de OMGEVING De haring-export op Duitschland. Propagandavergadering K.D.P. DE MOOISTE FOTO t= Uit - W I E R I N G E N De Nederlandsche Visschorij-Ccntrale heeft aan de Exporteurs van Waddenharing naar Duitschland, de volgende circulaire gericht: „In vervolg op mijn circulaire van 23 dezer deel ik u mede, dat voor den export van waddenharing naar Duitschland een betalingscontingent is vastge steld voor het tweede kwartaal 1935, groot R.M. 285.500.-. U ontvangt derhalve hierbij een toewijzing voor <len uitvoer van een hoeveelheid waddenharing naar Duitschland, waarop tevens is aangegeven voor welk bedrag aan R.M. u recht heeft waddenharing gedu rende telkens een periode van 14 dagen, voor het eerst aanvangende 1 April tot 15 April en zoo ver volgens, uit te voeren. Iedere 14 dagen wordt U vervolgens een toewijzing in R.M. verstrekt. In verband hiermede wijs ik u er nog op, dat bij overschrijding uwer toewijzing uit betaling over de clearing is uitgesloten. Teneinde uit betaling over de clearing te kunnen verkrijgen, moet aan de volgende eischen worden voldaan: Nadat de zending is afgezonden, waarbij behalve een uitvoervergunning (Ausfuhrberechtigungsschein oen groen statistiek-formulier I moet worden) gevoegd, wordt door den exporteur een aanvrage ter verkrij ging van een vereffeningscertificaat ingezonden aan de Nederlandsche Visscherij-centrale, gelijk met een geteekende copie-factuur. Deze aanvragen, alsmede de groene statistiek-for mulieren I zijn gratis te verkrijgen bij de u bekende Uitvoer-Certificatenbureaux. (In Wieringen ten ge meentehuize. Red.). Deze aanvrage moet volledig wor den ingevuld. Desgcwenscht kan de aanvrage met de copie-factuur ter hesparing van kosten ingezonden worden aan do Uitvoerbureaus in een gesloten enve lop, waarop vermeld: Vorderingen Duitschland. Ter bestrijding van kosten, voortvloeiende uit de af gifte dezer certificaten wordt berekend 2 van het het bedrag op het vereffeningscertificaat aangegeven, met een minimum van f0.25 per certificaat en zulks in afwijking van het bepaalde in mijn circulaire d.d. 23 Maart j.1. Deze bedragen worden afgeboekt op hei door U bij de Nederlandsche Visscherijcentrale te stor ten voorschot. De groote van het voorschot is op Uw toewijzing vermeld. Alvorens dus vercffeningscertificafen wor den afgegeven, gelieve u bovengenoemd voorschot te storten op onze giro-rekening No. 245271 onder ver melding „Uitvoer Waddenharing naar Duitschland" De bovenstaande regeling geldt vanaf 1 April a s.". Tenslotte houdt deze brief nog een waarschuwing in, n.1.: „Indien door den exporteur geen gebruik wordt gemaakt van de hem verstrekte toewijzing moet hij hiervan bericht geven aan de Ned. Vissche rij-Centrale, uiterlijk 3 dagen voor de .toewijzing af loopt. Overschrijving van de cene periode op de an dere is zonder mijn toestemming niet geoorloold." Door dit schrijven zal velen de genomen maatrege len duidelijker zijn geworden. Wanneer tot het tocge wezen bedrag aan R.M. wordt uitgevoerd, kan men van betaling verzekerd zijn. Wij kunnen dan ook nie- man aanraden buiten de Ned. Visscherij-Centrale om waddenharing aan Duitschc handelaren te leveren. Kermis 1935. De Mij. Nieuwe Schouwburgloge, Directie: Hesse en Delmonte Jr., zal haar voorgenomen tournee, door Nederland met de schouwburgtent wegéns ziekte van de beide exploitanten niet kunnen laten doorgaan Als gevolg daarvan zal ook het aangekondigde be zoek aan de Wieringer Kermis -1935 achterwege blij