De Fransche nota overhandigd. Gasaanvahp Berlijn. KIJKEn i5 KO0PEn tij CLOECK Flandin over Duitschlands herbewapening. VESTIGINGSEISCHEN MIDDENSTANDS- BEDRIJVEN. NACHTELIJKE OVERVAL BIJ BEJAARDE MENSCHEN. Groot alarm in Kreuzberg. Firma GEBR. ROTGANS DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. De schietpartij te Karatsji. Nieuwe glasfabriek van Ford. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Donderdag 21 Maart 1935 Postrekening 78ste Jaargang. No. 9684 No. 23330 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent ^bewfjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Komende politieke besprekingen. Een con ferentie van de vertegenwoordigers der Fransche, Engelsche en Italiaan- sche regeeringen. Ofschoon aanvankelijk gemeld was, dat de Fransche protestnota aan Duitschland eerst hedenmorgen zon worden overhandigd, heeft dit volgens een nader bericht reeds op het ministerie van bnitenlandsche zaken plaats gehad. Reuters correspondent meent te weten, dat de nota protesteert tegen de schending door het beslnit van Duitschland om den mili tairen dienstplichi te herstellen van het ver drag van Versailles, van de verklaring van 3 Februari, welke Berlijn had aanvaard als grondslag van discussie en van het interna tionale recht waarvan het grondbeginsel is eerbiediging van alle internationale ver plichtingen. De nota zon besluiten met de verklaring, dat Frankrijk bij toekomstige onderhandelin gen geen rekening kan bonden met «eniger lei beslissing welke op unilaterale wijze is- genomen, Voorbereiding van Simons reis. Drie- mogendheden-overleg te Parijs. In den Engelschen ministerraad werd gisterochtend definitief besloten, dat einde dezer week te Parijs een bijeenkomst zal worden gehouden van de vertegen woordigers van Italië, Engeland en Frankrijk in verband met de herbewapening van Duitschland. Italië zal vermoedelijk worden vertegenwoordigd door Suvich. Eden zal Zaterdag naar Parijs gaan als vertegenwoordiger van de Britsche regeering. Ver moedelijk zal hij Zaterdagavond per vliegtuig naar Londen terugkeeren en dan Zondag met Sir John Si- mon naar Berlijn vertrekken. De bijeenkomst van 23 Maart a.s. heeft een voor- loopig karakter. Vermoedelijk zal na den terugkeer van Sir John Simon uit Berlijn een tweede bijeen komst plaats hebben. De Fransche ministerraad heeft voorts de protest nota tegen het herstel van den dienstplicht in Duitschland goedgekeurd. Vanmiddag zal de nota aan von Neurath worden overhandigd. Ten slotte heeft de ministerraad besloten de uit- noodiging van de Sowjet-Regeering voor een bezoek van Laval aan Moskou aan te nemen; een datum is nog niet vastgesteld. Wat doet Amerika? Washington. Bij de ontvangst van journalisten gaf president Roosevelt uiting aan de hoop, dat het Amerikaansche beginsel van goede nabuurschap zich zal uitstrekken tot Europa als grondslag voor de vreedzame oplossing der Europeesche moeilijk heden. De president weigerde mede te deelen of aan Duitschland, naar aanleiding van de schending van het vredesverdrag een nota zou worden gezonden. Frankrijk haat oorlog. Verklaring van Flandin in den senaat in antwoord op de Duitsche proclamatie. Hoe Frankrijk ontwapende. In den Franschen senaat heeft minister president Flandin gister een rede gehouden, waarin hij o.a. constateerde, dat de Duitsche herbewapening reeds vóór 16 Maart bestond. Duitschland beschikte toen volgens hem reeds over twaalf legercorpsen en 36 divisies. Wij staan derhalve, aldus Flandin, tegenover het resultaat van een weloverwogen politiek. De Duitsche proclamatie getuigt van 'n op vatting der dingen, die, werd zij algemeen in de wereld aanvaard, de vernietiging zou beteekenen van 't vredeswerk, dat gebaseerd is op den volkenbond. Frankrijk voelt zich nog sterk genoeg, om zich zelf te verdedigen, en, indien de noodzakelijkheid zich voordoet, zich door allianties tegen den aanval ler te beschermen maar er zijn in Europa ook tal van zwakke mogendheden, wier bestaan bedreigd zou worden, indien men toeliet, dat een politiek van het geweld de plaats innam van de rechtspolitiek. Frankrijk kan de thesis van het Reich niet aan vaarden. Het is niet waar, dat het Duitsche volk de wapens heeft gestrekt na een oorlog van vier en een half jaar, welken het niet zou hebben gewild. Ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor het ontketenen van den oorlog heeft de wereld reeds lang vonnis geveld en dat vonnis zal ik niet laten verjaren. Het is werkelijk niet door een vergeten der opgeloopen verantwoordelijkheden, dat men de vertrouwvolle samenwerking der twee volken tot stand zal kunnen brengen; samenwerking, welke wij allen wenschen. En even onjuist is het te beweren, dat wij gewei gerd hebben beloften na te komen inzake ontwape ning. Of vergeet men zoo gemakkelijk de reductie met 50 percent van onze effectieven? Heeft men ver geten, dat wij den drie jarigen diensttijd tot 'n een jarige militaire oefening terug brachten? Wat onze marine betreft, verminderden w ijde tonnage van 768.000 tot 550.000 tons. Even zoo handelden wij ten aanzien van onze luchtmacht. Sinds den wapenstilstand kenden wij trouwens geen ander verlangen dan te ontwapenen, en indien wij niet verder gegaan zijn met ons militair appa raat prijs te geven, dan vond zulks uitsluitend zijn oorzaak in de aldoor verder gaande herbewapening aan gene zijde van den Rijn. Het was dan ook. omdat de regeering niet wensch- te, dat men zou kunnen zeggen, dat Frankrijk tot een definitieve uitbreiding van den militairen diensttijd overging, dat onze verklaring van 15 Maart slechts de verlenging van den militairen diensttijd wenschte in het kader der wet van 1928 nopens den een-iaar-dienstplicht. welke door de z.g. „holle ja ren" van 1935 tot 1940 een voorloopige verlenging van den act ie ven dienst voorziet. Na de te Rome en Londen gevoerde besprekingen mocht men eindelijk een consolideering van den Europeesehen vrede verwachten. Helaas, het is dat oogenblik, hetwelk Duitschland heeft uitgekozen, om te verklaren, dat het zich bedreigd gevoelde. De kwestie dient te Genève besproken te worden. In 't kader der wettelijkheid is elke wijziging of amendeering van verdragen mo gelijk. Frankrijk haat den oorlog! Het zal alle maatregelen treffen, welke het in zijn macht heeft, om den vrede te handhaven. Het zal niet nalaten, om zich heen een machtig blok van staten te groepeeren, die een zelfde ide aal nastreven. Alle Franschen moeten zich thans vereenigen in een heilige liefde voor het vaderland. Flandin deelde in dit verban dmede. dat maatregelen getroffen zou den worden, om de anti-nationale en anti-koloniale propaganda te bést rij den en besloot zijn rede met een oproep tot eenheid en absolute samenwerking van alle Franschen. DUITSCHLAND'S STAP WORDT DOOR FRANKRIJK VOOR DEN VOLKENBOND GEBRACHT. P a r ij s. Het Fransche kabinet heeft besloten, de besluiten van Duitschland inzake den algemee- nen dienstplicht onmiddellijk voor den Volkenbond te brengen. Voorontwerp eener wettelijke regeling gereed. Naar de Msb. verneemt, is thans gereed ge komen het voorontwerp eener wettelijke rege ling betreffende het stellen van vestigings- eischen voor den détailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid. De Minister van Eco nomische Zaken heeft»hierover het advies verzocht van den Economischen raad en den Middenstandsraad. De man met een hard voorwerp geslagen* De roovers zonder buit verdwenen. Gisternacht hebben ten huize van C. M. aan de Tunnelstraat te Luterade, welke M. aldaar met zijn zuster bewoont, twee onbe kende personen een overval gepleegd op de beide bejaarde bewoners. Het geheele huis werd doorzocht en het opentrekken van een tafellade, die stroef ging, was oorzaak dat de zuster van M. wakker schrok. Op hetzelfde moment trad een der mannen haar slaapkamer binnen, en belichtte haar met een zaklan taarn, terwijl ^ïij geld opeischte. De vrouw riep om hulp, doch haar hardhoorende broer werd niet wak ker. Even daarna echter ontwaakte hij toen de an dere indringer binnen kwam. Toen M. naar zijn zak lantaarn wilde grijpen, kreeg hij een tik met een hard voorwerp, zoodat hij weer op het bed viel. De onverlaten gingen er toen vandoor langs denzelfden weg als zij gekomen waren. Zij werden een eind ach tervolgd door de beide ontstelde bewoners. Een van de mannen loste daarbij een schot, dat echter geen doel trof. Het bleek, dat de mannen, die spoorloos zijn ver dwenen, niets hebben ontvreemd. Gouden sieraden, die voor het grijpen lagen, bleven onaangeroerd. Blijkbaar was het hun alleen om geld te doen en dit hebben zij niet kunnen vinden. De politie stelt een onderzoek in. Zij verzoekt hun, die omstreeks middernacht eenige verdachte perso nen hebben gezien, dit te willen melden» Soort