IO VACANT! EOORD Zaterdag 30 Maart 1335. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9630 mmmtmammammamammom De kinderen doen gezond heid op bij lepels. Het is de z.g. Hamburger- en Adam-zaal. Zoo ge noemd naar de firma welke de inrichting bekostigde. Twintig helder witte bedjes, gedekt met een rose- kleurige sprei, naast elk der bedjes een wit stoeltje, vormen hier het noodzakelijke meubilair. De bed den zijn op onderlingen afstand van 75 c.M. geplaatst. Zooals de wet het voorschrijft. Ramen, overal ramen, waardoor het licht, en de frissche lucht binnenst roo- men. Aan de eene zijde hebben wij een prachtig ver gezicht over het duinlandschap, een blik uit de ven sters aan de andere zijde toont ons de altijd wisselen de zee. Van deze slaapzaal voert een doorgang naar een iets kleinere zaal, waar 15 bedden staan. Zoo zijn er in het geheel zes slaapzalen. Tusschen twee slaapzalen in, bevinden zich aan iedere zijde van den doorgang een slaapkamertje voor een ge leidster, die in staat is aan beide zijden door een ruit de zalen te overzien. Een en ander waarborgt een voortdurend toezicht. Bij elke slaapzaal behoort een goed ingerichte waschgelegcnhcid. Hier treffen weer de frissche kleuren van groen, paars, zwart en wit en de vloeren met mooie togels van verschillenden tint. Een voornaam interieur. Uit de slaapzalen komen we in oen ruimte, welke is gelegen boven het trappenhuis en ingericht is als recreatiezaaltje. Het is een voornaam interieur geworden met zijn fraaie stalen meubelen, zijn mooien ingelegden par ketvloer en de frisch-groene palmen in hooge pot ten. Maar wat hier wel het meeste trekt, is het licht, dat door vijf lange smalle gebrandschilderde ramen in zachte kleuren naar binnen valt. Het is een menge ling van geel, oranje, rood en groen. Een zeer goed geslaagde combinatie. Het glas in lood van Bochtman te Haarlem en stelt verschillende episodes voor uit den slag bij Bergen in 1799. Ook het hekwerk, rijk geornamenteerd, verdient de aandacht. We dalen weer af naar de kindergarderobe en van daar naar het sousterrain. Daar vinden we, behoorlijk gescheiden van alles: Het zuiveringsinslituut. Naast elkaar zijn daar in vijf afzonderlijke hokjes, vijf douches voor koud en warm water en een groote badkuip. Grenzende aan deze waschgelegenhcid bevindt zich de ruimte waar de kinderen gereinigd worden van ongedierte, indien dit noodig blijkt. Dan is er nog de bergplaats voor het vuile goed, elk kind heeft zijn eigen genummerd hokje, waarin het z'n vuile goed kan deponeeren. Het nummer van dit hokje correspondeert met het nummer van z'n kapstok je. Nog zagen we in het sousterrain de ketels der cen trale verwarming en die der warmwatervoorziening en de ruime kolenbergplaats. En wat ons overal was opgevallen, maar wat hier wel speciaal de aandacht trok, was de heerlijke zin delijkheid, het prachtig onderhouden zijn ook hier van deze groote ketels. Zie zoo, we zijn er door, zeide de heer de Hoop. Nu gaan we naar het Sportgebouw. We traden naar buiten op het terras, zagen hoe voor de veiligheid een ijzeren brandtrap langs het gebouw omloog voerde en daalden het duin af naar het oude koetshuis, omgetooverd in Een modern turngebouw, l dat ligt in een beschutte duinpan en met z'n dak van riet, zijn beide vleugels en z'n middenstuk gekroond door een klokkoepeltje, een alleraardigsten indruk maakt. De deur naar het middengedeelte staat wijd open en in de z.g. Loet C. Barnstein-zaal, waar de modern ste werktuigen voor de beoefening der gymnastiek aanwezig zijn, treffen we zeven meisjes in blauwe trainingpakjes en op bloote voeten, die bezig zijn, on der leiding der onderwijzeres de eerste lessen te lee- ren. Want het is een nieuwe ploeg welke een paar dagen geleden is aangekomen. De linkervleugel van het turngebouw is geheel