De Brabantsche Brief van Drê. De „Cromwell van de Woestijn". Gevolgen van den mislukten aanslag op koning Ibn Saoed. Een belangrijke uitvinding. STEEDS PER LUCHTPOST. 100.000 zwakke kinderen verpleegd. De moord op Sara Beugeltasch. Nasleep van den moord te Putbroek. Abonnementsgelden, Ulvenhout, 19 Maart 1935. Menier, We leven wel op 'n avontuurlijk weareldballe- ke teugeswoorig. Alles gaat even rap. Groeit omhoog en verdort lijk onkruid, zóó gaauw. In 't klein, in 't groot. Per stuk en in massa. Zaken, vandaag nog klein en onbekend, zijn binnen enkele jaren uitge dijd tot bedrijven van on- overzienbaren omvank. Weer enkele jaren ver- de. en ze beginnen te schrompelen. Nog even en niemaand die oe meer de plak kan aanwij zen, waar 't geweldige bedrijfsgewas eenmaal alle zon opving van den veurspoed. Met den enkelen mensch is 't al nie aanders ge steld. Vandaag hee niemaand van 'm geheurd. Mergen staat ie in alle kranten. Volgende week is ie weareldberoemd en nog even... dan schieten ze 'm dood, zóó beroemd was ie in kor ten tijd geworren. Staten! Vandaag wordt 'nen Staat gecommandeerd deur aandere Staten. Beslissen aanderen over 't wel en wee (veural: wee!) van dieën eenen staat.-.; na korten tijd deinst en rilt en beeft de heele weareld veur dieën eenen, eenmaal totaal verdrukten staat. Amico, 'tgaat alles te rap! En wa zoo rap groeit, gaat rap dood. Ilt zie da wel op mijnen akker. Niks wat zoo razend snel groeit as 't onkruid. Maar niks ok, waar 'k zoo weinig aan heb. 't Goeie, 't blijvende gedijt laankzaam. Wat lankzaam gedijt: blijft! Wat blijft.... da's goed. Veur mijn is da leste dan ok altijd den wezenlijken keur. 't Aandere is strooivuur. Vlamwerk. Daarom krijgt 't wezenlijk-goeie ok nooit „kaans" in 't leven. Waant 'n menschenleven is te kort, om 't blijvende te ervaren. „Vroeg rijp, vroeg rot", is een boerensprikwoord. zoo waar en zoo klaar as den dag! Jacht naar eere- en ridderkruizen, jacht naar re cords, overdonderen en overtroeven, da's de bezig hcid, de zenuwvretende doening van enkeling en van heele volkeren. 'tDoel is niemeer den arbeid, met as belooning de eere. 'tDoel is de eer en den arbeid daarveur 't „nood zakelijk kwaad" om daartoe te geraken. De boel staat op zijnen kop. 'k Heb op 't opkamerke, in mijn „eigen" kast, 'nen boek, 'nen vergeelden boek mee bekaanst louter prentjes. Tweehonderd staan er in. 'tZijn allegaar politieke prentjes, gemokt deur de vernuftigste en knapste politieke teekenaars, die Ne- derlaand ooit bezeten hee. 't Zijn spotternijen op de politiek van die dagen. De dagen van Dr. Abraham Kuyper, bijgenaamd „Abra ham den geweldige". De dagen van Kuyper zeg ik, van Monseigneur Schaepman, van Goeman Borgesius, van Heemskerk, Tal ma, van Troelstra zoetekensaan, enzoovoorts, en- zoovoorts. Tweehonderd spotprenten zijn in dieën boek ge busseld, veurnamelijk van den rooien spotter Albert Hahn.en van Johan Braekensiek. De spotternijen veural van dieën Hahn, zijn ge peperd en gezouten! 't Is soms zelfs wel louter peper en zout, zóó scherp 9 is de politiek verbeeld. En tochde namen van de Staatslieden hierbo ven genoemd, zijn namen die stuk veur stuk klinken as klokken. 't Zijn namen, die nog altij ons respect afdwingen, 'n Serie namen waartusschen deurschemert de groot heid, de veurnaamheid van onze Regeeringskamer uit die dagen. 'n Kamer, die was saamgesteld uit de grootste, scherpzinnigste mannen van Nederlaand. Waar politiek bedreven wier, zóó knap en scherp, dat. aanderen huilie vernuft er deur verscherpt wier. Dat er, om iets te zeggen, politieke prenten getee- kend wieren zóó puntig en geestig, da'k ze later 'n plots zag wéérdig gekeurd in ons Rijksmuseum! En toch.... toch wier op die prenten 'nen man, 'nen reus as Kuyper, afgebeeld op kluchtigste, op spottend- ste en soms op wreedste manier. In mijnen boek kunt ge'm zien as baker, as kraam vrouw, as.... zclfmoordenèèr, as aanslagpleger op „het bolwerk der Kroon", as komiek, as parvenu, enz. Wa'k daarmee zeggen wil, amico? Den teekenaar z'n prenten hangen in 't Rijksmu seum. De veurrede in dieën spottenden prentenboek wier geschreven deur