Uit Bergen 3 Ü'T de OMGEVING RADE® Sproeten komen vroeg in Predikbeurten. TIJDELIJKE VERGOEDING AAN AMBTENAREN. Ged. Staten kapittelen B. en W. De be doeling was goed, doch het raadsbesluit kon wettelijk niet door den beugel. Toen de ontwerp-begrooting voor den dienst 1935 aan Ged. Staten ter onderzoek was toegezonden, heeft dit college aanmerking gemaakt op den post uitgaven, groot f 465.14, voorkomende onder volg nummer 59. Hoofdstuk II en betrekking hebbende op de tijdelijke vergoeding van 1 procent aan amb tenaren in de door hen verschuldigde pensioensbij dragen, volgens Raadsbesluit van 10 Juli 1934. In een nota aan B. en W. merken Ged. Staten op, dat naar krachtens wettelijk voorschrift op de wedden van de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren der gemeente, 10 pet. moet worden ver haald, het in strijd is met de wet, dat aan die amb tenaren een tijdelijke vergoeding van 1 pet. in de door hen verschuldigde pensioensbijdragen wordt toegekend. Verzocht wordt daarom dezen post te schrappen. In verband hiermede merken B. en W. het volgen de op. Nu gebleken is, dat de vorm, waarin de Raad ge meend heeft de ambtenaren te moeten tegemoetko men, wettelijk niet door den beugel kan, achten zij het wenschelijk de jaarwedde van iederen ambte naar te verhoogen met zoodanig bedrag als noodig is om de hoogere pensioenbijdr. van 1% pet. te dek ken, en doen den Raad in dezen geest een voorstel. Het totaal der voorgestelde verhoogingen beloopt f 459. Hier tegenover staat, dat de post onder volg nummer 59, Hoofdstuk II komt te vervallen, het geen een besparing beteekent van f 465.14f 459. =f 6.14. Evenwel zal aan meerdere pensioensbijdragen door de gemeente te betalen zijn f 83.39, zoodat de voor gestelde verhoogingen uiteindelijk een meerdere uit gaaf voor de gemeente zullen teweeg brengen van f 83.39—f 6.14 of 77.15. In dit verband is mede rekening gehouden met de begrootingen resp. van het Burgerlijk Armbestuur het Electriciteitsbedrijf en het Woningbedrijf. Eén-Mei-viering. Ter bespreking van de 1-Meiviering heeft in het Dokter Dekkerhuis het Meifeestcomité Bergen—Koe dijkSchoorl een bespreking gevoerd, waarop een programma werd vastgesteld. Overeengekomen werd de Eén-Meidag te herden ken met een groot kinder-Meifeest, waarover wij bin nenkort meer gedetailleerde gegevens zullen publi- ceeren. Voorts zal er 's ochtends een auto- en fietstocht, worden gehouden van Bergen over Schoorl naar Camperduin en terug over Schoorldam en Koedijk naar Bergen. Des avonds vindt in de Rustende Jager een groo- te feest vergadering plaats, waarvoor een spreker zal worden uitgenoodigd. Aan dezen feestavond wordt medewerking verleend door de afd. Bergen, Schoorl en Koedijk van de Stem des Volks; de Arbeiders Sportvereeniging en de Arbeiderstooneelvereeniging „Bergen." VERZOEKSCHRIFTEN EN ADRESSEN. In verband met de behandeling door den Raad van de gemeentebegrooting voor den dienst 1935, zijn o.m. de navolgende verzoekschriften en adres sen ingekomen. Straatverlichting. a. Verzoekschrift van F. G. de Haan e.a. om ver lichting van den Oudburgerweg; b. Verzoekschrift A. Visser om een lantaarn op den hoek BuerwegVincent, van Goghweg; c. Verzoekschrift P. Hendrikse om verlichting van den Nesdijk, (vanaf Bergerweg). d. Verzoekschrift J. Coenraad om verlichting van d Nachtegalenlaan. Huur gemeentelijke opslagplaats. Verzoek van M. Kleverlaan om vermindering van huur over 1934 en volgende jaren van een gedeelte van de gemeentelijke opslagplaats aan de Scher- mersloot Wegenverbetering. Verzoek van C. de Geus