Berlijnsche discussie Be groote crisis ie België Geen resultaten te Berlijn. Het officieels communiqué. Hongersnood in het Jangtse-gebied. Duizenden guldens verduisterd. De aardgasbron bij Weenen gestopt. KIJKEIl sKMPEIU (L0E(K Uit den koepel van de kerk gevalbn Hitier doet geen toezeggingen Woensdag 27 Maart 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N'.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. Na. 968. Int. Telet No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERThN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsw inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekent „De onderhandelingen geleid tot een vol- komen opheldering van de weder- zijdsche .standpunten." BERLIJN. Gisteravond om kwart voor zeven zijn de DuitschEngelsche besprekin gen tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, den lord-grootzegelbewaarder Anthony Eden, den „Fuehrer" en rijkskanselier en den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neurath die in tegenwoordigheid van den Britschen ambasadeur, Sir Eric Phipps en den gevolmachtigde voor de ontwapenings vraagstukken, von Ribbentrop, gedurende de laatste twee dagen hebben plaats gevonden, beëindigd. Het officieele communiqué. Na afloop heeft Sir .Tohn op het Britsche gezant schap een communiqué voorgelezen aan de daar ver zamelde journalisten. Het luidde als volgt: De EngelschBuitsche besprekingen ge voerd tusschen Simon, Eden, Hitier en von Neurath, in tegenwoordigheid van den Engel schen gezant Phipps en von Ribbentrop, wel ke gedurende de laatste twee dagen hebben plaats gevonden, zijn vanavond geëindigd. Behandeld zijn de onderwerpen neergelegd in het Engelsch—Fransche communiqué van 3 Februari. De onderhandelingen zijn op zeer openhartige en vriendschappelijke wijze ge voerd en hebben geleid tot een volkomen op heldering van de wederzijdsche standpunten. Vastgesteld werd, dat het doel van de poli- tick van beide regeeringen is den Europee- schen vrede te verzekeren en te versterken door 't bevorderen van internationale samen werking. De Engelsche zoowel als de Duitsche ministers zijn zeer bevredigd ten aanzien van het nut der directe onderhandelingen, die zijn gevoerd. In bovenstaand communiqué wordt inderdaad over een resultaat niets gezegd, maar deze besprekingen, waarvan het informatorisch karakter steeds op den voorgrond is geplaatst, konden ook in het beste ge val geen onmiddellijk formuleerbaar resultaat heb ben. In het slechtste geval echter zou nochtans het houden van deze besprekingen in alle geval veel nut tiger zijn dan in het geheel geen besprekingen. Daar over heerscht hier slechts één meening. Welk nuttig resultaat, hetzij een positief of eerder negatief moge zijn gewenscht, de besprekingen hebben gehad ,is thans nog niet uit de vermeende wisseling in de gelaatsuitdrukking van Sir John Simon af te leiden (die de lceeren, dat hij te zien was, steeds een eenigs- zins zuurzoet en blijkbaar welwillend bedoeld lachje toonde), maar zal waarschijnlijk eerst over eenige dagen min of meer kunnen worden overzien. Belangstelling in de Wilhelmstrasse. Voor de Rijkskanselarij en het propaganda-minis- terie had zich in den loop van gisterochtend, zooals altijd op politiek belangrijke dagen, een groote men- schenmenigte verzameld om althans iets mee te ma ken van de historische gebeurtenissen, die zich daar afspelen. Om kwart over tien waren de besprekin gen begonnen. Tegen half twee verschenen de Engelsche minis ters in den voortuin van de Rijkskanselarij. De in middels aangetreden eere-compagnie presenteerde het geweer en met twee auto's reden de Engelsche gasten naar de Britsche ambassade. Ook daar had zich een groote menschenmenigte verzameld en de Duitsche ministers en andere autoriteiten, die bij de ambassade arriveerden om deel te nemen aan de