KLOKKEN HEREN-CQSTUMES! Fa. R. DE MOEL Zoon PENDULES WEKKERS Van Geelen N. SNA AS, 88 88 88 Alkmaarsche kaasmarkt. en Dameskapsalon N. Spierdijk 1 PERMANENT WAVE f 3.00 I Philips radiotoestellen SLECHTS VERSCHE KRUIDEN TERLEP's Drogisterij, «3» Wenscht II met de Paaschdagen 11 M. Niestadt-Smit ONZE SPECIALITEIT 40 JAAR WITTE KRUIS. DE MOOISTE FOTO Keuken- en Koekoekklokken, in Schagen is en blijft hiervoor toch maar het van ouds be kende adres. Steeds een groote.keuze. Altijd dc nieuw ste modellen, uitsluitend prima gegarandeerde uur werken en toch het laagst iri prijs. Ook bij U thuis komen wij gaarne met een keuze zending, zoodat U dan op Uw gemak kunt uitzoeken. LAGEZIJDE B 40 - TEL. 26. SCHAGEN. Diploma Rijkshorlogemakersvakschool. MOLENSTRAAT. SCHAGEN. W JE ADRES VOOR 00 KNIPPEN - WASSCHEN - ONDVLEEREN. §0 23 WATERGOLF - PERMANENT-WAVE. 55 00 GOLPDROGEN. QQ uO Onze bekende ÖO |Q0ÖCK)0!0CO(X)C<>C»(X)0!0a0C>0CX)CXDC5!00öQ6 Vcwcx)0!0ö0(x)cx)(x)c>0(x)cx)(x)(x)a0cx)cx)w direct uit voorraad leverbaar. Prijzen vanaf f 86.f 98.f 145.enz. Vraagt gratis demonstratie aan huis. Ook op termijnbetaling. Beleefd aanbevelend, MOLENSTRAAT. SCHAGEN. brengen genezing van Uw kwalen. Alle kruiden en aanverwante geneesmidde len door Helderzienden en Kruidkundigen nit het geheele land voorgeschreven, zijn steeds versch bij ons verkrijgbaar. Respaart tijd en geld en laat Uw voorschrif ten klaarmaken bij Firma Gebrs. Rotgans, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Spreekt dan spoedig af in de speciaal zaak voor betere haarverzorging. Dames-Kapsalon LAAGZIJDE 21. - SCHAGEN. TEL. 11. Bespreken ook per briefkaart of telefoon 11. MODERN - SOLIDE - GOEDKOOP. Reeds voor 112.00 een mooi modern costume. Ook HEREN MODE-ARTIKELEN (Astra Dassen) Hoeden en Petten - Overhemden. Wij hebben voor Pasen een pracht sorte ring en onze prijzen zijn door combinatie inkoop de laagste. HOOGZIJDE E 99 SCHAGEN II ARERKARSPEL Woensdag 10 April had alhier in het café Pijper I.1 Dirkshom de herdenking plaats van het 40-jarig l i-slaan van het Witte Kruis afd. Ilarenkarspel. Al direct bij het binnen komeh kon men zich/dat er iets bijzonders aan de hand was. De tafels in de zaal waren versierd met tulpen. De zaal was goed bezet en hot geheel had een feestelijk aanzien. Do voorzitter, do heer L. Reuvers, opende te onge veer half negen de bijeenkomst met een woord van wolkom. Daarna spreekt hij de herdenkingsrode uit: Op 10 April 1895 waren op uitnoodiging van Dr. J Keyser in deze zelfde zaal verschenen de hoeren: J. Keyser, J. Swan, A. Blad, A. Smit, P. Klos, E- Meijer Drees en L. Reuvers, thans allen overleden, behalve de laatste. Dc lieer Keyser zette uiteen doel en werking van de Noord-Hollandsohe Vereeniging „Het Witte Kruis" en stelde voor, ook in de gemeente Haren- karspel een afdeeling van die vereeniging op te rich ten. Met algemeene instemming werd hiertoe beslo ten. Een reglement zou worden ontworpen en een week later kwam men weer bijeen, nu met 14 perso nen, terwijl het getal leden inmiddels was aange groeid tot 20. In deze vergadering werd een reglement vastge steld en daarna een bestuur gekozen dat bestond uit dc heeren: J. Swan, voorzitter, J. Keyser, A. Blad, K. Meijer Drees, secretaris en L. Reuvers. Door een flinke bijdrage van het Hoofdbestuur daartoe in staat gestold kon het bestuur der afdee ling reeds spoedig heel wat verplegingsmateriaal aanschaffen, hetwelk met goedkeuring van het Ge meentebestuur