Nieuwe slag voor de KXJML De „Leeuwerik" neergestort K1JKEI1 sKO0PEfl uCLOECK Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Zeven dooden 1 NOODLOTTIGE BRAND TE MONNIKENDAM Maandag 8 April 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eorstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9696 Uitgave der N'.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Toestel in een sneeuw storm tegen een berg gevlogen. De lijken onherkenbaar verkoold teruggevonden De zware ramp, die de K.L.M. opnieuw Heeft getroffen door het vergaan van de Leeuwerik heeft in heel ons land diepe ont roering gewekt. In een sneeuwstorm is het toestel tegen een berg gebotst, neergestort en in brand gevlo gen, waarbij alle zeven inzittenden den vree- selijken verbrandingsdood zijn gestorven. Zeven menschenlevens verloren in weinige seconden tijds het toestel een vermorm- de hoop metaal De slag had weer niet zwaarder kunnen zijn. Te meer treffend is deze ramp, daar het toestel slechts enkele dagen in dienst was on de nieuwe lijn AmsterdamPraag, de lijn welke met zooveel verblijdende vooruitzich ten op feestelijke wijze is geopend. Een vreugde, welke helaas zoo spoedig door deze vreeselijke ramp is gedoofd en in droef heid is veranderd. De eerste berichten. Hot eerste bericht dat ons over het ongeluk be- /eikte, was nog wol zeer vaag, maar deed toch reeds ernstige vermoedens wekken. Spoedig zouden deze vermoedens bewaarheid wor den, kwam er een ander en meer definitief bericht, dat alle hoop met één slag deed vervliegen en ons voor de harde werkelijkheid plaatste van een ernstig vliegongeluk. Dit definitieve bericht luidde aldus: De „Leeuwerik", een der driemotorige K.L.M.-vlieg tuigen, van den dienst AmsterdamPraag, is tus- schen 3 en 4 uur in de buurt van Brilon. ongeveer halverwege tusschen Kassei en Dortmund, neerge stort en geheel vernield. De beide piloten Soer en Prillwitz, alsmede de me- cano's Weiman en Wingelaar, de marconist Van der Klein en twee passagiers, de heer W. de Vlugt, een der zoons van den burgemeester van Amsterdam, en de heer H. L. A. Briel uit Arnhem, werden gedood. Het toestel was op weg van Praag naar Amsterdam. Uit een radiobericht van Soer is gebleken, dat hij even vóór Kassei de antenne heeft ingetrokken we gens bliksemgevaar. Daarna konden er geen radio berichten meer binnenkomen, doch het toestel moet, afgaande op de tijden, nog omstreeks drie kwartier hebben dooi'gevlogen. Uit nadere berichten valt af te leiden dat het 1 toestel bij een bosch tegen een bergweide is gevlo gen en toen neergestort. De plaats des onheils. Brilon, in de nabijheid waarvan het onheil is ge- schied, is halverwege gelegen tusschen Dortmund en Kassei op een boschrijke hoogvlakte. Het is een stad van ongeveer 6000 inwoners. Het plateau ligt midden in de Brilloner bergen, eveneens met groote bosschen bedekt, door akkers afgewisseld. Aan deze omstreken dankt do stad een zekere vermaardheid wegens het heilzame klimaat. De bergen sluiten aan bij het noord-oostelijke gedeelte van het Saucrland en verheffen zich in ronde koppen van 450500 M. hoogte. Ten Zuiden van Brilon bereiken de bergen een hoogte van meer dan 700 meter. Bekend zijn in de buurt de Bruchhauser Steenen, vier groote steile rotsen, die een uitzicht bieden tot ver in het land van Munster. Een ooggetuige op de plaats van de ramp. Toestel tijdens sneeuwstorm te gen berg gevlogen. Over den kop ge slagen en in brand geraakt. Een correspondent van het Persbureau Vaz Dias in Westfalen is een half uur na het vreeselijk on geluk met de „Leeuwerik" op de plaats des onheils aangekomen. Zooals in het eerste bericht reeds gemeld werd, heeft de ramp plaats gevonden hedenmiddag even voor drie uur. Op dat oogenbfik woedde boven de omgeving een zeer zware sneeuwstorm, die in dicht heid zeer ongelijk was, maar toch in de minst he vige momenten niet meer dan hoogstens 2000 M. zicht mogelijk maakte. Waarschijnlijk is het aan deze omstandigheid toe te