Raad Zijpe. Zal Nederland weer steppe worden? bedreigde democratie, voor de bedreigde vrijheid. De S.D.A.P. is geen crisisproduct, maar een partij die •10 jaren lang heeft bestaan, aanhoudend is gegroeid en een steeds grootere plaats in de harten van duizen den heeft ingenomen. Zij heeft een prachtig stuk volksleven gebouwd, geen revolutiebouw, maar een degelijk werk, dat wel eens mag schudden en dreu nen, maar niet in elkaar stort. De doorgestane be proevingen hebben ons niet verzwakt maar gestaald. Zoolang de liefde voor de vrijheid bij het Ned. volk zal blijven, zoolang zal de S.D.A.P. leven en groeien en de overwinning aan het socialisme brengen. Met deze woorden eindigt do zeer begaafde spre ker zijn met groote aandacht gevolgde rede, waarna een daverend applaus weerklinkt, en dat onmiddellijk gevolgd wordt door het zingen van de Internationale. Van de korte gelegenheid die werd geboden om vragen te stellen, maakte een tweetal personen ge bruik, waarbij de eene woordvoerder oordeelde dat Tijd en Taak van Dr. Banning, te veel verdeeldheid bracht en „Vrijheid, Arbeid en Brood" op een te laag peil stond. Ook werd gevraagd of bet wel juist was dat de S.D.A.P. mee deed aan beperking van de vrijheid. De tweede woordvoerder vroeg of de S.D.A.P. wel ta.v. de vredesactie een goede koers volgde. De Vol kenbondsvertegenwoordiging bestond uit voorname regeeringspersonen en officieren en deze spreker dacht meer oorlogsverhindering te krijgen door een goed georderende staking. De heer Ir. Albarda aanvaardde, zonder dat maar eenig bewijs werd geleverd, niet de bewering dat Vrijheid, Arbeid en Brood op een laag peil stond en wees op de moeite die tienduizenden zich gaven om het blad te verspreiden. Het is hier niet de plaats om over Tijd en Taak van Dr. Banning te spreken. De S.D.A.P. zal zich wel eens genoodzaakt zien mede stelling te nemen tegen het misbruik maken van de vrijheid van colportage enz., een mis bruik die deze vrijheid juist in gevaar brengt. Wat de beantwoording van den tweeden spreker betrof, werd er op gewezen dat zoolang Nederland niet nationaal-socialistisch wordt geregeerd, het oor logsgevaar nooit van Nederland zal zijn te duchten. Het oorlogsgevaar zul altijd ontstaan door een aan val van een ander en om die reden zal staking door de Ned. arbeiders niet helpen, ja zou zelfs tegenover de Nederlandsche regeering onverantwoordelijk zijn. Staking zou alleen effect hebben bij internationale re geling en daar is voorheen ook altijd naar gestreefd. Hoe de Volkenbond zal zijn hangt af van de samen stelling, hoe grooter de invloed van de S.D.A.P. in den Volkenbond, hoe grooter de macht van den Volkenbond in de door den spr. gewenschte richting, Onder dc gewone plichtplegingen volgde daarna sluiting. Vergadering van den Raad op Dinsdag 19 Maart 1935, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester; se cretaris de heer J. A. de Boer. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Jansma wegens ziekte afwezig is, terwijl de heer De Wit door verhindering afwezig is,. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de goedkeuring van diverse raadsbesluiten, aanneming van benoe mingen, enz. Ged. Staten zonden een nota van opmerkingen van administratieven aard. ten aanzien van de gemeen te re kening 1933, welke overeenkomstig den wensch van dit college zal worden gewijzigd. De Minister van Sociale Zaken zond bericht dat geen hooger tarief van steunregeling voor de werk- looze bouwvakarbeiders in deze gemeente zal wor den vastgesteld. Proces-verbaal was ingekomen van kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 27 December 1.1. Diverse jaarverslagen kwamen in. Naar aanleiding van een ministerieele aanschrij ving wordt besloten de geheeio