aangeboden lunch werden luide toegejuicht. Na half twee scheen het laatst de auto van Hitier, die een ovatie in ontvangst moest nemen. Den geheelen middag bleef het zeer druk bij de Britsche ambas sade, totdat tegen 3 uur Hitier weer verscheen, kor ten tijd later gevolgd door de andere Duitsche gas ten en weldra ook door de Engelsche ministers. Vertrek van Simon en Eden. Simon vertrekt hedenmorgen per vliegtuig naar Londen, Eden heeft vannacht zijn reis naar Moskou reeds aangevangen. Maisky, de Sowjet-ambassa deur te Londen, vergezeld hem daarbij. Britsche ministers zeer voldaan? Berlijn. Men meent te weten dat de Britsche ministers zeer voldaan zijn over het resultaat der Berlijnsche besprekingen. Men legt er nadruk op, dat er nooit sprake van is geweest, om tot een accoord te komen. De speciale Havas-correspondent meldt echter uit Berlijn, dat gisteravond in de omgeving der Brit sche delegatie werd verzekerd: „Wij zijn vandaag precies even ver, als wij acht dagen geleden waren." Gisteren lieten de discussies over het Oost- en het Donau-pact eenige hoop. Vandaag werd het mili tair probleem aangeroerd en is de atmosfeer ver somberd. Daily T'elegraph meldt, dat de Duitsche eischen belangrijke concessies inhouden. De minimum eischen van Duitschland zouden zijn strijdkrachten, welke 50 sterker zijm dan de Fransche. Men verneemt, dat Hitier tijdens de besprekingen op kaarten de legerstorkten zou hebben aangegeven van de Duitsche nabuurstaten, waarbij hij bizonde ren nadruk zou hebben gelegd op de Sovjet Russi sche wapening. Twaalf millioen menschen lijden gebrek. In de Jangtse-vallei heerscht hongersnood als gevolg van de langdurige droogte in het afgeloopen jaar. Volgens de uit den aard der zaak gelukkig vermoedelijk overdreven be richten, zouden 12.000.000 menschen daar hongerlijden. Te Nanking leven 10 a 20.000 menschen uit sluitend van liefdadigheid. In en om Nanking zijn de gevallen van sterfte door honger tal rijk. De ongelukkige menschen eten zelfs een soort soep, die zij aanmaken met vollersaar- de. Fraude bij een botercontroiestation. - Bosk- hcuder misbruik van het vertrouwen gemaakt. Dezer dagen is bij een van de boter controlestations welke bij de uitvoering der steunmaatregelen in 't belang van den zuivel, door de regeering zijn inge schakeld, een verduistering ontdekt, welke door een boekhouder gepleegd werd en vele duizenden gul dens bedraagt. De boekhouder,, een zekere van B., genoot een ver trouwenspositie en was uitstekend bekend •met, bet werk, dat hij te verrichten had. Het is echter ge bleken, dat hij op zeer geraffineerde wijze gelden ten nadeele van het botercontroiestation verduis terde. Hij schijnt begonnen te zijn met kleine bedragen, welke echter allangs grooter werden. De regeering oefent echter op alle organen, die direct of zijdelings betrokken zijn bij de uitvoering van crisismaatregelen een scherpe controle door middel van den crisis-accountantsdienst. Deze dienst gaat de administraties van alle crisis- instellignen op onbepaalde tijdstippen zeer nauwkeu rig na en zoo kon ook deze verduistering niet lang onder, den dekmantel blijven. Een der accountants van den dienst bemerkte, de onregelmatigheden in de boekhouding en zoo kwam het misdrijf aan het licht. Naar werd verzekerd, kunnen de verduisterin gen slechts in het tijdsvedloop van eenige maanden gepleegd zijn. De man is door de politie aangehou- Ween en: De uitstrooming van aardgas te En- zersdorf bij Weenen is tot staan gekomen. De aard gasbron is gestopt. Dinsdagmorgen werd het boorgat tot een diepte van 20 meter met beton gevuld. De stalen buizen moesten prijsgegeven worden. Of een nieuwe boring in de nabijheid zal worden begonnen, is nog niet zeker. De schade moet onge veer 200.000 shilling bedragen. GEEN OPLOSSING MOGELIJK? Naar aanleiding van de benoeming