Raad Bergen. (Middagzitting). Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter; Wethouder J. Apeldoorn, loco-burge meester. De Voorzitter deelt mede, dat mevr. Dekker we gens ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen en dat van den burgemeester bericht is in gekomen, dat hij den raad dankt voor zijn geluk- vvcnsch ter gelegenheid zijner herbenoeming en dat hij hoopt, het laatste gedeelte van zijn kuur in Ber gen te doen. Notulen. De notulen van 26 Februari en 2S Maart worden vastgesteld. Salarissen der hoogere ambtenaren. Provinciaal blad houdende het bij Kon. Besluit van 16 Maart 1935 goedgekeurd besluit van Ged. Sta ten van Noordholland tot vaststelling van een nieu we regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Noordholland, blij kens welke regeling de gemeente Bergen met ingang van 1 April 1935 is gerangschikt in de 7e klasse. De heer Zeiler (B. Bel.) wijst erop, dat zijn frac tie met deze beslissing van Ged. Staten niet accoord kan gaan. De Raad immers heeft indertijd besloten, dat de gemeente zou worden gerangschikt in dc 6e klasse en nu gaat het volgens spr. niet aan, dat Ged. Staten zonder meer de gemeente in de 7e klas se plaatsen. Spr. zou gaarne vernemen, of hierom trent ook correspondentie gevoerd is tusschen B. en W. en Gedeputeerden? De Secretaris leest over deze kwestie een nota van B. en W. aan Ged. Staten voor. Dc Voorzitter wijst er op, dat in die nota bezwaar i s gemaakt tegen de plaatsing in de 7e klasse. De lieer Zeiler (B. Bel.): En is daarop antwoord ontvangen? De Voorzitter antwoordt ontkennend, doch merkt op, dat Ged. Staten de salarissen dezer ambtenaren bepalen en daaraan valt volgens spr. bitter weinig te veranderen. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) verbaast zich even eens over deze zonderlinge houding van Ged. Staten. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vraagt, met welk bedrag Gedeputeerden meenen dat nu de begrooting welke met zooveel moeite is sluitend gemaakt, door deze rangschikking weer moet worden verhoogd. Dc Voorzitter kan dit niet zeggen. Do heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Maar dat moeten B. en W. toch weten! De Voorzitter antwoordt, dat den heer Hemelrijk liet bedrag zal worden medegedeeld, vóórdat met de behandeling van cle begrooting begonnen wordt. De heer Hemelrijk (SD.A.P.) meent, dat in dezen tijd van bezuiniging, deze ongemotiveerde verhoo ging dezer salarissen in strijd is met cle opvatting der Rijksregeering. Voorts verzwaren Ged. Staten onnoodig de begrooting, welke met alle mogelijke zuinigheidsmaatregelen is sluitend gemaakt. Spr. wil het niet laten bij een protest alleen, doch wenscht tegen deze beslissing in beroep te gaan bij cle Kroon. De Voorzitter gelooft, dat een hooger beroep wei nig succes zal hebben, omdat hier al een Koninklij ke beslissing ligt. De beer Hemelrijk (S.D.A.P.): Goed, al hebben we geen succes, dan hebben we onzen plicht gedaan. Het voorstel van den heer Hemelrijk wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden wethouder Macdo- nald (B. Bel.) en Blank (R.K.) Staatscourant van 5 en 6 April 1935, houdende het Kon. besluit van 29 Maart 1935, waarbij ingevolge art. 5 lid 5 der wet van 4 Maart 1935 Stbl. 76, houden de voorzieningen terzake van gemeentaj|ike kosten van werkloosheidszorg, met ingang vair het belas tingjaar 1935 de gemeente Bergen voor cle heffing der Personeele belasting naar den eersten en twee den grondslag (huurwaarde en meubilair) is gerang schikt in de 5e klasse (was 4e klasse). De heer Den Das (S.D.A.P.) vraagt of bet nog mo gelijk is de opcenten tc verlagen, nu deze grondslag gevallen is. De Voorzitter ziet daarin een groote moeilijkheid, omdat vóór Januari de Raad de beslissing reeds nam, inzake de belastingen. Wethouder Macdonald B. Bel.) zegt, dat iedere ver laging een tekort op de begrooting zal geven. Spr. bad de opcenten geschat op f 72.000, doch de inspec teur had niet meer geschat clan f 61.000. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meent, dat het hier een principieele beslissing geldt. Immers: Ged. Sta ten grijpen hier weer in, in de gemeentehuishou ding en bemoeilijken daardoor den goeden gang van zaken. Het Rijk ontneemt ons liefst 80 procent, dat noemt spr. geen kleinigheid. Bovendien, deze be slissing brengt weer verandering in de begrooting. Met Rijk tapt dit jaar uit onze begrooting, zonder dat de gemeente er in gekend is en als wij er in gekend worden, dan wordt ons besluit genegeerd. Hier wil spr. tegen protesteeren. De heer Voüte (B. Bel.): Ik heb er indertijd te gen geprotesteerd, doch kon niemand meekrijgen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): We zijn te zoet ge weest. (Vroolijkheid). De Voorzitter merkt op, dat de post „onvoorzien" nog wel eenige ruimte laat. De heer Swaag (B. Bel.) is er tegen den post „on voorzien" op te voeren. De heer Zeiler ,(B. Bel.) wil een protest laten hoo- r'en, Zonder ons te hooren, wordt de gemeentelijke autonomie aangetast cn wij worden eenvoudigweg in een hoogere klasse geplaatst. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wenscht, dat uitge rekend wordt, welk bedrag met deze begrooting van Ged. Staten gemoeid is. De Voorzitter zal dit bedrag doen uitrekenen en alsnog mecledeelen. Vergoedingen ex. Art. 101 L. O. 1920. 3a. Voorstel van B. en W. tot intrekking der raads besluiten van 28 Maart strekkende tot vaststelling der gemeentelijke vergoeding zooals in ons nummer van Woensdag is gemeld, wordt goedgekeurd. Het in exploitatie brengen van een terrein. 5. Behandeling van een aanvraag der N.V. Bin- nenlandsche Exploitatie Mij. van onroerende goede ren te Bloemendaal, om vergunning tot het in ex ploitatie brengen van een gedeelte bouwterrein ten Noord-Oosten van de Dr. van Peltlaan en tot het leggen van een nieuwen weg aldaar. B. en W. stellen voor. op deze aanvrage gunstig te beschikken, doch wenschen daaraan eenige voor waarden te verbinden. De voornaamste dezer voor woorden hebben wij reeds in ons blad van jl. Woens dag vermeld. De beer Blank: (R.K.) waagt, wat de bedoeling met dit terrein is en of er uitwegen komen? De Voorzitter antwoordt, dat dit terrein zal wor den geëxploiteerd als bouwterrein en dat er inder daad uitwegen komen bij Prins Hendriklaan en Dr. Van Peltlaan. De heer den Das (S.D.A.P.) wil een bepaling in de voorwaarden zien opgenomen, omtrent een be hoorlijke rioleering. De Voorzitter zegt. dat de man zelf de rioleering kan leggen, of dat cle gemeente het kan doen. De heer den Das (S.D.A.P.) wenscht aanbesteding. De Voorzitter gaat hiermede niet accoord. Spr. zou de rioleering in werkverschaffing uitgevoerd willen zien. De heer den Das (S.D.A.P.) maakt daartegen ern stig bezwaar. De arbeidsmarkt mag niet worden ge drukt. Bij aanbesteding kunnen bovenal dc lasten I voor de werkverschaffing worden verminderd. Wij betalen 50 procent in de kosten der rioleering en hebben er dus ook wel wat in te zeggen. De Voorzitter antwoordt, dat de exploitant doen kan wat hii wil. Als de gemeente nu wordt toege staan de rioleering in werkverschaffing uit te voe ren, dan helpen wii velen weer aan werk. De heer Voute (B. Bel.) protesteert er tegen, als zou werkverschaffing er toe dienen de loonen te drukken. De heer Dingerdis (R.K. Arb.): Maar als alles In werkverschaffing wordt uitgevoerd, dan hebben de menschen geen kans meer in het vriie bedrijf te komen en benadeelen we bovendien de loonbazen. De heer Zeiler (B. Bel.) meent, dat de gemeente voor een particuliere exnloitant niet een werk in werkverschaffing behoeft uit te voeren. Bovendien komt cle uitvoering in werkverschaffing duurder. Spr. wil daarom in elk geval den exploitant de rio leerincr doen uitvoeren. De Voorzilter is van oordeel, dat waar hier weer eon object is voor werkverschaffing, dit zoo moge lijk moet worden aangegrepen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Maar als de exploi tant hot, uitvoert, dan moeten wii de bepaling in voegen. dat Bergensche arbeiders worden gebruikt. De heer Zeiler (B. Bel.): De Voorzitter is blijk baar hang. dat cle werkobi'octen ten einde loopen. Wethouder Macdonald (B. Bel.) meent, dat de voorwaarde kan worden gesteld, dat voor den aanleg van lief riool 50 procent Borgen aren wordt gebruikt. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.)Geen 50 maar 90 procent. Do lieer Zeiler (B. Bel.) dient dan een voorstel in. om het, werk dor rioleering door exnloitant te doen uitvoeren met 90 procent Bergensche arbeiders. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aange nomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stem men Wethouder Apeldoorn (R.K.) en de heer Voüte (B. Bel.) j BEGROOTINGEN VOOR DEN DIENST 1935. Behandeling en eventueele vaststelling van de Gemeentebegrooting dienst 1935 met begrootingen 1935 van lief Gemeentelijk Electrieiteitshedriif. Gem. Woningbedrijf en van het Burgerlijk Armbestuur. 1. De Gemeentebegrooting. Algemeene Beschouwingen. De heer den Das (S.D.A.P. begint met te eonsta- teeren. dat cle zeggenschap der gemeenten, in den tegenwoordigen tijd zeer wordt beknot van hooger- hand. Tets. wat te betreuren valt. Vroeger werd er aan Raadsbesluiten nimmer getornd, nu is dat heel anders en wordt de autonomie der gemeenten in ernstige mate aangetast. Hef spreekt vanzelf, dat dit ons. gemeenteraadsleden, ten zeerste gehandicapt in de uitoefening van onzen nlïcht. Zeer bekwame bestuurders, die altiid hun diensten ..pro deo" aan de gemeente hebben bewezen, zullen daardoor strak6 hot bïjlfie er biï neerleggen. Spr. geeft dan een beknopt overzicht van den fi- nantieelen toestand der gemeente over de laatste 4 iaar. Het. gezamenlijk inkomen der inwoners is te- ruggeloopen met 40 procent, merkt spr. op. Daarom hebben wii ernstige bezwaren gehad tegen de sala- risverhooging der hoogere ambtenaren. Recht moet er zijn voor allen. De Regeering stelt, ons voor het feit. dat. ongeveer f32.000 wordt gekort en ze geeft daarvoor slechts een klptne vergoeding terug in de kosten der werkverschaffing. Over die werkverschaffing sprekende, zegt snr., dat tal van werken welke on secundair nlan staan, in werkverschaffing worden uitgevoerd. Of dit eco nomisch is. betwijfelt spr. Werken welke noodig zijn, moeten op de gewone markt komen; voor objecten van ondergeschikt be lang kunnen om het plat uit. te drukken wel koekebakkers worden uitgevoerd. Snr. wiist on de verhooging der rioolbelasting mét' f3600 cn on de wegenbelasting die zwaar drukt.. De wegen aldus snr. zijn werkoMecten. welke meer economisch dienen te worden uitgevoerd. Over het electrisch bedrijf wil spr. nog een ernstig woord zeg gen. Spr. constateert, dat aan een kaart voor *t on- dergrondsche net nog niet is begonnen, dat dient zoo spoedig mogoliik te gebeuren. Nu weten wii niets van dit, net af en dat zal nadeelen opleveren als we straks het net moeten overnemen. Van vandaag af. neemt spr. geen verantwoorde lijkheid hieromtrent, meer op zich. Tenslotte wil spr. personen hoven de 24 ïaar. die heelemaal alleen staan, in werkverschaffing doen werken. De Voorzitter antwoordt, dat. wat het. laatste be treft. B. en W. dit niet aandurven. Toch hebben B. en W. die iongelui nooit alleen laten staan en ze hebben er voor gezorgd, dat zij het kostgeld konden betalen. Wat cle kaart van bet ondergrondsch net betreft, merkt spr. op dat hij de bezwaren van den heer den Das deelt. Toch gelooft spr. dat het wel bekend is, hoe de kabels in de wegen liggen. De heer den Das (S.D.A.P.) zegt. dat het Riik geen bezwaar maakt tegen het te werk stellen van alleen staande