Statenverkiezing in Noord-Holland. Na Berlijn. Wieriipmeer VAN GEELEN Had Frankrijk het voorbeeld van Italië willen volgen? SIMON IN LONDEN TERUGGEKEERD. Vergadering Middenstandsvereeniging. rsisisisfsfsrsrsisi in Schagen slaagt. Jongen in drijfzand weggezakt. Saneering van groot- en kleinhandelaren in groenten enz. voor Noordholland. Nieuwe uitvindingen bij Philips. Licht, Radio en Geluid. Stemmen nlt het buitenland. - Hebben de besprekingen niets aan het licht gebracht? Londen, 28 Maart. Daily Telegraph verklaart, dat de Duitsche officieele kringen de besprekingen te Berlijn niet van sensatione.elen aard beschouwen, daar zij niets aan het licht hebben gebracht, zooals trouwens ook te verwachten was. Het blad verneemt voorts, dat Frankrijk het voorbeeld van Italië zou hebben gevolgd en de lichting 1911 onder de wapenen zou heb ben geroepen, ware het niet, dat Downing- street heeft geïntervenieerd. Zekere Italiaansclie bladen erkennen open lijk, dat de besprekingen mislukt zijn, zoodat de conferentie van Stresa van groote belang wordt. De eenige kwestie blijft of er hartelij ke samenwerking mogelijk is tusschen de Europeesche mogendheden of dat de overeen komsten algemeen zullen worden genegeerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjetbladen beweren, dat Hitier op een bedreiging van Sovjet zijde heeft gewezen om zijn herbewapening te veront schuldigen. De publicist Radek bepleit dat Engeland en de Sovjet Unie zullen samenwerken op vreed zame wijze, ten einde een desaslreuzen oorlog af te wenden. Kort rapport in kabinetsraad. Heden verklaring in het Lagerhuis. Londen: Sir John Simon is gistermid dag te 3 uur 45 op Croydon aangekomen. Hij zeide, dat hij geenerlei mededeeling had te doen. Kort na zijn terugkeer uit Berlijn werd hij door den koning in audiëntie ontvangen; de audiëntie duurde een half uur. Des avonds heeft Simon in een kabinetszitting rap port uitgebracht over zijn reis. Het lag niet in do bedoeling een besluit te nemen, zoodat de zitting slechts 40 minuten duurde. Simon zal later een vol ledig memorandum aan het kabinet overleggen. Vermoedelijk zal hij vandaag, Donderdag, in het Lagerhuis een korte verklaring afleggen. Inmiddels wordt de grootste geheimzinnigheid betracht omtrent de bereikte resultaten. De eenige indruk, die vaststaat is, dat de reis naar Berlijn stellig de moeite waard is geweest, en dat het Britsche kabinet wijs heeft ge daan, persoonlijk contact met Hitier tot stand te bren gen. Dank van Simon aan Hitier. Berlijn: De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Sir John Simon, heeft den „Fuehrer" een telegram gezonden, waarin hij dank zegt voor de gast vrijheid en de vriendelijke ontvangst, die hem van Hitier, de Duitsche regeering en de bevolking van Berlijn ten deel is gevallen. EINDLES EERSTE LANDBOUWCURSUS. TE MIDDENMEER. Onder aanwezigheid van de heeren Ir. S. Smeding, Burgemeester Peters van Medemblik, Ir. van Steen, Mr. A. F. Kamp en de Rijkslandbouwleeraar, de heer Pilon te Schagen, werd Woensdagavond de cindles gegeven in do school. Nadat de heer C. P. Vergouwen, de landbouwon- derwijzer de heeren Ir. Smeding, lid der Wieringer- meerdirectie, het Dag. Bestuur, Dorpscommissie, den heer Ir. van Steen, namens de commissie van Toe zicht en den Rijkslandbouwleeraar. alsmede de aanwezige ouders en cursisten had verwelkomd, voor <le betoonde belangstelling, begon