werd geplaatst in een ledig school lokaal te Kerkbuurt. De heer A. Blad, hoofd der school aldaar, wilde zich wel rhet de verzorging en afgifte van het materiaal belasten. Hij was dus de eerste magazijnmeester en tevens bewaarder. In 1902 diende het schoollokaal te worden ontruimd, daar er onderwijs in moest worden gegeven. Het magazijn werd dus verplaatst naar het wa genhuis bij de pastorie te Dirkshorn en Ds. de Boer werd magazijnmeester. In 1904 werd ondergeteekende voor deze functie gekozen en werd tovens besloten, een eigen gebouw te stichten. Deze bouw kwam in 1905 tot stand. Wegens hoogen leeftijd bedankte in 1908 de heer Swan als voorzitter en werd tot eere-voorzitter be noemd. In diens plaats kwam nu do heer Sinntge Damsté, doch slechts voor één jaar. Daarna zwaaiden nog den voorzittershamer de heeren A. Blad, gedu rende 2 jaren en J. Dam, gedurende 5 jaren. In 1917 werd ongeteckendo gekozen en deze heeft het tot heden uitgehouden. Heeft de afdeeling dus in die 40 jaar vrij wat voorzitters versleten, con taaier bestaan toonden de secretaris-penningmeesters, van welke er slechts 2 zijn geweest, nl. van 1895 tot 1912 de heer E. Meijer Drees en van 1912 tot heden de heer J. Wartenhorst. Do laatste fungeert bovendien sinds 1924 als maga zijnmeester, nadat ondergeteekende deze functie had waargenomen van 1904 tot 1924. Van 1905 tot heden fungeert als bewaarder van het materiaal de heer Jb. Wink. Het ledental nam steeds toe en steeg eindelijk tot ongeveer 400. Het bestuur werd in den loop der jaren uitgebreid van 5 tot 7, daarna tot 9 leden. Er werd naar gestreefd tot bestuursleden te benoemen, perso nen uit verschillende deelen der gemeente; maar de opkomst der verafwonende leden was juist niet schit terend, totdat eindelijk op voorstel van den heer 7,ut, wethouder te Waarland, met deze gewoonte werd gebroken en de bestuursleden verder maar werden gezocht in de omgeving van Dirkshorn. Van de oude en nog steeds getrouwe „Witte Kruis ridders" wil ik in dit verband noemen de heer A. Kisfcemaker, permanent plaatsvervangend afgevaar digde en de heer J. Ho man. Ook de heer L. Doekes hoeft sinds jaren deel uitgemaakt van het bestuur. In 1925 is hier de Wijkverpleging met daarnaast T uber c ulobes tr ij d in g ingesteld, met kracht dadige hulp van het gemeentebestuur. Do eerste wijkverpleegster, Zr. Smit, was een uitstekend pro pagandiste voor deze nieuwe instelling. Een volgende wijkverpleegster is geweest Zr. Stiel en daarna is benoemd de tegenwoordige. Zr. Lanjouvv, welke in onze gemeente de wijkverpleging heeft gemaakt tot een zeer gewaardeerd, onmisbaar instituut. Voorts heeft de afdeeling ook meegedaan aan de malaria bestrijding, voornamelijk door het voor lagen prijs beschikbaar stellen van Rids. Dr Groenhart alhier hield over dit onderwerp een lezing met lichtbeelden. In 1929 werd een cursus in Eerste hulp bij onge lukken gehouden, in 1931 werd voor de tweede maal een Moedercursus gegeven. Door tusschenkoinst van ..Het Witte Kruis" heeft in de jaren van 1927 tot 1935 het Gemeentebestuur verschillende personen uitgezonden naar sanatoria, hetwelk een bedrag van circa f5000 vorderde. De resultaten dezer uitzendingen waren meestal teleur stellend. De verpleging van patiënten in onze lighal- len heeft eenige malen reden tot groote tevreden heid gegeven. Door de oprichting van een afdeeling „Wit-Gele Kruis" in 't Westelijk deel onzer gemeente, daalde het ledental voor 1934 met