prima Eerste Hypotheek 1 8 8 Woensdag 13 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9678 MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN N.S.B.-ERS EN COMMUNISTEN. STILZETTING VAN AUTO'S. De dood van John Tranum. De mijn des doods weer open. Het lawine-ongeluk bij Schlagmind. Door een hond gered. EEN VREEMDSOORTIG VERSCHIJNSEL Rattenplaag in de Kaapprovincie. „DE TOEKOMSTIGE OORLOG.' Firma GEBR. ROTGANS Bedrijfsleven op Cuba stopgezet. g De Nederlandsche g Middenstandsbank N.V. g 8 8 Plaatselijk Nieuws. De Kolma-stoompan: een openbaring. Ernstige botsingen te Bnssum. - Ben groote politiemacht op de been. - Verschillende gewonden, waaronder een inspectenr van politie. Dinsdagavond zijn te Bussum wederom moeilijk heden ontstaan tusschen N.S.B.-ers en communis ten. Eerstgenoemden verspreidden per auto, motor fiets, rijwiel en te voet een manifest. Dit manifest werd niet gecolporteerd, hetgeen verboden is, doch men bepaalde zich ertoe om het huis aan huis in de brievenbus te doen. Een tweetal agenten was omstreeks half 10 op zoek gegaan naar de N.S.B.'ers om te waken tegen ongeregeldheden, ieder ging een kant uit. In de Spijkerstraat ontdekte één der agenten de auto van een ploeg N.S.B.'ers, bestaande uit acht man. Op dat moment kwam één der bewoners van deze arbeidersstraat naar buiten en waarschuwde de bewoners, dat er „fascisten bezig waren". In een minimum van tijd was een twintigtal naar buiten gestoven: van een bouwwerk werden steenen gegre pen en het regende projectielen op de N.S.B.'ers en hun auto. Deze laatste werd danig vernield. De agent, die alleen tegen de overmacht stond, sprong tusschen de groep communisten in en gaf last tot verspreiden. Toen dit niet spoedig geschied de, trok hij zijn revolver en waarschuwde te zullen schieten. Hierop vlogen ze uit elkaar. Omstreeks half elf werd de politie weer gewaar schuwd, dat in de Burgemeester 'sJacoblaan een ernstige vechtpartij plaats vond tusschen' N.S.B.-'ers en communisten. Onmiddellijk trok de politie daar heen, na rijksveldwachters en marechaussees ge waarschuwd te hebben. De communisten waren met allerlei voorwerpen gewapend. Twee N.S.B.-jongens, die ter afweer met hun fietsen rond zich sloegen, werden aan het hoofd gewond. Een groote macht politie, rijksveldwacht en mare chaussee trachtte de orde te herstellen. Daarbij werd de inspecteur Langeveld met een Engelschen sleutel boven het linkeroog gewond. De dader, de 27-jarige communist S., werd naar het politiebu reau gebracht en daar opgesloten. Twee andere communisten werden eveneens gearresteerd. De zij ruiten van een van de auto's van de N.S.B.-ers wer den door knuppels en een gaspijp verbrijzeld. De inzittenden kregen geen noemenswaardig leisel. De eigenaar van den auto heeft bij de politie een klacht ingediend. Óm ééri uur was het weer rustig. Vanochtend zijn S. en de communiste van V. ter beschikking van de justitie gesteld. De 18-jarige B. is wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Tengevolge van de hooge motorrijtuigen belasting. Dé Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland bericht, dat uit tal van aanwijzingen blijkt, dat vele bedrijfsautohouders hun autotractie hebben inge krompen, omdat de nieuwe motorrijtuigenbelasting niet opgebracht kan worden. Onderscheidene' ver voerders, die zich tot dusver van een auto bedienden, schaffen die af en de courantenberichten, waarin eenigen tijd geleden werd gesproken van vervan ging van motorische kracht door paardentractie, zijn niet als overdreven te beschouwen. De auto