De Vredes-mobilisatie. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland RussischEngelsche toenadering. NA DE DEVALUATIE VAN DE BELGA. STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND. Aardappelenvervoer voortaan vrij. EDEN TE WARSCHAU AANGEKOMEN. Dinsdag 2 April 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het 'eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9692 [0DRAHIT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Eden ie Warschau aangekomen. Moeilijkheden in België. Luxemburg los van den Belgischen franc. Er Keerscht groote vreugde in het Sovjet-rijk! De Russische pers is een en al tevredenheid over het verloop der besprekingen met den Engelschen Lord Privy Seal Eden en overdrijft op haast kinder lijke wijze de resultaten van de gehouden conferen ties. Het zal wel waar zijn, dat de heeren het goed met elkaar konden vinden en dat overeenstemming van gedachten bleek in tal van belangrijke internationale zaken, maar men moet toch vooral niet uit het oog verliezen, dat Eden geen gevolmachtigd minister, is, doch slechts een hoog, zeer hoog Engelsch ambte naar, die naar Moskou is gestuurd om eens te in- formeeren hoe de roode Russische heeren over be paalde vraagstukken denken en hoe zij de ontwik keling der dingen zien. Slechts met dit doel is de geheimzegelbewaardcr naar de oude Czarenstad getogen en men zou dan ook onverstandig doen als men de van Russische zijde sterk opgeblazen berichten te veel waarde zou toekennen. Zeker, het zal beide partijen gebleken zijn, dat ze nog zoo slecht niet zijn en dat met eenige goede wil wel samen te werken is. Jarenlang is het machtige Engeland het zwarte schaap voor de Sovjets geweest en de groote vreug de is misschien te clanken aan het feit, dat het trot- sche Brittannië zich wel wil verwaardigen om met het proletarische Rusland één lijn te trekken. Hiervoor moet natuurlijk een reden zijn! En die is erf inderdaad. Engeland heeft voor alles noodig een goed veran kerde vredestoestand in Europa, omdat het zeer beangst wordt voor de stijgende macht van Japan. De ontwikkeling der verhoudingen in het Verre Oosten brengen zulke groote gevaren voor de kost bare Britsche Koloniën mede( dat Albion er niet langer tegen op ziet zich met Rusland te encanail- leeren. Dat de houding van Moskou zoo in flagrante te genspraak is met de woorden en daden harer geest verwanten in den vreemde is een ander opvallend feit. Terwijl toch de spreekbazuinen van het roode Mos kou steeds weer afgeven op de verdorvenheid en de afschuwelijke weelde der Westersche regeeringen wordt een afgezant van een dergelijke mogendheid ontvangen met een pracht en praal, die scherp af steekt bij de ontvangst van dergelijke hoogwaardig- heidsbekleeders in andere landen. Het was zulk een geschitter van uniformen en ge- coquetteer met correcte smokings, kortom zulk een imitatie van het zooveel gesmade deftig burgerlijke, dat Eden zeker de indruk moet hebben gekregen, dat Hitier er naast is met zijn vrees voor Rusland, daar het toch in werkelijkheid zulke barbaren niet bleken, doch integendeel zeer presentabele, deftige heeren, met wien over tal van kwesties op gewoon „kapitalistische" wijze was te praten. Wie echter tracht de zaken, los van eenig voor oordeel tc bezien, wordt de reden van deze veel te deftige ontvangst al 6poedig duidelijk. Laten wij het typische verschijnsel buiten be schouwing dat een revolutionnair er steeds een soort voldoening in heeft gevonden, om. zeden, kleeding <?n gewoonten van de aristocratie na te bootsen, dan mogen wij veilig aannemen, dat ook de Russische vriendelijkheid geboren is uit noodzaak en eigen belang. Moskou gévoelt zich natuurlijk ten zeerste bedreigd door het imperialistische Japan aan de eene en het niet minder militante Duitschland aan de an dere zijde, maar daarenboveri wil het ons voorko men, dat de Russische heeren ook den binnenland- schen toestand niet erg vertrouwen. Het is toch wel opvallend, dat eenige weken gele den een duizendtal vroegere aristocraten naar Si berië en andere afgelegen streken van het groote Rusland zijn verbannen, „omdat ze wel eens ge vaarlijk konden worden", terwijl nog steeds gezins hoofden van hun vrouw en kinderen worden ge scheiden om in barre oorden te boeten voor Ja, waarvoor eigenlijk? Voor het feit hunner adellijke geboorte? Dat wist men al zeventien jaar lang. üH.71 Wegens opruiing of samenzwering? Dan vermeldde men dit wel en sleepte zo voor den rechter. Neen, slechts het bloote feit, dat deze menschen niet konden worden geacht ten vollo te sympathi- soeren met het tegenwoordige regime, heeft ze in het ongeluk