ruim 90. In hetzelfde jaar had na vriendschappelijke be sprekingen de combinatie van St. Maarten met onze Wijkverpleging plaats. Mede door de crisis is het ledental van „Het Witte Kruis" thans gedaald tot 280. Ik meen wel te mogen beweren, dat de Afd. in deze 40 iaren veel en nuttig werk op het gebied van de volksgezondheid en de verpleging heeft mogen verrichten. In den loop der iaren is aan tientallen gezinnen hulp en steun verleend in omstandighe den. waarbij zulks het meest gewenscht mag worden geacht, n.1. bii ziekte of ongeval. Of het bestuur steeds voldoening van zijn werk heeft ondervonden? Onjuist zou 't zijn, dat te be weren. Het hééft integendeel herhaaldelijk voor zeer lastige vragen gestaan. Door Dr. Barnouw. - eerder voorzitter van het Hoofdbestuur, en vele andere dok toren. jarenlang oneevoed in de leer der ontsmetting, moesten we in de laatste iaren vernemen, dat deze in vele gevallen eigenlijk niet noodig is. Ook de meening over het besmettingsgevaar is al vrii wat gewijzigd. Zag men eerder voor de ramen der wo ningen kaarten aangebracht met dc waarschuwing,' dat deze roodvonk, tvphus of diphteritus hevatten, thans worden die kaarten niet meer verstrekt. Men acht dat niet meer noodzakelijk. Ook de woningont smetting is in vele eevallen overbodig verklaard. Voor enkele iaren gingen er zelfs in de Algemeene Vergadering herhaaldelijk stemmen op om de ont smettingsoven te Alkmaar maar te sluiten. Doch vreemd doet het hierbij aan. dat in de zie kenhuizen de afdeeling voor de besmettelijke ziekten nog altiid streng afgescheiden wordt gehouden van de overige kamers. Ook dat een passagiersboot, de Insulinde. waarop zich w a a r s c h ii n 1 ij k een ge val van roodvonk heeft voorgedaan, van boven tot beneden moet worden gedésinfecteerd. alvorens de ze weder in de vaart mag worden gebracht. Derge lijke tegenstrijdigheden zijn niet in staat, het ver trouwen in de medische adviezen te versterken. Toch zullen wij doorgaan met te doen. wat we kunnen. Als de behanedelende geneesheer het ge wenscht acht en de betrokken personen zijn er voor te.vinden, zal er voor rekening van Het Witte Kruis worden ontsmet. We willen hopen, dat de Vereeni ging in staat moge blijven, haar zegenrijk werk voort te zetten. De arboid van „Het Witte Kruis" bestond in den aanvang voornamelijk in het verschaffen van ver plegingsmateriaal, benevens het geven van goeden raad, mondeling en schriftelijk door de verspreiding van kleine brochures. En onnoodig was dat in die dagen, omstreeks 1900, niet. Het was volstrekt geen zeldzaamheid, dat men toen een meisje of vrouw naar de walstoep kon zien wandelen, in de ééne hand een voorwerp, dat ge woonlijk des nachts wordt gebruikt, in de andere pen koffiepotje. De inhoud van de beide voorwerpen werd in de sloot gedeponeerd en daarna werden de voorwerpen netjes omgespoeld. Ook het eetgerei werd op den walstoep met heet water en zeep schoongemaakt en daarna met onfrisch slootwater weer vuil gespoeld, 's Lands wijs, 'lands eerl In 't begin dezer eeuw hebben we hier meege maakt een typhus- en een dyphterie-epidemle. Voor al de laatste was hevig. Ontsmetting had geregeld plaats, eerst met sublimaat, later ook met formade- hytdamp, ook de school. Ik zal natuurlijk niet be weren, dat deze maatregelen de besmettelijke ziekten geheel hebben geweerd, maar een feit is, dat ze na dien hier niet meer in hevige mate zijn geconsta teerd. Stellig, zal voor zoover de typhus betreft, de