KaadWieringen Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 April 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, waar nemend-secretaris de heer K. Maaskant. Afwezig is de heer Wigbout. Na opening volgt lezing der notulen, die onver anderd worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken- Van de ingekomen stukken noemen wij: het pro ces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger; bericht van het Provinciaal Electrici- leitsbedrijf van Noordholland betreffende de electri- ciieitslarieven, naar aanleiding van het schrijven, waarbij aan de actie van de Middcnstandsvcreeni- ging adhaesie werd betuigd. Uit dit antwoord bliikt dat het niet de bedoeling is van het Provinciaal Bedrijf om voorshands tot verlaging der tarieven over te gaan. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Van de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me het verzoek om over te gaan tot verlaging van het maximum-aantal vergunningen en verloven A., waartoe het verzoek in 1935 aan de Kroon kan worden gericht. B. en W. adviseeren hierop niet in te gaan. daar het aantal vergunningen en verloven A in deze gemeente geenszins buitensporig hoog is (voor beide soorten ongeveer de helft van het wet telijk maximum), terwijl het in geen geval hun be doeling is het verleenen van vergunningen en ver loven voor bestaande zaken tegen te gaan. Mevrouw WitSlikker vraagt of het niet mogelijk is, dat voor 1936 de verordening zoodanig wordt ge wijzigd, dat bij overlijden, ziekte e.d., dus bij vrij koming van een vergunning, geen vergunning of verlol' meer wordt verleend. De Voorzitter merkt op, dat waar het maximum aantal vergunningen .en verloven, waartoe de Raad besloot, is bereikt, toch eerst het oordeel van den Raad zou moeten worden gevraagd, voordat het aan tal vermeerderd zou kunnen worden. De heer Kaan noemt, wat Mevr. WitSlikker wil, een nogal krasse maatregel. Mevr. WitSlikker antwoordt, dat de geheelonhou- ders nu eenmaal op het standpunt staan, dat er zoo weinig mogelijk vergunningen en verloven moeten zijn. Spr. wijst er op dat de drankbestrijding ook voorkomt in de partijprogramma's van de Vrijz.-Dem. en Katholieken, zoodat verwacht mag worden dat van die zijde haar streven zal worden gesteund. De heer Lont zegt dat al mag dat dan in het pro gramma staan, we den toestand plaatselijk moeten bezien. Mevr. Wit-Slikker merkt op dat het algemeen be lang voor het persoonlijk belang dient te gaan. Met het vergunningrecht is een enkeling gediend, maar wordt het algemeen belang geschaad. De heer Lont; Ieder is vrij om al of niet een café binnen te gaan. De Voorzitter zegt., dat een vergunning niet allen in het belang is van den vergunninghouder, doch ook van de cafébezoekers. Bij de discussies wordt ook het ex-droge Amerika genoemd. God spare ons er voor, zegt de heer Lont, rnaar mevr. Wit-Slikkor oordeelt, dat men over Ame rika wel kan zwijgen, want men kent niet eens de toepassing in ons lancl. Het voorstel van mevr. Wit-Slikker wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen; vóór mevr. Wit-Slikker en den lieer Oden. Van de S.D.A.P.-fractie het voorstel om 1/3 van de premie, welke door de werkloozen aan het Al gemeen Afdeelingsziekenfonds Alkmaar moet wor den betaald, voor rekening der gemeente te nemen. Wordt in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Overdracht van grond. B. en W. stellen voor eenige grondstrooken aan te koopen in de Pomp- en Vermaningsteeg. wat des tijds bij het besluit tot verbreeding van die straten wel in de bedoeling heeft gelegen, doch toen ver zuimd is. Het betreft strooken grond van de Doops gezinde Gemeente, Mw. T. Mulder. W. van de Kreke en J. Halfweeg. Kosten van overdracht komen voor rekening van de gemeente. