losiieniende onrust op den Balkan Precaire toestand in Griekenland. Groote brand te Weenen. Toebereidselen voor een zeeslag op Kreta. Buitenland Middenstand en Land» bouwcoöperatie. Groot Heerenhuis te Bloemendaal afgebrand. De ongelukken langs het N.H. Kanaal. Vragen van het Statenlid Van Nuland. 1 JACHTIG DOODEN OP JAVA. VERDEDIGING VAN DEN LANDBOUWSTEUN. Een ambtenarenapparaat Yan 7000 man. „LINTBEBOUWING" VERWORPEN. t GEDAGVAARD. De leden der Winkelweekcomraisie 1934, de hee- ren J. H. Schene, C. D, Schmalz en Jb. de Moei zijn tegen Vrijdag 15 Maart a.s. gedagvaard, wegens overtreding der loterij wet. - 1 OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter van Schooridam, werd Donderdag in het koffiehuis van Mej. de wed. Huiberts, voor den heer Th. Sluijs, openbaar verkocht: een boerenhuis met schuur en erf aan de Stolpe, groot 9 are 10 centiare. Kooper werd de heer C. N. de Wit, Stolpe, voor f 1345. POLITIEKE VERGADERING. Voor de afdeeling Schagen der S.D.A.P. zal de heer Ir. Albarda, lid der Tweede Kamer, op Maandag 18 Maart in Theater Royal spreken. Voor nadere bij zonderheden leze men de adv. in dit nummer. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag iets heter bij de vorige weken, nu kon 29 ets. genoteerd worden; de duurste koe bracht f 222.50 op. De handel in gelde en kalfkoeien was matig. Han del in pinken stug. Nuchtere kalveren waren er veel aangevoerd, 465 stuks; ze werden minder in prijzen verkocht; wat er de vorige week op was, ging er nu weer af; de handel was anders wel goed. De handel in paarden was best. De heer Stam mes uit Heerhugowaard verkocht er 6 van de 12 stuks en de heer Kieft van Grootschermer wist er 4 stuks aan den man te brengen van de 8 stuks. De handel in vette varkens was vlug, tot 19 ets., Biggen werden weer heel duur verkocht; noteeririg was tot f 17, maar later is er f 20 besteed, dus een vlotten handel. Schrammen niet aangevoerd. Oude slachtschapen van f 1419. Handel goed. Jonge vette schapen tot f 19.50 en overhouders tot f 14; handel van beiden aan den stuggen kant. In bokken en geiten hoegenaamd geen handel. Op de kippenmarkt het oude liedje. Over het geheel was er aardig drukte op de markt met veel bezoek. SCHAGERBRUG. In den nacht van Donderdag op Vrijdag geraakte een auto van den garagehouder L. uit Den Helder, in de Egalementsloot tegenover het perceel van den heer Schipper. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. De wagen, die licht beschadigd werd, is door de fa De Moor op het droge gebracht. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Maart. Aangevoerd: 24000 Kg. uien f 2.303.30, driel. f 1.10 1.40, grove f 3.60—4.30, 1900 Kg. peen f 0.80—1, 2150 Kg. bieten f 0.60—1.20, 71000 Kg. roode kool f 5.60— 10.30, doorschot f 4.40—8.60, 140.000 Kg. gele kool f 1—2, doorschot f 1—1.40, 83000 Kg. D. witte kool f 0.70—1.40, doorschot f 0.70—1.10. NOORDSCHARWOUDE, 9 Maart Aardappelen blauwe drielingen f 1—1.10, uien f 2.40 3.20, drielingen f 1—1.10, grove f 3.50—3.90. Peen f 0.901. kroten f 0.60, roode kool f 5.309.70, ds. f 4.80-3.20, gele kool f 150—2.20, ds. f 1—1.80, D. witte kool f 0.70—1.10. NOG STEEDS ONZEKERE BERICHTEN. - WAT IS BULGARIJE VAN PLAN? f De ontwikkeling van den gang van zaken op den Balkan wordt met de grootste oplet tendheid gevolgd. Waarnemers aan de Grieksch—Joego-Slavische grens zijn ervan overtuigd, dat het groote offensief der regee ring, ondanks tegenovergestelde berichten uit Athene, toch gister begonnen