Be nood der Hypotheekboeren. De Noord-Oost Polder. Is de iol van Venizelos Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Niet noodzakelijke executies. Aan den verstikkingsdood ontsnapt Door een stier op de horens genomen. TRAM GRIJPT EEN VRACHTAUTO. De rust in Griekenland volkomen hersteld. Buitenland KIJKEI1 is KOJfPETUyCWECK Simon en Eden 24 Maart naar Berlijn. MUUR INGESTORT. Twee arbeiders gedood, een derde zwaar gewond. In Parijs nog geen winkelsluiting. Donderdag 14 Maart 1935. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9679 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent vbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. LANDBOUW EN BODEMCULTUUR IN MEEST UITGEBREIDEN ZIN VALLEN ONDER REGEERINGSMAATREGEL. Staatsblad 107, waarin is opgenomen een Koninklijk besluit van 12 Maart 1935 tot toe passing van de artikelen 5 en 7 van het Cri- sis-Organisatiebesluit 1933 is thans versche nen. In dit besluit wordt onder landbouw ver staan; naast akkerbouw en veehouderij, ook pluimveehouderij en tuinbouw, waaronder mede het kweeken van boomen, bloemen en bloembollen wordt begrepen, de teelt van griendhout benevens eiken anderen tak van bodemcultuur alsmede veenderij. Betalingsregeling. Onder betalingsregeling wordt verstaan een rege ling, inhoudende een of meer der navolgende punten: le. gedeeltelijke kwijtschelding van achterstallige rentetermijnen van een op periodieke rente recht ge vende vordering al clan niet door hypotheek verze ikerd; 2e. verlaging van nog niet vervallen rentetermij- nen van een vordering als onder 1 genoemd; 3e. wijziging hetzij van het bedrag, hetzij van het [tijdstip van bedongen tusschentijdsche aflossingen ,van 'n vordering als onder 1 gen., zoo voor de ach terstallige als voor nog niet vervallen termijnen; 4e. de kwijtschelding van een deel van de hoofd- gom van een concurrente vordering; 5e. alle andere punten, welke de Hypotheekcom- anissie dienstig zal oordeel en. Uitstelregeling. Onder uitstelregeling zal worden verstaan: le. uitstel van de teruggaven van de hoofdsom yan een vordering, al dan niet door hypotheek ver zekerd; 2e. uitstel van betaling van een gedeelte van ach terstallige of van nog niet vervallen rentetermijnen van een vordering als onder le genoemd: 3e. uitstel van betaling van een gedeelte van ach terstallige of nog niet vervallen termijnen van be dongen tusschentijdsche aflossingen, van een vorde ring als onder le. genoemd. Het verzoekschrift moet worden ingediend uiter lijk 14 dagen na het leggen van executoriaal beslag of na aanzegging van den verkoop krachtens het bij artikel 1223 2e lid van het Burgerlijk Wetboek ge maakte beding, of indien geen aanzegging heeft plaats gehad, uiterlijk 14 dagen na den dag, waarop de aangevangen tenuitvoerlegging van dat beding redelijkerwijze geacht moet worden den schulde naar bekend te zijn, en binnen acht dagen na den dag der verzending aan den schuldenaar van de op roeping om gehoord te worden op het verzoek tot faillietverklaring of na dien der faillietverklaring, indien de schuldenaar ter zake van het verzoek tot faillietverklaring niet is opgeroepen. Den inhoud van de in Stbl. 108 opgenomen wijzi ging van de art. 537 van het Crisis-organisatiebesluit 1933 gaven wij gisterenmorgen reeds voldoende weer. De hypotheekcommissie In de Staatscourant van gisterenavond is opgeno men de beschikking van den Minister van Economi sche Zaken, waarbij, onder voorzitterschap van mr. dr. J. Donner, wordt ingesteld de Hypotheekcommis sie. waarvan wij gisteren reeds uitvoerig melding maakten. De leden van doze commissie zijn benoemd voor het tijdvak, aanvangende 14 Maart 1935 en