Regeling voor Uitverkoop en Opruiming. Boerenleenbank op Wieringen jubileert Critiek op onderdeelen. MIUTAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT N. S. B.=Vergadering te Kolhorn. Overstroomingen van de Gele Rivier. Een stier op hol. Een struisvogelmaag. Hoog water in het Mississippi-dal. Het voorlooplg verslag van de Tweede Kamer. - De strekking van het In gediende wetsontwerp juist geacht. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot regeling van uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf verklaar den vele leden met instemming van dit wetsontwerp te hebben kennis genomen en zich met de strekking ervan te kunnen vereenigen. Zij zagen in de voorgestelde regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen een, zij het bescheiden, poging om aan de groote moeilijkheden, waarmede de handeldrijven de middenstand in den tegenwoordigen tijd ontegenzeggelijk te kampen heeft, eenigs- zins tegemoet te komen. Sommige leden wezen er echter op, dat de voor naamste oorzaken van deze moeilijkheden ge legen zijn in de daling van de koopkracht van het publiek en de abnormaal groote toeneming van het aantal winkels, welke weer verband houdt met de vermindering van werkgelegenheid in andere be drijven. Deze leden zouden gaarne vernemen of de regeering nog andere en belangrijker maatregelen ten bate van den handeldrijvenden middenstand denkt te treffen, en. zoo ja, welke. Verscheidene andere leden vreesden, dat de ont worpen regeling zeer licht zal kunnen worden ontdoken en dat er mede om die reden zeer weinig nuttig ef fect van te verwachten valt Een aantal leden betoogden, dat het ongetwijfeld een algemeen belang is dat oneerlijke practijken bij uitverkoopen en opruimingen zoo goed mogelijk te gengegaan worden. Voor zoover het inderdaad niet mogelijk mocht zijn met de bestaande wettelijke be palingen dit euvel afdoende te bestrijden, zouden deze leden kunnen medewerken aan de totstand brenging van nieuwe wettelijke maatregelen. Het wetsontwerp gaat echter verder. Het bevat ook een regeling van het uitverkoopen en opruimen in het algemeen, welke er op gericht is. een einde te maken aan een geheel andere concurrentie, een concurrentie zonder bedriegeliik karakter, welke slechts berust op andere inzichten omtrent de be drijfsvoering dan bij de meerderheid der winkeliers bestaan. Tegen deze poging tot „ordening" hadden deze leden bezwaar. Overheidsbemoeiing met het geen de meerderheid der helanehebbenden wellicht ongewenschte concurrentie gelieft te noemen, wezen zij af. Eenige andere leden meenden, dat voorshands kan Worden volstaan met maatregelen tegen het euvel der vliegende winkels. Tal van misbruiken zouden reeds daardoor worden afgesneden. Verscheidene leden vroegen zich af. of de inhoud van het wetsontwerp niet te beperkt is. Er zijn nog tal van andere vormen van zeer schadelijke en on maatschappelijke concurrentie. Als voorheelden daar van werden aangevoerd: het geven van geschenken in allerlei vorm: het verkoopen van merkartikelen beneden den daarvoor tusschen den fabrikant of importeur en de bona fide winkeliers overeengeko men prijs; het aankondigen van veilingen, die in wezen geen veilingen zijn; het opgeven van andere dan de ware redenen, welke tot inboedelverkoopin- gen hebben geleid: het houden van vliegende win kels (waartegen wellicht met behulp van dit ont werp kan worden opgetreden) enz. Verscheidene leden waren niet geheel gerust, dat de samenstelling der Kamers van Koophandel steeds waarborgen zal geven dat de beslissingen uitslui tend naar objectieve normen zullen worden genomen. Immers, in de Kamers van Koophandel hebben ook de concurrenten van hen, op wier aanvragen tot het verkrijgen van de vereischte vergunning moet wor den beslist, zitting. In ieder geval scheen dezen le den de mogelijkheid van boekenonderzoek door wel licht belanghebbende leden van de Kamers van Koophandel bedenkelijk. