Een kijkje op Kreta. Uit Bergen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. N.H. VEREENIGING HET WITTE KRUIS. De jaarlijksche algemeene vergadering. In een der zalen van het Oranjehotel alhier werd gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de afd. Bergen der Noordholl. Ver. Het Witte Kruis. De Voorzitter, de heer G. Taapken opende met een woord van welkom en deelde mede, dat de tijdsom standigheden ook hun stempel drukten op de ver eeniging; de opbrengst der contributies verminderde in sterke mate. Gelukkig is er een reservefonds, zoo dat de uitzending naar sanatoria doorgang vinden kan. Ook voor de uitzending naar vacantiekolonies werd voor dit jaar een bedrag op de begrooting ge bracht, terwijl voor het verstrekken van versterken de middelen een klein bedrag werd geraamd. Notulen en ingekomen stnkken. BJ5 afwezigheid van den secretaris, Dr. J. A. Blok, las de heer Otten de notulen voor van de vergade ring van 1 October 1934, welke zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een rapport van 'de in de U.L.O.-school gehouden moedercursus, wel ke werd gevolgd door 20 gehuwde en 12 ongehuwde dames. Voorts was ingekomen een brief van Dr. Stieler uit Hilversum, die zich bereid verklaarde voor de ver eeniging een lezing te houden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling, welk aanbod in danlc werd aanvaard. Een datum zal nader worden vastgesteld. Een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin erop gewezen werd, dat er een verkeizing diende plaats te hebben voor een lid van het Hoofdbestuur, met verzoek een candidaat te stellen. De afd. Hoorn had verzocht de candidatuur te steunen van mevr. Tee- kensKunst te Venhuizen. De vergadering ging hiermede met algemeene stem men accoord. Een circulaire betreffende de in deze gemeente te houden Emmabloem-collecte. Besloten werd deze te houden op Woensdag 15 Juni, den dag der gemeen teraadsverkiezingen. Jaarverslag 1934. De Voorzitter bracht daarna het jaarverslag over 1934 uit, waaraan het volgende is ontleend: Het ledental bedroeg op 1 Januari 1934, 875 en op 1 Januari 1935: 810. Een achteruitgang derhalve van 65 leden. De totale ontvangsten bedroegen f 1729.23, waarvan een bedrag groot f 1462.50 aan contribu ties. Voor de uitzending van 4 kinderen naar va cantiekolonies werd pl.m. f 110 uitgegeven. Voor t.b.c.-bestrijding f 292; voor woningverbetering f 7S; en aan versterkende middelen f 19. Een groot deel dezer uitgaven vloeien terug in de kas door bijdra gen van Rijk en Gemeente. De Emmabloem-collecte bracht f 76.25 op. Van de 8 ligtenten, waren er steeds 4 in gebruik, hetgeen een gelukkig verschijnsel werd genoemd. De begrootingen over 1935. De begrooting voor 1935 sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 4899.24. Het batig sal do is geraamd op f 3300, terwijl het batig saldo van 1934 als aanvangspost op de begrooting werd ge raamd op f 3044.24. De opbrengst der contributie werd- begroot op rond f 1400. De begrooting voor de t.b.c.-afdeeling gaf een to taal aan ontvangsten van f 1169.161/2 en aan uitga ven van f 1294.16%. Vermoedelijk riadoelig saldo derhalve f 125. Rekeningen 1934. De rekening van Het Witte Kruis over 1934 gaf een totaal aan ontvangsten van f 4407.73, en aan uit gaven van f 963.49. Voordeelig saldo f 3444.73. De rekening t.b.c.-bestrijding vermeldde een totaal aan ontvangsten van f 532.01% en aan uitgaven f 517.75, nadeellg saldo f 14.26%. De financieele commissie bracht daarna bij monde van den heer Bak verslag uit over het nazien van de boeken en bescheiden van den penningmeester en deelde mede, dat deze in orde werden bevonden. De penningmeester werd onder dankzegging voor het gevoerde financieele beheer gedechargeerd. Bestuursverkiezin g. Aangezien de heer Dr. J. A. Blok als secretaris aan de beurt van aftreden was, moest er een be stuursverkiezing plaats hebben. De heer Blok, die herkiesbaar was, werd bij acclamatie