België los van het goud. Zenuwachtige stemming ielgiê. Hitler's eischen. Bezoekt de VERGADERING REGEEREN IN CRISISTIJD. De Alkmaarsche Kaasmarkt. Buitenland Op den duur inflatie bijna onvermijdelijk. Pessimisme overal! Luchtvloot reeds sterher dan de Engelsche. REGEER1NGSCR1SIS !N SPANJE. w HET SIERHUIS EEN HUIS VOL GESCHENKEN Vrijzinnig Democratische Bond. D. KOOIMAN uit Purmerend KOMT ALLEN! MODERNE FOIO's EN VERGROOTTEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAH - Nieuwe HL orr Motie van vertrouwen in de regeermg aangenomen. Prijzen wederom met 20 pCt. gedaald. Zaterdag 30 Maart 1935. Postrekening No. 23330 SCHAG 78ste Jaargang. No. 9690 CDDR1NT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co.. Schagen. 24 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTT N TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsm inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Eden te Moskou zeer hartelijk ontvangen. Dat wij zorgvolle tijden beleven, zal wel niemand ontkennen. Maar vervelend is het in dit ondermaan- sche allerminst. De eene sensatie is nauwelijks achter den rug of een nieuwe groote gebeurtenis komt zich al weer aandienen. Nog geen week geleden zagen wij vol spanning uit naar de resultaten van Sir Simon's bezoek te Berlijn en thans, nu wij weten, dat we verder dan ooit van de ware vrede in Europa af zijn en ons bezorgd af vragen wat de tegenzet der ex-geallieerden zal zijn, komt de tragedie met de Belga er ons aan herinneren hoe dolzinnig eigenlijk al dat sabelgerammel wel is. Terwijl geen enkel land behoorlijk zijn schulden kan betalen en de bevolking gekromd ligt in de ijze ren boeien van de noodzakelijke deflatiepolitiek, gaan dé regeeringen maar steeds door met een bewape ningswedloop die weer nieuwe, steeds weer nieuwe offers, van de bijna tot wanhoop gerakende bevolkin gen vraagt. Daar komt nog bij, dat ook de .economische eii po litieke maatregelen er toe bijdragen om de lasten te vergrooten en dat spelletje gaat zoo maar onver droten door totdatde bom barst, zooals thans' in België! Men durft of kan niet verder versoberen, men wil ook geen afstand doen van veel wat in lange jaren van economische en politieke strijd is verworven, men wil niet bukken voor de noodzaak en men grijpt naar een kwakzalversmiddel. Devaluatie! Plet tooverwoord waarmede men alle kwalen van de crisis denkt te genezen en de welvaart weer te rug te voeren. Als injectie tot tijdelijke prikkeling van handel en industrie is het middel zeker bruikbaar, maar de praktijk heeft reeds herhaaldelijk aangetoond, dat, op den duur het geneesmiddel veel erger is dan de kwaal. Wij zullen hier niet verder over uitwijden, omdat de aard van deze rubriek daartoe niet geschikt is, maar ons bepalen tot het constateeren van het feit, dat onze Zuiderburen hun toevlucht hebben geno men tot devaluatie van hun standaardmunt met 25 tot 30 pet. en zoodoende de koopkracht der Belgische franc in het buitenland met dit percentage hebben verminderd. Was deze daad noodig? Naar onze meening niet. Men had o.i. deze nieuwe rampspoed voor de tweede maal in één generatie kunnen voorkomen. Een krachtige, eensgezinde regeering, voorzien van verstrekkende volmachten, had door sterke, drasti sche maatregelen de situatie zeker kunnen redden. Alles wat men nu bereikt heeft is, dat de regce- ring de beschikking krijgt over ongeveer 200 millioen gulden, die gedeeltelijk zullen moeten dienen om de munt op de nieuwe basis, dus 30 pet. lager, te ver dedigen en gedeeltelijk om, in navolging van het Amerikaansche voorbeeld, een serie groote werken uit te voeren. Wij durven echter nu reeds te voorspellen, dat het grootste deel wel zal worden gebruikt tot dekking van nieuwe bankbiljetten-uitgifte, door deze som hoe belangrijk ook voor een land als België, toch onvol doende moet worden geacht om de dubbele taak van valuta-verdediger en fonds voor werkverruiming te volbrengen. Ongetwijfeld zit de eerlijke wil voor om