eindigen de 1 September 1936. Voorts heeft de Minister vastgesteld een „Hypo- heekcommissiebeschikking". Blijkens deze beschik king is de zetel der Hypotheekcommissie gevestigd te 's-Gravenhage. De commissie is bevoegd zich, on der goedkeuring van den Minister, te verdeelen in Vier jeugdige arbeiders bewusteloos ge raakt. Om ongeveer 1 uur gistermiddag voelde zich een viertal jongelui, dat in de benedenruimte van de fir ma Polak en van Steenwijk's Handelmaatschappij aan' de Prinsengracht te Amsterdam zat te schaften, zich onwel worden. Een der andere arbeiders merkte, dat er met de jongelui iets niet in orde was Deze man werd plot seling gekweld door voortdurend in heftigheid toe nemende hoofdpijnen. Hij wierp de deuren open en bracht nog rnet moeite de jongelui naar buiten. De krachtige inwerking van de frissche lucht had tengevolge dat de slachtoffers op straat bewusteloos neervielen. Inmiddels was de brandweer ter assistentie geroe pen. Toen deze gearriveerd was, was het gas door de deuren ontsnapt. Bij onderzoek bleek, dat de afvoerpijp van den oven, waarmede pinda's werden gebrand, defect was geraakt. Waarschijnlijk kwamen er daardoor geringe deelen kool-monoxvde in de toch al niet frissche ruimte. De slachtoffers werden met twee ambulance- Wagens naar het ziekenhuis overgebracht. een aantal te vormen kamers elk bestaande uit een lid-voorzitter en twee andere leden. Binnen vijf dagen na de ontvangst van een ver zoek om advies van den Minister, bepaalt de voor zitter der commissie, welke Kamer de zaak zal be handelen en geeft hij van zijn beschikking kennis aan den voorzitter van die kamer. De voorzitter der commisie is bevoegd de samenstelling der kamers tijdelijk te wijzigen, zoo dikwijls hem dit gewenscht voorkomt. De commissie of een harer kamers is be voegd zittingen te houden buiten de gemeente 's- Gravenhage. Voorts heeft de Minister bepaald, dat de personen, die opgeroepen zijn om voor de hypotheekcommissie te verschijnen, vergoeding voor reis- en verblijfkosten zal worden toegekend op den voet van het tarief van gerechtskosten en strafzaken. Chauffeur van een vee-auto levensgevaar lijk gewond. Een chauffeur van de reederij Wilton, die een stier van Voorburg naar Wateringen vervoerd had, werd bij het afladen van het beest door dezen op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De buik van het slachtoffer was opengereten. In zorgwekken- den toestand is de man, wiens indentiteit nog niet bekend is, naar het ziekenhuis Antho- niushoeve te Voorburg vervoerd. De persoon, die bij het transport van een stier te Wateringen bij het afladen door het beest werd aan gevallen, blijkt, naar men aan de Msb. nader meldt, te zijn de heer Uit Den Willigen, bedrijfsleider van de modelboerderij van den heer Wilton, directeur van de bekende reederij te Voorburg. Na aankomst in het ziekenhuis St. Antoniushoeve heeft men onmiddellijk operatief moeten ingrijpen. De toestand van het slachtoffer was gisteravond nog ernstig. Behalve een buikwonde had de heer Uit den Willigen een wonde aan het hoofd bekomen. Auto totaal versplinterd. - Twee personen levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag is op den Parkweg nabij de Loolaan te Voorburg een vrachtauto met bloemen, komende uit de v. D.eventerlaan bij het oversteken van de trambaan gegrepen door een wagen van de Blauwe tram, komende uit de richting Voorburg. De auto werd totaal versplinterd. Het voorbalcon van de tram werd ernstig beschadigd. De bestuurder van den auto, zekere L. uit Aarlan- derveen, en een zoon werden ernstig aan het hoofd verwond, en zijn, nadat dr. Laarhoven de eerste hulp had verleend, per ziekenauto naar