Dinsdag 2 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9692 VOOR DE VEILIGHEID IN EUROPA. De vredesmobilisatie. Wrijving tusschen Engeland en Rusland geëindigd. Alle aristocraten worden uit Rusland verbannen. Bandieten aan het werk te Jackson. BEWAPENINGSWEDLOOP IN EUROPA. Landbouw en Maatschappij. Hitier en Eden reeds eerder tegenover elkaar. RELLETJES ROND HET R.A.I.-GEBOUW. HET BEZU1NIGINGS0NTWERP. De Paus over het oorlogsgevaar. Hst record Australië—Engeland verbeterd. LONDEN. De Engelsche bladen bevatten uit voerige berichten over den laatsten dag van het be zoek van Eden te Moskou. De „Daily Telegraph" wijst erop, dat de tekst van liet Britsch-Russisch communiqué nadruk legt op 't belangrijke aandeel, dat Stalin bij de besprekingen heeft gehad. Stalin heeft op de Britten indruk ge maakt, niet slechts vanwege zijn helderen kijk op internationale aangelegenheden, doch ook door zijn Begrip voor de eigenaardigheden en opvattingen van andere landen. Dit was zeer verheugend, aangezien het hem mogelijk maakte, te begrijpen dat Groot,- Brittannië op het oogenblik niet in aanmerking komt als actief en direct deelnemer aan een Oostelijk vei ligheidspact. De „Daily Herald" schrijft boven het communi qué: „De wrijving tusschen Engeland en Sovjet-Rus- land is geëindigd." Het blad meldt uit Moskou, dat de gereserveerde woorden van het communiqué tus schen beide landen spreken, een zeer gewichtig feit onthullen, dat voor den vrede van Europa en de wereld van groote beteelcenis is. De speciale correspondent van de „Times" te Mos kou komt tot dezelfde conclusie. Tijdens zijn onderhoud' met Eden zou Stalin zijn waardeering voor het karakter en de eigenschap pen van het Duitsche volk hebben uitgesproken, evenals zijn overtuiging, dat een poging, om een na- fie in het centrum van Europa te onderdrukken, of te isoleeren op den duur vergeefsch zou blijken. Dit was de oorzaak, dat Duitschland zich in een gevaar lijken geestestoestand bevond, zoodat voorzichtig heidsmaatregelen voor den Europeeschen vrede noo- dig waren. Tijdens een andere bespreking zou Stalin met een blik op de kaart van Europa en Azië gezegd heb ben, dat het een merkwaardig idee was, dat de be slissing over vrede of oorlog in handen van een zoo klein land als Engeland lag. De Britsche correspondent voegt eraan toe, dat het wantrouwen tegen de Britsche poliiek in Moskou nog grooter was dan men gedacht had, doch dat het thans grootendeels is opgeheven. Parijsche ochtendbladen optimistisch PARIJS. De Parijsche ochtendbladen toonen .zich na afloop der Engelsch-Russische besprekingen te Moskou over het algemeen zeer optimistisch. Men verheugt zich, dat de bestaande Engelsch-Russische tegenstellingen, zooals niet geheel verdwenen, dan toch op de moeilijkste punten overbrugd zijn. Hier uit trekt men de conclusie, dat Engeland geen aan leiding meer heeft, het tot stand komen van een Oost-Locarno niet te willen, of door een vijandige houding te bemoeilijken. Do „Oeuvre" herinnert eraan, dat Eden slechts voor informatische doeleinden naar Moskou is ge gaan en, al wil men ook niet betwijfelen, dat tus schen Engeland en de Sovjetunie een merkbare ont spanning is ingetreden, men moet anderzijds be denken, dat slechts de Engelsche regeering bevoegd is, conclusies te aanvaarden of van de hand te wij zen. In de „Echo de Paris", wijst Pertinax op de bet.ee- kenis der besprekingen voor den toestand in het Verre Oosten. De „Journal", die nooit enthousiast is geweest voor de Fransch-Russische samenwerking, beschouwt het officieele communiqué uit Moskou zeer critisch en vindt er weinig concrete punten in, die aanleiding geven tot optimisme. Zelfs indien men aanneemt, dat de problemen van het Verre Oosten zijn opge lost, moet men toegeven, dat de overeenstemming niet ver gaat, terwijl bovendien inzake de kwestie der communistische propaganda nog steeds geen duidelijkheid bestaat, hoewel juist deze zaak voor Engeland met het oog op Indië, van groote beteeke- nis is. „Zij zouden vijanden kunnen worden." Moskou: De verbanning van een groot aan tal leden van de vroegere aristocratie, die onlangs heeft plaats gehad, is slechts het begin van een uit gebreide actie onder het motto: „Niemand van de oude aristocratie meer in Leningrad". Volgens uit Leningrad afkomstige geruchten, waar van evenwel nog geen bevestiging kon worden