Toen Perzië een rol begon te spelen Zaterdag 16 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9680 Door instortenden muur gedood. INKRIMPING VAN DE DIENSTEN DER NED. SPOORWEGEN. DE MOOISTE FOTO SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Een nationaal feest. - Nieuwe postzegels en een parade. - Een stukje geschiedenis, waaruit leering is te putten. - De stoutmoedige opmarsch van een handjevol mannen. (Van onzen reizenden correspondent.) Teheran, 1 Maart. MET vlaggen, muziek, een groote parade en de uitgifte van nieuwe-postzegels is voor de veertiende maal in Perzië gevierd het feest, dat men hier noemt de herdenking van den staatsgreep, de herdenking van den dag, dat de hui dige sjah zijn geweldige rol begon te spelen niet slechts in de geschiedenis van Perzië, maar van ge heel Midden-Azië, want de gebeurtenissen in Perzië oefenen natuurlijk ook invloed op de omringende landen en op de politieke positie van b.v. Engeland en Rusland, een invloed, die nu nog niet te over zien is. De uitgifte der nieuwe postzegels was een zeer goede gedachte. Deze postzegels, vervaardigd door de firma Enschede te Haarlem naar teekeningen van Perzen, zijn zeer fraai van uitvoering en geven door de voorstellingen eenigen indruk van wat er sedert, het oogenblik, dat Reza sjah Pachlevi het lot van zijn land in handen nam, in Perzië werd tot stand gebracht. Onder de negen nieuwe postzegels is er een, die een suikerfabriek in volle werking toont, een tweede heeft als teokening een oorlogsschip (de hui dige sjah was de schepper van een Perzische oor logsmarine), een derde geeft een voorstelling van een vliegkamp, een vierde vertoont het zeer indrukwek kende hoofdpostkantoor te Teheran, een anderè post zegel toont een trein op een groote brug. Het was op den dag van het nationale feest, dat deze "postzegels voor het eerst werden verkrijgbaar gesteld en op denzelfden dag had er in tegenwoordig heid van den sjah buiten de stad 'n militaire parade plaats, die een eerbiedafdwingenden indruk gaf van het Perzische leger, dat door den sjah vrijwel uit het niet is geschapen. Meer dan twintigduizend man defileerden, infanterie, cavalerie, artillerie, tanks, en boven het terrein vlogen tientallen vliegmachines, waarvan een goed deel in Perzië is vervaardigd. De goed uitgeruste troepen maakten een uitmuntenden indruk en vooral de talrijke, vlotte bergartillerie viel op. Een prachtig figuur maakte ook de cavalerie met haar prachtig paardenmaterïaal. Veertien jaar geleden bestond er van dit alles niets. Er was wel een soort Perzisch legertje, maar ge- vechtswaarde had dit niet. Soldaten en officieren kregen slechts bij uitzondering hun soldij, aan de verpleging ontbrak vrijwel alles en de soldaten moesten kousen breien en dienst doen als lastdra- gers, om niet om te komen van honger. Het is niet bemoedigend voor de menschheid het te zeggen, maar in den tijd van dat waardelooze leger tje had Perzië niets in te brengen. De regeering moest steeds buitenlandsche gezanten naar de oogen kijken. Wat dezen wenschten, was voor den toenma ligen sjah en zijn ministers wet Rusland en Enge land hadden Perzië in 2 invloedssferen verdeeld en de grens tussehen Perzië en Turkije werd b.v. vast gesteld door een commissie, waarin Engelschen en Russen het beslissende woord meenden te kunnen epreken. Het is over deze toen vastgestelde grens dat de grensgeschillen loopen, die thans tussehen Irak en Perzië hangende zijn. Perzië wil de toen onder den invloed van Engeland en Rusland vastgestelde, doch door het Perzische parlement nimmer goedgekeurde grens niet erkennen en verlangt een betere en recht vaardiger regeling. De groote parade op 22 Februari zal alle toeschouwers hebben doen beseffen, dat de tijd voorbij is, waarin vreemdelingen ongestraft kon den spelen met de hoogste belangen van Perzië, dat, hoewel volkomen vredelievend, eerbiediging van zijn heiligste rechten verlangt en geen lust. gevoelt terug te keeren naar een tijdperk van vernedering en schan de. t Het waren niet alleen de troepen, het waren