Bij het aftreden van Burgemeester De Moor Huwelijkstrouw in beeld. AKKERTJES In den waren zin het hoofd zijner gemeente, Zaterdag 9 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9675 Tragisch emds. Guus Weitzel roept Zondagavond weer om. In de mijn des doods. Zijn ambt was hem lief. Grieperig Tragische dood van een parachutist. De „veiligheid" op de Russische spoorwegen. aan de werkeloosheid van thans bleef het goed tus- schen ons- Al was de verhouding gemoedelijk en goed, burge meester De Moor kon als 't moest ook „neen" zeggen, maar deed 't zoo verzoenend mogelijk, er op bedacht om die tot hem kwamen in hun nood en behoeften niet te bezeeren of te ontmoedigen. Wij spraken met elkaar over wat er al die jaren zooal was tot stand gekomen. De scholenbouw, de stichting van het electrisch net, het komen der wa terleiding en tal van andere zaken, te veel om hier op te noemen, kwamen aan de orde. En ook op politioneel en justitioneel gebied heeft deze ambtsperiode veel gebracht wat in andere platte landsgemeenten niet voorkomt: doodslag; poging tot vergiftiging; inbraken en meer van dat alles heeft de volle aandacht van het hoofd der politie gevraagd. En 't bleek de scheidende burgemeester blijkbaar een behoefte om naast de uiting over zijn voldoening dat hij het met zijn burgerij steeds zoo goed heeft kunnen vinden, vooral vast te leggen zijn hartelijke verhouding tot zijn ambtenaren. Hij sprak ons over zijn Secretaris, den heer De Boer, die als le ambte naar ter secretarie in het begin van zijn ambtsperiode was benoemd en bij den dood van Secretaris Slot deze opvolgde. En het was met grooten lof en waar deering dat hij diens werk naar voren bracht, hem gaarne erkennend als zijn meerdere in gedegen ken nis van wet en verordening, en door wiens weten hij zich gedragen wist. Dit alles en nog meer kwam naar voren en wij zwijmelden beiden in de dagen van weleer, toen de heer De Moor nog landbouwer in de Zijpe was, waar hij 28 jaar de bekende plaats aan de Keinsmerbrug heeft bestuurd. Wij spraken over de gebeurtenissen uit die dagen, haalden op hoe wij elkaar hadden leeren kennen bij de oprichting der tweede Coop. verecniging tot aan koop van Veevoeder, verloren ons in herinneringen aan zijn werken als lid van het polderbestuur, als heem raad daarvan; spraken over de oprichting der boeren leenbank, over de strubbelingen daarmee, enz., over het werken in tal van vereenigingen, kortom over alles en nog wat uit die lange jaren toen De Moor zich zoowel als burgemeester en als Zijper aan het algemeene en publieke leven gaf. En 't behoeft geen geheim te blijven, dat het ambt van burgemeester den hr. De Moor lief was en dat het hem spijt dat hij aanstonds als burgemeester van Zijpe en Petten, dit laatste wérd 1 Mei 1929 bij Zijpe ge voegd, heengaat. Er is echter een tijd van komen en gaan en dat laatste oogenblik is in deze ambtsperiode aanstonds aangebroken, en het doet den scheidenden burge meester goed, ook vooral, in deze dagen nog te hoo- ren, dat men hem noode ziet heen gaan, dat maakt hem dit heengaan als burgemeester gemakkelijker. Het zal velen daarom groot genoegen doen nog te 'vernemen, dat de heer De Moor in Schagerbrug blijft wonen, om daar, zoo hoopt hij, nog te midden van vriejidgn en jfermjssQi^ eenige rustige jaren te kunnen doorbrengen. Van een aoed gespeelde comodie. N e w-Y o r k. Rosenbaum. een New-Yorksch politie agent werd door zijn vrouw venvaasloosd. Zii voelde meer voor uitgaan en winkelen dan haar huishouden te verzorgen. Rosenbaum die een proef wilde nemen of ze nog van hem hield, nam zijn toevlucht tot een maar al te goed gespeelde comedie. Hij schoot zijn revolver af. terwijl hii een kom to matensaus