ven. De Schouwburgtent, die nu reeds jaren achter een op de kei-mis een vaste plaats innam en niet wei nig bijdroeg tot verhooging van de feestvreugde, zaJ door haar vaste bezoekers slechts noodo worden ge- mist. BurgerL Stand 15—28 Maart 1935. Geboren: Rensje, dochter van A. Kramer en T. A. Bergsma. Hendrik, zoon van J. W. Boer en J. H. v. d. Haven. Jantien Bernardina, dochter van G. H Reis en S. C. Lubbers. Hendrik Cornelis, zoon van Jn. Tiisen en B. van Heukelum. Ondertrouwd: F. v. d. Schuur en J. Hille. Gehuwd: J. C. Halfwecg en G. Heijblok. Overleden: P. de Haan, m., 73 jaar, echtgen. van G. Tijsen. A. Ottens, vr., 2 jaar, dochter van S. Ottens en A. A. Poel. C. do Graaf, m., 62 jaar, wed. van A. Pool. Als levenloos aangegeven een kind van P. D. Spaan der en P. v. d. Schalie komen to overlijden dan zij, en het was haar aardig wat waard geweest indien ze de zekerheid had ge had dat hij het in dat opzicht volmaakt met haar eens was. Niettegenstaande zijn groote goedheid en vriendelijkheid bleef Sir Richard in dat opzicht zeer gesloten. Hij behoorde nog tot do oude school en vond het niet noodig over zijn laatste wilsbeschik king met anderen dan zijn notaris te spreken. In alle mogelijke opzichten kon hij uiterst gemak kelijk en meegaand genoemd worden, maar hij had nu eenmaal bepaalde besliste opvattingen waar het zijn persoonlijk eigendom betrof, en hierover sprak hij dus ook niet. Lady Lucia's eenige troost lag in de gedachte dat. Persis vermoedelijk een schittei'end huwelijk zou doen voordat Sir Richard kwam tc overlijden. Het meisje was nog jong, ternauwernood negentien, en in do adellijke gezelschapskringen had ze door haar schoonheid reeds grooten opgang gemaakt. Helaas had ze niet aan het Hof voorgesteld kunnen worden, daar Sir Richard er niets voor voelde een groot gedeelte van het jaar in Londen te moeten doorbren gen, een opvatting welke volmaakt door Joan werd gedeeld. Niettemin wendde Lady Lucia krampachtige po gingen aan haar dochter het volgend jaar het seizoen in de stad to laten meemaken. Na haar huwelijk had ze slechts enkele van haar vroegere kennissen meer ontmoet, maar van één van hen, die binnen kort uit Indiö zou terugkeeren had ze groote ver wachtingen, en intusschen kon zc niet anders doen dan er het beste van hopen. Persis was thans nog slechts een rozenknop en zo kan dus wachten. Doch er bleef nog één probleem over, waarover ze vrijwel dagelijks haar echtgenoot lastig viel. De jonge Bercsford Vane maakte de zaak uiterst inge wikkeld. Het was onbeschrijflijk moeilijk hem met zijn aardige, aantrekkelijke manieren op een af stand te houden. Bovendien viel er niets op hem te zeggen en ze had ook niets tegen hem, zooals Sir Richard te kennen gaf. Hij was van goede familie en zou in do toekomst een groot landgoed erven. Weliswaar bozat hij geen titel, maar alles wat hij eens in zijn bezit zou krijgen, kon hiertegen wel op wegen, en op zijn afkomst viel niets aan te merken. Zijn vader was in het begin van den oorlog gedood. Zijn ouders waren volle nicht en neef geweest, over welk feit Lady Lucia zicli wel eenigszins on gerust had gemaakt. De jongen straalde evenwel van gezondheid en kracht, en hoewel ze zelf nog niet goed wist of ze hem oen geschikte partij voor Persis achtte, zou het toch ook minder aangenaam wezen indien een ander meisje hem aan den haak kon slaan terwijl zc het voorstel nog in overweging hield. S C H 00 RL Volkshuisvesting. De Vereeniglng voor Volkshuisvesting „Schoorl". te Schoorl. vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heer B. Kaasenbrood. Voorzitter was 'de heer Fl. Schermer, secretaris de heer N. Selhorst. Na lezing van de notulen, deed de voorzitter enkele mededeelingen over den loop van zaken van het 'aatste /vereenigingsjaar. We vernamen daaruit, dat het jaar zonder veel bijzonderheden was verloopen Hen tweetal huurders waren verhuisd, en do vrijko mende woningen waren weder verhuurd. Ledigstaan "le woningen waren er niet geweest. Wel is er huur achterstand. De voorzitter kon er zeer goed inkomen, dat met de inkomsten welke tegenwoordig aan de orde zijn, huurbetaling zeer moeilijk zal vallen. Men bedenke echter, dat de vereeniging rekenplichtig is aan de Gemeente aan het Rijk. De heer P. van Lienen, administrateur, deelde hierna de voornaamste cijfers mede van de winst en verliesrekening, waarna de heer C. de Waard me dedeelde, dat na onderzoek, de zaken uitstekend in orde waren bevonden en de commissie met gerust heid aanneming door de vergadering kon aanbe velen, wat dan ook met algemeene stemmen ge schiedde. Bij de verkiezing werden de aftredende bestuursle den N Selhorst. en IJ. Minkema weder herbenoemd. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat van Rijkswege de rente van de bouw voorschot ten is verlaagd tot 4 terwijl de anuiteiten van 50 jaai lot 75 jaar zullen worden verlengd. Met algemeene stemmen besloot men aan het college van B. en W. te verzoeken om het zóó te richten, dat de vrijko mende gelden zullen worden aangewend tot huur verlaging, en wel op die wijze, dat over de beide bouwblokken voor olk der huurders een zelfde be drag voor liuurverlaging vrij zal komen. Een onderwerp van nogal belang bleek de delging van de huurschuld bij huurverlaging. Het bestuur zal als steeds, de menschelijke weg bewandelen. Door een der leden werd gevraagd hoe het stond met het onderzoek van de mogelijkheid van den bouw van goedkoope woningen. De voorzitter deelde mede. dat de bouw goedkoop is. doch de huur niet zoo iaag kan zijn als men dit wel zou wenschen. Daar komt bij, dat momenteel absoluut geen vraag is naar woningen althans niet door menschen, waarvan men zeker kan zijn, dat de huur betaald kan worden. Slechts als er bepaalde behoefte is, kan tot bouw worden overgegaan. Op 2 April zullen twee bestuursleden de jaarlljk- sche inspectie houden om te zien welke herstel li n.gen dienen te worden aangebracht. Met de beste wenschen voor het welzijn van de gezinnen der huurders 9loot de voorzitter de bijeen komst. SINT MAARTEN Cursusvergadering. Woensdagavond werd vanwege het Instituut van Arbeidersontwikkeling een cursusverga lering gehou den ten huize van den heer P. Schrijver alhier, waar bij als spreker optrad de heer v d. Val uit Alkmaar. 21 personen waren ter vergadering opgekomen. De heer C. de Vries, voorzitter der S.D.A.P., afd. Harenkarspel, opende de bijeenkomst met een wel kom aan aanwezigen, spreker en pers. De heer v. d. Val, het woord verkrijgende, herin nert er aan, dat door hem voor 14 dagen terug te Dirkshorn is behandeld „Wording', een gedeelte uit net boek van P. J. Troelstra, en dat heden dit ver volgd zal worden met de behandeliug van het ge deelte „Groei" en „Branding". Op eenvoudige ma nier schetst spr. de strijd die de persoon van Pieie» Jellis neeft te strijden gehad, zoowel met zijn vader als met bezitters. Hoe hii in den beginne als propa gandist, redacteur van zijn partijblad, zoowel als