Tuinders demonstreeren. De wenschen der Tuinders. Zaterdag 9 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9675 De strijd in een nieuw stadium gekomen. ,,HDE MOETEN WE 1935 BEGFW. De wenschen der tuinders. Da lconsn naar omlaag. Toenemend aantal werkloozen. Teeltvergunning „op naam". Candidaten voor dan gemeenteraad. Oudkaispel volgt het voorbeeld van Koe dijk. De wenschen kenbaar gemaakt op het gemeentehnis. De strijd van de tuindersorganisaties is thans weer in een nieuw stadium gekomen. Bleef het tot voor kort meer bij adressen tot de regeering e.d., uitgaande van de geheele organisatie. nu beginnen ook de afdeelingen zich afzonderlijk te roeren. De eerste demonstratie te Koedijk heeft succes gehad en aangemoedigd door dit suc ces wordt in meerdere plaatsen overwogen, om door middel van demonstraties de wenschen van de tuinders via de gemeentebesturen ter kennis te brengen van de regeering. Het was Donderdagmiddag een indrukwekkend ge zicht, de stoet van wel ongeveer driehonderd per sonen, mannen en vrouwen, door de gemeente te zien trekken, kalm en rustig, maar toch vastbesloten, de nooden waarin de tuindersbevolking leeft, tot uiting te brengen door een massale betooging. Niet alleen tuinders zagen we meeloopen. Ook een aantal middenstanders en ambachtslieden had zich bij de lange rij aangesloten. Wie is er ook geen tuin der in een streek, die geheel afhankelijk is van het wel en wee van den tuinbouw, zouden wij kunnen zeggen. Op het gemeentehuis werd het afdeelingsbestuur van den N.T.B. door het college van B. en W. ont vangen. Ook de heer Hoogland, hoofdbestuurslid van den N.T.B. was hierbij tegenwoordig. De burgemeester de heer A. J. Wijnveldt, herinner de aan het door hem ontvangen verzoek om deze demonstratie te mogen houden, waartegen van zijn zijde heelemaal geen bezwaar bestond, omdat het hier een organisatie betreft, die weet, hoe tegen de Over heid od te treden. Snr. eraf dan ook den heer Kaan gaarne het woord, om de wenschen van den N.T.B. nader toe te lichten. Alvorens hiertoe over te gaan, dankte de heer Kaan voor de ondervonden medewerking van hét gemeente bestuur, waarna hij de overwegingen om tot deze de monstratie te komen, uiteenzette. Als allen, tuinders, landverhuurders zich aansloten, zou het zeker slagen. Men heeft alen dan ook opgewekt. met het reeds door ons genoemde resultaat.. Van het verschil tusschen opbrengstprijs en richt prijs is over 1932 slechts 42 uitgekeerd, over 1933 50 Dat is natuurlijk veel tekort geweest om de geleden verliezen te dekken. De reserves waren onge teerd en er stond niets anders te wachten, dan dat een ramp over den tuinbouw zou komen. In 1934 wa ren de prijzen over het algemeen wat gunstiger, maar. tengevolge van ziekte in de gewassen was de ophrenst per snees meestal zcér gering en kwam de richtprijs niet goed tot z'n recht. Nu staan de tuinders voor het feit: Hoe moeten we 1933 beginnen? Door een extra steunuitkeering, gelijk aan het te weinig uitbetaalde van het verschil tusschen op brengstprijs en richtprijs, zou dit mogelijk zijn. Voor 1935 zal het ook noodig zijn, dat de eventueele steun eerder wordt uitbetaald inplaats van zooals nu aan het eind van het jaar. Zooals er bij sluitkool drie periodes zijn, de steunuitkeering bijv. direct na afloop dezer perioden. Voorschotten op stenn. Gezien de lange duur van de vaststelling der steun bedragen, verzoekt de Ned. Tuindershond B. en W. aan de regeering machtiging te vragen om de tuin dersvoorschotten te verleenen op de nog te ontvangen steun. Dit is noodzakelijk voor de instandhouding der bedrijven. De productieprijs is zoo berekend in de steunwet- ten, dat geen ondernemersloon kan worden uitge keerd. Dit brengt met zich mee, dat de vaste lasten in overeenstemming behooren te worden gebracht, in verband met de geringere opbrengst der producten. De moeilijkheden hiervan worden niet onderschat, doch verlaging is noodzakelijk. Tenslotte is er de wensch van de tuinders, dat ze gelijk worden gesteld met andere gesteunde groepen voor de verstrekking van goedkoope levensmiddelen Met heeft de tuinders wel eens