gestort. Hieruit spreekt angst! Intusschcn is Eden in Warsclïau aangekomen, om ook in Polen zijn licht op te steken. •Nogmaals herhalen wij, dat Eden geen volmach ten heeft tot onderhandelen en dat zijn reis slechts dient om Londen goed op de hoogte te doen zijn van de meeningen der verschillende regeeringsper- sonen. Eden zal dus aan de weet moeten komen of Polen zal willen medewerken aan een Oost Locar- no-pact tot garandeering van de tegenwoordige grenzen zoo niet, wat het dan wel wjl. z Men zal thans ook aan den Poolschen dictator Pilsoedski vragen om de kaarten oDcn op tafel te leggen. Wij dienen af tc wachten of dit zoo gemak kelijk zal gaan als in Berlijn en Moskou. De Polen nemen een zeer bijzondere positie in. Zii zijn bondgenootcn van Frankrijk, maar tbch kon 't wel eens zijn, dat dc sterke antipathie jegens Rus land ze meer en meer naar den kant van Duitsch land dringt. Of zij dus bereid zullen blijken om als bufferstaat tusschen Duitschland en Rusland, de partij van den laatste te kiezen, is nog zeer de vraag. De Belgische regeering heeft de devaluatie van den frank op 28 pet. bepaald en daardoor de beschik king gekregen over een som van ruim tweehonderd milliocn gulden voor werkverschaffing en andere sociale doeleinden. Daar niemand, ook regeeringen niet, in deze wereld iets cadeau krijgen, is onmiddellijk een scherpe prijs stijging begonnen, die uit de toch al smalle zakken der Belgen deze groote som te voorschijn moet too- veren. Want nu kan men wel schetteren, dat de prijsver- hooging niet gemotiveerd is en 'n anti-nationale daad dit is natuurlijk onzin. Het Belgische volk, dat reeds eenmaal de verschrik king der inflatie beleefde, weet drommels goeds, dat een muntverzwakking prijsverhooging beteekent. In tusschen verzet de regeering zich sterk tegen deze tendenz en kondigt zij strenge maatregelen aart, hetgeen natuurlijk een verschuiven der lasten zou beteekenen en slechts tot gevolg zou hebben, dat de liquiditeit van den middenstand in de knel geraakt. De econome trekt zich van dergelijke regeerngs- maatregelen niets aan en vraagt haar offer: verso bering en verslechtering van het Belgische economi sche leven. Daaraan kunnen geen regeeringsmaatregelen iets veranderen. Het Groot-Hertogdom Luxemburg, dat met zulke sterke banden aan België vastzit, heeft besloten tot het in het leven roepen van een eigen Luxemburgsche franc, met een van België volkomen onafhankelijke goudwaarde. Blijkbaar gevoelt men er in Luxemburg weinig voor om op den weg naar inflatie te worden mede- gesleurd. De banken en beurzen zijn twee dagen gesloten en men hoopt in dezen korten tijd gereed te komen met de maatregelen, die een eigen gezonde goud- politiek mogelijk maken. DE GEVOLGEN VAN DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Hongersnood en 20.000 dooden. Volgens het dagblad Sjoen Pao zijn tengevolge van de overstrooming van de Gele Rivier 20.000 per sonen om het leven gekomen, terwijl 140.000 men schen dreigen te verhongeren. De regeering tracht hulpmaatregelen te treffen. Luxemburg handhaaft Luxemburgsche franc. onafhankelijke Luxemburg. De Luxemburgsche regeering heeft een besluit in voorbereiding, waarbij een van de Belgische valuta onafhankelijken Luxemburgschen franc met een onafhankelijke goudwaarde zal wor- nen in het leven geroepen. Waarschijnlijk zal dit bereikt worden met behulp van een deviezen-voor raad, welke echter nog moet worden ingesteld. Banken en beurzen in Luxemburg twee dagen gesloten. Luxemburg, 1 April (V.D.) De onzekerheid over het lot der Luxemburgsche valuta, na de devaluatie van de Belga, heeft ertoe geleid, dat banken en beurzen in Luxemburg voor twee dagen gesloten zijn. Dc Luxemburgsche regeering heeft de vereenigde kamersecties bijeengeroepen, teneinde de toekomsti ge valutaplannen uiteen tc zetten. Uitzonderingstoestand afgekondigd. Kamer en Senaat ontbonden. Reuter meldt uit Athene: De minister raad, die vier uur vergaderde, besloot tot de afkondiging van den uitzonderingstoestand, alsmede tot de onmiddellijke ontbinding van Kamer en Senaat. De verkiezingen zijn bepaald op 19 Mei. Dc te kiezen Nationale Vergadering zal tot taak hebben de grondwet te wijzigen. In het kader dei- door de regeering vastgestelde beginselen zal een commissie een nieuw ontwerp-grondwet opstellen, gebaseerd op de handhaving van het parlementair karakter der republiek. Na afdoening der grondwet zal de Nationale Verga dering zich als gewone Kamer constitueeren. Tot aan de bijeenroeping der Nationale Vergadering zal de president der republiek de wetgevende macht uitoefenen. De ministerraad besloot den Venizelistischen