De uitspraak gevallen. Zaterdag 23 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9685 Eén gulden of één dag. Kovacs Lajos komt De Vrijzinnig-Democraten en hun politiek. Toelating Leerlingen U.L.0. Schoei', 01. School eo Voorbereidende School. In het proces tegen de „Zesdaagsche" te Schagen. Hei l*gt in de bedoeling om legen dit vonnis in hooger be roep te gaan. Gister is door den Kantonrechter te Alk maar uitspraak gedaan in de bekende zats van de „Zesdaagsche" te Schagen. Zooals bekend, waren in deze zaak ge dagvaard de heeren J. H. Schene, C. D. Schmalz en J. J. de Moei. Uiteraard bestond er groóte belangstelling voor deze zaak, temeer waar bij de behande ling, welke de vorige week heeft plaats ge had, het Openbaar Ministerie duidelijk liet uitkomen, dat zij in deze attractie geen lotèrij en deswege niet iets strafbaars had gezien. Daarom eischte de ambtenaar, dat de ver dachten van rechtsvervolging zouden wor den ontslagen, en zoo de Kantonrechter hier mee niet accoord mocht gaan, vrijspraak te vragen. De uitspraak luidt echter, dat elk der ver dachten tot één gulden boete of één dag hech tenis is veroordeeld, terwijl het in beslag ge nomen rad van avontuur zal worden terug gegeven. De overwegingen, welke den Kantonrechter tot dit vonnis hebben geleid, zijn de volgende: Overwegingen. Door de verdachten werd opengesteld een gele genheid om tegen voldoening van een bepaald be drag in geld als koopsom van winkelgoedcren mede te dingen naar prijzen of provisie in geld of goed, uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die als winners werden aangewezen door het lot. Wel is waar verkregen dc koopers van winkel goederen voor den door hen besteden koopprijs ge kochte waren en geheel niet is gebleken, dat de koo- pers waardelooze of bijna waardeiooze voorwerpen kochten, doch tegenover het koopen door de koopers stond aan zijde van dc verkoopers onder wie de verdachten als leden van de bij dagvaarding ge noemde vereenigingen cle op die verkochte goe deren groote winst en de bedoeling, door het uitlo ven van prijzen de verkoop van winkelgoederen te bevorderen. Deelnemers aan de door verdachten opengestelde gelegenheid waren zij, die zich 'n letter aanschaften met de bedoeling mede te dingen naar een prijs-, om voor een prijs in aanmerking te komen, moesten deze deelnemers praestatiën verrichten, n.1. woorden samenstellen, letters ruilen, woorden opplakken en geperforeerde bonnen ophalen en in zooverre kon den deze deelnemers overwegende invloed oefenen op het door hen behalen van een prijs in geld of goed; doch wanneer alle vei eischte praestaties door de deelnemers waren verricht, werden cle deelne mers, aan wie een prijs zou worden toegekend, dooi het lot aangewezen, op welke aanwijzing geen der deelnemers eenige invloed kon oefenen; in dit geval had niet iedere deelnemer, die het woord samen stelde, recht op een der prijzen, desnoods door lo ting dan verdeeld, doch hier bleef als element van het verkrijgen van een prijs, een toewijzing door het lot; uit de redactie van art 1 der Loterijwet 1905 volgt niet, dat slechts clan sprake is van een loterij, indien alle deelnemers aan de prijstocwij- zing door het lot deelnemen; Al is cle bedoeling voor het openstellen van de onderhavige gelegenheid geweest het medewerken tot den bloei van den Middenstand en het verschaf fen van een bijzondere attractie aan de winkels voor het publiek, toch kan dit motief aan de be wezen verklaarde feiten niet de strafbaarheid ont nemen, nu deze feiten alle elementen voor een straf haar gcsleld feit inhouden, hi tgeen evenzeer geldt voor het feit, dat het motief der regeering tot het indienen van het wetsontwerp is geweest de spil- en speelzucht van het publiek tegen te gaan; de vraag of de onderhavige loterij hoofdzaak van de aanleg gors is geweest, of wel een bijkomstig karakter droeg in het samenstellen