e.a. om verbetering der wegbeharding van de Stroomerlaan door asphaltee- ring en tot het aanbrengen van een trottoir tus- schen rijweg en voorhekken. ■b, Verzoek van H. Poldervaart e.a. om verbete van den Verlengden Geestweg. c. Verzoek van C. Boon Wzn. e.a. om verbetering van den Groeneweg. d. Verzoek van J. Kieft ea om verharding van den Groenendijk e Verzoek van Mevr C J Ha ent] esSchuil ea om asphalteering van de Guurtjeslaan f Verzoek van J Geuzebroelc ea om verbetering van de Molenstraat Vrijstelling van rentebetaling Verzoekschrift van Wed J Schut om vrijstelling van betaling der rente van de stichtingskosten van een door de gemeente geplaatst watergemaaltje aan dijen Baakmeerdijk. Cursus-Onderwijs. Verzoekschrift van het Bestuur der R.K. Parochi ale Jongensschool ,.St. Adelbertus" om een geldelij ke bijdrage in de kosten van de cursussen Onder wijs, in de plaats tredend van het Bijzonder Vervolg onderwijs ged. cursus 1934-,35 en cursus 1935-'36. Behartiging belangen R.K. Werklooron. Verzoekschrift der Commissie ter behartiging der belangen van de jeugdige 'R.K. werkloozen om een subsidie voor 1935 van f 50. Subsidie-aanvragen. Verzoekschrift van het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur teH aarlem om 'n subsidie van f 25 ten behoeve van het uitloven van prijzen voor de Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. 2. Verzoekschrift van het Bestuur der Federatie van Vereen, v. Vreemdelingenverkeer in Noordhol land boven het Noordzeekanaal, om een subsidie voor 1935 ten behoeve van die organisatie. SINT MAARTEN Dinsdag 9 April vergaderde de Vereeniging voor Ziekerihuisverpleging in bet. lokaal Rust en Lust. De Voorzitter was afwezig door ziekte en door af wezigheid van den vice-voorzitter werd de verga dering geleld door don heer P. Breed, die de weini ge aanwezigen harteliik welkom heette en de hoon uitsprak, dat de agenda nuttig en zakeliik behandeld zou worden in het belang der vereeniging. De secretaris leest de notulen der vorige bijeen komst. welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Verslag der rekening-commissie. Bij monde van den heer R. Bij post Wz. wordt geadviseerd deze goed te keuren, waartoe werd besloten. De ontvangsten hebben bedragen f 1555.26%, de uitgaven f 1498.78, saldo f 60.48%. Saldo Boeren leen bank f 10.03 teza men f 70.51%. De omslag over het afgeloopen iaar bedroeg f 1.80 per betalend lid. Voorzitter dankte de commissie voor haar onder zoek en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Jaarverslag secretaris. Hieruit bleek dat het aan tal leden per 1 Jan. '35 bedroeg 956, waarvan S42 be talende, per 1 Jan. '34 bedroeg dit resp. 945 en 840. Verpleegd zijn over het afgeloopen iaar 18 leden en 1 baby, met totaal 401 ligdagen, voor gezamenlijk f1173. De Voorzitter dankt den secretaris voor zijn iaar- verslag en spreekt de hoop uit dat dit iaar finan cieel iets gunstiger mag zijn, daar dit onze hoogste omslag is. die geheven is. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren P. do Geus. P. Breed en R. Bijpost Mz„ die allen wor den herkozen en hun benoeming weer aanvaarden. Rondvraag. De heer K. Jongejan vraagt of er op de kwitanties niet kan worden bezuinigd, door een andere indeeling hetzij stempelen ofschriiven. Voorzitter zegt dat. hierdoor meer werk komt en men dan met het salaris van den penningmeester in 't. gedrang komt. Na toelichting omtrent de kos ten kan de heer Jongeian er mee accoord gaan. De heer C. Visser vraagt of het niet mogelijk is. dat de convocaties eerder worden bezorgd, daar bii deze