Fransch-Russisch defensief verbond. Het Amstelmeer als vischwater GRATIS n pracht wrijidoek bij PELI -WRIJFWAS Paaschtentoonstelling. Buitenland HET BEZUINIG1NGS0NTWERP. HET PROGRAMMA VAN STRESA. Alles in gereedheid gebracht Een Fransch-Russische overeenkomst. Brand te Alkmaar. Waarom het vrije hengelen verboden werd. (Bij elke doos van 25 of 40 ct.) Peli brengt zonneglans en dennengeur is huis! I AAG BEGINT DE CONFERENTIE TE STRESA. ENGELAND'S PERIKELEN. .JÏÏMAN GOERINGS HUWELIJKSFEEST^:; TE BERLIJN. Het schijnt een hoby van de tegenwoordige staats lieden te worden om de wereld geregeld voor vol dongen feiten te plaatsen. Nu weer Frankrijk en Rusland! Vlak voor zijn gang naar Stresa, waar over af weer tegen het Duitsche gevaar zal worden gespro ken, maakt Parijs een nieuwe Fransch-Russische overeenkomst wereldkundig, die, hoewel quasi de artikelen 10, 16 en 17 van het Volkenbondspact ver sterkend, toch in wezen niets anders is dan een zuiver defensief verbond. Het doel van deze ma noeuvre is duidelijk. Blijkbaar is Parijs er van overtuigd, dat door de zeer gereserveerde houding van Engeland, in Stresa geen resultaten van beteekenis zullen worden be reikt en vindt men het noodig reeds van te voren te doen blijken, dat men, los van de voorzichtige Engelsche politiek, de weg wil inslaan die men voor het welzijn van het vaderland noodig acht. Beveiliging tegen de Duitsche erfvijand! Zoo begint dus heden de conferentie der groote mannen van Europa met de wetenschap, dat al thans Frankrijk zich bij een politiek van tegemoet koming jegens Duitschland niet zal aansluiten. Ook in Italië leeft dadendrang. Mussolini is in een courantenartikel heftig te keer gegaan tegen de zijn inziens slappe houding van Engeland en uit geheel zijn houding blijkt, dat hij niets liever zou willen dan door een strafexpeditie den onwilligen Hitier tot rede te brengen. Welk nut de conferentie te Stresa onder deze om standigheden eigenlijk nog kan hebben is onbegrij pelijk. Vast staat, dat van een Oostelijk noch van een Donaupact iets kan komen. Ook de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond is zoo goed als ze ker van de baan. Daartoe zou zelfs een preventieve oorlog Berlijn niet kunnen dwingen. Blijft dus over de bewapening! Wat wil men hier tegen doen? Het is duidelijk ,dat de Britten willen aansturen op een solidariteitsverklaring der drie groote mo gendheden met een moreele veroordeeling van de eenzijdige schending door Duitschland, maar wat helpt dat? Slechts als men aan een dergelijke verklaring ook militaire maatregelen wil toevoegen bestaat de mo gelijkheid, dat Berlijn zal terugtrekken, maar hel is bijna ondenkbaar dat Engeland zich daartoe zal leenen. Ging het alleen tusschen Frankrijk en Italië, dan zou men vlug genoeg tot overeenstemming komen. Mussolini wil eindelijk eens daden zien en Frank rijk zou zeker tot. een avontuur zijn over te halen, als de nuchtere Britten niet als rem werkten en ze ker niet zullen bezwijken voor de oratorische gaven, die de leider der Italianen straks zal ten toon sprei den om tot een gemeenschappelijk krachtig optre den jegens Hitier te geraken. Interessant zal het zijn om te zien hoe Italië op het Fransch-Russische verbond reageert. Dit samengaan toch is zeer duidelijk een vervan gingsmiddel van het Oostelijk pact en men zal thans met belangstelling moeten uitzien naar de wijze, waarop Italië het zal klaarspelen om een dergelijk verbond te sluiten inplaats van het zoo vurig be