ver kregen, zouden reeds weder eenige duizenden aristo craten naar verafgelegen deelen van de Sowjet-Unie Zijn gezonden. Deze oude adellijke lieden en voormalige groot grondbezitters noemt men „giftige kameleons, die trachten de Sowjet-kleuren aan te nemen". De Sowjets zeggen niet, dat al deze menschen ac tieve vijanden van den Sowjetstaat zijn, doch zij zijn hun onsympathiek en „zouden gemakkelijk vijanden kunnen worden". Daarom acht men het beter hen te verbannen naar een plaats waar zij niet veel kwaad kunnen doen. Wat buitenstaanders niet kunnen begrijpen is, waarom do Sowjets deze menschen niet toestaan, zich naar het buitenland te begeven. Zij mogen het land echter niet verlaten. Misschien is Raymond Hamiiton er bij. In verband met een reeks brutale overvallen die de laatste dagen door een tweetal bandieten zijn ge pleegd te Jackson in den staat Mississipi, is de na tionale garde van die plaats bijeen geroepen en zijn alle toegangswegen afgezet door zwaar gewapende mannen, die instructie hebben gekregen, dadelijk raak te schieten. De twee bandieten, van wie de een waarschijnlijk de beruchte Raymond Hamiiton is, begonnen Donderdag met een aanval op een bank te plegen. Daarna hielden zij onder bedreiging met hun vuurwapenen een aantal automobilisten aan. die zij van hun geld beroofden. Zij verwondden een vrouw, die zich verzette. Vervolgens geraakten zij in een vuurgevecht met een vijftiental achtervolgers, die zij wisten te overmeesteren en te ontwapenen. Daarna wisten zij al schietende door een hinderlaag te bre ken, waarbij zij zich achter eenige medegenomen gij zelaars dekten. Men zal thans trachten de bandieten te omsingelen» Italiaansche luchtvloot in 1937 totaal ver nieuwd. Senaat neemt begrootingen marine en luchtvaart aan. Geheel in tegenstelling met de tallooze besprekin gen, die op het oogenblik gevoerd worden om de veiligheid in Europa te verzekeren, schijneq de verschillende landen nog steeds het einddoel niet bereikt te hebben in den grooten wedloop naar be wapening. Zoo heeft de Italiaansche senaat gisteren de be grootingen van marine en luchtvaart aangenomen. De onderminister van marine, admiraal Cavag- nari, legde in den senaat in het bijzonder den na druk op de versterking van de Italiaansche vloot voor den bouw van de beide groote oorlogsschepen „Vittorio" en „Vittorio Veneto", die wanneer zij ge reed zullen zijn, de volgens de verdragen sterkste toegestane slagkruisers zullen vormen en het weer in dienst stellen van de gemoderniseerde groote oorlogsschepen „Cavour" en „Guillio Cesarc". die door de verbouwing een zeer veel grootere strijd- waardé hebben gekregen. De onderminister van luchtvaart, generaal Valle, wees op de aan den gang zijnde volkomen vernieu wing van de geheele Italiaansche luchtvloot die in drie jaar in plaats van de oorspronkelijk ontworpen 6 jaar dus in 1937 gereed zal zijn. Een langer wach ten, zou naar generaal Valle hieraan toevoegde, on der de gegeven omstandigheden hoogst gevaarlijk geweest zijn. Voor de moderne vliegtuigen zijn noch de Alpen, noch de zee hindernissen, weshalve de luchtvloot door zeer veel snellere jacht- en bombardements vliegtuigen dan het in de kamer aangegeven type versterkt is of nog versterkt zal worden Als bijzonder bewijs van de innerlijke en krachti ge aaneengeslotenhcid van het luchtwapen herin nerde generaal Valle aan de mobilisecring van een divisie der luchtvloot, die het vorig jaar binnen zes uur voltrokken was. Fransche kamer aanvaardt statuut der luchtvloot Ook Frankrijk blijft niet ten achter. Na een debat waarbij generaal Dénain, de minister van lucht vaart, verklaarde, dat de luchtvloot de plaats in de landsverdediging moet hebben, welke in overeen stemming is met haar taak, heeft de Fransche ka mer gister het door rechts geëischt statuut voor de luchtvloot aangenomen. De afgevaardigde Franklin Bouillon benutte deze gelegenheid om zijn leedwezen uit te spreken over het feit, dat de regeering het voorstel tot het uit trekken van een crediet van 1.8 milliard francs nog niet heeft ingediend. Men heeft, aldus Bouillon, niet den moed, het land de waarheid te zeggen en toch zou de juiste kennis van het gevaar de voorwaarde zijn voor een vernieuwing. Aan het slot van de kamerzitting verscheen ook de minister-president Flandin, zonder evenwel in het debat in te grijpen. Leidende functionarissen mogen zioh niet candidaat laten stellen voor Prov. Staten en Tweede Kamer. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij, is besloten, dat leden van het hoofdbestuur van dezen bond en van zijn provinciale afdeelingcn, voorzitters van zijn kringen en plaatselijke afdeelingen en zijn propaganda-leiders zich niet door de een of andere partij candidaat mogen laten stellen voor het lid maatschap van Provinciale Staten of de Tweede Ka mer. Ook mogen de hoofdbestuursleden van den bond en van zijn provinciale afdeelingen en de propaganda leiders geen leidende functie in eenige politieke partij bekleeden. Bij de bespreking van de landbouwcrisispolitiek werden de bepalingen omtrent de melksteunbeperking en de kalverbeperking practisch niet uitvoerbaar ge- nomd. Hieronder: De „Leeuwerik", het toestel, waarmee Maan dag de lucht verbin ding tusschen Schip hol en Praag geopend werd, wordt getankt, terwijl de post wordt ingeladen. Rechts: De Amsterdamsche wethouders Mr. G. C. J. D. Kropman en Dr. I. H. J. Vos begeven zich naar de „Leeuwerik" voor de eerste vlucht Amsterdam-Praag, wel ke nieuwe luchtlijn Maandag officieel werd geopend. Van de besprekingen, welke tusschen Eden en Hitier hebben plaats gehad, wordt in diplomatieke kringen te Berlijn de volgende authentieke anecdote verteld. Op een der banketten kwamen Eden en Hitier tot ontdekking, dat zij niet voor de eerste maal tegen over elkaar stonden. Het bleek n.1. dat zij in den wereldoorlog in eenzelf den gevechtssector gestreden hadden, echter aan ver schillende zijden van het front. Eden nam een menu en teekende daarop dadelijk zijn positie uit. Daarop nam de Rijkskanselier het menu en schetste de positie van het Duitsche leger. Men vertelt dat Eden de menukaart als aandenken aan zijn bezoek te Berlijn bewaart. De politie maakt van den revolver gebruik. Vrouw in het hoofd geschoten; man aan den hals gewond. Gisteravond vond in het R.A.I.-gebouw wederom een groote vergadering plaats* van den N.S.B. Dit feit was natuurlijk aanleiding tot anti-fascis tische demonstraties. Op de hoeken der straten ver zamelden zich tegen negen uur in de omgeving van het R.A.I.-gebouw, op de hoeken der straten in de Ferdinand Bol-buurt, talrijke anti-fascisten. Ten slotte trachtten zij naar het R.A.I.-gebouw te gaan, om daar te demonstreeren. Dit gelukte hun evenwel niet, daar de omgeving van dit gebouw geheel door politiemannen was afgezet. Toen men evenwel begon met het aanheffen van spreekkoren, joeg de bereden politie hen uiteen. De relletjesmakers verzamelden zich toen weer in de Ferdinand Bolstraat en toen het verkeer eenigs zins in de war begon te loopen, voerde de motor brigade een charge uit. Op de brug over de Boeren- wetering voor de Roelof Hartstraat werd een steen naar de politie gegooid, waarop deze eenige schoten loste. Een 27-jarige vrouw werd door een kogel in het voorhoofd getroffen. De vrouw is in levensgevaarlijken toestand in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. Op de Ceintuurbaan voor perceel 77 werd een 68-jarige man door een kogel in den hals getroffen. Hij werd evenwel niet ernstig ver wond. De man is in het Tesselschadezieken- huis opgenomen. Tegen kwart over tien kroeg de politie verster king van een viertal overvalauto's met bezetting. In het R.A,.I.-gebouw. tn het R.A.I.-gebouw waren ruim 8000 bezoekers aanwezig, toen de leider der N.S.B. tegen acht uur binnenkwam en met luide „Hou zee's" werd begroet. In zijn welkomstwoord dankte ir. Mussert de Am sterdammers, dat zij Zaterdag langs den weg de N.S.B.'ers uit het land hadden begroet, toen deze door de Amsterdamsche straten trokken. Ir. Mussert maakte in dit verband met erkente lijkheid gewag van de maatregelen, Zaterdag door de politie getroffen, waardoor de N.S.B.-ers niet te veel last hebben gehad van de „vrijheidshelden". Het verloop van de bijeenkomst was gelijk aan die van Zaterdag; dezelfde sprekers voerden het woord en hielden dezelfde redevoeringen. Tijdens zijn rede stelde ir. Mussert voor een tele gram aan de Kohingin te zenden, waarin de bewe ging haar trouw aan het Vorstenhuis betuigt; met luiden bijval werd dit begroet. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 754 m.M. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. Wind: Noord-Noordwest. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Wij verhuren Baby-Weegschalen a f 0.50 per week en fl.50 per maand en verder alle andere Verplegingsartikelen. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. Een bezuiniging van f 70.000.000. De Standaard van gisteravond meldde, dat het be- zuinigingsontwerp thans nog bij den Raad van State in behandeling is, maar weldra weer bij den minis terraad ter nadere ovenveging wordt terug ver wacht. Daarna is spoedige indiening te verwachten, omdat het in de bedoeling van de regeering ligt, in elk geval dit bezuinigingsontwerp vóór het zomer reces door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt een bezuiniging op den staats dienst van in totaal ongeveer f70 millioen waarvan f20 millioen gevonden moet worden op onderwijs en pl.m. f20 millioen betrekking heeft op stortingen in verschillende fondsen. Ten aanzien van het bij zonder lager- en ulo-onderwijs zou de eisch van het leerlingental zoodanig worden verwezenlijkt, dat dit practisch leidt tot verplichte concentratie van scho len. Ook moet het in het voornemen liggen de leor- lingenscbaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat een aantal overgangsmaat regelen in het ontwerp zijn opgenomen. Zijn vrees voor de verschrikkelijke gevolgen. Reuter meldt uit Vaticaanstad: In Zijn toespraak tot leden van het heilig college in het gister gehouden Consistorie, zeide de H. Va der o.a.: „Wij kunnen niet gelooven, dat zij. die de wel vaart en het welzijn der volkeren ter harte zouden moeten nemen, het zouden willen drijven naar een moordpartij, naar een vernietiging en uitroeiing niet alleen van hun naties, maar zelfs van een deel van de menschheid. Wanneer iemand deze misdaad zou bedrijven, dan zouden wij tot God de bede opzenden: „Verstrooi Heer, de volken, die den oorlog willen." De Paus had, naar hij zeide. besloten in Januari 1936 te Lourdes een triduum van openbare gebeden te doen houden, opdat God de geesten verlichte van degenen, die het bestuur en het lot der volken in handen hebben." Voor de solo-vlucht. Brook, de Engelsche vlieger, die op zijn eentje deelgenomen heeft aan den wedstrijd LondenMel- bourne, maar daarbij geen 6ucccs heeft gehad, is bij zijn poging, om op den terugreis het record voor de solovlucht Australië—Engeland te verbeteren ge slaagd. Volgens de eerste berichten is hij 13 uur en 10 min. beneden den snelsten tijd tot nu toe op een solovlucht gemaakt, gebleven. Het record stond nog altijd op naam van Mollison met 8 dagen, 22 uur en 25 min. (1931). Dit record is door Brook aanzienlijk verbeterd, want hij bracht het op 7 dagen en 20 u. Dat men intusschen nog heel wat sneller van En geland naar Australië kan vliegen, hebben Jones en Waller getoond, door na den wedstrijd binnen 5 da gen, 22 u. en 29 min, den tocht te volbrengen. Zij echter waren samen en beschikten over een modern zeer snel toestel, wat met Brook niet het geval was. Naar de Daily Telegraph schrijft, was Brook bij zijn aankomst op Lympne zoo doof van het geronk van de motoren, dat hij het gejuich der menigte niet hoorde. „Het was een tocht zonder opwinding", zei hij. „Zelfs toen ik op een avond neer moest strij ken in de delta bij Calcutta waren er geen kaaiman nen of ander wild gedierte. Tusschen Ahtene en Ro me ontmoette ik een hevigen storm, zoodat ik mij afvroeg of ik er wel door zou komen. Te Brindisi raadde men mij af verder te gaan. Ik heb het er maar op gewaagd en ben in een sneeuwstorm over de Apennijnen gevlogen". EENHEIDSPRIJSWINKELS IN FRANKRIJK. Een drastisch wetsontwerp ingediend. Parijs. Eenheidsprijswinkels zijn ook in de meeste Fransche steden in grooten getale opgericht. Zij verkoopen artikelen van allerlei aard gewoonlijk tegen prijzen, die niet hooger zijn dan 10 a 20 fr. De gezamenlijken kleine winkeliers hebben even wel geprotesteerd tegen deze eenheidsprijswinkels, die een groote concurrentie vormen, en het resul taat is, dat thans een wetsontwerp is ingediend, dafl indien het mocht worden aangenomen, tengevoljai, zal hebben, dat de eenheidsnrijswinkcls binnen driö maanden zullen moeten sluiten. 1000 SOLLICITANTEN VOOR 30 PLAATSEN. „Bij den dienst der In- en Uitvoerrechten en Ac cijnzen te Semarang, waar wordt overwogen een 30- tal jongelieden voor ambtenaren- en commiezen- rang in dienst te nemen, kwamen 1000 sollicitaties binnen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5