Raad van WinkeL DE 0$f Phillips Oppenheim fK0FP|UWEEltH W door Zaterdag 16 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9680 NIEMEIJER'S 35d PER'/2 POND Vergadering van den Raad op Dinsdag 14 Maart 1935, des namiddags half 2. Voorzitter de heer J. H. Zwart, burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter heet de leden welkom en zegt, al vorens met de werkzaamheden te beginnen, zijn blijd schap te willen uitspreken over het feit, dat ons medelid, de heer Kamp, weer in ons midden is. Spr. heeft gehoord, dat de leden 8 maanden verstoken zijn geweest van zijn medeleven en spr. gelooft de tolk van den Raad te zijn als hij den heer Kamp geluk- wenscht met zijn herstel en verschijnen hier. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Conversie geldleningen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: In verband met een gedane poging om de te be talen rente voor loopende leeningen terug te bren gen tot 4*4 %o, is door de meeste geldschieters in gun- stigen zin beantwoord. Door de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen en de Eerste Nederlandsche zijn daaraan echter voorwaarden verbonden in ver band met de te wijzigen overeenkomst. De Spaarbank te Deventer is niet bereid haar gesloten overeenkomst, waarbij vervroeging van aflossing is uitgesloten, te herzien. Van het Kroondomein is eveneens bericht ingeko men, dat het verzoek om renteverlaging wordt afge wezen. B. en W. stellen voor de toegestane verlaging te aanvaarden met eventueele noodige wijzigingen der overeenkomsten. Aldus wordt besloten. De vastrecht-tarieven van het PJ3.N. Ingevolge een in den Raad gestelde vraag ten op zichte van de vastrecht-berekeningen door boerde rijen, heeft een onderhoud plaats gehad met het P.E.N. Stond de gemeente op het standpunt dat in 1930 was overeengekomen dat voor Winkel gedurende de eerste 10 jaren afstand werd gedaan van het recht van reductie en de aangeslotenen voorts gelijkelijk in alle rechten zouden deelen, de Directie van het P.E.N. stond op een ander standpunt, n.1. dat onveranderd diende te blijven gedurende de eerste 10 jaren, de vastrechtbasis, welke heeft gediend voor de bereke ning der stichtingskosten. De Directie was echter bereid een wijziging van hun standpunt in den geset van dat der gemeente te over wegen en te bespreken met Gedeputeerde Staten. Als tegenprestatie voor deze tegemoetkomende hou ding vroeg men van het gemeentebestuur te willen bevorderen dat de nog niet aangesloten perceelen zich ook bij het P.E.N. zouden aansluiten, welke medewer king werd toegezegd. Nadere afwikkeling dient te worden afgewacht. De heer De Veer dankt B. en W. voor de gedane moeite en hoopt dat zij succes mogen hebben met hun pogingen. De Provinciale weg en de werkloosheid. In verband met de stichting van den Provincialen weg Niedorper VerlaatAartswoud, heeft een onder houd plaats gehad met vertegenwoordigers van den Provincialen Waterstaat over de voorziening van ar beidskrachten daaraan. Aan den aannemer zal de verplichting worden opgelegd 90 der arbeidskrach ten te betrekken over de arbeidsbemiddeling der be trokken gemeenten, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Hoogwoud en Winkel, die elk *4 zullen leveren. Ver wacht wordt 14 a 15 arbeiders per gemeente. Het loon wordt gesteld op f 0.30 per uur. Regenverlet 80 van het vastgestelde loon. Verwacht mag worden bij uitvoering in accoord- werk een loon van pl.m. f 17.per week, terwijl het werk pl.m. Mei zal beginnen. De heer Kort merkt op dat bij een loon van 30 cent, nimmer een loon van f 17 kan worden verdiend. De