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen verder voor. aan te koopen een gedeelte weg te Den Oever en wel tegen een bedrag van f550.welk bedrag de gemeente weer terug betaald krijgt van de provincie. Wordt goedgevonden. Verbreeding straat Noordzijde van het Kerkplein te Hippolytushoef. B. en W. deelen mede, dat in de vorige vergadering om prae-advies in hun handen is gesteld het ver zoek van Dr. J. van Beek en 3 anderen om verbree ding der straat aan de Noordzijde van het Kerkplein, door afgraving van de begraafplaats. Intusschen hebben van de 4 onderteekenaren 2 hun handteekening teruggetrokken, terwijl voorts van andere zijde tegen de beoogde afgraving van het kerkhof een bezwaarschrift is ingekomen. Hoewel B. en W. aanvankelijk van de noodzake lijkheid van de gevraagde straatverbreeding niet geheel overtuigd waren, is de meerderheid toch tot de conclusie gekomen, dat die verbreeding eenig voordeel kan brengen en een verfraaiing beteekent. Daarbij heeft ook de overweging gegolden, dat de kosten niet hoog zijn, indien volstaan wordt met de afgraving van het kerkhof en dus de straat niet verlegd en geen trottoir aangebracht wordt, zooals adressanten verzoeken. Die kosten worden anders een te groot bezwaar. Volgens raming van den op zichter zal de afgraving en verdere afwerking van het kerkhof komen te staan op f 320; het verleggen der bestaande bestrating op f 730 en het maken van een trottoir op crca f 330.in totaal dus op f 1380. De uitvoering kan niet in werkverschaffing geschie den, omdat het geheele werk te onbeteekenend is. B. en W. stellen daarom voor alleen het kerkhof te doen afgraven, waarvan de kosten f 320.— bedra gen. Indien voor de komende teelaarde een gegadig de wordt gevonden, bestaat de mogelijkheid, dat deze kosten kunnen worden verminderd tot f 180. B. en W. geven in overweging de aldus vrijkomende grond- strook niet te doen bestraten, doch te doen voorzien van een teerdek, wat tegelijk zou kunnen geschieden met het asfaltecren van de Oostzijde van het Kerk plein. Het teren van de strook zal ongeveer f250 kosten. De heer Lont is tegen het voorstel, omdat de gra ven te dicht aan den kant komen en spr. ziet ook het nut van de verandering niet in. De heer M. Kooij vraagt naar de voordeelen. De Voorzitter: Met de kermis meer ruimte voor het plaatsen der kramen en betere wandelgelegen heid. De heer Oden ooi-deelt, dat er wel andere noodza kelijker werken zijn, doch die om finantieele rede nen niet uitgevoerd worden. Spr. acht het bijv. beter dat eerst de straten eens werden hersteld. De Voorzitter zegt, dat ook de minderheid in het college van B. en W. hierop heeft gewezen, en dat ook betwijfeld werd of de verandering wel een ver fraaiing zou beteekenen. De heer Kaan: De verfraaiing zou ontstaan als er een trottoir kwam. De heer M. Kooij: Als eerst deze stap maar gezet Is, do rest komt dan zeker wel. Spr. is er tegen. De heer Oden informeert naar ingebracht be zwaren. De Voorzitter deelt mede, dat alleen een schrijven is ingekomen van den heer De Haas, die er bezwaar tegen maakt, dat als 4 meter van de begraafplaats wordt afgenomen, de graven bijna aan de straat lig gen. Bovendien zal het geen verfraaiing zijn en is het werk als werkobject van weinig beteekenis. Spr. deelt voorts mede, dat de hccrcn Mostcrt en Klare, 2 onderteekenaren van het verzoek, zich hebben te ruggetrokken en dat de heer His. Wilms zich be reid heeft verklaard f 100 in de kosten bij te dragen, mits de straat verbreed wordt en een trottoir wordt gelegd. Ook de hoer Bosker acht herstel aan de straten veel noodiger. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, voor stemden alleen de beide 1 wethouders. Herziening jaarwedde en vaste aanstelling. B. en W. stellen \oor de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling, ingaande 16 Januari 1935 voor den tijd van één iaar. vast te stellen op f600.