schrijven, dat de „Leeu werik" midden in de vlucht tegen een berg is aan gevlogen. Zooals reeds gemeld werd heeft het ongeluk plaats gevonden op een afstand naar schatting 25 K.M. van het plaatsje Brilon, vanwaar de plaats van de ramp per auto in een half uur rijden bereikbaar is. De berg, waartegen de Leeuwerik is opgevlogen is de Burgberg nabij het gehucht Roesenbeck in 't Sauer- land. De streek daar is buitengewoon eenzaam, zoo dat het ongeveer een kwartier duurde alvorens de genen die het vreeselijk ongeluk zagen gebeuren, ter plaatse konden zijn. Het toestel vliegt in brand. Het was een afschuwelijk schouwspel, dat zich daar aan hen voordeed. De Leeuwerik was na de botsing over den kop geslagen en in brand gevlogen Dicht bij het bosch aan den voet van de berg was het gevaarte neergestort en geheel uitgebrand. Van de prachtige F 18 was niets meer over, dan het kromgetrokken ijzeren geraamte en verkoolde res ten van het houtwerk en de bekleedingstoffen. De drie motoren zaten nog in het geraamte, doch wa ren geheel vernield. Ook de bagage was zoo goed als geheel door het vuur verteerd, met uitzondering van een aantal sieraden,' die in een der koffers had den gezeten en het vuur hadden kunnen weerstaan. De sieraden de autoriteiten alhier spraken het vermoeden uit dat deze zouden hebben toebehoord aan een juwelier hadden echter geen buitenge woon groote waarde. Merkwaardigerwijze werden midden tusschen de verbrande resten nog een aantal door het vuur vrij wel geheel gespaarde papieren gevonden, waaruit de identiteit van het toestel kon worden opgemaakt Een deerniswekkend schouwspeL Een deerniswekkend schouwspel boden de lijken der zes inzittenden. Geen hunner had kans gezien uit het brandende vliegtuig te ontsnappen, waar schijnlijk doordat het reeds voor het in brand vloog over den kop was geslagen. De lijken waren geheel verkoold en volkomen onherkenbaar. De eerst aangekomenen waarschuwden onmiddel lijk de politie te Brilon, die ruim een half uur na de ramp ter plaatse verscheen, onder leiding van den Landrat van de Kreis Brilon, den heer Heinrich Jansen. Deze constateerde, dat geen hulp meer ge boden kon worden en liet de nog rookende puinhoop onder politiebewaking stellen. Onmiddellijk waar schuwde hij de Flugwache van Dortmund, die in den loop van den avond personeel naar de plaats van den ramp zond. terwijl ook onderzoekingsamb tenaren zich onmiddellijk van Dortmund naar de plaats van de ramp begaven waar zij omstreeks ze ven uur arriveerden. In afwachting van hun komst liet men zoowel de lijken van de slachtoffers als de puinhoop van het vernielde toestel onaangeroerd. Alleen werden nog bij daglicht de noodige foto's ge maakt. Gisteravond te zeven uur waren nog geen orders ontvangen wat er met de lijken der slachtof fers zou gebeuren. Stoffelijk overschot der omgekomenen naar Amsterdam. Den H-aag. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat het stoffelijk overschot van de slachtoffers, van den ramp met de „Leeuwerik" naar ons land zal worden over gebracht en waarschijnlijk te Amsterdam ter aarde zal worden gesteld. Het stoffelijk overschot van mr. de Vlugt zal afzonderlijk worden begraven. De vijf overige slachtoffers zullen in een gemeen schappelijk graf worden begraven. Zie ook de volgende pagina. De Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika. Een onderhoud met generaal de Bono. Parijs, 7 April: Een bizondere correspondent van de Paris Soir heeft te Massaoea (Eritrea) een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Ita liaansche strijdkrachten, generaal de Bono. GENERAL DE BONO. De generaal wees de beweringen en geruchten over een voor de deur staand gewapend conflict met Abes- synië van de hand. Er zijn zeer zeker nog eenige vliegtuigen en ook vele officieren ter plaatse. De officieren zullen een sterk, Italië waardig, leger van inheemschen africh ten. Bovendien zal een wegennet worden aangelegd. Voorts verklaarde de Bono: De onrust van Abessynië