in gericht als zweminrichting. Kijkt u maar goed, zegt de heer de Hoop. Het is het allereerste zwembassin in een huis in heel Nederland. Prachtig; kunnen we niet nalaten te zeggen. En terecht! Want alles is hier betegeld en dan in de meest heldere tinten. Het bassin ter grootte van 12 bij 5 M. en met een diepte van 80 c.M., ligt er zoo verleidelijk, dat we er zoo wel in zouden willen sprin gen. Dat willen ze allemaal, zegt de directrice en daarom gaan de kinderen er zoo graag in. Ook die kinderen, die nooit in het water zijn geweest. Als ze hier vandaan gaan, dan zwemmen ze allen! Zonder een uitzondering! En is het water op een bepaalde temperatuur gebracht? wilden we weten. Ja zeker, zeide de directrice. De temperatuur is 25° Celsius. Ook wordt het water steeds ververscht: kijkt u maar, er zit stroom in. En ginds achterin ziet u de reinigingsinstallatie. Het water wordt door mid del van chloor gezuiverd. We konden noode scheiden van deze prachtige zwemgelegenheid, maar we mochten niet al te veel vragen van den kostbaren tijd van de directrice en van den heer de Hoop. De secretaris vertelde nog, dat de rechtervleugel van het turngebouw tot woning voor den knecht dient Aantreden voor heilgymnastiek, klonk plotse ling een stem achter ons. En omkijkende zagen we een troepje jongens op den grond zitten, bezig kousen en schoenen uit te trekken. Waar motte we met 't zand naar toe, juf? Dat schudt je er maar uit. Je bent hier buiten, laat maar waaien? In de openlucht waren de rekken voor de heilgym nastiek. Heerlijke, gezonde sport! Tenslotte de dagverdeeling. Terugwandelende vroegen we de directrice tenslot te nog naar de dagverdeeling. 7 uur: Opstaan. Wasschen en bedden afhalen. Doen ze dat zelf? vroegen we. Ja zeker, zeide de directrice. De grooteren moe ten ook helpen, de bedden weer op te maken. Maar dat is dan ook het eenigc wat ze doen den heelen dag. Is er nog een leeftijdsgrens ook? - Ja, ja; van zes tot veertien jaar. Om 8 uur gaan we ontbijten tot half 9. Dan wor den de kinderen ingedeeld in groepen, elk van lfi kinderen, naar leeftijd en sexc. Elke groep heeft een geleidster. De eerste groep gaat 3 kwartier zwem men en 3 kwartier gymnastiek doen; de twee andere groepen gaan naar het strand, trekken het duin in ol gaan spelen in het bosch. Bij slecht weef b!:.;-:rt> natuurlijk binnen. De groepen wisselen elkaar Om 12 uur wordt de hoofdmaaltijd gebruikt kwart voor een. Ze mogen dan nog een kwart ic; naar buiten. Van een tot kwart over twee slapen. Ternnr.sic 's winters, 's zomers tot half drie. Als ze zijn opgestaan krijgen ze een beker melk met biscuits en gaan dan weer de frissche buiten lucht in tot half zes, het uur waarop de broodmaal tijd wordt gebruikt. Dit duurt ongeveer een half uur. Ze mogen dan nog even spelen, maar om 7 uur alle» DE, PRIKKELENDE GEUR VAN DENNEN.-• Rondgang door het TEREND VERGEZICHT OVER DE DUINEN EN DE ZEE. - HET FOR- SCHE BOUWWERK MET ZIJN KANTFELEN EN TORENTJES, EEN OORD VAN LIEFDE EN VAN TOEWIJDING. - FRISSCHE, ZIL TIGE ZEEWIND; VERSTERKEN- kolossale gebouw DE telefoon rinkelde; kort en gebiedend! Hier komt Amsterdam voor U, klonk de stem van de telefoonjuffrouw aan den an deren kant van de draad. Met de Hoop, secretaris van den Nederlandschen Bioscoopbond. Ik ben wel wat laat. met m'n uitnoo- diging, maar 'k moet vanmiddag in Bergen zijn. Ileefl U gelegenheid? Even kijken. Nee; vanmiddag heb ik niets. Hoe Iaat? Ik rijd om twee uur uit Amsterdam; laten we zeggen tusschen half drie en drie. Prachtig; 'k zal er zijn. Dank U; tot vanmiddag. En zoo geviel het, dat wij op den stralenden lente middag in het brandende zonnetje moeizaam duin op trapten naar den top, waar het doel lag van onzen tocht. Nog een bocht en nog een en in eens, bij verras sing eigenlijk nog, waren we boven en