vandaag pas heeft ontvangen. Voorzitter ant woordt, dat. dit dan geldt, voor de Stroet. daar in de overige wijken deze reeds Zaterdag zijn bezorgd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter, de hoop uitsprekende, dat de leden in 't vervolg meer belangstelling toonen voor deze nuttige ver eeniging. de vergadering. WINKEL Den 19den April a.s. herdenkt de heer Bijhouwer den dag, waarop liii vijf-en-twintig jaar lang zijn functie van betaalmeester aan 'onze Fruit- en Groen- tenvereeniging heeft vervuld. De jubilaris heeft zich in ziin verantwoordelijke positie door zijn hulpvaardigheid en correctheid tal loos vele vrienden verworven en wij ziin er zeker van. dat het hem op dezen dag niet aan de noodige belangstelling zal ontbreken. Naar wij vernemen, zal in een op 20 April a.s. te houden vergadering van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in het voormalig Kanton Schagen. door don heer Dr. de Vries te Wieringer- waard een inleiding worden gehouden over mond- verzorging voor schoolkinderen. Voorts zal in deze vergadering een voorstel aanhangig word engemaakt om de gemeentebesturen te adviseeren. niet over te gaan om een bijdrage te verleenen in de Zieken fondspremie, vóór door het fonds overgegaan is tot verlaging van de premie. De laatste weken en dagen is bij de gymnastiek vereniging „Sparta" alles in rep en roer en bijna alle avonden wordt er geoefend voor de te geven non-stop-uitvoering, waarvan de bijzonderheden na der hekend zullen worden gemaakt. Het voorloopig programma nagaande, belooft het ook iets zeer bijzonders te worden, er staat van alles op, doch gymnastiek is natuurlijk de hoofdzaak. We vertrouwen dat het iets goeds zal worden, zooals we dat van „Sparta" gewend zijn. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de betref fende advertentie. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. JAARVERGADERING BOND VAN BE- GRAFENISVEREENIGINGEN. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond haar Jaarvergadering in „Concordia". Aanwezig wa ren een 40-tal afgevaardigden. De voorzitter de heer D. de Jong opent met een hartelijk woord van welkom. Spr. hoopt dat de be sprekingen in het belang van den bond zullen zijn en verklaart de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering, voorgele zen door den secr. L. Molenaar worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het jaarverslag, eveneens door den heer Mo lenaar uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Het bestuur is een paar keer bij elkaar geweest, terwijl tevens een vergadering is gehouden met de Langendijker afdeelingen over de leverantie van kisten. Over dit laatste was indertijd met den heer Klinkert een overeenkomst aangegaan, waaraan men zich stipt wenscht te houden. Aan den heer Wolfswinkel wordt dank uitgebracht voor de nette uitvoering van de begrafenissen. Pogingen zullen aangewend worden om Koedijk en Warmenhuizen lid te maken van den bond. De bond telt 13 afdeelingen met 8228 aangesloten leden. Door de afdeelingen werden in totaal 203 begrafenis sen uitgevoerd, waarvan 104 voor de leden en 99 voor niet leden. Namens de kasnazieners wordt door den heer Koe man van Zuidscharwoude verklaard, dat alles in de beste orde is bevonden. Voor het nazien van de rekening 1935 worden de afdeelingen Nieuwe Nie dorp en St. Pancras aangewezen. Hierna komt aan de orde het voorstel van de af- deeling Dirkshorn om het bestuur terug te brengen tot 5 leden. Het prae-advies van het hoofdbestuur was tegen dit voorstel. De heer de Vries, Dirkshorn verdedigt dit voorstel. De heer Heidsma, Noordscharwoude is het wel met den heer de Vries eens, doch vindt den bond geen dood lichaam. De heer Gaijaard, Nieuwe Niedorp is ook voor bet voorstel van Dirkshorn. Het is niet noodig om twee vergaderingen te houden. Laat het hoofdbestuur uit 5 leden bestaan, waarvan b.v.. 3 leden van het Dag. bestuur uit den Langendijk en 2 daar buiten. De afdeeling Julianadorp en ook de afgevaardigde van H.H.