SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTER SALSEM BETALEN WIJ ONZE BOTER EN KAAS TE DUUR? Statenverkiezing Noord-Holland. Tegen extra-kortingen in den handel. Directie van den landbouw. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM TEN EINDE EXECUTIES TE VOORKOMEN. De landbouw-hypotheekbasluiten. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Wielrijder door auto aangereden. Een sinister gebeuren. Blank en zwarL NEDERLAND—BELGIE. .Hansche stad door springvloed vernield. HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. De oudste inwoonster van ons land. Storm in de Finsche Golf. De indexcijfers bewijzen bet tej-°ndeel! Ondanks dat de boterprijs slecht 17 centen per pond bedraagt. Het „Alg. Hdbld." schrijft: Men vraagt ons „hoe hoog het indexcijfer van zuivelproducten wel is, als gevolg van de kolossale heffingen". Alvorens deze vraag te beantwoorden, wil len wij er op wijzen, dat men zich niet moet laten verblinden door de verhouding tusschen vrijen boterprijs en crisis-accijns. Op het oogenblik bedraagt de boterprijs 17 centen per pond (hetgeen men haast geen prijs meer kan noemen) en de heffing daarop 55 cents of wel 825 Doch met dat al bedraagt de totale groothandelsprijs nog slechts 72 cents. Men moet dan ook billijk zijn en toegeven, dat het niet zou aangaan om boter van 17 cents groothandelsprijs, dus een kwartje win kelprijs, te consumeeren. Men zou dan niet alleen de boter, maar óók den boeren stand opeten, en dat zou om zoo te zeg gen nog veel duurder uitkomen! Minister Steenberghe verklaarde dan ook met goed recht in de Tweede Kamer, dat liever gesproken moet worden van prijsregeling dan van steun, en dat het niet de landbouwproducten zijn die hot leven duur houden. De indexcijfers bevestigen dit, want in Januari en Februari bedroegen zij: Boter. Jan. Febr. Basis vóór den oorlog 98 98 Basis vóór de crisis 67 63 Kaas. Basis vóór den oorlog 52 48 Basis vóór de crisis 34 32 (Met „vóór den oorlog" is bedoeld 1910—1914 en met „voor de crisis" 1924—1929.) Men ziet dus, dat de groothandelsprijzen van boter, ondanks de procentueel zoo kolossale heffingen, nog altijd iets lager zijn dan vóór den oorlog en een derde lager dan vóór de crisis. De groothandelskaasprijzen bedragen zelfs de helft van vóór den oorlog en het derde deel van vóór de crisis! Men kan dus zéér bezwaarlijk zeggen, dat bo ter en kaas door den landbouwsteun zoo hoog worden gehouden. Ons bezwaar gaat dan ook niet tegen het prijspeil doch tegen het gebruik, dat van de opbrengst der heffingen wordt gemaakt, n.1. steunen zon der saneeren, met als resultaat dat dit jaar, bij hopelooze exportkansen, méér melkvee aanwezig is en méér melk en boter worden geproduceerd dan ooit te voren, terwijl beperking zoo hoog en hoog noodig was geweest. Ook ergeren vele menschen er zich aan, dat tien tallen millioenen kilo's boter in het afgeloonen iaar voor ruim zeven stuivers per kilo naar Engeland zijn verkocht (dus bijna weggegeven, d.w.z. met groote verliezen geëxporteerd), terwijl in Nederland de groothandelsprijs van boter fl.50 en die van mar garine f1 bedroeg Ongeldige lijst. In een openbare vergadering van Ged. Staten van Noord-Holland is behandeld een beroep van G. Lampet je te Amsterdam tegen het besluit van het hoofdstcmbureau te Hoorn tot ongeldigverklaring van de daar door een inwoner van die gemeente ingedien de lijst van de Onafh. Middenstands- en Zakenlieden partij. Het beroep van requestrant was echter te laat. De voorzitter merkte dan ook op, dat Ged. Staten niet