is. Kort vóór het middaguur waren een hevig artillerievuur en explosies van vliegtuigbom men hoorbaar. Doiran ligt namelijk slechts vijftien a twintig kilometer van het front verwijderd, dat zich uitstrekt over het gebied tusschen de Stroema en Maritza, dus over geheel Oost-Macedonië. LUCHTAANVAL OP SERRES. ATHENE, 9 Maart (V.D.): 15 regeerings- vliegtuigen hebben Vrijdag het station en de kazernes van Serres gebombardeerd. Tege lijkertijd hebben zij waarnemingen verricht. De rivier Stroema is buiten haar oevers ge treden en heeft groote overstroomingen ver oorzaakt. Overigens is de toestand aan het front het zelfde als Donderdag. De stemming der regeerlngstroepen wordt uitstekend genoemd. Het Atheensche telegraafagentschap deelt mede: De geruchten volgens welke In Griekenland een censuur op brieven zou zijn ingesteld, zijn volkomen ongemotiveerd. Zelfs de cen suur op telegrammen, welke door den krijgs raad is voorgesohreven, wordt zoodanig toege past, dat zooals iedereen kan vaststellen alle berichten over de gebeurtenissen van deze Bulgaarsche en Turksche troepenconcentratie. Groote onrust in den Balkan. Het begint te spannen in Griekenland! 1 Overduidelijk blijkt, dat de regeeringstelegram- men. die ons op de hoogte hielden van den loop der gebeurtenissen, de zaak veel te gunstig voor de regeering hebben voorgesteld. Steeds heette het. dat de schepen der rebellen, dank zij goed geslaagde luchtbombardementen, in totaal ontredderden toestand verkeerden en tot geen enkele actie meer in staat waren, terwijl de opstan delingen in Thracië en Macedonië totaal ontmoe digd, bii den eersten stoot zich aan de regeerings- getrouwe troepen zouden overgeven. En ziet, thans komen via Joego-Slavië en Hon garije berichten, die ons mededeelen, dat de. zooge naamd half zinkende schenen, tal van eilanden hebben bezet, dat de opstandelingen reeds geheel Thracië hebben veroverd, dat zii Dedeagatsï, Xan- thi. Serres. Suemuerdiina en Kavalli vast in han den hebben en zegevierend onrukken in de richting van Saloniki, welke stad zelfs, door rebellen vliegers schiint te ziin gebombardeerd. 1 De strijd tusschen Venizelos en Tsaldaris is dus nog verre van beëindigd en alles wiist er op. dat een gruwelijke broederkriig. het Grieksche volk in diene ellende dreigt te storten. 1 En dat alles om de eerzucht en intrigezucht van enkele personen 1 1 Helaas, is. door de gebrekkige en zeer eenzijdige berichtgeving een juiste conclusie nog moeiliik te trekken, doch meer en meer komt vast te staan, dat de vurige republikein en onruststoker Venizelos de aanstoker Is geweest van dit heftige verzet. Trots ziin hoogen leeftijd is deze man. die voor zijn volk steeds zeer veel heeft beteekend. de groote intrigant gebleven, die hij altijd is geweest. Hij is een geest van ongewoon groote kwaliteiten, die Griekenland ten zegen had kunnen zijn. doch wiens zucht tot heerschen en samenspannen thans het volk der Hellenen dreigt ten onder te brengen. Niet alleen zijn eigen volk echter is betrokken bij dezen opstand, ook onder de buren brengt zij onrust. Bulgarije, dat evenals de andere overwonnenen in den wereldkrijg, zich slechts mokkend schikt in zijn verlies aan land en goed is, nu Griekenland na tuurlijk sterk is verzwakt, in het geheel niet te ver trouwen en wordt met argusoögen door Joego-Slavië en Turkije bewaakt. Bulgarije heeft sterke troepenafdeelingen aan de Grieksche grens samengetrokken, zoogenaamd met het doel om eventueele vluchtende benden