ente-vrouwtje 1935 Het Bloemfestijn Heemstede te Blauw behaalt de overwinning Zaterdag 16 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9680 Een kijkje op „Flora Kant en tulle in de schaapskooi der mode teruggekeerd, maar niet dan na een wei-geslaagde verjongings kuur. IN mijn vorige brieven heb ik" over de nieuwe lentemode reeds een menigte bijzonderheden gegeven. Vandaag wil ik daaraan nog enkele toevoegen. Allereerst iets over de kleuren. De kleur, die op dit oogenblik over de geheele linie een éclatante overwinning schijnt te behalen, is: blauw. Men vindt het in alle collecties, in de meest uiteenloopende va rianten: marine-blauw, lei-blauw, indigo, hemels blauw. Met een wit-lihnen of -zijden blouse en een blauwe rok zult u er dit seizoen goed uitzien. Het geel, waarvan ik reeds schreef dat het een kansje wilde wagen, ziet zijn tamelijk schuchtere pogingen met eenig succes bekroond. £eel Van de nuance „boterbloem" bekoort talrijke brunettes. Het wordt gedragen in een lijst van zwart, van zwarte kant vooral. Vrouwen, die dit felle geel niet goed aandurven, kiezen amber-, saffraan- en bransteen- geel. En de zwartharigen geven zonder veel aarze ling aan citroen- en stroogeel de voorkeur. Voor den namiddag zetten vele vrouwen haar zin nen op maagde-palmblauw en viooltjes-paars. Avond- costuums zijn er in een groote verscheidenheid van tinten-combinaties: bleek-rose met grijs-blauw; groen chartreuse; bleek-blauw, verlevendigd met geel en rood; helder grasgroen; lei-blauw met ko per Voor wandeltoilet is er een aardige, stemmige en toch niet sombere tint: grijs-groen. Parelgrijs schijnt zich dit seizoen te handhaven. Jongere meisjes zullen goed doen haar aandacht aan koraal-rood te schenken. Met een koraal-roode blouse kunnen zij een rok dragen van grijs tweed. Het staat vast dat zij er daarmede heel aantrekke lijk, jong en sportief uitzien. Dit over de kleuren. En nu een woord over tulle en over kant. Zoowel tulle als kant verheugen zich opnieuw in een gunst, die hen voorgoed scheen verlaten te heb ben. Lange jaren heeft de mode niets van het jour" willen weten. Dit is plotseling veranderd. Zulke radicale veranderingen kent de mode nu eenmaal en niemand kan er een oorzaak voor aan geven. Mode is vooral een kwestie van feiten, ver schijnselen, die wij zonder naderen uitleg te aan vaarden hebben. Maar tulle en kant zijn niet meer wat ze vroeger waren. Ze hebben in de jaren van hun ballingschap klaarblijkelijk heel wat geleerd en nu ze in de schaapsstal der mode teruggekeerd zijn, vinden wij ze grootelijks, ofschoon niet in hun nadeel, veran derd. Sommige tulles hebben -niets vaporeus of subtiels meer, en er zijn kanten, die in geen enkel opzicht meer met een spinneweb kunnen vergeleken wor den. Deze luchtige stoffen hebben substantie gekre gen. De brave tulle van vroeger heeft geheel nieuwe allures aangenomen. Zij heeft allerlei gedaantever wisselingen ondergaan, die haar beminnelijken een voud van eertijds hebben doen verdwijnen. De tulle van onze dagen .heeft blokken, strepen, ruitjes, zij is gevlamd en heeft er zelfs niet tegen op gezien een nieuwe nationaliteit, de Schotsche, aan te ne men. Wat de kant betreft, die is er volstrekt niet meer tevreden mee zwart of wit te zijn. Nu vindt men kant, en in enorme hoeveelheden, in alle pastel-tin ten, van glycine-blauw af tot het teederste rose toe. Van kant gaat nu een geheel nieuwe bekoring uit. De verjongingskuur is wonder-wel geslaagd. Hoe en waartoe gebruikt men tulle en kant, in haar nieuwe vormen en kleuren? Tulle wordt thans op ruime schaal voor de „com positie" van namiddag-ensembles aangewend. Hoe? Ensembles van tulle? Verwonder u niet! Trek uw wenkbrauwen niet te hoog op! De tulle van 1935 slaagt er in tegelijkertijd dun, o uiterst dun, te zijn en tóch