Ontslag van rechtsvervolging gevraagd De „Zesdaagsche" te Schagen voor het Kantongerecht Voor den Raad van Schagen. Zaterdag 16 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9680 Het openbaar ministerie ziet er geen loterij in LANDBOUWCRISISFONDS GOEDGEKEURD. Met 63 tegen 9 stemmen. Groots boschbrand op Kioesjioe. Gistermorgen had voor het Kantongerecht te Alkmaar de behandeling plaats van de bekende zaak der „Zesdaagsche" alhier. Het comité of bestuur van deze „Zesdaag sche", gevormd uit bestuursleden of leden van de te Schagen gevestigde Middenstands organisaties „Schager Handeldrijvende en ïndustriëele Middenstandsvereeniging" en „de Hanze", bond van R.K. Vereenigingen van Hand eldrij venden en Industrieelen Midden standsbond afd. Schagen, stond terecht we gens overtreding der loterijwet. Als verdacht van deze overtreding waren gedagvaard de Schager heeren J. H. Schene, C. D. Schmalz en J. J. de Moei. Kantonrechter was Mr. Boerrigter, terwijl het Openbaar Ministerie werd waargenomen door Mr. de Breuys Tack. Verdediger was Mr. Buiskool uit Schagen. De dagvaarding. Verdachten was ten laste gelegd, dat de bij ge noemde middenstandsorganisaties aangesloten win keliers en neringdoenden, letters gedrukt op 'n zoo danig gevouwen papier, dat zonder beschadiging van dat papier niet kon worden 'gezien, welke letter op ieder papier was aangebracht, beschikbaar hadden gesteld. Het publiek kon bij aankoop en besteding bij ieder der aangesloten winkeliers en neringdoenden, voor ieder bedrag van f 0.50 dat hij had besteed, een pa pier met aldus aangebrachte letter ontvangen, welke letter dus voor den kooper onbekend was. De koopers nu moesten aldus ieder 11 letters ver zamelen en uit die letters het woord of de letter-com- binatie „Zesdaagsche" vormen. Om nu dit woord te vormen, moest in alle haast alle gevallen tusschen de koopers houders der let ters een ruiling van letters plaats vinden. Om de koopers en houders der letters hiertoe ruimschoots de gelegenheid te geven, had het Zesdaagsche-Comité een bureau ingericht in een perceel, gelegen aan de Laagzijde, waar onderling letters konden worden ge ruild; Op dit bureau werd dan ook op de daarvoor aangewezen uren druk geruild. Indien de houders van letters het woord „Zesdaag sche" hadden gevormd, konden zij dit inleveren aan dit bureau, alwaar zij dan vanwege iemand van het Zesdaagsche Comité ontvingen uit een boekje een bon met een serie-nummer en een volgnummer. In het geheel was een groot aantal boekjes samen gesteld, verdeeld in series. Ieder boekje bevatte 100 volgnummers. Op 4 dagen, vallende in het tijdvak van 19 tot en met 29 October 1934 werden te Schagen dan op ieder dier dagen eenige prijzen, bestaande uit diverse voor werpen, toegewezen aan telkens een anderen houder van een bon met serienummer en volgnummer. Deelnemers aan deze prijstoewijzing waren zij, die het woord of de lettercombinatie „Zesdaagsche" goed hadden samengesteld voor een bon met serienum mer en volgnummer. De prijstoewijzing geschiedde als volgt,: Er was een Rad van Avontuur, samengesteld door of vanwege het Comité der „Zesdaagsche". Als win naar van een prijs werd aangewezen degene, die houder was van de bon met het serienummer en het volgnummer, als aangewezen door het twee keer draaien van het Rad van Avontuur. Op deze wijze van prijstoewijzing konden de deelnemers geen over wegenden invloed uitoefenen. Er waren steeds meer goed samengestelde woorden „Zesdaagsche" ingele verd dan er prijzen beschikbaar waren. Als getuigen waren gedagvaard W. D. Niestadt en J. E. L. van Ketel, waarvan laatstgenoemde niet was