jongemannen. De Voorzitter: Zeker, maar we hebben nog een gemeentelijke portemonnaie ook! Daarna wordt overgegaan tot artikelsgewiize be handeling der begrooting. Artikelsgewiize behandeling. Verhoo ging salarissen der hoogere ambtenaren. De Secretaris begint met te zeggen, dat door ver- hooging*van de salarissen der hoogere ambtenaren de betrekelijke post met f1168 dient te worden ver hoogd. De heer Hemelrijk (S.D.A.P) merkt op. dat Ged. Staten bezwaar hebben dat de gemeente 1V?. pro cent in de pensioensbijdragen der hoogere ambtena ren bijdraagt. B. en W. willen nu het salaris met lVz proeent verhoogen. Daar is spr. tegen. De Voorzitter merkt op, dat hier van verhooging niet kan worden gesproken. Immers, de raad heeft aangenomen dat IV2 pet. in de pensioensbijdragen zou worden bijgedragen. Nu dit niet kan, willen B. en W. deze ambtenaren opandere wijze tegemoet komen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P): Het Is kinderlijk te gelooven, dat deze verhooging door Gedeputeerden zal worden goedgekeurd. Maar al is dit zoo, dan heeft spr. er nog bezwaar egen. Gezien de algemee- ne vermindering van inkomsten, ziet spr. de nood zaak dezer verhooging niet in. Tien procent korting op de pensioenen over de geheele linie acht spr. bil- liik. Wethouder Macdonald (B. Bel.) Dan komen de heeren dus terug op een eens genomen beslissing. De heer Miltenbrug (R.K.) sluit zich aan bij de woorden van den heer Hemelrijk. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 3 stemmen voor en 4 tegen. Vóór stemden de heer Blank R.K.) en de beide wet houders. Geroep: De fracties vallen uit elkaar! (Gelacb). Het uitbreidingsplan. De beer Voüte (B. Bel.) wil een post vastgesteld zien voor het uitbreidingsplan. Spr. zou een andere wijze van uitvoering van dit plan wenschen. n.1. door particulieren daarmede te belasten. Hierdoor worden de gemeente-opzichter en zijn menschen ontlast. De Voorzitter antwoordt, dat een en ander moeilijk gaat.. Het is beter, dat dit in handen blijft van ie mand. die de plaatselijke toestand geheel kent. De heer Swaag (B. Bel.) wil het eindresultaat der begrooting afwachten, alvorens hieromtrent een be slissing te nemen. De Voorzitter heeft hier niets op tegen. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wil een architect uit de gemeente in ieder geval hiermede belasten. De heer den Das (S.D.A.P.) meent, dat aan den gemeenteopzichter geen belangrijk deel van z'n werk mag worden ontnomen. Hij toch moet t.z.t. het uit breidingsplan verdedigen cn moet er daarom zeggen schap over hebben. De heer Zeiler (B. Bel.) zegt, dat de raad eerst een globaal plan moet hebben en dat kan het best worden gemaakt door een particuliere firma. Spr. ondersteunt daarom liet voorstel van den heer Voüte. Het punt wordt daar aangehouden tot het einde der begrooting. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wil alleen den post straks vaststellen, doch naar beide methoden een grondig onderzoek doen instellen. De politie. De heer Swaag (B. Bel.) zegt. dat hii indertijd voor een motorrijwiel heeft gestemd in de me>enlng, dat een derde politieman daardoor onnoodig was. Die derde politieman is toch gekomen op een sala ris van aanvankelijk f 1300. Dc burgemeester heeft indertijd toegezegd, dat cle totaal post van f2200 niet zou worden overschreden. De kosten voor kleccling en schoeisel acht spr. aan den hoogen kant. De Voorzitter antwoordt, dat cle tolaalpost niet is overschreden, omdat het hoofd der politie dit heeft beloofd. De nachtpolilie komt te vervallen. Spr. be treurt wel dezen gang van zaken. De heer Swaag (B. Bel.): We kunnen dan beter de zomerpolitie doen vervallen. Do Voorzitter: Die hebben we noodig aan 't strand. De heer Voute (B. Bel.): We kunnen altijd hulp krijgen van de Rijksveldwacht. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wil den nachtdienst in ieder geval behouden. Het gaat tenslotte slechts om een bedrag van f248. Als we dat niet doen, bren gen we de veiligheid in gevaar, alleen omdat de burgemeester een toezegging heeft gedaan. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Maar we hebben toch niets te maken met een particuliere toezegging. De nachtdienst dient behouden te blijven. Besloten wordt den nachtdienst te behouden en daarvoor f 350 uit te trekken. De heer Miltenburg (R.K.) vraagt, of er geen re kening moet worden gehouden met dc nieuwe be wapening en de nieuwe uniformen? De Voorzitter: Daar hebben we den tijd mee tot 1938. De heer Miltenburg (R.K): Niet met de bewape ning. De Voorzitter: Ja, onze revolvers zijn- afgekeurd, waarom dat weet ik niet (gelach). De post „kleeding" wordt verminderd met f 100 en die voor den politiehond met f 55. Wat betreft het motorrijwiel, stelt de heer Swaag (B. Bel.) voor, dit af te schaffen. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer den Das (S.D.A.P.) ziet het motorrijwiel door het dorp karren, dat je. er bang van wordt. Is dat nu wel noodig? vraagt spr. Wethouder Macdonald (B. Bel.) zegt, dat met den aanschaf van een nieuwen motor daarmede is re kening gehouden. Deze toch kan voor de helft min der hard rijden. Spr. is voor „huur" van een motor rijwiel, ongetwijfeld zal dit het onderhoud ten goede komen. Als het noodig is, dan zal deze motor 110 a 120 K.M. rijden. Wanneer een auto harder rijdt, dan moet de politie zich tevreden stellen met het opnemen van 't nummer. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Of er moet worden afgewacht tot de achtervolgde auto tegen een boom oprijdt. (Gelach). Besloten wordt een motorrijwiel Harley-Davidson 5/7 voor 2 jaar te huren voor f 700, inbegrepen alle onderhoud, behalve de onderdeelen en den ouden motor te verkoopen. Zijn er ondervoede schoolkinderen? De heer den Das (S.D.A.P.) wil een onderzoek in gesteld zien, hoe het staat met de ondervoeding der schoolkinderen. De Voorzitter verzekert., dat B. en W. hieraan de noodige aandacht zullen wijden. Hoe dat moet ge schieden dient met den schoolarts te worden be sproken. Huur gemeentelijke opslagplaats. Verzoek van M. Kleverlaan, om vermindering van huur over 1934 en volgende jaren van een gedeel te van de gemeentelijke opslagplaats aan de Scher- mersloot. De Raad besluit, na toelichting van den voorzit ter de huur te verlagen tot f 50. Weg verbetering. De heer den Das (S.D.A.P.) wil de Stroomcrlaan van een stofvrij wegdek doen voorzien. De Voorzitter acht de Guurtjeslaan belangrijker dan de Stroomerlaan; in ieder geval wordt aan de ze lanen de noodige aandacht, besteed. De gemeente opzichter acht het niet noodig direct de Stroomer laan onder handen te nemen. De overige adressen met verzoek tot wegverbete- ring worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter schorst ruim vijf uur de openbare zitting tot des avonds half acht. AVONDZITTING. Om half acht wordt de vergadering heropend en de behandeling der gemeentebegrooting voortgezet. Vrijstelling van rentebetaling. Verzoekschrift van wed. J. Schut om vrijstelling van betaling der rente van de stichtingskosten van een door de gemeente geplaatst watergemaaltje aan den Baakmeerdijk. Geen bezwaar. Aanschaffing nieuwe vuilnisauto. De heer Miltenburg (R.K.) vraagt, of een hydn? lische kipinrichting voor de nieuwe auto wel noo dig is? Dit brengt f200.kosten met zich. Wethouder Macdonald (B. Bel.): Tijdsbesparing. De heer Miltenburg (R.K.): Er is mij gezegd, dat het met de hand even vlug gaat. Wethouder Macdonald (B. Bel.): De zaak zal wor den onderzocht, of inderdaad met de hand het werk even vlug gaat. Is dit het geval, dan kunnen die f200.