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zouden eenige leden imperatief willen voorschrij ven, dat het nemen van beslissingen krachtens deze wet moet worden opgedragen aan vaste commissies uit de Kamers van Koophandel, doch dan samen gesteld uit leden, die bij de te nemen beslissing geen belang hebben. Vrij algemeen zou men verder een beroepsinstan tie willen zien ingesteld. Enkelen leden kwam het wenschelijk voor de taak, welke in het ontwerp aan de Kamers van Koophandel wordt toebedeeld, op te dragen aan nieuw in te stellen organen, waarin naast vertegen woordigers van den handeldrijvenden middenstand ook vertegenwoordigers van de verbruikers en van da overheid zitting zouden hebben. Niet voor kleine gemeenten? Is het noodig, zoo vroegen sommige leden de ontworpen regeling voor het geheele land te laten gelden? Het kwam hun voor, dat in de kleine plaatsen daaraan geen be hoefte bestaat. Men zou een bepaling kun- nene opnemen, welke de werking van het ontwerp beperkt tot gemeenten (of be bouwde kommen), met meer dan een zeker aantal inwoners. Men achtte het een leemte, dat niet wordt voor gesteld aan allen, die in hun functie bij de uitvoe ring van deze wet betrokken zijn, uitdrukkelijk en onder strafbedreiging geheimhouding voor te schrij ven omtrent alle feiten van vertrouwelijken aard, welke hun in hun functie bekend worden. Andere leden drongeil aan op zoo scherp moge lijke begripsomschrijvingen. Wat moet worden ver staan onder een „uitverkoop" of een „opruiming"; bestaat er tusschen deze twee begrippen verschil? Zoo ja, welk? En wat moet worden verstaan onder „aankondiging"? Andere leden achtten* vage omschrijvingen onver mijdelijk. Ten slotte zal de rechter, lettende op alle omstandigheden, moeten uitmaken of redelijkerwijze de indruk kan worden gewekt, dat aankondiging van een opruiming of van een uitverkoop plaats had Verscheidene leden stelden de meer algemeene vraag, of het naar het oordeel der regeering mogelijk zal zijn, met behulp van deze wet een einde te ma ken aan de z.g. vliegende winkels, welke aan den gevestigden middenstand groote schade toebrengen. Bestuurder ernstig gewond. Donderdagmorgen is het militaire jachtvliegtuig D 16, bestuurd door den reserve sergeant-vlieger We- ber nabij Gilze-Rijen verongelukt. Het toestel is totaal vernield. De bestuurder werd ernstig gewond. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog het volgen de: De reserve-sergeantvlieger E. A. C. Weber, afkom stig uit Amsterdam, was met een militair jachtvlieg tuig D 16 van Soesterberg naar Gilze Rijen gevlo gen. Hij is met zijn toestel op het vliegveld van Gilze Rijen op de Molenheide neergestort. Hoe het ongeval plaats had, is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid bestaat, dat het toestel bij het landen is verongelukt. Het toestel werd totaal vernield en de bestuurder werd, zooals gemeld, ernstig gewond. Hij is in zorg- wekkenden toestand naar het Militair Hospitaal te Breda overgebracht. Des middags te één uur verkeer de de heer Weber niet in direct levensgevaar. "n Tweede militair vliegtuig verongelukt Toestel in de Maas terecht gekomen. De beide inzittenden ongedeerd. Des middags omstreeks half één heeft een tweede ongeluk met een militair toestel plaats gehad. Dit vliegtuig, thuisbehoorende in Soesterberg en op weg van Arnhem naar Venlo, waar op het oogenblik ie- NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Algem. Leider Ir. A. A. Mussert. Dinsdagavond j.1. belegde de N.S.B. een openbare vergadering in de zaal van den heer S. Kuiper. Na het openingswoord door den kringleider, den heer Van Erp, volgt een rede van den heer Stet. Voor de zooveelste maal staat Nederland in het teelcen der verkiezingen. Allerwegen staan de „markt kooplui" weer klaar. Toch is er bij deze verkiezing iets bijzonders, voor hot eerst zal de N.S.B. er aan deel nemen. Wat de meeste menschcn van het fascisme hooren is niet veel moois; men zegt fascisme is moord, is oorlog, is slavernij, maar spr. zal duidelijk maken, dat dat niet waar is. Hij zegt, dat 80 van het Nederlandsche volk nat.