— per jaar, waarvan f250.zal worden aangemerkt als vaste aan die betrekking verhonden jaarwedde en liet meerdere als tijdelijke toelage Zij mecnen van deze gelegenheid te moeten ge bruik maken voor to stellen den tegenwoordigen ti tularis, die vanaf 1928 van iaar op jaar tijdelijk werd beneomd. vanaf 16 Januari 1935 in vasten dienst der gemeente aan te stellen. Die benoeming in tijdcliiken dienst is eigenlijk steeds minder juist geweest, aangezipn niet de functie tijdelijk was. doch het alleen de bedoeling is geweest de destijds getroffen regeling van bet salaris een tijdelijke te doen zijn. Dit verzuim dient nog hersteld te worden door het alsnog verleenen van een vaste aan stelling. De heer Lont dacht, dat vorig inaal de salarisrege ling was vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat het toen ging over het sa laris voor de steiinverleening. Vroeger was do heer Zomerdijk agent der Arbeidsbemiddeling, nu* is het de bedoeling om Kaaik een vaste aanstelling als zoo danig te geven, met een salaris van f250, dit jaar dan tijdelijk f600. De heer Oden zegt de laatste te zijn, die aan de loonen der ambtenaren zal gaan knabbelen, maai een man die het vuilste baantje in de gemeente heeft, nl. putjesledigen en vuilnisophalen, is bij B. en W. ontboden en kreeg de mededeeling, dat, in verband met den finantieelen toestand zijn salaris zou wor den verlaagd. Er kwamen al meer puties en ambts halve ging zijn salaris dus vooruit, aldus werd hem gezegd. Nu komen B. en W. evenwel met een sala- risverhooging voor een ambtenaar, die naar spr.'s meening behoorlijk gesalarieerd is. De Voorzitter zegt,, dat de verlaging voor den vuilnisophaler niets anders was dan de verlaging die voor alle ambtenaren gold, een voorstel daartoe moet nog in den Raad komen, bij de a.s. begrooting. Om nadere inlichtingen te kunnen geven, schorst spr. de openbare vergadering. Na heropening wordt medegedeeld, dat besloten is dat het salaris voor agentschap arbeidsbemiddeling dit jaar zal zijn f 600, en voor de steunregeling f 1500 Ontheffing reinigingsrechten. Ontheffing van reinigingsrechten wordt verleend aan J. Ph. de Vries, N. A. Moeiliker en H. Zwart. Afgewezen worden verzoeken van Jb. Lont Dz., wed. E. Klein—Rotgans en C. Tijsen Jbz. De heer Oden bepleitte nog het verzoek van wed. E. Kléin-Rotgans toe te staan, maar met 6 tegen -i stemmen werd het verzoek afgewezen. Commissie van Toezicht op het L. O. Als erevolg van het niet aannemen zijner benoeming door den heer C. Omis, wordt in de vacature-S. Blaau- boer aanbevolen: 1. de heer P. Jongkind; 2. de heer C. Omis Jz. Met 8 stemmen wordt de heer Jongkind benoemd, 2 stemmen werden uitgebracht op den heer C. Omis Jz. Schattingscommissie voor de rijksinkom stenbelasting. Ter benoeming van de op 1 Mei aftredende leden bevelen B. en W. aan: 1. D. Minnes;. 2. D. Blaau- boer: 3. S. Zomerdijk; 4. Jn. Lont Cz. Met respectievelijk 10, 10, 10 en 7 stemmen worden genoemde personen gekozen, op den heer Oden wer den 2 stemmen uitgebracht. Samenstelling stembureaux. Na verschillende stemmingen worden de stem bureaux voor de verkiezing der leden van de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad samengesteld: Het hoofdstembureau voor de verkiezing van le den van den gemeenteraad wordt als volgt samen gesteld: Ambtshalve voorzitter de burgemeester; leden: J. Bosker, P. Kaan, D. Oden en J. Doves Sz.; plaatsver vangende leden: D. Minnes, B. Kat en C. F. van Duin. Tegemoetkoming vervoerkosten leerlingen van lagere scholen. Aan F. Aukema en A. de Vries worden tegemoet komingen verleend voor het bezoeken der christelijke school te Den Oever en aan A. van Eekelen en C. Maulus voor het bezoeken van de R.K. school te Hip polytushoef. De rondvraag. De heer Bakker