wa terleiding in Noord-Holland krachtig hebben bijge dragen tot die verbetering, want hierdoor werd de sloot vanzelf uitgeschakeld. Tijdens en na de mobilisatie kwamen veel geval len van scabies voor. Ook thans is die geimporteer- de ziekte nog niet geheel geweken. Geregeld wordt in deze gevallen ontsmet. Hierna trad de Burgemeester van Harenkarspel naar voren en dankte den voorzitter voor diens vriendelijke woorden. Hij zegt dat wat de heer Reu vers over de oprichting, en dat hij het 5e wiel was, moeilijk is aan te nemen. Als men 40 jaar lang be stuurslid en daarvan 18 jaar de voorzittershamer -heeft gehanteerd, dan kan dat niet juist zijn, doch wij kennen den heer Reuvers te goed en ik wil dan ook meteen zeggen dat de voorzitter iemand is, die doorzet, niet talmt en altijd bij alle zaken een goede oplossing weet te vinden. Ik wil u hiervoor dank zeg gen en hoop dat de vereeniging nog vele jaren uw steun mag genieten. Achtereenvolgens voeren nog het woord de heer J. Glas te St. Maarten, namens Burgemeester Klerk, die wegens ziekte niet aanwezig kan zijn; de heer Schoorl, als voorzitter van het Witte Kruis te Scha- gen en de heer P. Slot van Warmenhuizen, die al len de jubileerende vereeniging woorden van hulde toezwaaien voor de bevordering der prettige verhou ding, steeds door de afdeeling Dirkshorn betracht. In het bijzonder had de voorzitter, de heer Reu vers woorden van dank te incasseeren en tevens een stoffelijk blijk van waardeering n.1. een gouden brilmontuur van de afd. Harenkarspel. De voorzitter dankte op prettige, spontane wijze alle sprekers en hevelde een gedeelte der ontvan gen persoonlijke hulde over op den secretaris, aan wien hij steeds bijzonder veel steun had. Nadat hiermede het offieele gedeelte van den avond was afgeloopen, betreedt mej. Bierman het tooneel, voor het geven van eenige voordrachten in Westfriesch dialect. Vooraf gaf zij op gevoelige wijze een voordracht, getiteld: „Kleine Liesje", dat mee- nigeen een traan deed wegpinken. Daarna heeft Mej. Bierman de aanwezigen laten lachen, dat het een lust was. Het was 12 uur, toen de voorzitter tot sluiten van het feestelijk gedeelte overging, na Mej. Bierman een hartelijk tot weerziens te hebben toegeroepen en de fam. Kos te hebben bedankt, voor hun muziek, ging iedereen dankbaar voor het ge- notene huiswaarts. BERGEN INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. De laatste leesavond van het seizoen. Dondeidag j.1. werd in de achterzaal van café On der de Linde, de laatste leesavond in dit wintersei zoen van de groep Bergen der Internationale Ver. Bellamy gehouden. Wij hoorden fluisteren, dat de schoonmaak er debet aan was, dat zoo weinig dames dezen laatsten avond bijwoonden. Er werden weder om eenige hoofdstukken uit Bellamy's eerste boek „Het jaar. 2000" gelezen en besproken. Het was een levendig debat, hetwelk zich ontspon en dat zich plotseling ongemerkt op den zijweg bevond, welke leidt naar de occultische wetenschap. Dit werd den secretaris, den heer de Beurs, toch wel wat heel erg machtig en de debaters werden tot de orde geroepen. De heer de Beurs besprak daarop de middelen, welke zouden kunnen worden aangewend om ook gedurende de zomermaanden propaganda te maken voor de Bellamy-beweging. Aangezien echter bin nenkort een bijeenkomst van leiders uit het geweest Noord-Holland zal worden gehouden, waarop de pro paganda een punt van bespreking zal uitmaken, werden te dien opzichte geen