De uitwerking van de Duitschejaatregel. BEVRACHTOIENST Wieringerineer. Een Fransch en Engelsch protest Uitnoodiging aan Laval. Het lot van de franc. Sneeuwstormen in Noord-Spanje. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN M1DDEN-AMERIKA. Landarbeiders-organisaties. Duitschland herdenkt zijn dooden. Heistelling omgevallen. Hevig vuurgevecht te Barcelona. Het Noorsche Kabinet. Nieuwe nota van Abessvnië aan den Volkenbond? FELLE FABRIEKSBRAND. Loodsen en auto's verbrand,, Engelsch vliegtuig verongelukt. Advertentiën. Willem van Bodegraven, voortgezet Wed. J.D.FL00R LONDEN, PARIJS EN ROME OVERLEGGEN. Welke precies de uitwerking zal zijn van de door Duitschland genomen maatregel tot weder-invoering van den algemeenen dienst plicht, was ook hedenmorgen nog niet bij benadering na te gaan. Volgens een bericht van Reuter hebben de Engelsche en Fransche ambassadeurs onmid dellijk nadat zij van het Duitsche besluit op de hoogte waren gesteld, als vertegenwoordi gers van twee mogendheden, die het Verdrag van Versailles mede onderteekend hebben, geprotesteerd. De Fransche regcering heeft door bemiddeling van haar ambassadeur een nota aan de Britsche regee- rïng overhandigd, waarin het Fransche standpunt wordt uiteengezet. Ook Italië is hiervan op de hoogte gcseld. De Fransche nota bevat het voorstel tot een gemeenschappelijk protest bij de rijksregeering te gen de schending van het Verdrag van Versailles. De toekomst van het Verdrag van Locarno is ver der het onderwerp van besprekingen in diplomatieke kringen. Personen, die met de internationale aan gelegenheden goed op de hoogte zijn, achten het on vermijdelijk, dat, nu eenmaal het Verdrag van Ver sailles geschonden is, het Pact van Locarno even eens zijn waarde zal verliezen. De Belgische minister Hymans over den indruk van het besluit in Parijs en bij de Belgische regeering. Brussel: Bij zijn terugkomst uit Parijs heeft de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken Hy- •nans op verzoek der aan het station aanwezige jour- mlisten de volgende verklaring afgelegd over het be duit der Duitsche Rijksregeering tot invoering van len algemeenen dienstplicht. „Deze gebeurtenis is van zeer ernstigen aard en vraagt groote aandacht van de re geering. Door het optreden der Duitsche re- eering kan het streven der leden van den /olkenbond teneinde den vrede en de veilig heid te versterken, waartoe te Rome en te honden het initiatief is genomen, in gevaar worden gebracht, alhoewel misschien door dit optreden een toestand, die men wel vermoed-, de, niet wordt gewijzigd Het is thans noodig dat de mogendheden elkaar raadplegen. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft het initiatief daartoe genomen. De waarborging van den vrede eischt gemeenschap pelijke actie der mogendheden. Tijdens ons verblijf ie Parijs hebben wij ook besprekingen gehad met de fransche ministers over deze kwestie. De Fransche regeering beschouwt den toestand koelbloedig. De gc- dachtenwisseling erover is reeds gaande. Men zal begrijpen, dat ik me op het oogenblik moet onthouden van verder commentaar. België zal in nauw contact blijven met de andere belanghebbende mogendheden." Verklaringen van Britsche ministers. De pers publiceert nog twee korte verklaringen van Britsche ministers. De Minister van Oorlog, Lord Hailsham, verklaar de, dat het niet geheel waar zou zijn als hij beweer de, dat hij erdoor verrast werd. Sir Austen Chamberlain riep uit, toen hij het tele fonische bericht ontving: „O God .1" Om naar Moskou te komen. Parijs, 18 Maart (V.D.). Havas bevestigt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, La- val, van Sovjet Russische zijde een uitnoo diging heeft ontvangen naar Moskou te ko men. De ambassadeur der Sovjet Unie. Potemkin, heeft Donderdag jl. namens zijn regeering deze uitnoodi ging overhandigd. Laval zal dezer dagen in den ministerraad over deze uitnoodiging nadere mededeelingen doen. In ieder geval zal Laval pas na Eden naaf Moskou gaan, De Fransch-Belgische valuta-conferentie te Parijs. Krachtige verklaring tegen elke poging tot inflatie. Brussel, 