ook dc studenten en de leerlingen van middelbare en la gere scholen, die voor den sjah defileerden en hem als het ware een belofte voor de toekomst brachten. In Perzië hebben zulke paraden, zulke huldebetui gingen aan het staatshoofd, dat tevens de redder van het. land is, pon andere beteekenis d~n plr'"-«. Nog Perzische cavalerie op de parade slechts vijftien jaar geleden zou niemand een weder geboorte, als de wereld sedert in Perzië aanschouwd heeft, mogelijk hebben geacht Er bestond immers reeds een verdrag met Engeland, waarbij Perzië tot een Engelsch protectoraat werd. Engelsche troepen stonden overal in Perzië, Engelsche officieren com mandeerden en in het noorden dreigden bovendien nog de Russen, die niettegenstaande al hun revoluti- onnaire beginselen en leuzen even imperialistisch ge bleven waren als de oude Russen van den czaar. Russen en Engelschen waren bondgenooten geweest, maar na de revolutie in Rusland weder vijanden ge worden. De geschiedenis van dien tijd is een ge schiedenis van geweld, rechtsverkrachtng, bloed en verwarring. In het begin van den wereldoorlog had Perzië zich neutraal verklaard, maar daar het niet beschikte over de noodige troepen om deze neutraliteit ook met de wapens in de vuist te doen eerbiedigen, had geen der oorlogvoerenden zich om deze neutraliteitsver- klaring bekommerd. Het eerst waren de Turken over de grens gerukt. Toen waren de Russen gekomen om de Turken te verjagen. Twee elkander vijandge l^ers bestreden elkander, in, het ongelukkige weer- looze land, waarbij dorpen in vlammen opgingen, menschen vielen onder kogels of omkwamen vdh honger, daar de strijdende legers alles voor zich op- eischten en voor de arme bewoners weinig of niets lieten. De Turken werden verslagen, maar daarom ont ruimden de Russen het land nog niet, wat men ook moeilijk van hen kon verlangen, want hadden zij zich teruggetrokken, dan waren de Turken weder ge komen en hadden de Russen den veldtocht opnieuw moeten bo.ginnen. Perzië verkeerde in de allerongelukkigste omstan digheden, die men zich kan denken. Het behoorde tot geen der strijdende partijen en kon, hoe ook de uit slag van den strijd mocht zijn, van niemand hopen op vergoeding van geleden schade en op herstel van rechten. De revolutie in Rusland bracht voor Perzië geen verbetering; integendeel. De Russische troepen bleven en waren alleen lastiger, roofzieker, want minder gedisciplineerd geworden. Vanuit Irak rukten Engel sche troepen op om dc Russen te verjagen en weder ontbrandde op Perzischen bodem een bloedigen strijd, waarbij het arme Perzië lijdend, bloedend uit duizend wonden onmachtig moest toezien. Voor voorstanders van eenzijdige ontwapening en van, de vervanging van het leger door een soort politie-neutraliteifs- grensvvacht, ligt hier een les, tenminste als ze leeren willen. De Russen werden verdreven en de Engelschen legden in de voornaamste steden eigen garnizoenen. Dankbaar mocht Perzië nog zijn, dat Engeland het een verdrag aanbood, waarbij Perzië werd tot een Engelsch protectoraat. De toenmalige jeugdige sjah Achmed bezocht Londen om hulde te brengen aan den Engelschen koning. Engelsche functionnarissen namen in Perzië de voornaamste posten in: Engel sche officieren organiseerden een weermacht, die on der hun bevel kwam. Aan het bestaan van een onaf hankelijk Perzië was feitelijk een einde gemaakt en alles zou misschien zoo zijn gebleven, indien niet plotseling weder de Russen waren opgedrongen en de Engelschen op verschillende plaatsen hadden terugge drongen. Een nieuwe oorlog dreigde over het arme ongelukkige land te zullen gaan en overal in Perzië liep het verontwaardigde volk tezamen en betoogde in de eerste plaats tegen de Engelschen, schreeuwend: „Wat baat ons Engelsche bescherming, als de Engel schen ons niet eens kunnen behoeden voor nieuwe Russische invallen?" Te Teheran zat in zijn paleis bevend en sidderend de sjah, angstig voor eigen leven en toekomst. De ministers overlegden welke zijde ze zouden kiezen om het meeste voordeel voor zichzelf te behalen. Aan het