informeert hoe het staat met het opnemen van den veearts in het ambtenarencorps van den Vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter deelt mede, dat met den wethouder en den secretaris der gemeente Den Helder deze zaak is besproken. Zij zouden het nader uitwerken; er werd geoordeeld, dat er wel een mogelijkheid was om den veearts in den dienst op te nemen. De heer Bakker hoopt dat B. en W. blijven aan dringen en do heer Bosker informeert hoeveel Wie- ringen aan den dienst bijdraagt ff 2000). Mevr. Wit-Slikker informeert naar de resultaten van het onderzoek, naar de kosten van het verstrek ken van notulen en raadsstukken aan de raadsleden. De Voorzitter zegt, dat in Anna Paulowna de bode dit cyclostylewerk verricht, van notulen en de prae- adviezen van do belangrijkste stukken. Wij hebben echter geen bode die cyclostylewerk verricht, terwijl de ambtenaar veel werk heeft. Mevr. Wit-Slikker meent dat dit werk toch niet zoo overstelpend is, zij ziet bijv. steeds tijdens de raadsvergaderingen een der ambtenaren aan de pers tafel zitten. De Voorzitter zegt dat dit ook voor de notulen is, maar spr. zal het met de wethouders bespreken. Mevr. Wit-Slikker vraagt hoever het onderzoek is gevorderd naar de oorzaak dat de bussen vleesch hier 1 cent duurder kosten dan elders. De Voorzitter zegt dat dit komt door pakhuishuur en door het uitreiken van de bussen. Mevr. Wit-Slikker oordelt de pakhuishuur niet noo- dig, er is een slager die de bussen wel gratis wil opslaan en anders is er bij de gemeentewoning een flinke schuur. Elders worden ook de bussen die de regeering franco aan de gemeenten levert, onmiddel lijk gedistribueerd. Op deze wijze komt de winst, bedoeld voor den slager, in den zak van anderen terecht. Spr. heeft gehoord dat de huur van het pak huis f 10.per week bedraagt. De Voorzitter: Neen fl.en voor het uitreiken wordt 40 cent per uur betaald. Spr. wijst op het be zwaar van onmiddellijke distribueering, met het oog op controle. Mevr. Wit-Slikker zegt dat er ook nu geen controle is en deelt mede, hoe iemand inplaats van 58 Iv.G en 62 bussen, ontving 48 K.G. en 24 bussen- De Voorzitter zegt onderzoek toe, maar mevr. Wit Slikker zegt dat onderzoek onnoodig en dringt er op aan in de volgende vergadering een definitief antwoord te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt dit toe- De brandweerorganisatie. De heer Oden zegt dat het feit dat de brandspuit niet op z'n plaats was, noga! stof heeft doen op waaien. Het schijnt, zegt spr., dat er aan de organi satie nogal wat mankeert. De Voorzitter deelt uitvoerig mede, dat voor de steunverleening het brandspuit gebouwtje is gebruikt, dat dit hals over kop ging, dat op de laagste aan bieding, n.I. fl per weck, de andere aanbieding was f 1.50, de spuit was ondergebracht in het pakhuis van Gebr. Kaan, maar dat helaas was verzuimd den brandmeester met die verplaatsing in kennis te stel len. Bij de bespreking blijkt wel, dat meerdere leden het bergen van een brandspuit in een pakhuis onge- wcnscht achten, terwijl ook de controle op de spuit onvoldoende wordt genoemd; immers de spuit stond er met een leege accu. Er wordt op aangedrongen dat het toezicht prompt wordt uitgevoerd en f 150 word? er voor betaald en dat de spuit zoo spoedig mogelijk op zijn plaats komt. De heer Oden informoert naar het herstel van den toren te Westerland. De Voorzitter deelt mede, dat er nogal strubbeling met de Vereen, v. Natuunnonumenten is geweest. Gister is geconfereerd en nu na de vergadering zal over dit onderwerp worden gesproken. De heer Bosker brengt nog eens de kwestie mei den Vleesch keuringsdienst ter sprake. Waar de ge meente f2000 bijdraagt kan er, aldus wordt geoor deeld, ook wel wat geëischt worden en wordt niet Uit de OMGEVING WtERINGEN Vergadering Christelijk-Historische