verordening op de personeele belasting in le trekken, doch opnieuw vast te stellen de verordening, waarbij de huurwaar de van dc perceelen van de vergunninghouders voor 2/3 wordt belast, evenals dal in de oude verorde ning bet geval was. Berekend naar dc gemiddelde kosten van het on derwijs aan de O. L. scholen over 1932. tot een be drag van f 12.55 per leerling, wordt voor de bijzondere school te 't Zand het voorschot voor 1935 bepaald op f2507, voor die te Burgerbrug op f740, respectievelijk berekend naar 2493/4 en 73 3/4 leerling. De stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad Worden samengesteld overeenkomstig de voorstel len van B. en W. Diverse verzoeken om ontheffing van hondenbe lasting worden toegestaan. Op haar verzoek wordt eervol ontslag verleend aan: Mej. A. M. J. A. van Schaik als onderwijzeres aan de o. 1. school te Sint Maartensbrug en aan Mevr. G J. Wiese—Vader als onderwijzeres aan de o. L school te Petten. Overplaatsing. Door Mej. C. ter Brugge, onderwijzeres, wordt verzocht, haar te willen overplaatsen van de O. L. school te Oudesluis naar die te Petten. De adviezen van den Inspecteur van het L. O. en de betrokken hoofden der scholen luiden gunstig, zoodat B. en W. voorstellen aan het verzoek te vol doen. De heer Blom zegt, gehoord te hebben, dat het verzoek is gedaan, opdat adressante dan bij haar ouders, d ie te Heiloo wonen, in de kost zou kunnen. Spr. weet niet of dit wordt toegestaan, maar meent, dat het eerst behoort te worden aan gevraagd. Dc Voorzitter zegt, dat van zulk voornemen B. en \V, niets bekend is, en in ieder geval zou dat aan gevraagd moeten worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan het verzoek van mej. ter Brugger te voldoen. Benoeming onderwijzeressen. Vervolgens wordt Mej. G. J. A. Groen te Medem blik benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te St. Maartensbrug, terwijl mej. A. Kaptein te Am sterdam benoemd wordt tot onderwijzeres aan de L. school te Oudesluis. Het kohier der belasting op de honden, dienst 1935 wordt vastgesteld tot een bedrag van f943.75. Opnieuw wordt vastgesteld de plaatselijke veror dening betreffende afwijkingen van de Winkelslui tingswet. Vergunningen en verloven. Door de Nationale Commissie tegen het alcoho lisrne wordt verzocht om de Kroon een voorstel te doen tot verlaging van het maximum der vergun ningen en dat der verloven A. Het aantal vergunningen en verloven A bedraagt in onze gemeente respectievelijk 21 en 4. B. en W. zouden van de gelegenheid, om het maximum aantal vergunningen te doen verlagen, gebruik willen maken en stellen mitsdien voor, de Koningin te verzoeken, het maximum aantal ver gunningen voor deze gemeente (thans bedragende 21. nl. 1 vergunning op elke 250 inwoners) vast te stellen op 19. B. en W. achten geen termen aanwezig om een voorstel te doen tot verlaging van het maximum SIBERISCHE DIEREN, DIE HIER WORDEN AANGETROFFEN.... ACHTERUITGANG VAN DE BOSCHFAUNA, VERMEERDE RING VAN HET AANTAL DIE REN, DAT GEWEND IS OP HET OPEN VELD TE LEVEN SEDERT de gletschers zich na den ijstijd uit Midden-Europa terugtrokken, is ons klimaat aan schommelingen onderhevig geweest. Wij weten, dat ons land eerst uit uitgestrekte vlakten bestond, waar de dieren van de arctische toendra's en van de steppen van het Oosten hun nood zakelijkste levensbehoeften vonden. Daarna kwa men, bij het vochtiger worden van het klimaat, de bosschcn te voorschijn. Groote, uitgestrekte moeras sen ontstonden, dezelfde moerassen, waartegen de Romeinen, bij hun komst hier in ons land, den strijd aanbonden. Het onbeboschte terrein was weldra ver re in de minderheid* zoodat akkerbouw in den be ginne slechts weinig plaats vond. En nu schijnen wij wéderom voor een klimaatswijziging