lot van volk en land scheen niemand te denken. Op dat oogenblik van hopelooze verwarring en ondergang begon de tegenwoordige sjah zijn gewel dige rol in de Perzische gerehiedenis te spelen. De huidige heerscher over Perzië, het oude Iran, was toen kapitein bij de gendarmerie. Met verbeten woede had hij reeds lang aangezien hoe zijn vader land ten gronde ging door de onbekwaamheid en om koopbaarheid zijner bestuurders en door de zelf zuchtige politiek van vreemde mogendheden. Toen alles verloren scheen, de lafhartige of veile regeerders te Teheran radeloos waren, het volk in wanhoop geen uitkomst meer zag en twee wereld machten, Rusland en Engeland, elkander met de wapens in de hand het bezit van Perzië betwistten, verzamelde de toenmalige kapitein der gendarmerie Reza khan, de huidige Reza sjah Pachlevi, te Kaz. vin, op honderdvijftig kilometer van Teheran, een legertje van twee- drieduizend man en rukte op naar de hoofdstad met het stoutmoedige, maar op dat oogenblik hopeloos schijnende plan het land te bevrijden van de heerschende anarchie en tegelijk te ontrukken aan den machtsgreep van twee wereld staten. De bevolking van de Perzische hoofdstad barstee uit in vlammende geestdrift en voelde nieuwe hoop in zich ontwaken, toen ze den eenvoudigen, stevig gebouwden man met de lichtende oogen aanschouw de, die kwam met slechts een handvol soldaten, maar met een ontembaren moed, met een onuitput telijke daadkracht en met een onschokbaar geloof aan zijn roeping. Van dat oogenblik dateert de wedergeboorte van Perzië en het was deze opmarsch naar Teheran, die de vorige week voor de veertiende maal door het Perzische volk gevierd werd. J. K. BREDERODE. Ongeluk bij aanleg van een waterleiding. Roermond. Donderdagmiddag te ongeveer half drie is een ernstig ongeluk gebeurd bij het aanleg gen van een waterleiding in de Kapellelaan bij de Kapel in 't Zand. Voor dezon aanleg wordt een geul gegraven onmiddellijk langs den muur van het klooster der Eenvaarde Paters Redemptoristen. Deze muur, die ter plaatse 1.80 meter hoog en biina een hal ven nieter ik is, is ingestort, met het noodlottige gevolg, dat de 23-jarige ongehuwde ar beider van Borren uit Roermond werd bedolven en op slag gedood. Hij had gewerkt aan het graven van de geul. Twee andere arbeiders, die zich bij den muur be vonden, doken onmiddellijk diep in de geul weg en wonder Loven wonder zijn zij niet door liet instor tend gesteente geraakt. KIND SPEELDE MET VUUR. Tweejarig meisje verbrand. Hot tweejarig dochtertje van de familie De Vries te Wijnieterp, wist, terwijl de ouders in de keuken vertoefden, een doosje lucifers te bemachtigen. Bij het spelen hiermee geraakten de kleertjes van dé kleine in brand, waarbij het kind zulke ernstige brandwonden opliep, dat het eenige uren later over leed. Mededeeling van de directie. Waarschijnlijk opheffing van eenige Haarlemmermeerlijnen en de lijn StadskanaalTer Apel. Utrecht, 14 Maart: In verband met loopende geruchten onder het spoorwegpersoneel, als zou bin nenkort het ontslag van een groot aantal personeel leden zijn te wachten, heeft de Personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen een onderhoud met de di rectie gehad. Naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen kan allereerst worden medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat het thans in de bedoeling ligt binnenkort aan honderden van liet personeel den dienst op te zeggen. On langs is wel besloten, zoo goed als over de geheele linie, personeel op 63-jarigen leeftijd op wachtgeld te stellen. Uitzondering is al leen gemaakt, voor hen, die nog niet gemist kunnen worden en voor wie bij onmiddellijke op wachtgeldstelling terstond een nieuwe ar beidskracht in dienst zou moeten worden ge nomen. Maatregelen van dezelfde strekking als de voorgenomen samenvoeging van den dienst van handelszaken en goederentarieven met den dienst van het vervoer zijn binnen kort niet te verwachten. Even genoemde samenvoeging zal naar het oordeel van de directie slechts enkele personeelleden over bodig