herkozen. Verslag Algemeene Vergadering. De afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, de heer den Das, bracht vervolgens verslag uit van de gehouden besprekingen, hetwelk geen stof tot op merkingen gaf. De Voorzitter dankte den heer den Das voor zijn uitgebreid verslag en voor de wijze waarop hii zich als afgevaardigde der afdeeling van zijn taak heeft gekweten. Stichting van een badhuis. De Voorzitter doelde mede, dat het bestuur een voorloopig plan had gemaakt voor de stichting van een badhuis. De heer den Das had zich belast met het maken van een teekening. De bouwkosten wor den geraamd op f2800; de warm- en koudwaterin- stallatie op f772. Het badhuis zal 1 badkuip en 7 douches bevatten, onder den grond zouden de stich- tingskosten komen op rond f 5000. De totaal1 kosten per laar worden geraamd op f 525en de uitgaven op f 960. Nadeelig saldo derhalve f 335. De heer Jimmink meende, dat de begrooting wel wat heel pessimistisch was opgezet. De Voorzitter deelde deze meening niet en zelde, dat In deze moeilijke tijden op niet teveel mocht worden gerekend. De heer Bak was van oordeel, dat geen uit werk lozengezinnen van dit badhuis zal gebruik maken. De heer Jimmink vroeg, of de vereeniging hii de stichting was aangewezen op de gemeente, kunnen er geen rentelooze aandeelen worden geplaatst? vroeg spr. De Voorzitter zeide. dat de grond er nog niet. was. De heer den Das vond het 't beste, dat de gemeen te het badhuis stichtte en het dan in exploitatie gaf aan de vereeniging. In de uitgifte van rentelooze aandeelen zag spr. geen heil, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Spr. vroeg zich af. of een bad huis een geldeliik offer was en meende, dat dit zeker zoo was. Indien de tarieven niet te hoog werden ge steld. In ieder geval zou op de meest sobere wijze moeten worden begonnen, men kan later dan altijd nog uitbreiden als de exploitatie goed gaat. De Voorzitter zeide. dat er drie mogelijkheden wa ren om te komen tot de stichting van een badhuis: 1e. dat de gemeente het alleen doet; 2e. dat de ver eeniging het doet en 3e. dat de gemeente het sticht en de vereeniging het exploiteert. Het laatste achtte spr. verreweg het beste. We zouden de gemeente 4 procent rente kunnen geven van het stichtingskapi taal. De heer Dr. van Gelder vroeg, of de vereeniging in staat was, het exploitatieverlies elk faar te dra gen? r.Pe Voorzitter antwoordde, dat zulks waarschijn lijk mogelijk was uit de reserve. Als het de vereeni ging niet meer kost dan f250 per iaar, dan zou spr. het wel aandurven. De heer Otten zag nog een mogelijkheid, n.ï. f 1000 uit het reservefonds voor de stichting te nemen en de rest bijeen te krijgen uit bijdragen van particu lieren. De Voorzitter vond het toch het beste, eerst eens af te wachten, hoe de gomeente erover denkt. De heer den Das meende, dat de raad er niet te gen kan zijn, omdat het de gemeente geen cent kost. Immers, de stichtingskosten komen te staan op den kapitaaldienst en deze brengen rente en aflos sing op. Besloten werd in dozen geest een verzoek tot de gemeente te richten. Rondvraag. Deze leverde niets van belang op, waarna de Voor zitter nog mededeelde, dat het bestuur aan het in deze gemeente opgerichte Brokkenhuis de beschik king had gegeven over een lokaal in het wijkge- bouw. Hierna sluiting. OUDE NI EDO RP 'T VELD. RJL Rijwielclub. Bij de j.1. gehouden ledenvergadering van de R.K. Rijwielclub „St. Bonifacius" alhier werd een bestuurs verkiezing gehouden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter de heer S. v. d. Stoop; secretaris de heer S. de Boer, penningmeester de heer J. Wit Hzn,, commissarissen de heeren J. Groen en C. Bakker Jzn. Tevens werd op die vergadering besloten om op Zaterdagavond 16 Maart a.s., 's avonds 6 uur, precies vanaf Pepping te vertrekken, om deel te nemen aan de stille omgang tc Amsterdam. LANGEND IJ K De standsorganisaties voor den tuinbouw En de