De B rabantsche Brief van Dré. INGEZONDEN /TUKKEN OMGEVING Ulvenhout, 9 April 1935. Menier, Wij noemden 'm op ons durp: „de alikriek". En as ge me op-den-man-af vra gen zou hoe zijnen wezen lijken naam was, ik ben 't glad vergeten. Hij had 'n scheef schou- werke en op 't eerste ge zicht molcte-n-ie den in druk, of ie, kort na z'n ge boorte, klem gezeten had in 'n tafcllaai of zoo iets. Maar as ge 'm wa beter hekeek, dan had gin ta- fellaai, sigarenkist of on- veurzichtige baker de schuld, waant dan bleek, dat sommigte „dingen" aan hum veul te groot waren en aandere „dingen" veul te klein. Z'n rompke b.v. had nie meer beteeke nis dan den romp van 'nen 12-jarigen jongen, zoo dat ie mee glaans volstaan kost met 'n overhemme- ke maat W/2, maar dan moest er eerst nog een en aander aan „verbouwd" worren, veur ie er mee goed fatsoen in kon trekken, omdat de mouwkes te kort waren en den boord weer veul te wijd. En lijk 't gesteld was, mee zijnen romp, zoo was 't. sjuust eender mee zijnen kop. Die was ok te klein. In den zweetbaand moest ie 'n dik Kerstnummer van 't. „Dagblad" vouwen, aanders „verzoop" ie in alle ^hoedjes. Maar z'n ooren en zijnen snor waren grootemensch-achtig en dus veul te groot veur de Alikriek. Terwijl 'n manhaftig sikske oe altii tartte om 't er af trekken, waant 't heurde nie aan hum. Maar ge ziet da wel meer! Kleine mannekes dragen dikkels haarden en groo- te snorren, zooas kleine wefkes heel hooge hakken dragen. Om grooter te schijnen. ipenogt over d' Alikriek z'n portret, 'k Had kun nen volstaan mee te zeggen, dat den Blaauwc, lenig as ie was, dikkels over d' Alikriek henen sprong, zoo midden op den weg, as b.v. de Hcrmonie deur 't durp trok. Alikriek kreeg dan 'n kleur en lachte, waant hij was slim! Slimmer, geslepener dan menigeen, zoodat, heel wa groote lccarels d'r eigen dikkels in hum vergisten. En daarom sprong den Blaauwe ok wel 's over 'm honen, waant den Tiest mocht 't alikriekske nie. Sjuust om z'n geslepenheid. Eenvoudige kearels, zooas den Tiest toch zekers is hebben dikkels 't instinct van 'nen hond, bij 't beoordeelen van vriend of vijand. En den Tiest had teugen mij al 's gezeed: „mneeë, ik weet 't nie", (en dan wit ie 't sjuust wél!) „ik weet 't nie, Dré, maar die Alikriek staat, me nie aan". En toen had ie, mee 'n vies gezicht, 'n bruin straaltje over den weg ge-pscht! Trui „moest 'm evenmin", zee ze toen: „waant z'n oogen, ziede, die eli hoe zal 'lc da nou zeg gen En ook Trui stond stop in 't vinden van 't sjuust.e woord, waarop den Blaauwe zee: „nouw? Wa-d-heb ik gezeed? Trui denkt er sjuust over as ikke!" Maar „gezeed" hadden ze samen niks, amico! Onzen bakker, Fielp, Raadslid lijk ge wit, politieker in-zïjnen vrijen tijd, den Fielp zeec ,,'k mag 'm wel, die Alikrik, maarii" Toen knipte-n-ie 'n oogske en zee: „de kwestie is deus (z'n stopwoord, as ge wit) „de kwestie is deus: 'nen mensch hcc z'n eigen nie gemokt." Janus, onzen champeiter, liep mee d'Alikriek weg!.... ,,'n Echt menirke'.. was den Jaan zijn beoordeeling. „Die goeie, dure sigaren rookt en tenminste 't ver schil kent tusschen 'nen ambtenèèr en 'n boeren kever!" Van dieën dag af aan, dat den lompen Jaan da ver telde, is den'Blaauwe nou en dan over de Alikriek zijnen kop gaan springen. Ondertusschen zat Ulvenhout mee 't „geval", d.w.z. mee de Alikriek opgeschept. Daar konden gin twee Ulvenhouters bij malkaar zijn, of 't gesprek liep over da manneke, dat op 'nen .goeien keer uit de locht getuimeld scheen om in ons durp terechte te komen. Mee den Fielp liep ie zoover op, as den Fielp naar de Raadsvergadering ging. En dan hadden ze samen 'n heel druk, plazierig gesprek. Toch dochten me, da afijn. Mee den Jaan zat ie nou en dan in „de Gouwen" in seerjcus gesprek, 'n veurrccht dat den Jaan hier nog nooit genoten had. Den Blaauwe sprak ie aan, op den weg, sjuust as ik in de verte aan kwam. De Alikriek dee van alles wat eiken aanderen mensch hier gewend is te doen en toch wij be- gosten malkaar te wantrouwen. Op 'nen Zondagmiddag b.v. zaten we in „de Gou wen" te wochten op den Fielp, om ons kortje te gaan leggen. 