Voorzitter antwoordt dat het genoemde loon van pl.m. f 17 bij accoordwerk zou worden verdiend. De praktijk o.a. te Heerhugowaard had dat geleerd. Door B, en W. is bepaald dat de stemming voor leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op 1 De leiding van de gemeenteraadsvergadering van Winkel berustte Donderdag voor het eerst bi] burgemeester Zwart. Woensdag 19 Juni 1935. De candidaatstelling heeft plaats 14 Mei 1935. Het vervoer van werkloozen arbeiders. Na ingekomen bericht van de Heide Maatschappij moesten de bij de werkverschaffing geplaatste ar beiders in de Wieringermeer vanaf 21 Februari 1935 worden vervoerd per autobus, aangezien de afstand tot het werk meer was dan 15 K.M. Gezien de zeer korte termijn, waarop dit bericht werd gedaan, kon geen ander overleg worden gepleegd, dan met de H.A.B.O. te Winkel en het door haar gedane aan bod worden aanvaard, en begonnen werd met een bus van 30 personen tegen f75 per week. Na enkele dagen bleek, dat het getal te vervoeren personen voor één bus te groot was en een tweede bus moest worden ingelegd. De afstand van Winkel tot de ver zamelplaats der tewerkstelling bedraagt pl.m. 16 K.M. en ter voorkoming van deze abnormaal hooge ver voerkosten is in overleg met en onder goedkeuring van den Inspecteur der Rijkswerkverschaffing be paald, dat vanaf Maandag 11 Maart 1935 de zomer- afstand is ingetreden en 20 K.M. mag worden af gelegd, waarvoor de rijwieltoeslag wordt toegepast. De heer Raven deelt mede, dat toen hij van deze regeling kennis nam, hij zich gewend heeft tót het N.V.V. met de vraag, of er een nieuwe circulaire was afgekomen. Bij een telefonisch onderhoud, dat de heer Lindeboom met den Rijksinspecteur had, verklaarde de inspecteur, dat geen nieuwe circu laire was verzonden, dat de winterdienstregeling tot en met 30 Maart gold en dat van een verande ring van de regeling te Winkel niets bekend was. Spr. vraagt hoe B. en W. dan kunnen mededeelen, dat de veranderde regeling in overleg met en onder goedkeuring van den inspecteur is ingevoerd. De heer Van Zoon en zegt, dat toen deze kwestie de vorige week in de vergadering van B. en W. is besproken, de mogelijkheid onder de oog en is ge zien, om den arbeiders een stukje langer te laten fietsen, maar ze dan toeslag te geven op de rijwiel vergoeding. Er kwam naar voren om dien toeslag f 1 te doen zijn, terwijl later over f 1.25 is gesproken. In de kennisgeving, die de arbeiders over de nieu we regeling hebben ontvangen, staat alleen dat de zomerdienstregeling is ingegaan, niets evenwel over den toeslag op de rijwielvergoeding. Spr. vraagt den Voorzitter opheldering hierover. De Voorzitter zegt, dat aan 2 afgevaardigden dei- arbeiders mondeling is medegedeeld, dat ze toeslag zullen krijgen. Wat de vraag van den heer Raven be treft, ook B. en W. is niets bekend over een nieuwe circulaire, maar de regeling is in overleg met den rijksinspecteur getroffen. In andere gemeenten wordt dezelfde regeling toegepast, zij beteekent voor de gemeente een belangrijk voordeel, want de buskos- ten bedroegen ruim f 100 per week. Eerst is met den Inspecteur getelefoneerd en denzelfden middag heeft spr. een onderhoud met den Inspecteur gehad. Het is voor spr. dan ook vreemd, dat dezelfde mijnheer tot een der organisatiemannen zegt, dat hem van een nieuwe regeling niets bekend is. Wel moeten wij ons aan de voorschriften houden, maar omlig gende gemeenten doen hetzelfde, zoodat er toch wel iets van bekend is bij den Inspecteur. Den heer Raven is bekend, dat o.a. te Barsinger- horn overleg met de arbeiders is gepleegd. Daar werd er van