Riperiigszege in bet Britschejagerbuis. BERTILS Inpoldering van het IJsselmeer. KIJKEfl KO0P£fl tu CLOECK 8 PAGINA'S. Buitenland Politiek der nationale verdediging goedgekeurd. NOORD-OOST-POLDER BLIJFT NOG UIT. Exploitatievorm in de Wieringermeer nog niet beslist. PUROL Sneltrein rijdt op lawine in. Een vierjarige chauffeur. Trianon wordt heropend. Dinsdag 12 Maart 1935. Postrekening No. 23330 mm 78ste Jaargang. No. 9677 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels (0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het Grieksche opstandelingenleger valt uiteen. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, heeft eergisteren aan den Britschen gezant te Berlijn, Sir Eric Philipps medegedeeld dat Hitier nog een behandeling van veertien dagen moet ondergaan en daarna waarschijnlijk in staat zal zijn Sir Simon te ontvangen. Engeland weet nu dus waar het aan toe is! Als Sir Simon van plan was geweest om met ge heel uitgewerkte plannen naar Berlijn te gaan en deze projecten zonder meer aan Hitier te dïcteeren, dan zal hij dit voornemen thans wel wijzigen, want het is zeer duidelijk gebleken dat men met Duitsch- land zeer voorzichtig zal dienen om te gaan, wil er eenige kans zijn om tot een vergelijk te komen. Maar aan den anderen kant weet men thans ook in Berlijn, dat de aanstaande onderhandelingen of fers zullen vragen van het zelfbewuste nationaal- socialisme en zal men, dank zij de publicatie van het Engelsche witboek, wel begrijpen, dat de andere landen, met Engeland aan den kop, er niet langer aan denken om de geheime Duitsche bewapening maar voortgang te doen vinden, doch de tanden op elkaar zullen zetten en een bewapeningswedloop zullen ontketenen, die hunzelf om finantieele rede nen wel buitengewoon ongelegen komt, doch onge twijfeld nog slechter schikt aan de totaal ledige Duitsche portemonnaie. Hoewel de 'publicatie van het Engelsche witboek als een groote tactische fout van de overigens zoo .gewiekste Britsche diplomatie moet worden be schouwd, kan niet worden ontkend, dat de kans op welslagen der onderhandelingen er door is vergroot. Twee partijen, die weten wat ze aan elkaar heb ben komen meestal gemakkelijker tot elkaar, dan ,twee, die. omtrent eikaars bedoelingen in twijfel ver- Tteeren. Inmiddels zijn de debatten over het Engelsche wit boek in het Lagerhuis met felheid door de socialis ten ingezet. Majoor Attlec, de plaatsvervangend leider der op positie van de Arbeiderspartij heeft in scherpe be woordingen het Witboek gehekeld en noemde het een even opmerkelijk als beklagenswaardig docu ment. Hij meende te mogen constateeren, dat het eerste deel van het Witboek niets meer of minder beteekende dan een afwijzing van den Volkenbond en verklaarde onder heftige protesten vanaf de re- geeringsbanken, dat Groot-Brittannië nog nooit op- rechtelijk de ontwapeningsconferentie had gesteund. Natuurlijk bleef de Engelsche regeering het ant woord niet schuldig en haar renliek kon niet anders dan succes hebben, omdat ieder er wel van over tuigd zal zijn, dat juist Engeland niet streeft naar "hegemonie en zich in de afgeloopen jaren er niet aan heeft bezondigd om den bewapeningswedloop ■door militaire maatregelen te prikkelen. Integendeel krijgt ieder onbevooroordeelde de ab solute indruk, dat juist de Engelsche regeering alles doet wat ze kan, om door middel van verdragen en Het carillon voor het Zeeheldemnonnment te Den Helder is thans tentoongesteld op de Jaarbeurs te Utrecht. overeenkomsten de bewapening binnen redelijke grenzen te houden. Dat ze daarin niet beter is geslaagd, kan haar moeilijk als verwijt worden aangerekend. Met een meerderheid van 424 tegen 79 stemmen heeft het Parlement dan ook de regeering een ecla tante overwinning bezorgd. De berichten van de officieele Grieksche regee ring geven thans zulke gedetailleerde overwinnings- berichten, dat