te ontwa penen, maar naar velen vreezen met de bedoeling om de Venizelisten een handje te helpen. Het is namelijk een bekend feit, dat Venizelos een verwoed tegenstander van het Balkanpact is en bij een succes niet zou aarzelen om het bondgenoot schap met Turkije en Joego-Slavië op te zeggen. Geen wonder dus dat gisteren de Turksche gezant te Bern tegen deze Bulgaarsche troepenconcentratie in Oost-Thracië bii den Volkenbond heeft geprotes teerd, welk protest nog dienzelfden dag door den Griekschen vertegenwoordiger werd onderstreept. Blijkbaar is dus het Balkanblok in actie gekomen en maken de oude tegenstanders van den Bulgaren- koning zich op om hem den weg naar het gedroom de herstel te versperren. Of dat op den duur mogelijk zal blijken, is een andere vraag, rnaar zeker is het, dat de Grieksche opstand, zich niet alleen bepaalt tot een binnenland- sche aangelegenheid, doch, integendeel, onrust wekt in het gevaarlijke broeinest van politieke intrige dat Balkan heet. „De landbouw moet het bestaan van andere groepen eerbiedigen, inplaats van te pogen deze te verdringen." De drie samenwerkende Ned. Middenstandsbonden hebben een adres gericht aan minister Steenberghe, waarin zij de aandacht vestigen op „een ontwikke ling, welke het landbouwcooperatiewezen dreigt te gaan vertoonen, die wellicht verklaarbaar is als poging, om de positie van eigen stand te verstevigen, doch op de positie van andere maatschappelijke groe pen een noodlottigen invloed zal kunnen gaan uit oefenen. Bedoeld wordt „de neiging der coöpera tieve landbouw-inkoopvereenigingen, om ook buiten het landbouwbedrijf vallende artike len te leveren aan een ieder, die daarvoor ge gadigde is." Het adres wijst er o.a. op, dat het werk tuigenbureau der Friesche Mij van Land bouw niet slechts landbouwwerktuigen le vert, doch ook naaimachines, stofzuigers, waschmachines, fornuizen, fietsen e.d., dit tot schade van den middenstand. De middenstandsbonden vertrouwen er op, dat de particuliere handel niet te vergeefs naar bescher mend overheids-ingrijpen daartegen zal uitzien. Wel beseffen zii „dat de minister de vormen en de wegen mist. om rechtstreeks en zelfstandig een einde te maken aan dergelijke practiiken". doch niettemin ziin zii er van overtuigd, „dat den minis ter de middelen ter beschikking staan om te ver hinderen, dat de rechtstreeks door de overheid ge steunde landbouw zich in georganiseerden vorm poogt meester te maken van een steeds grooter deel der bestaanbronnen van den landbouwsteun." Met nadruk verklaren de bonden, dat zii niet protestceren tegen den landbouwsteun, dien zii in tegendeel óók voor andere maatschappelijke groenen van onschatbare en onmisbare beteekenis achten, doch daar moet volgens deze adressanten tegenover staan, dat dan ook van den landbouw mag worden verwacht, dat hii het bestaan van andere groenen eerbiedigt, inplaats van te pogen deze te verdringen. Zii verzoeken den minister tenslotte, om met zijn invloed te willen bevorderen, dat de landbouw-aan- kooüorganisaties zich zullen onthouden van den handel in niet-bedriifsbenoodigdheden en in artike len, die voorheen niet door haar werden verhandeld. De vlammen naar belendend perceel overgeslagen. In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken ln het groote heerenhuis, waarin thans zijn gevestigd de kantoren van de firma Dunlop en Co aan den Bloemendaalschen weg. De Bloemendaalsche brandweer welke assistentie van de Haarlemsche brandweer inriep, nam het