gemeentewege op gewezen, dat de hooge buskosten wel eens aanleiding zouden kunnen zijn om de werkverschaffing stop te zetten, 't Gevolg zou dan zijn, dat de arbeiders in de steunregeling kwa men en dus minder zouden ontvangen. Op die gron den hebben de arbeiders daar toegestemd in een hoogere rijwielvergoeding. Spr. meent, dat als er een ministerieele regeling is, men daar maar niet zóó af kan stappen. De Voorzitter zegt, dat dit een algemeene regeling voor het geheele land is, en als na overleg met den rijksinspecteur wijziging kan plaats vinden, is dat toch geèn bezwaar. Ook in Friesland is de zomer- regeling al ingevoerd. Spr. heeft echter wat onze gemeente betreft, geen zwart op wit. Spr. wijst er op,dat hij graag de menschen wil helpen, maar aan i^en anderen kant moeten die menschen de maatre gelen, die wij in 't gemeentebelang nemen, billijken. De heer Van Zoonen heeft de overtuiging, dat als den menschen tevoren was medegedeeld, wat de oor zaak der gewijzigde regeling was, er geen vuiltje aan de lucht' zou zijn geweest en er nooit aanmerking zou zijn gemaakt. De Voorzitter zegt, dat 't hem dan spijt dat dit niet is gebeurd., doch wie werkt, maakt fouten. De heer Brugman zegt, dat als B. en W. dan ver zuimd hebben, overleg met de organisatie te ple gen, dit een verzuim is van alle drie leden van het college en het is niet met een vooropgezette bedoe ling gebeurd. De heer Dekker merkt op, dat de werkzaamheden in de Wieringermeer al opschieten, de afstand wordt steeds grooter voor de menschen en bovendien zal binnen afzienbaren tijd een einde aan die werken komen. Spr. vraagt B. en W. eens te willen overwe gen of de werkloozen dan bij werkgevers in de ge meente geplaatst kunnen worden met toeslag van de gemeente. De Voorzitter zegt, dat B. en W. die vraag onder de oogen willen zien. Zooals bekend worden er in die richting proeven door de regeering genomen. De afstand zal niet veel grooter kunnen worden, ten minste in de eerste maanden niet. Wat de tewerk stelling in de gemeente betreft, spr. wijst op de nood zakelijkheid dat ook de werkgevers deze zaak van beide kanten bezien, het is hun eigen belang, maar cok een gemeentebelang, dat zij niet uit 't oog moeten verliezen.. Spr. zou graag willen dat de werkgevers eigen ingezetenen voortrokken bij sei- zoenarbeiden. Afgevaardigden van arbeiders hebben spr. voorts nog gevraagd aan de Heide Maatschappij te Kolhorn te willen vragen, de arbeiders dichter bij tc werk te stellen. Spr. is echter geantwoord, dat dit in de gegeven omstandigheden niet mogelijk was. De heer Raven zegt, dat de winterdienstregeling op 30 Maart toch zou vervallen en spr. stelt voor die winterdienstregeling tot dien datum te hand haven. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel-Raven verworpen, voor stemden de heeren Raven en Kort. Zonder bezwaar voor de geldkist. Door het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is medegedeeld, dat volgens de op vatting van het Departement van Waterstaat de des tijds" gesloten overeenkomst tusschen genoemd Hoog heemraadschap en de gemeente, inzake overname, beheer en onderhoud van wegen een wijziging dient te ondergaan. Als voorwaarde dient daaraan te worden verbon den dat de gemeente betaalt het geheele- bedrag der kosten van onderhoud enz., zijnde f9575. Het Hoogheemraadschap restitueert aan de ge meente f2900 per jaar, zoodat de bijdrage der ge meente ad f6675 gelijk blijft. Deze wijziging behoeft nog de vaststelling van de vergadering van Hoofd-Ingelanden van het Hoog heemraadschap. Ingekomen stukken. Ged. Staten hechtten hunne