afstappende, genoten we van het schitterende vergezicht aan de ccne zijde over de golvende duinenrij, afgesloten door het groen der bosschen, waaruit aardige torentjes en frisch roode huizendaken opspitsten; aan den anderen kant over het hel-gele strand en de verre zee, ge huld in een blinkende mantel van zilvergrijs met een rand van diepblauw aan den horizont. En ons omkeerende dan, stonden we recht voor het trotsche gebouw, dat daar op het hooge Russen duin de geheele omgeving beheerscht; en temidden van loeiende stormwinden en striemende regenvlagen de wacht schijnt te houden als een nijdige buldog voor het huis van zijn meester. Een oord van liefde en van toewijding. Maar in wezen is dit forsche bouwwerk met z'n kant celen en z'n torentje juist een oord van liefde en van toewijding; een plaats waar veel gelachen, veel gezongen en intens genoten wordt. Want de naam: „BIO-VACANTIE" welke er op de voorzijde prijkt in groote vergulde blokletters, getuigt van een stichting, waar stadsche bleekneusjes en zwakke buitenkinderen worden opgenomen, om er voor eenige weken den frisschen, ziltigen zeewind om de. ooren te voelen waaien, om er den versterkenden, prikkelenden geur der dennen op te snuiven, om cr verzorgd en gevoed te worden. Om er gezondheid op te doen bij lepels! En openende de groote glazen deur, stonden we ineens midden in het feestelijk geroes van druk sna terende kinderstemmetjes, waren we omringd van blij stralende gezichtjes, het roode blosje van 't middag slaapje nog op de wangen. Wachtende, totdat we waren aangediend, knoopten we een gesprekje aan met een pietepeuterig meiske, dat bezig was haar zachte pantoffeltjes te verruilen voor een paar stevige trappers. Lekker geslapen? Nou fijnhoor; ken je hier zoo echt doen. Waar is de reis nu heen? Naar 't strand, met de scheppies; bij ons hemma we geen zee. Zoo; waar kom je dan vandaan? Heel uit Overijssel, met 't spoor gekomrae. Fijn! De directrice wacht U; mag ik U maar voorgaan? U kunt uw jas hier wel uittrekken. Door een gang, dan door een zaal waar achterin een deur zich open de en we ineens stonden in een intiem huiselijk Interieur. Gaat U zitten, noodde ons mevr. Bos cn zij wees ons een gemakkelijke fauteuil. Wat ziet het er hier buitengewoon gezellig uit; konden we niet laten op te merken. Ja, 't is een mooie kamer met een prachtig uit zicht, antwoordde de directrice. Maar de sfeer; dat is het geheim van de vrouw. Hier een aardig pulletje, daar een artistiek kleedje. Frissche roode tulpen in een mooie vaas van ge slepen glas. We dronken thee en we aten smakelijke koekjes. In de stichting bereid en we praatten over poli tiek! Ja, inderdaad over politiek in deze daartoe al lerminst geschikte omgeving. Totdat de heer De Hoop, vergezeld van den heer Van Schaik, den aan nemer van het gebouw binnen kwam en het gesprek al heel gauw in andere banen leidde. Het schitterende zwembassin op Russenduin ter grootte van 12 bij 3 meter. WE GENOTEN VAN EEN SCHIT- Geweldig! meenden we. Kinderen die ondervoed zijn, laten het niet bij een paar boterhammetjes, lachte de directrice. Vol bewondering bleven we dan staan bij dc drie reusachtige ketels van het fabrikaat Küpperbusch en Zn. We eten biet morgen, lichtte ons mevr. Bos in en zij opende den ketel, waarin een behoorlijke hoeveel heid roode biet te spartelen en te pruttelen lag, blijk baar niet ingenomen met bet kookproces, het ocgin der algeheele vernietiging in de grage kindermonden. Alles wordt hier op sloom gekookt, behalve het vleesch. Kijkt u dat fornuis eens aan, klonk hier de stem van den heer De Hoop. Het modernste wat er is, ka nalen onder den vloer, geen schoorsteen dus. Maar wat ons wel het meest opviel, was het kraak zindelijke. De reinheid der betegelde vloeren en mu ren; het glimmen van «Ie enorme pannen en van