maken. Op het terrein van de groote werk plaatsen zijn voorts geen ingrijpende maatregelen, waardoor het personeel buiten bedrijf zou komen, in overweging. Hoewel het mogelijk is, dat binnen af- zienbaren tijd opnieuw tot vermindering van het aantal inspecties en ingenieurs-hureaux zal worden overgegaan, staat dit binnenkort toch niet te gebeu ren. Evenmin is juist, dat het kader trein-personeel vandaag of morgen belangrijk zal worden ingeperkt. Behalve de reeds bekend gemaakte opheffing van vroegere lijngedeelten is bet waarschijnlijk, dat met ingang van 1 Januari 1936 enkele Haarlemmermeer- lijnen zullen worden opgeheven. Nieuwe opheffing van lijngedeelten is in Friesland, Groningen, de Achterhoek en Drente niet anders te verwachten, dan dat misschien met ingang van 15 Mei a.s. de lijn Stadskanaal—Ter Apel zal worden opgeheven. De .directie concludeerde, dat hoewel er geen voor nemens bestaan om zoodanig te rcorganiseeren, dat het kader-personeel binnenkort belangrijk zal wor den verminderd, het niettemin steeds mogelijk blijft, dat. in een of ander opzicht tot bepaalde maatre gelen, met als gevolg vermindering van personeel, zal moeten worden overgegaan. De directie zegt echter toe, indien een of ander voornemen van ingrijpenden aard zou moeten wor den ingevoerd, vooraf overleg te plegen met don Personeelraad. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Een zonnige lach in het sanatorium „Julianaoord" te Laren, waarvan de nieuwe vleugel Maandag door Prinses Juliana geopend zal worden. Twee goederentreinen op elkaar geloopen. - Een doode en vier gewonden. In den nacht op Donderdag heeft op het traject Londen-Schotland bij Kings Lang- ley (graafschap Hertford) een botsing plaats gevonden tussehen goederentreinen. Een ma chinist kwam om het leven, vier beambten werden gewond. Op het laatste oogenblik gelukte het dank zij de tegenwoordigheid van geest van een machinist den nacht-expresstrein Londen- Abcrdeen tot stilstand te brengen. Aan een samenloop van onvoorziene om standigheden te wijten. Het ongeluk blijkt aan een samenloop van onvoor ziene omstandigheden te wijten te zijn geweest. Een goederentrein die melk vervoerde kreeg een manke ment aan de stuurinrichting van de locomotief en even voorbij het station kon de machinist niet ver der. De trein stond tussehen twee blokhuizen en de machinist is met een roode lantaarn de spoorbaan opgegaan, omdat hij wist dat de sneltrein van Ruston naar Aberdeen binnen een half uur volgen zou op hetzelfde spoor. Wat er met den man gebeurd of waar hij gebleven is, is tot nu toe niet opgehelderd, maar hij is niet meer terug gezien, en in zijn afwe zigheid zijn de 3 andere goederentreinen met den. stiJstaandon in botsing gekomen. F.erst kwam een trein uit Birmingham die een ware ruine onder de melkbussen veroorzaakte en op de wrakhoopen zijn ïoen nog twee goederentreinen ingereden, een uit elke richting. Gelukkig was de vaart niet groot en alleen een andere machinist, een conducteur, en een stoker zijn gewond, de conducteur vrij ernstig. Dit alles heeft zich in ongeveer 12 minuten afge speeld en toen meldde het blokhuis naar Kingslang- ley dat de melktrein niet gepasseerd was, waarop liet ongeluk werd ontdekt. De sneltrein die 11 uur uit Ruston vertrekt, is 200 M. voor het station t.ot stil stand gebracht en de reizigers zijn met bussen naar oen volgend station vervoerd, waa reen hu'.ptrein uit Birmingham hen spoedig kwam afhalen. Reizigers voor Schotland zijn met dat al 3 volle uren te laat in Edinburgh en Aberdeen aangekomen. In den loop van den ochtend is het verkeer van de Great Western Railway over St. Pancras in plaats van Ruston ge leid en men heeft een zijlijn gebruikt om naar Bir mingham te komen. Gisteravond hoopte men dat dc lijn weer vrij zou ziin. Men veronderstelt nu dat de machinist teruggelqopen is om den eer&tkomenden goederentrein eerder te waarschuwen dan den snel trein en dat hij bij de eerste botsing op een of an dere wijze om het leven is gekomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5