deze uit de 10 be handelde vakken een repetitie te houden. De gestelde vragen werden voor het meerendeel vlot beantwoord. Hierop gaf de heer Pilon zijn voldoening te ken nen over het door den onderwijzer bijgebrachte. Spr. hoopt dat bij de cursisten na dezen gevolgden cursus de behoefte zal ontwaken om meerdere cursussen te volgen en wenscht dat de leerlingen ook met prac- tische vraagstukken zich mogen wenden tot hun leider. Hierop reikt de heer Pilon alle cursisten, totaal 12, een diploma uit, zijn blijdschap te kennen ge vend dat allen hiervoor in aanmerking komen. De heer Smeding spreekt, zijn groote voldoening uit over do goede afloop dezer eerste in den Wierin germeer gehouden cursus. Wanneer we zien dat a.s. Augustus het eerste lustrum der Wieringermeer- drooglegging wordt gevierd, mogen we bij deze re sultaten ons ook op dit. terrein gelukkig prijzen over deze prestaties. Spr. hoopt dat de cursisten de hooge levenseischen én in het oude, doch vooral in den nieuwen polder moedig mogen trotseeren uit kracht van de aange brachte kennis. Ook voor het Hooger Onderwijs (de practijk) zult U alles moeten leeren aanpassen met de vele daarbij voorkomende puzzle's. U is thans hiervoor gewapend. Voorts wenscht de heer Smeding den onderwijzer, den heer Vergouwen, hartelijk geluk met het be haalde succes. Namens de cursisten overhandigde de heer A. Boerhave met een gepaste toespraak een aangeboden cadeau, aan den leeraar, hetwelk be stond uit een hangboekenkast. De heer Vergouwen dankt de aanwezigen nogmaals voor de goede woor den en belangstelling, den cursisten voor de prettige samenwerking en hoopt dat het gelegde verband mag blijven voortbestaan en sprak den wensch uit tot oprichting van een Bond van Oudleerlingen. Spr. dankt tevens hartelijk voor het aangeboden practisch cadeau. Burgemeester Peters spreekt den wensch uit, dat de leerlingen de ontvangen theorie met haar vele vreemde woorden op gunstige wijze mogen in practijk te brengen en spreekt zijn genoe gen uit voor "het prachtige slagingseffect. SLOOTDORP. Onder aanwezigheid van dezelfde autoriteiten als mede ouderen had ook Woensdagavond alhier in de school de eindles plaats. Landboudönderwijzer voor Slootdorp is de heer H. Heering. 10 Cursisten ontvingen een diploma, terwijl 2 wegens ongeregeld bezoek moesten worden afgewezen. ANNA PAULOWNA BREEZAND. De electriciteitstarieven. - Het hengelverbod in het Amstelmeer. De middenstandsvereeniging ..Anna Pau- lowne" vergaderde Woensdagavond bij den heer Jb. Borst. Allereerst kwam, na de ope ning en vaststelling der notulen, een schrij ven van de zustervereeniging „Wieringen" in behandeling, inzake de tarieven van bet P.E.N. Afgewacht zal worden, wat de bespre kingen over dit onderwerp op de spoedig te houden districtsvergadering te Schagen zul len opleveren en zoo die niet tot andere ge- dachlen leiden, zal aan het P.E.N. gevraagd worden of het maximum-'arief van 30 cent per k.w.u. gebracht kan worden op 25 ct. Het gemeentebestuur van Anna Paulowna be richtte, de mededeeling van Den Helder ontvangen te hebben, dat, bij wijze van proef, gedurende drie maanden aan alle neringdoende uit onze gemeente die daarom verzoeken, een ventvergunning voor Den Helder verstrekt zal worden. Op voorstel van het bestuur werd besloten Burge meester Lovink dank te betuigen voor alles wat hij in deze gedaan heeft. Het verzoek