er moeilijk meer aan kan worden ge twijfeld, dat de muitermacht, geheel gedesorganiseerd terugtrekt. Dit beteekent zonder eenige twijfel het einde van de macht en invloed van Venizelos, die nu wel de onafhankelijkheid van ziin geboorte-eiland Kreta heeft afgekondigd, doch deze moeilijk tegenover de zegevierende regeeringsmacht zal kunnen hand haven. De kracht toch van het. luchtwapen is wel over tuigend in - dezen opstand gebleken en hoewel de Kretenzer nog wel over een behoorlijke macht ter zee beschikt, kan die toch niet verhinderen, dat Kre ta onophoudelijk zal blootstaan aan verwarring en ontmoediging stichtende luchtbombardementen, die op den duur tot overgave zullen dwingen. Zoo zal. tenzij nog een onverwachte onleving van de muiterij plaats vindt, de ontknooping van het Grieksche drama nog spoediger komen dan enkele dagen geleden mocht worden verwacht. En wij, die het. gebeuren mei belangstelling gade slaan, vragen ons reeds thans af, hoe de zegevieren de regeering op dit succes zal reageeren. Gaat. het thans ook in Griekenland den kant op van de dictatuur? Wij zullen het. spoedig weten, want zoo ooit, dan is nu de tijd er voor riip. Onder bet mom van beveiliging tegen verdere op standen, kan thans zeer gemakkelijk de Grieksche „sterke man" zich met het aureool van het leider schap tooien Post van twee mülicen van de begrootinp teruggenomen. - Wachten op verbetering van de Rijksfinanciën. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van het Zui- derzeefonds 1935. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Ontleend is daaraan: De regeering sluit zich aan bij vele leden, die in verdere inpoldering op den duur meer voor- dan nadeelen zien. Bij den financieelen toestand, zooals deze zich thans laat aanzien, is echter groote voor zichtigheid. geboden. Op het. crediet, van den staat kan niet onbegrensd een beroep worden gedaan, zoolang het herstel der staatsfinanciën nog niet zoo ver is gevorderd, dat een in hoofdzaak sluitende rijksbegrooting wordt verkregen. De mogelijkheid daarvan kan eerst worden overzien na de totstand koming van de nog in dit zittingsjaar te behandelen wetsontwerpen om tot de onmisbare verdere ver betering van de financiën te komen. Op grond hiervan meent de regeering, dat het geen zin heeft, het op deze begrooting onder art. 8 voor de N.O. inpoldering uitge trokken bedrag van 2 millioen te handha ven; zij geelt er de voorkeur aan, dien post voorshands terug te nemen in afwachting van de uitkomst der bemoeiingen inzake verbetering van de rijksfinanciën. In een bijgevoegde nota van wijziging is met dit voornemen rekening gehouden. Verdere wijzigingen zijn gevolg van het streven der regeering om de rijksuitgaven, welke uit deze begrooting voortvloeien, tot een in verband met de omstandigheden noodza kelijk en zoo laag mogelijk peil terug te brengen. Eén en ander zal echter niet ten gevolge hebben, dat de voorbereiding van een financieel aannemelijk plan voor de N.O. inpoldering zal worden gestaakt. Voortbouwende op den tér zake reeds verrichten arbeid is aan de diensten der Zuiderzeewerken en van de Wieringermeer opdracht verstrekt, gezamen lijk dergelijk plan verder te onderzoeken en uit te werken. Zulks is geschied in afwachting van de reorgani satie van de diensten en lichamen, welke tot nu toe bij de leiding en uitvoering van den afsluitings- en inpolderingsarbeid een taak te vervullen hadden. Het kwam geraden voor, deze diensten en lichamen zooveel noodig ongerept te houden, totdat zij door de nieuw te vormen organen zouden kunnen worden vervangen, aangezien deze nieuwe organen moeten worden gegrond op een nog tot stand te brengen wet, waarvan de behandeling nog eenigen tijd zal vor deren. Intusschen kan worden medegedeeld, dat een wets ontwerp tot regeling van de hierbedoelde aangele genheid het Departement heeft verlaten. Reorganisatie