DE IN DE PIJP Italiaansch-Joegoslavische toenadering. Arrondissements-Rechthank bto— Een man //vde Put. Donderdag 21 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9684 'w' c«' Het mengpercentage van boter in margarine. Buitenland Een nieuwe overval in Somaliland. Berlijn in het donker. te Alkmaar. UITVOER VAN KOOL NAAR DUITSCHLAND. Relletjes in een Hongaarsche stad. Op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt MAAR Douwe Egberrs Echt* friesche Zeereu-Baai en Baai-Tabak Melange van rijpe tabakKer», De verhooging tegen den zomer. In verband met de in de voorjaars- en zomer maanden altijd sterk toenemende hoeveelheid boter, die wordt geproducteerd, zal er naar alle waarschijn lijkheid wel weer overgegaan moeten worden tot 'n verhooging van het percentage van de boter, die in de margarine wordt gemengd. Hierop is men in vakkrin gen dan ook voorbereid. In eenige bladen is gemeld, dat reeds aanstaanden Maandag tot een verhooging van het mengpercentage van 15 tot 25 pet. zou wor den overgegaan. Naar ter bevoegeder plaatse wordt meegedeeld, is dit voorbarig en zal de verhooging vermoedelijk niet Maandag in werking treden, maar eerst op een later tijdstip. De zaak werd alstoen in handen gesteld van den heer Wiggers, die echter heden een niet bij uitstek gunstig rapport had ingeleverd. Een voorw. veroor deeling werd feitelijk niet aangedurfd. De man is in financieele aangelegenheden niet vertrouwd, luid de de conclusie. Verdachte had, lieyer een voorw. veroordeeling, doch „lieverkoekjes" alleen kónden niet worden ge bakken. Eisch twee maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos, de verdediger, sprak nog een goed woord voor dezen in de verleiding gebrachte zwak keling. En niet tevergeefs! Uitspraak f 15 boete of 10 dagen, benevens 4 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. Wieringen. WERKVERSCHAFFINGSTROEBELEN! Een bloemistknecht uit Anna Paulowna, de heer Dirk H., op 5 Januari in dienst van de werkverschaf fing te Wieringen had alstoen, naar aanleiding va: een gerezen loonlcwestie, waar deze werkverschaf fingen van wemelen, den voorwerker P. H. de Jong met een schop op het hoofd geslagen, voor welk feit hij heden terecht stond, verdedigd door Mr. Buis kool van Schagen. Verdachte was door de Jong geschorst en geraakte toen in woede. Hij had den voorwerker zoodanig toe getakeld, dat hij bewusteloos geraakte en gedurende eenigen tijd onder geneeskundige behandeling moest blijven. Volgens den verdachte was het conflict ontstaan naar aanleiding van een greppel, die hij moest gra ven en waarvoor hij slechts 1 kwartje betaald kreeg. Mr. Buiskool wilde weten van den opzichter of hij niet de gewoonte had om minder bekwame werk lieden werk te laten verrichten voor méér loon, dan vaklieden, die minder zwaar werk moesten doen voor minder loon, hoewel zij op méér loonend werk waren aangewezen. De opzichter ontkende zulks. De getuige Mosk, ook een der tewerkgestelden, verklaarde dat op het werk wel veel werd gekan kerd en gescholden, doch ernstige conflicten als dit kwamen niet veel voor. De Officier noemde het evenwel een ernstig feit, dat in de Wieringermeer meermalen voorkwam. Daartegen moest echter krachtig worden opgetreden en werd gevorderd 3 maanden gev. Mh. Buiskool was blij in de gelegenheid te wor den gesteld iets in het voordeel van dezen huisva der te kunnen aanvoeren. Pleiter wees hierop op de toestanden in den Wieringermeerpolder en op de omstandigheid dat dikwerf jonge opzichters wor den aangesteld, die heel wat hebben in te brengen. Een en ander gaf meermalen aanleiding tot con flicten, zooals ook hier weer het geval was. De man werd geprikkeld en liet hij zich tot, deze in elk' geval ongeoorloofde daad verleiden. Mr. Buiskool vestigde nog eens in 't bijzonder de aandacht op dezen huisvader met 5 kinderen, die alreeds zwaar werd gestraft door zijn ontslag. Pleiter verzocht een voorw. straf en in ieder geval uitstel, opdat een re- classeeringsrapport kon worden uitgebracht. De offi cier had daaraan geen oogenblik gedacht, doch wil de zich niet tegen pleiters wensch verzetten. De politierechter achtte de zaak echter te ernstig en veroordeelde den verdachte direct tot 1 maand gevangenisstraf. 