België verlaat den gouden standaard Jaterdag 30 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. «SSO Rsgseringsverklaring van minister Van Zeeland. 1 S1R JOHN SIMON IN HET LAGERHUIS. Dreigend conflict in Amerika. De overstroomingen in China. De vlieger ging niet op. HET LICHTVERSCHIJNSEL 24 MAART. Typhusgevallen te Roozendaal. GALA-DINER TE MOSKOU. —Tan irnif' - BRUSSEL: De Belgische minister-presi dent van Zeeland heeft gisterochtend in de Belgische Kamer de aangekondigde regee- ringsverklaring afgelegd. Na betoogd te hebben, dat de gonden standaard in feite reeds opgeheven is, legde de minister de volgende verklaring af: „Wij zullen aan het parlement vragen op grond van een overeenkomst, waarbij de an dere groote mogendheden der wereld betrok ken zullen zijn, terug te keeren tot een goud basis en wel op een peil, dat niet meer dan 30 lager zal zijn dan het tegenwoordige peil. Intusschen zal de Belga in het buiten land verzekerd worden door de Nationale Dank van België." De regeeringsverklaring van Van Zee land. Voorstel tot erkenning van de Sovjet-Unie. De regeeringsverklaring der nieuwe regeering luidde als volgt: De regeering ziet de onmogelijkheid van het hand haven van den huidigen koers van de Belga. De Na tionale Bank zal derhalve worden ontheven van de verplichting van de wet van 1926 haar biljetten aan Minister-President Van Zeeland. toonder te betalen. Evenwel zal trouw gebleven wor den aan het principe van den gouden standaard. De waardevermindering zal niet meer dan 30 bedra gen. Een speciaal instituut zal worden geschapen tot controle van het credietwezen en op den handel in buitenlandsche valuta, waardoor de stabiliteit van de Belga in het buitenland zal worden verzekerd. De koers waartegen dit egalisatiefonds zal werken, zal door den Ministerraad worden vastgesteld. Het nieu we instituut treedt reeds overmorgen in werking. Verder is de regeering voorstander van het her stel van de diplomatieke betrekking met Sovjet-Rus land. Zij vraagt dan ook speciale volmachten voor den tijd van een jaar. Veklaring van Mr, L. J. A. Trip inzake de monetaire politiek in Nederland. AMSTERDAM, 29 Mrt.: In verband met de regeeringsverklaring van den Belgischen minister-president, heeft de President van de Nederlandsche Bank aan het Persbureau Vaz Dias verklaard, dat geen verandering eal wor den gebracht in de monetaire politiek zoo als die door de Nederlandsche Bank tot dus ver werd gevoerd. In de mijn- en automobiel-industrie. Felle aanvallen op de autoriteiten. Washington. De voorzitter van de N.R.A., Donald Richiberg, heeft de regeering medegedeeld, dat ondanks de bestaande codes Maandag een sta king dreigt uit te breken van 350.000 mijnwerkers in de bruinkoolindustrie. Richberg verklaarde dat alles in het werk moet worden gesteld om te trach ten het uitbreken van dit conflict te voorkomen, i Tevens heeft de regeering van vakvereenigings- zijde de waarschuwing ontvangen, dat ook in de automobiel- en rubberindustrie een conflict dreigt uit te breken. In den Senaat deed Senator Walter George van Georgia een feilen aanval op den staatssecretaris van landbouw, Henry Wallace, en verklaarde dat de toenemende belastingen en andere maatregelen, voortvloeiende uit de N.R.A., sluiting van katoen en textielfabrieken tengevolge hadden en ontevre denheid en ellende onder de arbeiders veroorzaakten Weer achttienhonderd slachtoffers. Peking: In het Noorden van de provincie Honan, ten Noord-Westen van Hoepei en in het Westen van Sjantoeng zijn ecnige dijken van de Hoeangho doorgebroken, waardoor vele dorpen en steden zijn overstroomd. Volgens mededeeling der provinciale autoriteiten zouden tienduizenden men- schen verdronken zijn en tot nog toe is reeds aangif te gedaan van den dood van achttienhonderd slacht offers. Groote troepen vluchtelingen trekken weg uit het bedreigde gebied. Nog niet gewenscht