anders kunnen doen dan het niet ontvankelijk ver klaren. Fabrikanten vereenigen zich tot „vijan den van afgedwongen reducties". Naar het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, worden in verband met de talrijke groeps vormingen in de levensmiddelenbranche thans in fabrikantenkringen stappen gedaan om te komen tot een organisatie „V. A. R." (Vijanden van Afgedwon gen Reducties). Doel is, de koopcondities voor den geheelen handel gelijk te maken en geen reductie moer te geven aan groepen, die zich vormen met het speciale doel, door massalen aankoop extra-condities te bedingen. De eerste stap in die richting is reeds gedaan door de Nederlandsche consumptiestroopfabrikanten. Deze hebben besloten met ingang van 1 April a.s. geen stroop te leveren aan of door bemiddeling van com binaties, vereenigingen of groepen van groothande laren, welke zich ten doel stellen boven den groot handelsprijs nog een extra korting, provisie of prijs vermindering te verkrijgen. Inspecteur tuinbouwvoorlichtingsdienst. Men meldt aan de N. R. Ct.: Zeer binnenkort is, naar wij vernemen, de benoe ming te verwachten van ir. A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland te Goes, tot in specteur van den tuinbouwvoorlichtingsdienst in Ne derland met standplaats 's-rGavenhage. Het schijnt voorts in de bedoeling van de regeering liggen om ook voor het zuivelwezen nog een in specteur te benoemen. GEVECHT TUSSCHEN SMOKKELAARS EN DOUANE-BEAMBTEN. Brussel. Aan de Belgisch-Franöche grens op den straatweg naar Rvssel wilden douane-beamb ten een met smokkelwaren geladen zware vracht auto aanhouden. De auto trachtte in vollen vaart door den gesloten slagboom heen te rijden. De dou ane-beambten openden het vuur. dat door de smok kelaars terstond beantwoord werd. Er werden on geveer 100 revolverschoten gewisseld, waardoor een douane-hcamhte werd gewond. Tenslotte konden drie smokkelaars gearresteerd worden. 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen m(j nadei stond dan het lachen Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon mets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank z(j Klooster' balsem, den grooten pjjndooder." E. o C. te A. AKKERS omoiNEei ren inzaqb „Geen goud ioo goed" Onovertroffen bij brand en Htiljwondeq Ook ongeëvenaard als w rij (middel bij Rheumatiek, spil en pijnlijke spieren Overal pei pot v. 20 gi f O.HO eo 50 gi f l.— Schroefdoo* 35 ct Potten 62V£ ct en f 1.04 ERNSTIGE BEZWAREN TEGEN HET THANS TE VOLGEN SYSTEEM. In het jongste nummer van Ec. Stat Ber. wordt critielc geoefend op de twee Koninklijke besluiten van 12 Maart, waarbij het hypotheekrecht voor landelijke eigendommen langs een omweg ter zijde wordt ge steld, teneinde executies te voorkomen. Met het doel kan de schrijver instemmen en hij merkt op, dat he* tot de verbeelding van de massa spreekt, die zich nimmer realiseert, dat in de eerste hypotheken de spaarpenningen en de aanspraken op ouderdomsren te, pensioenen, uitkeeringen bij ziekte en invaliditeit enz. van de armsten der natie zijn belegd. Verder wordt er op gewezen, dat de houders van een eer ste hypotheek tot executie kunnen worden gedwongen door beslaglegging door andere crediteuren On door de hypotheekbanken is er in verband hiermede meer malen op aangedrongen om vexatoire beslaglegging tegen te gaan door de kosten van beslaglegging niet langer preferent te doen zijn boven eerste hypotheek. De schrijver is overigens van meening, dat er zeer weinig gevallen van executie voorkomen, die in ge- moede onnoodig