'O u d e s 1 u i s. EEN JONGENSGEK! De 18-jarige dienstbode Catharine Bos had ten nadeele van de 71-jarige winkelierster Neeltje Hos sen te Oudesluis, waar zij destijds diende, weg genomen een doosje sigaretten, 'n sigarettenpijpje, een rolletje drop, wat postzegels, een aantal visite kaartjes en 'n pakje Shampooying, voor welke krui meldiefstalletjes het dwaze kind heden terecht, stond. Het meisje werd in het reclasseeringsrapport gekwalificeerd als 'n „jongensgek". Gevorderd werd 3 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Verdediger, Mr. Buiskool, wees op de onvoldoen de opvoeding van dit kind door huwelijksconflicten, beval krachtig het hoofd der school aan als toezicht houder en verzocht een niet al te zware straf. Vonnis 2 maanden gev. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, waarmee het meisje gaarne genoegen nam. engevolge van Een bloktrein 3russel- Antwer pen reed bij Mechelen op een groep spoorweg arbeiders in, die Fransch protest te Berlijn den mist den trein niet had- overhandigd. den zien aanko men. Zeven per- Het voormalig personeel van wijlen H.M. Koningin Moeder heeft Woensdag bij de herdenking van den sterfdag der vorstin een krans gelegd bij het monu ment der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft. De heer Lodder, huismeester van wijle a H.M, Koningin Emma, legt de krans. sonen werden op slag gedood. Op de plaats van het ongeluk. Paniek onder de bevolking. Geen scha de aangericht. Uit de streek van Foggia wordt gemeld, dat aldaar een korte doch betrekkelijk krachtige aardbeving heeft gewoed, die Dinsdagmorgen om 9.30 uur ook in Florence, Turijn en Genua is waargenomen. Het epi centrum zou zich bevinden in de nabijheid van Fog gia. Ofschoon in dit gebied op verschillende plaat sen een paniek is ontstaan, schijnt nergens schade van belang te zijn aangericht. ïtaliaansch protest te Addis Abeba. Rome: Een groep van een Abessynischen stam overviel een legerkamp der Italiaansche Somali's bij Agable, ten Zuiden van Uubuscebeli en roofde eenige honderden kameelen. Italiaansche inlandsche Somalitroepen zetten een vervolging in, doch konden de roovers, die zich over de Abessynische grens in veiligheid gesteld hadden, niet meer inhalen. Om een nieuw incident te vermijden, gaven de troepen de vervolging op. De Italiaansche gezant in Addis Abeba diende een protest in en verlangde scha deloosstelling. De verduisteringsoefening van gisteravond ten volle geslaagd. 0 Berlijn: JVopr de eerste maal sedert het bestaan van de civiele luchtbescherming, werd Dinsdag in de rijkshoofdstad met haar vier millioen inwoners een „verduisteringsoefening" doorgevoerd. Precies op den vastgestelden tijd nam de aange kondigde groote actie tot maskeering van de hoofd stad tegen vijandelijke luchtaanvallen een aanvang. Klokslag 10 uur was de tevoren in een zee van licht badende millioenenstad in diepe duisternis ge huld, hetgeen een phantastischen aanblik bood. Waar nog kort tevoren fonkelende lichtreclames van bioscopen, restaurants en warenhuizen de stra ten hel verlichtten, trad plotseling een pikzwarte duisternis is. In de straten, waar veel publiek op de been was, reden de auto's met gedempte lichten. Electrische trams, autobussen en fietsen reden met sterk gesluierde lichten en ook de vensters der woon huizen waren gemaskeerd. Om klokslag elf uur werd ook de noodverlichting gedoofd, zoodat in de geheele stad van de in totaal honderd twintig duizend straatlantaarns er nog slechts 1500 projectielampen bleven branden. In de trams en autobussen moesten de conducteurs zich met zaklantaarns behelpen. Een uniek beeld boden de stations. Overal stond daar stationspolitie opgesteld, die de aangekomen reizigers nogmaals inlichtte omtrent den omvang en de- bedoeling der oefeningen. Precies om twaalf uur flitsten onder algemeen ge juich alle lichtreclames, lantaarns en andere lampen weer aan. De oefeningen hebben een volledig