PUROL Aspirin De juiste glazen voor Uw oogen [Vrouwenhanden Zaterdag 13 April 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9700 REVOLVERGEVECHT IN DEN NACHT. Schoten te Oss. FABRICAGE VAN ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. BOTER IN DE MARGARINE. Opwinding op een Fransche passagiersboot. NOODLOTTIG VLIEGONGELUK IN TSJECHO SLOWAKIJE. Rangeerder gedood. Parachutesprong van 6350 M. hoogte. Een bloedige zeeslag. MIDDENSTAND STELT RICHTLIJNEN VAST. Vreeselijke treinbotsing in Amerika. Een Judas-daad. Ernstig motorongeluk onder Groningen. Berucht inbreker neergeschoten en gearresteerd. Medeplichtige wist te ontkomen. I Te Oss heeft de politie in den nacht van Woens dag op Donderdag een berucht inbreker van inter nationale reputatie A. G., Slowaak van geboorte, le vensgevaarlijk gewond. Sedert eenige dagen vertoefden te Oss A. G. en R. M. zeer beruchte inbrekers en kerkdieven, die reeds meermalen, zoowel in Z.-Limburg als in België en Frankrijk met de justitie in aanraking waren ge weest. De politie te Oss meende dat hot bezoek van deze twee, minder goede bedoelingen had en liet hen steeds schaduwen. Woensdagavond vertrokken zij in de richting van Lithoy aan de Maas. De wachtmeester de Gier en de gemeenteagenten Westenend en Leemhuis volg den hen derwaarts. Men raakte aanvankelijk hun spoor kwijt, totdat men hen te middernacht verraste te Tegelen, waar ze juist bezig waren, zich door het uitsnijden van een ruit, toegang te verschaffen tot de R.K. pastorie. Zich ontdekt ziende, namen ze ©verhaast de vlucht. Oogenblikkelijk alarmeerden de politiemannen de brigade marechaussee te Lithoyen, de beide briga diers te Oss en. ook de gemeentepolitie, die de ver bindingswegen van Lithoyen afzetten. Circa 1 uur kregen de hoofdagent Keultjes en de agenten Verbon en Veegers in de Korenstraat te ©ss contact met de inbrekers. w Verwoed vuurgevecht. ZicS ontdekt ziende trokken zij hun revolvers en een verwoed vuurgevecht ontstond. Een der agen ten maakte een omtrekkende beweging, waarbij A. G. zich half omwendde om den agent onder schot te nemen. Deze beweging werd hem noodlottig. Hij werd in de zijde getroffen en viel neer. R. M. ziende dat het terrein was verloren, nam overhaast de vlucht Toen de agenten hij den getroffene kwamen, vonden ze naast hem 'n zware parabellum-revolver, terwijl nog in zijn bezit was een vlijmscherp mes, een ploertcndooder, een bos loopers en een zak doek, waarin ongeveer nog 40 revolverkogels van groot kaliber. De inmiddels gewaarschuwde ge neesheer, dokter Stoltz legde het eerste verband en achtte clcn toestand van den getroffene levensge vaarlijk. Hij liet hem naar Den Bosch vervoeren, waar operatief moest worden ingegrepen. Tijdens het vervoer naar Den Bosch heeft G. een volledige bekentenis afgelegd. Zijn mede-dader is tot heden nog niet gearresteerd. Nader meldt men, dat de toestand van G. hope loos is. Mr. van Everdingen. Officier van Justitie te 's- Hertogenbosch was gister te Oss om met burgemeester Ploegmakers en inspecteur van Kempen overleg te plegen, welke maatregelen genomen moeten worden om den voortvluclitigen tweeden dader te arreste ren. Een aanhouding. 1 De politie te Broekhuizervorst (L.) heeft gisteren een man aangehouden, die eenigszins beantwoordde aan het signalement van'den voortvluchtigen R. M. De verdachte, die Tsjech van geboorte is, werd ge vankelijk naar Oss geleid en daar op het politie bureau opgesloten. Hij is aan een streng verhoor onderworpen, doch hij bleek niet de gezochte R. M. te zijn. Daar de aangehoudene echter in andere minder gunstige zaken betrokken moet zijn, zal hij als ongcwenschte vreemdeling over de grens worden geleid. B 0 E R D E RIJ. De door den minister van oeconomische zaken ingestelde commissie van onder zoek geïnstalleerd. Rede van den se cretaris-generaal, mr. dr. A. A. v. Rhijn. Dezer dagen heeft de secretaris-generaal van het departement van oeconomische zaken, mr. dr. A. A. van Rliijn. de door den minister ingestelde commis sie voor een onderzoek omtrent do mogelijkheid van de fabricage van alcohol uit suikerbieten geïnstal leerd. In zijn installatierede heeft mr. van Rhijn er op gewezen, dat het probleem, dat de commissie zal bezig houden, zijn oorzaak vindt in de moeilijkhe den, die de landbouw ondervindt. De teelt van hak- •vruchten is n.1. aanmerkelijk ingekrompen, terwijl diverse