17 Maart (V.D.) Hedenavond te 9.20 uur is de delegatie van vier Belgische ministers, die te Parijs met vertegenwoordigers der Fransche regee ring een conferentie hadden gehad over de door beide landen te volgen valuta-politiek, te Brussel teruggekeerd. De Belgische Minister president Theunis verklaar de. dat ten aanzien van de stabaliteit der valuta vol- vdige overeenstemming tusachen de Fransche en de Belgische ministers was bereikt. Evenals de Belgische ministers was do Fransche minister president Flan- din van oordeel, dat de devaluatie met alle middelen i-mest worden bestreden Hij verklaarde o.a. dat de anhangers van devaluatie een misdadig werk ver- i :chtten en zich als defaitisten gedroegen. Madrid. Tengevolge van de sneeuwstormen der '?.atste dagen is de Noord-Spaansche stad Seode Ur- ■?1 geheel geïsoleerd. Op de toegangswegen zijn er omnibussen in den sneeuw blijven steken. Het er keer op de wegen is sedert vier dagen gestremd. Iet verkeer in de straten der stad geschiedt op •meeuwschoenen en sleden. I 4 VIJF DUIZEND GEZINNEN UIT HUN WONINGEN GEDREVEN. S t. Louis, 17 Maart (V.D.)Gisteren zijn langs de Mississippi en de Ohio meer dan 50.000 acres rijke bouwgronden overstroomd, door de ontzaggelijke watermassa's, welke de rivieren aanvoerden en die met groot ge weld kaden en dijken vernielden. Vijfduizend gezinnen werden uit hun woningen verdre ven. In een zestal staten van het midden der V.S. is schade aangericht. Het breedst verspreidden de watermassa's zich in het Zuid-Oosten van Missouri en het Noord-Oosten van Arkansas. Het Roode Kruis heeft een hulpbeweging op touw gezet, teneinde de gevluchte gezinnen bij te staan, die op het oogenblik in tenten en bij particulieren in de geteisterde streken zijn ondergebracht, terwijl de nationale garde de dijken bewaakt en alles in het werk stelt om de nog stand houdende waterwerken to versterken. Het gevaar voor een uitbreiding van de overstroo mingen wordt nog verhoogd door de verwachting van regenval. De overstroomingen strekken zich Oostelijk tot Cincinnati uit Zandstormen In het Midden-Westen. New York. Groote deelen van het Midden-Westen van Noord-Amerika en van de Rocky Mountainh zijn gisteren door ontzettende zandstormen geteisterd. Het zand lag hier en daar wel 60 c.M. hoog op de spoor rails, waardoor eenige treinen zijn ontspoord. Ook hebben tal van verkeersongelukken plaats ge vonden, waarbij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. SLOOTDORP. STRIJDCOMITé VOOR WERKLOOZEN. Vergadering Strijdcomité voor Werkloozen. In hotel Smit te Stootdorp had j.1. Zaterdag een vergadering plaats, uitgaande van het Landelijk Strijdcomité. De belangstelling was groot, vooral van buiten den polder, o.m. uit Kolhorn, Oifcle- en Nieuwe Niedorp, Wieringen, Mcdemblik, Wieringerwaard, w.o. vele dames, enz. De spreker voor dezen avond was de heer J. Bak ker te Oude Niedorp. De opzet der vergadering was om een landelijke actie te voeren tegen de door de Regeering ingevoerde steunverlaging, alsmede ter beteugeling der voortgaande loonsverlaging. Op scherpe wijze werden de arbeidersbonzen ge hekeld en werd algemecne staking bij wijze van pro test gepropageerd. Meerdere personen voerden het woord. Een afdeeling werd niet opgericht. Spoedeischende vergaderingen. Groote belangstelling. Belangrijke mededeelin gen. Zaterdagmiddag te 5 uur waren op uitnoodiging der Hoofdbesturen de drie plaatselijke Landarbei ders-organisaties in spoedeischende vergadering bij eengeroepen. De Moderne, afd. Middenmeer en Sloot- dorp onder hoofdbest. v. d. Wielen: Geb. v. Maatsch. Werk Slootdorp; de R. Kath. hoofdbest. Dekker.ver- gaderden in het dorpshuis te Middenmeer, terwijl hoofdbestuurder Rupoert aanwezig was voor de Chr. organ. vergadering, gymnastiekgebouw Sloot- dorp. Uit den aard der zaak was voor deze geconvoceer de vergaderingen groote belangstelling. De mededeelingen door de vertegenwoordigde hoofdbesturen aan de leden doorgegeven bevatten: le. Voor het landbouwwerk 259 arbeiders overcom pleet. De Wieringermeerdirectie stelt zich op het stand punt, dat er vanaf