld. De korte besprekingen, die nog zijn gehouden, groepeerden zich hoofdzakelijk om de aanstaande coördinatie van het verkeer, waarover de minister nog zeer geheimzinnig deed en die juist daatdoor met een mysterieuze aantrekkingskracht de gemoe deren bleek bezie te houden. Ook de lasten van de binnenschipperij kwamen nog even tor tafel en wel op initiatief van schrik niet lezer Generaal Duymaer van 1'wisk en den heer David Wijnkoop. Bicn étonné de se trouver ensemblel Tal van afgevaardigden sprongen nog op de bres voor een verbetering van de tertiaire wegen, die men algemeen stiefmoederlijk behandeld vond. Men bepleitte hulp uit het verkeers- en werkfonds om aan dezen toe stand een eind te maken. De beantwoording der sprekers vond niets plaats door den minister van Waterstaat a.i., maar door onzen minister van finantiën, die van alle mark ten thuis schijnt en op zijn gewone voortreffelijke wijze Waterstaat vertegenwoordigde, alsof hij nooit anders had gedaan. Hij bepaalde zich tot eenige volkomen rake op merkingen, over de onmisbaarheid der spoorwegen, draaide met een elegant gebaar heen om het ge- helm der coördinatie, zeide toe verschillende be zwaren aan den a.s. Minister, den heer Lidt de Jeu- de te zullen overbrengen en had daarna het genoe gen de begrooting van het verkeersfonds zonder hoofdelijke stemming door de Kamer te zien goed keuren. Begrooting landbouwcrisisfonds. Na de afhandeling van het verkeersfonds werd de begrooting van het landboiuvcrisisfonds aan de orde gesteld. De heer van der Sluis (s.d.) geeft een zeer sim plistische methode aan, om uit de misère te komen: Hij gunt de boeren natuurlijk gaarne den land bouwsteun van 200 millioen en wil zelfs nog wel wanden zijn een groot aantal gaatjes aangebracht, zoodat de pan als 't ware geheel is geperforeerd. Deze stoompan wordt in een buitenpan gezet, waarvoor elke gewone keukenpan kan dienen, ter wijl een op de pan geplaatst deksel het geheel af sluit van de buitenlucht. Met deze pan nu, door den uitvinder Kolma-pan genoemd, zal DiAsdag en Woensdag Mej. Schots man, leerares in koken en voedingsleer, bij de firma G. Ranke aantoonen hoe door een eenvoudig verbe terd systeem het mogelijk is met besparing van alle voedende bestanddeelen, met minder kosten en moeite beter te koken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie. eisen te stellen aan Uw Corset. As. Woensdag 13 Maart gelegenheid tot raadplegen van eerste klasse corsetspecialiste van half elf tot half vier. ALLEENVERKOOP SCHAGEN. yrwwwwwwwwwww THEATER ROYAL. Met Gary Cooper in de hoofdrol draait dez® week in Theater Royal het sensationeele filmwerk „Spion No. 13", een film, die speelt ten tijde van den grooten Amerikaanschen burgeroorlog tusschen Noord en Zuid, die van 1861 tot 1865 duurde. Twee keer waren de Noordelijken bij Buil Run in 1861 verslagen en bij den terugkeer der Yankee (Noordelijke troepen) zien wij, hoe in Washington het tooneelgezelschap van Pauline Cushman een voorstelling geeft voor de gewonde soldaten. Onder de actrices bevindt zich de mooie Gail Lovelace, die de aandacht trekt van Allen Pinkerton, het hoofd van den Noordelijken spionnage-dienst. Pauline Cushman, die zelve een spion is, stelt Gail aan Pin kerton voor en deze haalt het mooie meisje over als „Speurster Nummer 13" in staatsdienst te treden. Gail vertrekt met Pauline naar Vigrinia. Zij heeft zich als negerin vermomd. Kapitein Hitchhock en Luitenant Littledale zullen als hulp optreden ter overbrenging harer berichten. In het hoofdkwartier van den Zuidelijken Gene raal Stuart treffen wij Gail weldra als waschvrouw aan. Zij maakt kennis met Kapitein Gailliard, die ten behoeve der Zuidelijken spionnage-dienst in '1 Noorden heeft verricht. De officieren wonen dien avond een bal bij en tijdens het feest wordt het huis van Pauline, die ervan verdacht wordt een spion te zijn, doorzocht. Het blijkt, dat zij een pas der Noor delijken bezit en zij wordt voor den krijgsraad go- bracht en ter dood veroordeeld. Haar helpers, Hitclv cock en Littledale, als „kwakzalvers" verkleed, hel pen de beide vrouwen