geerde Donau-pact. Want het is niet aan te nemen, dat Italië zal be rusten in de dreigende mislukking van zijn plan nen om Oostenrijk als bufferstaat te houden tus schen zichzelf en het eveneens fascistische Derde Riik. Of hier ook een nog inniger samengaan met Frankrijk de oplossing zal moeten brengen? Wij zullen moeten afwachten, doch durven een dergelijke wending wel voorspellen. Engeland komt anders wel in een moeilijke po sitie te verkeeren. De beveiling van de Russische westgrenzen laat het over aan zijn Fransche vrienden, terwijl het toch zelf, meer dan wie ook, belang heeft bij deze ga rantie, waardoor immers Rusland's kracht in het Verre Oosten ten zeerste wordt versterkt en daar door ook indirect de Britsche positie tegenover Ja pan. Maar daarenboven is Hitler's mededeeling, dat Duitschland slechts naar Genève zal terugkeeren als het zijn koloniën terug krijgt, een ellendig ding voor Engeland. Dit land toch heeft het meest gulzig gehapt in het koloniaal bezit van Duitschland en zou dus medewerking der Duitschers moeten koopen ten koste van het eigen bezit. Ongetwijfeld zullen Laval en Mussolini dan ook wel meesmuilen als blijkt dat Engelands liefde voor den vrede niet zoover gaat, dat het die uit eigen zak wil betalen. Wij willen voor ditmaal ons overzicht besluiten met te wijzen op dc pracht en praal waarmede de voltrekking van het huwelijk van den Pruisischen Minister-president Hermann Goering en de tooneel- speelster Emmy Sonnemann is gepaard gegaan. Blijkbaar vinden de ascetische neigingen van Hit- Ier geen onverdeelde instemming bij zijn naaste vol gelingen en terwijl men onwillekeurig onder .de be koring komt van de sprookjesachtige weelde bij deze huwelijksvoltrekking ten toon gspreid, constateert men toch met een zucht van voldoening of teleurstel ling al naar men geaard is ook hier weer de eeuwige tegenstelling tusschen rijk en arm. tus schen voorspoed en diepe rampzaligheid. I TCTFNING ZAL NOG TWEE WEKEN DUREN. Het advies van den Raad van State over het alge- •.eenc bezuinigingsontwerp is in den ministerraad van gisteren in behandeling geweest. Er komen in dit advies enkele beschouwingen van principieelen aard voor, die nog nadere overweging vereischen, zoodat vermoedelijk in den loop van de volgende week een tweede ministerraad hieraan zal worden gewijd. In verband met een en ander zal de indiening van het ontwerp nog wel twee weken op zich laten wach ten» Gistermiddag is het programma voor de conferentie officieel bekend gemaakt. De eerste bespreking van de drie regeeringshoofden en hun ministers van bujtenlandsche zaken zal ie half elf beginnen. Om één uur wordt een noenmaal gehouden, aan geboden door Mussolini aan de Fransche en Engel sche afgevaardigden, waarbij zich een boottocht op het Lago Maggiore aansluit. In den loop van den mid dag worden dan de besprekingen voortgezet. Flandin en Laval zijn gisteravond aangekomen, be groet door Mussolini. De Italiaansche delegatie ver toefde reeds voltallig te Stresa. Des morgens om half negen zouden de Engelsche ministers aankomen. Alles is te Stresa thans in gereedheid gebracht die vanmorgen om half elf is aangevangen en vooral is daarbij aandacht besteed aan het dienstpersoneel van de delegaties en aan de pers. Een telefotografisch apparaat is in de centrale te Bavcno, aan het Lago Magiore, ingericht. De Fransche en Engelsche delegaties zullen verblijf houden in het hotel lies Boromées, waar ook een deel van de Italiaansche delegatie zal