momentelijk tot pl.m. 1 Juni voor het landbouwwerk ongeveer 250 arbeiders overcom pleet zijn. De Wieringermeerdirectie stelt voor deze groep zooveel mogelijk afzonderlijk te werk te stel len en op een klassicale uurloonbasis van per uur f 0.28 (uurloon is thans uniform f 0.30). Zooveel mo gelijk zal deze groep accoord werk mogen verrich ten met een maximale prestatie verdienste tot 10 pet. boven het klassicaal geprojecteerde uurloon. Deze wijzitring werd voorgesteld te doen ingaan or> 1 Mei a.s. Thans zijn 650 personen werkzaam hij de Cultuur Mij. Onder de genoemde categorie zullen als dan vallen randgemeentenhewoners, alsmede vrijge zellen in en van huiten den polder. Deze mede,deeling der directie ging vergezeld om een oventueele ontslagaanzegging heirme.de te kun nen voorkomen. Alle 3 afdeeÜngen verklaarden zich unaniem tegen deze voorstellen en kregen de ver tegenwoordigende Hoofdbestuurders opdracht deze houding door te geven. 2e. Wijziging Vacantievergoedinq. Voorstel der Wieringermeerdirectie om de Vacan- ticvergoedinesnitkeering te wijzigen. De bestaande ordening is: Hii. die zes achtereenvolgende maanden is werkzaam geweest hij de Landb. Cult. Mii., geniet een vacantievergoeding van zes dagen of X f125. liet voorstel is thans ook dit uit tp keeren. indien onverhoord ontslag zou volgen binnen den bestaan- den termijn, zoodat bij 2 maanden 1 X f2.2o voor 4 maanden 2 X f2.25 enz. wordt uitgekeerd. Dit voorstel werd aangenomen. 3e. Voorstel n ent dagen te verlengen tot zes. Voorstel der Dir. om de z.g. pentdagen, welke thans 3 bedragen, te brengen op zes. De afd. Orga nisaties verklaarden zich hiertegen. Verzoek om het Reglement on da Arbeidsvoor waarden te wijzigen. Door het Hoofdbestuur zal bij de Wieringermeerdirectie worden aangedrongen om het bestaande Reglement od de Arbeidsvoorwaarden in overeenstemming te brengen met de huidige nrnctische uitvoering. Voorts zullen pogingen wor den gedaan (ook in verhand mét vestiging particu liere boeren) een collectief looncontract samenge steld te krijgen. Toegezegd werd, dat door het Bouw- hurenu „De Wieringermeer" een onderzoek zal wor den toegestaan over het meer besproken punt: Uit gifte arbeiderswoningen in huurkoop, aangevraagd door de Moderne Landarb. Org. De vergaderingen hadden een rustig verloop. Plechtigheid in de Staatsopera te Berlijn. Gister heeft te Berlijn de jaarlijksche „Heldenher denking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op grootschere wijze dan sedert langen tijd het geval is geweest en zichtbaar beinvloed door het belangrijke besluit, dat de Rijksregeering gisteren heeft genomen door het instellen van een weermacht Het gebouw van de Staatsopera was geheel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiten en leden der partijleiding, terwijl in de eereloge o.a. als vertegen woordiger van de oude weermacht de Generaal-Veld- maarschalk Von Mackensen had plaats genomen. Rijksweerminister Von Blomberg hield de herden kingsrede, waarin hij de dooden herdacht, die waren gevallen voor de eer en de vrijheid van Duitschland. Veertien jaar la,ng heeft men bij den rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart gevoeld, dat hun heldhaftig sterven te vergeefsch is geweest. Aan den vooravond van den dag, waarop men voor de zeventiende maal bijeenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. Do bijeenkomst werd met het zingen van het, Duitschland- en het Horst Wessel-lied besloten. Inmiddels had zich in de Lustgarten een groot aan tal troepen opgesteld, die door Hitier geïnspecteerd zouden worden. Viermaal schreed de Rijkskanselier langs het front der troepen, elke formatie met opge heven arm groetend. Vervolgens werden de oude oor logsvaandels gedecoreerd. Hitier zelf, de oude Gene- raal-Veldmaarschalk Von Mackensen, Generaal Goe- rjng, Rijksweerminister Blomberg, de chef van de le gerleiding Generaal Von Fritsch en Admiraal Rader hechtten de zwart-wit-roode linten met eerekruis op 81 vaandels van het oude leger. Te voet begaf Hitier en zijn gevolg zich van de Lustgarten naar het gedenkteeken voor de in den