het nikkel; de helderheid van het houtwerk. Na de keukens wierpen we een blik in de linnen kamers. Heeft u verstand van een voorraad linnen? vroeg mevr. Bos. Niet heel erg; moesten we bekennen. Toch laat ik het u zien, zei met zekeren trots de directrice en zij opende een groote muurkast, waar in rij aan rij hooge stapels helderwitte lakens, ser vetten, sloopen en wat dies meer zij, zich aan ons vertoonden. Naast de linnenkamer zagen we de werkplaats, waar de aardappel-schilmachine ratelde en een dienst meisje toezicht hield. Aan het einde der gang opende de heer de Hoop de deur naar een eenvoudig, doch zeer gezellig inge richt vertrek. Een kleine schouw met ingelegde tegel tjes in paars, geel en wit; aardige, frissche meubeltjes en een kleurige linoleumbedekking op den vloer. De kamer van de dienstboden, lichtte mevr. Bos ons in. Ook wel gebruikt als wachtkamer voor ouders die hun kinderen komen bezoeken. Zijn daarvoor bepaalde uren? vroegen we. Ja zeker. In de periode dat de kinderen er zijn, mogen de ouders tweemaal komen cn dan alleen op Zondag, Zaterdag of Dinsdag, zeide de directrice. We bezochten in deze afdeeling nog de rijk voor ziene provisiekamer, waar geweldige hoeveelheden kaas, koek, eieren, jam, vruchten en wat niet al voor lekkernijen waren opgestaneld en tenslotte de garde robe voor de dames, met de twee vaste waschtafels, de mooie groote spiegels en de prachtige stemmige tegelversiering. De kindergarderobe en de speelplaats, te vens bioscoopzaal. De oude inrijpoort voor de stoepen van het huis, had men op vernuftige wijze dichtgemaakt en aldus benut voor kindergarderobe. Beneden langs de lage kapstokjes loopen de verwarmingsbuizen, waarop de schoenen gedroogd kunnen worden, als de kleinen met nat weer zijn uitgeweest. Twee ingangen met handenwasch-gelegenheid, en toiletten, één voor dè meisjes en één voor de jon gens, leiden naar de garderobe. Boven op de ingangs poort is een verdieping gebouwd. Uit de kindergarderobe voert een deur naar de oude garage, nu omgebouwd in een ruime speelzaal. Bruin linoleum dekt hier den vloer; aardige gekleur de kinderplaten in lijst sieren de in helder geel ge pleisterde muren, afgezet met bruinen rand. Het Bio-Vacantioord zou geen stichting zijn van den Bioscoopbond, zoo er geen gelegenheid bestond voor het vertoonen van films. Die gelegenheid is er inderdaad in de speelzaal. Een echte cabine; een mi niatuur-geluidsinstallatie; roode lampjes langs de muren. Alles net als in een heusche bioscoop. Iedere groep krijgt een bioscoopvoorstelling. Dat wordt dan zoo'n beetje een feestmiddag met films cn een tractatie. Het geisoleerde gedeelte, hospitaal; apo theek en onderzoekkamer. Een unicum in Nederland. Wanneer men komende uit de speelzaal, een trap afdaalt, dan passeert men de deur naar een volko men geïsoleerd gedeelte, dat geheel is ingericht als hospitaal. Een unicum in Nederland, meneer, merkte de heer de Hoop op. Indien er een kind ziek wordt, dan vervoert men het onmiddellijk naar het hospitaaltje. Blijkt het kind aan een besmettelijke ziekte te lijden, dan kar. het door een aparten uitgang naar huiten worden ge bracht en komt dus niet meer in de nabijheid der andere kinderen. Het ziekenhuisje heeft zes boxen en 7 bedden. Ie dere box is omgeven door glazen wanden en dus ook weer geïsoleerd. Voorts zagen wij er een afzonderlijke badkamer met een ruim ingebouwd bad; een kleine apotheek, een zit- en een slaapkamertje voor de ver pleegster en tenslotte de onderzoekkamer van den dokter. Bij hun komst, eenmaal tusschentijds en bij hun vertrek worden alle kinderen door den dokter on derzocht en gewogen. Tevens wordt nagegaan, welke vorderingen de kinderen lichamelijk maken als ge volg van het genoten turnonderwijs. In dit gedeelte van het gebouw bevindt zich ook dc kamer