over zijn lichaam gooide, om het te doen voorkomen alsof hii zwaar bloedde. Zijn vrouw denkende dat hii doodeliik gewond was. greep ziin revolver en richtte deze op zich zelf. Vóór Rosenbaum kon ingrijpen had ze het schot gelost en zwaar gewond werd ze naar het hospitaal vervoerd, waar ze na eenigen tiid over leed. Tegen Rosenbaum is geen vervolging ingesteld; hii is echter wel ontslagen bii de politie. SNEEUWSTORM TE MILAAN. Milaan. Ook in Italië is in de weersgesteldheid na warm voorjaarsweer de terugslag gekomen. Te Milaan staat de thermometer slechts weinig stre pen boven nul en gistermorgen vroeg woedde na dat het reeds den geheelen nacht gestormd had, bo ven de stad een sneeuwstorm. Hoewel de vrouw sinds 20 jaar invalide is, mogèh beiden zich nog in een uitstekende gezondheid ver heugen. Vóór zijn huwelijk was de heer Woestenburg reeds 5 jaar werkzaam in de oude kaasfabriek aan de Groote Buurt, alwaar hij met wijlen den heer J. Kossen nog een 8-tal jaren werkzaam is geweest. De kaasfabriek is toen in andere handen overgegaan en werd toen ook ander personeel aangesteld. Na dien heeft hij 5 jaar van alles wat gedaan, waarna hij in dienst is gekomen bij den tuinman Van dei- Ham, bij wien hij nu reeds 37 jaar werkzaam is ge weest. Tevens was hij .gedurende een reeks van jaren Koster van de Ned. Herv. Kerk. Zoowol bij de oude kaasfabriek als daarna hebben de familie Woesten- burg en Kossen tQt op den huldigen dag altih^ gj.s buren in één huis gewoond en ook steeds de Scha.- ger courant gelezen. Vanaf deze plaats onzen hartelijken gelukwenscii. Zondagavond a.s., ten ongeveer 8.10 uur zal Guus Weitzel. die gedurende een iaar voor herstel van gezondheid in het buitenland verbleef voor hel eerst na ziin herstel zijn dienst als omroeper der A.V.R.O. weer gaan uitoefenen. Dit besluit is genomen, nadat een medisch on derzoek heeft aangetoond, dat ..Guus" volkomen fit uit Davos is teruggekeerd. De heer Weitzel zal. na een toespraak door den heer Vogt, in zijn oude functie voor de microfoon worden bevestigd. Het is de bedoeling, dat de functie van A.V.R.O.-omroeper in het vervolg verdeeld wordt over de lieeren Guus Weitzel en Frits Thors. Laatst- genoemde heeft Guus Weitzel tijdens ziin ziekte op lofwaardige wijze vervangen, zoodat ook hij zich bij de luisleraars vele vrienden heeft gemaakt. De vele werkzaamheden, waarmee de omroeper bii het groeien van den omroep werd belast, alsmede de noodzakelijke voorbereiding op de dienstuitoefe ning in de nieuwe studio, maken de verdeeling van de omroeperstaak over twee personen aanbevelens waardig. Het onderzoek in de Gresford-mijn. Londen. Uit Gresfors in Noord-Wales wordt, ge meld, dat gisteren voor de eerste maal twintig mijn werkers ziin afgedaald in de Martin-miin. waarin op 22 September jl. 261 mijnwerkers den dóód vonden. Na aankomst op den bodem van de 720 meter ök>- pe schacht, drongen de arbeiders de beide hoofd gangen binnen en begaven zij zich. om den toestafi 1 te verkennen, 150 meter ver in Westelijke en 75 Al. ver in Oostelijke richting. Zij zagen geen instortin gen en ook geen water-aders. Na vijf uur keerden zij weer aan de oppervlakte terug. Aangezien de mijn ruim vijf maanden luchtdicht afgesloten is geweest, zal het nog verscheidene dagen duren, voor de vêii- tilatie weer normaal is. Op het oogenblik is het ver blijf in de mijn nog slechts mogelijk, wanneer men gebruik maakt van zuurstof-maskers. Men neemt aan, dat het nog eenigen tijd zal duren, voor met het bergen van de lijken kan worden be gonnen. De dichtstbijzijnde doode een lid van een reddingsploeg, ligt nog 200 meter verder dan hei gisteren bereikte verste punt. De plaats waarop 22 September de