goedkeuring aan di- vei'se besluiten, terwijl zij verdaagden hun beslissing op het raadsbesluit tot overdracht van wegen aan de Provincie Noordholland. Ingekomen was een Koninklijk Besluit, houdende beslissing inzake de te verleenen bijdrage ingevolge art. 13 der L. O. Wet 1920 aan J. van Ens. Een verzoek van de heeren Van Ens en Veldhuijs, rijks- en gemeente-veldwachter, om de huur der wo ningen te willen verlagen, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Enkele verslagen kwamen in. T.a.v. het verslag der vergadering vaii de commis sie voor de Uitvoering van den Vleeschkeurings- dienst vraagt de heer Dekker of nu voortaan niet meer wordt bekend gemaakt hoe elk onderdeel van den dienst werkt; of volstaan wordt met de meüe- deelïng hoe de resultaten van het geheel waren. De heer Van Zoonen deelt mede, dat ook dit jaar weer in het jaarverslag de resultaten gespecificeerd zullen worden medegedeeld. Stichting woonwagenkamp, In verband met pogingen om het woonwagen kamp over te brengen naar een andere plaats in de gemeente is overleg gepleegd met het Hoomheem- raadschap, welke tot gevolg heeft gehad dat daar als meest geschikte plaats werd aangewezen een terrein op den Westfrieschendijk bij de Dijkbuurt ter grootte van pl.m. 850 M2. Het Hoogheemraad schap is bereid dit terrein te beharden, te voorzien van in- en uitrit en het beschikbaar stellen van de steenen, benoodigd voor bevloering van een paar- denstalling. Voor rekening der gemeente blijft een jaarlijks to betalen recognitie van f 10 aan het Hoogheemraad schap, voorts het af hekken van het geheele terrein pl.m. 150 M., het stichten van stalling, een privaat met beerput en het aanbrengen van waterleiding, welke kosten worden geraamd op f 1200. Inmiddels is van de bewoners uit de naaste om geving van dit 'terrein, een verzoek ingekomen om niet tot deze stichting over te gaan. Met het oog hierop en op de gemeentefinanciën, die een zooda nige uitgave niet gedoogen, stellen B. en W. voor nog niet tot deze stichting over te gaan. De heer Kamp wijst op den onhoudbaren toestand zooals die aan den Winkelerweg is. Anderzijds even wel erkent hij dat de genoemde kosten veel te hoog zijn en zou hij willen dat B. en W. nog eens met den dijkgraaf van het Hoogheemraadschap spraken over een goedkoopere inrichting. Spr. merkt voorts op dat waar het kamp ook zal worden gesticht, nergens de omwonenden liefhebberij ervoor zullen hebben. De heer Dekker vindt beide plekken geen ideale plaatsen en waar de gemeentefinantiën de inrich ting niet toelaten, gaat spr. accoord met het voorstel van B. en W. om uit te stellen en intusschen uit te zien naar een geschikter plaats. Spr. vindt 't terrein aan den Westfrieschen dijk nog niet voldoende af gezonderd. De Voorzitter wijst er den heer Kamp op, dat B. en W. geen afstel beoogen, maar slechts uitstel. De heer Kamp merkt, op, dat woonwagenkampen als te Nieuwe Niedorp enz. toch zooveel niet aan inrichting kosten, spr. dacht dat de uitvoering een voudiger kon. Door den Secretaris wordt opgemerkt dat een nieuw overleg met het Hoogheemraadschap niet noo- dig is, want de vergoeding aan het Hoogheemraad schap is niet hoog, terwijl de kosten van inrichting door B. en W. zijn geraamd. Ontheffing schoolgeld, Op diens verzoek wordt aan S. Groet te Barsin- gerhorn voor een half jaar ontheffing verleend van schoolgeld, terwijl afgewezen worden verzoeken van de heeren Ch. L. Pijcke, C. Wiemeersch en J. Klijns- ma. De aanslag van P. Beers Cz. wordt van de 3e naar* de le klas teruggebracht. HOOFDSTUK IX. Haven stapte in zijn auto en was binnen enkele