Simon en Eden te Berlijn aangekomen. KHKEIl i$ K0jW>En uj CLOECK Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Hedenmorgen ontmoeting met Hitier. Op Schiphol. VROUW VERMOORD IN DEN HAAG. De zandstorm over Amerika. HOTELBRAND TE CH1CAG0. Zes dooden. Brand te Beverwijk. Ernstige vechtpartij te Helmond. Grondwetsherziening in Polen. De aardgas-uitbarsting bij Weenen. Visscbersbooten in nood. Plaatselijk Nieuws. Selectiewedstrijden Turnkring Hollands Noorderkwartier. Maandag 25 Maart 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9686 Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De ontmoeting op het vliegveld Schiphol te Amsterdam. - Diplomatiek stilzwijgen.' BERLIJN. 25 Maart (V.D.) De Engelsche minister van Bnitenlandsche Zaken, Sir John Simon, en de Lord-grootzegelbewaarder, Eden, zijn Zondagmiddag om half zes per extra- vlieg-tuig der Imperial Airways geland op het vliegveld van Berlijn, Tempelhof. Bieden, Maandagmorgen om half elf zul len de besprekingen met Hitier beginnen. Duizenden hadden zich in.de buurt van het vlieg veld opgesteld, terwijl het ook op de voor toeschou wers bestemde ruimte van het vliegveld zeer druk was. Ter begroeting waren o.m. aanwezig: de Britsche ambassadeur, Sir Eric Phipps met het personeel der ambassade; de Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, baron von Neurath met Dr. Meissner als per soonlijk vertegenwoordiger van Adolf Hitier, en de staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, prins von Bulow. Ook de pers was bizonder druk vertegenwoordigd. De eerste die het vliegtuig verliet, was Sir John Simon. Hij sprak allereerst eenige woorden met von Neurath en onderhield zich vervolgens met Sir Eric Phipps, de staatssecretarissen en overige autoriteiten Na Simon verliet Eden het toestel. Ook de lord- grootzegelbewaarder sprak met verschillende heeren. Nadat nog verschillende foto's waren genomen, be gaven de ministers zich met de gereedstaande auto's naar Hotel Adlon. In den eersten wagen, namen de beide minister van Buitenlandsche Zaken plaats. Sir John Simón en Eden hebben zich met de Duit sche regeeringsautoriteiten naar de Engelsche am bassade begeven, waar de heeren gemeenschappelijk de thee gebruikten. In de Wilhelmstrasse, zoowel als voor Hotel Adlon en Unter den Linden stond het zwart van menschen Londen: Voor zijn vertrek van Croydon ver klaarde Simon: „Ik verwacht geen plotselinge resul taten. De problemen zijn daarvoor te omvangrijk en te moeilijk. Wij zullen met inspanning van al onze krachten vechten om 't doel, d.i. vrede op aarde en goede wil onder de menschen." 'Amsterdam: De Britsche Minister van Bui tenlandsche Zaken Sir John Simon is gistermorgen te 12.20 uur met een speciaal vliegtuig van de Im perial Airways op doorreis naar Berlijn, waar hi) te zamen met den Britschen Lord-zegelbewaarder Eden besprekingen met de Duitsche Rijksregeering zal voe ren over den internationalen toestand in verband met het door Frankrijk en Engeland voorgestelde lucht- pact en met het besluit der Duitsche regereing tot wederinvoering van den militairen dienstplicht, op Schiphol geland. Bijna tegelijkertijd arriveerde een tweede toestel van de Imperial Airways uit Parijs, met aan boord den Lord Privy Seal Eden, die daar Zaterdag besprekingen met de Fransche regeering heeft gevoerd. Zooals te verwachten was bestond er voor de zeld zame ontmoeting van twee Britsche ministers op Nederlands eerste luchthaven groote belangstelling, vooral van de zijde van de pers en te meer, waar de oogen der geheele wereld gericht zijn op de beide Engelsche staatslieden, die te Berlijn besprekingen gaan voeren die van de grootste beteekenis kunnen zijn voor het wel en wee der geheele wereld en waar van, naar veler meening, de kwestie van oorlog of vrede voor Europa kan afhangen. Natuurlijk ontbrak ook het leger persfotografen en filmoperateurs niet, evenmin als de A.V.R.O., die met de microfoon aan wezig was om een radioreportage op wasplaten vast te leggen. Te 12.20 uur raakten de wielen van het eerste vliegtuig met Sir Simon den grond en rolde het naar het stationsgebouw, waar zich reeds een groep je autoriteiten, jonrnalisten en persfotografen verza meld had. Terwijl allen zich nog rondom Sir John Simon verdrongen, was het vliegtuig uit Parijs eveneens voor het stationsgebouw