wordt door weer anderen verwisseld voor een bakfiets of soortgelijke vrijwel onbelaste ver voermiddelen. Ieder zal in zijn omgeving trouwens wel bekend zijn met gevallen van afschaffing of stil zetting van auto's, ook van personenwagens, die te genwoordig immers vrijwel alle in beroep of bedrijf gebruikt worden. De verwachting, dat de opbrengst van de belasting zal dalen, is dan ook alleszins gewettigd. Zeker zou menigë autogebruiker zijn wagen in gebruik hou den, indien hij vooraf eenigszins kon nagaan, of er genoeg mee verdiend Kan worden, om er de belas ting uit te bestrijden. Dat is nu het obstakel. Men moet voor ten minste drie maanden betalen en de belasting wordt uitsluitend over kalendermaanden gerekend. Heeft men b.v. op den 20sten werk voor den wa gen, dan moet men óf 20 dagen belasting cadeau doen, óf het werk laten loopen. Werden de belas- tingkaarten voor een korteren tijd verstrekt en kon den zij op eiken wilekeurigen dag ingaan, dan zou den er stellig heel wat meer wagens in bedrijf blij ven. Nu durft men het niet aan, omdat de onzeker heid te groot is. De schatkist derft dientengevolge niet weinig motorrijtuigenbelasting. De B.B.N. heeft tot den minister van financiën het verzoek gericht, te bevorderen, dat belastingkaarten over kortere tijdvakken worden verstrekt en dat zij op eiken willekeurigen dag der maand kunnen in gaan, zonder dat de geldigheidsduur wordt verkort. De wereldrecordhouder parachute-springen. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct.: Bij de obductie van het lijk van den Deenschen pa rachutespringer, .Tohn Tranum, die Donderdagmiddag plotseling is overleden toen hij met een legervliegtuig opsteeg om van 9000 meter hoogte een recordsprong te maken, is gebleken, dat Tranum tengevolge van hartverlamming gestorven is. Of dit aan gebrek aan zuurstof te wijten is, valt moeilijk uit te maken. Het zuurstofapparaat van Tranum stond open toen het toestel op Kastrup daalde, maar of het leeg was toen Tranum den bestuurder te kennen gaf, dat het toe stel omlaag moest, dan wel tijdens de daling leegge- loopen is, heeft men niet vast kunnen stellen. Tranum was niet tegen ongevallen verzekerd. Lloyds had een premie van 85 procent van de ver- zekcringssom gevraagd en Tranum moet dit te veel geacht hebben. Nader is gebleken, dat de filmoperateur, die ïn een ander toestel mee de lucht in was gegaan, een tijd lang bewusteloos is geweest, maar wee% bijgeko men 'is, toen het toestel daalde. Hij wordt evenals twee anderen, die tengevolge van de koude wonden hebben opgeloopen, in een ziekenhuis verpleegd. De toestand van het drietal is bevredigend. AMERIKAANSCH VLIEGER VERMIST. C1 e v e 1 a n d. Legervliegtuigen hebben bevel ge kregen op te stijgen om te zoeken naar den Ameri- kaanschen luitenant-vlieger Milton A. Lampi, die uit Cloveland was vertrokken naar Mount Clemens in den staat Michigan, doch van wien men na zijn Vertrek niets meer had vernomen, Anthony Eden en Sir Philip Cuncliff Lister bil aan komst voor het Lager Huis te Londen, waar Maan dag het debat begon over het vermaarde Engelsche Witboek. Bezig de schade te herstellen. Er was gisteren een incident bij de tweede ploeg arbeiders, die in de Engelsche Gresford-mijn zijn af gedaald om de schade van de ontploffing van Sep tember te herstellen, waarbij, zooals men weet, meer dan 200 menschen om het levèn zijn gekomen. Een der arbeiders gaf een noodsein, ofschoon de ploeg nauwelijks 3 kwartier op den bodem gewerkt had en binnen de minuut werden de zeven arbeiders onder leiding van den medicus