De motor van Wardenier Raad Hoogwoud. 35c*per,/2POND Het spellingsdebat beëindigd. Saito gelooft niet in een komenden wereldoorlog. Tot afbraak van de besloten. .Mauretania" SMOKKELDRAMA AAN DE GRENS. Hij most op slag zijn gedood. SPORT. fi Schoonmaak De uitvinder spreekt. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 21 Maart 1935. Mr. Marchant triompheertl Bij de voortzetting van het zoogenaamde spellings debat heeft Minister Marchant zich weer eens doen kennen als een gevatte, handige en scherpe debater. Staande tegenover een College, dat voor 60 pet. lid is van een vereenigine, die vijandig is aan de nieuwe spelling, heeft hij zich met een bewonderens waardige energie en flux de bouche tegen de aan vallers verweerd en mocht hij, na beëindiging der debatten de palm der overwinning met zich dragen. Nieuwe gezichtspunten werden bij de re- en du plieken over de motie de Savomin Lobman niet ge opend. Deze motie luidde: „De Eerste Kamer, betreurende de invoe ring, zonder voldoende voorafgaand overleg met de Staten-Generaal, van een eenzijdig voorbereide nieuwe spelling, overtuigd van de wenschelijkheid, dat de regeering alsnog aan de daaruit voortvloeiende bezwaren tege moet. kome, gaat over tot de orde van den dag." Met groote virtuositeit en handigheid en met een gevatheid, waarvan deze minister het patent schijnt te bezitten, heeft Zijne Excellentie het aannemen van deze motie ontraden. Vermakelijke interrupties waren niet van de lucht doch soms sneed ook striemend het sarcasma van Mr. Marchant door de zaal. Een kostelijk moment was dat waarop de Minister zijn grootsten tegenstander Prof. de Savornin Lobman, herinnerde aan diens vriendelijke woorden bij zijn installatie en daaraan eenige conclusies vastknoopte. De heer de Savornin Lobman waagde zich te dicht bij het spreekgestoelte van Mr. Marchant en pro testeerde met breede armgebaren tegen 's Ministers woorden. Toen plotseling hoog Zijne Excellentie zich voor over en drukte dankend de uitgestrekte hand van zijn stomverbaasden opposant.. Dat is Marchant, de kostelijke! maar ook de ge vaarlijke! Van belang was de verklaring van den Minister, dat ook de examens buiten het onderwijs in de nieuwe spelling zijn betrokken en dat het nog niet zeker is, wanneer de nieuwe spelling voor den Rijks dienst zal worden voorgeschreven. Dit houdt ook verband met den gang van zaken in Tndie. Spreker hoopte ook met de Belgische regeering tot overeen stemming te kunnen komen. Het meorendecl der sociaal-democraten verklaarde zich voorstander der nieuwe spelling, hoewel het •bijsmaakje van het ietwat dictatorische optreden ook hen niet smaakte en toen de heer Van Lanschot (r.k.) bij de replieken zich eveneens krachtig aan 's Ministers zijde plaatste, was het lot der motie- Lobman beslist en zegevierde de Minister met 23 17 stemmen. Daarna werd de begrooting z. h. s. aangenomen en de vergadering gesloten. New York, 22 Maart 1935: (H.P.): De Ja pansche Gezant te Washington, Saito, sprak heden in een redevoering voor de Japansche Vereeniging te New York de over tuiging uit, dat ondanks de heen schende internati onale spanningen noch aan de over zijde van den Sti len Oceaan, noch aan die van den Atlantische Oce aan, noch zelfs op het Noord-Ameri- kaansche vaste land het gevaar van een grooten oorlog dreigt. „In de politiek der Groote Mo gendheden", al dus verzekerde de Japansche G'ezant „kan ik nergens het verlangen of de bedoeling