— worden uitgespaard, doch spr. gelooft dit niet. Dc heer Miltenburg (R.K.) vraagt voorts, of er nog niet een voordeeliger aanbieding was voor den aan schaf van dezen auto? Wethouder Macdonald antwoordt, dat hem daar van niets bekend is. De heer Voüte (B. Bel.) voelt veel voor hetgeen de heer Miltenburg heeft gezegd inzake de hydrau lische kipinrichting. De Voorzitter meent dat een en ander aan B. en W. kan worden overgelaten. De Raad gaat dan accoord met den aanschaf van een tweeden vuilnisauto. De Voorzitter twijst erop, dat in de gemeente nog altijd een tonnenstelsel „bivakkeert" rondom het Raadhuis. B. en W. stellen nu voor dit tonnenstelsel te doen vervallen. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. Inning schoolgelden. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vestigt er de aan dacht op, dat hij en ook de andere gemeentenaren dezer dagen verblijd werden met een aanslagbiljei voor de schoolgelden in 1934. Als wij dit schoolgelo niet binnen de maand betalen, dan volgt onmiddellijk vervolging. Deze post zou verhoogd moeten worden met vervolgingskosten. De heer Voüte (B. Bel.): U bent dus van plan niet te betalen? De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Dat zeg ik niet, doch ik ben gewoon de betaling van schoolgelden te ver deelen over een geheel jaar. In Alkmaar gebeurt zoo iets niet, deze late invordering is een geldelijk na deel voor de gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat deze late inning een gevolg is van den achterstand ter secretarie. Mei een vervolging zal het zoo'n vaart niet loopen, meent spr. Vermoedelijk zal een en ander in de toekomst niet meer voorkomen. Onderwijs in de Fransch taal In verband met het feit... dat het aanleeren van de beginselen in de Fransche taak ook van belang wordt geacht voor die leerlingen, die geen voortgezet on derwijs ontvangen, stellen meerdere leden voor, het schoolgeld van f 10 op f 5 terug te brengen. De heer den Das (S.D.A.P.) verdedigt dit voorstel, omdat er zooveel ouders zijn. die hun kinderen niet naar een Middelbare school kunnen sturen en voor die menschen is f 10 te veel. De heer Hemelrijk (S.D.A.P. meent, dat de aller eerste beginselen va nde Fransche taal zeer nuttig zijn voor iedereeen. Als dat te bereiken is met een luttel bedrag, is spr. er ten zeerste voor. De Voorzitter antwoordt, dat tot September de f 10 moet worden gehandhaafd:B. en W. kunnen dan he advies van den Inspecteur afwachten over deze zaak en daarna opnieuw in den Raad brengen. Aldus wordt besloten. Beschikbaarstelling goedkoope groenten. De Voorzitter zegt dat reeds maatregelen getroffen worden, goedkoope groenten voor de minst gesitu eerden beschikbaar te stellen. De heer den Das (S.D.A.P.) vraagt, of er veel aan vragen zijn? De Voorzitter: Ongeveer zestig. Het is de bedoeling, deze goedkoope groenten op twee plaatsen in de ge mcente beschikbaar te stellen. Werkverschaffing personen boven 21 faar, De heer den Das (S.D.A.P.) stelt voor alleenstaan de personen, die dus geen ouders hebben, boven den leeftijd van 21 jaar, zooals een circulaire van den Minister aangeeft, in werkverschaffing te werk te stellen. Nu zijn zo aangewezen op het Burgerlijk Armbestuur, wat niet wenscheliik is voor de eigen waarde van den persoon in -kwestie. Bovendien komt deze ondersteuning ten volle van de gemeente kas. wat bij werkverschaffing niet het geval is. Im mers: we krijgen dan nog subsidie van het Rijk. Het voornaamste is echter, dat de Minister van Sociale Zaken, deze mogelijkheid open laat. De Voorzitter antwoordt, dat het nooit de bedoe ling is geweest, dergelijke personen aan hun lot over te laten. B. en W. durven echter de consecfuen- ties van dit voorstel niet aan. De heer den Das (S.D.A.P.) handhaaft zijn voor stel, al is spr. ervan overtuigd, dat het College van B. en W. de jongemannen niet aan hun lot heeft overgelaten. De manier waarop, kan spr. echter niet toejuichen. De heer Miltenburg (R.K.) meent, dat elk geval toch afzonderlijk bekeken kan worden. De Voorzitter acht