Dr. Abram Kuyper zei vers. En verlejen week wier veur 't Arnhemsche gerechtshof 'nen slager tot geldboete veroordeeld, om dat ie de Tweede Kamer 'n poppenkast genoemd had! Kek, da wou ik ervan gezeed hebben g'ad. Maar genogt: 'k zou van m'n chapiter wegdwalen. Huldiging, medailles, fanfares, toespraken, over donderen en overtroeven, dat is de vraag en den eisch van deuzen tijd. Wij zijn ons doel kwijt. En dan komt ge verkeerd uit. Na 1918 snakte de weareld naar vrede, as 'nen stervende naar water. Na vijftien jaren Vredesarbeid davert de weareld onder den paradepas van de groeiende legers. Na vijftien jaren vredesarbeid zoemt de locht van vliegend oorlogstuig. We zijn ons doel kwijt gerokt. Na vijftien jaren vredesarbeid echouwen over de zeeën de donders van 't manoeuvre-geschut. Waant Alles komt verkeerd uit Engelsche staatslieden zouwen naar Berlijn trek ken om vrindschappelijk te praten. De weareld was blij mee dit veurnemen! Opgelucht en efkens gerust. Toen moest er „getroefd" worden. Da's teugeswoorig zoo den stijl. Daar wier getroefd. En nie zoo zuinig.. Zwart op wit, in 't beruchte „Witboek". Hitier kreeg 't er van in z'n keel. Zenuwkens denk ik. Hij moest die troefkaart oversnijen. Da's teuges woorig zoo den stijl. En hij voerde de Algemeene Militie in! 'tKwam weer verkeerd uit! In naam van den vrede rusten de staten d'r eigen uit ten oorlog. Maar den veurzitter van de Vredesconferenties hee den medaille. Die zijnen vredesarbeid is bekroond mee den No bel prijs veur den vrede. De Tweede Kamer 'n poppenkast? F-.iachelijk, amico! H*el de weare.d is *n Jan Klaasenspul. We speu- len er allegaar ons rolleke. Van menier Colijn tot aan dieën veroordeelden sla ger. Van den Moes tot den Dolf. Van Baldwin, (da's dieën Engelschen minister die z'u eigen altijd lot fotografeeren mee 'n pijp en die lest gezeed hee, dat „de grens van Engelaand ligt aan den Duitschen Rijn, de Noordzee en wij vur- men zooveul as den durpel tusschen Engelaand en Duitschlaand), van Mister Pijp tot aan Mesjeu Laval, allemaal spelen we ons rolleke in 't Jan Klaassenspul en we spculen ons rolleke beroerd! Waant we willen allemaal den hoofdrol speulen. Jan Klaasen. En daar is toch maar één Greta Garbo, al lijken alle gekkinnekes op heur. Daar is toch maar éénen Buziau, al doen wij allemaal komie kerig. Daar is toch maar éénen Marchand, al schrij ven wij allemaal (volgens hum) fouten. En veural daar is maar énen God, al denkt den oorlogsman èn den vredesman, dat er veur huilie allebei 'nen Lievenheer is! Neeë, wij speulen ons rolleke allerberoerdst, amico! Waant we zijn te wangunstig op den hoofdrol Jan Klaassen! Is de weareld dan 'n poppenkast, dan is 't 'n pop penkast van snert. Dan ontbrikt de Macht die aan de touwkes trekt We motten 'nen Napoleon hebben, hee 't mensch- dom geroepen. Zoetjesaan hee ieder volk zijnen eigen Nap. Ieveraans trekt er éénen vent aan de touwkes. Maar de eenige groote Macht, die de weareld beheerscht, beheerschen kan, beheerschen mót, onzen Schepper, naar wiens veurbeeld we leven moesten, die ééne Macht wordt miskend, gehoond zelfs en 't stuur van de weareld is weg. wij komen allemaal telkens verkeerd uit! Het doel missen we. Den eenen mensch wat erger dan den aandere Maar vervaagd is 't veur iedereen, zonder uitzonde rink! De weareld raakt van God verlaten. Nie God verliet ons. Wij verlieten Hem. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. „Terwijl ik hard moet werken voor mijn bestaan, moest ik enkele jaren geleden verscheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kru schen Salts aan. Ik kocht een flacon van fl.60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder één maal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 a 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu di rect te zeggen, ik ben er van af. durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te bréngen voor mijn herstel." A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewanden aan tot geregelde werking, zoodat schadelijke afvalstof fen, die de rheumatische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd wor den. De „kleine, dagelijksche dosis" zal U inwendig zuiver houden. Én in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étikel op de flacon, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. EEN NIEUWE ARABISCHE OORLOG IN VOORBEREIDING! De aanslag op koning Ibn Saoed, den heerscher van Arabië is mislukt. Hier mede is een nieuwe episode, in dit veel bewogen en avontuurlijke leven begon nen, waaruit een bijzondere V.P.B.