- socialist is, alléén ze weten het niet. Wat willen wij? zegt spr. Niet minder dan een to tale omwenteling. Wij vechten niet tegen het kapi talisme, maar tegen het kapitalistische stelsel. (Inter ruptie: Dat is hetzelfde.) Spr. zal aantoonen dat alle ellende de schuld is van het rente-eischen liberale kapitalistische stel sel. Men strijdt zgn. voor het Nederlandsche volk, maar spr. noemt dan een groot aantal cijfers om te toonen, hoe groot de import is van artikelen, die even goed in ons eigen land verkregen kunnen worden. Hierna volgt eenig oponthoud. Voortdurend werd geïnterrumpeerd door één der aanwezigen. Op het verzoek van den voorzitter weigert hij de vergade ring te verlaten. Tenslotte mengt zich ook de. zaal houder erin, waarna een twintigtal personen schreeu wend de zaal verlaten. Zoowel de politie als de ove rige aanwezigen blijven kalm, zoodat dit incident geen verdere gevolgen heeft. Spr. vervolgt met een voorbeeld, hoe in Z.-Vlaan- deren de groote kapitalistische boeren hun bedrij ven hebben omgezet in N.V.'s, die duizenden guldens steun ontvangen, terwijl de kleine hoer die f80 a f90 moet ontvangen, daarvan slechts enkele centen in handen krijgt. Men zegt, dat fascisme dictatuur zou zijn? Maar, vraagt spr., wat doet deze rcgcering clan? De Bergstichting bij Noordwijk vindt margarine te schaars voor de verpleegden, zuivere roomboter is echter te duur. Melange geven mag niet, wel om den andere een sneedje met roomboter en één met mar garine, yvant één ambtenaar van de crisiszuivelcen- trale dicteert het zoo! Zoo zijn er tal van voorbeelden. Spr. heeft alle respect voor de groote politieke lei ders, die zich voor hun idealen hebben opgeofferd. Hij noemt een Pieter Jelles Troelstra, een Talma, een Monseigneur Nolens. Maar wét zou Troelstra zeggen, als hij thans eens een kijkje kon nemen achter de schermen van de S.D.A.P. En als Mgr. Nolens he'zelfde deed bij de Kath. Staatspartij zou hij stellig uitroepen: Schaam je! De idealisten van vroeger zijn verworden tot para siteerende bonzen. De vakhonden hebben hun doei uit het oog verloren, ze zijn verpolitiekt. Spr. geeft als voorbeeld het conflict te TJmuidcn. waar moderne en christelijke bondsbestuurders el- geroefeningen worden gehouden, kreeg ter hoogte van Afferden (Limburg) een motordefect, waarop de pi loot een noodlanding wilde uitvoeren op een weiland nabij de Maas. Deze mislukte echter met het gevolg, dat het toe stel in de rivier terecht kwam en daarbij over den kop ging. De inzittenden, de bestuurder en de me canicien wisten uit den cockpit te klimmen en zijn door een passeeronde sleepboot behouden aan wal, ge bracht. Het toestel, gemerkt F.4 107 dat niet noemens waardig beschadigd is, is naar den kant gesleept. De inzittenden waren de leerling-vliegers reserve korporaals Tuininga en Ekels. Ruim 600.000 menschen moesten hun woningen ontruimen. Sjanghai. De Gele Rivier is in de provincie Ho- nan buiten haar oevrs getreden en heeft een gebied van 9000 vierkante mijlen, waarbij ook de provincie hoofdstad Kai-Feng overstroomd. Ruim 600.000 men schen moesten hun huizen ontruimen en naar hoo- ger gelegen gebieden vluchten. Het water van de Gele Rivier stijgt nog steeds, zoodat men vreest dat ook op andere plaatsen de dijken zullen doorbreken en overstroomingen zullen volgen. De provinciale regeering heeft zich tot de centrale regeering te Nanking gewend met een verzoek om hulp. kaar hebben bestreden ten koste van de arbeiders, die het loodje moesten leggen. Zal het. Nederlandsche volk zooiets nog langer dul den? Neen! roept spr. uit., want daarvoor is zijn histo rie te geweldig. Spr. wijdt hierover verder uit. en con cludeert dat ons volk trotsch mag zijn op zijn histo rie en op zijn vlag. Hij haalt dan het bekende woord aan, dat. H. M de Koningin op 30 November 1934 sprak: „Wij wil len onszelf zijn en blijven". Spr. betoogt, dat H. M. de Koningin op dat moment nationaal-socialist, zui ver fascist was. De hodem waarop wij recht hebben, moet ons een eerlijke boterham geven. Maar wat komt er onder dit stelsel van terecht? Wij eischen de Wieringer- meer op voor onze