getroffen dat de tuin ders hier niet bij werden gerekend, hoewel hun in komsten vaak beneden die der arbeiders en werk- loozen hebben gelegen. Gelukkig hebben B. en W. steeds een ruim standpunt ingenomen. De burgemeester geloofde niet, dat deze punten bij B. en W. bezwaren zouden ont moeten en beloofde, dat deze in een uitvoe- rigen brief aan den Minister zouden worden toegezonden. Speciaal zal de aandacht wor den gevestigd op punt drie, de verstrek king van voorschotten, waarin de burge meester de grootste factor zag voor de tuin ders. die dan weer naar den akker kunnen gaan. De heer Kaan juichte dit toe en was dankbaar voor de ondervonden medewerking. Hiermede was het onderhoud ten raadhuize be ëindigd en richtte de burgemeester vanaf de trap van het raadhuis het woord tot de demonstreerende tuinders. Het woord demonstratie houdt iets in van aanval, maar spr. heeft dat in deze betoqgiag Een overzicht van de derde nationale watersporttentoonstelUng H.U.ffX In de Apnii^-h.ii.. De eischen der tuinders zijn in de volgende vijf punten neergelegd: 1. Uitbetaling van een matig berekende richt prijs tot 100 procent over de jaren 1932, 1933 en 1934. I. Uitkeering tot 100 procent voor 1935 en directe verrekening over elke periode, die voor stennverleening in aanmerking komt. 3. Machtiging aan de betrokken gemeente besturen tot het verstrekken van voorschot op te verwachten steungelden als dit voor de bedrijven om door te gaan noodig is. 4. Verlaging der vaste lasten, welke druk ken op bedrijf en productie. 5. De tuinders als steungroep dezelfde rech ten te geven als die categorieën welke door de overheid geacht worden in verband met geringe inkomsten behoefte te hebben aan verstrekking van goedkoope levensmidde len en anderszins. niet gezien. Het speet spr., dat niet langs den ge- heelen Langendijk werd gedemonstreerd. Wanneer niet spoedie hulp komt, zullen er veel meer naar de werkverschaffing geraken. Ook de gemeenteraad en B en W. gevoelen dit met de tuinders mee. De ge uite wenschen zullen dan ook ter bevoegder plaatse worden gebracht Burg. dankte voor het verloop van de betooging en zegde nogmaals alle mede werking toe Hierna ontbond de heer K. Kaan de demonstra tie. waarbij hij de wensch uitsprak dat men niet meer behoefde te demon?treeren en op de krachtige pogingen van den N T.B. wees, om het de tuinders weer mogelijk te maken te beginnen Laat ons ho pen, dat wij spoedig weer oen stukje brood kunnen verdienen. Allen gingen weer huns weegs en behoorde de de monstratie tot het verleden. Hopen wij echter voor de tuinders dat hun noodkreten zullen worden' gehoord niet alleen, maar ook verhoord. LANGEND IJ K In het vriie bedrijf voor de z.g. proef- nemeenten. De gemeente Broek op Langendijk heeft van den Minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat de loonen in het vrije bedrijf voor de z.g.n. proefge- meente verlaagd moeten worden van f 16.50 tot f 15.— per week, zoodat de betrokken tuinder zelf f 10 zal hebben te betalen. Men deelt ons echter mee, dat de andere gemeenten geen schrijven in dien geest van den Minister van Soc. Zaken hebben ontvangen, doch dat verwacht wordt, dat ook voor de andere dezelfde maatregel zal worden getroffen. Burgemeester Wijnveldt spreekt de betoogers op gloedvolle wijze toe. Verzoek aan den Minister. De gemeentebesturen van Noordscharwoude en Zuidscharwoude hebben zich door de toename van het aantal werkloozen genoodzaakt gezien, den Mi nister van Sociale Zaken te verzoeken, het aantal toegewezen plaatsen voor werklooze arbeiders bij het Staatsboschbeheer te Schoorl, te verhoogen. Het ge meentebestuur van Noordscharwoude heeft inmiddels een afwijzende beslissing gekregen. Zuidscharwoude wacht nog antwoord af. Het is te hopen, dat dit niet afwijzend zal zijn, daar er thans reeds arbeiders zijn voor wie geen plaats is. Uit goede bron vernemen we, dat aan de gemeen ten, burgerlijke armbesturen, diaconieën, in 't alge meen lichamen, die landerijen bezitten en die ver huren, de teeltvergunningen moeten worden over gedragen door den laatsten houder, ondat die ver gunning door de verpachters kan