-Waard sluiten zich hierbij aan. De voorzitter spreekt zich uit voor den bestaan- den toestand. Voor een geod contact met de afdee lingen is het beter en- ook omdat de bond niet zoo groot is. De heer Kramer, Zuidscharwoude zegt dat iedere afgevaardigde het contact onderhoud met zijn afdee ling. De meer interne zaken worden met elkaar be sproken. Het bestuur zou het jammer vinden als dit voorstel wordt aangenomen. De heer v. d. Laan, Dirkshorn, de ontwerper van het voorstel, zegt dat de afdeelingen weinig bemer ken van het contact met elkaar en meent dat van een klein bestuur meer kracht uitgaat. De heer Gaijaard, N. Niedorp, zegt dat deze ver gadering nu geen zin heeft, wel als men eens in het iaar de interne zaken met elkaar zou bespreken. Dan pas kan een jaarvergadering als deze belang rijk zijn. De heer G. Bakker. Noordscharwoude. zegt. dat dit voorstel niet in zijn afdeeling is behandeld. De Voorzitter vraagt of Dirkshorn het voorstel wil intrekken. De heer De Vries. Dirkshorn. antwoordt, dat het voorstel reglementair is ingediend en gehandhaafd wordt. Bij de gehouden stemming verklaren 4 afdeelingen zich er voor, 2 tegen en 6 afdeelingen stemmen blanco. Nu blijkt, dat meerdere afdeelingen zich' nog niet kunnen uitspreken, stelt de heer De Vries voor om het zelfde voorstel het volgend jaar nogmaals op de agenda te plaatsen. Iedere afdeeling kan het dan voor dien tijd behandelen. Onder applaus wordt dit aangenomen. Het bestuursvoorstel om een nieuwe contributie regeling te maken wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dit komt neer op een contributiever laging. De contributie zal bedragen 2 cent per lid met een maximum van f 15.per afdeeling. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer .Tb. Kramer, luidt, als vo'gt: ontvangsten f312.55, uit gaven f246.80, batig saldo f65.75. Rondvraag, -r- De heer Gaijaard vraagt of er wel genoeg pogingen aangewend worden om nieuwe of bestaande veroenigingen tot den bond toe te doen treden. Dit is een bondsbelang. De Voorzitter onderstreept- dit ten volle en hoopt dat ook de afdeelingen hun best zullen doen. De heer Mink, Warmenhuizen. dankt voor de uitnoodigine voor deze vergadering en zegt. hoewel men in zijn woonplaats nog een afdeeling definitief moet oprichten, hij wel de toezegeing kan doen. dat men zich bii den hond zal aansluiten. (Applaus). De heer Kramer dankt ook den heer Wolfswinkel voor de keurige uitvoering der begrafenissen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering met dank aan allen voor hun aanwezigheid. Al was er verschil van meening. toch had men waardeering voor elkaar. Spr. hoopt, dat de werkzaamheden in 1935 weer in de beste orde cn regelmaat zullen ver- loopon en roept allen een tot weerziens toe in 't vol gend jaar. Door de Vrouwenclub van de Oosterstraat is beslo ten om de volgende week een bezoek te brengen aan de Flora te Heemstede. ZUIDSCHARWOUDE. Biljarten. Dinsdagavond heeft de biljartclub O.K.K. alhier een vriendschappelijkcn wedstrijd gehouden met de Drie Ruiten uit Alkmaar. De uitslag was: O.K.K. 477, de drie Ruiten 43S, dus 39 punten winst voor O.K.K. R.K. Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond zijn alge meene vergadering in hotel De Burg. De heer J. Weel hield als voorzitter bij de ope ning der vergadering een korte openingsrede. Meegedeeld werd, dat Zondag 19 Mei een Sociale Zondag zal worden gehouden. Op 6 Mei a.s. wordt de algemeene vergadering gehouden van den Centralen Raad van den R.K. Volksbond. De agenda ervan werd behandeld, doch leverde weinig belangrijks op. De gehouden loterij van Herwonnen Levenskracht is een groot succes geworden, doch aangezien de schuld met de netto-afdracht nog niet geheel is ge liquideerd, is besloten nog een loterij te houden. Deze werd ten zeerste bij de leden aanbevolen. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat over 1934 was ontvangen f 560.95, terwijl de uit gaven f 581.17 hadden bedragen, alzoo een nadeelig saldo van f 20.22. De begrooting voor 't jaar 1935 werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f 500. Uit het verslag van de kas Hulp in Nood bleek, VRIJDAG 12 APRIL. HILVERSUM f301 M.) 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 12.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steijn: 8.30 Gram. pl.; 10.00 Morgenwijding VPRO.: 10.15 Voordracht R. Numan; .10.30 Trio Guaroni olv. L. Cohen; 11.00 Ver volg declamatie: 11.15 Vervolg trio-concert: 11.45 en 12.00 Gram.pl.; 1.2.30 Omroeporkest olv. N Trcep en Gram.pl.; 2.30 Dr. H. Th. Fischer: Biigeloof: 3.00 Royal Accordeon Band en Gram.pl.; 4.00 Kniples; 4.45 Gram.pl.; 5.00 Kinderuur: 5.30 Orvitropia olv. Jan van der Horst; 5.45 Dubbel-X-ensemble olv. C. Steijn 6.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst: 6.45 Vervolg Dub bel-X-ensemble; 7.00 E. Polak: Een en ander over de taak der Provinciale Staten: 7.20 The Harmonv Fi- ve"; 7.30 E. Walis (viool) en Tsia Rossican f piano); 7.45 Vervolg „The Harmonv Five": 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.00 Dr. P. D. Tjalsma: Menschen getuigen van hun geloof; 8.30 J. Feitkamp f fluit) en H. Brandts Buvs (clavecimbel); 9.00 Ds. E. .T. v. d. Brugh: De bestemming van den mensch: 9.30 Ver volg concert; 10.00 Vrijz. Gorlsd. Persbureau; 10.15 Lezing A. Donker; 11.00 Jazzprogramma (gr.pl.); 11.3012.0 J. Jong (orgel) en H. Wiggelaar (viool). HUIZF.N '1375 M.) Algemeen Progrtimma. verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie: 8.15—9.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. H. Grolle; 11.00 Zang door J. Bierma (sopraan). A. d. vleugel: A. Baarfc- scheer; 12.15 Gram.pl.; 12.30 Ensemble Van der Horst 2.00 Gram.pl.; 2.30 Chr. Lectuur; 3.003.45 Piano recital Toos Wolf: 4.00 Declamatie door J. A. A. Lauxstermann; 4.45 Gram.pl.: 5.30 Orgelconcert G. Snijders: 6.30 Causerie A. J. Herwig: 7.00 Ned. Chr. Persbureau: 7.15 Gram.pl.: 7.30 Literair halfuur; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Amhemsche Orkestveröeniging olv. J. Spaanderman; 9.00 Causerie Prof. Dr. H. C. Dels man; 9.30 Vervolg concert m.m.v. R. Bergmann (vi ool); 10.15 Vaz Dias; 10.20—11.30 Gram.pl. npoiTW^CH (150'» M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.20 Orgelspel R. New; 11.50 Trocadero Cinema-orkest; 12.50 Dansorkest olv. H. Hall; 1.35 Solisten concert viool, cello en piano), 2.20 Orkest concert; 3.20 Het Schotsche studio-orkest; 4.05 Dansmuziek fgr.pl.); 4.35 E. Colombo en zijn orkest; 5.35 Troisi en zijn mandoline-orkest; 6.20 Be richten; 6.50 en 7.05 Lezing; 7.25 Cembalo-recital B. Ord; 7.50 Spaansch gevarieerd concert; 8.35 Cause rie: 8.50 BBC-Orkest olv. E. Clark; 9.50 Berichten; 10.20 Lezing; 10.40 Hedend. muziek m.m.v. solis ten en een orkest olv. Ernest Ansermet; 11.55—12.20 Ilarry Roy en zijn orkest. RADIO-PARIS (1648 W.) 6.20 en 7.20 Gram.pl.; 11.35 Orkestconcert olv. Gail- lard; 4.20 „La vie de Bohème" van Murger, m.m.v. tooneel-ensemble en orkest olv. Cadou. KALUNDBQRG (1261 M.) 