van den heer W. Waiboer om bij den Minister per request aan te dringen, het hengelver bod in het Amstelmeer weer ongedaan te maken, vordere langen tijd van bespreking. Naar aanlei ding van aanteekeningen, gemaakt op een verga dering, die door het bestuur is gehouden met vis- schers van de Van Ewijcksluis. bracht de secr.. de heer Zon. hun bezwaren naar voren. De heer Wai boer verdedigde zijn belangen, waaraan z.i. ook die van anderen verhonden zijn en die naar zijn mee- Heusch, het is een feit, Wat U ook zoekt of vraagt, Het is zeker, dat U bij Onlangs zei iemand: „U heeft een winkel vol leuke geschenken!" Wil ook U hier eens aan 'denken? Let dan niet alleen op onze groote keus. Maar vooral op de lage prijzen Want dat is onze leus. r^7Jir^3t7=3n=3n=3n=in=3r=i ning opwegen tegen de geopperde bezwaren, welke hij bovendien overdreven voorgesteld achtte. Ver schillende aanwezigen voerden daarna nog het woord over deze zaak, die al zooveel stof heeft ge leverd tot geschrijf en gewrijf, dat wij meenen met deze paar algemeenheden te moeten volstaan, daar we anders zeker in herhalingen zouden/moeten ver vallen. Het was een moeilijke kwestie voor de vereeni- ging, wat o.a. tot uiting kwam, toen de heer Harder er z'n bevreemding over uitsprak dat, als er meer dere middenstanders waren, die van de komst der hengelaars profiteerden, deze dan nu niet ter ver gadering kwamen, waartegenover de heer Waiboer opmerkt, dat zij zich toch niet vrij zouden kunnen uiten, omdat ze ook leveranciers van de beroepsvis- schers zijn. De voorzitter, zich afvragende, wat voor de mid denstandsvereeniging het zwaarst weegt, gaf als z'n meening te kennen,«dat men zich het best afzij dig kon houden en na schriftelijke stemming werd met 11 stemmen voor, 7 tegen en 1 blanco, besloten niet aan het verzoek van den heer Waiboer te vol doen. Als afgevaardigde naar de districtsvergadering te Schagen werd gekozen de heer C. Kaan, als plaats vervanger de heer Zon, die op voorstel van den heer Kaan, door hem voor een benoeming tot districts bestuurslid op bovengenoemde vergadering zal wor den voorgedragen. Op voorstel van de heeren Van Zandwijk en Naas tepad werd bij de rondvraag besloten in de recla mekrant, die eenmaal zal worden verspreid, weer een attractie op te nemen. Van de inzenders van goede oplossingen zullen er 19 een reis per autobus naar de Floratentoonstelling te Heemstede mogen maken. De heer Waiboer vroeg het oordeel van de verga- gadering over de vraag, of het in den haak was, dat een bestuurslid, zonder de anderen er in te kennen, informaties inwon bij neringdoenden, die geen lid zijn van de vereeniging en nadat de heer Kaan, wien deze vraag betrof, had geantwoord, dat hij 't noodig oordeelde dat te doen om goed georiënteerd te zijn en een paar anderen het beleid van den voor zitter in deze verdedigd hadden, werd de vergade ring gesloten. HEERHUGO WAARD De candidaatstelling voor den gemeenteraad is vastgesteld op 14 Mei, do verkiezing op Dinsdag 25 Juni. Bij den gedwongen verkoop gehouden in de Hengstman door Notaris De Lange, brachten de lan derijen aan den Honden weg. groot samen 4.56.50 H. A., in huur bij diverse tuinders, in totaal op f4187. Eigenaar werd J. Bruin Cz. alhier. Het huis bewoond door den heer J. Scheltus en de wed. P. Weel. staande cian het Noordeinde Mid denweg, gold f 2770. Bij gedwongen verkoop in lokaal Rus, gehou den