van den dienst. De heer De Blocq van Knlfeler gaat van Zuider zeewerken naar Waterstaat. Nu de afsluitingsarbeid ten einde is gebracht en de ontginriingsarbeid in den Wieringermeerpolder het Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drog. eerste stadium achter den rug heeft en in regelmatige banen is geleid, meent de minister dat bij den ver deren arbeid de personeelbezetting welke daarvoor noodig wordt geacht, reeds onmiddellijk zoo goed mogelijk op dien arbeid behoort te worden ingericht, en dat daarbij de vereischte soberheid moet worden betracjit. Dit heeft ertoe geleid dat da directie van de Wie ringermeer, welke uit drie leden bestond, van wie twee een andere bestemming hebben gevolgd, niet is aangevuld, dat met ontbinding der z.g. proefpolder- commissie de werkzaamheden daarvan aan de Wie- ringermeer-directie zijn opgedragen en dat aan die directie wordt toegevoegd een ingenieur met eenig personeel van den dienst der Zuiderzeewerken voor de behartiging van de watei-staatsaangclegenheden in de Wieringermeer. Een onderdeel, de studie van de gevolgen der af sluiting van de Zuiderzee op de waterstanden in de Waddenzee, de regeling van de waterstanden in het IJsselmeer, het onderhoud van den afsluitdijk en van de spui- en schutsluizen en van de bediening dier sluizen behoort op den duur aan den dienst van den Rijkswaterstaat te worden opgedragen. De minister stelt zich voor, dat deze overgang zoo goed mogelijk wordt bevorderd door den heer De Blocq van Kuffeler, die van de functie van directeur- generaal der Zuiderzeewerken zal worden ontheven en hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat met ver lof is, voor te dragen voor benoeming tot hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat en daarna bij dien dienst te herplaatsen als hoofdingenieur-di recteur van den Algemeenen Dienst en hem voorts te belasten met de leiding van den dienst der Zuiderzee werken. Als zoodanig blijft hij dan belast met het uitwerken te zamen met het eenig overgebleven lid van de di rectie van den Wieringermeerpolder van een defi nitief plan voor den N.O. polder en met de afwikke ling van de overige Zuiderzeewerken, welke werk zaamheden nog eenige jaren in beslag zullen nemen. De huisvesting en de overige bezetting van den dienst kan in verband met een en ander belangrijk worden ingekrompen en minder kostbaar worden, hetgeen bij nota van wijziging in de begrooting tot uiting is gebracht. DE WIERINGERMEER. Van den minister zal niet worden verwacht, dat hij thans met een voorstel tot staats- socialiseering van de gronden in de Wierin germeer zal komen. Omtrent den vorm van staatsexploitati e is nog geen definitieve beslissing ge nomen. Wel is de minister tot de over tuiging gekomen, dat ook aan bedrijven van normale grootte als vorm van staatsexploi tatie behoefte bestaat, teneinde een graadme ter te verkrijgen voor de bepaling van de waarde van den grond bij verkoop en bij ver pachting. Op het oogen'olik worden in de Wieringermeer ongeveer 11.000 ha. door den staat geëxploiteerd. Kort geleden is met uitgifte van gronden in de Wieringermeer begonnen. De grootte van de bedrij ven loopt uiteen van 20 tot 55 ha. Buiten deze be drijven komen binnenkort eenige kleinere bedrij ven ter grootte van 7 tot 10 ha. voor uitgifte be schikbaar. Met uitgifte van de nieuwe gronden wor.it de grootst mogelijke voorzichtigheid betracht. De meening, dat een groot aantal arbeiders door het gebruik van machines in de Wieringermeer werkloos zou worden, moet op een misverstand be rusten. Integendeel, moest het aantal arbeiders in de periode,'gedurende welke ook van machines gebruik werd gemaakt, nog worden uitgebreid. Het is den minister niet gebleken, dat in ons land belangstelling bestaat voor het stichten van een werkloozenkolonie, welke zich op de uitoefening van den landbouw in de Wieringermeer