kunnen worden genoemd. Hij geeft toe, dat bij particuliere credietgevers de kans op misbruik grooter is, maar hij merkt tevens op, dat deze kans de prijs is voor een ook in dezen tijd nog goed functioneerend en uiterst goedkoop iandbouw- crediet (4 tot 4y2 "Uit tallooze ingezonden stuk ken in de provinciale en andere bladen blijkt reeds van het stopzetten door particulieren van nieuwe landhypotheken. Het was dan ook geheel onnoodig de regeling ook in te voeren voor na 1 Juli 1931 ge sloten hypotheken en men had op zijn allerminst de thans nieuw te sluiten hypotheken moeten uitsluiten. De vraag omtrent realisatie van het onderpand i9 thans niet meer onderworpen aan het civiele recht, maar aan het inzicht van een ambtelijke instantie. Heeft men in de bollenstreek nu niet genoeg ervarin gen opgedaan, vraagt de schijver. Tenzij men tegen het risico van een algeheele ver storing van het economische leven, zooals dat in andere landen is geschied niet opziet en er evenmin tegen opziet, dat de staat de bestaande kwade posten, waarvan hij de liquidat ie verhindert .overneemt,mits gaders het nieuwe landbouw-crediet goeddeels zelf gaat verzorgen, dan moge de Minister ten spoedigste aan de bezwaren tegemoet komen. Wordt dan verder de hypotheek-commissie aan gevuld met een landbouw-crediet-deskundige en in- plaats van als adviescommissie als bijzonder rechts college georganiseerd, dan mag men hopen, dat het geschokte vertrouwen spoedig weer zal terugkeeren. de rente niet zal stijgen en het doel: verhindering van onnoodige executies toch bereikt zal kunnen wor den. Aan verwondingen overleden. Mep pel: De bijna 50-jarige smid R. Brouwer te Meppel werd. terwijl hij op de Meppelersluis fiet ste,, door een vrachtauto van de Coop. Landbouw- vereeniging Staphorst aangereden. De wielen van den zwaar beladen wagen gingen den ongelukkige over het hoofd. In ernstigen toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwol le vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Het ongeluk is te wijten aan een noodlottige sa menloop van omstandigheden. Vier terechtstellingen, waaronder van ©en vrouw, te MontreaL Montreal (Canada). Voor het eerst sedert geruimen tijd is op de binnenplaats van de Bor deaux-gevangenis te Montreal de galg weer opge richt voor de terechtstelling van vier moov 'onaars, w.o zich voor de eerste maal in Montreal er vrouw bevindt. Het is de 51-jarige Tomasin Harao. die te zamen met den 38-iarigen Ghaliardi en den 19-iari- gen Angelo Donofrio wegens moord op haar echt genoot. met de bedoeling zich meester te maken van diens levensverzekeringspremie, ter dood is veroor deeld. De gouverneur heeft het gratieverzoek aan Ghaliardi en de vrouw geweigerd, doch de moge lijkheid bestaat, dat Donofrio nog kort voor de te rechtstelling gratie zal krijgen. De vierde ter dood veroordeelde is de 38-jarige Joé Alizero. die zijn vroegere geliefde vermoord heeft. Aangezien drie ter dood veroordeelden Italianen zijn. heeft zich groote opwinding van de Ttaliaansche bevolking te Mon treal meester gemaakt. Bestuurder ongedeerd. Groningen: Op een onbewaakten spoorweg overgang in den weg UskwertUithuizen werd gistermorgen om half acht een vrachlauto van den groentenhandelaar F. Huizinga te Uithuizen, door een juist passeerenden trein gegrepen. De auto kwam totaal versplinterd aan den kant van den weg te recht, terwijl het onderstel 100 meter verder werd ge deponeerd. De bestuurder, de 20-jarige zoon van den heer Huizinga, bleef als door een wonder gespaard en kroop totaal ongedeerd uit