door Not. de Boer, van een perceel land. groot 1.07.24 H.A., liggende langs den Oostdijk nabij den Holweg, werd eigenaar de heer P. Velt van Ohdam voor f1047. De heer K. Wagenaar, lid van den Raad voor de A.R.partij. zal naar we vernemen, zich niet meer beschikbaar stellen voor het raadslidmaatschap. WJERJNGERWAARD Meester van Ham was Woensdag jarig. Op zich zelf niets bijzonders. Iedereen is zoo af en toe wel eens jarig, doch als meester van Ham zijn verjaar dag viert is er feest in de school. Behalve eenige bloemstukjes en een prachtige actetasch als cadeau, hadden zijn leerlingen de geheele klas met bloemen en guirlandes versierd. Het zag er gewoonweg schit terend uit. Van Ham die 1 Juli a.s. zijn 25-jarig «ambtsjubileum hoopt te herdenken is dan ook bij de leerlingen zeer bemind. Hij heeft bijzonder veel tact om met dat jeugdige goedje om te gaan. Naar we vernemen, zullen de heer en mevr. Sies- werda a.s. Woensdag 3 April hun 25-jarig huwelijks feest herdenken. Aangezien de heer S. als hoofd der O. L. school vele kindervrienden heeft, zal het dien dag zeker wel niet aan belangstelling ontbreken. Nummering van lijsten Haarlem: Gisteren heeft op het Centraal Stem bureau te Haarlem de loting plaats gehad voor de nummering van de lijsten voor de verkiezing van le den voor de Provinciale Staten in Noordholland. De uitslag was als volgt: 1. Anti-Rev. Partij. 2. Rev. Socialistische Arbeiders Partij. 3. R.K. Staatspartij. 4. Katholiek-Democratische Partij. 5. S.D.A.P. 6. Staatkundig Gereformeerde Partij. 7. Nationaal-Socialistische Beweging. 8. Christelijk-Historische Unie. 9. Vrijzinnig Democratische Bond. 10. CLristelijk-Democratische Unie. 11. Communistische Partij Holland. 12. Onafhankelijke Middenstaren Zakenlieden Partij (Lijst Lampetje). 13. Vrijheidsbond. 14. Lijst P. J. Triesschein (ai.een voor kieskring 1). 15. Lijst W. C. van Dijk (alleen kieskring 1). Hachelijk avontuur aan de Nieuwe Coenshaven. Gistermiddag omstreeks 5 uur was een 12-jarige jongen aan het spelen op eenige in het water van de Nieuwe Coenhaven te Amsterdam liggende bal ken. Dit havengedeelte ligt ver van het in gebruik zijnde deel en vrij eenzaam. De sterke wind veroor zaakte een flinken golfslag en deze was oorzaak, dat de balk waarop de jongen zich bevond door een golf werd opgenomen, en op het opgespoten land werd geworpen. Nauwelijks op den grond gekomen, bemerkte de jongen, dat hij in het nog zeer natte zand werd weggezogen. Hoe meer hij zich inspande om er uit te komen, hoe dieper hij door het verra derlijke drijfzand werd omlaag getrokken en na slechts enkele minuten stond hij reeds tot aan zijn middel in het drijfzand. Hij begon angstig om hulp te roepen, hetgeen gelukkig door eenige man nen, die niet al te ver verwijderd waren, werd ge hoord. Deze mannen, op de hoogte -van den aard van het terrein, wisten maar al te goed, dat het zon der hulpmiddelen niet alleen onmogelijk zou zijn, den knaap te redden, doch dat zij zelf daarbij groot gevaar zouden loopen, zoodat zij den wijsten weg kozen en zoo spoedig mogelijk de politie van het bureau Spaarndammerstraat en de brandweer waar schuwden. Spoedig kwam een motorspuit van den post Haar lemmerplein aangereden, doch deze moest in ver band met de terreinsgesteldheid op grooten afstand blijven. De brandweerlieden riepen den iongen toe, zich rustig te houden en een hunner kon spoedig een