een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Sir John Simon. De minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon heeft Donderdagavond in het Lagerhuis een korte verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Ber lijn, nadat de leider der oppositie, Lansbury een des betreffende vraag had gesteld. Sir John Simon, die met luiden bijval werd begroet, zeide: „Het Lagerhuis weet, dat het be zoek aan Berlijn een uit een reeks van verscheide ne bezoeken ter informatie en in lichting is ge weest, welke be zoeken op het oogenblik in op dracht der regee- ring in verschil lende buitenland sche hoofdsteden worden gebracht. Zoo spoedig deze bezoeken beëin digd zijn, zal 'n bijeenkomst Plaats vinden in Stresa in Noord- Talie, waar ik .Mussolini en La- val hoop te ont moeten. Onder deze om standigheden is het niet gewenscht» een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Niet-gcautoriseerde mee ningen, die in eenige kringen geuit zijn, behoeven niet au sérieux te worden genomen. Intusschen zou ik willen zeggen, dat in den loop van de twee dagen geduurd hebbende besprekingen met Hitier het Europeesche probleem geheel be sproken is met betrekking tot Duitschland en dat. alle problemen behandeld zijn, die in hef Londen- sche communiqué van 3 Februari vermeld zijn. Een aanzienlijke afwijking tusschen de mecniugen der beide regeeringen trad bij de besprekingen aan den dag. Maar liet resultaat van de bijeenkomst was in zoo verre zonder twijfel waardevol, dat beide zijden in staat waren hun desbetreffende standpunten duide lijk te begrijpen, een proces dat onontbeerlijk is voor iederen verderen vooruitgang." De radicale arbeidersvertegenwoordiger Maxton vroeg daarop naar de samenstelling van de confe rentie van Stresa, waarop Sir John Simon antwoord de, dat deze bijeenkomst tusschen de drie mogend heden overeengekomen was. Op een verdere vraag antwoordde Simon: „De bij eenkomst van Stresa is een ontmoeting voor de drie mogendheden. Ik geloof niet, dat het voor iemand, wie ook, mogelijk is vermoedens op te vatten over de vraag, welke gebeurtenissen eventueel zouden kunnen intreden." Op nog een verdere vraag antwoordde Simon: „Ik heb niets gehoord van eenigerlei voorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht in Oosten rijk. Ook is tot dusverre niets bekend geworden van eenigerlei mededeeling tusschen Volkenbond en Oostenrijk over deze aangelegenheid." Wissellooper wil het doen voorkomen alsof een overval op hem gepleegd is. Donderdagavond is de politie te Voorburg een ge- van van verduistering op het spoor gekomen, ge pleegd door zekeren v. d. S. te Delft, wez'kzaam bij de Incassohank te 's-Gravenhage. Dinsdagmiddag von den eenige voorbijgangers in een vrij diepe sloot langs den Veurschelaan een man liggen, die behalve met het hoofd geheel onder water lag. Op het droge ge bracht, bleek dat hij een gesloten mes in de hand hield en totaal overstuur was en geen inlichtingen kon verstrekken hoe hij in het water was gekomen. De politie werd van een en ander in kennis ge steld en weldra bleek dat de man was de 50-jarige v. d. S. uit Delft, vader van zes kinderen. De man was reeds geruimen tijd wissellooper bij de N.V. In cassohank te 's-Gravenhage. Toen de politie zich met deze instelling in verbinding stelde, bleek dat uit de tasch een bedrag van ca. f 1400 was verdwenen. Langs den weg had men nog een heerenrijwiel en een acte- tasch met ongeveer f600 gevonden. Hoewel men eerst meende dat men hier met een overval te doen had, rezen er later sterke vermoedens op den man zelf. Zoodoende werd hij gistermiddag gearresteerd en na verhoor bekende hij het geld zelf te hebben verduisterd. Betaalde wissels droeg hij niet af, gebruikte het geld te eigen bate. Ook was hij belast met het innen van geld voor een woningbouwvereniging te Delft, waar kort ge leden tekorten waren ontdekt. Vermoedelijk heeft hij de