oud minister Conticas te ontheffen van zijn functie als directeur der Landbouwbank. WIJZIGING VAN DE CRISIS-AKKERBOUW- BESCHIKKINGEN. Heffing bij de bron ingevoerd. In de „Staatscourant" van gisteravond is opgeno men een beschikking van den minister van Economi sche Zaken, waarbij de Crisis- Akkerbouwbeschi- king 1934 III wordt gewijzigd. Om tegemoet te komen aan verschillende be zwaren, zal het vervoer van aardappelen voortaan vrij zijn. De kosten van de vervoar- vergunningen zullen vervangen worden door een heffing bij de bron. Er zal aan de verbouwers van aardappelen een uit- pootkaart worden uitgereikt, waarvoor een bedrag aan het Landbouw Crisisfonds moet betaald worden. Dit bedrag is vastgesteld op f0.30 per h.a. opper vlakte, toegewezen voor de teelt van aardappelen, an ders dan die welke geteeld worden met bestemming om te worden geleverd aan aardappelmeelfabrieken ter verwerking tot aardappelmeel. Dit bedrag wordt berekend ten aanzien van telers, aan wie een oppervlakte van niet meer dan 50 aren is toegewezen, over de toegewezen oppervlakte vc^r- zoover deze grooter is dan 10 aren en ten aanzien van telers, aan wie een oppervlakte van meer dan 50 aren is toegewezen, over de toegewezen oppervlakte voor zoover deze grooter is dan vijf aren. De oppervlakte, welke in totaal vooï* het telen van aardappelen kan worden bestemd, bedraagt voor wat betreft het oogstjaar 1935 100.000 h.a. De gevelgen van den orkaan boven Italië. Talrijke slachtoffers onder de visschers. Rome. Het aantal slachtoffers van den orkaan, die hoven de Adriatiscbe Zee en Noord-Italiö heeft gewoed (zie ook elders in dit nummer), bedraagt vol gens de laatste berichten alleen reeds aan de kust tusschen Rimini en Ortona. 20 dooden. Gistermorgen werden nog 20 visschcrsbooton met 60 opvarenden vermist, waaronder de 13 opvarenden van vijf kort voor den storm uit de haven van Giorgio uitgevaren visschersschepcn. Eenige torpedobooten en stoomschepen zoeken systematisch de nog steeds woeste zee af. Ook van de Zuid 1'taiiaansche kust komen zoowel uit het gebied van de Jonische als van de Tyrheeri sche Zee berichten over ernstige stormschade. In de Golf van Salerna is het zeilschip „Nunziata" ver gaan. De uit acht koppen bestaande bemanning werd door een Italiaansche stoomschip opgepikt en te Na pels aan land gebracht. Vooruitzichten op een resultaat van zijn bezoek gunstig Polen en het Oosipact. De Britsche lord-grootzegelbcwaarder, Anthony Eden, is gisteravond om 9.10 uur (Poolsclie tijd) te Warschau aangekomen. Na de officieele ontvangst begaf Eden zich onmid dellijk naar zijn hotel. De besprekingen .tusschen Eden en de Poolsche staatslieden beginnen, heden, Dinsdagochtend. Na de officieele ontvangst door minister-president Slawek vindt het eerste onderhoud met minister Beek plaats. Na een lunch bij Mosciki worden de besprekingen met minister Beek voortgezet, terwijl des avonds ten huize van Beek een diner-met officieele receptie wordt gehouden. Woensdagmorgen wordt op de Britsche ambassade een ontbijt gegeven, terwijl Eden des avonds naar Praag vertrekt. Wanneer het onderhoud tusschen Eden en Pil soedski zal plaats hebben, is op op 't oogenbilk nog niet vastgesteld. De vooruitzichten op een resultaat van Eden's be sprekingen worden hier gunstig geacht, omdat Eden zich bij de Poolsche openbare mecning in een groote sympathie mag verheugen. In welingelichte kringen acjit men het evenwel onwaarschijnlijk, dat Eden een wijziging zal kunnen brengen in de houding van Polen ten opzichte van het Oostpact. Eden zal zoowel van Beek als van Pil soedski vernemen, dat Polen geen territoriale aspi raties koestert en dat de veronderstellingen van de Moskousche en Parijsche pers over het bestaan van een Poolsch—Duitsch geheim verdrag onjuist zijn. Polen heeft met Duitschland een niet-aanvalspact ge sloten- zooals drie jaar geleden met Rusland is ge schied. De Poolsche staatslieden zullen Eden verkla ren, dat Polen duizend jaren lang een slagveld is ge weest en dat het in geen geval zal toestaan, dat dit I weder geschieden zal, hetgeen bij het sluiten van een Oostpact in zijn huidigen vorm wel het geval zou zijn. SNEEUWSTORMEN IN MACEDONIë. HrJIffs. opnemingsvaartuig „Hydrograaf" is Maandag te Willemsoord in dienst gesteld, teneinde een begin te maken met het in teekening brengen van de steeds wisselende zandbanken en vaargeulc^ A langs de N ederlandsche kust. Athene. In Noord-Griekenland en Maccdo- nv- hebben hevige sneeuwstormen gewoed. Op ver scheidene plaa sen zijn de telefoon- cn telegraafver bindingen ver' 'oken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1