Kiesvereen. Donderdag vergaderde genoemde vereeniging in het Evangelisatiegebouw te Hippolytushoef. De voorzitter de heer O. Deen. opende deze verga dering en heette allen wolkom. Een flirik getal nieu we leden lieten zich inschrijven. De vergadering had een vlot verloop en spoedig was een groslijst samen gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing. Nog werd gesproken over de contributieheffing en de propa gandavergadering, waarna de voorzitter deze \erga dering sloot. In de lotencollectic der Sehagcr Paaschtentoon- stelling van den lotendebitant Dolf Vroone Jz., viel o.a. de derde prijs, een vaars. De gelukkige was de heer C. Kooij, Hoofdstraat alhier. Ook een dressoir was in de collectie, de winnaar hiervan was de heer M. Heijblok, Elftstraat. Sportnieuws. Succes 2—Helder 3. 10 uur. Succes IMeteoor I, Amsterdam. Aanvang 2.30 u Deze laatste is de promotie-degradatiewedstrijd. Helder FSucces B. Vertrek 11 uur. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Op initiatief van de N.V. Bakker's Veevoeder- en Kunstmesthandel alhier werd Donderdagavond in het café Kossen een filmavond gegeven. Het was voor een buitengewoon flinke opkomst dat de heer Loeff uit den Haag het woord, nam en op onder houdende wijze een overzicht gaf van het rendabel gebruik van stikstofmeststoffen onder de huidige omstandigheden. Verder werden door hem behan deld het. noodzakelijk gebruik vankalkmeststoffen in den landbouw, benevens een bijzondere beschou wing over het product van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken te LTmuiden. Door medewerking van de Bataafsche Tmnort Maatschapnii werd vervolge"* de film vertoond, geti teld: „Aardolie van Put tot Pomp". In deze zeer interessante film van het wereldbe- drijf der Koninklijke Shell wordt een nauwkeurig beeld gegeven van de winning der ruwe aardolie, de verwerking tot benzine, petroleum enz., gevolgd door een overzicht van het gebruik van deze pro ducten over de geheele wereld. Zoowel de spreker als de film werden met de meeste aandacht door de aanwezigen gevolgd. Het was een buitengewoon interessante en leer zame avond, welke, naar wii honen, voor velen in de toekomst vruchten zal afwerpen. WIERINGERWAARD Vanwege den Provincialen Bond hebben alhier Vrijdag de jaarlijksche Stierenkeuringen plaats ge had. waarvoor weer veel belangstelling was. Aangeboden werden twee tweejarige stieren, wel ke beiden werden goedgekeurd, t.w. Gerard 30. eig. Daan Kaan en Eva's Hendrik, eigen. G. Rampen, Anna Paulowna. Van de 30 eenjarige stieren werden niet minder dan 20 goedgekeurd. Dat waren: Constantijn Frans 5, eig. F. A .F^ Groneman: Frans Alhort. eig. Jb. Kaan: Frans 45. eig. K. Schenk Kz.: Frans 202. eig. F. A. F. Groneman; Alhert 11. eig. N. Kaan Kz.: Frans Meine 19. eig. P, Bijvoet: Frans 200. eig. Gro neman: Constantijn Frans 7. eig. Groneman: Wodan Frans 62. eig. H. K. Koster Frans A 15, eig. N. Kaan Kz.; Constantijn Frans 6. eig. Groneman; Wodan Frans 35, eig. N. D. Kaan: Hendrik 3. eig. N. Kaan Kz.; Wodan Frans 47. eig. J. Schenk Kz.: Wodan Hendrik 1 en Janke-'s Frans, beiden va.n R. L. Wai- hoer te Anna Paulowna: Wodan Frans 63. eig. P. Saai; Constantijn Frans 10. eig. Groneman. Voor de Wieringerwaarders fokkers alzoo weer een schitterend resultaat. De Keuringscommissie bestond uit de heeren Ir. L. de Vries. E. Koster en Jm. Blaauboer. WARMENHUIZEN Bij de 1.1. opgerichte begrafenisverecniging „De Laatste Eer", zijn door het bestuur tot dragers be noemd, de navolgende heeren: D. Pastoor, aanspreker, voorloop er (tevens bode); S. Damiaan, P. de Heer, W. Koorn, J. v. Rijn, D. Ootjers, A. Vergaij, P. Jonker, R. Mink Kz., dragers. Reserves: D. Mink, H. Sötemann, W. de Vet, K. de Vet. Vergadering van de Linksche Kiesvereeniging in de zaal van den heer Slikker. Aanwezig 