blus- schingswerk krachtig ter hand. Doch wegens den sterken wind nam het vuur in hevigheid toe en kon niet worden voorkomen dat de vlammen oversloegen naar het belendende perceel, bewoond door de fa milie Verbiest. Het perceel van de firma Dunlop, expeditiebedrijf, brandde geheel uit. dagen in het buitenland bekend worden, ba- halve dan natuurlijk de zuiver fantastische berichten. De arrestaties, welke hebben plaats gehad, hadden ten doel intriges van oppositioneele kringen tegen te gaan. In den loop van den middag verstomde het kanon gebulder plotseling. Als verklaring hiervan heeft men twee lezingen: Ofwel het slechter worden van het weer heeft den opmarsch gestoord, zoodat de acties gestaakt moesten worden, ofwel de Grieksche troe pen hebben bij hun opmarsch zoo weinig tegenstand ondervonden, dat het voortzetten van het bombarde ment door de artillerie overbodig is geworden. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat gebrek aan mu nitie er de oorzaak van is. Een zeeslag in voorbereiding. Belgrado: De correspondent van de „Praw- da" meldt uit Salonika, dat een zeeslag in de wate ren rond Kreta in voorbereiding is. Vier torpedojagers zouden gisteren het arsenaal van Saloniki hebben verlaten. Bovendien zou de re geering nóg de beschikking hebben over zes torpedo booten en vier onderzeeërs, welke vloot haar een over wicht op de rebellen zou geven. De opstandelingen zouden meester zijn van den spoorweg SerresSaloniki. Vliegtuigen van de regee ring zouden Serres hebben gebombardeerd. Tenslotte doet het gerucht de ronde, dat de rebellen leider Kamenos naar Bulgarije zou zijn gevlucht. Venizelos gewond? Athene (V.D.): De Grieksche regeering heeft van den havenmeester van Volo bericht ontvangen, dat daar een Joego-Slavische torpedoboot is aange komen, welke een opzienbarend radiogram zou heb ben opgevangen omtrent den leider der opstandelin gen Venizelos. Volgens dit radiogram zou Venizelos ernstig ge wond zijn en door een torpedoboot worden overge bracht naar Alexandrië. Verlofgangers fn Bulgarije opgeroepen. Tot dekking van het tekort aan soldaten, dat in het binnenland van Bulgarije ontstaat door het zen den van troepen naar de grens, is besloten de in Oc- tober met verlof gezonden soldaten weer onder de wapenen te roepen. Bankpapier verbrand ap bevel der regeering. De Grieksche minister van economische zaken, Pesmatzoglou heeft bevel gekregen, dat in alle ste den, die door opstandelingen worden bedreigd, de bankbiljetten verbrand moeten worden. Volgens tele grammen van de eilanden Sjioa "en Syres hebben de bankdirecteuren aan dit bevel gevolg gegeven. Zij hebben in totaal bankpapier tot een bedrag van 150 millioen Drachmen verbrand. Vannacht omstreeks 2 uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het fabrieksgebouw van de N.H. Houthandel en Meubelindustrie „Weenen". Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur snel omzich heen en was het gebouw spoe dig één vuurzeé. De brandweer kon door de groote warmte ontwikkeling den brand niet naderen. Door het koude, vriezende weer was het houtwerk zeer droog, zoodat het vuur gretig voedsel vond. De belendende perceelen konden gespaard blijven daar de wind in de goede richting stond. Bij het invalen van een voorgevel zijn drie brandweerlieden gewond (Ongecorrigeerd). AANDACHT GEVESTIGD OP HET AANLEGGEN VAN RIJWIELPADEN LANGS DEN WEG. De heer H. F. van Nu land te Schagen, lid van Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft de volgende vragen ge steld aan het College van Gedeputeerde Sta ten: Hebben Gedeputeerde Staten kennis geno men van de in den laatsten tijd vele malen met doodelijken afloop plaats gehad hebben de aanrijding van auto's met wielrijders od den Rijksweg Den Helder—Alkmaar? Is het Gedeputeerde Staten bekend, dat de ze betreurenswaardige ongelukken hoofdza kelijk, althans voor een groot gedeelte kun nen worden toegeschreven aan het feit, dat er langs dien drukbereden Rijksweg geen daaraan parallel liggende rijwielpaden be staan? Zijn Gedeputeerde Staten niet van oordeel, indien rijwielpaden langs dien Rijksweg zou den worden aangelegd, dat dan het aantal verkeersongevallen, waarvan boven sprake is, daarop belangrijk verminderd zou worden? Zijn Gedeputeerde Staten, in verband met bovenstaande bereid, ter bestemder plaatse de aandacht te vestigen op het steeds voor komende gevaar, dat het ontbreken van rij wielpaden langs meergenoemden weg met zich meebrengt? En zijn zij tenslotte ook be reid de bevoegde instantie te vez-zoeken den aanleg van bedoelde rijwielpaden in welwil lende overweging te nemen? y UIT ONZE OCST. Vergiftige lekkernij gegeten. 'Aneta seint uit Semarang: Naar Aneta verneemt, heerscht in de buurt van Keboemen (midden Java) een ernstige bongkrekvengiftiging, welke sedert de tweede helft van de vorige week nu in totaal 80 dooden geëischt heeft. De bij een bongkrek- maker aanwezige voorraad is in beslag geno men. Het bestuur waarschuwde de bevolking het gebruik van deze lekkernij. Het mate riaal is naar Batavia voor laboratoriumon derzoek opgezonden. TWEEDE K A M E R. WIJZIGING VAN DE AMBTENARENWET. AMENDEMENT-SURING AANGENOMEN. Vergadering van Vrijdag 8 Maart 1935. In vervolg op ons verslag van de zitting van Don derdag, elders in dit blad afgedrukt, kunnen wij nog melden, dat gisteren de debatten over het Land bouwcrisisfonds zijn voortgezet. Eerst echter werd in stemming gebracht het amen dement Suring op de wijziging van de Ambtena renwet. Zooals men weet had minister de Wilde zich bij de indiening van dit amendement nogal opgewon den en gedreigd, dat hij, bij aanneming het geheele wetsontwerp zou intrekken, omdat hij er een motie van wantrouwen in zag, maar desondanks heeft de Kamer dezen Anti-Revolutionairen minister toch een nederlaag bezorgd, door zich met 48 tegen 42 stemmen achter den heer Suring te plaatsen. De strekking van dit amendement was om de Ambtenarenwet zóó te lezen, dat de Kroon alléén dan in de uitvoeringsvoorschriften van de lagere bestuursorganen zou mogen ingrijpen, als inderdaad zeer buitensporige gevallen bij de salarisregeling moeten worden gekeerd. De Kamer richtte zich dus in meerderheid tegen het geven van een te groote macht aan de centrale regeering. Dat minister de Wilde schorsing van de beraad slaging over dit onderwerp vroeg, hetgeen dus wel intrekking zal beteekenen, doet wel een beetje twij fel rijpen aan de regeerings verzekeringen, dat de wet slechts zou werken als een soort rem. Eerder wijst deze houding van den minister er op, dat hij van plan was een ruim gebruik van zijn bevoegdheden te gaan maken. Dat de Kamer zich steeds sterker gaat verzetten tegen onnoodige ambtelijke bemoeiingen bleek ook overduidelijk bij de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. In het algemeen kwam een groote weerzin tot uiting tegen de wijze van uitvoering van de huidige crisiswetten en vooral de onrustbarende toeneming van de ambtenarij, werd scherp bestreden., -,n