op den duur opnieuw de munt te stabiliseeren. maar wij zijn van meening dat dit een taak is, die de Belgische regeering niet zal kunnen volbrengen. Ongetwijfeld zal de maatregel, die zij meende te moeten nemen, haar invloed op ons land niet missen Vooral voor onze toch al zoo zwaar geteisterde transito-haven Rotterdam moet het een bittere pil zijn. Met één slag worden de tarieven van de Ant- werpsche concurrenten 25 a 30 pet. lager en hoewel Rotterdam in outillage en efficiency zeer goed kan concurreeren, is dit groote verschil toch zeker fnui kend voor haar concurrentievermogen tegenover de gioote Belgische haven. Stellig zal dan ook de, hoofdzakelijk in Rotterdam zetelende agitatie voor Nederlandsche muntverzwak king, weer nicwvV voedsel vinden in de Belgische catastrofe en heviger dan ooit tevoren oplaaien. Pletgecn zeer begrijpelijk is! Zij die plotseling den grond onder de voeten voe len wegzinken grijpen zelfs naar een stroohalm om steun. Echter zouden wij voor alles op rustige be oordeeling van den toestand willen aandringen. Bleef ons geen andere mogelijkheid meer over dan zouden ook wij den sprong in het donker moeten doen, maar gelukkig beschikken wij nog over een zeer krachtig en gezond bankwezen en groote reser ves, zoodat wij er beter aan doen rustig onzen weg te gaan. Wel leidt die weg naar versobering, zelfs moge lijk tijdelijk naar armoede, maar dat doet per saldo ook de devaluatie. Zij schenkt wel eenig uitstel van executie, maar de daarop volgende ellende is veel erger en duurt veel langer, dan de vrijwillig aan vaarde taak. Als wij de tanden stevig op elkaar klemmen, dan komen wij ook deze slag weer te boven en zullen spoediger dan wie ook van een toch zeker komend herstel kunnen profiteeren. Dat onze regeering van plan is deze politiek te volgen en zich niet van haar weg te laten dringen, mag blijken uit de verklaring van den president der Nederlandsche Bank, dat geen verandering in dc Nederlandsche monetaire politiek zal worden ge bracht. Sir Simon heeft Donderdag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, die volkomen staafde, wat wij reeds hadden geschreven. Er is een belangrijk verschil van opvatting te Berlijn gebleken! Het spreekt vanzelf, dat Simon ietwat vaag moest blijven met het oog op de besprekingen te Moskou en straks te Stresa, waarop hij natuurlijk niet kon vooruit loopen, maar in het algemeen heeft zijn verklaring het heerschend pessimisme eer versterkt, dan verminderd. Intusschcn is zijn collega dé lord-geheim zegelbe waarder Eden in Moskou op bezoek, waar hij met Litwinov, reeds een onderhoud van eenige uren heeft gehad over de actueele quaesties der interna tionale politiek. Natuurlijk zijn ook de Berlijnsche besprekingen onder de loupe genomen en waarschijn lijk zelfs de voorloopige maatregelen besproken, die zullen moeten worden genomen om de Duitsche as piraties te knotten. Gistermiddag is Eden zelfs door Stalin ontvangen en wel in de werkkamer van het hoofd der Russi sche regeering Molotov in het Kremlin. Het is duidelijk dat men van Russische zijde alles doet om het den gast aangenaam te maken en hem de overtuiging te schenken, dat Moskou op een vriendschappelijke verhouding met Engeland buiten gewoon hoogen prijs stelt. Dat men daarenboven zal trachten om ook de handelsbetrekkingen verder te verbeteren kan men wel veilig aannemen. Engelschen zijn nu eenmaal opportuniteits-men- schen, die zeer gemakkelijk bepaalde grieven ter zijde stellen als de politiek of de economische nood zaak dat vraagt. Zij zijn blijkbaar bereid veel te vergeven en te vergeten, nu hun Azië- en Europa-politiek dat vraagt. Intusschen schijnt men ook in Duitschland er meer en meer van doordrongen te geraken, dat het wel eens kan >gaan spannen. Was men aanvankelijk nogal optimistisch ge stemd en meende men, dat de prettige wijze, waarop Hitier met Sir Simon had gediscuseerd er toe zou leiden dat Engeland op do komende conferentie te Stresa begrip