van de onderwijzeres in lichamelijke oefening. Een licht en zonnig vertrek, eenvoudig, gezellig gemeubeld met een pracht van een uitzicht over de duinen. Naar de slaapzalen. Eenige trappen voeren ons terug in het gebouw naar de groote slaapzaal boven de oude inrijpoort. Hoe de stichting tot stand is gekomen. Ja, de stichting is in 't leven geroepen door het Nederlandsche Film- en Bioscoopbedrijf, begon de heer De Hoop z'n inleiding. Het plan daartoe rijpte, toen de aanvragen om collectes voor verschillende doeleinden in de bioscopen te mogen houden, zoo groot werd, dat de Bioscoopbond terecht meende, dat aat niet meer ging en dus niet langer kon worden toegestaan. Ter compensatie werd naar iets andei's gezocht en één of twee keer per jaar werd in volle bioscopen van het land een collecte gehouden voor arme kinderen. Amsterdam gaf het. voorbeeld en collecteerde met Kerstmis en gedurende de Paaschdagen. Dc andere steden in het land volgden en de opbrengst der half- jaarlijkschc collecte viel geweldig mee. Daarbij kwam nog, dat tal van bioscoopdirecteuren en belangheb benden bij het bioscoopbedrijf giften schenken. De Bioscoopbond heeft zich toen al heel spoedig in verbinding gesteld met het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies en besteedde het door middel der bollectes ontvangen geld, om kinderen uit te zenden naar de bestaande koloniehui zen van het Genootschap. De keuze der kinderen werd geheel overgelaten aan de afdeelingen van dit Genootschap. Toen evenwel de collectes veel meer opbrachten dan verwacht was, besloot de Bond een eigen vacau- tie-oord te koopen en na lang zoeken, gelukte het de hand te leggen op dit fraaie kasteel met bijbehooren- de 30 H.A. duingrond, toebehoord hebbende aan wij len den heer August Jansen. Op 21 Maart 1927 werd de Stichting Bio-Vacantie- oord in het leven geroepen en na grondige verbou wing van het. aangekochte kasteel, kon op 1 Juli 1933 de stichting haar poorten openen. Het vacantieoord werd in exploitatie gegeven aan het Centraal Genootschap, als zijnde de meest des kundige en meest representatieve vcreeniging op dit gebied. De keuzo van de kinderen blijft overgelaten aan het Genootschap en waar geen afdeelingen zijn, belast zich hel Burgerlijk Armbestuur daarmede. Alle kosten der verpleging zijn echter voor reke ning van de stichting. Iedere maand komen er ongeveer 90 kinderen, meisje», en jongens, van alle gezindten en uit alle deelen van het land. We hebben nu een groep uit de buurt van Enschedé. Iedere groep blijft 34 dagen. En nu weet u een en ander en gaan we eens rond. De directrice vergezelde ons op onzen tocht, welke niet minder dan anderhalf uur in beslag nam, zooveel was er te zien. En wat we zagen vertellen we u, als ge ons volgen wilt op onzen rondgang door het ge weldige gebouw. De prachtige eetzaal en de drie kraak zindelijke keukens. Uit de kamer van de directrice kwamen we da delijk in de groote eetzaal, waar de lange tafels ge rijd stonden omringd door de eenvoudige houten stoelen. De prachtige eiken muurbetimmering en een fraaie parketvloer getuigden hier van een rijken opzet bij den bouw. Eigenlijk veel te kostbaar! meenden we. Zonde met zooveel kinderen. O nee; antwoordde mevr. Bos. Kale witte muren bekrassen de kinderen, hier blijven ze van af, om dat ze zelf intuïtief voelen, dat het mooi is. Een gang leidt van de eetzaal naar de drie achter elkander liggende keukens. We passeerden achtereen volgens de dienkeuken, de brood- en melkkeuken en tenslotte de keuken, waar gekookt wordt. Een dienst meisje was bezig uit een enorme schaal boter, welke op tafel stond, boterhammen te smeren en bouwde een reusachtigen eetbaren berg op. Het schitterend gelegen oord hoog op den duintop te Eergen aan Zee.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13