ont- dekken, om een SAITO. nieuwen grooten oorlog te veroorzaken." Hij grondde dit vertrouwen in den vrede op het feit, dat het verlangen naar een duurzamen vrede bij alle volkeren steeds sterker wordt. Hoewel de staatslieden nog zeer moeilijke vraagstukken hebben op te lossen en enkele daarvan wel eenig bloed zul len kosten, beteekent dit daarom nog geen nieuwe wereldoorlog. Liverpool: De Cunard White Star-lijn zal nu toch werkelijk van haar groote schip de „Mau retania" moeten scheiden, het schip dat haar 28 jaar lang goede diensten heeft bewezen en dat 22 jaar lang de blauwe wimpel met succes heeft verdedigd, totdat de groote Duitsche stoombooten „Bremen" en „Europa" van stapel liepen en het bleek dat deze schepen zulke formidabele snelheden konden ont wikkelen, dat de „Mauretania" daar verre bij ach ter bleef. Toch heeft het oude schip zich dapper ge weerd tegen den ouderdom. In Augustus 1929 heeft het schip nog zijn snelste reis gemaakt, waarbij he* een gemiddelde snelheid van 27.2 knoopen bereikte Op 't oogenblik ligt het schip in Southampton, waar het voor sloopers of koopers van oud roest te be zichtigen is. SMOKKELAAR MET SCHOTWOND IN HET HOOFD GEVONDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag stiet een groep smokkelaars uit Tilburg onder de gemeente Goirle op kommiezen. De smok kelaars werden verdreven. Bij dit treffen moet geschoten zijn. De 30-jarige gehuwde F. Schwagten, wonen de in de Oude Kerkstraat, .te Tilburg, kwam Woensdag niet thuis. Donderdagmorgen is men gaan zoeken en om elf uur heeft men het lijk van Schwagten in de Rechte Leide te 'Goirle gevonden. Hij had een schotwonde door het oog. Het parket uit Breda was Donderdag ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. De Tilburgsche corr. van de Msb. meldt hieromtrent nader: Tegelijk met een negental andere min of meer be kende Tilburgsche smokkelaars, was Sch. er in den nacht van Dinsdag op Woensdag op uitgetrokken om een vracht smokkelwaar van uit België naar Ne derland over te brengen. Op den terugweg naar Tilburg zijnde, werden de mannen, die, zooals steeds, verspreid liepen, door twee kommiezen verrast, die hen sommeerden halt te houden. De smokkelaars verspreidden zich naar alle richtingen in zulke otgenblikken denkt ieder voor zich aan eigen lijfsbehoud. De kommiezen op hun beurt losten een paar waarschuwingsschoten. Toen do smokkelaars in den morgen van Woensdag thuis waren langekomen, hoorden zij al spoedig, dat Sch. niet was teruggekeerd. Men schonk daaraan aanvankelijk niet al te veel aandacht Smokkelaars leiden in den regel een tamp lijk ongeregeld bestaan en de herberg vormt voor hen niet zelden een langdurig toevluchtsoord. D° vrouw van Sch. ging derhalve in den loop van den dag een aantal café's af, waar zij vermoedde .haar man te vinden, doch alles was vergeefsch. Toen hpt dan ook eenmaal avond was geworden en men niets van den vermiste had ontdekt, werd de vrouw er. werden ook zijn collega's ongerust. Die ongerustheid sloeg over tot angst, toen ook Donderdagmorgen de man zich niet had laten zien. De smokkelaars herin nerden zich toen ook, dat er in den bewusten nacht geschoten was en zij besloten derhalve op zoek te gaan. Tevens werden de politie en marechaussee gewaar schuwd, terwijl eveneens de kommiezen, die dien nacht dienst hadden gehad, op de hoogte werden ge steld. De autoriteiten zochten het bewuste terrein op de Rechte Heide onder Goirle af. De