oorlog gevallenen. Eenige minuten werden hier in stilte en met ontbloot hoofd door gebracht, waarna Hitier plaats nam op een met dennegroen versierd po dium en de troepen, die hij in den Lustgarten had ge ïnspecteerd. voorbij defileerden. Na het défilé dankte Hitier den Rijksweerminister en hechtte persoonlijk den Generaal-Veldmaarschalk Von Mackensen het eere-kruis op de borst. Onder stormachtige ovaties van het publiek keerde Hitier naar de Rijkskanselarij terug. Arbeider ernstig gewond. I Gisterochtend waren vier arbeiders aan de Zuwe- brusr tusschen Kortenhoef en Vreeland bezig met inslaan van een heipaal. Ter wille van deze werk zaamheden tot herstel van de brug was er verlof ge geven op Zondag te arbeiden. De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling in bewe ging geraakte. De arbeiders maakten zich uit de voeten, doch een hunner, de 44-iarige A. Bosman, wonende te Uithoorn, werd op het hoofd getroffen door een der neerstortende stutpalen. Hii bleef bloe dend en bewusteloos liggen en is. in hopeloozen toe stand naar een der ziekenhuizen te Hilversum ver voerd. HET VERMISTE VLIEGTUIG TERUGGEVONDEN. Parijs. Er is bericht ontvangen, dat het vliegtuig van den gouverneur-generaal van Fransch-equatori- aal Afrika in Belgisch Congo is teruggevonden. Hot vliegtuig was in een dichten mist geraakt en tot een landing gedwongen gewordena Door een de fect aan den radiozender had het geen mededeelin gen kunnen doen omtrent d'e positie. 1 doode, 20 gewonden. Zaterdag is in de Spaansche stad Barcelona een hevig vuurgevecht ontstaan tusschen de politie en een aantal pistoleros, gewapende bandieten. Er wer den honderden schoten gelost, waardoor een politie man werd gedood en vijf anderen werden gewond. Voorts wierpen politiemannen een bom naar een taxi, waarin een aantal bandieten gezeten waren. De bom miste echter zijn doel en kwam tot ontplof fing onder een wagen van de politie, die onmiddellijk in brand vloog. De leider van de Arbeiderspartij met de vorming van een nienw kabinet belast. Oslo. Minister-president Mowinckel heeft Za terdag in den kabinetsraad bekend gemaakt, dat hij den Koning het ontslag der regeering heeft aange boden. De Koning heeft het ontslag aanvaard en den voorzitter van het Storting, den leider der Ar beiderspartij Nygaardsvold, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Nygaardsvold heeft dè op dracht aangenomen. De onderhandelingen afgebroken. Genève: Zondagavond verluidde in Volkenbonds kringen, dat Abessyniö zich opnieuw per nota tot den secretaris-generaal van den Volkenbond heeft ge wend. Daarin zou het mededeelingen hebben gedaan van het afbreken der onderhandelingen met Italië. Abessynië zou aan deze mededeeling het verzoek heb ben vastgeknoopt, dat de Volkenbond zich thans op nieuw met de kwestie zal bezig houden. Stomospinnerii in de asch gelegd. 50 arbeiders komen zonder werk. Gistermorgen heeft in de vier-verdiepingen hooge fabriek van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij een felle brand gewoed, waardoor het pand bijna geheel is uitgebrand. Omstreeks half tien Zondagmorgen is de brand ontdekt, waarna onmiddellijk alarm werd gegeven De brandweer was spoedig ter plaatse en bepaalde zich tot het nathouden van de perceelen in de om geving. Tegen de vuurzee viel weinig uit te richten. De band- en lintweverij zijn geheel uitgebrand. De brand is uitgebroken in de bamhvcverlf. De rubberafdeeling, welke hieraan grenst, is gespaard gebleven. Overigens is de fabriek vrijwel geheel uit gebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek waar 50 menschen arbeid vonden, die nu vermoedelijk zonder werk zullen komen, is op beurs- polis verzekerd. Eigenaren dezer fabriek zijn de hee- ren Bonniken en Bottenhcim. De belangstelling voor den brand was, ondanks het feit. dat de kerkdienst in vollen gang was, groot. De .vuurzee was in een uur tijds bedwongen. Op een terrein te Amsterdam, begrensd door ÏÏa Buyskade en de Kostverlorenkade staan een groot aantal houten loodsen, die dienen voor stalling, werk- of opslagplaats. In een van deze loodsen is