aangekomen en was Minis ter Eden en de hem vergezellende heeren uitgestapt. Sir John en Eden drukten elkaar hartelijk de hand en een algemeene begroeting en kennismaking volgde. Nog voordat het gezelschap het stationsge bouw had bereikt, waren do beide Britsche Minis ters aangeklampt door de nieuwsbeluste journalisten en hadden zij al eenige malen voor de lensen van film-operateurs en persfotografen geposeerd. Maar een verklaring aan de pers over de kwesties, die de aandacht der geheele wereld gevangen houden? Eden verklaarde, daar eerst met Sir John over te moeten spreken en Sir John schudde aanvankelijk het hoofd, doch verklaarde, alvorens het platform te verlaten, zich bereid een enkel woord te willen zeggen, mits de heeren van de pers zich in een halyen cirkel om hem heen wilden scharen. Dat geschiedde. Onder schier ademlooze stilte, potlooden en blocnote's ge reed; van welke wereldschokkende verklaring zou de N.ederladnsche pers de primeur krijgen? En Sir John sprak, beminnelijk en glim lachend: „Mijne Heeren, ik wensch te zeggen dat mijn collega Eden en ik zeer verheugd zijn elkaar te ontmoeten op dezen vriendelij ken, Nederlandschen bodem. Hij komt van Pa rijs en ik kom uit Londen en nu gaan we samen naar Berlijn, maar eerst gaan we hier lunchen." Er klonk een kreet avn teleurstelling. Was dit alles? „Hogen we U eenige vragen stel len?" werd er geroepen. „U mag geen vragen stellen", was het gedecideerde antwoord van den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken. En zoo is het gebleven. De Britsche gasten hulden zich over de di plomatieke aangelegenheden in een diplo matiek stilzwijgen en op een schriftelijk ver zoek van de journalisten om een kort onder houd na afloop van de lunch antwoordden zij met een verwijzing naar het gisteravond te Parijs uitgegeven communiqué over de be sprekingen van Eden met de Fransche mi nistère. Nadat het Engelsche gezelschap geluncht had, werd eveneens het stationsgebouw in oogenschouw geno men, de reusachtige „Arend" werd op een afstand bewonderd en de Engelsche heeren stelden verschil lende vragen over de Nederlandsche luchtvaart en over den aankoop van Douglas-vliegtuigen door de K.L.M. Te kwart voor twee nam men reeds weer afscheid van het platform, waarbii met behulp van de luidspreker-installatie verschillende vroolijke marschen werden ten gehoore gebracht. Als laatste attentie weerklonk, onmiddellijk voordat de passa giers voor Berlijn zouden instappen, het „God save the King" over het veld, waarna nog eenige handen gedrukt' werden en de zes Engelschen plaats namen in het toestel. De motoren sloegen aan. en het duur- de een vijftal minuten alvorens zij voldoende-waren warm ge.loopen, zoodat het 13.50 uur was toen de „Delia" wegtaxide en zich in del ucht verhief, op weg naar Berlijn, waar de inzittenden een zoo be langrijke taak hebben te vervullen. Nederlandsche gelukwensch voor Simon en Eden. Den Haag. De Nederlandsche regeering heeft den beiden Engelschen ministers Simon en Eden bij hun aankomst gistermiddag op Schiphol telegrafisch een goede reis naar Berlijn gewenscht. De vermoedelijke dader aangehouden. - Hij weigert echter te spreken. Den Haag, 25 Maart. Zondagavond te omstreeks elf uur is in het perceel Naald- wijksche straat nummer 103 een moord ge pleegd op het 21-jarige meisje W. G. O. Het meisje, dat omgang had met den on geveer 24-jarigen monteur J. d. G., werd, toen zij Zondagavond de deur van het huis open deed, om den man binnen te laten, door de zen direct met een scherp voorwerp aange vallen en zoodanig in den borst gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. Toen de Eerste Hulpdienst ter plaatse arriveerde, kon men slechts den dood constateeren. De dader vluchtte, doch werd spoedig door de po litie aangehouden. Hij weigert inlichtingen te ge ven. Hij heeft ook zijn naam niet willen opgeven. De politie heeft evenwel aanwijzing den vermoede- lijken dader te pakken te hebben. De commissaris van politie, de heer Kramer, heeft de zaak in onder zoek. Als toevallige Inzonderheid kan worden medege deeld, dat enkele jaren geleden in hetzelfde perceel een vrouw, eveneens door een bezoeker van het leven werd beroofd. In de buurt ontstond eenige beroering. Groepjes personen stonden het geval te bepraten, waarbij ook het vorige misdrijf in herinnering werd terugge