dr. Fisher met de kooi naar boven gebracht. Toen bleek, dat de betrokken ar beider bemerkt had dat zijn voorraad zuurstof erg sterk verminderde, ofschoon de toestellen op ruim 2 uur berekend zijn. Aan het toestel mankeerde niets, maar de dokter en een mijningenieur kwamen tot de gevolgtrekking, dat de mannen, die op sommige plaatsen tot hun middel door het water haddon .moeten waden, door die inspanning meer zuurstof verbruikten dan aangenomen was. De directie heeft nu besloten de mannen in iedere ploeg niet langer dan 90 minuten achtereen te laten werken, zoodat, de voorraad zuurstof voor alle mo gelijkheden ruim voldoende zal zijn. Het groote lawine-ongeluk bij Schlagmind in de Neder-Tauern, waarbij negen personen om het leven zijn gekomen (zie ook elders in dit nummer) is hét op twee na grootste lawineongeluk sinds het bestaan van de ski-sport in Oostenrijk. De catastrophe op den Sonnblick in 1928 eischte 12, die op den Schneeberg in 1910 13 slachtoffers. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten, zijn thans zes lijken der verongelukten geborgen, 3 kon den tot nu toe nog niet worden ontdekt. De lawine, die het ongeluk veroorzaakte, was een zg. grondlawine, niet bijzonder breed, maar wel zeer diep. Bijna alle omgekomenen zijn Weeners en vier van de negen slachtoffers zijn meisjes. Den skileeraar treft geen schuld, hoewel het stormachtig weer was toen hij met de leden van den cursus naar het oefenterrein ging. Het terrein geldt echter als een ideale skiplaats en werd als volkomen veilig voor lawines beschouwd Jeugdig Alpinist krijgt een ongeluk. Een jeugdige alpinist, die op de hellingen van den Galibier (Dauphiné) de ski-sport beoefende, kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn been brak. Het ongeluk geschiedde op een moeilijk toegankelijke plaats in het gebergte, zoodat drie reddings-kolonnes, die den man poogden te redden, onverrichter zake moesten terugkeeren. Wel kon de laatste reddings ploeg een hond op den in de sneeuw liggenden man afzenden. Aan dezen hond dankt de ongelukkige zijn behoud. Vrijdagochtend was het ongeluk gebeurd; Zondag is de man gered, door een brigade, die er eindelijk in was geslaagd hem te bereiken. Twee nachten heeft hij in de ijzige koude van het hooggebergte in de sneeuw liggend doox-gebracht en hij zou zeker zijn omgekomen, zoo niet de hond zich op het onbeweeglijke lichaam van den man had uit gestrekt, dat hij met zijn eigen lichaamswarmte voor bevriezen beschermde. Het gebroken been deed den man geen pijn meer: ondanks de warmte van den hond was het bevroren. OPNIEUW ZANDREGENS IN DE V.S. TE WACH TEN. WAARSCHUWING VAN REGEERINGS- DESKUNDIGEN. Omaha (Nebraska). De regeeringsdeskundi- gen te Washington hebben de bevolking gewaar schuwd, dat binnenkort opnieuw stofregens en wel van nog grooter hevigheid dan die welke einde Fe bruari in de Zuidelijke staten zooveel schade hebben aangelicht, verwacht kunnen worden en dat het noo- dig is den grond hiertegen te beschermen. Deze stofregens, die drie fai'en geleden nog vrijwel onbekeiid waren, veiuielen den oogst, dooden het vee en vruchtbaar land wordt er door in een woes tijn herschapen. Toen in Februari de ontzettende stormen, die het vi*eemdsoortige verschijnsel teweeg brachten, over het land raasden, stonden de boeren machteloos en toen eenmaal de wind. was gaan lig gen constateerden zit dat hun huizen en lande rijen met een'dikke laag stof wai*en bedekt. In sommige gebieden was de vruchtbare boven grond door den wind volkomen weggevaagd. Thans zal de regeering echter