te staan! Iedere geoloog kent het verschijnsel, dat men pleegt aan te geven met het woord „verlanding". Dat bestaat daarin, dat tal van de zoetwater-middelme- ren van Europa steeds meer en meer door land be dekt worden en tenslotte geheel zullen verdwijnen, aangezien zij door het land volkomen overwoekerd zijn! Talrijke van zulke, in historische tijden zonder toedoen van de menschen verdwenen zeeën en me ren zijn bekend. In dezelfde richting wijst een ander verschijnsel, dat wij gewoonlijk het dalen van het grondwaterni veau plegen te noemen. Dit dalen van het grond waterniveau, dat soms zelfs één tot twee M bedraagt, blijkt ook on andere wijze door het sterven van aantal verloven A, bedragende eveneens 1 op elke 250 inwoners. Dat B. en W. voorstellen om het aantal vergun ningen van 21 op 19 te stellen, is gelegen in het feit dat er vergunningen zijn. die geen gebruik maken van de gelegenheid per glas te verkoopen. De heer Bruin vraagt., hoe het gaat wanneer er hijv. een sterfgeval plaats vindt, waarbij een belang rijke vergunning betrokken is. Spr. zou het niet gewenscht achten dat de vergunning zou vervallen van een zaak die vroeger tegen hoogen prijs was gekocht. De Secretaris licht toe. dat wanneer zoo'n zaak wordt aangewezen tot inrichting voor maatschappe lijk verkeer, de minister overschrijving van een ver gunning kan toestaan. Het kan daarom nog jaren duren voor het aantal op 19 komt. Conform het voorstel van B. en W. wordt be sloten-. De belasting voor biljarten. Door het Bestuur der Vereeniging „De Zijper Caféhouder'' wordt verzocht, om de belasting voor biljarten met ingang van het belastingjaar 1935 te verlagen en te bepalen op f 10 per biljart. Ingevolge art. 31 un decies der wet op der Perso neele belasting 1896 bedraagt de belasting voor een biljart, verschuldigd door caféhouders f20 per jaar. Aangezien door de gemeente op de hoofdsom der Personeele belasting 200 opcenten worden geheven, moet de caféhouder een bedrag van f60 per biljart per jaar betalen; Gelet op de minder goede uit komsten in het cafhoudersbedrijf zijn B. en W. van oordeel, dat dit bedrag te hoog moet worden ge acht en zouden zij de caféhouders eenigszins willen tegemoet komen. B. en W. stellen dan ook voor. het bedrag van f 20 te vervangen door f 16. zulks met in gang van het belastingjaar 1935. In verband met den toestand waarin de gemeentefir'anciën thans ver- keeren, meenen B. en W. niet verder te kunnen gaan. Door de voorgestelde verlaging zal naar schatting de opbrengst in hoofdsom ongeveer f 100 minder be dragen (voor zoover bekend zijn er thans 25 bil jarten in de gemeente). De opbrengst der opcenten zal naar schatting dalen met f200. Totaal te ver wachten mindere opbrengst derhalve f300 per jaar. De heer Doorn stelt het op prijs, dat B. en W. een tegemoetkomende houding jeger.s adressante aanne men; hun voorstel beteekent een verlaging van f 12 per biljart. Maar spr. had gedacht, dat B. en W. verder zouden gaan, dat zij de ongelijkheid dezer be lasting hadden ingezien Het betreft hier belasting op een stuk inventaris, dat noodzakelijk is om de zaak te drijven en wanneer aan het verzoek wordt voldaan, zal de belasting evengoed al f30 bedragen. Spr. wijst er op, dat het cafébezoek tot een mini mum is teruggebracht, noemt zaken, als van Kooi man en Schrieken, in de Zuid-Zijfte. die moeilijk de belasting kunnen betalen en spr. acht het daar om wel gemotiveerd aan het verzoek te voldoen De Voorzitter zegt, dat B. en W. het geheel met de zienswijze van den heer Doorn eens zijn, maar de gemeentefinantiën kunnen een dergelijk offer niet dragen. Daarom moeten B. en W. wel volstaan met de tegemoetkoming die uit hun voorstel spreekt. De heer Doorn zegt de goede bedoelingen van B. en