worden gegeven aan den nieuwen pachter. In dit geval is dus van een teeltvergunning op naam sprake in zoo verre, dat het verhurende lichaam er de beschikking over krijgt. OUDKARSPEL. Door de afdeeling van de S.D.A.P. werd na gehou den referendum de volgende candidatenlijst vastge steld: l.H. Bakker; 2. R. Rijkeboer; 3. Mevr. Paarlberg— Hartland; 4. A. Jonkers (teruggetrokken); 5. Jb. But- ter; 6. J. de Jong; 7. J. Maakal; 8. B. Mulder; 9. mevr. Bakhuis—van Beem. SINT MAARTEN VALKKOOG. VERGADERING TUINBOUWVEREENI- GING. Woensdagavond vergaderde ten huize van den -heer J; van Schoorl alhier, de tuinbouwvereéniging „St. Maarten". Aanwezig met bestuur, 37 leden. Voorzitter, de heer C. Gootjes, opende met een welkom aan leden en pers deze vergadering, er op wijzende, dat de toestand in den tuinbouw over het afgcloopcn jaar in nog slechter conditie is komen te staan dan de voorgaande crisisjaren. Was in het voorjaar 1934 nog een goede prijs te maken voor enkele tuinbouwproducten, thans heeft niets waar de. De zachte winter, meent Voorzitter, heeft hier ook wel even schuld aan. Straks, zegt Voorz.. zal door ons in bespreking worden gebracht een be stuursvoorstel. behelzende poging tot lotsverbete ring. Daar dit de eerste vergadering is. welke wii na ons scheidend bestuurslid, den heer Speets, houden, brengen wij van hieruit nog onzen welge- meenden dank aan hem, voor het vele dat hij voor onze vereeniging heeft gedaan en meenen dat wij hem nog in veel dingen zullen missen. Onze hoop is. zegt voorz.. dat onze nieuwe secretaris het werk van den heer Speets op dezelfde accurate wijze zal voortzetten. Hierna volgde lezing en goedkeuring der notulen. Vervolgens het jaarverslag, waaruit wii aanstippen, dat de vereeniging bij het begin van het boekjaar 139 leden telde; 13 leden bedankten en 22 nieuwe leden meldden zich aan, zoodat de vereeeniging thans 148 leden telt. Voor notulen en jaarverslag werd den secretaris, den heer T. Rens. dank ge bracht. De rekening van den penningmeester, den heer J. Kuiper, nagezien door den heer A Roos. werd door hem ter goedkeuring aanbevolen en gaf aan een ontvangst ad f 374.31. uitg. f 262.41. alzoo een voordeelig saldo van f 111.90.. Naar aanleiding der rekening vroeg de heer Roos. wat te denken was over nog onvoldane posten over de jaren 1932 en 1933 en of deze als oninbaar ver klaard moesten worden. Voorzitter lichtte toe. dat deze nu niet direct als dubieuze posten moesten beschouwd worden, daar er beslist betaling zou volgen als de tijd wat beter werd. Op verzoek deelde de penningmeester mede. dat dit bedrag over '32 en '33 bedroog f 163.42. Voor het nazien der komende rekening worden aangewezen de heeren A. Dekker en Jb. Sluis. Bij de nu gehouden verkiezing van 3 bestuurs leden werden de aftredende heeren P. Gootje*. H. Kuiper en Jn. Kuiper resn. met 33. 35 en 35 stemmen herkozen en aanvaarddendit. In de vacalure-Speets werd met 24 stemmen ge kozen de heer Jb. Paarlberg, die dit eveneens aan vaardde. Tot bestuurslid voor den N.M.B. werd met 2i stemmen gekozen de heer P. Gooties en tot afge vaardigden naar de a.s. algem. vergadering de hee ren K. Gooties met 20 en K. Paarlberg met 18 stem men. en als plaatsvervangers de heeren Jn. Rens met 15 en A. Roos met 11 stemmen, terwijl de heer Jn. Boontjes als bestuunsvertegenwoordiger was aan gewezen. Al deze heeren lieten zich de benoeming welgevallen. Bii bespreking „voorstellen voor de alg. vergade ring" bleek, dat niemand hiervoor een voorstel had. Hierna deelde Voorzitter mede, dat Maandag a.s. de gelegenheid bestond, ten huize van den secre taris tot koolzaadontsmetting en bij denzelfde tot April a.s. voor opgave van aardappclkrattcn. Hierna werd in bespreking gebracht dat door het bestuur was besloten een adres aan de regeering to richten, behelzende den nood der tuinders. Door den Secretaris werd voorlezing hiervan ge daan en met algemeene stemmen werd tot opzen ding hiervan besloten. Na de rondvraag, welke niets vermeldenswaard opleverde, sloot Voorzitter onder dankzegging dezo vergadering.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13