maatregelen nemen om een herhaling te voorkomen, en o.a. zal zij door middel van de radio de boeren inlichten, op welke wijze zijn hun land kunnen beveiligen. Dat het vraagstuk van zeer veel belang is, blijkt wol hieruit, dat het gebied, dat gevaar loopt, 13 van de 48 staten omvat, en meer dan twee vijfde gedeelte van de totale oppervlakte der V.S. beslaat. Het levei*t meer dan de helft van al het vee in het land. Groote schade aan den oogst, toegebracht East London (Kaapprovincie). In de Noordelijke deelen van de Transkei wordt op het oogenblik groo te schade aan den oogst toegebracht door de ratten. De ratten knagen de stengels van het te velde staande koi*en bij den wortel door, zoodat het graan op den grond valt en zij het gemakkelijk kunnen opeten. Een veld, dat op deze wijze door de ratten is be werkt, ziet er uit, alsof er tanks overheen zijn ge reden. Men heeft reeds hier en daar met strychine ver giftigde tarwe neergelegd, doch de ratten schijnen deze instinctief te vermijden. Ook in de tuinen, boomgaarden en opslagplaatsen wordt groote schade door de raten aangericht. Het departement van landbouw ziet geen mogelijkheid oen einde te maken aan deze rattenplaag. De inboorlingen hebben eenigen tijd geleden zoo veel mogelijk katten bijeengebracht en deze in de meest geteisterde gebieden losgelaten, doch de rat ten zijn zoo groot en zoo brutaal, dat zij zelfs de katten aanvielen. Voorwoord van maarschalk Pétain tot een Poolsch boek. Warschau. De „IvurjerWarszawski" brengt de -primeur van maarschalk Pétain's voorwoord op de Fransche uitgave van het door den Poolschen gene- raal Wladislaw Sikorski geschreven boek „De toe komstige oorlog." Pétain wijst in dit voorwoord erop, dat er bij den huldigen stand der internationale beraadslagingen over ontwapening en veiligheidspacten voor de sta ten geen andere mogelijkheid bestaat dan hun wa pening uit te breiden. Alleen versterking van de be wapening verleent den staten werkelijke veiligheid. De rivaliteit tusschen de verschillende landen is thans sterker dan ooit. Daarom is het noodzakelijk alle eenheden van leger, luchtvloot en marine op den hoogsten graad van effectieve gereedheid te bren gen, de grensversterkingen verder uit te bouwen, de defensieve toebereidselen ook tot niet-militair ge bied uit te breiden en voorzoi'gsmaatregelen te ti*ef- fen, dat ook de economische en industrieele mobili satie in tijd van oorlog zoo snel mogelijk kan ge schieden. GEVAARLIJK GOEDJE. Uit een pakhuis te Sheffield zijn 310 electrische buisjes om ontploffingen te veroorzaken, op raad selachtige wijze verdwenen. Aangezien deze buisjes die allen voorzien zijn van een snoer en zeer ge makkelijk ontploffen, door kinderen of andere on- ingewijden voor stukjes vuurwerk gehouden kun nen worden, is ongeveer de heele beschikbare poli tiemacht op zoek en de burgemeester heeft per radio en in de avondbladen waarschuwingen doen hooren om bij eventueele opsporing onmiddellijk de politie te ontbieden en de dingen in geen geval aan te raken. Londen bereidt zich voor op het zilveren re- qeeringsjubileum van den Koning. De schil den voor de decoratie der straten worden in gereedheid gebacht. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 777 m.M, Wind: Zuid-Oost. Temperatuur: om en nabij het vriespunt. Vooruitzichten: Kans op regen. Phosphorzure kalk voor vee. Vuilpoeders ter afdrijving van de nageboorte Caporit, ontsmettingsmiddel. HOOGZUIDE E 103SCHAGEN. Terreur en sabotage worden met den dood gestraft. Havana. Tengevolge van een verdere uitbrei ding van den tegen de regeering-Mendieta gerichten politieken strijd, is bijna de geheele handel op Cuba lam gelegd. Alle arbeiders der tabaksindustrie, zoo wel de douane-beambten als de employé's in de groo te bedrijven hebben zich bij de staking aangesloten, Het kabinet heeft, voor alle daden van terreur en sabotage de doodstraf ingesteld. Gister was het in de hoofdstad betrekkelijk rustig. Slechts nu en dan werden bomexplosies gehoord. De stafchef van het Cubaansche leger, Batista, heeft de arrestatie van alle stakende spoorwegbeambten be volen. De beweringen vn den naar Miaimi (Florida) gevluchten ex-president, Carlos Hevia, dat sedert Za terdag ongeveer 200 personen op Cuba afgeslacht, zouden zijn, worden door de regeering gedementeerd. OVERSTROOMING. Gisteren is in Victoi'iastreet,, de hoofdstraat van Bristol, de groote; buis van de waterleiding gespron gen en na 5 minuten stond het water op sommige plekken 1.20 hoog. Het plaveisel scheurde, alle trams, bussen en auto's móesten een goed heenkomen zoe ken en alle kelderwoningen en verdiepingen zijn ondergeloopen. De schade loopt in de duizenden pon den, maar na anderhalf uur hard .werken was de straat weer vrij,; ofschoon zij niet voor vandaag voor het verkeer zal worden opengesteld. GEWEIFELD. BIJ HET OVERSTEKEN. /Oude ptan deer vrachtauto gedood. Gisteren had ïn Nïeüwölda-óost een ernstige aan rijding plaats. De ruim 79-jarige W. uit Texuiunsten, dié te voet in de. richting van Nieuwolda ging, werd doordat hij bij -het oversteken weifelde, aangereden door een vrachtauto van de fa. R. te Delfzijl. Do heer W. werd ernstig gewond en toen dr. Gerrits-ma ter plaatse kwam, moest deze den dood constateeren. Den chauffeur treft geen schuld. cxiciocxiaocöoiocxiooaooaöocx) O Kantoor SCHAGEN, n 8 Directeur: Mr. A. E. BUISKOOL, 8 O heeft verschillende posten disponibel 8 0 voor raooocsocioöocsoöocsoöocïoraocao Dinsdagmiddag zijn we even aangeloopen bij de fii*ma G. Ranke, waar een kookdemonsti-atie gehou den werd met de Kolma-stoompan. Vriendelijk wer den we ontvangen en met uiterste bereidwilligheid kregen we de gewenschte inlichtingen. Voor een technische uiteenzetting leze men ons blad van Zaterdag j.1.; wij zuil ende practische resul taten bekijken. De voornaamste voordeelen van de stoompan zijn wel, dat van het voedsel geen voedingswaarde ver loren gaat, terwijl men het eten urenlang kan warm houden. Aangebrand eten is ten eenenmale uitgeslo ten. Bovendien is de besparing van gas of electriciteit aanzienlijk. We zagen bereiden Brusselsch lof, aardappelen en droge rijst en dat alles zag er prima uit. Voor liefhebbers van droge rijst is zoo'n Kolma-pan feitelijk onmisbaar; de rijst, die anders gemakkelijk vochtig blijft, aanzet of ongaar is, was nu prachtig korrelig. Ook de eeuwige strijd met de afkokers wordt op deze manier in het voordeel van de huisvrouw be slist. Al met al was de Kolma-stoompan voor ons een openbaring; we weten nu wat het verjaardagscadeau voor onze echtgenoote zal zijn, een cadeau dat zeer zeker op prijs zal worden gesteld, en waarvan we zelf ook de zegenrijke gevolgen zullen ondeiwindcn. Dat cadeau is een Kolma-stoompan. We raden u aan, geef de pan nu alvast, dan heb je er eiken dag 't genot al van. KERK EN VREDE. Wij maken belangstellenden attent op een in dit nummer vooi-komende advertentie, waarin een gc- tuxgenisavond van Kerk en Vrede in de Herv. Kerk op 15 Maart wordt aangekondigd, waar de hoeren Ant. Hoytink van Amsterdam en Ds. Attema van Zaandam zullen spreken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5