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Ritz": 2.50—4.50 C. Rv- dahl's orkest; 7.35 Kerkconcert.; 8.20 Hoorspel; 8.55 Pianorecital; 9.50 Mandolineconcert olv. Larsen; 10.2511.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M) 5.20. 6.35 en 10.10 Gram.pl.; 11.26 Omroepkleinorkest van Breslau olv. Rischka: 12.35 Kwintetconcert m.m. v. vocaal ensemble; 3.20 Za.ng en piano; 4.20 Om roepkleinorkest olv. Eysoldt m.m.v. solisten; 6.20 Man dolineconcert: 7.35 Zie Deutschlandsender: 8.20 ..Dort wo die Zitronen blüh'n", Spaansche volksmuziek; 10.2011.20 Kamerorkest olv. Hagestedt en solisten. O R0ME <*21 8.05 Orkestconcert en piano-soll: 9.20 Gevar. progr. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 11.20 Gram.pl.; 12.36—1.20 Dito: 4.20 Dans muziek; 5.20 Gram.pl.; 5.35 Viool en piano: 6.34 Gr. pl.; 7.20 „Californische Ballade" met. muziek van H. Eisler; 9.30—10.20 Dansmuziek: 484 M.: 1.20 Gram.pl.; I.40 Zang; 1.50 Omroeporkest; 4.00 Symphonie-orkesf 5.35 Gram.pl.; 6.35 Zang; 7.20 VoorOud-strijders; 9.30 —10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.35 „Zwlschen Himmel und Erde", hoorspel van Schneider-Edenkoben: 8.20 Zie Keulen: 9.20 en 10.05 Berichten; 10.2011.50 Oskar Joost en zijn orkes.t het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. dat aan 21 gezinnen hulp in natura was verstrekt. Den penningmeester werd voor zijn groote bemoei ingen een woord van dank gebracht. Tot leden van .de controlecommissie voor 1935 wer den gekozen de heeren A. Oud en K. Schuit. Besloten werd tot aankoop van een Cyclostile, die ook voor vakbonden ter beschikking zal zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 100 bedroeg. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jac. Weel, voorzitter, terwijl in de vacature J. Vader werd ge kozen de heer Joh. Schuit. Na nog enkele besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. De korte Queue. Bij de finale van de seriewedstrijden van De korte Queue was de uitslag voor het achttal. De korte Queue A contra Oudorp 718 tegen 553 car. PHYTO-SANITAIRE MAATREGELEN IN DEN TUINBOUW. Ik uoud niet zoo heel erg van het gebruik van zoogenaamde geleerde woorden. De reden, dat ik dus hierboven zulk een buitengewoon geleerd uit ziend woord gebruik is te zoeken in het feit. dat er in onze taal een heele omschrijving voor noodig is, de beteekenis van dat woord goed weer te geven. Enkele voorbeelden zullen dat beter kunnen doen. Als voorbeeld zou ik op het ©ogenblik willen wij zen op het feit, dat er onder de pootaardappelen, die aan den grond worden toevertrouwd, vooral dit jaar veel poters voorkomen, die iets mankeeren. In vele gevallen vindt men poters met zwarte harten. Verder poters, die misschien aangetast zijn door Altcrnaria en wellicht ook wel zg. oogziekte poters, poters die aangetast zijn door droogrot enz. enz. Bij liet poten worden nu die poters, die afwijkin gen vertoonen, uit het bakje genomen en op het land geworpen. Als het poten afgeloopen is ziet men dus op zulk een akker vele zieke of in ieder geval afwijkende poters liggen. Die laat men dan ook! veelal liggen. Men is zich niet bewust van het ge vaar, dat daarin schuilen kan. Immers, het is niet altijd even gemakkelijk uit te maken of de poters die men wegwerpt wellicht ook een bron van be