niet transparant te worden, zoodat u het, zelfs in een geheel tullen kleed gehuld, zult kunnen wapent eeren de volle zon in te loopen, zonder dat men door u heen kijkt. Kant wordt op duizend wijzen verwerkt. Een blouse van linnen kant zal voor dezen zomer een aanwinst voor uw garderobe zijn. Over de avond japonnen behoef ik nauwelijks te spreken. Baljur ken heb ik deze weken gezien, waarvoor ik laat me het zonder schaamte bekennen van bewonde ring gesmolten ben. Baljurken van lila zijden kant, in tulp vorm opgebouwd, met breede Bertha-kragen baljurken voor elfen en jonge godinnen, voor meer aardsche wezens bestemd, ook van kant, maar niet zoo etherisch, maiestueuser, met wijde mouwen, mou wen als zeilen, bol geblazen door een onzichtbare bries. Dan zijn er de voiles. Op verschillende wijzen wor den ze aan den hoed bevestigd. Als ze kort zijn, van stevige kant, worden ze vaak vóór aan den hoed ge hecht, terwijl ze boven de oogen als vizierkleppen uitstaan. Zijn ze van zachte soepele zijde dan val len ze plat voor het gezicht neer en bedekken dat voor de helft. Ze eindigen in een dunne goudgalon of in een guirlande van bloemen. In dat geval maakt men ze achter aan den hoed vast. Als u wilt kunt u de voile ook achter in uw hals dragen. Dan moet u uw japon op den rug laag doen uitsnijden. Over het zoo ontbloote gedeelte valt de kant van de voile. Dat is even sierlijk als luchtig. Kant kunt u ook in den vorm van een das dragen. De kleur der voor dit doel te gebruiken kant moet met die van de blouse harmonieeren of contrasteeren. De das kan recht neerhangen of een vlinderstrik vormen, die door zijden patjes in de kleur van de blouse op haar plaats gehouden wordt. Medicis-kraagjes van witte kant om de décolletés te zoomen zijn zeer in trek. En sommige vrouwen aarzelen niet in haar zijden blouse mouwen van kant te dragen. Hoe meer kant en tulle wij gebruiken hoe beter wij de zomer warmte zonder vrees zullen kunnen tegemoet gaan. Ten slotte nog een enkel woord over de nieuwste ceintuurs. Die danken wij ditmaal aan Rusland, in het bijzonder aan den Kaukasus. Op een tweed-man telpak zult u bij voorkeur een breede gevlamd-lede ren ceintuur dragen, te sluiten met een vierkante gesp. De meeste ceintuurs trouwens zijn breed, van glansleder vaak voor namiddagjaponnen en van wit piqué voor de avond-dito's. Vergeten wij ook de zakken niet, die meer dan ooit in trek zijn. Op de rok van bijna ieder mantel pak vinden wij twee zakken, of beter: zakjes, want groot zijn ze niet. En zelfs vele avondjaponnen zijn niet zakloos. Uw simpele ochtendjurkje heeft zelfs geen enkel ander versiersel dan een paar zakjes. U kunt er gerust de aandacht op vestigen, b.v. door ze met een smal reepje leer te omzoomen. Het is wel merkwaardig dat het aantal zakken zich juist zoo vermenigvuldigt in een tijd, waarin de meesten onzer niet veel meer hebben om er in te stoppen. Maar dat bewijst alleen ons optimisme. Zoo lang wij vrouwen zakken dragen is ook de hoop ze nog eens te kunnen vullen, niet dood. GERTRUDE. f r y i TER HERDENKING VAN HET 75- JARIG BESTAAN DER ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. HAARLEM'S RANDGEMEENTE IN FEESTKLEEDIJ. DE BLOE- MENSHOW EEN SYMPHONIE VAN KLEUREN. VRIJDAG 15 Maart 1935! De klokken in Haar- lem's randgemeente beieren van bim-bam; bim-bam! De heldere, vroolijkq tonen buite len over elkander, springen haasje over ver het land in; spelen krijgertje met den schalkschcn wind, die de tallooze vlaggen haar kleuren doet uitsprei den in vollen rijkdom, maar die niet bij machte is de klokketonen te vangen onder zijn fladderenden mantel. Dan ineens verstommen de torenklanken, blijven even nog nazoemen een melodieus echo-lied. Een gewijde stilte valt over den van zonnegloed overgo ten lentemorgen. Hard en nadrukkelijk