zou vragen voor het Duitsche stand punt, ja hoopte men zelfs op een verdediging, deze hoop is na de weinig bemoedigende verklaring van Sir Simon wel geheel vervlogen. Men gevoelt, dat men in de komende maanden voor zware stormen zal komen te staan en, hoewel de pers zich niet vrij kan uiten, valt toch een iet wat ongeruste toon niet te ontkennen. Die hij ter kennis zou hebben gebracht op de besprekingen te Berlijn. Reuter meldt uit Londen: Het is mogelijk thans de algemeene balans op te stellen van de eischen en denkbeelden, die Hitier ter kennis van Simon en Eden heeft gebracht. Duitschland eischt gelijkheid van bewape ning in de lucht met Frankrijk en Engeland, onder voorbehoud, dat deze beide landen een luchtmacht onderhouden, die ten minste ge lijk is aan die van Rusland. Op vlootgebied, zoo gaf Hitier te kennen, zal hij zich niet beperken tot 400.000 ton, maar eischt hij absolute pariteit met Frank rijk. Het Duitsche leger zou worden bepaald op 550.000 man. Met elke vermindering zou een vermindering der andere westelijke legers ge paard moeten gaan. De Duitschers zouden overigens de supe rioriteit hebben erkend van hun luchtvloot, welke die van Engeland reeds met een derde overtreft. Het Rijk weigert de onverantwoordelijkheid van zijn oostelijke grenzen te erkennen. Men is van mecning, dat de inlichtingen omtrent het vernietigen van den Poolschen corridor en de wijziging van de Tsjechoslo- waaksche grens het uiteindelijke doel van Duitsch land is. Het pact ter waarborging van de Oostenrijk- sche onafhankelijkheid zou volgens Hitier dan den invloed van Rome moeten breidelen en rekening hou den met den wil van de Oostenrijksche bevolking om zich bij het Duitsche Rijk te voegen als deze wil dui delijk tot uiting wordt gebracht. Hitier weigert een stelsel van wederzijdschen bij stand in Oost-Europa. Tenslotte eischt het Rijk terug gave der kolonies. Als aan deze eischen is voldaan, zal het Rijk den terugkeer naar Genève kunnen over wegen. Bovendien staat vast, dat Hitier het denkbeeld van een Britsch—Duitsche „Entente" heeft geopperd, dat door de Engelschen van de hand is gewezen. Uitvoeringsmaatregelen militairen dienst Door rijkskabinet vastgesteld? Berlijn: Volgens berichten uit zekere bron zou het rijkskabinet gistermiddag de wetten betreffende de uitvoering van den militairen dienstplicht hebben aangenomen, voorzien in de conscriptiewet van 16 Maart. Men verwacht evenwel, dat de publicatie dezer maatregelen zal worden uitgesteld om redenen van buitenlandsche politiek. Aftreden van de regeering-Lerroux. Naar een Reu- tertelegram uit Madrijj meldt, is het kabinet-Ler- roux gister afge treden. Met het oog op de dreigende re- geeringscrisis, waarvan het uit breken gister werd verwacht, had de regeering speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. De troe pen waren in de kazernes gecon signeerd en de po litieposten ver sterkt. LERROUX. Oorzaak was de begenadiging van ter dood veroordeelde opstandelingen. Het aftreden van de regeering houdt verband met het volgende: De Asturische rebellenleider Pena, die, zooals he kend, ter dood is veroordeeld, is gegratieerd. Met hem werden 20 andere personen, die wegens mede plichtigheid aan de October-onlusten in Spanje ter dood waren veroordeeld, begenadigd. Zooals reeds werd voorzien, en trouwens al lang werd aangekondigd, heeft deze begenadiging de mi nisters die behooren tot de partijen der Accion Po- pular, de agrariërs en de liberaal-democraten, ertoe doen besluiten onmiddellijk bekend te maken, dat zij uit de regeering traden. De premier Lerroux, die zich hierdoor zooveel me dewerkers zag ontvallen dat zijn regeering daardoor niet meer in staat is haar taak te vervullen, zag zich dus gedwongen het collectief ontslag in te dienen. Reuter meldt uit Madrid, dat de nieuwe regeering zich naar alle waarschijnlijkheid uit dezelfde krach ten zal vormen, als de juist afgetredene. Daarom juist wordt de crisis algemeen als overbodig