algemeene repetitie, waaraan de ge heele bevolking deelnam Berlijn. In aanwezigheid van den minister van luchtvaart, Goering en talrijke officieele persoonlijk heden is gister in een groot woonkwartier van het luchtafweergebied Kreuzberg een luchtbeschermings oefening gehouden, waaraan de geheele bevolking deelnam. Zij onderscheidde zich hierdoor van soortgelijke oefeningen in andere steden, dat geen enkele onbe voegde toeschouwer op de straten, of aan de ramen geduld werd. Het geheele stadskwartier was van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur van de rest van de stad afge sneden door een dubbele keten politiemannen. Aangenomen werd, dat het stadsdeel Kreuzberg door een escadrille bommenwerpers aangevallen werd, die brandbommen .brisantgranatën en gas bommen afwierpen. Precies om tien uur gaven de alarmtoestellen groot alarm. De bewoners der huizen zochten onmid dellijk de luchtbeschermingsvertrekken op. De stra ten werden ontruimd. De voertuigen werden door de passagiers haastig verlaten. Wie niet in het kwar tier woonde zocht de gemeenschappelijke vluchtrui- men op. Plotseling was het gewone alledaagsche leven af- geloopen. In een oogenblik lagen de straten verla ten. Slechts poltiieagenten met een donkere overtrek over hun helm stonden voor de ingangen der huizen. Geen venster bleef geopend. Weldra werd het aan zwellende gebrom der onheilbrengende vijandelijke vliegtuigen hoorbaar. Het oorverdoovende gedonder van mortieren op de hoeken der straten stelde het inslaan van bommen voor. De uitwerking der bom men was weldra te zien aan brandende auto's en huizen, die daartoe met roode vaantjes werden aan geduid. Half instortende huizen werden aangeduid door zwarte vlaggen. Waterbuizen sprongen, gasbuizen stonden in brand. Alles was zoo aanschouwelijk mo gelijk gemaakt. Zelfs golfde uit sommige huizen rook naar buiten en waren reeds tevoren gemaakte granaattrechters in het plaveisel zichtbaar. De huis brandweer kwam in actie, soms ondersteund door de brandweer van andere huizen. Voor gewonde en Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 767 m.M. Wind: West. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Boenders - Bezems - Dweilen - Sponzen Zeemleer - Waveldoeken - Alle schoonmaak artikelen. -h HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. door gas bedwelmde personen was een modellazareti ingericht. Het geheel maakte grooten indruk en alge meen was men van meening, dat de oefening voor beeldig geslaagd was. De militaire attaché's van verscheidene landen; waren bij de oefening aanwezig. Een Engelsoh journalist, die getuige was van deze soort algemeene repetitie vertelt nog, dat op een bepaald teeken de bewoners, gedeeltelijk van gasmaskers voorzien en gedeeltelijk met poppen of handdoeken voor hun monden de huizen moesten verlaten en de verschrikte bewoners, die volgens den journalist den indruk maakten niets van te vo ren te hebben geweten, renden zenuwachtig de straat op, maar gehoorzaamden toch coed aan de aanwijzingen van politie en soldaten, tot de ver- standigsten er eindelijk achter kwamen dat het alle maal geen ernst was. De geheele oefening heeft 2V2 uur geduurd en is een „compleet succes" geworden. Alles klopteop zijn Duitsch! Besprekingen in vollen gang. Brussel: De besprekingen tot oplossing van de Belgische kabinetscrisis zijn in vollen gang. De Koning ontving gistermorgen den oud-minister Van Cauwelaert en de afgetreden ministers Jaspar en Devéze. Na afloop van hun bespreking ten paleize konden zij geen mededeelingen doen. Van Cauwelaert verklaarde slechts dat men nog geen regeeringsformule gevonden had doch dat de vorming van een krachtige regeering ten zeerste ge- wenscht was. Ook Jaspar verklaarde slechts, dat zoo spoedig mogelijk een regeering moest worden ge vormd, die het vertrouwen van het geheele land had. Later in den ochtend ontving de Koning de voor zitters van de Kamers van Koophandel te Brussel en te Antwerpen. Na afloop verklaarden zij even eens, dat zij geen mededeelingen konden doen doch zij spraken hun voldoening erover uit, dat de Ko ning bij zijn pogingen tot oplossing van de crisis ook personen uit het zakenleven en uit den handel raadpleegde. In het Volksgebouw te Brussel vergaderde gister morgen het partijbestuur der Belgische Werklieden Partij. Het partijbestuur hield zich voornamelijk be zig met de