GCyirtftla TRAPMAN N.V. Schagen. Slechts f 55.-. Donderdag 11 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9699 Voor het behoud van den ouden Korenmolen te SchoorL 'N SCHRIJFMACHINE VOOR DEN PRIJS van J VULPENHOUDERS Deze oude 18de eeuwsche korenmolen, die het land schap in Schoorl zoo bijzonder siert, wordt met onder gang bedreigd. De molenaar, de heer D. Duin Sr., die hem be maalde, is 80 jaar geworden en hoewel hij nog kras is, en nog gaarne zijn laatste levensjaren op den mo ren blijft, ziet hij zich genoodzaakt zijn molen prijs te geven, omdat hem het geld ontbreekt voor de noo- dige herstellingen, waardoor dezen molen weer voor zijn werk benut zou kunnen worden. Voor de schoonheid van het Schoorlsche landschap moet de verdwijning van dezen molen voorkomen worden en om dit te bereiken heeft zich op initiatief van den heer Fl. Schermer, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Baron L. van Fridagh een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om zich den eigendom van den molen te verzekeren en het benoo- digde geld voor het herstel bijeen te brengen. -Dit comité besloot, wanneer het in zijn streven sjaagt, den molen aan de gemeente Schoorl aan te Bieden, opdat hij ook voor de verre toekomst voor het oorspronkelijke doel bewaard kan blijven. De eigenaar, de heer Duin, heeft hiervoor zijn volle medewerking toegezegd. Hij heeft zich bereid ver klaard, om na het herstel den molen te blijven be- Beeren, omdat hij nog wel zooveel te malen heeft, dat de molen regelmatig een paar dagen in de week iin gebruik kan worden gesteld. Bovendien heeft het comité zijn zoon bereid ge vonden het werk van zijn vader voort te zetten, wan neer dit den ouden molenaar niet meer mogelijk zal zijn. De gemeente Schoorl behoort tot de noodlijdende gemeenten en mist de middelen, om den ouden mo lenaar van zijn zwaar-drukkende hypotheek te ont lasten en het noodige herstellingswerk te doen uit voeren. De vereeniging „De Hollandsche Molen", die voor enkele jaren reeds pogingen deed; zich het blijvend Bezit van dezen molen te verzekeren, kan thans ook niet helpen, omdat zij zich onder den druk der tij den verschillende subsidies zag ontvallen. Wel ven klaarde haar voorzitter, Mr. van Tienhoven zich be reid het eere-voorzitterschap van het comité te aan vaarden, in de overtuiging, dat de vrienden van „De Hollandsche Molen" voor het behoud hun medewer king zullen verleenen. Het comité bestaande uit Ds. Boeke, Dr. D. Heringa, Pastoor P. Nieman, Kasper Niehaus, kunstcriticus, Herman Robbers, letterkun dige, J. Smits, gemeente-secretaris, P. Trapman, uit gever en Piet Wiegman, kunstschilder, koos tot werk comité: Baron van Fridagh, voorzitter, Fl. Schermer, secretaris-penningmeester, D. A. Klomp en Fr. Otten, journalisten en C. Oldenburg, uitgever. Drie duizend gulden is er noodig, om het beoogde doel te bereiken, doch het comité vertrouwt er op, dit bedrag door de samenwerking van velen bijeen te Brengen. Het doet een dringend beroep op de lezeres om hieraan mede te werken en hun bijdragen, al Chineesch film-theater ingestort Tot dusver 12 dooden en 50 gewonden. V.D. verneemt uit Kanton: Gister heeft zich al hier een ontzettend ongeluk voorgedaan. Tijdens een voorstelling stortte n.1. plotseling het Chineesche filmtheater in en bedolf de toeschouwers. Uit de puinen zijn tot dusverre 12 dooden en 50 ge wonden te voorschijn gehaald. Hagelstorm boven Transvaal. Vele dieren gedood, groote verwoestingen aangericht. Pietersburg Transvaal), Over het gebied tusschen de zandrivier en de Njelerivier heeft een hagelstorm gewoed, zooals men sinds menschenheugenis niet heeft meegemaakt. Vele huizen werden totaal verwoest en allerlei huis houdelijke voorwerpen als potten en pannen en ook kleedingstukken werden over het veld verspreid. Vele vogels, springbokken en zelfs koedoes (anti lopen) en zebra s werden gedood. Toen de storm bedaard was, lag de hagel bijna ©en meter hoog. is het maar één kwartje, te storten bij den secretaris penningmeester, den heer Fl. Schermer te Schoorl, gironummer 212166, onder het motto: „Voor den ou den molen". Toont, dat ook ons geslacht in de moeilijke tijden, waarin wij ons bevinden, niet wil, dat deze parel van Schoorl's landschapsschoon, welke zoo wonder mooi aansluit aan het natuurreservaat „De dames-Jel- gersma-van der-Hoop-stichting", aan de vernietiging wordt prijs gegeven. Angstige oogenblikken voor acht mijnwerkers. De