en voor Spanje schadelijk beschouwd. Een dieperen zin zou zij slechts dan kunnen hebben, wanneer Gil Robles, de leider van de sterkste partij, de Katholieke Volks actie, zou besluiten de regeering zelf te vormen. Voor zoover hier bekend is, schijnt Gil Robles het tijdstip daarvoor nog niet gekomen. U wint altijd in de Gooiweek als U uw inkoopen doet in Daar vindt U de grootste keuze en de laagste p r ij z e n Wij geven bonnen. J. KLERK, Schagen op DONDERDAG 4 APRIL, 's morgens 11 uur in „Cérés" te SCHAGEN, waar de Heer lid der Tweede Kamer, zal spreken over: van buitengewone kwaliteit, - Ook 's Zondags geopend. BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft na een nachtzitting met 10754 stemmen en 12 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering van Van Zeeland aangenomen. De meeste leden van de liberale aprtij stem den tegen. De val^van de Belga heeft in België een zenuwachtige stemming te weeg gebracht. Het begon reeds bij de debatten in de Bel gische Kamer, die zeer levendig waren en waarbij aan den premier Van Zeeland tal van vragen over dit ontwerp werden gesteld. Toonden de voorstanders van devaluatie zich hartstochtelijke verdedigers van hun op vatting, de tegenstanders voerden eveneens met al de felheid,' waarover zij beschikten, hun argumenten aan. Dit alles was oorzaak, dat er in het parlement een buitengewoon nerveuze stemming heerschte, 'n nervositeit die men tot nog toe in het Belgische parle ment niet heeft meegemaakt. Van vele zijden werd de devaluatie-politiek ge striemd, die volgens de tegenstanders de on dergang zou beteekenen van alle spaarders van den middenstand en zelfs van de arbeids klasse, in één woord van hen, die vertrouwen hadden -esteld in bet crediot van den Belgi schen staat. Ondanks de talrijke bezwaren tegen deze politiek van de Belgische regeering wordt niettemin een meerderheid voor het ontwerp verwacht. Paniek-sfeer in de provincie. Run op de winkels. Uit Brussel wordt aan de „Tel." gemeld: De devaluatie van den Belgischen franc heeft te Brussel en in de provincie heden een soort paniek stemming teweeg gebracht. De textielfabrikanten in de streek van Gent heb ben de contracten, die zij met hun cliënten hadden aangegaan, geannuleerd en dezen hebben op hun beurt de prijzen van de voorraden, die zij nog in hun bezit hadden, verhoogd. De schoen- en leerhandel doen geen leveringen meer. De benzineprijs te Brus sel is vandaag met 25 centimes verhoogd. In de provincie heeft een run plaats gehad op de levensmiddelenwinkels en op de ijzerwinkels. Onnoo dig te zeggen, dat deze stormloopen het publiek ir een steeds nerveuzer stemming brengen. Op het einde werd 10 en 10% cent geboder .Vraag voor het buitenland is er prac tisch niet meer. Men schrijft ons uit Alkmaar: Door de veribouwing van de kaaimuren, bood de kaasmarkt een ongekende aanblik. „De wal" was naar den bovenkant verhuisd. Hierdoor leek de aanvoer betóngrijk grooter. Ten deele was dit echter schijn. Toch was er meer kaas dan de vorige week en dus waren de prijzen lager, ongeveer 20 Vraag voor het buitenland is er practisch niet meer. De groote afnemer is het binnen land. De onzekerheid omtrent de Belga had tengevolge, dat de exporthandel, die tot dus verre nog iets op België deed, uiterst terug houdend was. De hoogste prijs voor Edammers was 13 cent. Voor consumptiekaas werd in doorsnee 11 ad 12 cent betaald. Laler daalden de prijzen nog iets, zoodat we tegen het einde voor en kele goede stapels 10 en 10^ cent hoorden bieden. Een dubbeltje voor goede kaas! Is dat niet een laagterecord? Ook wanneer men in aanmerking neemt, dat de tegenwoordig aangevoerde kaas nog niet voor opslag in aanmerking kan komen, ziet het er droevig uit! We zijn zoover heen, dat het product niet zoo heel veel meer op brengt dan zijn productiekosten! En de melksteun blijft toenemen! Blanke commissie gold 12 cent. Gele was onverkoopbaar.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1