W. ook wel te begrijpen en hij weet wel dat tegen over het gemis aan deze inkomsten andere inkomsten moeten staan. In de toekomst zal dan ook het z.g. roode potlood gebruikt moeten worden. Maar spr. denkt dat de f 400 die dan gemist zal worden nog wel op een andere manier is te vinden. Voor het brandwezen is f900 uitgetrokken, maar als de hooi- brandjes wat meer in de gaten worden gehouden en de brandweer behoeft niet zooveel keeren uit te ruk ken, dan blijft er van dezen post nog wel wat over. De heer Van der Sluijs merkt op, dat inwilliging van het verzoek een offer van f7.50 zou beteekenen. Verleden jaar heeft de raad besloten voor de perso neele belasting de huurwaarde voor twee derde te belasten, wat oen verlaging van inkomsten van f 825 beteekent. Als het voorstel van B. en W. wordt aan genomen, derft de gemeente f 300, zoodat de gemeente in totaal reeds een bedrag van f 1125 per jaar derft,. Spr. wil niet zeggen, dat dit voldoende is, maar de gemeentefinantiën laten niet toe, verder te gaan. Of er van den post brandwezen iets zal overblijven zal aan het einde van het jaar uitkomen, maar al blijft er van over, dan is dat nog geen argument om aan het verzoek te voldoen, want andere posten zullen nog wel verminderde inkomsten aangeven. Spr. wijst er voorts nog op, dat we alle 25 biljarts over een kam moeten scheren. De heer De Boer is het geheel met de redeneering 'van den heer Doorn eens. Als andere belastingbeta lers het te derven bedrag moesten opbrengen, zou het niet opgaan, maar spr. meent dat op andere posten nog wel bezuinigd kan worden» oude boomen, waarvan de wortels op een hoogen grondwaterstand zijn ingesteld en die de grondwa- terlaag thans niet meer kunnen bereiken. Natuurlijk blijft hier de vraag ,of de uitdrukking „dalen van het grondwater" goed is. Waarheen moet het grond water eigenlijk zinken? Is er hier eigenlijk niet spra ke van een verheffing van het land? De werking op den grond is in ieder geval hetzelfde. Maar ook als het tot steppe worden van Midden- Europa geen natuurlijke voorwaarde is, zullen de menschen er zélf wel voor zorgen! Akkers kan men niet aanleggen op een landstrook, die uit wouden, vennen of moerassen bestaat! En daar de steeds toe nemende bevolking steeds grootere oppervlakten noo- dig heeft om te bebouwen, moet men daarvoor kunst matig plaats maken! Het bosch wordt geveld en daarvoor in de plaats het land gereed gemaakt tot bouwland! En in de vele duizenden jaren, sedert dit het geval is, heeft men groote perceelen boschland omgekapt Nu dempt men reeds ongeveer sedert 2 jaren alle mogelijke moerassen, om bouwland te winnen! Zoo wordt de natuurlijke landwinst door de menschen bevorderd, die een kunstmatige step pe een „cultuursteppe" van maakt. Dit verkleinen van bosschen en moerassen heeft echter een voortgezette uitdroging tot gevolg! Want bosch en moeras brachten juist het evenwicht, in de vochtigheidsgraad. In tijden van grooten neerslag zuigen zij het water op en geven op dagen, waarop de neerslag geringer is, weer vocht af! Zoo regulee- ren zij het vochtigheidspercentage van de lucht Op dezelfde wijze werkt het verdwijnen waarbij we in het midden laten of dit op natuurlijke wijze of door rrrenschenhanden geschiedt van de talrijke meren en meertjes, die door verdamping soms water aan de lucht afstonden. En op die wijze kan men nog meer factoren opnoemen. Óok de fijngevoelige en op andere invloeden rea- geerende dierenwereld, schijnt deze verandering even eens op te merken. Bij tal van dieren kan men con- stateeren, dat juist die soorten sterk vermeerderen dje het open veld bewonen, zooals het haas en de ree, in tegenstelling met de edelherten b.v. Ook de Hamster dringt, volgens de geleerden, steeds verder naar het Westen