20 leden. Voorzitter de heer P. J. Mink. Spr. gaf een uit eenzetting omtrent het doel dezer bijeenkomst en wel de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De bedoeling is, hedenavond een bespreking te houden en volgen de week Woensdag de groslijst onzer candidaten vast te stellen. Hierna voorlezing en goedkeuring der notulen. Uit de mededeelingen kwam naar voren het onder ioiid met het bestuur van de middenstandsvereen. amenwerking, waarbij tevens waren vertegenwoor digd de besturen van de kiesver. Schoorldam en uabbendam. Het doel was om te trachten een mid- lenstander in den Raad te krijgen, doch deze poging is niet gelukt. Een mededeeling dat het bestuur met het bestuur van de kiesver. Schoorldam heeft vergaderd en de toezegging is gedaan ora de plaatsen no. 3, 5 en op de groslijst te reserveeren voor Schoorldam, mits met goedkeuring van de alg. vergadering. Later is aan den wensch van Wieringen voldaan, dan de overeenkomst maar opzeggen en afwachten of van hooger hand al dan niet een dergelijk besluit zou worden goedgekeurd. De heer Bosker bepleit ook boombeplanting langs verschillende wegen. De hoornen zijn voor weinig te krijgen en misschien valt de vrees dat de boomen niet zullen aanslaan, wel mee. Liquidatie van de zeegrasexploitatie. De heer M. Kooij vraagt aan den lieer Tijsen of er dit jaar, volgend jaar of binnen afzienbaren tijd wier gemaaid zal kunnen worden. De heer Tijsen zegt dat daar voorloopig geen kans voor bestaat. Hoe het over jaren zal zijn, weet spr. niet. maar nu gaat het meer achteruit dan vooruit. De heer M. Kooij meent, dat de wier wel ziek, maar niet dood is. Spr. stelt voor om de zeegrasexploitatie te liquideeren, over een tijd van 6 jaar, per jaar 15 van het kapitaal uit te keeren aan de gedupeer de maaiers, bijv. aan de maaiers die de laalsle 2 ja ren gemaaid hebben. De Voorzitter wijst er op dat er nogal wat. haken en oogen aan deze zaak zitten en spr. zoowel als de heer Oden wijzen er op dat juist de laatste jaren de maaiers de volle mep hebben gekregen, omdat de winst werd uitgekeerd. Juist de oude maaiers heb ben het fonds gevormd. De heer Kooij wijst er echter op dat de maaiers van de laatste jaren de gedupeerden zijn, omdat geen wier meer gemaaid kon worden. B. en W. zullen het voorstel-Kooij bespreken. De heer Kooij brengt voorts ter sprake het bran den van de straatlantaarns als het nog klaarlichte dag is. Spr. meent dat hier bezuinigd kan worden. Hierna sluiting. bericht ingekomen, dat deze plaatsen zullen worden bezet door de heeren C Geus, H. Laurmann en K. Wildeboer. Rekening en verantwoording van den penning meester over 1933—1934. Ontvangsten 1' 59.85y2, uil gaven f 15.85, batig saldo f 44.00V^. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer P. Klant. Daar het bestuur uit zes leden bestaat acht de vergadering het gewenscht nog een bestuurslid meer le kiezen. De heer Klant wordt herkozen en gekozen de heer P. Dissel. Hierna werd gelegenheid gegeven tot eventueel critiek op de thans zitting hebbende raadsleden. De lieer M. Slot maakte eenige opmerkingen be treffende de regeling in de werkverschaffing en vond het jammer dat de raadsleden hier absoluut niets voor doen. Leest men raadsverslagen uit an dere gemeenten, b.v. Dirkshorn en Sint Maarten dan wordtgeregeld op verbetering aangedrongen. Spr. noemde zooals het hier wordt toegepast, Koelie-drij ven. De heer P. J. Mink (raadslid) gaftoe, dat ze hier hard moeten werken voor een laag loontje en sympathiseerde ook absoluut niet met deze rege ling. Al wordt er niets over vermeld in de gehou den raadsvergaderingen, spr. is er van overtuigd dat bij de nabesprekingen meermalen grieven omtrent dit punt naar voren worden gebracht. We weten allen dat onze gemeente noodlijdend is en aan han den en voeten gebonden. Als