rekening van den N.T.B. Eon groot gedeelte van de werkzaamheden tot het verkrijgen van een beteren toestand in de noodlijden de tuindersstreken wordt gedaan door de standsorga nisatie. Ecnige dagen geloden trok het echter weer onze aandacht, dat de Nederlandsche Tuindersbond nog niet door de Nederlandsche regeering was er kend, zoodat een groot gedeelte van den Nederland- schen tuinbouw nog weinig invloed kan doen gelden. Het was naar aanleiding van een mededeeling van een der vooraanstaande katholieken op de gecombi neerde vergadering van de besturen van den L.T.B. en den N.T.B., over een eventueel gezamenlijk te voe ren actie. Genoemde persoon deelde dan mede, dat er een paar dagen na die vergadering een conferentie zou plaats hebben van de standsorganisaties met den Regeerlngscommissaris, waarbij verschillende punten zouden worden verdedigd.' Wij, en nog eenige anderen, dachten dat ook de Ned. Tuindersbond bij deze conferentie tegenwoordig zou zijn. Toen dan ook de bewuste datum gepasseerd was, wendden wij ons tot 5en der hoofdbestuursleden van den Ned. Tuindersbond om te informeeren, welke resultaten dit onderhoud met den commissaris had RADIO DONDERDAG 14 MAART 1935. I HILVERSUM (1875 M.) AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9,00 Het Aeollan-, orkest: 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.20 Zang door J. Wolf (tenor), m.m.v. E. Veen (piano) en Boris Lenskv (viool); 11.00 Knipcursus kinder- kleeding; 11.30 Ensemble Rentmeester; 12.45 Gram. pl.; 2.15 Omroeporkest olv. N. Gerharz, m.m.v. Jac. v, d. Woude (viool); 3.003.45 Naaicursus; 4.00 Voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gram.pl.; 4.45 Hoor spel voor de ieugd; 5.30 Cantabile-orkest olv. E. Beeckman; 6.30 Sportpraatje H. Hollander; 7.00 Ver volg concert; 7.30 Engelsche les Fred Fry; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gram.pl.; 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg m.m.v. W. Backhaus (pia no). In de pauze: Vioolspol N. Roth, m.m.v. E. Petri (piano); 10.45 Gram.pl.; 11.00 Vaz Dias; 11.10—12.00 Uit „La Réserve", Amsterdam: Het Ensomble Louis Frank, HUIZEN (301 M.) 8.00-9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00-11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoonpl.; 11.3012.00 Goclsd. half uur; 12.15 Orkestconcert en gram.pl.; 2.00 Hand- werkcursus; 3.00—-3.45 Gram.pl.; 4.00 Bijbellezing, m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Chr. liederenuurtje Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool); 6.30 Journ. weekoverzicht; 7.15 Causerie A. J. Herwig; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Tamboers- en Pijperscorps „Jubal" olv. C. J. Schotel, m.mv. het Darneszangkoor „Melodia" olv. D. Hol; 9.00 Ouder uurtje; 9.30 Gram.pl.; 9.45 Pianorecital H. v. Dalen; 10.15 Vaz Dias; 10.2011.30 Gramofoonmuziok. DROITWICH (1500 M.). 10.3510.50 Morgenwijding; 11.25 Gram.pl.; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin; 1.20 Gram.pl.: 2.25 Voor de scholen; 3.20 Vesper: 4.10 Gram.pl.; 5.05 Orgelconcert T. W. North; 5.35 Dansorkest olv. H. Hall; 6.50 Cembalorecital J. Ticehurst; 7.10 Duitsche les; 7.40 Gram.pl.; 7.50 Causerie; 8.20 „Drie zusters", van A. Tchekow; 9.50 Berichten; 10.20 Korte Dienst; 10.35 Theater-orkest olv. S. Robinson, m.m.v. solis ten en mannenkoor; 11.35—12.20 Grosvenor House Dance Band olv. S. Lipton. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. Doven 4.20 „De barbier de Séville', spel van Boaumarchaus; 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht; 10.50 Dansmuziek KALUNDBORG (1261 M.) 11.29—1.20 Strijkorkest olv. Andersen; 2.20—4.05 Concert uit rest. „Ritz"; 7.30 Omroeporkest m.m.v. solisten olv. E. Tango; 9.5011.