vermiste, dood gevonden. Dit zoeken had al spoedig succes. Men vond den vermiste midden in de heide, liggend op den grond, met een schotwonde aan het hoofd. Bij nader onder zoek bleek de kogel door het rechteroog naar binnen te zijn gedrongen, om het hoofd aan de zijde van het oór weer te verlaten. Onmiddellijk werd het parket uit Breda gewaar schuwd, dat spoedig ter plaatse was en dat een uit gebreid onderzoek instelde. Met zekerheid valt over de toedracht van het dra ma nog niets te zeggen, doch vermoed wordt, dat Sch., die dien nacht zoogenaamde voorloopersdien- sten had verricht, bij het naderen der kommiezen ge vlucht is in de tegenovergestelde richting, als die zijn collega's namen, waardoor hij door een der kogels van de ambtenaren die dikwijls schieten in die te genovergestelde richting is getroffen. Maar zekerheid heeft men daaromtrent niet. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Goirle overge bracht. Het onderzoek der politie duurt voort. PROGRAMMA K.N.V.B. 24 Maart. Afd. I. Eerste klasse: XerxesV.SV Afd. II. Eerste klasse: StormvogelsSparta. Promotie-competitip 2e klasse OvermaasBI. Wit. 2A: Hercules— Kinheim; O.V.V.O.O.S.V. 2B: Z.V.V.—Zeeburg!a: 't Goo?-West-Frisia; Rloe- mendaal—Spartaan; W.F.C.T.O.G. 4A: B.K.C.—Aridiik; D.T.S.—Vrone. Reserves: V.S.V. 2—Alcmaria Assendelft 2—Hel der 2: Hollandia 2Kennemers 2. Kampioenscompetitie: AjaxGo Ahead; P.S.V. Ü.W.S. (Sportkroniek). WIJZIGIN& N H.V.B -PROGRAMMA. 24 Maart. 1 Ar uitgesteld BergenK.V.V. 2. 2 E: Tngelascht: N. Niedorp M.F.C. 3. 2F: H R.C, 4H n r. 5 moet /ijn TLR.C 4-He'der 5 1 L: Uitgesteld P K.C. 4—H.R.C. 7; Ingelascht II.R. O 7—Ca'tantsoog 2. Adsp.: Uitgesteld D.T.S. aAlkmaar a. (Alg. Sportblad). RECTIFICATIE. De berichtgeving ten aanzien van den weds'riid ^choorlH.R.C. 3 was niet iuist. Inp'nets van H.R. C. 3 hneft Sehoorl met 21 gewonnen. We verzoeken onzen berichtgever wat nauwkeuriger te zijn. ENKELE STANDEN. 2 D: Alkm. Bovs 2 14 9 3 2 60—?.9 21 Alkm. Boys 3 13 7 3 3 47-36 17 Koedijk 14 7 3 4 41—45 17 Alcm. Victrix 4 13 6 4 3 39—30 16 Alkmaar 2 14 6 2 6 46--38 14 F.gm. Boys 14 2 6 40—57 14 A.S.V. 14 3 1 10 33—53 7 D.T.S. 2 14 1 2 11 23—64 4 2 E: Oudendijk 1 12 10 1 1 67—15 21 Hoog1-- afspel 12 8 2 2 35—16 18 M.F.C. 2 12 5 4 3 31—29 12 Hem 1 14 4 3 7 19—35 11 N. Niedorp 2 12 5 0 7 23—38 10 Hollandia 4 13 4 2 7 28—38 10 Aartswoud 1 11 2 2 7 16—41 6 Sport 10 2 2 6 15—22 6 M.F.C. 2 heeft twee verliespunten. NEDERLANDSCH ELFTAL. Voor zoover men het nog niet in de dagbladen of door de radio heeft vernomen, zii er aan herinnerd, dat het voorloomg Ned. Elftal Woensdag te Rotter dam van Cardiff Citv won met 2—1. Het was een slappe nartij. Adam, Van Heel en Hallo waren niet van de partii. Vele andere spelers spaarden zich merkbaar voor hun clubs. Vrauwdeunt en Bas Pauwe onderscheidden zich. Caldenhoven snoeide epn beste partii hack. Deze DAV.R.-er heeft zich daardoor een plaats in het Ned. Elftal verworven in 'plaats van Diepenbeek. Voorts staat. Drok (R.F.C.), die tegen Duitschland al inviel, op de rechtshinnenplaats. Het overige deel van de nloeg is voor den wed strijd tegen België ongewijzigd opgesteld. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en. roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. EEN DEMONSTRATIE TE UTRECHT, ZONDER DAT DE MOTOR LOOPT. Op de vóórpagina van dit nummer vinden de le zers een foto van den veelbesproken motor van den heer Wardenier te Wolvega afgedrukt, met den uitvinder er bij. Sinds enkele dagen vertoeft de heer Wardenier te Utrecht, waar in hotel 1'Europe tegen een toegangs prijs van een gulden gelegenheid bestond hem te hoo- ren spreken, met de belofte, dat ook de befaamde mo tor aanwezig zou zijn. Vrij veel belangstellenden wa ren aanwezig. De machine was er inderdaad, doch in een groen gelakte plaatijzeren bekleeding en daar naast de ketel met het geheimzinnig mengsel van lucht en waterstof. Van demonstratie was echter geen sprake. Volgens Wardenier ziin de octrooien nog niet volledig verkre gen, zoodat hij in het openbaar niet kan proefdraaien. Naar de uitvinder mededeelde, heeft de motor reeds te Wolvega en in enkele andere plaatsen geloopen. Uit Utrecht schrijft men hierover nog aan de N.R.Ct.: De heer Wardenier gaf verder een technische uit eenzetting. Wij hoorden daarbij, dat burgemeester Maas van Wolvega verantwoordelijk moet worden ge acht voor Wardenier's „ontvoering" naar een psy chiatrische kliniek in Groningen, waar hij om één uur 's nachts aankwam en in een donkere kamer met allerlei zenuwpatiënten moest overnachten, enkel en alleen omdat hij geweigerd had den burgemeester te vertellen waar hij zijn motor had geborgen. Hij ver telde meer soortgelijke onaangename geschiedenissen; moeilijkheden bij demonstraties te Wolvega, dreige menten om zijn motor in beslag te nemen enz. enz. Dit alles heeft ertoe geleid dat Wardenier besloot zijn motor te Utrecht kort voor of na de Jaarbeurs te demonstreeren. Deze demonstratie zal nu weer bin nen veertien dagen geschieden. De motor zelf is volgens den uitvinder een station- naire motor, thans nog in een stalen cylinderkast in gebouwd in verband met deoctrooibezwaren. De lucht, die voor het apparaat wordt verbruikt, bevindt zich eerst in een compressor, wordt dan in een stalen cy linderborstel op zekere spanning verder opgevoerd; er wordt een zeker percentage waterstof aan toege voegd, het mengsel wordt overgebracht naar verschil lende kamers, verwarmd en afgekoeld. Ook komt er een zeker soort olie bij te pas, terwijl tenslotte elec- triciteït als energie-opwekker dienst doet. Hoe en in welke mate kregen we niet te hooren. Wel moest na „zekeren" tijd de ketel weer worden bijgevuld Lucht van 10 tot 15 atmospheer is voldoende om den motor gedurende 5 tot 8 uur te laten draaien zonder dat daarbij lucht wordt verspeeld. Aldus de uitvin der. Hoofdzakelijk werkt de motor op samengeperste lucht, die een zekere spanning krijgt en dan weer teruggevoerd wordt. Een der aanwezigen vergeleek dezen motor bij een horloge, dat telkens weer moet worden opgewonden, een vergelijking, waarmede de uitvinder zich kon vereenigen. Op de vraag naar het rendement van zijn kosten, antwoordde Wardenier, dat men f25 tot f30 onkos ten per iaar krijgt te betalen aan energie, d.w.z. aan electriciteit of andere energie. Er is dnn trekkracht voor een gewonen auto van 40 tot 50 P.K. „Wat hebben we nu aan al dien onzin." riep een der aanwezigen, „laat nu dien motor maar loopen, dan kunnen we ten minste zien wat er van de ver halen over blijft." „Aan dien onzin hebben we niets," zei een ander, „daar hebben we geen gulden voor betaald." Nadat het eenigszins rumoerig was toegegaan, trachtte de uitvinder zijn gehoor te kalmeeren. Er worden nog verbeteringen aan sommige onderdeelen aangebracht, en daarom kon hij zonder volledig oc trooi niet draaien. Vervolgens regende het vragen. Hoeveel