succes gehad, daar de bevolking zich met voorbeeldige discipline aan de gegeven instructies heeft gehouden. Texel. EEN „VOORKOMENDE" VERDACHTE. De niet verschenen heer Andr. de J. te Texel was zoo vrij geweest zich wederrechtelijk toe te eigenen een rijwiel met toebehooren in casu binnen en bui tenband, een en ander eigendom van den heer J. Plaatsman. De heer Andries was zoo vriendelijk ge weest, buitengerechtelijk te erkennen. Eisch f 25 boete of 145 dagen. Vonnis f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Texel. EEN MENEER DIE NIET „ZUIVER" WAS. De Texelsche aangelegenheden werden alsnu ver der behandeld met betrekking tot zekeren heer Flo- rent de L., evenmin verschenen. Hem was ten laste gelegd mishandeling van zijn mede-eilander Jan Mo lenaar, op wien hij sinds lang een „pik" had. Deze ruwe snaak pakte Molenaar bij de keel en droogde hem volgens de regelen der kunst af. Bij de tweede ronde trok Florent 'zijn jasje uit ten einde zich nog wat meer ruimte van beweging te geven.. Volgens de recentie van den getuige Langedijk, een ijscoventer, was mijnheer de C. niet „zuiver". Dit was de officier trouwens ook niet, want gevor derd werd f 15 boete of 10 dagen. Uitspraak conform. Z ij p e. EEN „MISPLAATSTE" FINANCIER. De 55-jarige koopman Hendr. H. te Schagerbrug, gem. Zijpe, had met minder gunstig gevolg gefun geerd als bode van een arbeidersvereeniging, belast met het innen der contributien. Dat hij echter in die kwaliteit geen onberispelijk beheer had gevoerd, bleek uit zijn verschijning voor den Politierechter op 25 Jan, Verdacht van verduistering van f 64.35. 16 Maart 1935. Duitschland voert, ondanks de bepalingen van het Vredesverdrag van Versail- les, wederom de algemeene dienstplicht in. Zoo ongeveer zal de gepasseerde Zaterdag vermeld staan in de geschiedenisboekjes, wier inhoud onze kinderen en kleinkinderen in hun arme hoofden zullen hebben te pompen. Het is echter de eigenaardigheid, dat wij, die deze gebeurtenissen beleven, geneigd zijn, na van de eerste schrik te zijn bekomen, ze niet die groote be- teekenis toe te kennen, die ze toch terdege verdie nen. Tenzij natuurlijk een uitbarsting in een of andere vorm het gevolg is, zien wij de opwinding en erger nis langzaam maar zeker verdwijnen, en vergeten dan wel eens, dat zoo'n historische gebeurtenis toch bepaalde wijzigingen in de structuur van de wereld verhoudingen moet teweegbrengen. Dat door de eenzijdige Duitsche handeling sparn ningen zouden toenemen en andere weer zouden verminderen, was te verwachten, maar dat de uit werking in sommige opzichten al zoo spoedig merk baar zou zijn, kon moeilijk worden verwacht. Gisteren vestigden wij reeds de aandacht op de Veranderde houding van Italië tegenover Abessynië en vandaag willen wij er even op wijzen, dat de toe naderingspoging van Mussolini tegenover Joego-Sla- Vië wel heel toevallig volgt op de gebeurtenissen van jongstleden Zaterdag. Het valt niet te ontkennen dat Mussolini al in October van het vorige jaar in zijn bekende rede te Turijn getracht had om met Zuid-Slavië aan te nappen, maar wij kunnen ons toch moeilijk losma ken van het gevoel, dat de Duitsche dreiging, waar van Italië via Oostenrijk het eerst de nadeelen zal bemerken, een krachtige stimulans voor Mussolini is geweest om Prins Paul de hand der verzoening te reiken. Dat deze toenaderingspoging door de tegenpartij zou worden gewaardeerd, stond al van tevoren vast, want men moet niet vergeten, dat er nog maar wei nig voor noodig is om Hongarije in politieken zin, in de armen van Duitschland te drijven, hetgeen een versterking der revisionistische Hongaarsche ge dachte en dus een groote bedreiging voor Joego slavië zou beteekenen. Hier blijkt dus voor de zooveelste maal dat ge meenschappelijke nood ook de staten, evenals de menschen, bij elkaar weet te brengen. Reeds direct na Zaterdag bleek het. dat Frankrijk geheel anders op de wederinvoering der algemeene dienstplicht in Duitschland zou reageeren dan En geland! Lijkt het alsof de Britten nog alles willen doen om een afsnijden der onderhandelingen