de resten van den auto. De tr.ein had negen minuten vertraging. Neger op het oorlogspad. Zes maan den tegen verdachte geëischt. In den nacht van 27 op 28 Augustus van het vo rige jaar ontstond op den Nieuwondijk te Amstei'- Jam ruzie tusschen een neger en eenige voorbij gangers. De twist had ernstige gevolgen: de neger verwondde met zijn mes drie personen. Hij was oorspronkelijk in gezelschap geweest van een Amsterdamsehen vriend, met wien hij verschil lende cafés had bezocht. Het resultaat was, dat het tweetal vrij sterk „onder den invloed" was. De ne ger kon blijkbaar meer alcohol verdragen dan zijn blanken kameraad, met het gevolg, dat deze tamelijk onvast ter been was, Ook was de vriendschap wat geluwd en blank en zwart begrepen elkaar steeds minder goed. De vroolijke stemming was volkomen verdwenen, om plaats te maken voor plagerijen van de zijde van den neger. Twee „dames" bemoeiden zich met het geval en namen den zwaar beschonken Amsterdammer on der hun hoede. Het publiek mengde zich in het ge val en weldra had de neger het zwaar te verant woorden: hij werd uitgescholden en geduwd en ten slotte trok hij een mes, waarmee hij als een razen de om zich heen stak. Twee mannen kregen een steek in den arm, doch tenslotte wist men hem te overmannen. De neger gaf den strijd niet op en op 'n gegeven oogenblik wist hij zich los te rukken, om een tweede slachtoffer te maken. De man, die het dichtst in zijn buurt stond kreeg een steek in de buik. Op dat oogenblik kwam de politie op het ter rein van den strijd; de neger was weldra onder vei lig escort op weg naar het dichtstbijzijnde politie bureau. Gister moest hij zich voor de rechtbank verant woorden wegens zware mishandeling, hii was ech ter niet verschenen zoodat verstek tegen hem werd verleend. Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat ook de ge wonden schuld hebben gehad aan het gebeurde. Zij hadden zich niet met den neger moeten bemoeien. Spr. requireerde tegen verdachte een gevangenis straf van zes maanden. WIJZIGING PROGRAMMA N.H.V.B. 31 Maart. Uitgesteld: Andijk 3—Koedijk 2. Ingelascht: Texel bTexel a. (Alg. Sp.) Voor den strijd van morgenmiddag zullen de na tionale elftallen er als volgt uitzien: Holland. Halle Caldenhove, Van Run B. Pauwe, Anderiessen. Van Heel Wels, Drok, Bakhuys, Smit, Van Gelder. Scheidsrechter Fogg (Engel.and). Van Beeck, Isenborghs, Mondele. Voorhoof. De Vries Claessens, Stiinen. Dalem Smellinckx. Paverick Badjou. België. Reserves voor Holland: Mul (H.B.S.) keeper: Van Diepenbeek (Aiax) back; Schuhert (Aiax) half- oack; Lagendaal CXerxes), J. v. d. Broek (P.S.V.) en Vrauwdeunt (Feijenoord). De radio-uitzending begint om 2 uur 15. De wed strijd vangt te hr.lf drie aan. De Belgen. Ziehier wat de Sp.kr. van hief Belgische elftal schrijft: Er zitten wat minder bekende spelers in de Dloeg, maar de meesten hebben wij toch in officieele wed strijden tegen Holland al eerder aan het werk ge zien. Nu zijn er verscheidene bii. die dan weer wel, dan weer niet gekozen zijn. en over het algemeen strekt dat niet tot aanbeveling, maar het kan best zijn, dat de nieuwe trainingswiize de betrokken spelers op hooger peil gebracht heeft en bovendien weet men nooit te voren hoe ineens de combinatie pakken kan. In elke linie zitten onzekerheden. spelers die geducht kunnen tegenvallen, doch die evengoed voor de verrassing kunnen zorgen. Ons elftal is wel als constanter te beschouwen! Badjou, redivivus, is een uitstekend doelman, 'n tikje te kalm soms. maar iemand met kijk op den bal. Smellinckx is