minuten in Harford Street bij No. 4 A. Hij negeerde de automatische lift, klom de trappen bij twee tre den tegelijk op en belde aan de deur van de flat op de derde verdieping. Het keurige dienstmeisje keek hem vragend aan. I-Iij bedacht dat Anna misschien een anderen naam had aangenomen en vroeg daar om: „Is de juffrouw thuis?" „Ik weet het niet zeker, mijnheer", antwoordde 't meisje. „Wilt u me uw naam noemen. Wie kan ik zeggen dat er is?" „Mr. Wilfred Haven." Hij stapte de kleine hall binnen. Het meisje bleef eenige minuten weg, kwam toen terug en deed de deur van een zitkamer open. Haven ging de kamer binnen en een oogenblik werd hij overweldigd door emoties. Zijn knieën voelden net zoo aan als op den dag toen hij voor het eerst in het ziekenhuis uit bed was gestapt. Zijn oogen brandden. Zij was hoegenaamd niet veran derd. Het was Anna Kastellane, precies zooals hij haar gekend had die nu op stond en naar hem toe kwam om hem te begroeten. Er was iets vaag smeekends in haar opgetrokken wenkbrauwen, iets in haar gelaatsuitdrukking dat om vriendelijkheid vroeg. Hij stak zijn hand uit, die ze gretig aannam. „Dus je hebt me gevonden en ben je werkelijk van plan om vriendelijk te zijn tegen een dievegge en misdadigster?" vroeg ze. „Dat ben ik van plan", antwoordde hij. „Kom je de juweelen halen?" vroeg ze uitdagend. Natuurlijk, waar zijn ze?" Ze wees hem een stoel aan. „Wil je niet liever in plaats daarvan een kop thee hebben?" „Thee ook," gaf hij toe. „We kunnen dan later over de juweelen praten." Ze belde en gaf haar bevelen. Al zijn ongeduld scheen van hem afgevallen te zijn. Hij voelde zich heel tevreden zoo in zijn lagen stoel, nu hij naar haar mocht kijken. Hoewel ze uiterlijk weinig ver anderd scheen te zijn ontdekte hij nu toch een ver andering, die hij moeilijk kon definieeren. Geduren de die gejaagde dagen van tragedie en opwinding scheen ze aldoor bezeten te zijn geweest door een heftige vitaliteit. Ze was gereed voor elke mogelijk heid en meesteres over zichzelf bij elke gelegenheid. Vandaag, nu ze in elk geval een zekere mate van veiligheid bereikt, had, scheen het vuur, dat haar die dagen had gesteund, uitgebrand te zijn. Ze was lusteloos. Ze deed hem denken aan iemand die suc ces behaald had en tegelijkertijd teleurgesteld was. „Wat is er met je gebeurd?" vroeg hij. „Je bent anders dan vroeger." „Wat een opmerkzaam man, ik heb mijn haar achterover geborsteld. Ze gelooven niet dat je een Russin bent tenzij je het op die manier draagt en het had werkelijk zoo geleden gedurende dien tocht van ons, dat de kapper er eerst niets mee beginnen kon. Er was vroeger een uitstekende coiffeur in Odessa, maar we hadden daar geen tijd voor frivo liteiten, wel?" „Neen, zeker niet", gaf.|iij toe. „Over veranderd uiterlijk gesproken," zei ze op eens, „wat heb je met jezelf uitgevoerd, je bent zoo veel magerder geworden." „Ik ben doodziek geweest in Cromer," zei hij, „en werd er niet beter op toen ik ontdekte dat je ver dwenen was." „Heb je getobd over de juweelen?" „Natuurlijk", antwoordde hij vermoeid. „Maar nu is 't niet meer zoo erg. Je oogen hebben precies de zelfde prachtige tint blauw als vroeger en dat lijkt me nu zooveel belangrijker." „Ben je hier gekomen om me complimenten te maken?" „Neen, om je nek om te draaien. Hoe durfde je me zoo in den steek te laten?" „Daar heb ik me dikwijls zelf over verwonderd. Maar ik moest! Ik dacht dat er iets geweldigs in mijn handen viel, maar het was een teleurstelling. Dat is het meestal." „Je hebt me niet alleen van mijn juweelen be roofd," ging hij voort, „maar je nam eiken