verschenen. Vóór dat getuige N. werd gehoord, vroeg Mr. Boer- rigter aan verdachten of de feiten erkend werden. Verd. S.: De feiten zijn niet precies juist. Kant.: Wat mankeert er dan aan? Xerd.: De bonnen werden uitgegeven door de fir ma Trapman en dus niet op het bureau van het co mité. Kant.: De firma Trapman was dan toch belast door het comité met de uitgifte der bons? Verd.: Dat is juist. Kant.: Dan maakt het ook niet veel verschil. De Ambt. van het O.M. wenscht de dagvaarding in dezen geest te wijzigen. De verdediger heeft daartegen niet het minste bezwaar, omdat het hier uitsluitend gaat om het principe. Dan wordt getuige N., fotograaf te Schagen, ge hoord. Kant.: Heeft U wel eens een lettertje gekocht? Get.Ik persoonlijk niet; wel m'n vrouw. Pleiter: De letters werden niet gekocht, maar bij aankoop van 50 cents cadeau gegeven. Kant.: Ja, dat is waar. Heeft U wel eens een ca deautje gekregen? O.M.: Bij elk bedrag van 50 cent kreeg men een letter cadeau. Pleiter: En de winkelier gaf ook wel letters weg, zonder dat er gekocht werd. Is een en ander nu uit gegaan van de vereenigingen, of van het comité? Gel: Het is uitgegaan van de vereenigingen, deze hebben het comité verzocht een en ander uit te voeren. Wanneer blijkt, dat de andere getuige niet ver schenen is, merkt mr. Buiskool op, dat deze alleen moest worden gehoord, om te constateeren, dat hij oen prijs had gewonnen. Kant.: De hoofdprijs? PI.: Nee, zoo gelukkig is de man niet geweest. De Ambt. van het O.M. stelt er geen prijs op dezen getuige te hooren, doch verzoekt acte van niet-ver- schijnen. De Kantonrechter verzoekt daarop den Ambtenaar van het O.M. zijn requisitoir te nemen. Requisitoir. De ambtenaar begon met te zeggen, dat de zaak elke thans diende, veel opzien had gebaard. Het Mr. BUISKOOL. is een uitvloeisel van hetgeen er op de Gamit te Alkmaar was gebeurd. De heeren van de Gamit wa ren bij spr. geweest en hadden hem hun plannen ontvouwd. Spr. had daarin niets tsrafbaars gezien t?n kan dit er nog niet in zien. Na de Gamit-„loterij''' volgden tal van omliggende plaatsen dit voorbeeld. Ook in Schagen werd een dergelijke attractie ver zonnen voor een te houden winkelweek. Spr. had toen aan de Rijksveldwacht geschreven hoe hij over de zaak dacht. Toen een en ander reeds lang was afgeloopen kwamen van verschillende kan ten klachten, vermoedelijk van menschen, die meen den tekort te zijn gedaan. Spr. kreeg ten lange leste de zaak te vervolgen. De verdachten hebben het ten laste gelogde erkend; er bleef voor spr. dus alleen het juridische gedeelte over. De bedoeling is na te gaan of, hetgeen hier is ge schied, in strijd moet worden genoemd met de loterij- wet. Na 1886 toep de cpde. pénale buiten werking- werd gestelek wist men riiet meer wat een loterij was;- waardoor de speelzucht zeer sterk werd aangewak kerd. In 1905 kwam de nieuwe loterijwet en de bedoeling was de goklust van het publiek te beteugelen. In het bezit geraken van prijzen zonder dat daar een tegen prestatie tegenover stond, werd strafbaar gesteld. Dat was een loterij waarvoor vergunning moest worden verleend. Spr. noemde de beoordeeling wel zeer moei lijk. Hierop is geattenteerd in de Tweede Kamer. V'ele leden meenden bijvoorbeeld dat de oplossing van prijsraadsels, waarvoor prijzen werden toegekend, bui ten de loterijwet vielen. De Regeering echter dacht er anders over. De oplossing van prijsraadsels nam niettemin hand over hand toe en spr. heeft in de Nederlandsche ju risprudentie geen vonnis daarover kunnen vinden. Spr. was de meening toegedaan, dat hier wel de gelijk moest worden gesproken van een