een uit stekende back, maar Paverick zal ziin capaciteiten nog moeten bewijzen. Dat men hem boven Simons verkozen heeft, pleit wel voor hem. De middenlinie lijkt ons het zwakste deel van de ploeg. Claessens is een forsche speler, maar Wels heeft al eerder ge toond hem de baas te kunnen zijn. In Stiinen en Dalem zien wij werkelijk niet meer dan goede spe lers, van wie njets bijzonders te vernachten is, al zouden zij als bewakers van gevreesde tegenstanders hun plaats toch waard kunnen ziin. De vooi hoede met haar vier Antwerpenaren Hikt ons lang niet zwak. al is de midvoorplaats o.i. ma tig bezet door den Daringman Mondelé. Doch de rech'erwing mag er wezen, vooral omdat Voorfloot nog altijd een prachtig speler is. terwijl Devries fdle in ziin manier van spelen iets aan den Z.F.C.-er Lust doet denken) hem goed aanvult. De linker vleugel bestaat uit twee tactische spelers, niet over matig vlug, maar ook in technisch onzicht goed ge noeg om Caldenhove voor een lastiee taak te plaat sen. Als onze voorhoede eens een offdav mocht heb ben, is deze Belgische aanvalslinie goed genoeg om de balans in het voordeel van de bezoekers te doen doorslaan, als de productiviteit evenredig is aan het spel in het veld. Heusch. bet mag dan geen groo te ploeg ziin, het is ook geen elftal dat onderschat mag worden. Wij vertrouwen op een Hollandsche zege. zegt de Sp.kroniek tenslotte. TOKIO: In de provincie Hokaido is de kuststad Otsoe dicht bij Tokashi, door een springvloed vernield. Vele huizen werden ver woest en volgens officieele Lerichtcn ontbve- ken nog bijzonderheden over het lot van vele visschers, die op het strand zijn geworpen- De regeering heeft omvangrijke hulpmaat regelen voor de bevolking getroffen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopemwij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Handelaars ontmaskerd. - Twee arrestaties te Beek in Limburg. Een complot over heel het land? Reeds eenigen tijd was het aan de politie bekend, dat in Zuid-Limburg, speciaal in de mijnstreek, op groote schaal handel werd gedievcn in verdoovenclo middelen als morphine, cocaine en heroine. Daar de handel zich den laatsten tijd concentreerde in en om de gemeente Beek, volgde de gemeentepolitie de gangen van een bepaald persoon. De rijksveldwachter Veraa te Hoensbroek, schonk eveneens aandacht aan een verdachten persoon uit Hoensbroek, die ver moedelijk in verbinding zou staan met den te Beek opereerenden man. Woensdagavond is de gemeentepolitie van Beek, geassisteerd door den rijksveldwachter van Hoens broek. in samenwerking met den hoofdinspecteur van de Centrale Recherche ter bestrijding van den handel in verdoovende middelen te Rotterdam, er in geslaagd den verdachte, den 38 jarigen E C. te Beek (L.) aan te houden. Hij bleek een hoeveelheid van zes fleschjes morphine te vervoeren, elk inhoudende 20 gram, welke naar schatting een handelswaarde ver tegenwoordigden van f700. C., voorheen mijnwerker, thans sedert eenige ja ren door invaliditeit tot werkloosheid gedoemd, en die op zijn beurt de gangen der politie naspeurde, heeft Woensdagavond buiten den waard gerekend. Hij was blijkbaar weer op stap voor den verkoop van morphine, toen hij werd aangehouden. Hij heeft wellicht den geheel vreemd zijnden rijksveldwachter die hier optrad, aangezien voor een medeplichtige.en verklaarde, dat hij Jacobs heette vermoedelijk 't pseudoniem waaronder hij bekend staat in de krin gen der smokkelaars. In het donkere Bruiloftsteegje, waar zich de rijksveldwachter bij hem gevoegd ha.!, werd