kano bemachtigen, waarin hij zich, voorzien van een touw, naar de plaats van het ongeval begaf. Eenmaal daar aangekomen, wierp hij den knaap het touw toe en gelukte het spoedig, dezen uit het zand te trekken, waarna de jongen zich mede in de kano begaf. Op den terugweg sloeg het ranke bootje om, waar door redder en geredde te water geraakten. Dit liep echter goed af en beiden kwamen weer heelhuids aan den wal. De iongen was door een en ander na tuurlijk danig van streek geraakt, zoodat hij naar huis moest worden gebracht, aldus de „Msb." Zooals in meerdere plaatsen reeds is toegepast, zal ook in Noordholland een saneering komen v,an de groenten-, aardappelen- en fruithandel. Hierdoor hoopt men een eind te maken aan de chaos, welke er zoo langzamerhand is ontstaan in dezen handel. Door de saneeringscommissie zijn de voorbereidende werk- In wetenschappelijken kring heeft de vorige week de heer C. Bol van het Philips' Laboratorium te Eind hoven, een voordracht gehouden over een nieuwe door hem uitgevonden kwiklamp, die een omwenteling op het gebied der verlichtingstechniek zal moeten bren gen. Dezer dagen heeft de heer Bol zijn demonstratie met de nieuwe lamp herhaald voor een over het al gemeen minder deskundig, doch zeker even belang stellend publiek, de vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche pers. Na de uitvoerige publicaties over de voordracht te Delft, kunnen wij volstaan met de mededeeling, dal alle experimenten, wcike de heer Bol ditmaal met de nieuwe lamp ondernam, zeer goed geslaagd zijn Een der gedemonstreerde kwiklampen bleek zelfs zon sterk, dat zij ook bij een spanning van 800 volt, -niet wilde springen, hoewel dit het doel van den sterken stroom was. De toepassing van de kwik lamp, wel ke op velerlei gebied en vooral voor groote kaarssterk te er werd een lichtsterkte van 40.000 kaarsen ge demonstreerd met een lampje van niet meer dan 15 cm. lang en 6 mm. dik, velerlei voordeelen biedt, kan in verband met de bijkomstige technische om standigheden nog niet algemeen geschieden, maar is toch binnen afzienbaren tijd te verwachten. Bij het bezoek der journalisten aan de Philips Fa brieken hadden zij de gelegenheid een gigantisch radiotoestel in werking te zien, dat in de eerste plaats bestemd is om geëxposeerd te worden op de wereldtentoonstelling te Brussel. Dit toestel, waar voor een zaal noodig is om het te kunnen opstellen, geeft den leek een beeld van de werking van een normaal Philips ontvangtoestel. Met behulp van ne gen kathodenstraalbuizen worden de electrische gol ven, welke door een radiotoestel gaan, geprojecteerd waarbij waarneming van de trillingen mogelijk is ge maakt, door een vertraging tot een 5000ste tot stand te brengen. Behalve met deze kathodenstraalbuizen wordt het verloop der trillingen in het toestel op in genieuze wijze gedemonstreerd met zandstrooiers. Voor het in werking stellen van dit reuzen ontvang- zaamheden verricht en is besloten, dat deze sar ring zal ingaan op 1 April a.s. Wat deze saneering in heeft. Men wil er door bereiken, dat een gezondere toe stand wordt geschapen in den handel. Vanaf den eersten April zal alleen handel kunnen worden ge dreven met hen, die in het bezit zijn van een kaart der plaatselijke saneeringscommissies, aangesloten bij de Noordhollandsche saneering. Het hoofddoel is het niet meer bijkweeken van nieuwe handelaren. Verder is