van Van Zeeland tot Minister-President vaiï België, schrijft onze correspondent de volgende brief over den ernstigen cri sistoestand in Beigië, waarvan de be strijding en verbetering als eerste punt op het programma der nieuwe regeering voorkomt. Brussel, 26 Maart (V.P.B.) De huidige politieke en. economische toestand van België is slechts tc begrijpen, indien men hem be schouwt in verband met de keten van crisis-ver schijnselen, waardoor dit vroeger zoo welvarende lancl sedert omstreeks jaar wordt bezocht. Met af treden van het Kabinet-Theunis was niets anders dan een gevolg van den onafgebroken stijgenden eco- Domischen nood en de uitwerking daarvan op finan cieel en sociaal terrein. België, dat na zijn afscheiding van Holland voor meer dan 100 jaar met zijn steeds uitgebreiden export en internationale financieels- bemoeiingen steeds meer de grenzen van zijn eigen marktgebied had over schreed, werd op economisch gebied gerekend onder de allereerste mogendheden der wereld. Dit feit, dat vroeger'een geregelde bron van groote rijkdom was. werd België echter tot verderf toen de afsluiting der landen onder den druk van de wereld crisis steeds scherper en de wereldhandel steeds ge ringer werd. Sindsdien moet België met alle kracht voor zijn bestaan vechten. Het moet terwille van zijn exporthandel een moorddadige deflatiepolitiek voeren, die een reeks van crisissen en gevaren ten gevolge had. Slechts de hoop op de steeds weer beloofde hulp van Frankrijk kan tot nog toe de verschillende stroomingen, die zich tegen de regeering keerden, onderhouden. Toen in November van het vorig jaar de laatste aanval op de Belga plaats, vond, kreeg België inderdaad directe en indirecten steun van Nederland, Frankrijk en de Vereenigde Staten; maar dit was ook de laatste maal, dat het Ministerie-Theu- nis werd gered. De arbeiders van verschillende rich ting op politiek en godsdienstig gebied waren één in hun verzet tegen de regeering; de provincie Luik kondigde openlijk de sabotage der regeeringsmaat- regeleri aan en Theunis trachtte zijn positie nogmaals te behouden door de instelling van een „nationale commissie voor den arbeid." Maar reeds spoedig daarop traden de sociaal-de mocraten daaruit, werkloosheid en nood stegen ver der en de val van het Engelsche pond bracht de beslissing. Nogmaals zocht men redding te Parijs. De uitslag van het bezoek van Hij mans met drie andere mi nisters, die de Fransche regeering met allen nadruk den bijna hopeloozen toestand uiteenzetten, was echter meer dan bedroevend. Frankrijk bleek de handen vol te hebben met zijn eigen zorgen in bin nenland en koloniën en zijn internationale verplich tingen in alle deelen der wereld. Het kon dan ook geen positieve toezegging van handels- of financieel-politieken aard doen; zelfs on voorwaardelijke steun van de Belgische franc werd geweigerd. Er kon niet meer worden bereikt dan de toezegging van de zijde der Bank van Frank rijk van ondersteuningsmaatregelen tegen de baisse speculatie in Belgische francs, en dat was econo misch en politiek te weinig. Theunis gaf den hope loozen strijd op en trad af. In bepaalde Belgische financieele en beurskringen groeit de meening. dat verder voortgaan op den weg der deflatie-politiek onmogelijk is. zonder dat de grondslagen van den Belgischen Staat, die boven dien nog andere zware problemen heeft op te los sen. in gevaar worden gebracht. Het bestaansmini mum der bevolking zou geen verdere verlaging ver dragen: en de Belgische exporthandel zou slechts baat kunnen vinden hij een waardevermindering van de Belga. Men beschouwt dan ook de mededee- ling van Theunis. dat de Belgische regeering in ie der geval den goudstandaard zou handhaven, als een dekking van zijn terugtocht en verwacht dat van Zeeland den laatsten uitweg uit de crisis zal zoeKen in devaluatie