St. Antonius hoeve vervoerd.De tweede inzittende zoon werd licht gewond. De tram ondervond ongeveer een uur vertraging. De overblijfselen van de auto zijn door een kraan wagen van de trambaan verwijderd. Nader wordt gemeld, dat de vader een hersen schudding en een hoofdwonde had, terwijl zijn zoon slechts licht werd gewond. De laatste zou waarschijn lijk vandaag reeds het ziekenhuis kunnen verlaten. De audiëntie van vertegenwoordigers van gemeentebesturen nit Overijssel en Friesland bij minister Colijn. In de audiëntie, die minister Colijn Dinsdagmiddag verleend heeft aan vertegenwoordigers van gemeen tebesturen uit Overijssel en Friesland, die belang hebben bij de drooglogging van den Noord-Oost Pol der, heeft de minister medegedeeld, dat de f2 mil- lioen van het Zuiderzeefonds zijn teruggenomen, om dat de regeering de credietwaardigbeid van den staat zeker wil stellen alvorens met de werkzaam heden wordt begonnen. Zoolang nog met een tekort van f50 millioen op den gewonen dienst der begroo ting moet worden gerekend, acht de regeering het niet gewenscht telkens met aanvragen van enkele millioenen bij de Staten-Generaal te komen. Het groo te bezuinigingsplan is Dinsdag naar den Baad van State gezonden, en zoodra het plan door de Kamers zal zijn aanvaard, is zelfs de kans groot, dat onver wijld een suppletoire begrooting zal worden inge diend voor de werkzaamheden aan den Noord-Oost Polder. De minister zeide, dat eerst wanneer de huishouding van den staat op een volkomen gezonde basis zal zijn gesteld, de tijd gekomen is om voor het geheele bedrag, noodig voor de werkzaamheden, ge schat op f120 millioen, te leenen. Inmiddels zullen de plannen nog eenige wijziging moeten ondergaan, o.a. wat betreft de aansluiting van den Zuidelijken dijk aan de kust van Overijssel bij de Rampspol bij Kampen. De landbouwkundige, de sociaal-oeconomische en de technische afdeelingen der leiding zullen contact houden met de betrokken departementen. Ten aanzien van de werkloosheid in N.W. Over ijssel en Friesland zeide de minister toe, gaarne ad vies te zullen geven, voordat met de werkzaamhe den van den polder begonnen wordt. Teleurstelling elders in den lande. Te Sliedrecht, centrum van waterbouwwerken, be staat groote teleurstelling over het feit, dat de regee ring den post van 2 millioen op de begrooting van Berlijn: Het Grieksche gezantschap te Berlijn deelt mede: In Griekenland is de rust volledig hersteld. Spoor- en scheepvaartverkeer zijn weer nor maal, zoodat zoowel zij die voor hun genoe gen reizen als zakenreizigers vrij en onge hinderd in Griekenland reizen kunnen. Be richten die het tegendeel melden, zijn in strijd met de feiten. Oorlogsmoeheid in Paraquay Er heerscht althans, volgens de regeeringsberich- ten, groote vreugde in Griekenland over het misluk ken van de revolutie en het volk der Hellenen be tuigt spontaan haar groote dankbaarheid aan de huidige regeering. Is dat wel waar? Zeker! een groot gedeelte van de Grieken zal het prettig vinden dat de somber dreigende revolutie wolken zijn overgedreven. Maar dat wil nog niet zeggen, dat daarom een vol komen eenstemmige vreugde heerscht over deval van Venizelos. Integendeel! Tevelen zien in deze revolutionaire figuur nog al tijd de redder, die het land in oorlogstijd en ook daarna door zijn vast en energiek beleid onschat bare diensten heeft bewezen. Ook moet men bij de bcoordeeling van de gevoe lens der Grieken niet uit het oog verliezen, dat daar aan een revolutie niet zoo zwaar wordt getild. Men beschouwt het meer als een soort uitvloeisel der po litiek en maakt er zich lang zoo druk niet over als in Westersche landen het geval zou zijn