omstandigheden juist deze cultuur voor den landbouw zoo belangrijk doen zijn. Behalve omtrent eenige kwesties van landbouw kundigen aard zal de commissie zich een ooi-deel moeten vormen omtrent de kosten van spiritusfa- bricage, alsmede omtrent de beteekenis, die eventu- eele uitvoering van het project voor den benzine import, overzeeschc scheepvaart, verbruikers van motorbrandstoffen, enz. zou kunnen hebben. Voor de rijksmiddelen heeft de kwestie beteekenis in ver band met de opbrengst, van den benzine-accijns. ter wijl ook de Indische suikercultuur bij dit vraagstuk geïnteresseerd zou kunnen zijn, voor zoover een cven- tueele aanmoediging van de verwerking van bieten tot alcohol aanleiding zou kunnen zijn voor een ver mindering van de bietsuikerproductie. welke ge paard zou gaan met een grootere afneming van In dische rietsuiker. De heer van Rhijn heeft voorts gewezen op een zeer moeilijke zijde van het onderzoek, n.1. het feit, dat men voor de beoordeeling van een toekomst project niet mag uitgaan van de duurzaamheid van den huidigen oeconomischen toestand, een punt, dat hier speciaal van belang is. daar eventueel het risi co van een belegging van kapitaal van mogelijk eenige tientallen milliocnen guldens zou moeten worden aanvaard. Bij de uitvoering van haar taak zal de commissie de voorlichting van deskundigen echter niet kunnen ontberen. De minister heeft echter aan de commis sie zelve overgelaten, met welke deskundigen zij zich in verbinding zal stellen. Nadat de heer van Rhijn nog tegenover voorzitter en leden van de commissie de erkentelijkheid van den minister had uitgesproken voor hun bereidwil ligheid, om zich met de omschreven taak te belas ten, heeft hij do commissie als zoodanig geïnstal leerd. De voorzitter van de commissie, prof. mr. D. van Blom. heeft in zijn antwoord mede namens de leden van de commissie erkentelijkheid betuigd voor het blijkens 's ministers keuze in hen gestelde ver trouwen. Prof. van Blom wees er op, dat de com missie ervan doordrongen is. dat haar een zeer moeilijk en diepgaand probleem is voorgelegd. De commissie zal trachten, met bekwamen spoed toJ oen rapport te komen, ook al zal zij er tegen waken, door overhaasting de waarde van haar advies in gevaar te brengen. Snelheid is een van de voornaamste onderdeelen bij de opleiding tot verkeersagent. Een interessante oefening in de opleidingsschool voor verkeerspolitie te Hendon in Engeland. Gezet in een eenvoudig of fraai modem montuur. Ga hiervoor naar VAN GEELEN, Want die is met z'n brillen niet duur. OOGONDERZOEKINRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING 1 W. C.VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST lagezijde b40. tel.26. schagen. OOGONDERZOEK. GEHEEL GQATIS. De regeeringsorganen achten het oogenblik voor verhooging van het mengpercentage van boter in margarine nog niet aangebroken. Het Ned. correspondentiebureau voor dagbladen meldt: In verband mot de vraag van het mengpercentage voor de margarine hebben wij inlichtingen ingewon nen omtrent het standpunt der regeeringsorganen. Men wees er ons op, dat het aspect, dat onze bo- terpositie vertoont, den laatsten tijd een groote af wisseling heeft te zien gegeven. Hét spreekt vanzelf, dat de loop der gebeurtenissen op dit terrein met groote aandacht wordt gevolgd. Zooals bekend is, was met ingang van 13 Januari j.1. het mengpercen tage van boter in de margarine teruggebracht van 25 op 15 pet. Deze maatregel was eenerzijds het gevolg van de (overigens geheel normale) sterke daling van de boterproductie en anderzijds gegrond op de meening, dat het zeer wenschelijk moest worden ge oordeeld, het op de Engelsche markt verworven af zetgebied te blijven voorzien, ten einde het gewon nen terrein aldaar niet meer te verliezen. Sindsdien steeg de boterproductie aanmerkelijk en werd er van verschillende zijden bij herhaling op aangedrongen, het mengpercentage voor de marga rine weer op 25 pet. tc brengen. Hiertoe werd voor alsnog echter niet overgegaan. Verwerkt in de mar garine toch brengt de boter feitelijk niet meer op dan de prijs van de grondstoffen van eerstgenoemd pro duct, zijnde een aanmerkelijk geringer bedrag dan bij export van de boter wordt verkregen. Met het. oog op de inkomsten van liet. landbouwcrisisfonds dient dus de verhooging van het mengpercentage zoolang mogelijk tc worden uitgesteld, waarbij