definitieve besluiten genomen. Besloten werd tenslotte zoo mogelijk het seizoen te sluiten met een laatste openbare vergadering, waarvoor de heer Kohnert uit Alkmaar als spreker zal worden uitgenoodigd. Deze avond zal dan ge houden worden Donderdag 25 April a.s. in café Onder de Linde. En zoo behooren de Ieesavonden tot midden Sep tember weetr tot het verleden. Jammer; want de prettige geest en de goede kameraadschap maakten met het interessante onderwerp, hetwelk behandeld werd, deze avonden tot een nuttig en gezellig samen zijn, waarvan naar wij hopen in het komende sei zoen, veel meer personen zullen profiteeren. Een frlsch geestelijk bad in dezen tijd van neerdrukken de malaise kan niet anders dan heilzaam werken in 3,11e opzichten en voor iedereen. De hoogste markt was met 13^». een halve cent lager dan verleden week. Over 't algemeen ging alles wat stugger. De doorsneepriis voor nieuwemelksche kaas. waarvan langzamerhand veel meer begint te komen, was 12 a 13 cent. het zachte goed kon niet hooger nbteeren dan ongeveer 11 cent. Verandering in de exportperspectieven is er uit den aard er zaak weinig. Over 't algemeen schiint men echter vanuit Friesland vrij veel naar Duitsch- !and te zenden, wat de markt hier een weinig ont last. Niettegenstaande alle bezwaren, die werden geopperd, toen de regeering voor eenigen tiid de ga rantie ten aanzien van de markenkoers introk, wordt dit risico door de exporteurs geaccepteerd, vooral om dat de prijs, die in Duitschland kan worden ge maakt, een goede winst oplevert. De afzetgebieden van Noord-Holland',che Edam mers blijven intusschen zeer beperkt, zoodat het artikel in de eerste plaats dus aangewezen is op de binnenlandsche markt. Stimuleerend werkten vandaag de omstandigheden, dat de kaas voor een goed deel kan worden opgezet, terwijl daarnaast de prijs zoo uiterst laag is. dat de verliezen nauwelijks groot kunnen zijn. Daarnaast scheen ook de om standigheid. dat men er niet overal even zeker van is of de gulden op peil zal blijven, eenigen invloed uit te oefenen. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER „Ontzettende hoofdpijn". Moeder's blijdschap over haar dochter's genezing. „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn dochter lijden de aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebruiken en na een paar we ken was reeds beterschap ingetreden. Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet genoeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en. geheel van hoofdpijnen genezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten ge bruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte wer king der spijsverteringsorganen, waardoor Uw li chaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onvermijdelijke gevolg en de daarbij be- hoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te functionneeren. Uw li chaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle on zuiverheden. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen lot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. HARENKARSPEL WAARLAND. Voethalprogramma: Con Zelo 1 speelt Zondag uit tegen de Meeuwen van Spanbroek. Con Zelo jun. speelt uit tegen Vios jun. Z IJ PE BURGERBRUG. De jongeheer K. Eriks Kz., leerling der ambachts school te Alkmaar, verwierf zijn einddiploma in de afdeeling smeden en bankwerken. Tevens behaalde deze leerling een 2en prijs.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10