-cor- respondent U in onderstaanden brief een en ander vertelt. ADEN, Maart. VIJFTIG duizend pelgrims, die op het oogen- blik in Mekka vertoeven, fluisterden het el kaar eerst toe, daarna droegen de karava nen het naar de verste streken werkza mer dan de korte-golfzender, die Ibn Saoed met zich voert. Op dit oogenblik spreekt geheel Azië tot in Indo-China toe er over, men trommelt het be richt in Oost-Afrika door de Rhodesische wouden: „De Wahabi-koning, Abdul Aziz III, Ign Saoed, de heerscher van Sautli Arabië, zou door drie moor denaars gedood worden. Allah heeft hem echter de hand boven het hoofd gehouden de profeet heeft hem beschermd. De moordenaars zijn gedood de koning leeft!" De koning leeft en draagt zijn hoofd 1 meter 90 hoog nog eens zoo trots! Want nu weet hij wer kelijk, dat de profeet hem heeft uitverkoren... De „Cromwell van de woestijn." Toen hij vier en vijftig jaar geleden in een woestijn hut ter wereld kwam, was zijit vader op de vlucht, zijn moeder stierf bij zijn geboorte. De Wahabieten voedden hem op en gaven hem met de kameelmelk dc orthodoxe leer vanMohammed in. Uit zijn stamboom meenden zij te kunnen opma ken, dat hij een nakomeling van den profeet was. Op deze wijze werd hij de jongste Iman, die de secte van de Wahabieten ooit gehad heeft. En deze Iman (leider) was ook de meest drieste, waarvan de geschiedenis melding maakt. Hij dronk niet, hij rookte niet. lederen dag bad hij zonder uitzondering vijf maal met het gezicht naar Mekka gericht. Hij wierp zich in het stof dezer aarde, wanneer hij tot Allah sprak, maar hij vormde in zijn kleine geboorteplaats de eerste bende samenzweerders, maakte daaruit een leger en zoo werd uit don leider der „Calvinisten van den Islam" koning Ibn Saoed, de „Cromwell van de woestijn" geboren! En 'n van God-verlaten-weareld is de hel! De hel, die we met den komenden oorlog allemaal verwachten! Allemaal, ja. Of zou er, in de diepste wildernis nog 'nen neger te vinden zijn, die daaraan twijfelt....?. Amico, 'k schei er af. 'k Mot witten. Trui is aan den schoonmaak. „Poppenkast", volgens mij. „Noodzakelijkheid", volgens Trui. Maar 'k heb, na laank sputteren den witkwast op genomen. Trui zwoegt as 'n péérd en ze doe-g-et wezenlijk nie om 'nen medaille! Wa'k ok weer erg waardeeren kan. En daarom: „saluut, 'k gaai witten! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe DRÊ. Tegen het krimpen van goederen. Bij een der belangrijkste ondernemingen op het ge bied der te.xtiel-industrie, de firma Heberlein en Co. te Watlvvill in Zwitserland, is voor het eerst in Europa een nieuwe uitvinding in toepassing gebracht, wel ke van groot belang is voor de textiel industrie. Het nieuwe procédé is het zoogenaamde sanforiseeren genaamd naar den uitvinder, den Amerikaan San- ford L. Cluett. De firma Heberleen heeft voor dit procédé alle licenties voor geheel Europa verworven en past de uitvinding in Zwitserlaid in de eigen fabrieken toe. Het sanforiseeren is een procédé om het krimpen van stoffen in de wasch tegen te gaan Reeds vroeger zijn vele pogingen op dit gebied gedaan, doch steeds zonder voldoende resultaat. Mot het sanforiseeren is het doel voorloopig voor linnen- en katoenen stof fen en tot op zekere hoogte ook voor gemengde weefsels bereikt Op wollen stoffen kan het echter nog niet worden toegepast. De firma heeft verder aan vijf andere Zwitsersche fabrieken de licentierechten voor het procédé ver kocht. In de Vereenigde Staten, Canada, en Zwit serland zijn tot nu toe ongeveer 70 machines voor het nieuwe procédé in bedrijf gesteld. Het procédé is gegrond op de gedachte, dat het krimpen der weefsels in de wasch voorkomen moet worden, doordat men tevoren