valt dade lijk daarop de eerste slag van het elfde uur in den vijftienden dag van Maart, negentien honderd vijf en dertig! Het historisch oogenblik van een nieuw nationaal gebeuren is aangebroken; van het groote boek der vaderlandsche cultuurgeschiedenis wordt een schoo- ne bladzijde opgeslagen en met gulden letteren zal daarin geboekstaafd zijn de opening van de Inter nationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heem stede, door Zijne Excellentie, Mr. M. P. L. Steen- berghe, den minister van Economische Zaken. In het bijzijn van tal van autoriteiten en van hon derden kweekers uit óns land en uit alle deelen der wereld heeft de minister op dit nationaal gebeuren den officieelen stempel gedrukt van de Regeering. Van H.M. de Koningin, de Hooge Bescheftnvrouwe der tentoonstelling! Deze derde expositie van de Algeraeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur draagt bovendien nog een bijzonder cachet, omdat ze is een jubileums-ex positie, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der vereeniging èn het is mede daarom, dat er van het geheel zoo buitengewoon veel werk is gemaakt. Ga mee op reis. Maar kom, wij nemen U mee naar het door na tuurschoon zoo rijk gezegende Heemstede om'U een blik te gunnen op de tentoonstelling. Uit den aard der zaak kunnen wij U slechts even om den hoek van den monumentalen toegangspoort laten kijken voor een bezoek heeft U een geheelen dag noodig en dien reserveert U natuurlijk, want 't is zeer de vraag, of U nog ooit in Uw leven zooiets fraais weerziet. Heemstede in feestkleedij. We nemen aan het station Haarlem de electrische tram naar Heemstede en stappen na een kwartier tje uit bij de Blauwe brug. Wij zijn dan nog wel niet bij de tentoonstelling, maar we hebben er een kleine wandeling langs de prachfige ITeemsteedsche dreef graag voor over. Immers; al dadelijk als we uit de tram stappen zien we voor ons de forsche lichtmast verrijzen, ontworpen zooals trouwens alle versieringen door den Heemsteedschen teeke naar Jan Wiegman. De mast, mooi van lijn steunt op een basement van kleurige, met bloemen versierde vlakken en rijst op uit een bed van bloemen en coniferen. Zoo zien we langs de Dreef nog drie soortgelijke masten; de laatste aan het eind, daar waar de Pro vinciale weg in Heemstede uitmondt. Wij zijn dus vlak bij de tentoonstelling. Het is ongetwijfeld een origineel idee, dat men op de Dreef ongeveer op een afstand van 50 M. vóór het einde oranje tulpen op den grond geschabloneerd heeft; een versiering welke het uitnemend doet Wanneer we met den trein gaan tot aan het station Heemstede—Aerdenhout, dan treft onmiddellijk de entrée bij de brug over de Leidsche vaart aan de Zandvoortschelaan. Vier, in fraaie kleuren opgetrok ken masten, verbonden door het woord „Flora in een prachtige omlijsting van bloemen, vormen een waardige entrée. Ook op andere plaatsen in de gemeente trekt de artistieke en toch zoo sobere versiering de aan dacht. Voor de aarikleeding van den zoom van het Grot-bosch benutte Jan Wiegman de bermen rond om den grooten vijver langs den Heerenweg. Hier prijkt het woord „Flora" in forsche letters op een bed van erica, geflankeerd door hooge en lagere coniferen en omzoomd door een rand van palmpjes. Het feestelijk karakter van de gemeente zal nog worden geaccentueerd, doordat de voornaamste openbare parken en plantsoenen beplant zijn met bolgewassen en de burgerij bijzondere zorg heeft besteed aan de voortuinen, waarvoor een wedstrijd werd uitgeschreven. Het feestkleed, waarvoor de gemeente een subsidie verleende van f3900, werd aangetrokken door de plaatselijke V.V.V. en de afd. Heemstede van de A^er. Ver. voor Bloembollencultuur. Tenslotte vermelden wij een etalagewedstrijd, uit geschreven door de paatselijke Middenstandsorga nisaties. In