'n Kwartierke te laat kwam ie gehaast binnen. „Zijde toch verd laat", zee den Blaauwe. „Laaaat?* „Laahaat!" snaauwde den Tiest: „laahaat? Vernuk ze thuis! Ge lopt oew eigen buiten asem om hier te komen; laahaat??" Da bleef zoo en den Joep gaf de kaarten. 'n Haalf uurke later kwam den Jaan binnen. Ging bijzitten. Den Jaan kaart altij mee „laangs de lijn", zooas de meesten voetballen. Ineens zee-t-ie: „wat hadde gij 't druk mee d'Ali kriek, Fielp, daarstrak. 'k Dacht eerst da guilie ruzie hadt, maar ge waart zoo druk in de conversatie merkte-n-ik". Den Tiest rimpelde z'n veurhoofd en keek mij 's aan. Den Joep rimpelde z'n neus en keek den Tiest 's aan. Toen rimpelden wij alle drie ons ooglejen en ke ken malkaar 's aan En toen zee den Fielp: „is da wa bezonders?" Waar ie eigenlijk gezeed gelijk in had. En toch Laaaat Neoë, we waren 't onder malkaar adnders ge woon. Den Fielp spuide nog slechter dan ie gewoon is te doen en gong veul vroeger weg mee 'n kouw smoesje. Zonder den Jaan „gedag" te zeggen. Den Zondagmiddag wac bedorven deur de schim van d'Alikriek. Waarom Niemaand had 't kunnen vertellen. Na 'n paar maanden had 't drup flink ruzie onder malkaar. Alleen de Alikriek was goed mee iedereen. Zoodoende had ie hier meer ontzag dan den burge meester. Iedereen groette 'm en iedereen had in den grond van z'n hart de smoor aan da kriekske ge zien. Waant daar wier veul over 'm gesproken, zóó zelfs, da'k op 'nen keer in „de Gouwen" zee: „jongens, één ding op veurhaand! Wij gaan kaartspelen, we tap pen 'n mopke en we drinken 'n gloske, maar één woord over de Alikriek en ik leg de kaarten neer!" „Daar doe 'k aan mee", zee den Blaauwe! ,,'k Leg de kaarten neer, gaai naar Trui en ik koom hier nie mee verom, veur de Alikriek ooit nog 's van 't durp verdwenen is!" „Dood of levend", zee den Blaauwe. Veur 't eerst hebben we toen 's echt plazier g'ad, om da vervelende manneke, dat oogenschijnlijlc nie maand kwaad dee, maar toch 't heele durp tirani- seerde. Op 'nen keer moesten wij 'nen veurzitter kiezen, 'n Doodgewoon vergaderingplazierke, zooas we da zoo dikkels bij de haand hebben. Altij kiezen wij daar den Fielp veur, zooas ge wit! 'n Vereeniging waar van den Fielp gin veurzitter is, is alleen maar bui ten Ulvenhout bestaanbaar. As de biljetten geteld wieren, dan dan was den Fielp riie gekozen! Den bakker wier wit as zijn jaske. Wij zwegen efkens, om aan 't idee te wennen en meteen keek iedereen in de richting van de Alikriek. die mee 'n erg „gewoon" gezicht op zijnen agenda zat te kijken. Den Blaauwe vroeg 't woord. Netjes! Is ie nie ge wend in zijnen gewonen doen. Daar broeide dus iets onder die trouwe, blaauwe stekels. Den Fielp gaf 't woord, waant hij had, naar ouwen doen, de veur- loopige vergadering alweer geleid. „Menier don Veurzitter", zee den Tiest: „daar is hier iels gebeurd, tegen den draad in!" Den Fielp klopte mee zijnen hamer. „Over de veurzitterskeuze gin debat", zee-t-ie. Niemaand had 't daar nog over gehad „Fielp," zee den Blaauwe, „leg dieën hamer uit oew haanden, aanders mot ik veuls te haard praten!" Applaus, dus den Fielp zwichtte. „Fielp, vrinden", begost den Tiest: „wij hebben ons eigen vergist." ("Zonder dat ie zelf wist, zat den Fielp „ja" te knikken). „Wij hebben, ikke nie, horre, en toen keek ie naar de Alikriek: „wij hebben ons oores laten haan gen aan 'nen Judas!" De Gouwen wier afgebroken van 't applaus. „Ik word van deus vereeniging gin lid! Of gij, Fielp, mot veurzitter worren!" Den Fielp schudde zijnen kop. „Da ga nie, Blaauwe. den veurzitter is mee meerderheid van twee stem men gekozen en nouw is de kwestie deuze: daar eb hik en de vergadering d'r eigen bij neer te leggen". (Ge wit, hij