cojporteur dienst moest doen en hij, die door kennis en studie in staat was om op de maatschappelijke ladder omhoog te klimmen, terwille zijner beginselen armoede moest lijden en door bijna een elk verguisd werd Voor hen die het zg.n. Testament, van Troel stra hebben gelezen, dood 't goed aan. dat door den heer v. d. Val, welke reeds 40 jaren in de partij zit en den heer Troelstra vanaf den beginne met volle sympathie heeft gevolgd, niet zulk overtuigend en warm voelend pleidooi, deze hooge figuur in zijn mooisten, maar moeilijksten tijd zoo vol liefde uit gebeeld te zien worden. Spr. schetst de strijd tusschen Troelstra en D. Nieuwenhuis, welke, daar de een voor anarchie en de andere democratisch voelde, op botsing moest uit- loopen. Voorts werd door spr. de figuur Troelstra belicht als lid van het parlement, waar hij de door allen erkende groote figuur is geworden. Nu, zegt spr.. dat verbeteringen zijn verkregen, tracht men ze van hoogerhand weer stelselmatig in te trek ken, doch, zegt. spr., waakt allen hiervoor en strijdt voor deze zoo duur bovochten levensbenoodigdheden. Diep in haar hart geloofde ze niet aan een derge lijke mogelijkheid, maar het viel niet te loochenen dat vaak een zeker angstgevoel zich niet liet ver drijven. Hij was de beste maatjes met Joan en schijnbaar ook ten zeerste op Sally gesteld, ofschoon deze laatste natuurlijk nog niet den leeftijd had be reikt om in aanmerking te kunnen komen voor een huwelijksaanzoek... dat veronderstelde ze tenminste vaag, doch in den tegenwoordigen tijd kon men eigenlijk van niets zeker wezen. De meisjes waren zoo vreemd: het eene oogen- blik spotten ze met de liefde en het volgende mo ment hadden ze zich verloofd. Beresford's moeder was eveneens een raadsel voor haar. Ze hield zich alsof ze niets merkte van hetgeen er in den jongen omging, en men kon eenvoudig niet uit haar wijs worden. Lady Lucia was zelfs lichtelijk bang voor deze eigenaardige,- stille vrouw die den indruk wekte het noodige temperament te bezitten, maar dit in geen enkel opzicht uitte. Tot op zekere hoogte bewonderde ze haar zelfs, hetgeen eigenlijk alleen te wijten viel aan het feit dat deze vrouw niet tot het type behoorde dat zij onder haar bescherming kon nemen. Zonder twijfel stroomde er blauw bloed door haar aderen, en dit was vóór alles van belang zelfs rijkdom volgens haar opvatting. De man die Persis eenmaal zou verove ren moest van onberispelijke afstamming wezen. Zc had en stamboom van den longen Vane nimmer gezien, maar in zijn houding en optreden deed hij aan een vorst denken. En Admiraal Vanc-Trafford, zijn oudoom, was op en top een aristocraat, met zijn arendsneus en fijn besneden mond. Niettegenstaande hij al over de tachtig was, stond „Lacy Denhem" totaal onder zijn regeering en geen sterveling durfde tegen hem in verzet komen. Hij domineerde zelfs Beresford's moeder, Sylvia Vane, en wat Beresford zelf betrof, al kon hij hem dan ook wellicht niet altijd in zijn eerste heftige opwin ding tot bedaren brengen, gewoonlijk gelukte het hem toch hem er onder te krijgen, zoodra hij weer wat tot kalmte was geraakt. „De jonge Berry en ik begrijpen elkander", placht hij grimmig te zeggen, en hij bracht zijn eigen spe ciale methode in toepassing om den jongen tot on derwerping te dwingen. Het grootste gedeelte van zijn leven had hij met jonge mannen van verschil lend karakter moeten omspringen, en Beresford had dan ook reeds van kind af aan het grootste respect voor