der feiten, door de verdachten verricht ter bevordering van den bloei van den Middenstand (reclamecampagne) doet naar 's Rech ters oordeel niet af aan de al of niet strafbaarheid een er loterij; een zoodanige vraag is wellicht op haar plaats bij een beoordeeling of een feit al dan niet valt onder bet begrip premieleening. De verdachten, tezamen handelende als een co mité, hebben de letters aan de neringdoenden uit gereikt, de ruiling van letters bewerkstelligd, cle ge legenheid tot ruilen in cle couranten kenbaar ge maakt, de opgeplakte letters ontvangen en naar aanleiding daarvan de geperforeerde bonnen uitge reikt, zoodat zij de loterij hebben ingericht en dus aangelegd; derhalve wordt ieder der verdachten veroordeeld tot f 1.— boete subs. een dag hechtenis, terwijl het in beslag genomen rad van avontuur zal worden te ruggegeven. De verdediger deelt ons mede, dat hij, met alle respect voor de motiveeringen van den Kantonrechter, diens meening niet kan dee- len. Hij betreurt het daarom niet, dat zijn cliënten zijn veroordeeld, omdat thans de weg voor een beslissing in hoogste instantie is geopend, wat niet het geval zou zijn ge weest, indien vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging ware uitgesproken. Het ligt dus in de bedoeling der veroordeel de comitéleden om iu hooger beroep te gaan, zoodat wij over deze voor den Middenstand zoo belangrijke aangelegenheid nog niet uit gepraat zijn. Voor alle A.V.R.O.-vrien'den zal het een groot ge noegen zijn in dit nummer een advertentie te vin den, waarin een A.V.R.O.-avond met Kovacs Lajos wordt aangekondigd. Men raadplege daaromtrent de nadere bijzonderheden. Voor den Vrijzinnig-Democratischen Bond zal de heer Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, op 8 April a.s. in onze gemeente een politieke rede hou den met als onderwerp: „Saamhoorigheid in crisis tijd." Op 4 April zal een marktvergadering worden ge houden, waar de heer D. Kooiman, eveneens lid der Tweede Kamer, zal spreken. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de ko mende advertenties. DRIJFSTANG GEBROKEN. Van de locomotief trein van 1.05 uur uit Den Hel der, brak gistermiddag de drijfstang. Het gevolg was dat de trein hierdoor een uur vertraging ondervond. G wacht moest worden dat een andere machine van het depot Alkmaar naar hier kwam. Toen de trein van ongeveer 2 uur uit de richting Alkmaar het sta tion binnen kwam rollen kon de trein van 1.05 haar weg vervolgen. Voor sommige reizigers beteekende dit oponthoud het missen van verbindingen met aansluitende treinen. De restaurateur van het station N.S. alhier maak te echter goede zaken. ALG. JAARVERGADERING V.H.L. De Vrijzinnig Hervormde Lidmatenclub hield Donderdagavond onder leiding van den Weleerw. heer Ds. J. Eikema een algemeene vergadering in een der lokalen der Ned. Herv. Kerk alhier. Aanwezig waren 26 leden. Uit de rekening van de pennlng- meesteresse, Mej. E. Holema, bleek, dat de vereeni- ging over dit eerste boekjaar een saldo van f39.53 had. Jaarverslag en Notulen werden onveranderd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing stelde Mej. E. Holema zich wegens omstandigheden niet meer beschikbaar, terwijl Mej. A. P. H. de Vries had be dankt. In beide vacatures werd voorzien door de benoeming van cle dames A. Groot es en Mevr. N. TielrooyBakker. Mej. A. Grootes werd in de plaats van Mej. E. Holema als penningmeesferesse benoemd De andere functies bleven in dezelfde handen. Tijdens de pauze en daarna werden door Mej. I. Schoorl wat pianostukjes ten beste gegeven wat door cle aanwezige leden zeer op prijs werd gesteld. Aan het einde der vergadering werd door Ds. Eikema medegedeeld, dat Zondagmorgen Ds. Canne- gieter uit Krommenie bier in de morgendienst voor zal gaan. Ds. Eikema zelf zal in Wormcrveer een preekbeurt vervullen. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag j.1. goed. De duurste koe werd verkocht voor f 235; gold 28 ets., werd gekocht door slager S. Dijkshoorn, af komstig van cien handelaar C. Baars alhier. In de kalf- en gelde koeien was het een matige handel. In pinken stug. Nuchtere kalveren wilden ze weer graag hebben; kalveren van ongeveer 10 dagen oud brachten nog f 13 op; nuchter tot f 10; goede prij zen. Oude slachtschapen f 12IS; jonge vette schapen zeer weinig aangevoerd; de besten konden f 10 op brengen; een slechten prijs. De handel in overhou- ders en oude en jonge vette schapen alles stug. Vette varkens tot 22 ets., trekkende handel. Big gen en schrammen duur. De afloop van de markt was een stugge handel. Op de kippenmarkt geen verandering. 31 Stuks Regeeringsvaarzen aangevoerd. THEATER ROYAL. Deze week in Theater Royal twee spannende film werken en wel het detectivedrama „De Moord in de Haven" en de cowboy-film „Texas Tornado" De eerste film is de geschiedenis van don moord op een vrouw, in welke moordzaak de politie echter geen licht kan brengen. Op een dag geschiedt, er echter iets onverwachts. Een jonge man verschijnt in het archief van de politie en biedt een ambtenaar 2000 Kronen, als hij hem in de acte „Zachar" laat zoeken. Een kwartier later is de detective Klubitsch- #ko in de woning van een mooie vrouw, wier treuri ge oogen van bittere ervaringen, spreken. Zij is de zuster van den man, die inzage in cle actes wilde nemen. Mevrouw Ada bekent openlijk, dat zij een brief bemachtigen wilde, met behulp waarvan vrouw Zachar jarenlang geld heeft afgeperst. De detective verlaat de dame in de vaste overtuiging, dat ook zij onschuldig is aan den moord, doch verhindert niet, dat Marin een nieuw artikel schrijft, waarin hij ter afwisseling een vrouw van den moord be- schulidgt. Deze keer komt het bijna tot een breuk tusschen beide vrienden, wier beroep hun wel ze kere rechten verleent, doch ook plichten oplegt. En op denzelfden dag bewijst Klubitsehko WIE de moordenaar is, WAAROM hij doodde en HOE hij cle daad volbracht. Texas Tornado is een echte Wild-West-film met de adem-benemende momenten, die een dergelijke film biedt. Tex, de sympathieke cowboy is dc hoofd persoon, die evengoed met vrouwen weet om le gaan als met revolvers. Onnoodig dus te vertellen, dat het einde een „Happy End" is. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN maken bekend, dat op 1 Mei a.s. de toelating zal plaats hebben van i leerlingen tot de openbare School voor U.L.O., de O.L. School en de openbare Voor- bereidende School De aangifte zal moeten geschieden aan de genoemde scholen vóór 10 April a.s.; zij kan schriftelijk geschieden onder opgaaf van naam, voornamen, ge boortedatum en naam en adres van den aansprakelijken persoon, of mondeling. In het laatste geval voor de U.L.O. School Woensdags, n.m. 7—8 u. en Donderdags, v.m. 11—12 u. en voor de O.L. School Maan dags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags n.m. 3V24V2 u. Voor leerlingen, die toegelaten wonschen te worden tot de U.L.O. School, moet een verklaring worden overgelegd van het hoofd der laatst door hen bezochte school, waar uit blijkt, dat zij door dezen geschikt wor den geacht het uitgebreid lager onderwijs t* ölgen. •molhoeken en leermiddelen voor de School worden door de gemeente verstrekt. ;en, 22 Maart 1935. Burgemeester én Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Vergadering van den Raad op Vrijdag 22 Maart 1935, des avonds kwart over zeven ure. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; Secretaris de heer A. C. Roggeveen. De notulen worden goedgekeurd. De heer Mr. Buiskool is met kennisgeving van ver hindering, wegens ziekte afwezig. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Wat betreft het innen van cle staangelden van de marktstalletjes en de vraag of daarmede niet ge schipperd wordt, verklaarde cle marktmeester aan uwen voorzitter, dat genoemde gelden altijd tijdig geïnd worden en prompt worden betaald. Het is maar éénmaal gebeurd, dat iemand niet wilde beta len en moest inpakken. „Geschipperd" wordt er nooit. 