door, voornamelijk naar Frankrijk. De ratten trekken uit de Oostelijke steppen naar het Westen en men treft hier reeds soorten aan, waarvan men nooit exemplaren gezien heeft. Ook de vogels vertoonen die neiging. Ook de heer Bruin is het met den heer Doorn eens en acht het gewenscht., dat een bemiddelingsvoorstel wordt gedaan. Voor de biljarts moet jaarlijks f150 a f160 worden opgebracht, het cafébezoek vermindert, en voor prijsbiljarten b.v. moet bovendien nog f10 worden betaald. De heer Blom zou zeker voor inwilliging van het verzoek stemmen, als het. voor de behandeling der begrooting was ingekomen. Als inwilliging nu echter niet kan om de gemeentefinanciën, dan zal spr. met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Maar een bemiddelingsvoorstel zou spr. toejuichen. De heer Nanuis zegt, dat B. en W. ook de nood der caféhouders zien, maar het betreft hier één groep, terwijl alle groepen der bevolking in nood verkeeren. Allen vragen meer steun, wat niet mogelijk is, omdat de, gemeentefinantiën het niet toelaten. De heer Doorn zegt, dat in breede lijnen het hier betreft menschen, die geen inkomsten hebben. En dab is het. niet goed te praten deze belasting te hef fen, terwijl ze evengoed nog f30 per biljart zouden móeten betalen. De Voorzitter wijst er op dat juist de goede zaken van de verlaging zouden proftiecren. Er zijn caféhou ders die van het biljart slechts 30 a 40 cent per week ontvangen en voor die personen geeft de ontlasting nog niet. Gezien de gemeentefinantiën en het feit dat slechts enkelen profiteeren, acht spr. het niet verantwoord aan het verzoek te voldoen. De heer Dignum wijst op de groote onbillijkheid van de geheele personeele belasting en zou die wel geheel verdwenen willen zien. Als aan het verzoek wordt voldaan, zouden dan ook niet andere groe pen met dergelijke verzoeken komen? Dan zouden de gemeentefinanciën in gevaar worden gebracht. We zijn nu eenmaal gebonden aan de plicht om de ge meente-inkomsten zoo hoog mogelijk te doen zijn. De Voorzitter merkt op, dat als onze gemeente on der de noodlijdende gemeenten zou vallen, dan deze zaak wel de eerste zou zijn die geschrapt zou wor den. De heer Rens verklaart zich ook voor een bemidde lingsvoorstel. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 5 tegen 4 stemmen, te gen stemden de heeren Bruin, Rens, De Boer en Doorn. Vergoeding reiskosten. Van den heer G. Heemskerk te Oudesluis is een verzoek ingekomen om vergoeding van reiskosten voor het bezoeken van de Ambachtsschool te Den Helder door zijn zoon. Volgens de bepalingen der Nijverheidsonderwijs wet. kan het schoolbestuur een toelage aan onvermo gende ouders verstrekken. B. en W. hebben adressant hieromtrent bereids in gelicht en hem in overweging gegeven een verzoek als bovenbedoeld tot het schoolbestuur te richten. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Nadat den heer Doorn nog een enkele inlichting was verstrekt, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vastgesteld wordt een suppletoirc begrooting dienst 1934. Opnieuw worden van de agenda afgevoerd verzoe ken van A. Rentenaar, M. Schrieken, N. Snip en P. Kort om vergoeding van de kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid der L. O.-wet 1920. Er yvaren nog enkele inlichtingen noodig en daarom was iemand uitgenoodigd zc in de vergadering van B. en W. te verstrekken, maar aan die uitnoodiging is tot nu toe niet voldaan. Voor een plaatsje. Door R. van der Duim, landarbeider, wonende te St. Maartensbrug is 'n bedrag van f 1500 aangevraagd door hem benoodigd ter zake van de verkrijging van een plaatsje, waarvan de totale kosten als volgt wor den geraamd: le. Voor de verkrijging in eigendom het onroe rend goed, zijnde land, groot 30 Are, gelegen aan den Ruigeweg, deel uitmakend van het perceel, kad. be kend gemeente Zijpe, sectie D, no. 1979 f 300.