Hollandsclie menschen. Men heeft den moed gehad er een kolonie te stich ten voor vluchtelingen, in wezen echter .voor poli tieke misdadigers. Dat doet onze democratische regeering, maar aan de eigen boerenzoons wordt de Wieringermeer gewei gerd; ze moeten maar koloniseeren naar Argentinië! Nieuw-Guinea zou rijke mogelijkheden bieden. Er is goud, kolen, olie, zegt Colijn (ja, hij is in de olie). Er is uitstekende cultuurgrond. Er kan katoen wor den gekweekt van de beste soort, geschikt voor ga ren no. 60 en soyaboonen zooals nergens in de we reld. Wat is dictatuur? Eén man zegt neen. één man die oliebclangen heeft, en daar blijft het bij, in ons „vrije" Nederland. Is dat rechtvaardig? Neen, dat is schreeuwend on rechtvaardig! Spr. crittiseert verder de vernietiging van wagon ladingen landbouwproducten, waar duizenden naar snakken. Er moet een eerlijke verdeeling van arbeid en pro ducten komen. Het liberaal rentegevend kapitalisme denkt niet aan den kleinen man. Daarom juist ook is het nat.-socialisme voor de arbeiders; een gezonde arbeidersgemeenschap is een gezonde volksgemeenschap. Er moet een eind gemaakt worden aan het demo cratisch parlementarisme. Men is het uiteindelijk moe geworden. Overal, niet alleen in Italië en Duitschland, maar overal breekt het fascisme zich haan. De liberale vrijheidsgedachte is geworden tot een uitbuitingssysteem. Het gevolg was, dat het Marxis me het evangelie van den haat kon gaan verkondigen. Klassenstrijd is klassenhaat. Spr. betoogt dat de N.S.B. kameraadschap eischt. En werkgever en werknemer niet tegenover, maar naast elkaar om samen het bedrijf groot te maken De politieke partijen bestrijden elkaar. Zij hebben spoedig afgedaan. De uiteindelijke consequientie van het Marxisme is Moskou. Dat nooit, zegt spr., wij willen onszelf zijn en blijven.. De parasiteerende bonzen trachten hun bestaan te rekken, maar de partijenstrijd loopt met rasse schreden ten einde. Steeds verder zakken we iri het moeras. Spr. hekelt de cumulatie en geeft daarvan voor beelden (o.a. oud-minister Weiter), waarvan er dui zenden zijn. Spr. geeft verder voorbeelden hoe de kleine middenstand wordt platgedrukt, terwijl de groot kapitalist ontduikt. Dat moest vastloopen. Hier en daar brak een op standje uit. En wat deed onze regeering? Ze nam crisimaatregelen om enkelen te spekken, de nood liet ze voortbestaan. In dien tijd maakte de regee r'.ng zich druk over één o of twee o's of het moest zijn „van de honger" of „van den honger". Spr. becritisecrt alle mogelijke exportmaatrege ■en en belicht ook de toestand in Indië tengevolge van de concurrentie van Japan. Dolle jacht door het dorp. Donderdagmiddag, voordat de centrale stierenkeu ring te Herpen (N.Br.) een aanvang zou nemen, toonde een stier van den landbouwer W. uit Tuis- seling teekenen van dolheid, zoodat de eigenaar het raadzaam achtte het beest naar huis te transportee- ren. Men trachtte de stier in een vrachtauto te krij gen, doch hij wist zich los te rukken en ging aan den haal; het beest sleurde den eigenaar een eind mee en maakte toen aanstalten hem op de horens te nemen. W. vluchtte, achtervolgd door den woedenden stier Een aantal personen snelde toe en toen begon de dolle jacht door het dorp, waarbij evenwel geen on gelukken zijn gebeurd. De stier rende alles omver en richtte ware verwoestingen aan. Tenslotte kwam hij in een sloot terecht, en zakte hierin tot aan den kop weg. Spoedig had men den stier op het droge, waar na men hem met touwen vast bond. Nauwelijks was men met dit ongemakkelijke werk je gereed of het best verbrak zijn boeien en ging er opnieuw van door. Het kwam echter te vallen door de sleepende touwen, waarna men er met vereende krachten in slaagde het beest te binden, waarna het transport kon plaats vinden. De eigenaar werd licht gewond. Artist, die eenig in zijn soort Is. Donderdagmiddag heeft Kanichka, het wonder- mensch, ten overstaan van de pers en enkele dokters in een zaaltje van Cinema Rnyal te Amsterdam, eèn demonstratie van zijn kunst gegeven. Wat deze artist, die