hem gehad. Want niettegenstaande hij meer malen op een vrij heftige wijze door hem bestraft werd, was hij nog nimmer onrechtvaardig door hem behandeld geworden. Admiraal Vane-Trafford was in alle opzichten vol maakt eerlijk, en een belofte, onverschillig hoe lang Deze leerzame avond werd te 10/4 uur beëindigd en door den voorzitter met een woord van dank ge sloten, waarbij hij er nog op wees, dat, binnen enkele dagen de jongste zustervoreeniging te Warmenhuizen ook een gelijksoortige avond wil geven, waarbij hij de hier aanwezigen opwekte om ook dezen avond present te zijn. HEERHÜGOWAARD Woensdagavond hield de K.D.P. een prapaganda- vergadering in het lokaal van den heer Pcrtegijs, Als spreker trad op de heer Hendriks, lid van iiet partijbestuur der K.D.P, De spreker zegt, dat hij een verzoek heeft gekre gen van de afd. Alkmaar der K.P.D. om hier een spreekbeurt te komen vervullen met het doel zoo mogelijk een afdeeling te kunnen oprichten. Maar die afdeeling is niet het werkelijk dool. Onze lei der, prof. Veraart, wil niet een massa organisatie van kwartjesKiezers, maar wil een partij, die één en el kern is. De leuzen van onze partij zijn hulp te geven aau de economisch zwakken en te voor zien in de redelijke behoeften van allen. De regeering heeft nu een bezuinigingsontwerp aangekondigd. We weten nog niet wie de lasten hiervan zal moeten dragen, maar wij vreezen er voor. Het is wel teekenend, dat een regeeringsge- trouw blad als „De Nieuwe Dag" is, te kennen geeft, dat het inissehien maar het beste is, dit ontwerp te laten liggen tot de verkiezingen achter den rug zijn. Hier is een groote gelijkenis met den tijd voor de Kamerverkiezingen van 1933. Toen wezen wij er :»ok op, dat de plannen tot vermindering van den vverkloozensteun reeds klaar iagen en men schold ons toen voor leugenaars, maar de feiten hebben wel aangetoond, dat wij gelijk hadden. Spr. behandelt vervolgens het door prof. Veraart nog in de staats partij aan de orde gestelde conjunctuurplan, dat Ilij later heeft vastgesteld in zijn crisisprogramma. De Staatspartij beweert, dat er geen geld voor is. maar men geeft ons daarover geen zekerheid. Het bankgeheim blijft gehandhaafd. Dat er nog veel geld zit is gebleken bij de generale absolutie van den minister van Financiën. Spr. wijst er vervolgens op, hoe er getreuzeld wordt met het 60 millioen-plan Dit plan is aangeno men in het begin van 1934, aan het eind van 1934 was er slechts voor 14 millioen aanbesteed. Verder gebruikt men dit plan ook nog als loondrukker. Vervolgens wijst spr. op het groote onrecht der indirecte belastingen. Dat men steun wil geven aau degenen die het noodig hebben, is goed, maar de be dragen, die hiervoor noodig zijn, haalt men uit de indirecte belastingen, die geheven worden op de al- ereerste levensmiddelen, als boter, aardappelen, eriz. Wij moeten tegenwoordig telkens aanpassen, zegt men, maar waarom worden de huren, de pachten, de hypotheken enz. dan niet aangepast. Met alle aan passing stijgt het aantal werlrioozen nog voortdurend, het is nu al ongeveer 500.000. Als gevolg zien we, dat liet noodzakelijkste begint te ontbreken en dat on dervoeding dreigt. Maar de Staatspartij heeft mee geholpen de motie-Kupers te verwerpen, onze ver tegenwoordiger in de Kamer heeft echter voorge stemd. Spr. meent voldoende te hebben aangetoond, dal de regeeringspolitiek eenzijdig is. Als hoofdschuldig»-, wijst spr hiervoor aan, de katholieke Staatspartij. De godsdienst