de stoffen reeds laat krimpen in dezelfde mate als vroeger in het gebruik gebeurde. Het gestelde doel wordt langs mechani schen weg zonder het gebruik van chemicaliën be reikt, zoodat de kwaliteit der stoffen niet beïnvloed wordt. Zonder verhooging. Naar men ons van officieele zijde mede deelt, zullen alle brieven en briefkaarten met buitenlandsche Europeesche bestemming, in gang 1 April e.k. zonder extra lucht recht met de van Nederland uitgaande luchtdiensten en de daarop aansluitende in ternationale luchtverbindingen worden ver zonden. Zooals vanzelf spreekt, alléén in dien daardoor bespoediging in de overkomst wordt verkregen. De man waartegen Lawrence het aflegde. Voor Saoed den troon van Arabië besteeg was hij vluchteling, samenzweerder, opgejaagd rebel, maar toch in elke situatie een man van de woestijn, die geen vrees kende. Hij was het, waartegen majoor Lawrence, Engelands „vertegenwoordiger" in Arabië het moest afleggen. De „ongekroonde koning van Arabië" zooals men Lawrence noemde, moest voor dit kind van de woestijn de vlag strijken. Toentertijd wjst de wereld verder nog niets van hem. Eerst in 1924 dook hij uit de duistere hoeken der woestijn op; hij kwam op snelle kameelen naar Mekka, Jeddah en Merina gereden en verjoeg koning Hoessin, die verder in vergetelheid geraakte. Wie betaalt de geweren? Tegenwoordig weet men, dat in de jaren 1917 tot 1923 Ibn Saoed, de groote onbekende, 542.000 pond sterling van Engeland kreeg, als ondersteuning, waarmede hij zijn guerilla financierde. Een guerilla, die op steeds groot eren voet werd gevoerd en waar aan hij zooveel macht heeft kunnen ontleenen, dat Engeland nu bij hem mooi weer moet spelen. Hoe heeft hij gelachen, toen de Britsch-ïndische regeering hem in Januari van dit jaar een nota toe zond van 31.437 p. st. voor na 1923 geleverde gewe ren en munitie. Hij heeft gelachen en het in de we reld bekend gemaakt Maar betaald heeft hij de rekening niet De man met 153 vrouwen. De heerscher der woestijn haalt op het oogenblik weliswaar vliegtuigen, tanks, moderne wapens en radio in zijn land, maar hij dwingt tevens de ge leerden, die in zijn dienst treden, zich aan de zeden en gewoonten van den Islam te onderwerpen. Op dit punt is hij onvermurwbaar en kent hij géén ge nade. Maar hij heeft er dan ook niets tegen, wan neer elk van zijn onderdanen de vier vrouwen heeft, die de profeet „als een zoete last" heeft aan bevolen. ïntusschen is het alom bekend, dat Ibn Sa oed er 153 heeft! Hij volgt echter te getrouw de wet ten van den profeet, dan dat bij er tegelijkertijd meer dan vier zou hebben. Hij laat zich daarom heel gemakkelijk en zonder veel moeite weer scheiden. Bloed bij de Kaüba. Toen Ibn Saoed in 1924 Mekka veroverde, heeft hij er veel bloed doen vloeien. Na dien tijd heeft, hij er echter wel degelijk opgepast, dat er in de heilige stad geen druppel bloeds meer is vergoten! Nu ech fer is het toch gebeurd en heeft de Kaaba, de he lige zwarte steen, die geen bloed zien mag, den grooten heerscher aan zijn voet bijna zien dooden Rn de schuld daarvan zijn de Zeidis, die men bii den aanslag meteen heeft doodgeschoten, onderda nen van den Iman van Jemen, het stamhoofd, aan wien Ibn Saoed het vorige jaar in een zes weken durenden oorlog de provincies Nairan en Asir ont nam. Ibn Saoed liep met 50.000 geloovigen, precies als 'ij gekleed, met plechtige schreden om den Kaaba. Niemand dacht er aan bloed of moord Nu nu het gebeurd is zal Ibn Saoed zijn zwaard weer voor den profeet en zijn land trekken. Dc heerscher der woestijn zal een nieuwen oorlog beginnen. De naaste toekomst zal het ons leeren Op Donderdag 14 Maart zijn wederom een aantal zwakke schoolkinderen toegelaten in de koloniehui zen van het Centraal Genootschap te Egmond aan In 1905 begon het genootschap zijn zegenrijk werk met 12 kinderen uit Baarn, Doctinchem en Hooge- zandSappemeer. Thans zijn ruim 450 afdeelingcn over het land ver spreid, die voor de uitzending van jaarlijks ruim 7000 kinderen zorg dragen. Gerekend van de eerste uitzending in 1905 af, trad op 14 Maart het 100.000ste zwakke kind de gastvrije vacantiekolonie