Flora's Sprookjesland. En nu, na de bezichtiging van Heemstede's feest- kleedii zult IJ verlangend zijn te kijken aan de an dere ziide van de prachtige, monumentale poort, welke TJ scheidt van Flora's Sprookjesland, Aan het einde van de Dreef, ingesloten door Mo lenlaan, van Meilenlaan en Heerenweg ligt het groote tentoonstellingsterrein, ter oppervlakte van ?0 H A. Millioenen en nog eens millioenen bloemen zijn hier in een ideale omgeving bijeengebracht.. In den tijd van 15 Maart tot 19 Mei, waarin de ten toonstelling zal zijn geopend, zullen telkens andere schatten uit Flora's onuitnutteh'jken rijkdom te be wonderen zijn. Vervroegde bolgewassen van onge kende volmaaktheid (1524 Maart), de wereldbe roemde Aalsmeersehe cultuurproducten (29 Maart— 7 April); buitenlandsche inzendingen van bijzon dere beteekenis, een keur van bloeiende heesters, azalea's en rhododend.rons uit Boskoop (1222 April) exotische orchideeën, ja zelfs een keur van zomer en herfstbloemen in onberispelijken vorm (1019 Mei). Zoodra wij de poort door zijn, bevinden we ons op het hoofdterrein, waaromheen gegroepeerd liggen de gehouwen, n.1. het Rloemenpaleis of tentoonstel lingshal: het Warenhuis, waar niet minder dan 800 verschillende nieuwigheden zijn geëxposeerd; het restaurant Flora hij den avondingang, waar men goed en in een gezellig milieu, onder het genot van een beschaafd strijkje, dineeren kan; het gemoede lijke Volendamscho bierrestaurant, waar een Neder- landsche kapel populaire muziek ten gehoore brengt en voorts vinden wij er nog het nette Verkeershuis en het Directiegebouw, waarin zich een wisselbank en een postkantoor bevinden. Een symphonie van kleuren. Al dadelijk staat men voor een symphonie van de heerlijksto kleuren; het is of een groote rijkdom op U neervalt en U voor een wijle volkomen gevangen houdt. Kijkt U eens naar dat prachtige tapijt van donkerpaarse kleur met hel-gelen rand; ziet U eens, hoe ginds onder die hoornen en heesters een vloer zich uitstrekt, gevormd door duizenden narcissen in verschillende tinten. En midden in dien grooten bloemenhof spiegelt, zich de zon in het heldere water van den met frisch gras omboorden vijver. Uit het watervlak omhoog schijnt een groote gla zen bloem te groeien, waaruit een schitterende lcleu- renfontein omhoog spnit. Wegen en paden voeren door den hof en verhin den de daar aangelegde tuinen met elkander. Wijdt Uw speciale aandacht eens aan de groote- en kleine rots- en zomertuinen die U een voorbeeld geven, hoe U Uw eigen lapje grond tot een heerlijkheid kunt maken. Zoo dwalen we voort, uren en uren lang. Temid den van deze wonderlijke kleurenpracht, in dit kleine paradijs op aarde, zetten we de zorgen van ons af, denken niet meer aan den ernst der tijden, bevangen als we zijn door een lichten lieflijken droom. Een droom van kleur en leven- En als dan straks de zon achter de duinen weg zinkt in de zee, floepen de lichten aan in den don kerenden bloementuin en rnen waant zich plotseling te zijn in een lichtend Paradijs. Lichttorens rijzen uit de beplanting omhoog; in vorm en gestalte symboliseeren ze groei en bloei- wijze der planten. Zij werpen hun lichtstralen tegen reflectoren en vandaar worden die stralen uitgego ten over de bloeiende tuinen. Wanneer wij U ver tellen, dat er 75 van dergelijke torens zijn, behalve dan nog de vele verlichte tuinornamenten cn de lichtzuilen als wegwijzers, dan kunt U er zicli eenigszins een denkbeeld van vormen -in welk een zee van licht zich 's avonds de tentoonstelling baadt. De fontein uit den vijver opspuitend schittert en flonkert als geslepen diamant en het is door een kunstige plaatsing der reflectoren, dat een onaf gebroken kleurenspel verkregen wordt. Aan de andere zijde van den hof vraagt dan oen

Schager Courant | 1935 | | pagina 13