bij het reglement een betalingsregeling vastgesteld, om de wantoestanden, die daarbij be staan, uit de wereld te helpen. Na 1 April zullen erkende handelaren geen han del meer drijven met niet-erkende, terwijl de combi natie teler-groothandelaar en teler-kleinhandelaar bij deze provinciale overeenkomst is verboden, behou dens dispensatie der plaatselijke commissies. De plaatselijke commissies voor deze omgeving zijn gevestigd in Alkmaar, Schagen en Helder. In de sta tuten van deze nieuwe organisatie wordt tot doel ge steld, het trachten, langs wettelijken weg, met in achtneming van het belang der consumenten, en re kening houdende met de belangen van eiken per soon of groep, den algemeenen toestand in het be drijf te verbeteren. Het doel is, dat een koopersgilde wordt verkregen, dat in zijn onderhoud kan voor zien en niet leeft ten koste van grossiers, veiling en kleinhandelaar. Voorts den plaatselijken handel te regelen. Groothandelaren mogen niet optreden als kleinhandelaar. Andersom is ook verboden. Vesti ging van nieuwe handelaren is niet mogelijk dan met toestemming van de plaatselijke commissie, doch indien het belang van den consument het vordert en het belang van den handel het toelaat, zullen nieuwe erkenningen worden uitgereikt. In deze saneering steekt ongetwijfeld veel goeds en voor de bevordering van een gezonde (voor zoo ver nog mogelijk) handel wel van belang. Of deze poging zal slagen, willen wij in het mid den laten; van deze saneeringen zijn vele voorbeel den. Amsterdam is een slecht voorbeeld. Daar is het niet mogen gelukken. Daarentegen schijnt het op andere plaatsen heel goed te gaan. SCHAGEN, 28 Maart 21 stuks paarden f 150350, 2 stieren f 110115, 35 gelde koeien (magere) f 100145, 30 idem (vete) f 160-220, 25 kalf koeien f 110—170, 5 pinken f 40— 80, 481 nuchtere kalveren f 210, Oude schapen f 1421.50, 186 overhouders f 914, hokken en geiten f 2.50—10, varkens magere f2026, 17 idem vette per Kg. 3840 ct., 87 biggen f 1220, konijnen f 0.25—1, 12 kippen 5090 ct. EIERVEIL1NG SCHAGEN, 28 Maart. 115 part. 93000 kipeieren, 10 par. 4000 eendeieren Prijzen: kipeieren f 1.802, eendeieren f 1.801.90. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. AMSTERDAM, 27 Maart 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 237 vette kal veren: le kw. 5258 ct., 2e kw. 4050 ct., 3e kw. 3338 ct., per Kg. levend gewicht; 127 nuchtere kalveren f «3—6 per stuk; 231 varkens: vleeschvar kens, wegende van 90110 Kg. 4748 ct., zware varkens 4647 ct.., vette varkens 4546 ct. per Kg. slachtgewicht. Markt overzicht: Vette kalveren, korte aanvoer, stugge handel en prijshoudend. Varkens zeer korte aanvoer, vraag naar vleeschvarkens. prijzen iets hooger. Andere soorten weinig handel en dalende prijzen. ALKMAAR, 27 Maart 1935. Aardappelen fl2.20. per 100 Kg., andijvie fl.60 3.70, Bloemendaler kool f 24.50 per 100 stuk, gele kool f 1—2.40 per 100 Kg., kropsla f 2.406.30, per 100 bos, raapstelen f 1.3,01.60. radijs f 1.102.60 p. 10 bos, roode kool f 12.70 per 100 Kg., selderie f 0.50 —1.60 per 100 bos, spinazie 2556 ct. per bak. sprui ten f 4—9.50. uien f 2.60—5.10, witlof I f 4.50—7, II f 23.50 per 100 pond. WARMENHUIZEN, 27 Maart 1935. Roode kool, le kw. f 8.60—11. gele kool, le kw. f 1— 1.40, D. witte kool. le kw. f 0,70, drielingen f 1.70 1.80. uien f 3.403.70, grove uien f 3.403.90. Aan voer 700 Kg. roode kool, 7000 T<g. gele kool, 10325 Kg. D. witte, 3175 Kg. uien, 3500 Kg. bieten f 0.60. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Maart 1935. 5800 Kg. uien f 2.70—3.40, driel. f 2—2.20, grove f 3.20—3.60, 3300 peen f 0.70—1, Roode kool 8.10—11.40. ds. 5.70— 7.60, gele kool 11.20, D. witte kool 0.70—1. NOORDSCHARWOUDE. 28 Maart 1935. 12700 Kg. uien f 2.502.90, drielingen f 1.502. grove f 3.303.60, nep f 2.20, 4S00Kg. peen f 0.S0— 0.90, roode kool 7.10-12.40, gele kool kool f 0.701. f 1-1.50, D. w. GEMEENTE SCHAGEN. Burgerlijke stand. Overleden: Roosloot, Cornelis, oud 84- jaar, weduwnaar van Dekker Trijntje. toestel waren niet minder dan 53 hulpapparaten met 73 radiolampen noodig. Een zandreservoir wordt op 7 meter hoogte boven het toestel opgesteld en het zand, dat automatisch over de strooiers wordt ver deeld, wordt na gebruik electrisch gedroogd en door middel van een Jacobsladder weer in het reservoir teruggebracht. Op de Wereldtentoonstelling te Brus sel, waar dit toestel, dat door ingenieur Wirix is ge bouwd, voor het eerst wordt geëxposeerd, zal het pu bliek door middel van een miniatuur omroep-zender gelegenheid hebben voor de microfoon te spreken en te zien hoe de stem op geheimzinnige electrische wijze door het geheele toestel loopt en tenslotte in den vorm van gewoon geluid uit een luidspreker te voor schijn komt. Tenslotte werden de journalisten in kennis gesteld met het Philips' Miller geluidsopname-systeem. Na eenige jaren van intensieve samenwerking met den Amerikaanschen uitvinder James A. Miller is het Philips' Laboratorium erin gesiaagd een electro-me- chanisch geluidsopnamesysteem te ontwikkelen, dat op dit gebied een radicale omwenteling moet betee- kenen. In een band van doorzichtig materiaal van speciale samenstelling, die met een zeer dunne on doorzichtige laag is bedekt, wrdt langs electrischen weg een beitel gedrukt, waardoor in de zwarte laag een doorzichtige exoef wordt getrokken. Door den bei tel in het rythme van het geluid op en neer te doen bewegen, ontstaat een groep van wisselende breedte, welke een getrouwe copie is van het te registreeren geluid Ecu v iTdtHl van dit nieuwe systee-n v.an ge luidsopneming boven de bestaande stelsels met gra- raofoonplaten en langs optischen weg op de film, is dat zeer hooge frequenties, waarbij de Deitel dui zenden malen per seconde op en neer bewogen moet worden, gemakkelijk opgeleekend kunnen worden. Verder wordt het voordeel verkregen, dat de af scheiding tusschen doorzichtig en ondoorzichtig zeer scherp is, waardoor de registratie der hooge tonen, belangrijk beter is dan bij het fotografische procédé, en waardoor minder bijgeruisch wordt verkregen, dan met gramofoonplaten of fotografische opnamen mogelijk is. De weergave geschiedt evenals btj de srpekende film met behulp van fotocel en versterker Een zeer belangrijk voordeel van het nieuwe systeem is echter, dat een opgenomen registratie onmiddellijk zelfs tij dens de opname, ter controle gereproduceerd kan worden, zonder dat gewacht behoeft te worden op ontwikkelen, afdrukken, enz. Men verwacht van het eieuwe systeem niet alleen toepassing bij de spre kende films, maar ook in omroepstudio's. Naar ons werd medegedeeld, wordt in kringen van binnen- en buitenlandsche film- en omroepstudio's groote be langstelling voor deze uitvinding getoond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2