eenig in zijn soort is, pres teert. grenst werkelijk aan het ongeloofelijke. Ge heel zonder eenige moeite liel hij achtereenvolgens acht rijksdaalders in zijn maag verdwijnen, zonder eerst het metaal in meer voedzame substantie te hebben omgezet. Hij bracht ze daarna weer te voor schijn, waarbij het publiek mocht aangeven, bij hoeveel stuks tegelijk hij de munten voor den dag zou brengen. Hij herhaalde deze „grapjes", welke geen trucs zijn, nog met een biljartbal, een ei, een horloge met ketting en met levende goudvisschen, die hij niet minder levend weer vomeerde. Het beste nummer was wel het inslikken van een electrisch lampje met snoer, dat men, nadat de zaal in het duister was gezet, in zijn lichaam zag branden. Wat ie ook van plan bent, Guus, je laat 't uit je hoofd om je broek op te trekken hoor! Everybody's) _Na al deze critiek wijst spr, als middel aan het stichten van den corporatieven staat, waar deskun digen de beslissingen nemen, zooals die genomen moeten worden en die daarvan voor de volle 100 de verantwoordelijkheid durven dragen. Weg met de partijen die het geheele volk doen on dergaan. Spr. wekt op kennis te nemen van de beginselen der N.S.B. Zij speelt het spel niet om de knikkers, maar om het spel. Langs zuiver legalen weg tracht zij aan de macht te komen. Daarom neemt ze deel aan de verkiezingen voor de Prov. Staten, om in de Eerste Kamer te kunnen komen. Spr. bestrijdt de Kath. Staatspartij, die beweert al 20 jaar de corp. gedachte in haar program te heb ben. Maar, zegt spr., wij zullen geen 20 jaar noodig hebben. Ons volk kan zoo lang niet wachten. Aan de hand van een voorbeeld laat spreker zien hoe nu gehandeld wordt en hoe men dat in de na- tionaal-sociaüstischen slaat zou doen (spiegelglasfa- briek Gent). Spr. betoogt dat de N.S.B. geen Uilenspiegel-politiek zal volgen door de trap van onderaf te gaan boenen, maar een nieuwe bezem zal grijpen. Zij is overtuigd dat het grootste vuil bovenaan ligt. Dan herinnert spr. aan het woord van Min. Colijn om met 8 millioen Nederlanders schouder aan schou der te gaan staan. Spr. betoogt dat het slechts te be reiken zal zijn door de N.S.B. Die zal een einde ma ken aan liberale klasse-overheersching, maar ook aan den verderfelijken klassegeest. Spr. besloot, met: „Niet links, niet rechts, maar recht door zee". Na de pauze werden nog eenige vragen beant woord, waarna de heer Stet nogmaals opwekte tot den strijd voor de N.S.B. De avond werd besloten met het „Wilhelmus", ge volgd door „Hou-zee" der leden. Duizenden menschen nemen de vlucht Chicago. Het Mississippi-dal wordt door een geweldige overstrooming geleisterd. Duizenden be woners vluchten voor het nog steeds stijgende water en honderden kilometers weideland zijn in reus achtige meren veranderd. De regeering heeft verscheidene compagnieën pio niers en nationale gardisten gezonden, om de dijken langs de Black en St. Franrisrivier te versterken. De hoogwafergolf dreigt binnpn acht en veertig uur de diiken in het zuidelijk deel van Missouri en in het noorden van Arkansas te overspoelen, als deze niet tiidig opgehoogd en versterkt worden-. De bevolking is gealarmeerd om onmiddellijk hoogwaterdiensten te verrichten. In de hooger gelegen streken wordt den gevluch te» bewoners onderdak verleend in noodtenton en snoorwegwagons. De daar bijeengebracht vluchtelin gen worden ingeënt om epidemieën te voorkomen. DE MOTOR VAN WARDENIER. Als onderpand voor schuld. Iii verhand met de aangekondigde, doch niet ge houden demonstratie van den motor van Wardenier, in het café Dragt te Wolvega, verneemt de Leeuwar der Crt., dat de motor nog steeds in genoemd café staat. De caféhouder wil de machine niet vrij geven, alvorens de heer Wardenier eenige schulden, o.a. te lefoonkosten heeft betaald. In de dezer dagen gehonden algemeene vergadering van de Boerenleenbank op Wieringen is het 25-jarig beslaan dezer instelling herdacht. Hierboven de leden van het bestuur en den Raad van Toezicht op den heuglijken dag bijeen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16