Engeland neemt de leiding in de Europeesche politiek KIJKEI) is KOjJPEn tij (LOECK Buitenland België in groote nood ERNSTIG VERGIFTIGINGSGEVAL. Twee jongetjes overleden. HET ONGELUK OP DE SPOORLIJN BIJ MECHELEN. Renard omgekomen. Naar Siberië verbannen. 15 MEI ZOMERTIJD. MEER ZAKGELD GEVRAAGD. Japanscb stoomschip op klip geloopen. De toestand in de mijnen. Een vroolijk debat. Woensdag 20 Maart 1935. 78ste Jaargang. No. 9683 SCHAGER&COURANT.- Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij Inzending tot Uitgave fier N.V. V.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. •s morgens 8 uur. worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in bet 1? P i f I M A S TIëN 5an 1 tot 5 regel3 f0'85, iederB regel meel' 15 cen' ibew'isn0- eerstuitkomend nummer geplaatst. - inbegrepen Groote letters word^n_naai^plaatsruiint^^ Abessynië profiteert van de spanning in Europa Er komt teekening in den toestand. Meer en meer blijkt, dat Engeland niet langer van plan is zich zonder meer achter het militairis- tïsdh Frankrijk te scharen, maar zelf de leiding van de internationale politiek in handen wensch te ne men. Gisteren wezen wij er reeds op, dat het Engelsche protest, dat te Berlijn naar aanleiding van de in voering der algemeene dienstplicht is overhan digd, zeer tam was gehouden en meer als een po ging moest worden beschouwd om het contact met Berlijn te behouden. Het is, sinds weken weer eens een staaltje van fijne politiek, dat ietwat, weldadig aandoet na de forscJhe maagstom pen, die de Duitschers en Engel- schen elkaar in de laatste weken, zij het gelukkig nog maar in figuurlijken zin, hebben toegebracht. In het overhandigde protest, toch is geen sprake meer van ruwe bedreigingen of onaangename open hartigheid, maar wordt op waarlijk voorbeeldig di plomatieke wijze aan Hitier gevraagd of er nu nog is te praten over het Oost-Locarno-, Donau- en lucht- pact, over de terugkeer naar Genève en over de grootte van het Duitsche leger. Was deze vraag zoo gesteld als wij ze hier neer schrijven, dan zou Hitier natuurlijk met „neen" hebben moeten antwoorden, omdat een „ja" den schijn zou wekken alsof hij zou bukken voor een zekere Engelsche druk. Daarom is de vraag in de protestnota op die ultra voorzichtige wijze gesteld, die wij van volbloed di plomaten gewend zijn en daarom ook kon Von Neu- rafh, namens zijn leider,de besprekingen toestemmen $ie zullen loopen over kwesties, die door het Duit sche volk al als afgedaan worden beschouwd. Dat Engeland de leiding heeft genomen in de Europeesdie politiek, is van buitengewoon groot be lang, omdat men daardoor de zekerheid krijgt, dat met groote behoedzaamheid zal worden gemanoeu vreerd. Dat deze voorzichtigheid niet met halfheid behoeft te zijn gepaard hebben de Londensche diplomaten in deafgeloopen weken wel bewezen, maar de we reld heeft bij een Engelsche leiding veel minder kans op een Don Quichotterie dan indien Parijs de teugels in handen heeft. Het spreekt vanzelf, dat men in Frankrijk zeer ontstemd is over het doorgaan van de reis van Sir Simon en uitdrukkelijk verklaart men, dat de aan hem door Frankrijk verstrekte volmachten niet lan ger van kracht zijn. Engeland gaat dus alleen naar Berlijn! Of hierdoor de kansen om tot overeenstemming te komen,, grooter zijn geworden, is ëen andere zaak. Het kon wel eens blijken, dat zelfs met de meest mogelijke inschikkelijkheid niet met Hitier valt te praten en dat Sir Simon zonder resultaat te hebben bereikt naar Engeland terugkeert. Natuurlijk kan nog niemand hierin voorspellingen doen. Maar vast staat, dat wij binnen enkele dagen zullen weten of Duitschland op eigen kracht wil blij ven bouwen, dan wel een totaal isolement toch een beetje onaangenaam vindt en daarom ook zijn deel zal willen gaan bijdragen tot de fundeering der Euro peesche vrede. Wij schreven