zou willen toeleggen. Zuiderzeesteunwet. De volgende groepen worden in verband met de Zuiderzeesteunwet onderscheiden: Zij (ongeveer 950), die in gevolge de Zuiderzee steunwet levenslang aanspraak kunnen maken op een geldelijke tegemoetkoming; 2. Zij (ongeveer 2000) die met behulp van één of meer vormen van tegemoetkoming, welke ingevolge de Zuiderzeesteunwet zijn of worden verleend, bezig zijn hun bedrijf te vervormen; 3. Zij (ongeveer 11C0), die niet tot een van dezo twee groepen behooren. De liquidatie van den Zuiderzeesteun voor groep 1 moet in hoofdzaak aan den tijd worden overgela ten. Voor groep 2 bestaan de maatregelen tot liciui- datie in de hulp, welke verleend wordt om de voor genomen hervorming van hun bedrijf zoo gunstig mogelijk te doen verloopen. Voor groep 3 bestaan de maatregelen in: bit gebleken wenschelijkheid voort gezet onderzoek naar de mogelijkheid van hervor ming of verplaatsing dan wel oprichting van nieu we bedrijven, credietverleening zoo noodig, l^ulp ter verkrijging van werk. verlccnen van vergoeding voor onderscheidene kosten. De juistheid van het betoog, dat er tallooze ge gronde klachten zijn met betrekking tot de uitvoe ring van de Zuiderzeewet, is den Minister niet ge bleken. De klacht van eenige leden over den tragen gang van zaken bij de uitvoering van de Zuiderzeesteun wet kan in haar algemeenheid niet worden gedeeld. De minister heeft nog geen beslissing genomen op de vraag of de zeewier-visschers op Texel als be langhebbenden kunnen worden aangemerkt. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam 20 Meter in de 3 meter hooge sneeuw massa doorgedrongen. Innsbruck: De sneltrein D 39 is tusschen de stations Langen en Wald am Arlberg op een plaats, waar het zicht slecht is, op een neergekomen lawine ingereden. De in volle vaart zijnde trein drong door de 20 M. en 3 M. hooge sneeuwmassa met de locomotief en twee opvolgende wagens heen, voor de trein tot stilstand kwam. Door de botsing werden drie reizigers, drie kellners uit den restauratiewagen de machinist en den treinconducteur gewond. De trein zelf bekwam weinig schade. Automobilist zag zijn wagen rijden, ter wijl hij dacht dat er niemand achter het stuur zat. Mijnheer Cann uit Bristol had te Portsmouth zijn auto aan den kant van den weg laten staan, terwijl hij even een boodschap ging doen. Toen hij terug keerde, zag hij den wagen rijden, terwijl het scheen of er niemand in zat. Na 40 m. stopte de auto weer en mijnheer Cann vond tot zijn verbazing een heet jong knaapje achter het stuur, terwijl de motor liep. Op de vraag, of hij rijden kon, antwoordde het jon getje, ja. En om te laten zien, dat hij het kon, zette hij den motor aan en bracht de machine in zijn versnelling, maar zijn beentjes waren niet lang ge noeg, om voldoende gas te geven. Daar mijnheer Cann niet wist, waar het kind van daan kwamen, stelde hij zich in verbinding mei de politie, die reeds van de moeder van den op teeïv- nisch gebied veel belovenden knaap, bericht had gekregen, dat haar zoontje van vier jaar, dat even te voren nog in zijn duw-wagen had gezeten, spoor loos was verdwenen. De jongeheer Raymond Edwards heeft zich schul dig gemaakt aan twee ernstige overtredingen, hij heeft een motorrijtuig bestuurd, terwijl hij nog te jong was om daartoe vergunning te hebben en zon der in het bezit te ziin van een rijbewijs, en hij stelde zich in het bezit van een auto, zonder mede weten en toestemming van den eigenaar. Arme Raymond. Het bekende café-restaurant Trianon op het Leid- sche Plein te Amsterdam, dat eenigen tijd geleden gesloten werd, zal de vólgende week heropend wor den. De slulswerken te Lithoyen aan de Maas. Een groote bocht van de rivier wordt hierdoor afge sneden. Een overzicht van het omvangrijk werk, dat aan de binnenscheepvaart zeer ten goede komt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1