liftkooi daalde in ijskoud water. I Reuter meldt uit Kalgoorlie (West Australië): Acht mijnwerkers zijn ternauwernood aan den dood ont snapt, toen de liftkooi, waarin zij afdaalden niet bij den ondersten mijngang werd gestopt, en de mannen daardoor terechtkwamen in het ijskoude en vuile wa ter op den bodem der schacht, waarin zij volkomen werden ondergedompeld. Zij slaagden erin, de kooi door het bovenluik te verlaten, doch hun lampen waren uitgegaan, en slephts met de grootste moeite konden zij aan den liftkabel blijven hangen. Na eenigen tijd bemerkte de man, die de liftma- chine boven had bediend, zijn vergissing, waarna hij de lift weer ophaalde. Eenige der mijnwerkers hadden veel van het vuile water naar binnen gekregen, doch allen hebben zij inmiddels het werk weer kunnen hervatten. In 't hart van de Sahara. Fransche expeditie naar het Hoggar-gebergte. De regeering van Algerie verleent haar steun. Algiers. Een Fransche expeditie zal een poging doen de hooge toppen van het Hoggar-gebergte in 't hart van de Sahara, waar volgens de legende vrou wen van buitengewone schoonheid in fraaie tuin- paleizen wonen, te beklimmen. De expeditie zal worden gevormd door luitenant Coche, een dertigjarige oud-officier van het koloni ale leger en den heer Roger Frison-Roche, een jon gen Alpengids, benevens een aantal inheemsche gid sen en dragers. Een der bergtoppen, die nog nooit tevoren beklom men zijn, is Gara-tji-Djanoum, waar eens de legen darische stad Atlantis zou hebben gelegen. De Ara bieren beklimmen deze bergen nooit. Men zegt dat hun vrouwen het hun verbieden uit vrees dat zij anders in handen van de schoone bewoonsters zou den vallen. De laatste poging om den top te bereiken, werd gedaan door een Franschman, die nadat zijn gid sen waren achtergebleven, erin slaagde tot op 300 meter van den top te komen. Op de helling van den berg vond hij voorwerpen van aardewerk, die de veronderstelling wettigden, dat de berg eens be woond is geweest. Het bereiken van de toppen is zeer moeilijk, zelfs voor geroutineerde bergbeklimmers. Enkele der toppen hebben een steilen wand van bijna 750 meter hoogte. Zij zijn van vulkanischen oorsprong. De expeditie zal door de regeering van Algerie of ficieel worden gesteund. Vier daken ingestort. Door een windvlaag naar beneden geko men. Zes personen gewond. In een zijstraat van het ten Zuiden van de Theems gelegen kruispunt Elephant and Castle te Londen zijn gistermiddag tegen 6 uur. na een windvlaag, de daken van vier belendende perceelen afgerukt en in stukken en brokken op straat terecht gekomen. Van de zich ter plaatse bevindende passanten werd er een 40-tal door vallende steenen en binten ge troffen en er ontstond een begin van paniek toen uit een paar wrakhoopen luide kreten opstegen. De brandweer was binnen 3 minuten ter plaatse en de politie sloeg een cordon om het terrein en voorzich tig werden twee vrouwen en een man. die bedolven waren, uitgegraven. Deze 3 personen zijn door zie kenauto's naar het gemeenteziekenhuis in South- wark vervoerd waar later nog 3 andere patiënten werden ingeleverd met minder ernstige verwondin gen. De andere passanten zijn met den schrik of een of ander beschadigd kleedingstflk vrijgekomen. Het Verkeer'werd een goéd half uur stopgezet. Toen had de brandweer een paar reclameborden verwij derd en bleek verder gevaar voor instorting niet meer te bestaan. GOERING GETROUWD. Overweldigende belangstelling. Geen vorst zou bij zijn huwelijk meer en kostbaar der blijken van belangstelling van zijn volk hebben kunnen verwachten. Gister is te Berlijn het huwelijk voltrokken tus schen den Pruisisehen minister-president, generaal Goering en de actrice Emmy Sonnemann, eerst op het stadhuis en daarna in den dom. De belangstelling voor de verschillende plechtig heden was enorm. Toen het tegen 12 uur 's middags liep, was er zulk een menschenophooping vóór het Berlijnsche stad huis ontstaan, waar de burgerlijke huwelijksvoltrek king zou geschieden, dat de politie en S. A.