en de politiek behooren niet bij el kaar. Een de Bruin en een dr. Kortenhorst kunnen evenmin lid van een zelfde partij zijn als b.v. Wen- delaar en Albarda. We moeten tegenover den schijn eenheid der Staatspartij, de werkelijke eenheid stel len van onze katholieke democratische partij. Spr. zegt, dat voor velen een bezwaar is. de hou ding der geestelijkheid op dit. gebied, maar spr. out Kent, dat de geestelijkheid hier Zeggenschap heeft jp grond van een encycliek van Leo XIII. Ten slotte zegt spr., dat men zich pas dan hij onze party moet aansluiten, als men zich heelemaal kan geven. Maar is het zoover, dan ook ten strijde voor onze leuze: Tegen het kapitalisme, het katholi cisme. Hierna sluiting. HOOGWOUD Woensdagavond J.1. hebben de kinderen van de school te Aartswoud een uitvoering gegeven in de zaal van café Renooy aan de Gouw, die zeer goed geslaagd mag heeten en een ieder was vol lof over de wijze, waarop de kinderfen het programma ten ge- hoore gebracht hebben. De heer L. Glas sprak het openingswoord en heette de aanwezigen welkom. Daarna kwam de heer May aan het woord, die een korte uitlegging van liet pro gramma gaf. Allereerst betraden de grootere kinderen het tooneel, die een vijftal liederen zongen. De hel dere kinderstemmen brachten al spoedig de ge- wenschte sfeer en na elk nummer werd dan ook danig geapplaudisseerd. De kleintjes, die hierna op geleden deze gegeven was, werd steeds nagekome%. Jaren geleden had de jongo Beresford ontdekt een nooit vermoed talent te bezitten en hij had zijn oom vanaf school een brief gezonden in een handschrift hetwelk vrijwel geenerlei verschil vertoonde met de krabbelletters van den ouden man. De Admiraal had hem omgaand geantwoord, en in dezen brief gaf hij te kennen, dat hij hem indien hij een derge lijk iets nogmaals durfde wagen, bij de eerstvolgen de gelegenheid een pak slaag zou geven dat hem in zijn heele leven zou heugen. Beresford, eenigszins verwonderd over dit schrij ven, doch nog vol van opwinding over deze pas ontdekte gave, waardoor hij door zijn kameraden als een genie beschouwd werd, wachtte een paar dagen totdat de oude heer wat tot kalmte was ge raakt, zooals hij het uitdrukte, en zond hem opnieuw een brief, welke hetzelfde handschrift vertoonde. De ze tweede poging werd met geenerlei antwoord be kroond en Beresford ging dan ook rustig op dezelf de manier door totdat zijn vacantie was aangebro ken. En toen vond tot zijn grootste verbazing de afre kening plaats. Uitgelaten van vroolijkheid kwam hij op „Lacy Denham" aan. Hij had echter ternauwer nood een voet in het huis gezet of hij werd in de studeerkamer van den Admiraal ontboden, waar hij de beloofde bestraffing ontving, de ernstigste welke hij nog in zijn leven had ondergaan. Buiten zichzelf van woede trachtte hij een ver klaring te krijgen voor deze grove behandeling, doch die kwam niet, en hij werd ziedend en in volmaak ten opstand naar zijn kamer gestuurd, -geestelijk echter te uitgeput om zich verder te uiten. Het ergste van alles was dat zijn moeder hom niet in zijn kamer kwam opzoeken, en hoewel hij zich zelf moest bekennen dat dit optreden volmaakt in overeenstemming was met de strenge bevelen van den ouden man, voelde hij zich toch diep vernederd. Want hij wist dat zij eigenlijk niemand anders had dan hem, en zijn vacantietijd haar eenige verruk king was. Heel laat in den avond verscheen zijn oom in het vertrek waarheen hij den jongen man gezonden had en gaf hem kortaf