2. De nieuw-benoemde conciërge van cle O. L. school is 24 Februari j.1. in dienst"1 getreden. 3. De Dorpen wordt van de woning van den heer Snaas af tot aan cle Regentenstraat in zijn geheel verstraat; het overige gedeelte wordt wegens aanleg van den Provincialen weg uitgesteld, doch cle kui len worden opgehaald. 4. Wat betreft de kwestie, dat de heef De Boer Donderdagochtends niet bij de hem toegewezen toe gang van de markt staat voor de veekeuring, heeft deze in een onderhoud met uwen voorzitter verklaard dat hij daar altijd al te ongeveer 6T/4 uur voorm. aan wezig is en te 8% uur voorm. weggaat en op zijne kosten er een hulpkeurmeester plaatst. In een con ferentie, die B. en W. later over clit onderwerp met den heer De Boer gehad hebben, is besloten, cle keu ring voortaan te doen plaats hebben tot 8V2 uur voorm., met uitzondering van de markten, vallende op den eersten Donderdag in April, tot en met den De Duitsche Rijksleider Adolf Hitier bij zijn vertrek schillende steden in het Rijn- en Neckargebied heeft de toejuichingen uit Stnttgart, tijdens het bezoek, dat hij aan ver- gebracht, Staande in de auto beantwoordt Hitier der menigteb 2en Donderdag in Mei en die, vallende op den lsten Donderdag in October tot en met den 2en Donderdag in November, op welke markten de keuring tot 9 uur plaats heeft. Niettemin blijft ook op cle hierboven niet genoemde markten gelegenheid orn tot 9 uur vee aan te voeren, bestaan. Mocht er clan tusschen 31/, en 9 uur nog vee worden aangevoerd, hetgeen praktisch niet voorkomt, dan kan de heer De Boer worden gewaarschuwd* om alsnog de keuring te ver richten. ,_r 5. In antwoord op een brief van B. en W., hebben Ged. Staten bericht, dat dezer dagen begonnen zal worden met het in beteren staat brengen van den Laanderweg. De heer1 Van Erp bewondert niet het in dienst heb ben van een hulpkeurmeester door den heer De Boer, waar deze zelf voor den keuringsdienst wordt be taald. Spr. zal daar echter niet verder op ingaan, maar vraagt nu toch of aan de afspraak in deze nu beslist de hand zal worden gehouden. Voorzitter is er van overtuigd, dat dit beslist zal gebeuren. Spr. is het er mee eens dat iemand die een betrekking bekleed, voor het werk moet scheep ko men. De heer Stam informeert of ook ten opzichte van den heer Wester die de anclere keuringspost bezet, dezelfde regel geldt. Secretaris deelt mee, dat deze hiervan mededeeling heeft ontvangen. De heer Van Nuland die eerst deze. regeling niet juist vindt, gaat er mee accoord nu hem de mede deeling gewordt, dat cle heer De Boer Donderdags steeds op dc markt is. De heer Blaauboer legt er nog den nadruk op dat elk uur van den Donderdagmorgen vee kan worden aangevoerd, maar 't practisch niet na half 9 uur plaats vindt. De heer Van Erp informeert of er al resultaten be kend zijn omtrent den finantieelen toestand van de Handelsavondschool. Voorzitter zegt clat clit nog niet is geschied, zal echter gebeuren. Ingekomen stukken en adressen. Voor toegestane subsidiën kwamen dankbetui gingen in van bet bestuur der Leesbibliotheek, Har moniekapel en Plantenziektekundigen dienst. De heer J. C. Vlottes zond dankbetuiging voor verhooging zijner jaarwedde als agent der arbeids bemiddeling, terwijl bericht van aanneming hunner benoeming inkwam van de heeren J. Winkel, als conciërge o. 1. school, J. Koopman als plaatsvervan gend lid stembureau II, Chr. Dekker als lid com missie tot wering van schoolverzuim. Van de Commissie van Uitvoering van den VIeescbkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn kwam bet verslag van de vergadering op 21 Fe bruari 1.1. in. De heer Van Erp heeft in het verslag van den Keu ringsdienst gemist het optreden van