binnen. Het bestuur van het genootschap wil deze heug lijke gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij gaan. Wel noopt de ongunst der tijden tot groote so berheid, maar wie zou de zwakke jeugd één enkele zonnige dag willen onthouden? Op een nader te bepalen dag in April zal in een der koloniehuizen een bijzonder prettige stemming heerschen: onder het genot van zang en versnape ring zal aan het 100.000ste kind een blijvend aan denken geschonken worden, evenals aan het eerste kind van het tweede honderrdduizendtal. Er zijn zooveel kindervrienden in den lande: nim mer is vergeefsch een beroep op hun beurs gedaan, waar dit het welzijn van het zwakke schoolkind aanging. Hier is nu een mooie gelegenheid. Meer en meer wordt er van de open lucht ge profiteerd en het genootschap heeft reeds bij ver schillende van zijn koloniehuizen lighallen doen bou wen, waardoor het zelfs bij gure dagen mogelijk is, het zwakke kind, beschut tegen de al te ruwe vlagen, zoo lang mogelijk van de buitenlucht te laten genie ten. Bij het koloniehuis „Zwartendijk" is er reeds een; bij het koloniehuis „Kerdijk" is wel nieuw terrein aangekocht, maar een lighal is er nog niet. Het Hoofdbestuur zou het nu zoo heerlijk vinden, als de vele vrienden van het Centraal Genootschap ter gelegenheid van de opneming van het 100.000ste kind een bijdrage zouden willen schenken voor de oprichting van zulk een lighal. Men kan dat doen door een storting of een over schrijving op de postgiro-rekening van „Het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings en Vacan- tiekolonies", onder no. 130427, Egmond aan Zee. Zoo wel kleine als groote giften zijn van harte welkom. RECHTBANK. Verdachte tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den 21- jarigen E. P., die op 27 Augustus van het vorige jaar de 8-jarige Sara Beugeltasch in een bananen- pakhuis aan het Waterlooplein heeft vermoord, tot venslange gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, dat hier slechts levens lange gevangenisstraf kan worden opgelegd, gezien de ernst van het misdrijf. Ook het O.M had na een uitvoerige behandeling met gesloten deuren levens lange gevangenisstraf tegen den verdachte geëischt. De psychiaters hadden den man verminderd toe rekeningsvatbaar verklaard. Een civiele vordering tegen den jachtop ziener toegewezen. De Arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft vonnis gewezen in de zaak van J. F. Wehrens, vader van een der slachtoffers van den geruchtmakcnden moord te Putbroek-Echt in de maand November 1931, waarbij vier personen van het leven werden be roofd. Deze J. F. Wehrens had een eisch tot schadeloos stelling ingediend tegen den veroordeelden jachtop ziener van der Elzen, eventueel tegen diens werkge ver Jhr. Van Aefferden, aangezien de vermoorde Frans Wehrens, zijn zoon. tevens de kostwinner van het gezin was geweest. Zijn eisch tot schadeloos stelling was opgemaakt tot een bedrag van f 14.000. De Civiele Kamer der rechtbank heeft heden be sloten, dat van den Elzen en eveneens zijn werkgever verplicht zijn, de geleden schade te vergoeden, doch deze schade is bepaald op f 1000. Tot betaling der schadelooss*elling is Van den Elzen en, zoo deze niet betalen kan, Jhr. Van Aefferden veroordeeld. Betaling le kwartaal 1935. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver. zoek het abonnementsgeld dei Schagex Courant over het eerste kwartaal 1935, ten bedrage van fl.80 (voor Courant met Zondagsblad f 2.53) vóór T April a.s. aan ons Bureau te betalen, door middel van schrij ving postwissel óf op onze postrekening No. 23339. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- Beid aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieawe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1935, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datnm wordt beschikt met fO.14 erhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor De Prins is het bedrag f2.13 Voor Het Nieuwe Modeblad 11.50 Voor Gracieuse f 2.15 Vooz Panorama f 2.60 Voor Het Leven f 2-50 DE ADMINISTRATIE.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19