en op gestrengen toon te kennen, dat hij na zijn straf ondergaan te hebben, hem den plechtigen eed moest doen nimmer meer van zijn handigheid iemands handschrift te kunnen naboot sen gebruik te zullen maken. De admiraal was blijk baar van meening dat een dergelijk iets als een duivelsche gave beschouwd kon worden. Beresford die nog trilde van woede en vernede ring wilde hiertegen in verzet komen, hetgeen aller minst indruk op den ouden man scheen te maken. Hij liep de kamer met groote passen op en neer, Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER het podium verschenen, deden voor de grooten niet onder en ook zij hadden met hun liedjes veel succes. Voor de pauze volgde nog een dialoog tusschen een tweetal leerlingen, dat vlot gespeeld werd, met enkele liederen van de kleintjes. Na de pauze werd een blijspel in vier bedrijven, ge titeld „Een St. Nicolaasverrassing" opgevoerd, dat geducht insloeg en waarbij de kinderen zich als vol slagen tooneelspelers ontpopten en aantoonden, dat zij daarvoor volstrekt niet behoefden onder te doen. Tot slot volgde nog eeii tableau-vivant „Vrede" met solozang. De heer K. Slagter bracht den heer May en de kin deren een woord van dank voor het ten gehoore ge brachte. Ook mej. Bartels, die de pianobegeleiding verzorgde, werd niet vergeten en had een bloemen hulde in ontvangst te nemen. Voor de ontstane vacature door de benoeming van den heer S. de Zee als hoofd der school te Zuid laren, hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Door de politie van Hoogwoud en Abbekerk is aangehouden een persoon, die verdacht wordt een vrouw in haar woning onder de gemeente Hoogwoud te hebben aangerand. Na door den Burgemeester van deze gemeente te zijn verhoord, is hij naar het huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. OUDE N I E D O R P R.K. Staatspartij". De stemming uit de candidaten gesteld voor de ko mende gemeenteraadsverkiezing, zal worden gehou den Zondag 31 Maart a.s., des voormiddag van 8 tot 12 uur, ten lokale van den heer J. Brouwer te 't Veld en des namiddags van 2 tot 5 uur ten lokale van den heer G. Ligtliart te Zijdewind. De volgende personen komen voor op de alphabe- tische groslijst: Bakker J. Sr., De Weel; Bierman W. H., Zwarteweg: Goudsblom W., De Leijen; Impink J. G.. 't Veld; Kolkman W., Zijdewind: Molenaar A., 't Veld; Schiebrock J. H., 't Veld; Stadegaard Th. J., Blokhuizen; Stam S. Szn., Slootgaard; 'farms H., Do Weel; Tesselaar P. C., Zijdewind; Tromp P. J., Zij dewind. Een ongeluk. Woensdag heeft alhier een ongeluk plaats gehad, hetwelk tamelijk goed is afgeloopen. Cornelis Kollenberg, zoon van A. Hollenberg alhier, was bezig met ierrijden in het land van Liefhebber. Doordat hot paard tamelijk vlug liep, geraakte de driewielerkar aan het slingeren, waardoor C. H. er af werd geworpen. Hij kwam onder een wiel terecht, dat oveer hem heen reed. Het paard geraakte hierna op hol. Het was gelukkig dat de kar leeg was. Wo hebben bij het slachtoffer even een bezoek gebracht en het bleek, dat hij er nog goed is afgeko men. Geen lichaamsdeel werd gebroken of gekneusd. Hij lijdt echter nog veel pijn en zal wel eenige dagen het bed moeten houden. WARMENHUIZEN. Jaarvergadering R.K. Volksbond. Dezer dagen vergaderde bovengenoemde vcreeni- ging in het Patronaatsgebouw onder voorzitterschap van den heer J. Slippens. De notulen werden onder dankzegging goedge keurd. De voorzitter doet mededeel ine, dat de Raad van Warmenhuizen gunstig heeft beschikt op het adres van den Volksbond inzake de betaling van de premie van het ziekenfonds. Volgens het jaarverslag bedroeg het aantal leden per 1 Januari 1935: 58. De Penningmeester deed verslag van zijn gehouden beheer. De financieele controle-commissie adviseerde tot goedkeuring van de rekening. Tot lid van de fin. controle-commissie is benoemd de heer F. Legdeur. Tot afgevaardigde naar de Centrale vergadering is benoemd de heer Ambr. Groot en als plaatsvervanger de heer J. Slippens. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodie ke aftreding van de heeren T. Berkhout, D. Sikkink en H. de Groot. Na een herstemming zijn tenslotte ge kozen de heeren: T. Berkhout, A. de Groot en H. Mosch. In het sluitingswoord van den voorzitter piemoreert spr. dat de vereeniging mei genoegen kan terug zien op het afgeloopen jaar 1934. Wel verwonderde het den voorzitter dat op Jeze jaarvergadering zoo weinig leden aanwezig waren. De cursusvergaderingen wor- den daarentegen steeds goed bezocht. terwijl Beresford op zijn bed gezeten zich diep ramp zalig voelde. Na verloop van eenigen tijd en volmaakt tegen zijn wil, werd zijn tegenstand gebroken en hij legde de verlangde belofte af, die door den Admiraal zoo heilig en binderd werd geëischt als slechts mogelijk was, en daarna had hij zich woest snikkend op zijn bed geworpen, doodmoe door alles wat hij had moe ten ondergaan, zich angstig afvragend of hij een misdaad had bedreven, en trillend van verontwaar diging over het feit, het vonkje genie dat hem vol komen boven zijn mede-scholieren had geplaatst, moedwillig te moeten dooven. Het bewuste voorval had een dusdanigen indruk' bij hem achtergelaten, dat het nimmer meer verge ten kon worden. Vanaf dien dag was het ten volle tot Beresford doorgedrongen dat hij zich onomstootelijk aan zijn oom had te onderwerpen, onverschillig of het een redelijk of onredelijk hevel betrof. Geduren de het verdere gedeelte van zijn schooltijd had hij geen bevel dat van den kant van den ouden heer kwam meer in den wind geslagen. Bovendien had hij niettegenstaande zijn eerste verbazing en woede een onomstootelijk vertrouwen in het oordeel van den Admiraal gekregen, want deze was nimmer grillig of tegenstrijdig in zijn han delingen geweest. Het gevoel van respect dat hij hem toedroeg was grooter dan zijn genegenheid, maar het was dan ook van een overweldigende kracht. Hij vereerde den Admiraal vrijwel op de zelfde wijze als hij het de herinnering aan zijn va der deed... een vader, dien hij zich in werkelijkheid ternauwernood kon voorstellen, en die in het begin van den oorlog voor zijn land was gesneuveld. En terwille van dien vader, over wien zijn moeder nog ternauwernood kon spreken, had Beresford zich als een ridder gedragen die nimmer tot een on waardige daad in staat zou wezen. In gedachten had hij een stralenkrans gevlochten om het hoofd van den doode, welke eigenlijk ook gedeeltelijk op zijn eigen lokken rustte. Omdat zijn vader op een nobele, verheffende wijze was gestorven, beschouwde hij het als zijn dure plicht de familie-eer gelijk een wapperend banier voor zich uit te dragen, hoog boven het hoofd gehe ven. en dit deed hij dan ook stralend van trots. Even als honderden anderen was zijn vader van het ein de der wereld gekomen teneinde zich ter beschik king van zijn Koning en Vaderland te stellen, en Beresford zou zonder eenige aarzeling hetzelfde hebben gedaan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 18