paarde- krachten er uit den motor te kriigen was. hoe lang de motor kan loopen. of hij bedoeld is als bezui- gingsmotor dan wel als brandstoflooze motor, hoe groot het rendement is. Oo deze laatste vraag werd nu geantwoord, dat dit 80 pet. zou bedragen. Uit het verdere debat bleek, dat de olie iederen keer wordt aangevoerd, dat de olie de lucht ver warmt en dat deze hoofdzakelijk den motor op gang brengt Wat kost de olie per faar? vroeg een expert. Tn totaal hebt u per iaar 40 liter olie noodig. plus f25 aan onkosten, was het antwoord. Zoo ging het vraag- en antwoordenspel voort. Tenslotte kregen de aanwezigen gelegenheid zich in twee groepen te splitsen en op het podium den wonder-motor nader te bekijken. Toen na afloop enkele technici naar hun meening gevraagd werd, zeiden dezen, dat er nog niets van te voorsnellen viel. Het i 8 mogelijk, dat hij een motor gevonden heeft met grooter rendement dan de tot dusver be kende, maar zoolang er geen berekeningen hekend zijn, tast men ln het duister. Ir. C. A. MflUer, elec- 'rotechnisch werktuigkundig ingenieur te Hilversum "erklaarde, dat het best mogelijk is. dat Wardenier -ijn motor op samengeperste lucht laat loonen. maar dat het een kwestie van rendement is. of hij t werkelijk een voordeel mee zal behalen hoven an dere motoren. Het heele geheim zit volgens dezen in genieur tusschen ingevoerde en uitgevoerde epergie m zoolang de uitvinder dat niet kan berekenen, seeft men niets aan dergelijke demonstraties. Dit optreden van den heer Wardenier in Tiet open haar heeft aldus geen enkele opheldering omtrent zijn vinding gebracht. Hij blijft deze hullen in een waas van geheimzinnigheid. Vergadering van den Raad op Vrijdag 22 Maart 1935, voormiddags om 10 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering: *le notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we een schrijven van het Prov. Electriciteitshedrijf, dat door Ged. Staten is goed gekeurd hun voorstel tot verlaging van het straat verlichtingstarief. De maximale belasting per K.W.U. is teruggebracht van 150 op 100; de vergoeding voor lantaarns (on- dergr. aangesloten) van f9 op f7. idem (bovengr.) van f6.50 on 4; deze bepalingen zullen gelden vanaf 1 Januari 1935. een mededeeling van het Ministerie van Economi sche Zaken, dat het. verzoek om goedkoooe natuur boter inplaats van margarine te verstrekken aan werkloozen niet voor inwilliging vatbaar is. Het wordt, betreurd, dat de natuurboter zoo goed koop naar het buitenland eaat.. en dat er binnen de grenzen zoo veel voor moeten worden hetaald. De heer Ham gelooft, dat „het kapitaal" er tus schen zit. De heer Groen denkt dat, de minister een aan deeltje in den bofcerhandel heeft. (De Voorzitter ha mert.) een schrijven van den Minister van Sociale Za ken, dat de door hem gedane toezegging van 9 Sep tember 1932. betreffende de verbreeding van de Noorderpade, weder van kracht wordt verklaard, voorloopig tot en met 1 Juni a.s.; de werkverschaf fing. betreffende het uitbaggeren van slooten bij particulieren kan onder de reeds gestelde voorwaar den worden voortgezet, voorloopig eveneens tot en met 1 Juni a.s. De Voorzitter deelt mede. dat verzocht is te mo gen verbreeden tot de kruising met den nieuwen provincialen weg. We zaten met de sloot van de Vier Noorder Koggen; deze keurden het goed, dat de sloot door de gemeente werd gedempt en dan weer overgedragen; tevens werden eenige voorwaarden gesteld: een mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat voor het grondwerk, verhonden aan de kabeleering van het net van het P.E.N., geen sub sidie in uitzicht kan worden gesteld: een schrijven van het Prov. Electr. Bedrijf van Noordholland te Bloemendaal. dat. in verhand met de daaraan verbonden kosten, afgezien moet wor den van de kabeleering van het bovengrondsch ge deelte van het. net'als object voor werkversohnff'ng; een mededeeling van den Minister v. Sociale Zaken, dat 25 arbeiders uit deze gemeente kunnen worden tewerkgesteld bij de werkverschaffing in den Wie- ringermeerpolder; de goedkeuring van eenige raadsbesluiten en een jaarverslag. Al deze ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1934 tot een bedrag van f 16.353.96. Verhooging van belastingen. gedwongen", zegt de heer Vijn. „Nood- B. en W. stellen voor de vaststelling van een ver ordening op: a. het heffen van leges; b. het heffen van een hondenbelasting; c. het heffen van schoolgeld; d. het heffen van een belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden. Het heffen van leges. Hieruit nemen we over de nieuwe ventvergunningen: een vergunning voor 1 dag zal kosten f0.25, voor een halfjaar f2.50, voor een jaar f4. De nieuwe trouwtarieve'n zijn: Dinsdag en Vrijdag f 10, Woensdag en Zaterdag f5. Zondag en Maandag f2.50. Donderdag kosteloos. Deze verorde ning wordt aldus vastgesteld. Do heer Vijn: Noodgedwongen. Hondenbelasting. Voor een luxe hond zal f6 en voor een bedrijfshond f3 aan belasting moeten wor den betaald. De heer Vijn had voor alle honden liever f3 laten betalen; dan heeft men ook geen moeilijkheden met de kwestie: al of geen bedrijfshond. De heer Glas zegt, dat alle honden rattenvangers ziin. De heer Bossen noemt het geval dat een fox hondje 90 ratten heeft gevangen. Zoo'n hónd komt z.i. in aanmerking voor subsidie. De verordening wordt vastgesteld. Vermakelijkheidsbelastingen. Hiervan zullen worden vrijgesteld b.v. vermakelijkheden voor een liefdadig doel, godsdienstige, politieke of wetenschap pelijke voordrachten, uitvoeringen- van plaatselijke vereenigingen, om die vereenigingen in stand te houden. Wel zal de belasting geheven worden (20 pet. v. d. entréeprijs) voor bals e.d. Voor zweefmolens (met de kermis) wordt een bedrag per dag geheven (f3). idem voor luchtschommels (fl), enz. De entréebe- wijzen zullen doof de gemeente worden uitgegeven, zoodat. een gemakkelijke controle kan worden uitge oefend. De heer Schilder meent, dat het zoo te probeeren is; als het niet goed gaat, moeten we maar weer wijzigen. Ook deze verordening wordt aldus vastgesteld. De heer Vijn: Noodgedwongen. De heffingen van het schoolgeld zullen ziin: een inkomen beneden f800 blijft vrii. van f800— f900 f2.60, van f900-fl000 f3.20 enz. Van fl200-fl300 f5. van f 130011400 f5.80 enz. De progressie is betracht; maximale heffing f36. Op diens verzoek wordt per 1 Mei 1935 eervol ontslag verleend aan den heer S. de Zee, hoofd der openbare lagere school aan de Kerkelaan te Hoog woud. Aangevuld wordt de verordening op de winkel sluiting. Er is nu rekening gehouden met den zo mertijd. De koppige Vier Noorder Koggen. De Vier Noorder Koggen wenschten niet op het •-oorstel van de gemeente tot verkoop van den Gnuwerweg in te gaan. De Voorzitter heeft toen een onderhoud gehad met den Hoofdingenieur-Directeur van Waterstaat, die voorstelde, dat Ged. Staten de geschillen tusschen

Schager Courant | 1935 | | pagina 15