C. ontmaskerd door de Beeksche politie, die zich daar verdekt had opgesteld, en Hij toonde zich zeer verslagen. De verdachte uit Hoensbroek, G. de V., die ook in de buurt verbleef, wist bij de arrestatie van C. te ontkomen, doch is des nachts te Hoensbroek van zijn bed gelicht. C.. die op heeterdaad was betrapt, bleef aanvan kelijk hardnekkig ontkennen, zich te hebben bezig gehouden met den handel in verdoovende middelen Ook bij het langdurig verhoor door den hulpoffi cier van justitie te Beek heeft hij niets medegedeeld. De politie verrichtte echter uitgebreide huiszoekin gen, ook in andere huizen dan dat van C. Nadat deze VVoensdagnacht opgesloten was gebleven in het ar restantenlokaal van het raadhuis te Beek, is de po litie er Donderdagmiddag in geslaagd, hem tot een volledige bekentenis te brengen. Men heeft de zekerheid, dat bij dezen smokkelhan del verscheidene personen betrokken zijn, een geheel complot, dat vertakkingen moet hebben in het ge- heele land, in het bijzonder in Noord- en Zuid-Hol land. Rotterdam moet een centrum van dezen han del vormen. C., van wien hekend is. dat hij geregeld relaties onderhield met de leiders dezer affaire, heeft bij zijn tweede verhoor verklaard dat hij de morphine heeft ontvangen van een derde, wiens naam hij niet wil de noemen. Bij een nieuw ingesteld onderzoek i9 de gemeente politie Donderdagmiddag op het spoor gekomen van een zekeren E. H. te Beek. die op staanden voet ge arresteerd is en een volledige bekentenis heeft af gelegd. C. is na zijn bekentenis op vrije voeten gesteld. H. die zich in voorloopig aTest bevindt, heeft naar zijn verklaring de morphine betrokken van een hem on bekend persoon. Door de gemeentepolitie van Beek en den rijksveld wachter te Hoensbroek wordt het onderzoek met kracht voortgezet en men verwacht, dat meer arres taties daarvan binnen afzienbaren tijd het gevolg zul len zijn. De weduwe Tjadens-Postmarte Groningen, van wie wij dezer dagen een foto gaven, Neerland's oudste inwoonster, vierden gister haar 106dcn verjaardag. Reeds gistermorgen vroeg was de belangstelling in het nauwe straatje achter de Handels H.B.S. te Groningen, waar het krasse oudje woont, buitenge woon groot, zoo groot zelfs, dat de politie eenrich tingsverkeer moest instellen. Evenals dat de laatste jaren op den 29en Maart steeds het gfcval is geweest, was het straatje ook de zen dag door de buurtbewoners feestelijk met denne- groen, lampions en vlaggen versierd. Honderden verdrongen zich om de woning om getuige te zijn van een zanghulde, die de kinderen van een fröbel school haar brachten. Tal van firma's en particu lieren hadden bloemen gestuurd. De voor deze ge legenheid ingestelde buurt-feestcommissie offreerde de jarige een groote mand kruidenierswaren. De Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen. Jhr. Dr. J. P. Fockema Andreae en de Burgemeester van Groningen, Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, brachten Opoe Tjadens een persoon rijk bezoek en lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van bloemen. Van heinde en verre, o.m. uit Noord-Frankrijk, waen schriftelijke gelukwenschen binnengekomen. Leningrad: In de Finsche Golf heeft in de laatste dagen een zoo hevige storm gewoed, dat de havendienst te Leningrad bevel heeft uitgevaardigd de scheepvaart op de Finsche Golf van Leningrad uit te staken. Alle schepen die op weg naar Leningrad waren hebben draadloos de mededeeling gekregen in de Bocht van Talinn voor anker te gaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11