Schagen's afge vaardigde inzake cle salarisverlagingkwestie. De heer Blaauboer deelt, mee dat in den Raad was afgesproken dat dit bij de begrooting voor 1936 zou geschieden. De heer Van Erp is het hiermee niet eens, maan den als nu weer verloopcn voor eV eenig resultaat komt. Spr. verzoekt den afgevaardigde zijn opmerking in welwillende overweging te willen nemen, opdat vroegtijdig kan worden opgetreden. De heer Blaauboer zegt dit toe. De heer Van Nuland: De heeren dronken een glas en Dc heer Van Erp: Neen, neen, het heeft de aan dacht van den Voorzitter van Schagen's raad. De heer Van Nuland: Die hierin niets heeft te zeggen. Voorzitter: Maar ik heb toch al dezelfde vraag ge steld. Uit het verslag over 1934 van de arbeidsbemidde- Iink bleek, dat in 1934 werden ingeschreven 513 werk- loozen, afgeschreven 544 werkloozen en dat op 31 Dec. 1934 nog waren ingeschreven 128 werklooze ar beiders. Van de 544 afgeschreven werkloozen werden door de Arbeidsbemiddeling geplaatst: in de gemeente 302, buiten de gemeente 134 arbeiders; afgevoerd werden 52 personen, welke uit cle gemeente vertrok ken of niets meer van zich lieten hooren. 1934 is een jaar geweest waarin veel werkobjec- ten voorkwamen. Een flink getal arbeiders van Schagen was bij deze diverse werken vertegenwoor digd en als grootste afneemster van arbeidskrachten wordt genoemd de N.V. Aannemersbedrijf v.h. T. den Breejen van den Bout, Het aantal bedroeg op 31 Dec. 1931 pl.-m. 50 arbeiders. Ook kleine aannemers en pa troons hebben arbeiders over het bureau betrokken. De gemeenterekening over 1932, zoomede die der be drijven, werden door Ged. Staten gesloten. Ged. Staten hechtten voorts hunne goedkeuring aan het raadsbesluit tot: wijziging geldleeningsbesluiten, verkoop bouwterrein en wijziging verordening keur loon voor vee en vleesch. De afdeeling Schagen van de Vereeniging ter be vordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, zond jaarverslag over 1934 in. De cursus 1933—1934 eindigde met 37 leerlingen, terwijl de cursus 1931 1935 met 38 leerlingen begon. De cursus had een gun stig verloop. Van den heer J. J. de Vries kwam rapport In In zake de controle over de administratie van het eier- veilingbedrijf. Alles werd in orde bevonden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De Nationale Commissie tegen Alcoholisme, ver zoekt verlaging van het maximum aantal vergunnin gen en verloven A. B. en W. deelen mede, dat zij voor onze gemeente als markt- en als centrumplaats, het niet gewenscht achten tot verlaging der maxima over te gaan. Wanr alhier van ernstig drankmisbruik geen sprake is, stellen zij voor op de adressen niet in te gaan. De heer Van Orsel zal, hoewel met de gedachte sympathiseerend, met B. en W. meegaan om hun eerste motief. De heer Van Nuland wil, dat. B. en W. een veror dening maken opdat zij, als iemand verlof aanvraagt, dit kunnen weigeren. Dat kan nu niet en spr. meent dat aan dc hand van wat is gebeurd, dit wenschc- lijk is. Secretaris licht toe, dat ook ten opzichte van ver loven een maximum moet worden vastgesteld cn dan niet willekeurig kan worden geweigerd verlof te verleenen als iemand aan de beurt is. De heer Van Erp meent, dat de drankwet zelf mid delen genoeg aangeeft zoo dit gewenscht is iemand verlof te weigeren. Het maximum te verlagen is niet uoodig, de praktijk zelf zal het aantal van zelf wel verlagen, niet-rendesrend als dc bedrijven tegen woordig zijn. Conform voorstel B. cn W. besloten. Naar aanleiding van een brief en circulaire van den Minister van Economische Zaken, wordt besloten enkele redactioneele wijzigingen in de verordening op de Winkelsluitingwet aan te brengen. Door eigenaren van perceelen aan de Hoogzijde en Laan wordt verzocht tot overname door de gemeen ie van het achter die perceelen loopendc riool. B. en W. achten het wel gewenscht dat r;o

Schager Courant | 1935 | | pagina 13