smetting kunnen vormen voor den nieuwen oogst. Om zekerheid te hebben verdient het dus alle aan beveling die weggeworpen poters zorgvuldig op te ruimen. Voor diegenen, die in den afgeloopen winter blad luizen in hun poterbewaarplaats hadden is het ver- der absoluut noodig, dat zo die bewaarplaats grondig reinigen om volgenden winter niet weer de kans te loopen, dat ze luizen krijgen. Die luizen doen na tuurlijk directe schade aan de spruiten, doordat ze daaraan door zuigen voedsel ontnemen, maar veel grooter is nog de indirecte schade, die ze kunnen veroorzaken doordat de luizen beschouwd worden, als de voornaamste overbrengsters van sommige vi rusziekten (wellicht ook wel van andere ziekten). Hetzelfde dat gezegd is voor de poterbewaarnlaats geldt ook voor de bakjes waarin de poters bewaard, geworden zijn. Ook die moeten gereinigd worden om te voorkomen, dat die wellicht als besmettingsbron werken zullen. Vroeger, toen wij nog niet zoo veel van besmette lijke ziekten afwisten, hebben wij wel veel om deze dingen gelachen, nu, nu wij daaromtrent meer we ten en nu wij ook door de ondervinding geleerd hebben, weten wij wel beter. Zelfs de meest conser vatieve bouwer weet wel beter. Een groot voordeel voor het uitvoeren van derge lijke zindelijkheidsmaatregelen is wel, dat ze over het algemeen weinig geld kosten; in vele gevallen slechts arbeidsloon. Dat behoeft ons echter niet te weerhouden ze uit; te voeren. De ambten, bij den Plantenz.kundigen dienst, St. Pancras. Van Herwijnen. ZONDAG 14 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 Uur, Ds. C. Met van Zaandam. Bergen, voorm. 10 uur Ds. v. d. Kieboom. Valkkoog, voorm. 9.30 uur. Ds. Tinholt. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema, Be vestiging van lidmaten. Nam. 2 uur. Ds. Eikema. H. Avondmaal. Dirkshorn, geen samenkomst Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Avondmaal. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw, Burgerbrug, geen dienst St. Maartensbrug, geen dienst Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Beves tiging van nienwc leden. Extra collecte. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Bevesting nieu we leden. Hoogwoud, geen dienst Oude Niedorp, nam. 7 uur. Ds. Van Baaien. Den Oever, nam. 2 uur. Ds. Van Boek. Heerhugowaard, nam. 2 uur. Ds. Bloemhoff. Be vestiging lidmaten en H. Avondmaal. Julianadorp. voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Bevestiging van Lidmaten. Nam. 7% uur. Ds. M. van Wichen. H. Avondmaal. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Bevestiging. Koorzang. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhom, geen dienst. Burgerbrug. voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. Avondmaal. J Oudesluis, nam. 2 uur. Ds. R. van der Veen. Avondmaal. Nieuwe Niedorp, geen dienst, vacature. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. Doop. Extra collecte. Maandag 15 April, 's av, 8 uur Doopsgez. Jongerenkring. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Heeresma, van. Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur. de heer A. Donker, van Zaandijk. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, v. d. Meijstraat 16, voorm. 10.15 uur D* Ruijs. Nam. 2.30 Zondagsschool. Medemblik, nam. 8 uur, Ds. Ruijs. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur. de heer Sla ger, hulpprediker. E. V. MARANATHA. Bergen (Dr. van Peltlaan 1). voorm. 10.30 uur. de heer Dun, van Alkmaar. Nam. 7 uur Ds. IL Bakker van Amsterdam. (Bediening H. Avondm.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 7