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.20 Gram.pl.; 6.35 Orkestconcert; 1.20 Uit München: Omroeporkest olv. KIoss; 12.35 Omroepkwlntet; 1.35 Viool, harp en piano: 3.20 Omroenkleinorkest olv. Eysoldt, en solisten; 5.10 Septotconcert; 6.20 Gram. pl.; 7.30 Concert m.m.v. solisten, Schrammelensem- ble. Radiokoor en Omroeporkest olv. Kneip; 9.45 Gram.pl.; 10.29—11.20 Uit Koningsbergen: Opera orkest olv. Seidler. ROME (421 M.) 8.05 Poolsche muziek olv. Mazurkiewicz. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Salonorkest; 2.09—2.20 Gram.pl.; 5.20 Zang en piano; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Hoorspel; 9.20 Omroeporkest m.mv. zangsolist; 10.30 —11.20- Gramofoonmuziok. 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest; 1.59—2.20, 5.29, 6.35 en 7.35 Gr. pl.; 8.29 Cabaretprogramma; 9.35 Symphonleconcert 19.3011.20 Gramofoonmuziok. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.35 „Diana", hoorspel van Gcno Oehlischlagor: 8.20 Dansmuziek door Hans Bund en zijn orkest; 9.20 en 10.05 Berichten; 10.2011.20 Concert uit Koningsber gen olv. E. Seidler. opgeleverd. Het antwoord was, dat hem heelemaal niets van deze conferentie bekend was, tenminste niet, dat de N.T.B. daarbij tegenwoordig zou zijn. Eiken eersten Woensdag van de maand wordt een conferentie gehouden, waar de L.T.B., de C.B.T.B. en de N.T.R. tegenwoordig zijn, maar de Nederl. Tuin dersbond wordt nog niet toegelaten, wat wel te be treuren is, als men het ledental en de gevoerde actie in aanmerking neemt. Het district Noordholland heeft allocn al ruim 1800 leden. Dat beteekent nogal wat. Hoewel tot nog toe de erkenning door de regeering achterwege is gebleven, gelooven wij niet, dat het nog heel lang zal duren, vóór deze erkenning een feit is. In de memorie van antwoord op het voorloopig ver slag van de Landbouwbegrooting wijst de minister er op, dat overleg met de organisaties in ruime mate is gepleegd. De oprichting van den Alg. Ned. Tuin dersbond maakt dit niet gemakkelijker, aangezien reeds met den Ned. Tuinbouwiaad, waarin naast den nut-tuinbouw ook de luxe-tuinbouw zijn vertegen woordigers heeft, als neutrale tuinders-organisatie contact was gelegd. Er bestaat bij den Minister geen bezwaar tegen 't plegen van overleg met den N.T.B., waar en voor zoover dit noodig geoordeeld zou wor den. Dit is de eerste stap in de goede richting. Ver dere stappen in deze richting zullen de tuinders zeer zeker gaarne spoedig zien volgen. Allicht kan dan aan de wenschen over epn meer billijke verdeeling van de functies in Landb, crisis organisatie ook worden voldaan. Zitting Dinsdag 12 Maart. Uitspraken vorige zitting. Klaas B. P. Meur, A'dain, diefstal van een dames regenjas. f 50 boete of 25 dagen. Joh. KI., los arbeider, Amsterdam, gedetineerd, po ging tot diefstal onder verzwarende omstandighe den (inbraak, bij den heer C. J. G.). (Eisch 1 jaar, 8 maanden.) 2 jaar gev. Corn. Dekker, visscbcr, Egm. a. Zee, hooger be roep vonnis, strooperij, f25 boete of 10 dagen. Piet G., visscher, Egm. a. Zee, als voren, vonnis be krachtigd. KI. Sch., visscher, Egm. a. Zee, als voren, vrijge sproken. Jos v. G„ koopman, Utrecht, hooger beroep, von nis kantonrechter Hoorn, t.z. overtreding ventver- bod te Enkhuizen. Vonnis bevestigd. Fred. L., caféhouder, Helder, in voorarrest, zeden- misdr. art. 250bis (cisch 6 maanden gev.), vonnis conform. Jan D„ visscher, Egmond a. Zee, hooger beroep, strooperij, vonnis bevestigd. Ernstig lawins-ongeluk in Oostenrijk. Negen personen gedood. W e e n e n: Maandagmiddag tegen 5 uur is in de Schladminger Tauern eon ernstig ongeluk gebeurd, waarbij negen personen, deelnemers en deelneemsters aan een ski cursus uit Weencn werden gedood. Ongeveer 25 deelnemers aan den cursus waren tusschcn de Neuehoffalbe en de Ui'sula-albe aan het oefenen, toen zich boven hen door een breuk in het sneouwoppervlak plotseling een lawine losmaakte. Dortion personen werden meegesleurd, waarvan ne gen werden gedood. Nog denzelfden avond vertrok uit Schladming een reddings-oxpeditio naar de plaats van de ramp. Nog 43 visschars in gevaar op het ijs. Verkeeren in groot