bracht. De dader een vroegere verloofde van het slachtoffer? Volgens de omwonenden zou de aangehoudene met l het slachtoffer verloofd zijn geweest. Reeds in den vooravond was hij in de omgeving van het perceel Naaldwijkschestraat 103 gezien, De laatste maal had hij tegen het raam getikt, waarop mej. Van O. de deur had geopend. In het kleine portaal zou hij daar op onmiddellijk de doodende steek hebben toege bracht, waarop hij het mes had weggeworpen en de vlucht had genomen. De veldgewassen zoo goed als verloren. DENVER, Colorado: De zandstorm, welke onlangs Jjoven dezen staat heeft ge woed, heeft zulk een groote schade aange richt, dat alleen reeds 95 van de te velde staande tarwe als verloren wordt beschouwd. CHICAGO, 24 Maart (V.D.): Te Chicago is in een nachtclub brand uitgebroken. Er ontstond een paniek onder de gasten, een tachtigtal, toen brandende papieren guirlan des den uitgang versperden. De vluchtende bezoekers verdrongen zich hij dezen uitgang, trokken elkander de klee- ren van het lijf, terwijl eenige personen in hnn bezorgdheid met elkander slaags raak ten, waardoor zij min of meer ernstig wer den gewond. Zes personen zijn aan de opgeloopen brand wonden bezweken. SIR JOHN SIMON. Sigarenfabriek door het vuur aangetast. Bovenverdieping nitgebrand. Beverwijk. Een felle brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in de sigarenfa briek van de firma Wagter te Beverwijk. Bij de ontdekking had de brand reeds een bedui dende omvang aangenomen en bleek de bovenver dieping in lichter laaien te staan. De brandweer had over drie stralen op de motorspuit de beschikking en moest allereerst haar aandacht schenken aan het belendende huis op de hoek Jan Alsweg-Baanstraat. straat. Gelukkig kon uitbreiding van den brand worden voorkomen. De bovenverdieping van de fabriek is geheel uitgebrand. De groote voorraad sigaren, wel ke zich in de droogkamers bevond, werd een prooi van het vuur, terwijl een aanzienlijke hoeveelheid ruwe tabak door het bluschwater waardeloos werd. De aangerichte schade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Elkaar leelijk toegetakeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond op den Zuid Koninginnewal te Helmond een vechtpar tij tusschen H. Pellings en een zekeren Van Veghel. Van V. trok hierbij een mes en duwde P. hiermede in den rug. P. wist hem het mes echter te ontnemen. Er vielen toen nog enkele klappen, waarna men zich naar huis begaf. Terwijl P. die in gezelschap van zijn broer was, de Dijkstceg in ging. werd hij wederom aangevallen door Van V.. die zich intus- schen gewapend had met een hakbijl. Van V. wil de hiermee P. op het hoofd slaan, weerde den slag af, doch werd hieihij aan de schouders en de han den geraakt. Bovendien trok P. een mes en ging Van V. hiermede te lijf. Van V. liep ernstige sneden in het gelaat en in den hals op. De broer van den aangevallene, die te hulp was gesneld, liep even eens een wonde aan de handen op. De gebr. P. heb ben V. daarop meegenomen naar een dokter, die overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Nadat aangifte bij de politie was gedaan, werden de drie personen naar het St. Anthonius Gasthuis vervoerd. De gebr. P. werden na verbonden te zijn, weer ontslagen .Van W. werd opgenomen en is Zondagmiddag op eigen verzoek naar huis ver voerd, ofschoon opname gewenscht bleef. Van V. is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Door den Landdag aangenomen. Warschau. Na besprekingen, die twaalf uren duurden, heeft de Poolsche Landdag definitief den tekst der nieuwe grondwet aangenomen met 260 stemmen (die van het regeeringsblok) tegen 139 stemmen en 42 onthoudingen. Zooals hekend wor den in de nieuwe grondwet aan het staatshoofd be langrijke prerogatieven toegekend, terwijl het parle ment zijn wetgevende en controleerende functies be houdt. Weenen. De aardgasuitbarsting in Enzersdorf hij Weenen is nog toegenomen in kracht. De boor toren is op enkele peilers na vernield. De machine installaties zijn zwaar beschadigd. Men gelooft dat de laatste peiler van den boortoren niet lang meer zal kunnen standhouden tegen het ontzaggelijk ge weld der gasmassa's, en spoedig zal instorten. De hoogte van de gaszuil bedraagt thans 100 meter. Steenen van een zwaarte van honderden kilo's wor den de lucht ingeslingerd. De omgeving is