plotst z'n h's altij verkeerd, as ie officieel spietst). „Dan stel ik veur", zee den Blaauwe, die nog altij recht stond: „dan stel ik veur, dat deus vereeniging nie opgericht wordt." Applaus. Toen ging de Alikriek overênd, waar ie nie veul grooter deur wier. Hij sprak schoon. In één woord. Ge kost zien, dat Jen Fielp er 'n bietje jaloersch van was. „Meneer de Foorzitter", zee-t-ie: „deze vergadering is met feel moeite bijeengebracht." Den Fielp schudde zijnen kop. „Nee, segt u?" „Neeë", zee den Fielp. „As mijnen naam onder de convlecatie staat, dan komen ze allemaal af. Waant de mannen zijn wel 's gèren weg van huis en mijnen naam hee vertrouwen bij de wijven, waar ik eiken dag mee m'n brood koom!" „Zoo is 't", kwekten ze: „hij is onzen veurzitter?" De Alikriek ging toen deur: „in ieder gefal, meneer de foorzitter, u heeft het sellef gezegd, de nieuwe foorzitter, spijtig dat hij toefallig absent is, dc nieu we foorzitter is met meerderheid van stemmen ge- koozen, daar heeft u, ik en de geheele vergadering zich bij neer te leggen. Het is hier geen bolsjewisti sche bende en Verder kwam ie nie. 't Rumoer wier zóó, dat den bakker er mee ginnen veurhamer boven uit kost ko men en dus ging de Alikriek maar zitten. Maar jammer veur hum was „toevallig" zij nen stoel verschoven en naar de rest hoefde gij nic te vragen. Heer Alikriek lee mee z'n beentjes in de locht te maaien en den Tiest moest zóó lachen, dat ie z'n pïlske vergat en „per ongeluk" op d'Alikriek z'n kin- derkopkc liet leegloopen. Toen is de Alikriek van de vergadering gegaan, kort daarop van 't durp gegaan, naar de stad. waar is 't nog al wijd gebrocht hee. Waant in de stad zijn de menschen te „netjes", om Judassen aan den paal te slaan! Daar hebben de „A li krieken" 'nen beteren kaans. 'k Wouw eerst 'n briefke geschreven hebben over den verongelukten „Leeuwerik" maar dan was mijnen brief sjuust denzelfsten geworden van ver- Ie jen week Waarin ik den „zegen" van de tech niek toevallig (en dé. was nouw écht toeval!) be- haandelde. Ik docht toen: laat ik weer maar 's 'n tiepke ge ven: den Judas ontbrak nog aan m'n serie. En 'n menschengezelschap zonder deus figuur, is even in compleet as 'n theeservies zonder theepot. Bij 't haandjevol apostelen school er zelfs cenen onder. En spulde-n-ic op 't end den hoofdrol nie? En ch ik heb zo'11 vaag ideeke, da ze in den Hemel sjuust zoo bolsjewistisch gewist zijn as wij op Ulvenhout en Judas netjes buitengewerkt heb ben, amico! 't Veurlaand van alle Alikrieken". Ik schei er af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke min der van oewen toet a voe DRÉ. Kolhorn, April 1935. Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Nu de verkiezingscampagne voor do deur staat, wilde ondergetcekende, een landarbeidersvrouw, 't een en ander betreffende strooming in de bewe ging weergeven, en waarom wij arbeiders behooren één te wezen en niet de een dit en (le ander dat standpunt behoort in te nemen. En zoo heeft een zekere mijnheer van de Oude sluis, welke nog nooit een tevreden mensch is geweest, getuige zijn vroegere ingezonden stukken in de Schager Courant hier een scheuring in dé S.D.A.P. gebracht en dat daar nog andere menschen achteraan gaan, is mij onbegrijpelijk; zoo gaan wij het fascisme tegemoet. Laatst in Schagen, waar Ir. Alharda sprak, zat bedoelde persoon maar steeds te hoofdschudden en toen wij allen staande de Internationale zongen, bleef mijnheer grijnzend zitten. Dat zdlk een man naar het fascisme overgaat is hier ten duidelijkste ingezien, en wat dat is, zie naar Italië en Duitsch- land, klaar voor oorlog, algemeene dienstplicht, en ook in Rusland, waar het communisme tot de tanden is gewapend en waar zelfs de vrouwen dienst doen in 't leger. Maar deze kameraad ziet niet wat in Zweden en Denemarken bereikt is. daar zegeviert de Soc. Dem. en is het werkloozencijfer van 22.1 in Sept 1932 