logeeren. In de Villa Azalee, nabij het hotel, zullen de bureaux van het on dersecretariaat van de pers en propaganda ingericht zijn, benevens de leiding van de buitenlandsche pers, die van directe telefonische verbindingen met Isola Bella zullen zijn voorzien. Het particulier .apparte ment van prins Borromeo is gereserveerd voor Mus solini. MacDonald en Simon zijn gistermiddag uit Hen don per vliegtuig naar Le Bourget vertrokken, waar zij tegen half vijf zijn aangekomen. In de wandelgangen van het Lagerhuis heerschte een pessimistische stemming ondanks de verklaring van Simon van gister, dat Engeland zonder eenige ge bondenheid naar welke zijde ook aan de conferentie deelneemt. Het meeste, wat men in bevoegde krin gen te Londen verwachtte was, dat men op een of andere wijze de discussies gaande zal kunnen houden tot een nieuw gezichtspunt of nieuwe omstandighe den van zelf zal opduiken waaraan men eenig hou vast zou hebben. NOG VÓÓR 1 MEI ZAL HET PACT WORDEN ONDERTEEKEND. Tusschen Laval en Potemkin, den sowjet-ambassa deur te Parijs, is overeenstemming bereikt omtrent een Fransch-Russische overeenkomst. Deze overeenkomst, die te Moskou tijdens het be zoek van Laval geteekend zou worden, schijnt be stemd om het Oost-Europeesche pact te vervangen. Het pact zal nog voor 1 Mei te Moskou worden onderteekend.. Laval zal 23 April naar Sovjet-Rusland veri rekken. OOK EEN TSJECHISCH—RUSSISCH ACCOORD. Het Tsjechische persbureau meldt uit Parijs: Laval, de Fransche minister van buitenlandsche za ken, heeft ter gelegenheid van een noenmaal ook een ontmoeting gehad, met de gezanten van de Kleine Entente en van de Balkan-entente. Hij heeft daarbij de hoofdlijnen van het FranschRussische accoord uiteengezet, dat hoogstwaarschijnlijk bij het bezoek van Benesj te Moskou met een soortgelijk Russisch- Tjsjechisch accoord zal worden uitgebreid. De laatste technische bijzonderheden zullen de vol gende week te Genève tusschen Laval en Litwinof worden besproken. Gisteravond omstreeks half tien is brand uitgebro ken in het woon- annex winkelhuis van den heer Dubbeld aan de Oudegracht. Daar de bewoners niet thuis waren en buren ver moedden dat zich nog een kind in het huis zou be vinden, begaf zich een brandweerman, voorzien van gasmasker, in het reeds heftig brandende pand. Deze daad was niet zonder gevaar; gelukkig bleek het vermoeden niet juist te zijn geweest. Toen man en vrouw thuis kwamen, vonden zij bei de panden zoo goed als uitgebrand. Door den storm die woedde, heeft de brandweer al haar krachten moeten aanwenden om erger onheil in dit oude, en geheel dichtgebouwde stadsgedeelte te voorkomen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den lieer Van Zadelhoff betreffende het K.B. van 8 Februari 1935, waarbij het Amstelmeer en de daarmee in open verbinding staande wa teren Voor het beoefenen der hengelsport worden verboden, heeft minister Steenberghe, minister van Economische Zaken een uitvoe rige uiteenzetting gegeven, waaraan het vol gende is ontleend. Bij bedoeld K.B. is het Amstelmeer met enkele daarmede in open gemeenschap staande wateren ter bevordering van de vischcultuur uitgezonderd van de wateren, waarin op grond van het bepaalde in artikel 17, lid 8, letter b., der Visscherijwet, met één hengel mag worden gevisch, zonder dat men- voor zien is van een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht. De visscherij in het Amstelmeer is door het Do- meinbestuur, na gepleegd overleg met