reddingsploeg door een steekvlam werd verrast, is nog 1 K.M. va*i het einde van de schacht verwijderd. TWEE DOODEN TENGEVOLGE VAN VECHTPAR TIJ AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Londen. Aan boord van het s.s. „City of Bata via" van de Ellerman en Bucknall-Lijn, ontstond tijdens de reis van Mombassa naar Aden, een twist tusschen Maleische zeelieden. Dezen maakten van hun messen gebruik, met het gevolg, dat vier hun ner ernstige snijwonden in de keel opliepen. Van twee Maleiers was de keel doorgesneden, zoodat zij aan de gevolgen bezweken. Een andere maleier cn de steward werden ernstig gewond, doch verkeerden niet in levensgevaar. „Ik heb het hier altijd best met de menschen kunnen vinden." 't Is al ruim twintig jaren geleden dat op een kou den dag in Januari 1914 de nieuwe burgemeester van Zijpe, dé heer Jb. de Mooi4, met zijn echtgehoote .té Zijpersluis werd ontvangen en voor de eerste maal zijn gemeente als burgemeester betrad. Er heerschte toen oprechte vreugde bij het groot ste deel der gemeentenaren, dat een „eigen" ïnan, iemand die de Zijpe kende, die zelf Zijper was, burgemeester Hulst, die eveneens een populair bur gemeester was geweest, opvolgde. Menvoelde als bij intuïtie, dat Zijpe in dezen nieuwen functionaris een rustig en goed bestuurder zou vinden. En nu dan aanstonds „Jacob der Moor", zooals vele oude Zijpers hem zijn blijven noemen, door het bereiken van den leeftijdsgrens zijn plaats aan een ander zal moeten afstaan, mag zonder, eenige aarze ling verklaard worden, dat hij in geen enkel op zicht de van hem gekoesterde goede verwachtingen heeft teleurgesteld. Zekér, wij weten wel dat men niet steeds en niet allen tevreden zijn geweest over het optreden van Burge meester De Moor, maar wie bestuurt, wie iets doet, wie iets presteert, die ontmoet critiek, vooral als burgemeester. Want 't mag gezegd worden, het bur gemeestersambt is in de lange jaren dat De Moor dit ambt heeft bekleed, geen sinecure geweest. Veel en allerlei heeft zijn beslommeringen gebracht, aan gename, maar ook onaangename uren telt deze lange burgemeestersperiode. En toen wij Vrijdagmiddag naar aanleiding van het bericht dat burgemeester De Moor tegen 30 April a.s. eervol ontslag was verleend, eens met zijn Edelachtbare een praatje gingen maken, sprak het als vanzelf, dat veel van wat was gebeurd de revue passeerde. Als je elkaar al zooveel jaren kent, veel met, el kaar in aanraking bent geweest, dan kan 't al niet anders of als in een kaleidescoop gaat het samen beleefde, samen meegemaakte aan 't oog voorbij. Ja, 't was in Januari 1914 dat Jacob de Moor zijn ambt als burgemeester aanvaardde, nadat hij vanaf December 1898 raadslid en vanaf Juli 1907 wethouder van Zijpe was geweest. En juist zijn optreden in deze beide functies, zijn goed werk als zoodanig, zijn krachtig initiatief in vele zaken, die 't algemeen belang raakten, maakten het als vanzelfsprekend dat velen zich interesseerden voor zijn candidatuur als burgemeester van Zijpe. Zijn eerste tocht door de gemeente was dan ook een ware zegetocht, overal met enthousiasme ontvangen, moet dit den nieuwen burgemeester tot 'n ruggesteun bij het aanvaarden van zijn functie zijn geweest. En die goede verstandhouding is blijven bestaan, ondanks meeningsverschillen, ondanks alles wat een burgemeester in zoo'n lange ambtsperiode onpopulair kan maken. Want 't is ons bekend, hoe zelfs nu nog velen in Zijpe gaarne de bestuursfunctie van Bur gemeester De Moor bestendigd zouden zien. En als wij dit neerschrijven, kan 't niet anders of het zal velen 'onzer Zij per lezers gaan als 't ons zelf is gegaan, hierbij direct denken aan de'te vroeg overleden mevrouw De Moor, die in alle