is ons onverschillig. Zeer spoedig zal men overeenkomsten moeten treffen om onze verhouding van nabuurstaten te regelen. Wij willen graag een gemeenschappelijke grens met een nauwkeurig afgebakend door een verantwoordelijke regeering bestuurd onafhankelijk land. Maar wij kunnen geen buren hebben met barbaar- sche streken, waarin practisch onafhankelijke opper hoofden volken tyranniseeren, die aanspraak hebben op de vrucht van hun arbeid. In deze richting gaat een groote en schoone hu manitaire missie, die even edel is als indertijd de strijd tegen de slavernij is geweest. Ik spreek thans niet van slavernij in Abessynië. De Abessvniërs behandelen hun slaven beter dan de on gelukkige volken, die zij tot dienstbaarheid dwingen. Aan deze denk ik. De wereld kent hun toestand nog niet» Tien millioen zielen zijn er toe gedoemd het le ven te leiden van arme duivels, want de Abessyni- sche opvatting ontneemt hun bijna alles. Indien Italië er ooit toe geroepen zal worden dit werk ten uitvoer te leggen, zal het zijn vollen plicht doen. Doch voor- loopig is geen sprake van oorlog. AUTO OP DE TRAMRAILS. Tegen een boom te pletter gereden. Drie ernstig gewonden. Bergen, (Limburg)Zondagmorgen om tien uur is op den Rijksweg NijmegenVenlo te Wellerlooi onder deze gemeente, een ge sloten personenauto op de tramrails komen te slippen en tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. In de auto zaten vier personen, waarvan drie ernstig zijn gewond. De slachtoffers zijn pastoor J. F. M. Schip horst, kerkmeester F. Kuiper, beiden van de St. Bonifacius Parochie, aan het Kastanje plein te Amsterdam en mej. Busch, eveneens te Amsterdam. De vierde inzittende, de heer A. Nooij, eveneens kerkmeester van genoem de Parochie, bleef nagenoeg ongedeerd. Het gezelschap was op weg naar Wiesbaden, waar de vader van mej. Busch, de bekende medicus Dr. P. W. C. Busch, onder-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, momenteel wordt verpleegd. Dokter Tielen uit Arcen, bijgestaan door de plaat selijke Hulppost van het Roode Kruis, heeft de eer ste hulp verleend. Tevens zijn de gewonden voor zien van de Heilige Sacramenten der Stervenden. Per ziekenauto zijn de slachtoffers naa het St. Jo zef Ziekenhuis te Venlo vergebracht. Na de botsing tegen den boom is de wagen gekan teld. De pastoor werd op den weg geslingerd. Hij werd opgenomen met een ribfractuur en vermoede lijk heeft hij een long gescheurd. Mej. Busch had een ernstige hoofdwonde bekomen. Zij verkeerde in bewusteloozen toestand. De heer Kuiper, die den wagen bestuurde, had een wonde boven het oog. De toestand van de gewonden, die zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien was Zondagmiddag redelijk wel. De toestand der slachtoffers. Venlo. Zondagavond laat vernamen wij, dat de toestand van de slachtoffers naar omstandigheden goed te noemen was. Mei Busch was tot het bewust zijn teruggekeerd. Het stond nog niet vast, dat pastoor Schiphorst een rib gebroken had. Dit zal een later onderzoek moeten uitwijzen. Positie van den gulden. Verklaring van Mr. Trip in Bazel. Bazel. In den zstel van de Bank vo>r Interna tionale Betalingen hebben de gouverneurs en presi denten der circulatiebanken vandaag geconfereerd. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. prof. Bachmahn van de Zwitsersche Na tionale Bank en de gouverneur van de Banque de France, Tannery namen aan de bijeenkomst deel. Mr. Trip deelde mede, dat de aanval op den Ne- derlandschen gulden is afgeslagen, zonder dat dp Nederlandsche Bank haar gouddekking in belangrij ke mate heeft zien verminderen. Botsing tusschen tram en autobus. Geen persoonlijke ongelukken. Nijmegen. Zondagmiddag heeft op het Kei zer Karelplein een botsing plaats gevonden tusschen een autobus van de „Maasbuurt-spoorweg" en een electrische tram van de gemeente. De linkerzijde van de autobus wérd zwaar gehavend. Het tramver keer is omgelegd. Omtrent de iuiste oorzaak van de botsing tast men in het duister. 