Dat Veni zelos dan ook door de verwenschingen en vervloe kingen van zijn volk vergezeld, naar zijn ballings oord vertrekt, moet minstens als overdreven worden beschouwd, evenals trouwens zijn eigen woorden, dat hij vast besloten is om nimmer meer naar zijn vaderland terug te keeren. Slechts zijn leeftijd hij is thans 71 jaar kan hem verhinderen ooit weer actief deel te nemen aan het politieke spel van Griekenland, maar zeker niet de mislukking van deze revolte. Reeds meerdere malen is de energieke Kretenzer in ballingschap geweest en steeds weer dook hij, op het daarvoor geschikte moment op, om leiding to geven aan revolutionaire stroomingen. Ook ditmaal zal men dus niet mogen verwachten dat zijn spel is uitgespeeld, omdat zijn kansen voor altijd zijn verkeken of zijn groote aanhang onder het Grieksche volk is verdwenen. Neen, zoo is het, trots de regeeringstelegrammen, niet! Dat hij zijn groote invloed kwijt zou zijn, is on denkbaar en niet de antipathie van zijn volk maar slechts de man met de zandlooper en de zeis zal deze woelige revolutionaire geest kunnen verhindeern in de toekomst weder van zich te doen spreken. Het schijnt dat de generaals van Paraguay aan oorlogsmoeheid gaan lijden. Dit is niet te verwonderen nu zij naast een in het nauw gedreven vijand nog hebben te vechten tegen de, zij het. indirecte, macht van den Volkenbond. Zooals men weet, heeft de bekende commissie van 23, die door den Volkenbond is belast met de rege ling van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, het wapen-embargo voor Bolivia opgeheven en dat voor Paraguay nog wat strakker aangehaald, omdat de regeering van bet laatstgenoemde land niet be reid bleek den krijg te staken en zich te onderwer pen aan een Volkenbondsuitsnraak. Hoewel Paraguay natuurlijk nog overvloed van wapenen zal binnenkrijgen, moet de psychologische uitwerking van een dergeliike Volkenbondshouding toch niet worden onderschat. Bolivia zal er ongetwijfeld door worden gesterkt en de tanden nog eens extra op elkaar zetten, terwijl Paraguav gevoelen moet, dat het bezig is om de svm- pathie der geheele beschaafde wereld te verspelen, als het nog langer blijft doorvechten. Uit de besprekingen in de vergadering van de Commissie van 23 is dan ook wel gebleken, dat men van de ietwat ontmoedigde stemming in Paraguay hoopt te profiteeren om een staking der vijandelijk heden te verkrijgen. Vooral spreekt deze hoop uit de verdaging der Commissie voor slechts enkele weken, omdat, men meent in dien korten tijd tot een oplos sing te zijn gekomen. Overigens is het wel opvallend, dat van verschil lende kanten is gewaarschuwd tegen te groote lijd zaamheid van den Volkenbond en dat door tal van landen de noodzaak werd henleit om sterke sanctie maatregelen tegen Paraguav te nemen. Is men nu ineens zoo krijgshaftig geworden, omdat de strijd in de Groene Hel op haar einde loopt, of moet deze houding soms als waarschuwing dienen jegens andere agressieve landen? Laat ons intusschcn hopen, dat, op welke wijze dan ook. nu eindelijk eens een eind wordt gemaakt aan dezen gelocaliseerden, maar zeer wreeden oor log. het Zuiderzeefonds voor de N.O.