opzichten „de vrouw" is geweest van den Burgemeester en die met haar groote vriendelijkheid en tact ook het ambt van haar man heeft gedragen en vooral in moeilijke uren een. steun voor hem is geweest in de volle be- tcekenis van het woord. Burgemeester De Moor in zijn werkkamer, op verzoek, met ingang van 30 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zijpe, met dankbetuiging voor de door hem in zijn betrekking bewezen diensten. Wij die jarenlang de vergaderingen van de ge meente Zijpe hebben verslaan, weten, dat het aan de tafel der edelachtbaren daar niet steeds zoo rustig en vriendschappelijk is geweest als thans. Daar zijn wel eens harde en onaangename woorden gesproken, moeilijke oogenblikken doorgebracht. Maar Burge meester De Moor wist ook als leider der vergaderin gen, als voorzitter van zijn raadscollege de touwen in handen te houden. Ik kon 't met de menschen hier altijd best heb ben, zoo zeide hjj.ons.en .zelfs^oolc in de moeilijke ja ren en hierbij werd gedacht aan de distributiejaren,- rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echtei verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). tTien legen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. AKKER-CACHETS) Het leven verloren zonder uit de machine te zijn gesprongen. Kopenhagen.. De Deensche parachutist John Tranun, de houder van het wereldrecord parachute springen en van het wereldrecord sprong met geslo ten parachute, had Dinsdag een poging gedaan tot het vestigen van een nieuw wereldrecord, welke po ging hij echter in verband met de groote koude in de hoogere luchtlagen moest opeeven. Donderdagmid dag wilde hij een tweede poging wagen. Daarbij verloor hij ech ter het leven, zonder uit de machine te zijn gesprongen. Het vliegtuig, waar uit hij zijn sprong zou doen, steeg, begeleid door 2 andere toestellen Donderdag te gen drie uur op het vliegveld Ka- strop op. Om 17.26 uur keerde hof vliegtuig op het vliegveld terug met den bewuste- JOHN TRANUN. loozen Tranun. Naar de piloot mededeelde, bevond het toestel zich op een hoogte van 6090 meter toen Tranun hem op den 'schouder klopte en hem beduidde dat hii dalen wilde. De piloot daalde daarop zoo snel, dat het toestel reeds na W minuut in lagere luchtlagen was. Na aankomst op het vliegveld Kastrop werd de bewustelooze onmiddellijk onder medische behande ling gesteld. Ruim een uur werd getracht de man tot bewustzijn te brengen. Daarop werd Tranun naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst was hij echter reeds overleden. Men vermoedt, dat hij de inhoud van zijn zuurstofflesch te snel verbruikt heeft en het bewustzijn heeft verloren, voor hij een reserveflesch in gebruik kon nemen Tranun was houder van het wereldhoogterecord, sprong uit een vliegmachine met 7850 meter en het wereldrecord vallen met gesloten parachute met 5900 meter. 1358 spoorwegongevallen in twee maan den. Moskou. De nieuwe volkscommissaris voor het verkeerswezen in de Sovjet-Unie. Kaganowitsj, heeft een speciale commissie ingesteld die een onderzoek moet instellen naar de onhoudbare toestanden bij de Perm-spoorlijn. In de maanden Januari en Februari zijn op deze lijn volgens officieele mededeelingen 1358 groote en kleinere ongevallen voorgekomen, die ook menschenlevens geëischt hebben. Kortgeleden stortte bijvoorbeeld door onachtzaam heid van een beambte een goederentrein met 30 wa gons in de diepte. Het gcheele beheer van deze on derneming zal gereorganiseerd worden en een groot aantal nieuwe ambtenaren zal worden aangesteld.. Vrijdag 15 Maart herdenkt het echtpaar Chr. Woestenburg en G. Woestenburg—Muntjewerf hel 50-jarig huwelijksfeest.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9