gevaar. Moskou; Uit Astrakan wordt gemeld, dat Rus sische vliegtuigen erin geslaagd zijn zestien Russi sche visschers, die op een ijsschots waren afgedre ven, te redden. Er bevinden zich echter nog 43 vis- schors en 17 paarden op het ijs en zij verkeeren in groot govaar, zoodat de reddingspogingen met kracht worden voortgezet. Het eiland der aardbevingen en revoluties. Het Grfeksche eiland Kreta heeft weer eens in het middelpunt van de Europee- sche belangstelling gestaan. Kortgeleden werden de Kretenzers door een aardbe ving opgeschrikt, nu weer is het eiland het centrum van de Grieksche revolu tionaire opstandelingen geweest. Hoe menige aardbeving heeft reeds op dit oi- land plaats gevonden? Hoeveel complot ten zijn reeds op dit eiland gesmeed? Wat weet de doorsnee-Nederlander van Kreta? Eer lijk gezegd niet veel. Zij, die hun lagere-schoolkennis nog niot vergoten hebben, zullen zeggen Kreta of Kan dia, een der eilanden van den Griekschen archipel. Mogelijk zal er onder hen een zijn, die zich nog weet te herinneren, dat op Kreta vroeger het koninkrijk Minos bestond, dat het eiland in den loop der eeuwen afwisselend onder Grieksche, Romeinsche, Turksche en Arabische heerschappij is geweest. Dat het een tijdlang onafhankelijk is geweest, doch sinds 1918 officieel Grieksch territorium is. Een blik op de kaart leert ons tenslotte, dat het eiland gelegen is tusschen 34 gr. 55 min. en 35 gr. 41 min. N.B. en tusschen 23 gr. 81 min. en 20 gr. 20 min, O.L. Ofschoon Kreta door zijn geografische ligging tus schen het continent van Europa, Azië en Afrika eigenlijk van alle richtingen gemakeklijk te berei ken is, doet het wel eenigszins eigenaardig aan, dat dit eiland zoo weinig door toeristen bezocht wordt. En toch is dit eiland ruimschoots een bezoek waard. Wie te Kandia, Kaneo of Retymno, de drie voor naamste havensteden van het eiland, van boord gaat, verkeert in de mocning hier in een land te zijp geko men waar, in tegenstelling tot het vasteland van Eu ropa, rust en vrede heerscht. De diepblauwe kleur De ondergang van de „(karna". Amsterdam, Naar wij vernemen, zal de Raad voor de Scheepvaart op Vrijdag 15 Maart a.s. een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ver gaan van het s.s. „Orania" van de Kon. Hollandsche Lloyd. Zooals men zich zal herinneren, kwam de vOrania" op 19 December van het vorige jaar in de haven van Leixoes in botsing met het Portugeesche stoomschip „Loanda", tengevolge waarvan het Ne derlandsche stoomschip is gezonken. De Koningin naar Luxemburg? Maastricht: Naar de „Limburger Koerier" verneemt, zal Hare Majesteit Koningin Wilhelrnina vergezeld van de Koningin en den Koning van Bel gië, in den aanstaanden zomer een bezoek brengen aan het groot-hertogdom Luxemburg. Een oud badhuis. Resten van een Byzantijnsch badhuis te Syracuse ontdekt. Rome: Bij opgravingen te Syracuse zijn dezer dagen resten van een oud bouwwerk aan het licht gekomen. Het is gebleken, dat men hier te doen heeft met de overblijfselen van een Byzantijnsch badhuis. In de nabijheid dezer architectonische resten heeft men ook enkele sieraden gevonden, vermoedelijk eens het eigendom van Keizer Constantijn II van Byzan- tium, die van 663 tot 66S te Syracuse verbleef. De Keizer werd destijds in het Daphnobad vermoord, zoo dat het niet onmogelijk is, dat de thans ontdekte fragmenten deel uitmaakten van deze inrichting. NOG STEEDS SNEEUWVAL IN FRANKRIJK. Parijs: In Frankrijk duurt de sneeuwval nog steeds voort en op sommige plaatsen is het verkeer erdoor gestremd. De sneltrein ParijsNimes is in de Cevennen in het departement Lozère, waar de sneeuw een meter hoog ligt, blijven steken. GRAFCATACOMBEN TE VALKENBURG. Valkenburg. Het kerkhof van Valkenburg (L.) grenst aan een steil opklimmenden heuvel, waarvan do ondergrond uit mergel bestaat. Het kerkhof moet worden uitgebreid. Daarmee wordt een nieuwe, en voor ons land eenige methode gevolgd. De toekom stige graven