nog komt, dat handhaving cn zoo mogelijk uitbreiding van den boterexport naar Engeland om de reeds genoemde redenen aanbeveling verdient. Bovendien heeft ook de boterpositie ondanks de zelfs boven het normale uitgaande serzoens tij ging eenige verbetering onder gaan door het in de markt komen van Amerika voor ons product. De export daarheen heeft aanzienlijke afmetingen aangenomen, hetgeen zich weerspiegelt in het oploopen van de zoogenaamde Leeuwarder commissienoteering. Als gevolg hiervan kan het tijdstip om tot verhooging van het mengpercentage over te gaan op dit, oogenblik nog niet als aange broken worden beschouwd. Men gaat de situatie even wel van dag tot dag na om, zoodra de noodzakelijk heid dwingt,, tot verhooging van het mengpercentage te besluiten. Een overtocht vol perikelen. P a r ij s. Het Fransche s.s. ..Mexauo". dat Woens dag uit Amerika te St. Nazaire is aangekomen, heeft een overtocht vol perikelen gehad. Kort na liet vertrek sloeg een passagier de hand aan zichzelf. Eenige dagen later werd plotseling een lid van de bemanning krankzinnig en moest in een dwangbuis worden gesloten. Nauwelijks was de op winding hierover eenigszins geluwd of er werden vier blinde passagiers aan boord gevonden, Cubaan sche studenten, die na de laatste onlusten in Havanna tor dood veroordeeld waren en op 't laatste oogenblik kans hadden gezien te ontsnappen en aan boord te komen. Het zijn alle vier zoons van welgestelde ou ders, die op het oogenblik in Spanje verblijf hou den. Zij zijn voorloopig in arrest gesteld en zullen na hun onvermijdelijke straf te hebben uitgezeten, naar Spanje over de grens worden gezet. TWEE TOESTELLEN MET ELKAAR IN BOTSING GEKOMEN. DRIE INZITTENDEN GEDOOD. In de nabijheid van Praag zijn gistermid dag bij 't invliegen van twee nieuwe vlieg tuigen de beide machines tegen elkaar ge botst en omlaag gestort. Het eene vliegtuig viel direct op den grond en ging in vlammen op. Het andere kon nog 8 K.M. verder vliegen, doch stortte toen eveneens neer. Twee piloten en twee assistenten vonden hierbij den dood. De oorzaak van het onge val is nog niet opgehelderd. Nader wordt uit Praag gemeld: Het noodlot heeft enkele dagen na het omkomen van Soer van de K.L.M. een eind gemaakt aan het leven van zijn Tsjechischen collega, chef-piloot No- votny, die de. gasten uit Nederland, welke de lijn AmsterdamPraag hebben geopend, de vorige week van hier naar Nederland terug heeft gebracht en het door de Tsjechen gecharterde K.L.M.-vliegtuig Uil heeft bestuurd. Gistermiddag zijn dicht bij het vliegveld van Kbelly twee groote machines voor snelverkeer, de Avia 57 en 56, die beide werden ingevlogen, alvo rens op de lijnen Praag-Parijs, Praag-Marseille en Praag—Moskou in dienst te worden gesteld, tegen elkaar gevlogen. De Avia 57, bestuurd door Novot- ny, viel onmiddellijk brandend omlaag, de Avia 56 kon nog 10 K.M. verder vliegen, doch sloeg bij de landing over den kop. Behalve Novotny zijn ook de beide waarnemers en de bestuurder der Avia 56 om het leven gekomen. Novotny gold als één va nde beste Tsjechische vliegers. Vandaar ook, clat de Tsjechische lucht vaartmaatschappij hem bij de thans met de K.L.M. gemeenschappelijk bediende lijn indeelde, die hij trouwens vroeger, toen de Tsjechen baar nog alleen hadden, ook al had bevlogen. De Tsjechische lucht vaart verliest in Novotny haar geestdriftigsten en begaafdsten deskundige. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door De 44-jarige rangeerder W. v. d. B. te Arnhem woonachtig, is Donderdag in den laten avond op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen in het z.g. Arnhemsche Broek onder een rangeeronde trein gevallen. De man werd zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. Van de B. werd te omstreeks twaalf uur vermist, door het personeel dat. met het rangeeren was belast. Onmid dellijk ging men op onderzoek uit; kort daarop is het verminkte lichaam van het slachtoffer op de rails gevonden. Het onderzoek naar de toedracht heeft uitgewezen, dat de rangeerder vermoedelijk van den trein is ge sprongen en daarop in een hoop sintels is gestrui keld en onder den trein is geraakt. Door een studente, zonder zuurstof-appa raat. Nieuw record voor dames. Leningrad, (R. O.): Het Tass-agentschap meldt, dat een studente Van het instituut voor licha melijke ontwikkeling alhier een wereldrecord heeft