van de franc. Maar het. is de vraag, of het Belgische economische probleem daarmede nog kan worden opgelost. Het i* de vraag, of de toestand er over het algemeen niel nog erger door zal worden gemaakt. Inderdaad staan alle betreffende landen reeds go reed, om Belgische valuta-maatregelen met tegen maatregelen te beantwoorden; speciaal Engeland heeft aangekondigd, dat het de invoerrechten op ijzer zal verhoogen. De Belgische crisis komt ons dan ook, gezien den huidigen wereldtoestand vrijwel onoplosbaar voor en wordt dan ook in België zelf als zoodanig beschouwd. Groote moedeloosheid, ja, vertwijfeling heeftbree de lagen van het volk aangegrepen. De eenige en laatste hoop op redding ligt nog in de mogelijkheid dat de vrees voor een Belgische ca tastrophe eindelijk zal leiden tot een nieuwe ordening der internationale financieele en handelsverhoudin gen. Ladder bij het schoonmaken gebroken. Gistermorgen is een ongeluk gebeurd bij het schoon maken van den koepel van de St. Laurentiuskerk te Dongen. De 25-jarige de Bruijn uit Tilburg stond op een 40 meter hooge ladder, die bestond uit twee aan elkaar gekoppelde deelen, toen de ladder op de kop peling doorbrak. Met een geweldige smak is B. met het onderstuk op de banken neergeslagen. Met zeer ernstige inwen dige kneuzingen en een gapende wonde aan het hoofd werd hij opgenomen. Beide plaatselijke doctoren Brokx en Heintjes alsmede verpleegsters van het Wil- Gele Kruis waren spoedig ter plaatse. B., die veel bloed had verloren, maar bij volle kennis was, is per ziekenauto naar het Ignatius-Ziekenhuis te Breda ver voerd. ANTIPATHIE JEGENS RUSLAND EN ITALIË DUIDELIJK GEBLE KEN. SIMON. Ondanks de tallooze berichten en geruchten, die over de conferentie te Berlijn de ronde doen, weten wij op dit oogenblik nog niets uit officieele koker. De communiqué's waarmede de honderden jour nalisten, die in Berlijn vertoeven, worden zoetgehou- den, zijn in zulke voorzichtige en niets zeggende bewoordingen opgesteld, dat zij de moeite van het lezen niet eens waard zijn. Wij zijn noch thans verplicht uit datgene wat uit de kringen der gezantschappen doorlekt en hét wei nige dat officieel wordt losgelaten onze meening te vormen over het verloop der besprekingen. En laat ons nu maar direct vastleggen, dat wel zoo goed als zeker kan worden aangenomen, dat het re sultaat ongunstig is geweest. Hitier heeft onomwonden te kennen gegeven, dat hij niets te maken wil hebben met Sovjet Rusland, dat hij een economisch en moreel gevaar voor West- Europa acht, zoodat Eden, die op het oogenblik reeds de lange reis naar Moskou heeft aanvaard, met een zeer duidelijke boodschap bij de Russische heeren aankomt. Dat de Führer er niet aan denkt zijn medewerking te geven aan het door Rusland en Frankrijk zoo begeerde Oost-pact moet teleurstelling en ontstem ming bij de Engelschen hebben gewekt. Vooral ontstemming omdat de Britten er groot be lang bij hebben, dat Rusland bij een eventueelen oorlog met Japan in den rug gedekt is. Het is duidelijk geworden dat Duitschland zich op den duur niet zal neerleggen bij de grenssituatie in het Oosten, zooals die door de vrede van Versaille is geschapen. Om de meening van het Duitsche volk daarover te kennen, behoeft men slechts de beschouwingen HITLER. te lezen, die de Duitsche pers geeft over de uitspraak in het bekende Memelproces. Het wordt dan volkomen duidelijk, dat er een felle haat bestaat tusschen het nationaal-socialisti- sche Duitschland en de door Frankrijk en Rusland gesteunde randstaten, speciaal Littauen. Om langs vreedzamen weg tot een allen bevredi gende oplossing te komen, is dan ook'wel bijna uit gesloten te achten. Geen blijvende scheiding van het broe dervolk. Ook" over het Donau-pact of laten wij lieven zeg gen over de garandeering van Oostenrijks onafhan kelijkheid schijnen de