gevolg hiervan heeft de raad niets te vertellen in dit opzicht en heb je maar te doen, zooals de minister voorschrijft. De heer Slot (wethouder), die wegens verhinde ring wat laat was, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de werkverschaffing. Verschillende gevallen zijn door hem behandeld en is terdege op verbete ring aangedrongen. Zeer wenschelijk zou spr. het vinden wanneer er werkelijk gegronde klachten zijn, deze te hespreken waar zij thuis hooren. Deze klach ten worden onherroepelijk behandeld. Ook is bespro- ken de haggerregeling enz. en wordt van hooger- hand bew^-rl dat geen topprestatie wordt geëischt, alhoewel Qh. het hier lang niet mee eens is. Uit de vergadering kwam de opmerking dat op 't oogenblik zonder twijfel door de werkverschaf fing hier al een slachtoffer is en volgens woorden van den medicus, er zijn slachtoffers, maar er komen er meer. De heer Klant merkte op dat als deze woorden waarheid bevatten hij het verschrikkelijk vindt. Dil behoort te worden kenbaar gemaakt aan de autori teiten en zou ik als raadslid dit niet verzwijgen. De gemeente mag noodlijdend wezen en de minister kan voorschrijven, maar het kan te ver gaan. Hierna sluiting. WINKEL DOOR MOTORFIETS AANGEREDEN. Jeugdige fietsrijder bleef bewusteloos liggen. Woensdagmiddag had op den Weereweg alhier een verkeersongeval plaats. Het zoontje van don heer Keijzer, alhier, fietste met een vriendje op voornoem den weg, toen hij door een achteroprijdende motor werd aangereden en bewusteloos bleef liggen. De motorrijder, een zekere W. N. de J. uit Medemblik en diens duorijder bekwamen eveneens letsel, doch konden, na verbonden te zijn, hun weg vervolgen. Het jeugdige slachtoffertje werd naar zijn wo ning vervoerd en kwam daar langzamerhand weer bij kennis, doch van welke ernstige aard het letsel is, moet nog worden afgewacht. De stormwind, die dwars over den weg woei, zal hier de betrokkenen wel parten hebben gespeeld, want van schuld of nalatigheid is weinig gebleken. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. De verordening op de winkelsluitingswet is door H.M. de Koningin goedgekeurd, zooals zij door den Raad is vastgesteld en treedt in werking op 15 April 1935. L AN GEN D IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Door de Gebr. Slot werden voor het eerst aardbeien ter markt aangevoerd, welke van de hand gingen voor 3 cent per stuk. NOORDSCHARWOUDE. Autotocht ouden van dagen. Het comité voor een autotocht voor Ouden van Dagen van Oudkarspol en Noordscharwoude, verga derde gisteravond in hotel De Burg alhier. Alle leden waren op twee na aanwezig. Besproken werd het houden van een autotocht, zoo als dat ook vorige jaren is geschied. De tijdsomstan digheden waren een voorname factor, waarom uitvoe rig werd bezien, of men het dit jaar wel zou doen. Het slot van deze overwegingen was, dat men den knoop doorhakte en besloot, weer tot het organiseeren van een dergelijke tocht over te gaan, mits natuurlijk de medewerking van diverse auto-eigenaren kon worden verkregen. Op alle autobezitters zal een beroep wor den gedaan, terwijl met lijsten zal worden gecir culeerd door beide gemeenten. De datum van den tocht werd vastgesteld op 15 of 16 Mei a.s. en dank zij de volle medewerking, die men mocht ontvangen van de directie van de bloe mententoonstelling „Flora" le Heemstede, zullen de oudjes van de bloemenpracht op deze schitterende ientoonstelling kunnen genieten. De tocht valt tijdens de laatste tentoonstelling, als de dahlia's, gladiolen, enz. in vollen bloei staan. Vanaf de tentoonstelling gaat de tocht via Zand- voort door de bollenvelden over Bergen weer huis toe. Het belooft een mooie toclït te worden en de pogin gen van het comité verdienen alle hulde.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15