kilometers in den omtrek bedekt met een groenachtig kleffe kleilaag. De schade op de velden aangericht, kan thans nog niet worden geschat, De schade, die alleen reeds door de verloren gashoeveelheden geleden wordt, wordt tot dusverre geschat op 200.000 schellin gen. Daarbij komt dan nog de waarde van de ver nielde installatie. In den loop van gistermiddag waren tienduizen den nieuwsgierigen uit Weenen naar Enzersdorf ge komen, waar zij slechts door een krachtige afdee- ling gendarmes op veiligen afstand van de plaats der uitbarsting konden worden gehouden. Naar de bladen mededeelen, zouden de ingenieurs en arbeiders de met levensgevaar verbonden po ging wagen, het gas af te sluiten. Storm op de zee van Azoif. Moskou. (V.D.) Uit Taganrog wordt gemeld, dat ten gevolge van een sterken noordoostelijken wind 120 visschersbooten op de Zee van Azoff zijn afgedreven. Door te hulp snellende stoomschepen konden slechts 18 der vaartuigen worden opgesleept Door den storm moest het zoeken naar de overige gestaakt worden, terwijl ook een vliegtuig in ver band met de invallende duisternis niets heqft kun nen waarnemen. Men vreest, dat een groot deel de zer scheepjes, die slechts kustvaartuigen zijn, den storm niet te boven zullen komen. EEN NIEUW MACHINEGEWEER. Vijftienhonderd kogels per minuut De Engelsche soldaat Bagnall, van beroep electri- cien, heeft een electrische mitrailleuse uitgevonden, welke tot 1500 kogels per minuut kan schieten. SNEEUWSTORMEN IN MIDDEN-AZIë. Moskou. Volgens een bericht uit Krasnowodsk woedden daar heftige sneeuwstormen, waardoor de verbindingen zijn verbroken. Lange petroleumtrei- nen hebben in het vrije veld halt moeten houden. Tweeduizend arbeiders zijn gemobiliseerd om dp wegen vrij te maken. VERPLEEGSTER AANGEREDEN. Te Bakkum is gister een verpleegster. Met van Wieringen, die zich op haar motorrijwiel in de rich ting Castricum begaf, in een scherpe bocht aangere den door een auto. De verpleegster werd met een gecompliceerde beenfractuur en een armbreuk op genomen en vervoerd naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar. Zondagmiddag werden in het gem. gymnastieklo kaal te Schagen de officieele selectie-wedstrijden ge houden voor den return wedstrijd Hollands Noorder kwartier tegen Westfriesland. Gekozen werden: le. voor de damesploeg: G. Snooij, M. Kossen, M. Plantinga, P. de Jager, A. de Graaf, T. de Wit, J. Swart, M. Kranenburg en T. Metselaar. Reserve: G. Ens, M. den Das en C. van Eten. 2e. voor de heerenploeg: J. Molenaar, B. Hoff- mann, C. Met, P. Langedijk, Jto. van Hout,, J. Wit, A. Nottelman, K. Kossen en A. Langereis. Reserve: W. Keetman en K. Waiboer. Naar wij vernemen verkeert de Turnkring Holl. Noorderkwartier in een minder gunstige conditie, doordat de betrokken deelnemers nimmer in ploeg- band hebben geoefend. Drie Zondagen zijn besteed aan het samenstellen van de ploegen. Ö.i. was het beter geweest eerst eenige oefeningsrepetities vooruit te houden en daarna de ploegen definitief samen te stellen. Wij hopen echter op de routine der turn sters en turners en twijfelen er niet aan, of deze wed strijd zal beter eindigen dan de vorige keer in West- Friesland. Ons werd nog medegedeeld, dat de Turnkring West- friesland gehandicapt is, doordat een der beste hee renleden een ongeluk is overkomen. Niettemin kun nen wij van deze ploeg een goede en sportieve wed strijd verwachten. AANBESTEDING. Door de Banne enden Polder Schagen werd Za terdagmiddag aanbesteed, onder Schager aannemers het onderhoud voor 1935 van de Tjaarsdorperbrug. De uitslag was: G. Koning f 595; A. Bakker f 567, Th. Boekei f 542; Fa. Blaauboer en v. d. Hoven f 540; E. Spreeuw f 530; J. v. Stipriaan f 494; F. Schotten f 480. De begrooting was f 465. Het onderhoud is ge gund aan den laagsten inschrijver. GYMNASTIEK. Bij de te Alkmaar gehouden wedstrijden behaalde de Chr. gymnastiekver. Excelsior (directeur de heer P. Timmerman, één 2e en 3 derde prijzen. GEMEENTE SCHAGEN. Gdboren: Leontine Maria, dochter van Leijten Leonardus Johannes en Boercboom Dina Maria. Getrouwd: Boogaard, Simon Nico en de Beer Anna. Overleden: Lutjenkossink Janna Geertruida, oud 65 jaren, weduwe van Gribbroek Johan. POLITIE. Verloren: een dekkleed; een horloge in armband. Gevonden: een bumper; een rozenkrans.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1