Engelschen geen gunstige toe zeggingen van Hitier te hebben kunnen krijgen. Kwam bij het Oostpact de antipathie tegen Rus land sterk naar voren, bij het Donaupact spe-elde het wantrouwen jegens Italië een groote rol. Het mag dan ook wel als vaststaand worden aan genomen, dat Berlijn zich op het standpunt steil dat het ontworpen Donaupact niet mag verhinde ren, dat zich tusschen Oostenrijk en Duitschland natuurlijke verhoudingen kunnen ontwikkelen, zoo dat het in geen geval er aan wil medewerken, om den thans bestaanden toestand voor altijd te be stendigen. Men begrijpt dat men in Italië buiten gewoon scherp naar dit geluid luistert en reeds van tevoren is dan ook te voorspellen welke houding Mussolini straks te Stresa zal aannemen. Hij zal wel alles op alles zetten om te voorkomen dat het groote Germanenrijk nog eens tegen zijn Noordgrens komt te rusten. Een dergelijke machtige buurman, die daarenbo- yen al heel gauw begeerig zou gaan kijken naar het door Italië geannexeerde Oostenrijksche Tirol is al lerminst welkom. Met de terugkeer der Duitsche militaire macht blijkt het bezit van stukken Germaansch grondge bied toch nog geen onverdëeld genoegen! Hitier is een vasthouder! Over de bewapening van Duitschland heeft Hitier gisteren een uitvoerig exposé aan de Engelschen ge geven. Ook hier schijnt de Führer zich zeer stug te hebben getoond. Wel blijkt hij over de grootte der corpsen, onder bepaalde omstandigheden nog te wil len praten, maar in het algemeen blijft hij star op zijn standpunt staan. Trouwens, dit is een eigenschap van Hitier! ón de twee jaar van zijn bewind is bij nog geen enkele keer van een eens ingenomen positie terug gekomen. Men denke in dit verband maar aan ziin historische ontmoeting met Mussolini. De Duitsche leider heeft een stugge, koele vasthoudendheid en hij verstaat bij uitstek de kunst om zich niet van de hoofdzaak van zijn streven te laten afbrengen. Daar de kwestie van de terugkeer tot de Volken bond onder deze omstandigheden van secundair be lang kan worden geacht, moeten wij constateeren, dat de conferentie te Berlijn slechts poovere resul taten heeft opgeleverd. Een ding is er althans mede trewonnen. De Engelschen weten thans precies wat ze aan Hitier hebben! Dat Sir Simon ondanks alles toch nog z'n opti misme bewaart, moge blijken uit de woorden die hij gisteravond sprak bij de ontvangst der buitenland sche journalisten. „God heeft zes dagen noodig gehad om de wereld te scheppen". Zoo sprak hij. „Men kan van ons niet verlangen dat wij in twee dagen de moeiliike internationale situatie van tègenwoordig tot een op lossing brengen." Socialistische experimenten in België te verwachten. De Belga scherp in reactie! Dit feit spreekt boek- deelen. Men had kunnen verwachten, dat de vorming van het nieuwe Kabinet een steun voor de Belgische va luta zou zijn, maar het blijkt integendeel dat de handel de situatie niet vertrouwt. Blijkbaar vreest men dat door de opname van en kele zeer krachtige voorstanders van het plan-De Man, dat beoogt zeer groote uitgaven in den geest van President Roosevelt, de geldmiddelen geheel in het honderd zullen geraken. Hebben de socialisten werkelijk slechts hun mede werking toegezegd op voorwaarde van de totstand koming van groote sociale hervormingen met terzij destelling van de tot dusver gevolgde voorzichtige koers, dan is er inderdaad vrees voor een ineenstor ting van de Belgische munteenheid en zal men ook in België in de naaste toekomst experimenten zien toepassen, die, op theoretische gronden gebaseerd, er op gericht zullen zijn de volkswelvaart te vergrooten In het rijke Amerkia heeft men daarmede tot dus ver weinig succes gehad. Zal het arme België slagen? Laat ons dit voor het toch reeds zoo zwaar be proefde broedervolk hopen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1