in ons overzicht van gisteren, 'dat liet opvallend is hoe weinig men thans nog hoort spreken over de economische gevolgen van de alge- meene dienstplicht in Duitschland. De zieke is in groot gevaar en om de rekening van den dokter denkt men niet!! Maar toch zal deze nota door het Duitsche volk, ja door ons allen moeten worden betaald. Onverbiddelijk zal straks de kwitantie voor de injineuze bewapeningswedloop worden gepresenteerd en het is opvallend, dat zoo weinig menschen den ken aan de verschrikkelijke gevolgen, die bij% non- betaling zijn te wachten. Dat de wereld zich allerlei malle proefnemingen en dure militaire lasten niet kan permitteeren, lee- ren wij nog weer eens uit het Belgische voorbeeld. Daar heeft minister Theunis gisteren in een korte, rede het ontslag van het kabinet aan de Kamer mee gedeeld, omdat het niet den noodigen steun onder vond bij zijn versoberingsactie en daarom niet lan ger de consequenties kon aanvaarden. Thans, nu devaluatie gaat dreigen, scharen libera len en katholieken zich om den gouden standaard en wijzen verwijtend naar de socialisten, die zich steeds heftig tegen de regeeringsbesnoeiingen hebben ver zet. Maar terecht vragen wij ons af of ook de aar a- gers van thans geen schuld hebben, door hun mc ïe- werking aan de millioenen verslindende strategische werken, die de Belgische begrooting zeer ongunstig beinvloeden. Hoe zich de situatie verder zal ontwikkelen Is moeilijk te zeggen. Duidelijk is dat op Fransche steun niet moet wor den gerekend, zoodat de Belgen hun eigen boontjes zullen moeten doppen. Het is niet onmogelijk dat een nationaal Kabinet met speciale bevoegdheden zal gaan optreden, die tot allereerste taak zal hebben de handhaving van de koers der Bclga's. Dat dit gelukken zal door alleen te steunen o' 'e goudvoorraad is bijna ondenkbaar en wij achten het dan ook eerder waarschijnlijk, dat de Belgische re geering het voorbeeld van Duitschland zal gaan vol gen en door de reglementeering van de deviezen- afgifte de koers op peil zal trachten te houden. Hoe men echter dc zaak keert of wendt, de Belgen zullen de rekening moeten betalen in den vorm van verlaging der levensstandaard. Economie is nu eenmaal onvermurwbaar en eischt, allerlei schoone theorië'n ten spijt, onverbiddelijk haar tol als straf voor de dolle dingen, die wij men- schenkinderen geregeld uithalen. Abessynië gnuift! De geregelde troepenverschepin gen en de bedekte Italiaansche bedreigingen moeten de Abessynische regeering toch wel eens als een doodszang in de ooren hebben gekonken, maar nu is plotseling veel van wat dreigde, vervaagd. Italië zal zich, gezien de toestand in Europa, wel tweemaal bedenken voor het zich in een onbereken baar Afrikaansch avontuur stort. Het is dan ook wel opvallend, dat Mussolbii zijn gezant bij hetAbessynische hof opnieuw opdracht heeft gegeven de directe onderhandelingen te her vatten maar dat Keizer Selassie heeft laten weten, dat hij daar niets meer voor gevoelt en de kwestie voor het forum der wereld, den Volkenbond, zal brengen. Zoo ziet men dat Hitler's daad niet alleen een bron van groote vreugde voor zijn eigen volk is ge weest, maar dat ook de zwartjes in Afrika er van profiteeren. Bij het spelen plotseling onwel geworden. Te Nederweert heeft zich naar eerst thans bekend wordt in den namiddag van Maandag een ernstig geval van vergifti ging voorgedaan in het gezin van den land bouwer Fr. Laenen, ten gevolge waarvan twee jongens, resp. 11 en 9 jaar, overleden zijn. De jongens waren uit school gekomen en hadden oen boterham met koffie gebruikt, waarna zij in de buurt melk hadden gehaald en vervolgens nabij-de woning gingen spelen. Plotseling werden de beide knapen onwel; zij lie pen toen naar huis. Op weg viel reeds de jongste van de twee op den grond en overleed voor de oogen van zijn ouders, die kwamen