tegenpresta tie, al was deze dan ook nog zoo gering. De letters toch dienden bij elkaar te worden gebracht en daaruit moest het woord worden gevormd. Inderdaad, de men schen konden geen invloed uitoefenen op het woord „Zesdaagsche", men kreeg voldoende gelegenheid let ters te ruilen. Spr. wees er op, dat men hier een splitsing kreeg: le. de menschen, die alleen do letters uitgeven en zij die probeerden te ruilen. Het was dan nog niet zeker of ze het woord wel zouden kunnen vormen. Het tweede gedeelte van het drama komt als het. woord gevormd was, want. dan kwam de bon en het Rad van Avontuur. Maar daarvoor heeft men heel wat moeten doen; de menschen leverden een presta tie. De prijzen werden uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers. Spr.' wilde den nadruk leggen op het woordje d e. Er moet een economisch voordeel verbonden zijn voor de aanleggers. Maar zoodra' het Rad van Avon tuur in werking komt is dat voordeel er niet meer. Het is er geweest, toen de letters werden verzameld. De aanleg der loterij is bij het Rad van Avontuur dus reeds lang afgeloopen. Concludeerende komt spr. er toe, dat hier sociaal gesproken, niemand zich heeft geërgerd en kan in het leveren van een prestatie om te komen tot een op lossing geen strafbaar feit vinden; dus dienen verd. van rechtsvervolging te worden ontslagen. Mócht de Kantonrechter hiermede niet accoord kunnen gaan, dan vroeg de ambtenaar vrijspraak, omdat hier de elementen van een loterij niet waren bewezen. Vergeten mocht niet worden dat de menschen ge heel te goeder trouw handelden. Indien de kanton rechter het schuldig uitsprak, dan eischte spr. een zeer kleine boete. Het pleidooi. De verdediger, Mr. Buiskool, kreeg daarop gele genheid tot het houden van zijn pleidooi. Spr. meen de weinig te zeggen te hebben, na het schitterende pleidooi van den ambtenaar. Inderdaad bestaat er geen jurisprudentie, die het ten laste gelegde straf baar stelt. Niet in Nederland en ook niet in de Phi- lippijnen. De Kantonrechter komt dus wel voor een novum te staan. Een prestatie werd inderdaad geleverd. Wat bij voorbeeld het weekblad Het Leven doet, is veeleer een loterij en daar is men al jaren mee bezig. Spr. doelde hier op de wekelijksche invulling der voet baluitslagen. Ging men de zaak consequent doorvoeren, dan zou hier sprake zijn van vier loterijen. Want viermaal werden de prijzen uitgereikt. Spr. wees erop, dat de winkeliers de letters kochten voor 2 cents; ze had dus er dus eer na- dan voordeel van. Zeker, het debiet werd er mede verhoogd, doch als we die rich ting uitgaan, waar is dan de grens? vroeg spr. zich af. De vraag is: Wanneer begint de loterij en wie is de dader? Feitelijk zou de loterij beginnen bij den winkelier, dus alle deelnemende winkeliers zouden hier als verdachten moeten staan. Spr. wees er echter op, dat de winkelier volkomen vrij was de letterst e geven. Spr. zijn gevallen bekend, dat ze inderdaad cadeau werden gegeven, zonder dat er gekocht was. Door middel van een ruilbeurs werd hier gelegenheid ge opend invloed uit te oefenen en dit is volgens spr. niet strafbaar. Komende tot het Rad van Avontuur zeide spr. dat 'dit niet hoorde tot de verkoopweek, men had op een andere 'wijze ook de prijzen kunnen verdeelen. Als dit Rad in de huiskamer van spr. had gestaan, zou geen mensch er aanstoot aan genomen hebben. Spr. kwam tot de conclusie, dat hier in geen geval een verboden loterij werd gehouden, omdat voor een prijs een prestatie moest worden geleverd en meen de dus, dat geen veroordeeling volgen kon. Aangezien het hier geldt een principe kwestie, drong spr. aan op vrijspraak. Als de kantonrechter evenwel van meening was, .dat[hiér het '^strafbare feit is bewezen, dan wilde spr. ontslag van rechtsvervolging vragen. Maar dan moet ook bewezen worden, dat de deelnemers druk uitge oefend hebben op den gang van zaken. Na,re-,.en dupliek zeide de kantonrechter, dat hij Vrijdag 22. Maart schriftelijk vonnis zou wijzen. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 22 Maart 1935, dés namiddags t e kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen. Dankbetuiging Bestuur Leesbibliotheek voor sub sidie. Dankbetuiging Bestuur Harmoniekapel voor sub sidie. Dankbetuiging Schager Handeldrijvende- en ïn dustriëele .Middenstandsvereen, voor subsidie. Dankbetuiging Plantcnziektenkundigen Dienst voor subsidie. Dankbetuiging J. C. Vlottes voor verhooging jaar wedde als agent der Arbeidsbemiddeling. J. Winkel neemt aan benoeming conciërge O. L. School. J. Koopman neemt aan benoeming plaatsvervan gend lid stembureau II. Chr. Dekker neemt aan benoeming lid Commis sie tot wering van schoolverzuim. Notulen Commissie van uitvoering Vleeschkeu- ringsdienst. Verslag arbeidsbemiddeling over 1934. Ged. Staten, vaststelling rekening 1932. Ged. Staten, goedkeuring wijziging geldleeningS» besluiten. Ged. Staten,, goedkeuring verkoop van bouwter rein- Ged. Staten, goedkeuring wijziging verordening keurloon vleesch. Verslag vakteekenschool, Afd. Schagen, over 1934, Rapport controle administratie Eierveilingbedrijf, Adressen van de Nationale Commissie tegen al coholisme, houdende verzoek te besluiten tot ver laging van het maximum aantal vergunningen en verloven A. Brief van den Minister van Economische Zaken betreffende de ter goedkeuring ingezonden ver ordening tot afwijking van bepalingen der Win kelsluitingswet. Adres van de eigenaren van perceelen aan Hoog- zijde en Laan tot overname door de gemeente van het achter die perceelen loopende riool. Verzoek van de Commisie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst om reductie wegens min der gasverbruik dan gegarandeerd is. Verzoek van het Dag. Bestuur van de Banne en Polder Schagen met betrekking tot de verbete ring van den Lutjewallerweg. 3. Voorstel betreffende vergoeding en voorschot art. 101 L. O. Wet 1920 aan de bijzondere scholen. 4. Voorstel tot wijziging der voorwaarden, waarop voorschotten zijn verleend aan de Woningbouwver eenigingen „Schagen" en „Goed Wonen." 5. Voorstel tot overname van water van de Schager Kogge in verband met de verbetering van den Wed weg. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldlóeni'ng groot f 70.000.voor de havenwerken enz. 7. Voorstel tot het niet verhalen op de verbruikers van de omzetbelasting voor het gasbedrijf. OVERNAME RIOOL. Door de eigenaren van perceelen aan de Hoogzijde en Laan is verzocht om het achter die perceelen loo pende riool door de gemeente over te nemen. B. en W. achten het in het belang van den toe stand, dat bedoeld riool in eigendom aan de gemeen te overgaat en stellen mitsdien voor het in eigen dom over te nemen. VERBETERING LUTJEWALLERWEG. Waar het verkeer langs den Lutjewallerweg in verband met het tot stand komen van den provin cialen weg over Zijdewind naar Alkmaar in de naas te toekomst belangrijk zal toenemen, stellen B. en W. voor te voldoen aan het verzoek van het Dag. Bestuur van de Banne en Polder Schagen, om een tweetal strookjes grond in eigendom over te nemen, zoomede de kosten van verplaatsing der hekken enz. voor rekening der gemeente te nemen. VERBETERING WADWEG. B. en W. stellen den raad voor, gelet op het aan bod van Dijkgraaf en Heemraden van de Schager