zullen n.1. niet meer in den grond ge graven worden, maar in den mergelsteen worden uitgehouwen, zoodat de lijkkisten in nissen zullen worden geschoven, waarna de openingen worden dichtgemetseld. Op deze wijze zal Valkenburg de eerste graf catacomben van Nederland bezitten. De militaire diensttijd in Frankrijk. Socialisten verzetten zich tegen verlen ging, Ze willen een volksstemming. Parijs. Gistermorgen is op het Elysée onder voorzitterschap van president Lebrun een minister- raadg ehouden, dio van 10 tot 13 uur duurde. I)o beraadslagingen golden vooral de maatregelen, die aan het parlement voorgelegd zullen worden oin het te kort aan manschappen te dekken De socialistische fractie heeft besloten een voor stel in te dienen om een volksstemming over de wet tot verlenging van den diensttijd te doen houden. Voorts heeft de socialistische partij voor 28 en 29 Maart betoogingen tegen het wetsvoorstel georgani seerd. Reuter meldt nader, dat in de socialistisch-radi- cala fractievergadering gebleken is, dat van de 1G0 leden ongeveer 40 zullen weigeren voor de verlen ging van den diensttijd te stemmen en dat een twintigtal zich van stemming zal onthouden. Het schijnt, dat de fractie er de voorkeur aan geeft dat de regeering zich ermede tevreden zou stellen om de recruten, die in April moeten opkomen, te waarschuwen, dat de diensttijd bij uitzondering met 6 maanden verlengd 'zou worden. Op die manier zou het principe van een eenjarigen diensttijd ge handhaafd blijven, doordat de verlenging een voor bijgaande maatregel bij wijze van uitzondering zou worden. van de zee, de welige plantengroei, de witte kleuren van het kalkgebergte geven te zamen met de stra lende zonneschijn het eiland een eigenaardig en spe ciaal cachet. In de straten van Kandia heerscht reeds de Ooster- sche kleurenpracht. De straten zijn nauw en een bonte menigte tracht tusschen de uitgestalde koop waar haar weg te vinden. Tot kort vopr den oorlog brak op Kreta om de paar jaar een revolutie uit. Stroomen bloeds hebben op het eiland gevloeid en terwijl Kreta een der ge lukkigste plekken op aarde kon zijn, hebben door alle eeuwen heen opstanden en revoluties er voor gezorgd, dat de rust nooit te lang op het eiland heerschte. Behalve de onrust, die zich aan de oppervlakte placht te manifesteeren, werden de eilandbewoners van tijd tot tijd eveneens opgeschrikt door uitbarstin gen onder den bodem. Zoo vond in Juni 1926 een onderaardsche vulkanische uitbarsting plaats, waar door de kust plotseling 20 a 30 c.M. verschoof. In 1508 vond een groote eruptie plaats, waarbij de ge- heele stad Heraklion verwoest werd en 30.000 men- schen den dood vonden. Bij de laatste aardbeving stortten ook ontelbare huizen in puin en de aange richte schade loopt in de millioenen. Industrie vindt men op Kreta nagenoeg niet. Doch het eiland levert voldoende op om in het bestaan der bewoners te voorzien. De voornaamste producten zijn wijn, wol en kaas. Wol en kaas zijn afkomstig van de uitgebreide schapen- en geitenteelt. De haven plaatsen zijn een verzamelpunt van verschillende rassen en nationaliteiten. Men ziet er negers, Ara bieren en Europeanen, Engelsche matrozen. Japan- sqhe kooplui, Italiaansche wolhandelaren, Turksche en Grieksche tabaksplanters bewegen zich in de ha venkwartieren en laven hun dorst in de kroegen. Bui ten de steden vindt men de eigenlijke bevolking van Kreta. Het is een goedaardig bergvolk, buitengewoon voorkomend en gastvrij. De menschen hebben hun eigen taal, waarop ze trots zijn en die weinig afwijkt van het oorspronkelijke Dorisch. Rijk zijn ze niet, doch de gastvrijheid van de boeren op Kreta is spreek woordelijk. Niemand zal ooit tevergeefs aan een deur kloppen en al leeft de boer onder de behoeftigste om standigheden, hij is te allen tijde geneigd zijn scha mele boterham met een POg In grootere armoede verkeerende dan hij, te deelen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7