toesnellen. Het elfjarige jongetje kon het huis nog bereiken, maar bleek aan stonds zeer ernstig ziek te zijn. Een geneesheer en een geestelijke werden onmiddellijk ontboden, waarna het oudste jongetje naar het ziekenhuis te Weert werd overgebracht. Hier is evenwel ook hij Maan dagavond overleden. Zoowel de geneesheeren, als de burgemeester van Nederweert, die oogenblikkelijk in de woning ver schenen, staan voor een raadsel. De justitie is ge waarschuwd en heeft de woning afgesloten, terwijl de ouders en de overige kinderen, 'vier in totaal, tij delijk bij buren ondergebracht zijn, totdat een gerech telijk onderzoek zal zijn ingesteld. Het gezin heeft Maandagmiddag gezamenlijk het middagmaal gebruikt en heeft daarbij blikvleesch gegeten. Aangezien evenwel geen der andere leden van het gezin vergiftigingsverschijnselen vertoond heeft, kan niet worden aangenomen, dat de vergifti ging het gevolg is geweest van het nuttigen van be dorven vleesch. De justitie heeft thans uit te zoeken op welke wij ze de vergiftiging kan zijn tot stand gekomen. Men vermoedt, dat de jongens bij het spelen hun boterhammen op den grond hebben gelegd, en dat deze in aanraking gekomen zijn met kunstmest, maar hieromtrent is nog niets met zekerheid te zeg gen. Op de lijken der kinderen zal sectie verricht worden. Machinist bemerkte aanvankelijk niets. - Eerst later de vreeselijke ontdekking gedaan, toen de remmen niet meer functioneerden. Omtrent het reeds elders in dit nummer gemelde ernstige spoorwegongeluk, waarbij zeven arbeiders bet leven hebben verloren, kan nog het volgende worden gemeld. Zes en dertig werklieden waren be zig met het verrichten van werkzaamheden langs de spoor van de electrische lijn AntwerpenBrussel op een afstand van ongeveer 1 K.M. van Weerde. Er heerschte een zware mist die zoo dicht was, dat men geen tien c.M. voor zich uit kon zien. Er wa ren de gebruikelijke maatregelen genomen tot voor koming van ongelukken, zoo waren wachtposten uit gezet. Het door de laatsten gegeven sein is vermoe delijk niet gehoord ten gevolge van het juist op dat oogenblik' voorbij'rijden van een goederentrein op het kruisspoor. De slachtoffers zijn allen personeel uit Mechelen. Onder hen bevinden zich de twee ploegbazen. Een hunner was vader van 7 kinderen. Een in den trein gezeten persoon heeft verklaard, dat hij van het ongeluk niet het geringste heeft ge hoord. Machinist doet een vreeselijke ontdek king. De machinist heeft op het oogenblik van de ramp daarvan niets gemerkt en is nog eenige kilometers ver is doorgereden. Toen hij echter zijn vaart wilde minderen, bemerkte hij dat zijn remmen niet goed functionneerden. Het bleek, dat er bloed en flarden van kleeren tüsschen de wielen van de locomotief zaten. Hierdoor bemerkte de machinist pas, welke ramp gebeurd was. Omtrent de oorzaak van de ramp vermoedt men dat de wegwerkers de naderende trein niet gehoord hebben, daar er tegelijkertijd een goederentrein over een viaduct reed. Verscheidene arbeiders, die bijtijds konden weg komen zijn nog niet naar de plaats des onheils te ruggekeerd. Het parket is op weg om een onderzoek in te stellen. Reuter meldt uit Brussel: Het ministerie van koloniën alhier heeft een tele gram ontvangen van den gouverneur-generaal van Belgisch-Congo met de mededceling, dat de overblijf selen van het vliegtuig van den gouverneur-generaal van Fransch Equatoriaal Afrika, Renard, is gevon den door een Belgisch vliegtuig. Alle inzittenden zijn gedood. Het vliegtuig moet met groote snelheid den grond hebben geraakt, vermoedelijk tengevolge van het slechte zicht tijdens een tornado. Het vliegtuig werd gevonden in het district Bi Koro, op ongeveer 150 km. afstand van de stad Coquilhat- ville. Ca. 1100 aristocraten uit Leningrad. Leningrad: Officieel wordt medegedeeld, dat 1100 personen, leden van de