Kogge, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten dezer provincie, van de Kogge voor de som van f 1 aan te koopen het gedeelte van den boezem langs den Wadweg, hetwelk door de kanaalwerken. van het water „de Meent" wordt afgesneden. GELDLEENING VOOR DE HAVENWERKEN ENZ. Onder overlegging van de begrooting van kos ten der verschillende werken en aankoop van ter reinen in verband met de kanaal- en havenwerken, stellen B. en W.. Vóór een geldleening te sluiten tot een bedrag van ten hoogste f 70.000, tegen een ren te van hoogstens 41/S 's jaars, met een jaarlijk- sche aflossing van f 2000. De eerste aflossing te vol doen in het jaar 1936, het leeningsbedrag op te ne men naar behoefte. GEEN VERHAAL VAN OMZETBELASTING OP DE GASVERBRUIKERS. Blijkens oorspronkelijke aanslag in de omzetbelas ting voor het gasbedrijf 1934 bedraagt deze f 922.94, welk bedrag inmiddels is voldaan. In de memorie van toelichting op de begrooting van het gasbedrijf voor 1935 is rekening gehouden met het verhaal van de belasting op de verbruikers. Aangezien de belas ting bedroeg 4 pet. van het te ontvangen bedrag, werd besloten dit percentage bij de inning der maandkwitantiën te incasseeren. Volgens een circu laire van de vereeniging van Gasfabrikantcn in Nederland is naar aanleiding van een conferentie van het bestuur dier vereeniging met den Minister van Financiën bereikt, dat Zijne Excellentie voor 1934 een meer tegemoetkomende houding heeft aan genomen. In verband hiermede zal de omzetbelasting voor het Gasbedrijf over genoemd jaar worden vermin derd tot een bedrag van f 466.79, welk bedrag ook voor 193o kan worden aangenomen. Voor 1934 kan alzoo op een teruggave van f 456.15 worden gere kend. Volgens evengenoemde ministriëele mededeeling zou het verhaal op het verbruikt gas bedragen f 0.0018 per M3. Dit geringe bedrag zal bij de incas- secring voor een berekening van het verhaal veel moeilijkheden opleveren, in verband waarmede B. en W. mede gelet op de belangrijke vermindering van den aanslag, den Raad voorstellen het verhaal niet te doen plaats hebben. Binnen enkele dagen wordt de nieuwe electrische seininstallatie op het emplacement te Maastricht, de eerste van dien aard, in ons land, in gebruik genomen. Door het omdraaien van een der talrijke knop pen kunnen vanuit dit seinhuis alle w issels en seinen electrisch worden bediend. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde stem ming over het wetsontwerp Begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935. De heer Kersten (s. g.) zegt, dat zijn fractie tegen de begrooting zal stemmen, omdat zij afkeurt hot stelsel en de wijze van steunverleening in het bij zonder de afslachting van den veestapel. De heer Schalker (c. p.) verklaart onverstaanbaar, waarom zijn fractie tegen zal stemmen. De heer Vervoorn (plattel.) zegt tegen de begroo ting te stemmen, omdat zij meer lijkt op een onder linge waarborg-maatschappij dan op steunverleenine:, en, omdat de lasten voor de boeren grooter zijn dan de voordeelen. J De Kamer keurt de begrooting met 63 tegen 9 stem men goed. Tegen: s.g., c.p. en de heeren Sneevliet (r.s.) en Vervoorn (plattel.). Zes dorpen bedreigd; 30 huizen vernield, T o k i o: Meer dan 50.000 personen, bestaande uit brandweren uit tal van plaatsen en leden van jeugd organisaties, zijn gisteren gemobiliseerd ter best-rij- -róftrt eei] reusachtige boschbrand, die op onjm- veer 1300 meter hoogte op een berghelling in Noord- Kioesjioe was uitgebroken. Zes dorpen werden door 2™ V^ur ^edi;e^d en meer dan 30 huizen werden door den boschbrand vernield.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9