dit zeer moeilijk. Het voorstel van den heer Den Das, ondersteund door den heer Dingerdis wordt dan in stemming gebracht, en verworpen met 3 stemmen voor en 7 tegen. Voor stemden de heeren den Das en Hemel rijk (S.D.A.P) en Dingerdis (R.K. Arb.) Geen nieuwe subsidies. De Raad besluit unaniem geen nieuwe subsidies te verleenen zulks in verband met de aanvragen daartoe van het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, van Bloembollencultuur en van het Bestuur der Fede ratie v. Vereen, v Vreemdelingenverkeer in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal. Personeele belasting. Do heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vraagt of het mo gelijk is de opcentenregeling, welke de Raad eind 1934 moest vaststellen, te herzien? Zoo niet, dan zit ten we vast. De Voorzitter antwoordt, dat zulks naar zijn mee ning niet mogelijk is. We kunnen den inspecteur opbellen om te zeggen, dat de Raad niet accoord kan gaan met de plaatsing in de vijfde klasse. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) gelooft nooit, dat de Regeering een herziening der opcenten zal goedkeu ren. Als we deze vijfde klasse aanvaarden, zitten we in eens aardig in de centen. De heer Voute (B. Bel.): Maar we belasten de ge meentenaren er zeer zwaar mee. Spr. kan zoo deze begrooting niet goedkeuren. De heer den Das (S.D.A.P.) meent, dat door deze Regeeringsmaatregel de post „oninbaar" sterk zal worden verhoogd. Spr. gelooft niet, dat het doel heeft te trachten een wijziging te brengen in de op- centenregeiing. De Regeering heeft ons voor het feit geplaatst en daar valt niets aan te doen. Wethouder Macdonald (B. Bel.) waarschuwt er voor niet ai te optimistisch te zijn; dat we de f 64.000 aan opcenten, welke nu op de begrooting staan, zul len binnen krijgen. De heer Zeiler (B. Bel.) zegt, dat de Raad hier geen vaste cijfers heeft. De heer Voute (B. Bel.) wil voor dit jaar deze re geling accepteeren, doch verzoekt aanteekening dat het van zijn kant althans onder protest gaat. Besloten wordt tenslotte na een verward debat den post opcenten met f 1500 te verhoogen en daar tegenover een post te stellen van f 1500 voor het uitbreidingsplan. Komt er meer dan f 1500 uit de opcenten, dan kan het surplus naar „onvoorzien" gaan. De heer den Das (S.D.A.P.) is van meening dat hierop ongetwijfeld aanmerking wordt gemaakt door Gedeputeerden. De Voorzitter zegt, dat de Raad aan den veiligen kant is, wanneer f 1500 wordt uitgetrokken voor het uitbreidingsplan. De post „hoofdsom Personeele Belasting" wordt daarna verhoogd met f 4000. Electriciteitsbedrijf, De heer den Das (S.D.A.P.) wijst er nogmaals op dat een behoorlijke kaart rnoet worden gemaakt van het ondergrondsche net. Spr. legt dan uit, hoe hij zich een dergelijke kaart denkt en vraagt den Raad steun om aan te dringen op een zoo spoedig moge lijke vervaardiging van een dergelijke kaart. De Voorzitter heeft hiertegen absoluut geen be zwaar. Aldus wordt besloten. Er zal door de commissie voor het Electriciteits bedrijf zoo spoedig mogelijk op een dergelijke kaart worden aangedrongen. Woningbedrijf. De begrooting van liet Woningbedrijf geeft geen aanleiding tot eenige opmerking, zoodat deze be grooting z.h.s, wordt goedgekeurd. Burgerlijk Armbestuur. Deze begrooting sluit met een totaal aan ontvang sten en uitgaven van f 27.200 en wordt eveneens zonder hoofdelijke discussie goedgekeurd. De begrooting goedgekeurd. De gemeentebegrooting voor den dienst 1935, slui tende met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 490.365.62 voor den gewonen dienst wordt dan goedgekeurd. In totaal is bezuinigd een bedrag van f 3022.06. De post „onvoorzien" is gebracht on f 5078.83 (was f 2056). Rondvraag. Daar geen der leden iets van belang heeft voor do rondvraag, wordt de vergadering om ruim half elf gesloten»

Schager Courant | 1935 | | pagina 16