ontsnappen, doch aan Gail's moed en wijs beleid is 't voornamelijk te dankei^, dat het gevaarlijke avontuur zoo goed afloopt. Volgens het plan van Pinkerton, gebruikt Gail thans een nieuwe list om onder de Zuidelijken haar taak te. kunnen voortzetten. Men laat haar door gaan voor een zekere Anne Claiborne, een jonge Zuidelijke, die Noordelijke officieren te Washing ton. heelt uitgejouwd., door. den President begenadigd werd. .en. ..naar.Rfchmond, in het Zuidelijke land, is verbannen. Hij hoopt maar, dat men in Richmond de echte Anne Claiborne, die in een New Yorksche gevangenis zit, niet kent. Kapitein Gailliard ont moet Anne ten huize van de rijke mevrouw Shackle- ford, die zich het lot van de schoone bannelinge heeft aangetrokken. Hij heeft een gevoel, dat hij haar meer gezien heeft, doch weet niet waar. Het is be grijpelijk, dat hij het negerinnetje van vroeger niet herkent. Op' de groote bruiloftspartij ter gelegenheid van het huwelijk van Eleanor Shackleford met Ka pitein John Pelham, is de bruigom nog niet versche nen. Hij is gesneuveld bij een Noordelijken aanval, naar aanleiding van door Spion N-r. 13 verstrekte inlichtingen. Gail is wanhopig. Gailliard vindt haar on verklaart haar zijn liefde. Zij moet onmiddellijk' in manskieeren vluchten, doch Gailliard volgt haar, en na een langdurigen speurtocht weet de moedige kapitein, de vrouw, die hij liefheeft, gevangen te nemen, doch pas na den oorlog, welken de spionne heeft leeren haten, wanneer ze de gevolgen van haar daden ziet, worden zij met elkaar vereenigd. verder gaan, maar daarmede moet naar zijn oordeel een verlaging van pachten en hypotheekrenten, ja zelfs van de hoofdsommen gepaard gaan. Hij betoogde, dat elke steuntoeslag terecht kwam in de zakken van „het kapitaal" en acht een pacht van f 70 per H.A. absurd. Deze spreker dringt dan ook aan op de vaststel ling van de pachtsom door een onpartijdige commis sie. Ook een hypotheekrente van 4V2 pet. vindt de heer van der Sluis abnormaal hoog en deze afgevaardigde hanteert met zulk een ijver het snoeimes, dat hij ieder, die het niet met hem eens is, een tikje nijdig aanziet. Hij zou minister Steenberghe eerst „een frissche jönge kerel" achten als deze precies doet, wat hij, de heer van der Sluis, wil. Op de ietwat lastige vraag hoeveel rente de S.D.- A.P. en N.V.V. wel van hun groote kapitalen ont vangen, antwoordde de heer van der Sluis niet, het geen natuurlijk wel een beetje gek leek, na zijn bewering, dat 4V£ pet. een woekerrente was en een redelijk percentage op 1 of 11/8 pet. moet worden geschat. Ook de beide andere sprekers van dezen middag, de heeren Weitkamp (c.h.) en Louwes (lib.) verde digden den landbouwsteun. De heer Weitkamp verdedigde het recht op land bouwsteun en betoogde, dat de industrie allerminst jaloersch behoefde te zijn op den landbouw, daar bij gebrek aan hulp, nóch middenstand, nóch in dustrie één cent zouden krijgen. Hij betoogde, dat de hooge prijzen, die de consu ment voor de agrarische producten moet betalen, niet terecht komen in de zakken van de boeren, doch in hoofdzaak in die van den tusschenhandel en keur de het sterk af, dat men de boerencoöperaties wil uitsluiten bij de uitvoering der regceringsmaatre- gelen. Zooals reeds gezegd, trad ook de heer Louwes (lib.) op als strijder voor landbouwsteun en verklaarde dat de boerenstand de woorden van den minister, „dat de boeren moeten bedenken, dat ook zij offers „moeten brengen," met wrevel had vernomen. Ook hij meende, dat het de distribuanten zijn, die de prijzen der landbouwproducten duur maken en vermeldde het feit. dat de broodbezorger in de groo te steden tweemaal zooveel verdient als de arbeider die het graan zaait, verzorgt en oogst. Hij erkende, dat door de goede oogsten in de ak- kerbouwstreken een opleving is gekomen, maar de ze gunstige conjunctuur zal omslaan als bij de nu lagere richtprijzen een geringere oogst komt. Om zes uur wordt, de vergadering verdaagd tol Vrijdagmiddag één uur. (Z-ie voor de vergadering van Vrijdag el ders in dit nummer.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 10