tekorten met verduisterd geld van de Incassohank aangevuld en daarna, geen uitweg meer ziende, dezen „overval" geënsceneerd. Hij is in het politiebureau te Voorburg opgesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Het score-bord voor den Inter landwedstrijd Ne derland België wordt in het Am- sterdamsche Sta dion In gereed heid gebracht. Een lichtende meteoor, in den dampkring van de aarde was doorgedrongen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt ons mede: Zoowel rechtstreeks nis door tussclien- komst van vele dagbladredacties werd op het Kon. Ned. Meteor. Instituut een groot aan tal berichten ontvangen omtrent het licht verschijnsel, dat Zondagavond 21 Maart in bijna ons gehcele land wori opgemerkt. (In ons nummer van Maandag maakten ook wij melding van dit verschijnsel. Red. Sch. Crt.) Uit een voorloopig onderzoek van de tal rijke brieven bleek ons, dat het verschijnsel toegeschreven moet worden aan een vrij groote bolide of meteoor, welke in onzen dampkring doordrong, daar tot lichten kwam en óf een spoor van zclflichtende gassen, óf een wolk van fijne aschdceltjes achterliet, welke door de zon werden beschenen. Hoogstwaarschijnlijk bevond zich het ver schijnsel op tientallen K.M, hoogte boven het aardoppervlak. Als meest voorkomende hoogten voor dergelijke vuurbollen vindt men in de litteratuur 20—70 K.M. vermeld. De Directie van het Kon. Ned. Meteor. Instituut is dankbaar voor de vele berichten, welke zii ontving. Afzonderlijke beantwoording van alle brieven, die antwoord' vroegen, zou echter te veel tijd vergen. Verdere berichten zijn niet, noodig. Alleen zij, die nog tot in graden nauwkeurig de richting en de hoogte boven den horizon van het verschijnsel op een bepaald tijdstip zouden kunnen opgeven, wor den verzocht dit te doen. De lange duur van het lichtverschijnsel en de groote lichtkracht van de wolk wiist er wel op. dat de bolide veel grooter was dan haar gemiddelde soortgenooten. Na deze eerste zijn later op den avond (ook ter wijl het licht van bovengeneomden bolide nog zicht baar was) andere boliden in onze aard-atmosfeer binnengedrongen. De afstand, waarop het verschijnsel zich bevond, moet vrij groot geweest zijn, aangezien vrijwel alle waarnemers het in N.W. richting zagen. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut heeft zich met den Engelschen Meteorologischen Dienst in verbinding gesteld, ten einde na te gaan, of het wellicht vanaf de Britsche eilanden eveneens is waargenomen, hetgeen een nauwkeuriger plaatsbepaling zou kunnen mogelijk maken. Het resultaat van dit onderzoek zal later in „Hemel en Dampkring" worden gepubliceerd. Garnalen in een besmette put gewasschen. Twee patiënten overleden. In de afgeloopen weken deden zich in twee ge zinnen te Roosendaal gevallen van typhus voor. In een gezin stierf eerst de moeder. Vier kinderen moesten naar de barakken worden overgebracht. In een ander gezin werden twee meisjes door de ziekte aangetast, van wie inmiddels een is gestorven; het andere verkeert in bedenkelijken toestand. De politie, die een onderzoek instelde, ontdekte, dat In beide gezinnen garnalen waren gebruikt, die ble- Het keurkorps der Amsterdamsche politie dat onla ngs ln het leven geroepen werd, maakte Vrijdag c~n marsch door de hoofdstad. ken te zijn gekocht van een koopman uit Arnemui- den. Toen bedoelde koopman nu enkele dagen geleden wederom te Roosendaal zijn waar kwam venten, nam de politie den man en zijn koopwaar mee naar het r. k. ziekenhuis Charitas, alwaar een inspecteur van de Volksgezondheid aanwezig was, die een onderzoek instelde en bij den koopman navraag deed omtrent de garnalen. Hierbij bleek, dat deze gewasschen wer den met water uit een put te Arnemuiden. De garnalen, die de man bij zich had, werden uit voorzorg in beslag genomen en vernietigd. Het wa ter uit de put te Arnemuiden is vervolgens onder zocht en daarbij werd