cent, die ik had, weg." Ze lachte zachtjes. „Dat was niets het geld bedoel ik", protesteerde ze. „Ik moest toch zeker naar Londen. Je vader was daar en die is schatrijk. Ik wist dat je kon krijgen wat je wilde. Bedenk, hoeveel we uitgespaard had den door het vliegtuig niet te betalen." Hij glimlachte. „Het was niet om het geld", zei hij. „Het was de brutaliteit van de heele historie om me zonder een woord in den steek te laten, na al wat we samen hadden doorgemaakt." Ze stak een sigaret op en schoof hem de doos toe. Ze negeerde zijn laatste woorden. „Hoe heb je je tijd hier in Londen doorgebracht?" vroeg ze. „Met allerlei dingen over jou uit te vinden." „En wat heb je ontdekt?" „Om te beginnen dat je een Bolsjewistische spion ne bent." „Ja, ik ben een spionne", bekende ze. „Maar dat was geen ontdekking, dat had ik je al verteld." „En verder, dat je van de Ostrekoff-juweelen ver kocht hebt", ging hij voort. „Dat was nogal gevaar lijk, hè?' „Ik moest toch leven", zei ze eenvoudig, Er volgde een lange stilte. Er waren zooveel din gen, die hij wilde zeggen, doch de glans van haar tegenwoordigheid maakte hem merkwaardig stil. „Misschien was het maar goed voor je dat ik meer spieren dan hersens had, anders zou ik je wel eens hebben kunnen achterlaten in dat smalle huis op de boulevard." Ze schudde het hoofd. „Dat zou je niet hebben kunnen doen," zei ze. „Je zoudt mijn gegil je heele verdere leven gehoord heb ben." Het dienstmeisje bracht thee met schijfjes citroen en twee eigenaardige gevormde sigaretten op de schoteltjes. „Je hoeft dit niet te drinken, als je niet wilt", zei ze. „Er staat whisky soda op het buffet." „Je ontvangt mannenbezoek," zie ik," mompelde hij jaloersch. „Al mijn bezoekers zijn mannen." „Komen ze voor jou of voor de Ostrekoff-juwee len?" „Voor allebei. Een de gevaarlijkste van allemaal komt voor de juweelen maar zou mij er graag bij hebben. Waarschijnlijk zal ik je vandaag of mor gen vragen om dien man voor mij te dooden." „Wparom het uit te stellen?" vroeg hij. „Ik rook gevaar in de lucht, toen ik vanmorgen op stond. Ik heb nog altijd' datzelfde kleine revolvcrtje in mijn zak dat ons kort geleden zulke goede diensten heeft bewezen." Ze zuchtte. „Het is jammer dat ik hem vanavond niet ver wacht" zei zeé „Je hebt hem in de Ambassade-Club gezien." „Die elegante schoft?" „Je beschrijft hem uitstekend. Hij is verschrikke lijk". „Waarom ga je met zulke lui om?" vroeg hij hef tig. „Wat heb je met hen te maken of zij met jou? Breek met hen, Anna! Ik zal aan je zijde staan en ik zal er hoopen vinden, die het ook zullen doen. Ze hebben je waarschijnlijk meegesleept voor je wist wat je deed Maak er een eind aan. Als ze' de ju weelen willen hebben, laat ze die dan hebben. Ik ben hier niet gekomen met de bedoeling zoo te praten", ging hij voort en zijn gezicht trilde van emotie! „maar ik kan er niets aan doen. Ik ga zeggen, wat ik mezelf gezworen heb, dat ik niet zeggen zou wat en wie je ook bent, Anna. Ik verlang naar je meer dan naar wat ook ter wereld' Ik zal je uit 'al' je moeilijkheden helpen. Het kan me geen steek schelen wat er gebeurd is voor je in het vliegtuig dien dikken kerel in zijn nek stak en ik je kuste. Wc zullen ons leven van hier af beginnen.' Als je een spionne bent geweest, ben je niet genoodzaakt ie verdere leven een spionne te blijven. Ik zal je losknopen of voor je vechten ik zal alles doen, als je maar bij me komt." Haar oogen riepen hem en hij was met een sprong de kamer door en had zijn armen om haar heen. Een lange minuut vonden hun lippen elkaar.

Schager Courant | 1935 | | pagina 17