voorbereiding van de partijraadvergade ring der B.W.P., die gistermiddag in het Volksge bouw werd gehouden. Omtrent den inhoud van een eventueel advies van de zijde .van het partijbestuur wenschte men geen mededeelingen te doen. Nadere mededeelingen van minister Hoare in het Lagerhuis. De Engelsche Minister Hoare heeft gisteren een nader bericht in het Lagerhuis gegeven over de op stootjes te Karatsji, waarin alleen nieuw was, dat 25 soldaten tweemaal hadden geschoten, waardoor 38 menschen zijn gedood en 87 gewond. Churchill vroeg daarop of in het belang van de menschelijkheid niet in dergelijke gevallen met lach- of traangas kon worden volstaan. Ongetwijfeld hadden de soldaten hun plicht gedaan en had ook de politie de hulp van de militaire macht moeten in roepen toen de Muzelmannen zich van het lijlc van hun geloofsgenoot hadden meester gemaakt, maar dat^ nam niet weg, dat het aantal slachtoffers voor zoo'n betrekkelijk onschuldig begonnen relletje veel te groot was. Volgens een krantenbericht zou één kogel niet minder dan 4 lieden geraakt hebben. Moest van zoo dichtbij met scherp geschoten wor- lon? Minister Hoare antwoordde, dat de regeering van 'Mtsch-Indië bij opstootjes in den Pundiab een iaar maal traangas had gebruikt zonder goede re sultaten. Spr. zou het echter nog eens overleggen, vant ook hij was ontsteld van het aantal slacht offers. Detroit. De Ford-automobielfabrieken zullen een cdrag van bijna 3 millioen dollar besteden voor de inrichting van een nieuwe fabriek aan de Huge Ri- ver, die bestemd zal worden voor de glasfabricage, die Ford geruimen tijd aan speciale glasfabrieken had overgelaten. Het is echter de bedoeling, dat'de eigen glasfabricage in den komenden winter zal worden hervat. Een formeel ontslag van alle arbeiders. Uitsluiting van duizenden dreigt. Het dreigend conflict in de sigarenindustrie a thans een nieuw stadium ingetreden. Gisteren hebben: de samenwerkende patroonsbonden in heel het land mededeelingen in de fabrieken hunner leden doen op hangen, waarin aan de arbeiders kennis wordt gege ven, dat met ingang van de werkweek, welke op 1 April aanvangt, de nieuwe verlaagde loonen zullen: worden ingevoerd* Bij deze dreigende uitsluiting zullen ongeveer, 12000 arbeiders zijn betrokken. De hoofdbestuurder van den modernen (s.-d.) sï- garenmakersbond, W. v. d. Hoeven, deelde in ant woord op een vraag, hoe de uitgesloten arbeiders over* de bij het conflict betrokken vier samenwerkende ar beidersorganisaties verdeeld waren, het volgende me de: Het grootste aantal komt voor rekening van den R.K. bond, die met meer dan 6500 leden bij dit con flict is betrokken. Van onzen bond zouden ruim 2500, van den christelijken bond en de Federatie tusschen de 2000 en 2500 man door deze uitsluiting worden ge troffen. Naar schatting ook de bovengenoemde aantal len zijn schatting enwerken ongeveer 1000 onge organiseerden in de hierbij betrokken fabrieken. Voor. hen zullen, als zij bereid zijn op de door de werk gevers gestelde voorwaarden aan den arbeid te blij ven, de fabrieken open blijven. Wat de georganiseerd en betreft rekenen de werk gevers niet met event. georganiseerden, die buiten om, aan den arbeid zouden willen blijven. Als zich hier of daar groepjes bereid zouden verklaren, de ge- eischte loonsverlaging te aanvaarden, zullen zij doop de werkgevers niet worden geaccepteerd. Dezen re kenen alleen met de beslissingen van de samenwer kende organisaties, niet met die van afzonderlijke iedon. De loonsverlaging, die de vier samenwerkend© bonden unaniem hebben afgewezen, zoo deelde de heer Van der Hoeven nog mede, bedraagt 10 a 13 pet. Dat was het laatste bod der werkgevers in de gevoerde onderhandelingen. De organisaties meenen, dat zulk een verlaging op de thans verdiende loonen niet kan worden toegepast. Het bedrag der loonen is moeilijk vast te stellen^ daar in deze industrie alles tariefwerk is. Het stukloon houdt verband met den prijs, waar voor de sigaar verkocht wordt. Gisteren zouden de hoofdbesturen in gecombi neerde vergadering bijeenkomen om de maatregelen die genomen moeten worden, nu de werkgevers de uitsluiting aangekondigd hebben, vast te stellen. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft de par tijen tegen vandaag telegrafisch opnieuw bijeenge roepen voor een conferentie in Den Haag.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1