2 Zie ook de fotopagina 1 in dit nummer. Oude blinde man in de vlammen omge komen. Monnikendam, 7 April. Zondagmorgen heeft een felle brand gewoed in een perceel aan het Zarken, bewoond dor de gebroeders J en T. Scherpenbuizert, bejaarde lieden van omstreeks zeventigjarigen leef tijd. De heer J. S. was. toen de brand ontstond, alleen thuis, terwijl zijn broer naar de kerk was. Een jon getje, dat aan den overkant woont, zag om kwart over tienen plotseling vlammen in het kleine steenen huisje. Hij snelde onmiddellijk naar binnen om den ouden man, die blind is, te waarschu wen. Hij nam den man mee naar buiten en ging vervolgens de brandweer alarmeeren. In- tusschen is J. S. zijn brandende woning weer binnen gegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde in veiligheid te stellen. Dit werd hem evenwel noodlottig, want het vuur greep zoo snel om zich heen, dat den man de weg naar de straat werd af gesneden. De vrijwillige brandweer, die wel dra met den motorspuit aanwezig was, en met vier stralen water gaf, slaagde er niet in den man te bevrijden, zoodat "hij jammerlijk is omgekomen. Later heeft men het nage noeg geheel verkoolde lijk geborgen. De ge- heele woning brandde uit. Vermoedelijik is de brand in een zijkamer, waar een kachel staat, ontstaan. De schade wórdt door verzekering gedekt, De omliggende huisjes hebben geen gevaar opgeloopen. Van een pand aan de over zijde werd de gevel geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte zijn gesprongen. Zooals te begrijpen is, ver wekte deze noodlottige brand veel opschudding in het stille stadje. ERNSTIG ONGEVAL. Leeuwarden. Zondagmorgen vond in de Voorstreek een aanrijding plaats tusschen de auto van den heer T. en den 56-iarigen typograaf Jorna. die toen de heer T. met zijn wagen achteruitreed, juist op de fiets passeerde. J. werd ernstig gewond in een der ziekenhuizen opgenomen, waar hij in den loop van den middag aan do gevolgen van de bekomen verwondingen is overldeen. Een onderzoek wordt ingesteld. Verlenging van den diensttijd in Frankrijk. Besluit van het kabinet. Huidige lichting blijft drie maanden langer onder de wapenen. Parijs. De ministerraad heeft heden besloten dat de lichting, die in den loop van deze maand den militairen dienst met groot verlof zou verlaten, on der de wapenen blijft tot uiterlijk 14 Juli a.s. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor de solda- ter van de oudste recruten-klasse, die op 13 April a.5 den dienst mogen verlaten. Spoorwegongeluk in Mandsjoerije. Dertig dooden. Sjanghai. Uit Hsingking wordt gemeld, dat in Mandsioerije een ernstige botsing heeft plaats gehad Op een der baanvakken van den Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg zijn een Japansche militaire trein en een personentrein, waarin in hoofdzaak Mandsjoe- rijsche militairen hadden plaats genomen, met el kander in botsing gekomen. Een munitiewagen van de Japanners is in de lucht, gevlogen. Ongeveer der tig soldaten zijn gedood. Er zijn veel gewonden. Spoorwegongeluk in Denemarken. Door nalatigheid van een beambte. Kopenhagen. Zondagochtend tegen zeven uur zijn twee motortreinen resp. uit Odense en Svendborg op het station Ringe door een misver stand tegen elkander opgereden. De bestuurder van den trein uit Svendborg werd op slag gedood. Ongeveer 20 reizigers moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Vijf hunner verkeeren in le vensgevaar. Verder zijn nog 30 personen licht ge wond. De nalatige beambte is uit den dienst ont slagen. DE ZEPPELIN NAAR ZUID-AMERIKA GESTART. Friedrichshafen, 6 April (V.D.) Het luchtschip Graf Zeppelin is heden om 20 uur 50 gestart naar Zuid-Amerika. Het luchtschip staat onder comman do van kap. von Schiller. EDEN ONGESTELD. Londen. De Lord Privy Seal, Eden, is Zondag middag door een specialist onderzocht. De artsen hebben het noodig geoordeeld Eden vier weken we ken volkomen rust voor te schrijven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1