geconstateerd, dat het typhus- bacillen bevatte, zoodat vrijwel met zekerheid kan worden aangenomen, dat daarmee de oorzaak gevon den is van de ziekte, die in Roosendaal eenige slacht offers heeft gemaakt. DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN IN MANDSJOEKWO. Moekden. Ten Oosten van Charbin. hebben Chineesche bandieten de stad Ankoeang overvallen en drie Japansche ambtenaren gedood en velen ge wond. Toen Mandsjoerijsche troepen naderden, blie zen de opstandelingen de bruggen op. tengevolge waarvan zoowel verscheidene opstandelingen als Japansche en Mandsjoerijsche soldaten verdronken zijn. Litwinoff wijst op dreigend gevaar. Een Sovjet-dronk op den koning van Engeland. Litwinoff, de Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, heeft Donderdagavond ter eere van den Britschen lord-grootzegelbewaarder, Antho- ny Eden, een groot gala-diner aangericht. Aan het feestmaal zaten o.a. aan de volkscommis sarissen va n defensie Worosiloff, van verkeerswe zen Kaganowitsj, van de zware industrie Ord- jonikidze, de vice-president van raad van volkscom missarissen Majaoek, de volkscommissarissen van de voedingsindustrie Nikoyan, van financiën Grin- ko, van den buitenlandschen handel Rosengoltz, van posterijen en telegrafie, Rykoff, een aantal an dere leden der Russische regeering, de Britsche am bassadeur lord Chilston en echtgenoote, lord Cran- boume Strang, die Eden op zijn reis vergezelt, de Russische ambassadeur te Londen Maiski. leden van de Britsche ambassade en tal van hooge functio narissen van liet volkscommissariaat van buiten landsche zaken. Litwinoff hield een uitvoerige Ta felrede. dewelke hii aanving met een toast op ko ning George en het Britsche volk. Vervolgens heet te de Russische volkscommissa ris Eden harte lijk welkom en wees er op. dat zijn komst onge twijfeld van groo te heteekenis is in de geschiede nis der betrekkin een tusschen Gr.- Brittannië en de soviet-unie. „De ontwikke ling van de eco nomische betrek kingen tusschen beide landen", aldus Litwinoff. „neemt een zeer bevredigend verloop en op politiële gebied worden de relaties steeds beter. Het bezoek van Eden aan Moskou is van te groo ter heteekenis, nu het valt op een tijdstip, dat ont zettende en dreigende hindernissen zijn neergewor pen op den weg des vredes. Nimmer sinds den we reldoorlog was de menschheid zoo bezorgd voor het lot, dat haar dreigt, als thans. Alle ware vredes- vrienden zijn in angst, alom heerscht ongerustheid. Oorlogsgevaar kan nog slechts verhinderd of ver minderd worden door de collectieve bemoeiingen van alle staten en in het bijzonder van de groote mogendheden. Spreker ziet in het bezoek van Eden een waarborg voor de toekomstige samenwerking tusschen heide landen. Litwinoff besloot zijn toespraak mot den wensch, dat een openhartige uitwisseling van gedachten hiertoe veel zal bijdragen. Eden verklaarde in zijn antwoord, dat. naar hij hoopte, de tegenwoordige besprekingen een mijl paal in de geschiedenis der betrekkingen tusschen beide landen zullen vormen. Hij herinnerde er aan, dat de buitenlandsche politiek van Engeland op den volkenhond steunt en wees in dit verband op de he teekenis van Ruslands toetreden tot den volkenbond Hij is er vast/van overtuigd, dat de tegenwoordi ge politieke toestand slechts door een openhartige gedachtenwisseling en persoonlijk contact tusschen de vertegenwoordigers der groote mogendheden ver beterd kan worden. De taak der staatslieden is het thans, een uitweg uit de moeilijkheden te zoeken, die voor alle landen rechtvaardig en eervol moet zijn en aan de begin selen van een collectieve veiligheid moet beant woorden. Na het diner vond een receptie plaats, die. o.a. door de leden van het diplomatieke corps, tal van toonaangevende personen de Russische en buiten landsche Journalisten werd bezocht. LITWINOFF.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5