—; 2e. voor den bouw der woning f 1500.—, totaal f 1800.—. B. en W. stellen voor aan R. van der Duim, voor noemd, voor bovengenoemd doel van gemeentewege een bedrag van f1500.te verstrekken, mits door het Rijk aan de Gemeente e^n gelijk voorschot wordt toegekend. Wordt ffaèdgevonden. Overneming oprit Het is B. en W. gebleken, dat een gedeelte van de oprit, gelegen op den Hazedwarsdijk, deel uitmaakt van het aan Nic. Govers te Petten toebehoorend per oeel, kad. bekend gemeente Petten, Sectie B, no. 179. In verband met het feit, dat de aan de gemeente Zijpe toebehoorende weg (genaamd het Kérkepad) Groote vluchten Siberische vogelsoorten laten zlctï van tijd tot tijd hier zien. Zij broeden hier niet, veiv dwijnen weer spoedig, maar een enkele maal ge schiedt het wel eens, dat er een hier achterblijft. Dan houden zij het wel één tot twee jaar uit; maar heelemaal zijn zij hier nog niet ingeburgerd. Het zijn voorposten, die uitkijken of het land al bewoon baar voor hen geworden is. Kuifleeuwerik en Orto laan hebben reeds den weg hierheen gevonden. De kuifleeuwerik heeft al verschillende vaste plaatsen, waar het dier broedt. In de laatste jaren van de vo rige eeuw was het dier nog maar tot Midden- Europa gevorderd. Ook de Kramsvogel begint hier reeds bekendheid te genieten. Zij hebben een schit terend vliegvermogen en trekken thans van heinde en verre naar het Westen. In hun gezelschap bevin den zich dan meestal tal van uitheemsche vlinders. We noemen b.v. de Tephro-clystria sinuosaria, die oorspronkelijk in Siberië voorkomt, doch thans den weg naar Europa gevonden heeft! Uit het Zuid- Oosten komt de Caustoloma flavicaria, die in de buurt van Weenen woont. Ook het uiRje Mamestra ca/vernosa heeft zich hier georiënteerd. Onder de la gere diersoorten noemen we de Dreissensia poly- morpha. Zij hebben hun woonplaatsen om de Kas pische Zee. In 1823 begon deze te trekken, bevolkte Midden-Europa, drong via Holland naar Frankrijk en heeft de sprong over de Seine gedaan, nadert thans de Loire! Bij deze voorbeelden kunnen wij het gevoeglijk la ten. Nog éénmaal willen wij het bovenvermelde sa menvatten: tal van teekenen dus wijzen er op, dat wij staan aan de begin-periode van een langzame tot-steppe-wording, als gevolg van uitdroging der Midden-Europeesche gebieden. En misschien zal die geheele verandering binnen afzienbaren tijd vol trokken zijn. In ieder geval verdient dit probleem nadere onderzoeking. Staan wij hier tegenover een natuurverschijnsel, dan is het de vraag of wij met ons menschelijk werk, het rooien der bosschen, het uitdrogen en dempen der moerassen, het indijken en dempen van stukken zee en van meertjes wérkelijk iets goeds doen, of dat we, hetgeen we eenerzijds win nen, anderzijds verloren laten gaan, ja zelfs een schade aanrichten, die niet meer goed te maken is. Ik zeg niet, dat het één zoowel als het ander juist is, maar hier hebben we te doen met een zeer ernstige kwestie, die geheel Midden- en West-Europa aan gaat en die zorgvuldig van alle zijden moet worden onderzocht. en de kluft als 't ware één geheel uitmaken en de Gemeente bovendien het onderhoud van de kluft heeft te bekostigen, wil het B. en W. gewenscht voorko men, dat bovenbedoelde kluftgedeelte door de gemeen te wordt, overgenomen. De eigenaar N. Govers is be reid bedoeld gedeelte aan de gemeente in eigendom over te dragen voor 1.—. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan. Aldus wordt besloten. De Unantieele moeilijkheden waarin da R.K. Armbesturen verkeeren. Aan de orde komt de nadere behandeling van het adres der beide R.K. Armbesturen te Zijpe, houden de verzoek om verbooging van bet gemeentesubsidie. Gelijk bekend, bestaat tusschen het Burgerlijk Armbestuur en de beide R.K. Armbesturen een over eenkomst, waarbij is bepaald, dat de R.K. Armbestu ren de helft van de door hen betaalde ondersteu- ningskosten van het Burgerlijk Armbestuur terug ontvangen Bij Raadsbesluit van 1 Mei 1929 is deze overeen komst aangevuld met de bepaling, dat de kosten van verpleging van R.K. armlastigen in R.K. in richtingen voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur komen, evenwel onder bepaalde voorwaarden. Bij Raadsbesluit van 10 December 1931 is genoemde overeenkomst wederom gewijzigd en wel in dien zin, da.t de ondersteuning van de Roomsch-Katholie- ken, die door werkloosheid armlastig zijn geworden, tijdelijk (ten volle) door het Burgerlijk Armbestuur zal geschieden. Gezien den financieelen toestand, waarin de beide R.K. Armbesturen thans verkeeren, stellen B. en W. voor zulks na gepleegd overleg met vertegen woordigers van het Burgerlijk Armbestuur de meergenoemde overeenkomst nogmaals te wijzigen en wel zoodanig, dat: a. het R.K. Armbestuur te 't Zand 60 der gewo ne ondersteuningskosten van het Burgerlijk Armbe stuur terugontvangt; b. het R.K. Armbestuur te Burgerbrug 75 der gewone ondersteuningskosten van het Burgerlijk Armbestuur terugontvangt; zulks voorloopig voor het jaar 1935 De heer Van der Sluijs licht toe, dat B. en W. aan de hand van de rekeningen en begrootingen van de R.K. Armbesturen tot de voorgestelde percentages zijn gekomen. Door deze percentages kunnen de R.K. Armbesturen weer dezelfde bedragen uitgeven als vorig jaar, Burgerbrug krijgt f335 meer. 't Zand f 240 meer. De heer Bruin dankt B. en W. dat ze deze zaak grondig hebben bestudeerd en nu met dit voorstel komen. Spr. hoopt, dat de raad er gunstig tegen over zal staan. Spr. weet dat door den achterstand die het R.K. Armbestuur te Burgerbrug had, en min der kon worden uitgekeerd dan door het B. A. wordt gedaan. Graag had spr. gezien, dat ook voor 't Zand eenzelfde percentage was vorogesteld, maar omdat het voor een jaar geldt, zal spr. geen voor stel doen. De heer Van der Sluijs zegt, dat B. en W. geble ken is, dat door het R.K Armbestuur te 't Zand minder noodig was en natuurlijk hebben ook bij de ze zaak de gemeentefinantiën gedomineerd. Er komt totaal weer f 575 ten laste der gemeente, even tueel ten laste van het B. A. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om de boomen, staande langs den voormaligen stations weg te Schagerbrug, voor f2.50 over te doen aan C. Bakker te Schagerbrug. B. en W. stellen voor, tot vaststelling van een verordening, regelende het bouwen, inrichten en be wonen van zjg. zomerwoningen in deze gemeente. Vaststelling dezer verordening worclt gewenscht geacht in verband met 't feit, dat 't niet onmoge lijk is dat door particulieren wordt overgegaan tot het bouwen van zomerwoningen in de nabijheid van Petten (Korfwater). Overleg met den Inspecteur voor de Volkshuisves ting heeft plaats gehad en op een kaart wordt aan gegeven, waar de zomerwoningen zullen komen. Aan den eenen kant mogen houten of steenen wo ningen worden gebouwd,t erwijl de andere kant uit sluitend is bestemd voor steenen zomerwoningen. Nadat de heer Blom had verklaard, vorig maal niet begrepen te hebben, dat de zomerwoningen be stemd zouden zijn voor uitwonenden, wordt tot vast stelling der verordening besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Blom de aan dacht er op, dat de straatverlichting reeds om half zes en ook bij lichte maan brandt en soms bij don kere maan niet Hier valt wat te bezunigen. De Voorzitter denkt, dat dit nu wel in orde zal zijn, maar overigens kost de verlichting heel weinig. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10