-afdeelin- gen de handen vol werk hadden. Vliegers cirkelden om het raadhuis, terwijl een militaire muziekkapel den toeschouwers den tijd hielp korten. Een oorverdoovend gejuich steeg op, toen de Prui sische premier en rijksluchtvaartminister Goering aan den arm van zijn bruid verscheen. Ook daarna bij de inzegening van het huwelijk in den dom was de toeloop van het publiek enorm. Verschillende troepen hadden zich voor den Dom opgesteld met vlaggen en vaandels, terwijl in de kerk zelf een zee van vlaggen van allerlei formaties opgesteld was. Het hoofdportaal van dén Dom was geheel met groen versierd. Te een uur werden in de omgeving alle vlaggen geheschen en tegen half twee arriveerden de gasten, waarvan zeer velen in uniform en waaronder vele bekende figuren die luide werden toegejuicht. Enkele minuten voor tweeën klonken commando's, werden de geweren gepresenteerd en zette de muziek een marsch in. Adolf Hitier verscheen in gezel schap van zijn adjudant. Even na twee uur klonken wederom commando's en ging een daverend gejuich op, toen minister Goe ring verscheen in gezelschap van Olga Sonneman, terwijl tegelijkertijd van den anderen kant de bruid arriveerde, begeleid door staatssecretaris Koerner. Goering begroette zijn bruid voor den Dom en bei den betraden met hun gevolg het kerkgebouw, waar de kerkelijke plechtigheid plaats vond. Bij het verlaten van dgn Dom trad Hitier de ge huwden tegemoet. Hij drukte Goering de hand en feliciteerde met een buiging diens bruid, waarna hij beiden naar de voor hen bestemde auto vergezelde. Onder luid gejubel ïteed de auto weg, terwijl de domklokken haar plechtige feestgalmen uitstrooi den over de stad. De geschenken. In het huis van Goering. in den tuin van het voor malig Pruisische Heerenhuis, staan in een drietal groote salons de geschenken uitgestald. De geweldige massa, de veelvuldigheid en her komst van deze geschenken, bewijzen op aanschou welijke wijze, welk een enorme plaats Goering tegen woordig in het openbare leven van Duitschland in neemt. Geen vorst zou bij zijn huwelijk meer en kostbaarder blijken van belangstelling hebben kun nen verwachten. Meisje door een stuk glas gedood. Wind sloeg een deur dicht. De hals slagader geraakt. Gistermiddag om ongeveer vijf uur is te Breda een ernstig ongeluk geschied, dat aan een 21-jarig meis je het leven heeft gekost. Een van de K.J.V.-leidsters, die in het kringhuis aan de Haven een aantal meisjes uitliet, gooide de poort te hard dicht, waardoor een van de ruiten boven de poort brak en op straat in scherven viel. Tenvijl mej. V. O., een van de leidsters, de scherven opveegde, kwam nog een deel van de ruit naar beneden en trof mej. V. O. zoodanig in de hals, dat de slagader yolkomen werd doorgesneden. De getroffene kon nog wankelend de vlakbij gelegen pastorie van de kathedraal bereiken, waar zij op een stoel neerviel. IJlings werd geestelijke en medische hulp ingeroepen, maar na ongeveer tien minuten overleed het meisje, na voorzien te zijn van de sacre- menten. Het lijk is naar de ouderlijke woning aan de Havermarkt vervoerd. „Aquitania" gestrand. Aan den ingang van de haven aan den grond geraakt. Gistermiddag 4 uur is het Engelsche stoomschip de Aquitania aan den ingang van de haven van Southampton op dezelfde bank van kiezel en kei steen, waar zij vorig jaar Januari ook twee uur aan den grond heeft gezeten, aan den grond geloopen. Negen krachtige sleepbooten hebben anderhalf uur vergeefs getracht het kolossale schip vlot te krijgen en toen was het getij zoo ver verloopen, dat de ka pitein moest wachten, tot het volgende vloedtij van nacht te 4 uur. Het schip wordt door 4 sleepbooten met .ijzeren kettingen in evenwicht gehouden om te voorkomen dat het dieper in de sleenen wegzinkt.. Aangezien er eenige ongerustheid onder een deel der passagiers was ontstaan, zijn 150 van de 350 pas sagiers in den loop van den avond te Southampton aan land gebracht. OVERSTROOMINGEN TEN NOORDEN VAN KANTON. Meer dan honderd personen verdronken. Kanton. De in de Sikiang uitmondende Pei- kiang-rivier is tengevolge van de hevige wolkbreu ken der laatste dagen buiten haar oevers getreden en heeft de 130 K.M. ten Noorden van Kanton liggen de stad Jingtak onder water gezet. Het water staat in de straten ruim drie meter hoog. Meer dan honderd personen zijn verdronken. De overlevenden hebben een toevlucht gezocht op de daken. Hulp is dringend noodig. daar reeds een aantal huizen door den stortvloed zijn vernield. 16 PETROLEUMTANKS IN PLOESTI ONTPLOFT. Boekarest. In Ploesti zijn zestien groote pe- troleumtanks ontploft. Vier personen liepen ernstige brandwonden op. De schade wordt op millioenen lei geschat. DE IDEALE, KLEINE SCHRIJFMACHINE VOOR KANTOOR. EN PRIVÉ-GEBRUIK Alleen-verkoop voor Noord-Holland-Noord Direct uit voorraad leverbaar.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5