aristocratie van Lenin grad, zijn gearresteerd en naar Siberië verbannen we gens deelneming aan een anti-Sowjet-beweging. STRIJD TEGEN WILDE AUTOBUSSEN. Andere methode wordt gevolgd. De strijd tegen de wilde autobusdiensten wordt thans op een andere wijze dan voorheen gevoerd, al thans in Den Haag. Het rijden van de bussen wordt niet meer belet, maar bij het vertrek van de garage wordt proces-verbaal tegen den chauffeur opgemaakt. Gisteravond is een Staatsblad verschenen, bevattende een Kon. Besluit, waarbij is be paald, dat in 1935 de vervroeging van één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 6 October. Nu hij koning geworden is. Lausanne (D.N.B.). De kleine twaalfjarige Ana- da, thans koning van Siam, blijft gewoon in Lau sanne de school bezoeken. Niets verandert er door, dat hij koning ge worden is. Maar, hij heeft de gele genheid toch te baat genomen en zijn moeder ge vraagd, of hij nu niet wat meer zakgeld zou kun nen krijgen. Tot nu toe kreeg hij 50 centimes. Van dit oogenblik af zal hij minstens een frank per dag moeten hebben! 19 personen verdronken. Tokio. Naar uit Sapporo gemeld wordt, is het Japansche s.s. „Sjakoe-Maroe op een rots geloopen eng ezonken. Volgens de tot dusverre ontvangen be-: richten zijn 19 leden der bemanning om het leven gekomen. Het Engelsche Hoogerhuis en de Chinee» sche eieren. Londen: In het Engelsche „House of Lords" had gisteren een vroolijk debat plaats over de waar de van Chineesche eieren, welke den laatsten tijd in enorme hoeveelheden in Engeland worden inge voerd. Deze eieren moeten afkomstig zijn van hen nen, die op zéér onhygiënische wijze worden gevoe derd. Onder vroolijke „cheers" van de andere afge vaardigden, volgde hierover een geanimeerd debat. Op dc vraag van een der leden, of de minister maat regelen zou willen nemen, om deze eieren in het restaurant van het Parlementsgebouw ter keuring te laten serveeren, antwoordde de regeering, of de ge achte afgevaardigde niet zelf een paar vdn deze eie ren op de regeeringstafel wilde „leggen". Onder groo te hilariteit werd het debat gesloten Motie-Wijnkoop verworpen. De Tweede Kamer heeft gister met 65 tegen 5 stem men (de communisten en de heer Sneevliet waren voor) verworpen de volgende motie-Wijnkoop: „De Kamer noodigt de regeering uit: le. van alle haar ten dienste staande middelen van pressie, bij de directies van de particuliere mij nen gebruik te maken ten einde de aangekondigde „verslechteringen" voor de arbeiders bij deze mijnen volledig in te trekken; 2e. op gelijke wijze verdere ontslagen bij de mijnen tegen te gaan; 3e. maatregelen voor te bereiden tot het invoeren van den zeven-urigen, respectievelijk zes-urigen ar beidsdag in het geheele mijnbedrijf in Limburg, maar zoo, dat het weekloon der mijnwerkers geen enkele vermindering ondergaat; gaat over tot de orde van den dag." BOERDE RIJ EN LANDBOUW. GEEN VERBOUWVERBOD. Voor de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen. De Tweede Kamer heeft de wet tot bestrijding-van aardappelziekten aangenomen. De minister heeft echter bij de behandeling van dit wetsontwerp verklaard, dat deze wet voor 1935 niet meer zal worden toegepast nu er zoo veel tijd ver- loopen is. Hieruit volgt dus, dat de aardappelsoorten Bravo, De Wet en Kampioen dit jaar nog verbouwd zullen mogen worden. PERCENTAGE BOTER IN MARGARINE. Van 10 binnenkort weer op 25 Naar wij vernemen, zal het mengpercentage van boter in margarine zeer binnenkort, vermoedelijk reeds a.s. Maandag, van 15 weer op 25 worden gebracht. Vele belangstellenden verzamelden zich Maandag voor Downingstreet 10 te Londen, waar de Engelsche regeering beraadslaagde over de j engste beslissingen terzake van den dienst plicht in Duitschland. Overblijfselen van vliegtuig gevonden. Alle inzittenden gedood.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1