-inpoldering voors hands heeft teruggenomen. Toen op 28 Mei 1932 de laatste opening in den afsluitdijk tusschen Friesland en Noord-Holland was dichtgemaakt, kwamen meer dan duizend arbeiders, baggerlieden, steenzetters enz., die aan de afsluiting hadden gewerkt, werkloos in hun woonplaats terug. Men leefde in de hoop, dat de inpoldering spoedig zou worden voortgezet, doch hieraan is thans voor- loopig de bodem ingeslagen. Het gemeentebestuur ziet de zaken donker in en wethouder de Land- graaff heeft tegenover een verslaggever van de Voor* waarts de vrees uitgesproken, dat de gemeente arm lastig zal worden. Vertrek uit Berlijn 27 Maart. Londen: Gemeld wordt, dat Sir John Simon en Eden op 24 Maart naar Berlijn zullen vertrekken en daar tot 27 Maart zullen blijven. Het staat nog niet vast, of Eden in aansluiting daarop onmiddellijk naar Moskou zal gaan, dan wel of hij eerst naar Londen zal terugkeeren. De definitieve afspraken voor het bezoek aan Moskou worden op het oogenblik nog met de Russische regeering besproken. NOODLOTTIG ONGELUK OP EEN BOUWWERK ONDER DOMMELEN. Gistermiddag te half drie is een ernstig on geluk gebeurd op het terrein van de N.V. Dommelsche Bierbrouwerij „d'Oranjeboom" v.h. W. C. Snieders, gelegen aan den Rijks straatweg Bergeyk—Valkenswaard te Domme len (N.-Br.) Het ongeluk heeft reeds twee dooden ge- eischt en zal wellicht nog een derde slacht offer vragen. In genoemd plaatsje wordt momenteel de beken de bierbrouwerij der firma Snieders afgebroken en draagt de betonmaatschappij „De Peel" uit Roermond zorg voor het betonwerk van den nieuwbouw, terwijl den aannemer Dankers uit Eersel het verdere metsel werk is opgedragen. Het oude gebouw was reeds gesloopt op vier bui tenmuren na, die gisteren zonder steun nog overeind stonden. Nabij een dezer muren waren drie werklie den op een stelling bezig aan een betonwerk. Door onbekende oorzaak is de muur plotseling in eengestort en terecht gekomen op het betonwerk. De drie arbeiders zijn toen in de koker van het beton werk omlaag gestort en kregen hierbij brokken van den neervallenden muur en van 't beton zelf op het lichaam. Onmiddellijk snelde hulp toe om de ongelukkigen van onder het puin te bevrijden. Twee van hen konden slechts als lijken geborgen worden; het waren de 41-jarige H. W, uit Valkens waard, vader van 12 kinderen en zekere P. K. uit Eindhoven. Zwaar gewond werd de metselaar Gr. uit Someren, die naar het St. Joseph-ziekenhuis te Eindhoven is overgebracht. Hij bleek een zware schedelbreuk te hebben opgeloopen en werd door den chirurg, dr. v. d. Loo geopereerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Het lijk van P. K uit Eindhoven is eveneens naar het R.K. Gasthuis te Eindhoven overgebracht. Dokter Dagevos uit Valkenswaard was spoedig na het gebeurde ter plaatse. Een ziekenauto uit Eind hoven en een handbrancard uit Valkenswaard waren weldra aanwezig. Eenige Zusters van het gasthuis der St. Carolus Stichting te Dommelen verleende eveneens assistentie. Het ongeluk verwekte, zooals te begrijpen, is, groote consternatie. Het onderzoek wordt door den chef-veldwachter van der Hurk uit Valkenswaard geleid. Een proef om de winkels tot middernacht open te honden. Aanstaanden Vrijdag beginnen de winkeliers aan de Champs Elysées als proef hun zaken één avond per week tot middernacht open te houden. De Vrij dag geldt er nog als de voorname avond. Tot nu toe bleven in de uitstalkasten al de lichten aan; nu wil de vereeniging van dien weeldehandel de kijkers tot koopers maken. Tot Mei gaat ze daarmee dooi en Zaterdag worden aan het personeel de overuren vergoed. Voorloopig is het onmogelijk den maatre gel tot eiken avond uit te strekken; do inspectie van arbeid zou tusschen beide komen en de neringdoen den zouden twee ploegen van acht uren in dienst moeten nemen, wat hun de uitvoering van dat voor nemen onmogelijk zou maken. Aan die dreef wonen winkeliers, die al jaren hun deuren gedurende de avonduren openhouden en zich daarover allesbehalve te beklagen hebben. Voor allen is dat onmogelijk. Later hoopt men dit begin- 4 sel tot den boulevard uit te strekken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1