gister* avond te ongeveer half elf door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De vlammen sloegen aan alle kanten uit het houten gebouwtje en deelden zich ook weldra aan de naastliggende en achterliggende loodsen. Het was een vlammenzee toen de brandt weer begon in te grijpen. Vanaf de Buyskade werd weldra door een motorspuit met drie stralen ge-. werkt, terwijl nog 1 straal werd uitgelegd op de Vechtleiding. De drie loodsen brandden als fakkels. Van twee bleef niet veel meer over dan wat palen; de derde kon neg gedeeltelijk behouden blijven. Als slachtoffers van het vuur vielen een viertal auto's en eenige motorfietsen die in de loodsen waren gestald, Zij behoorden hoofdzakelijk toe aan den heer J, Geyssen. Paarden clie in aangrenzende stallen ston-. den werden tijdig door burgprs weggehaald om ze uit den verstikkenden rook te hebben. In een half uur nad djt drama zich afgespeeld ten aanzien van een talrijk publiek. Drie dooden, Londen. Bij Heston (Middelesex) is gisteroch* tend een vliegtuig, dat op weg was naar Frankrijk verongelukt. De piloot en de beide inzittenden kwamen om heli leven. DEELNEMERS AAN DEN STILLEN OMGANG LASTIG GEVALLEN. Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zon* dag om ongeveer twee uur zijn de deelnemers aan den Stillen Omgang op de Martelaarsgracht lastig gevallen door communisten. Er ontstond een vecht* partij, maar de politie greep spoedig in. Met gummi* stok en sabel werden de communisten verspreid. Er hadden geen arrestaties plaats. «K*. MIKT ALKMAAR, 16 Maart 1935. Op de heden gehouden botermarkt werd 6572 et, betaald. Kipeieren (groothandel) f 22.25 en eend* eieren f 1.80. ALKMAAR. 16 Maart 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer eni prijzen als volgt: 14 paarden f 150250; 10 melkkoei en f 100—170; 121 nuchtere kalveren (slacht) f36f 2 schapen (vette) f 16; 13 overhouders f 912; 1 vet varken en 5 biggen (10 weken) waarvan de prijzen niet genoteerd. i ALKMAAR. 16 Maart 1935. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 220.000 kipeieren: 5658 Kg f 1.90—2, 53 —60 Kg. f 1.90-2.10, 60—62 Kg. f2—2.20. 62—64 Kg, f2.102.40, 64—66 Kg. f2.30—2.60. per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 16 Maart 1935. Roode kool. le kw. f 7.60—12.70. 2e kw. 17.10—9.20, gele kool, le kw. f 1.402. 2e kw. f 11.10, D. witte kool, le kw. f0.70—1, nep f2, drielingen fl.802, uien f3.303.90. grove uien f3.60. Aanvoer: 75.400 Kg. roode kool. 16.900 Kg. gele kool. 37.400 Kg, D. witte kool, 100 Kg. nep, 4525 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart. Uien f 3—3.70, driel. f 2—2.20, grove f 3.303.90, bie ten f 0.40—1.20, roode kool f 7.10—12.50, ds. f 7.40— 10.30, gele kool f 1—2.10, ds f 11,20, D. witte kool f 0.70—1.30, ds. f 0.70—0.80. NOORDSCHARWOUDE, 16 Maart. Aangevoerd: uien f 2.803.30, driel. f 1.902.30, grove f 3.40—3.90, nep f 2.10—2.30, peen f 0.80—1.10, kroten f 0.401, roode kool f 6.80—13.50, ds. f 6.30 11.80, taaie gele kool f 1—2.90, ds. f 1—1.40, D. witte kool f 0.70—1.60, ds. f 0.70—0.90. NOORDSCHARWOUDE. 18 Maart 1935. Aanvoer: 3200 Kg. gele kool f 11.S0, 11.600 Kg. D- witte kool f0.70—1.10, ds. f 0.70. WOENSDAG 20 MAART. NED. HER. GEMEENTE. Schaden, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Heden overleed, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde Mar. en Vader in den ouderdom van 60 jaren en 3 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen: G. van BODEGRAVEN- Homburg. Schagerbrug, 17 Maart 1935. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden a.s. Woensdag 2 uur, op de Algemeene Begraafplaats te St. Maartensbrug. op Alkmaar wordt op den zelfden voet Beleefd aanbevelend, NIEUWE NIEDORP Schager Roosjes. Gevraagd: In graanhandel, voor spoe dige indiensttreding een TIJDELIJKE BOEKHOUDER, tevens bekend met verkoop te platte- lande. Br. met uitvoerige int. en ver langd salaris onder B. Bur. v. d. blad Een Rijksambtenaar, klein gezin, zoekt 1 April een Woning te Schagen, 2 kamers, 3 slaapkamers. Br. onder lett. C, Bureau v. d. blad.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2