gevestigd door zonder zuurstof-apparaat een para chutesprong van 6350 meter hoogte uit te voeren. De daling duurde 22 minuten en de landing ge schiedde op 30 K.M. afstand van de plaats, waar de springster het vliegtuig had verlaten. Tusschen zee-politie en piraten. Shanghai: Uit. Nanking wordt gemeld, dat aan de Noordkust van de provincie Kiangsoe een bloedige slag is geleverd tusschen den Chineeschcn kustveiligheidsdienst en Chineesche piraten. Verschil lende zeerooverbenden hadden zich vereenigd, zoodal vijftig piratenschepen zich in den strijd tegen de kustpolitie wierpen. Deze slaagde er tenslotte in on geveer 300 zeeroovers op de vlucht te jagen, terwijl meer dan 20 zeeroovers werden gedood cn 12 vaar tuigen in handen der politie vielen. Een groote hoe veelheid wapens kon door de politie worden buitge maakt. De resolutie betreliende de toekomstige politiek. In de dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden ver- gadering van den bondsraad van den Kon. Ned. Mid denstandsbond werd met algemeenc stemmen de vol gende resolutie aangenomen: „Dc Bondsraad, enz. aanvaardende de richt* lijnen van het hoofdbestuur inzake de toe komstige middenstandspolitiek, noodigt het hoofdbestuur uit om in het bijzonder te stre ven naar: a. het verwezenlij ken op korten termijn van de invoering van vestigingseischen, waar aan de ondernemer iri winkel- en ambachts- bedrijf heeft te voldoen, met name: voldoende algemecne ontwikkeling en vakbekwaamheid, kennis van administratie en bedrijfsvoering en genoegzaam eigen aandeel in de financi- eele risico's; b. verzet tegen het streven naar invoering van een spertijd (vestigingsverbod); c. bevordering van reëele concurrentieme- thoden met betrekking tot middenstandsbe- drijf, grootwinkelbedrijf en verbruikscoöpera tie, met vermijding van wederzijjisclïe protec tionistische maatregelen; d. gelijkstelling op belastinggebied van het middenstandsbedrijf met concurreerende be drijfsvormen". van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaalc- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. lef product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Veertien schoolkinderen gedood. New York: Nabij Rochville in den staat Maryland werd een autobus met schoolkinderen bij een overweg door een sneltrein gegrepen en geheel vernield. Veertien kinderen werden op slag gedood en velen liepen ernstige verwondingen op. Pas 500 meter voorbij den overweg kwam de locomotief tot staan en konden de vreeselijk verminkte lijkjes van eenige kin deren tusschen de wielen der locomotief vandaan worden gehaald. Duitsche pastoor krijgt IV2 jaar. „Ver boden uitlatingen" bij een onderhoud. Het D.N.B. meldt uit Rostock: Het buitenge wone gerechtshof te Rostock heeft Vrijdagavond te gen 9 uur na een behandeling van vier dagen den pastoor van dc Katholieke Kerk tc Rostock, prelaat Leffcrs, wegens overtreding van par. I van de wet betreffende de „bescherming tegen geniepige aanval len op den staat cn de partij en ter bescherming van de partij-uniform", overeenkomstig den cisch van den Gcneral-Staatsanwalt, tot. V/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot betaling van de kosten van het proces. Prelaat Leffcrs had tegenover 3 studenten, die hem kwamen opzoeken en hem in een onderhoud over Rosenberg's boek: „Der Mythos des 20-sten Jahrhun- derts" gewikkeld hadden in de overtuiging, dat hij hun als zielzorger raad moest verschaffen uitla tingen gebruikt, die onder de genoemde wet vallen. Motorrijder gedood, dnopassagier ge wond. Groningen. Donderdagavond te omstreeks 8 uur is de motorrijder T. van der Laan, timmerman en aannemer te Vries gem. Zuid-Laren, in een bocht van den weg aldaar tegen een personenauto gebotst. De motorrijder werd van het rijwiel geslingerd. Met een schedelbreuk werd dc ongelukkige naar het Academisch Ziekenhuis tc Groningen overgebracht, waar hij is overleden. De ongelukkige was 50 jaar oud en ongehuwd. Zijn broer, die op de duo zat, bekwam lichte verwondin gen. Het motorrijwiel is totaal vernield. HONDERD SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER OP DE PHILIPPIJNEN. Manilla: Het noodweer dat Maandag op de Philippijnen heeft gewoed, heeft op het eiland Luzon 70 dooden en 30 vermisten geëischt. In de geheel ver nielde stad Borongan werden 37 personen gedood.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13