Dr. Bièrema, die uitvoerig een ander stelsel dan het "thans'geldende; bepleitte én alle heil verwachtte van compenseerende monopolie-heffingen, noemde niet zonder ontzetting het cijfer van 7000 ambtenaren van den land- en tnibouwsteun. Het was duidelijk, dat het svsteem van steun aan den akkerbouw door middel van invoerrechten of monopolieheffing, zooals dit door den boerenbond „Landbouw en Maatschappij" wordt gepropageerd, bezig is zielties te winnen, omdat velen daarin het middel zien om te veel gereglementeer te voorko men. Met kracht werd dit idéé door baron van Voorst tot Voorst verdedigd, die onder de strijdkreet „Elk land steunt ziin eigen landbouw" op veel meer doel treffender maatregelen aandrong. Hot. spreekt vanzelf dat, vooral van sociaal-demo cratische ziide. ook de nachten en hvpofheekrenten het zouden moeten ontgelden, maar uit de rede voeringen van de heeren Van Voorst tot Voorst, Ebels en Van den Heuvel is wel bewezen, dat men daarmede maar niet zoo luchthartig mag omspringen als de heeren Hiemstra en Van der Sluis wel zouden willen. De heeren Van Rappard en Schil thuis hebben ger pleit voor steunverleenine aan de kleine boerties, anders dan door werkverschaffing in don engeren zin van het woord en daarmede ongetwijfeld in ve le* geest eesüroken. Tal van afgevaardigden gaven nog hun meening ten beste. o.a. over de ordening on landbouwgebied, de koeïenslachting en de blikken-bussen-manio. waarmede ons land gelukkig of ongelukkig wordt gemaakt, al naar men wil. terwiil natuurliik ook de bewonderaars nur sang van de autarkie niet ontbraken. Het is duideliik, dat. de behandeling van bet landbouwcrisisfonds nog dagen kan duren en dat, hoewel allen voor een behoorlijke steun ziin. toch een groeiend verzet is te constateeren tegen de wiize waarop die thans wordt verleend. EERSTE KAMER. Zitting van Vrifdaq 8 Maart. Tweemaal beeft de regeering gisteren moeten buk ken voor een veto van de volksvertegenwoordigers. De Tweede Kamer stuurde Minister de Wilde naar huis met ziin wetsontwernie over de uitlegging van Artikel 126 der Ambtenarenwet eri onze deftige Senaat was zelfs door een pleidooi van den Minister- President niet te bewegen haar goedkeuring te hech ten aan het wetsontwerp on lintbebouwing. Onder lintbebouwing verstdat de regeering de be bouwing langs de door haar te stichten rijkswegen en hoewel dit idee op zich zelf niet werd bestreden en zeer wenscheliik werd geacht, meende men dat deze voordeelen niet opwogen tegen de groote na- deelen. Het was duidelijk dat daaronder vooral werd ge voeld de groote macht die door de aanneming van deze wet in handen van het Departement van Wa terstaat zou worden gelegd en dat men er niet op durfde vertrouwen, dat de rechten van de grond eigenaren ten alle tijde bij de regeering veilig zou den zijn, is wel een bewijs dat de Eerste Kamer evenals trouwens de Tweede steeds meer huiverig wordt om aan de centrale regeering te veel macht in handen te geven. De strijd ging dan ook allerminst tegen minister Colijn, maar zuiver tegen de hoogere departements- heeren, wien staaltjes van willekeur ten laste wer den gelegd, die ieders rechtsgevoel moesten kwetsen. Ongetwijfeld zullen deze waarschuwingen in den Haag worden verstaan. Dat twee 'anti-revolutionaire ministers een echec moesten lijden, kon niet anders dan als een stort bad werken op het streven naar toenemende macht- cencentratie van de departementen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11