Visscherij-in- spectie, verpacht aan de Visschersvereenigingen, ge vestigd te Wieringen en te Van Ewijcksluis, wier le den vroeger in hoofdzaak hun bestaan vonden in de visscherij in de thans drooggelegde Wieringer- meer en het afgesloten gedeelte van het Amsteldiep. De bedoeling, welke bij de verpachting aan de Vis schersvereenigingen voorzat, blijkt o.m. uit de door het Domeinbestuur in het pachtcontract opgenomen voorwaarde, dat de vereenigingen bevoegd zijn toe stemming tot het uitoefenen der visscherij, naar door haar te stellen regelen, in het door haar ge huurde vischwater te verleenen, doch uitsluitend aan Zuiderzeevisschers of gewezen Zuiderzeevisschers, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuider- zeesteunwet en welke bij het onderteekenen der akte van verpachting tevens omwonenden waren van het Amstel- of Boezemmeer. Toen blijkens door den Visscherijdienst stelselma tig verrichte waarnemingen met grond mocht wor den aangenomen, dat de verzoeting van het Amstel meer zoover was gevorderd, dat daarin zoetwater- visch zou kunnen leven, zijn op initiatief en met medewerking van de Afdeeling Visscherijen ver schillende maatregelen getroffen om de ontwikkeling van een stand van voor het visschersbedrijf waar- devolle vischsoorten te bevorderen, ten einde langs dien weg in het Amstelmeer de bestaansvoorwaar- Als wij de balans opmaken van onzen Paaschten- toonstellingsdag van gisteren, dan is er nog een groot voordeelig saldo, want ondanks dat 't weer maar zóó zóó was, voor ons marktterrein zelfs slecht, was het bezoek zeer groot. Alleen was het aantal vrouwelijke bezoeksters te gering en dat oefent geen voordeeligen invloed uit op het „koopen". En ook dat is een deel wat niet mag worden verwaarloosd, wil deze dag in alle op zichten slagen. Maar toch, Schagen mag en kan ook dit jaar weer dik-op tevreden zijn. En wat ons vooral zooveel genoegen doet, is dat over den handel op onze „vetmarkt" zoo'n gunstig rapport kan worden uitgebracht. Niet dat de bestede prijzen nu zoo hoog waren, dat niet, maar al het aangevoerde vee is verkocht, wel een bewijs dat er toch een goeden handel is geweest.. Zoo ziet men, dat Schagen oolc als vebmarkt, zelfs bij een grooten aanvoer als Woensdag, alle concur rentie kan doorstaan. Laat ons hopen, dat ook in dit opzicht de Paasch- tentoonsteilingsdag reclame heeft gemaakt en dat nieuwe relaties zijn aangeknoopt. den te scheppen voor de visschers, die voor de uit oefening van hun bedrijf op dat meer zijn aange* wezen. De maatregelen beoogden eenerzijds de bescher ming van de vischsoorten, die zich langs natuurlij ken weg reeds begonnen te ontwikkelen, en ander' zijds het aanbrengen van een vischsoort, den snoek baars, waarvan verwacht mocht worden, dat zij de waarde van het Amstelmeer als vischwater voor. het bedrijf in een sterke mate zou verhoogen Nadat in 1933 op kosten van het Rijk snoekbaars was uitgezet, is in 1934 met gunstigen uitslag de natuurlijke voortplanting van deze vischsoort bevoiv derd door daartoe geëigende middelen, welke ook' verder toepassing zullen vinden. Bij de door den Visscherijdienst geregeld voortge zette controle werd ook vastgesteld, dat een steeds toenemend aantal hengelaars, afkomstig niet alleen; uit de in de omgeving van het Amstelmeer gelegen! plaatsen, maar ook uit de verder afgelegen groote steden, op het Amstelmeer kwamen visschen, waar door het welslagen van de getroffen maatregelen; tot het scheppen van een goeden vischstand in go- vaar