te voorkomen. Frankrijk en ook Italië schijnen hun heil meer te gaan zoeken in sterke protesten. Volgens de laatste berichten is heden een scherpe Fransche nota te Berlijn overhandigd, waarbij de Duitsche regeering er mede in kennis wordt ge steld, dat Frankrijk met de Duitsche houding niet accoord kan gaan en de zaak voor den Volkenbond zal brengen. Zoolang wij den Inhoud der Fransche nota iilet kennen, valt niet te zeggen, wat het doel van de raadsbesprekingen zal zijn. Bedoelt Frankrijk slechts een plechtig protest, van <len Volkenbondsraad of wil het aansturen op nieu we bondsbemoeiingen in het belang van een collec tieve verzekering van den vrede? Of zal men trachten de ontwapeningsconferentie nieuw leven in te blazen? Wij kunnen op het oogenblik slechts gissingen "uiten en zullen den inhoud van de Fransche pro- 'testnota eerst dienen te kennen, alvorens conclu sies te trekken. 1 Men kan er echter zeker van zijn, dat Engeland alles behalve gesticht is over de Fransche stap. die dat kan bijna niet anders de resultaten -van 'Simon's bezoek ongunstig moet beinvloedén. Wij gelooven dan ook, dat het niet toevallig. Is, 'dat aanstaande Zaterdag, dus den dag vóór Sir Simon's reis, diens reisgenoot Eden nog even naar Parijs vliegt om met de Italianen en de Franschen te confereeren. Men zal daar wel trachten om een verder, verdeeld optreden te voorkomen, waarvan toch immers slechts één kan profiteeren: Duitsch- land. De hoeveelheden in Maart. De Berlijnsche correspondent van de Msb. meldt: Door de gemengde commissie ingesteld op grond van het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag is het volgende vastgesteld: 1. Er zullen in Maart 1935 van roode kool 35 pet. of 4.060.000kg., van witte kool 35 pet. of 2.170.000 kg. van de in het verdrag vastgestelde contingent-hoeveel- heden uit Nederland in Duitschland worden inge voerd. 2. In overeenstemming met de tegenwoordige marktpositie zal voor binnen- en buitenlandsche kool niet beneden een prijs van RM. 10.50 voor roode kool; R.M. 4.20 voor witte kool; R.M. 4.20 voor savooiekool (geel) en R.M. 9 voor savooiekool (groen) worden gegaan. De prijs heeft betrekking op den groothan- delsprijs per zentner eerste kwaliteit vrij station Duitschland. Door deze regeling wordt een regelmatige voorzie ning van de markt en een vaste ontwikkeling van den prijs gewaarborgd, zegt het Duitsche communiqué dat over deze aangelegenheid wordt uitgegeven. Tijdens een botsing met de politie zes personen gedood en één ernstig gewond. Reuter seint uit Boedapest: In de gemeente Endroed in het kiesdistrict Bekes is het tot een bloedig incident gekomen. De autori teiten wilden een verkiezingsvergadering, waarop de éandidaat der onafhankelijke partij der kleine boe ren, Andahazi-Kamoya, niet verschenen was, ontbin den, waarop de menigte de gendarmes aanviel, zoodat deze van hun vuurwapenen gebruik moesten maken. Vijf personen onder wie een vrouw, waren op slag dood, eën zesde stierf op weg naar het ziekenhuis, terwijl een zevende ernstig werd gewond. Er werd terstond een streng onderzoek naar het incident ingesteld. De minister van binnenlandsche zaken, Kozma, zal zich persoonlijk van het gebeurde op de hoogte stellen. Auto tusschen twee treinen geraakt. "Op een onbewaakten overweg te Colmsohate is gisteravond een automobilist op merkwaardige wijze aan een zekeren dood ontsnapt. De heer Wilberink uit Schalkhaar passeerde er met een bestelauto de spoorlijn Zutphen—Deventer op hetzelfde moment dat ook een personentrein na derde. De auto werd door de locomotief gegrepen en meegesleurd. Tot overmaat van ramp naderde van den anderen kant vrijwel tegelijkertijd ook een trein. Deze reed tegen het uitstekend deel van de auto aan en nam den motor daarvan mee. Intusschen zat de heer W. nog steeds in doodsangst in de resten van zijn wagen en eerst tweehonderd meter verder werd hij eruit geslingerd. Niet het minst tot 's mans eigen verbazing kwam hij met zijn hoed nog op„ vrijwel ongedeerd op de spoorbaan terecht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5