gebracht werd. Uitgaande van het beginsel, dat het scheppen van! pen bestaansmogelijkheid voor de langs het Amstel meer wonende gedupeerde vroegere Zuiderzeevis schers uit economisch oogpunt van grooter belang is, dan de uitoefening van de hengelsport, is, na in gewonnen advies .van het College voor de Visscherij en, de totstandkoming bevorderd van het K.B. van 8 Februari, waarbij het vrije hengelen in het Am stelmeer en eenigë daarmede in open gemeenschap staande wateren verboden werd. I POLITIE. Gevonden: een handschoen; een handtasch'; een kln- derhandtaschje. WIERINGEN. Woensdagavond had alhier in het lokaal van mej. de wed. J. Poppen een vergadering plaats van de R.K. Staatspartij „St. Hippolytus", afd. Wierin gen. Aanwezig waren een 24-tal personen. De agenda vermeldde de vaststelling volgorde der candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Deze werd vastgesteld als volgt: 1. Th. H. Boersen Cz., 2. J. Engel Jac.z., 3. J. Huiberts, 4. J. Geerts, 5. A. Engel Pz. I BRAND. Gisteravond, omstreeks 10 uur, brak brand uit in een woonwagen, staande aan den Westerklieverweg en bewoond door het gezin Eringa. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat alles een prooi der vlammen werd. De bewo ners waren, toen de brand uitbrak, afwezig. SCHAGEN, 11 April. 13 stuks paarden f 125250, 55 gelde koeien (magere)' f 80—130, 15 kalfkoeien f 110—155, 7 pinken f 60—85, 179 nuchtere kalveren f 310, 20 vette schapen f 16 —22, 188 overhouders f 1015.50, vette varkens per Kg. f 0.40, 130 biggen f 9—16, 15 kippen f 0.60—1.25, eenden f 0.50. EIERVEILING SCHAGEN, 11 April. De Eierveiling was nog niet begonnen. NOORDSCHARWOUDE, 11 April 1935. Uien f 4.50—5.10, driel. f 2.30—2.60, grove f 5.50-6.20 peen f 1.101.70, kleine peen f 0.800.90. Kroten 4060 ct... roode kool 14.90 18.60, gele kool f 1.302.70, D. witte kool 0.70 —2. BROEK OP LANGENDIJK, 11 April 1935. 6500 Kg. uien f 4.90—5.60, driel. f 2.20—2.70, grove f 5.20—5.40, 925 Kg. peen f 1.70—1.80, 4500 Kg. bie ten f 0.60—0.70. Roode kool 14.2018.30, gele kool f 1.203.10, doorschot f 11.60. D. witte 0.801.90, ds. 0.70 AMSTERDAM. 10 April 1935. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f2—3.40; Idem blauwen f 3.504; id. Roodstar f 2.252.80; idem eigenheimers f 2.10—2.25; id. blauwen poters f 2.60 2.70; idem bonten poters f 2.102.40; id. Bevelan ders f 2.102.40; IJpolder Bevelanders f 1.902.40; id. bonten f 22.50, Andijker blauwen f 22.40, id. bonten f 2—2.40; Anna Paulowna zan f 2.60—3.50, id. klei eigenh. f 2.20—2.40, per 70 Kg., Drentsche eigen heimers f 2.204.60; Winter Malta f 1415, per 100 Kg.; Flakkeesche roodstarpoters f 1.75—2; Friesche borgers f 2.402.80; id. roodstar f 2.702.80; Lim- burgsche industrie f 2—2.10 per 70 Kg. AMSTERDAM, 10 April. Veemarkt. Aangevoerd: 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken. 255 vette kalveren: le kw. 50—56 ct., 2® kw. 4048 ct., 3e kw. 3038 ct. per Kg. levend ge wicht; 110 nuchtere kalveren f 2.506; 219 varkens: vleeschvarkens, 90—110 Kg. 4647 ct., zware varkens 4445 ct., vette varkens 4344 ct. per Kg. slachtge- wicht. Overzicht: vette kalveren behoorlijke aan voer, begin prijshoudend, afloop lager. Varkens kor te aanvoer, handel van weinig beteekenis. prijzen constant. WARMENHUIZEN, 10 April. Aangevoerd: 2800 Kg. gele kool 2e Icw. f 1.3Ö—1.70, 4200 Kg. D. witte kool le kw. f 0.70—1.10. CRISISVARKENS OP DE PAASCHVEETE NTOONSTELLING TE SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4