tot 11.8 in Octobcr 1934 gedaald. Ook onze voor gangers hebben altijd den weg gewezen om uit het moeras te komen, zulks wijzen de programmapunten ten duidelijkste aan, o.a.: verruiming werkgelegen heid, uitvoering groote werken, bevordering van in dustrie, opheffing bankgeheim, verlaging huren, dit is de weg voor ons S.D. Laten wij dien volgen ka meraden, maar geen verdeeldheid. Het is onze plicht zoowel vrouwen als mannen, om onze stem uit te brengen op de S.D.A.P., het is ons voorland, de partij, die al 40 jaren voor ons gestreden heeft, en daardoor al heel veel bereikt heeft: als men vroeger eens ziek werd of naar een ziekenhuis moest, kreeg de vrouw één gulden onderstand en moest daarvan zien rond te komen, maar dat bestaat nu niet meer, dank zij de Sociale wetten. Laat mij nog tevens een woord richten tot de vrouwen, die niet meer weten welken kant zij heen moeten. Vrouwen, er is nog iets anders, dat 'meer waard is, en dat is de vrijheid en het leven, want al is dan uw zoon werkloos, moeders, zijn leven be hoort u nog toe en u heeft hem nog bij u en daar weegt geen enkele rijkdom tegenop nietwaar. Dus kameraden, niet links, niet rechts, maar schouder aan schouder en met volle kracht naar de Soc. Dem. Mijn harteliiken dank voor de plaatsing, EEN LANDARBEIDERSVROUW. BERGEN, 8 April 1935. Zeer geachte redactie. Mag ik, in antwoord op het ingezonden stuk van den heer H. C. Slotboom, eenige ruimte in Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. U kent waarschijnlijk deze heer Slotboom niet. Wij, hier in Bergen, maar al te goed. 't Is een man nog jong in jaren, maar al heel sterk blijkbaar in ervaringen. Geachte heer redacteur, doet het u ook niet vreemd aan dat dit jonge mensch op het oogenblik het baantje heeft als verslaggever van „De Duinstreek"? Is het niet eigenaardig dat hij op Zaterdag, wanneer toch „De Duinstreek" uitkomt, de Schager Courant te baat neemt, om zijn gebeuzel te berde te brengen? U zult daarop antwoorden: „De Schager Courant beheerscht toch het geheele Noorderkwartier van Noord-Holland." Volkomen juist. Maar zou die bui tengewone zoo opmerkelijke oprichting van operette- vereenigingen zich alleen zoo duidelijk afspelen in Hollands Noorderkwartier? Hij had, dunkt mij, beter nog, met. alle respect, de „Telegraaf" kunnen vragen, dan had heel Nederland er van geprofiteerd. Deze jonge man zou heel Nederland, wat betreft leveranciers, drukkerijen, costumiers enz. aan zich verplichten. De leveranciers van den hr. Slotboom te Bergen zullen groote oogen opzetten, wanneer zij le zen dat deze heer zich zoo bezorgd maakt voor an deren, en zullen zeker nu met vertrouwen afwach ten, dat de heer Slotboom hen trouw betaalt. En nu, mijnhoer de redacteur, de waarheid. Ik behoef mij maar te houden aan het geschrijf van dezen jeugdigen jeurnalist. le. Volzin I. Waarom wijst de heer S. alleen op het moeilijk kunnen bestaan in deze benarde tijden van operettevereenigingen? Volzin II. Is de heer S. zoo goed op de hoogte van het finantieele bestaan dezer vereenigingen? Volzin III. Heeft de heer S. misschien ook ondervinding op het gebied van organiseeren van festiviteiten? Volzin IV. De heer S. schijnt met het B. W. goed op de hoogte te zijn, dat kan hem te pas komen. Welnu, zie hier het antwoord. Deze jeugdige heer S. met zijn enorme ervaringen, was, vóórdat hij journalist was, bestuurslid van de onlangs overleden operette vereeniging te Bergen. Zijn ingezonden stuk slaat ook niet op, in het alge meen nieuw opgerichte operettevereenigingen (want in de geheele omtrek is geen nieuwe vereen, opge richt), maar speciaal op Bergen, waar wel een nieu we vereeniging is opgericht. In deze nieuwe vereeniging zijn bijna alle oud leden van de vorige vereeniging geweerd, om hier in dezen kring welbekende redenen. De heer S. nu is, vanaf de eerste vergadering de vereeniging aan het tegenwerken. Hij is de nieuwe vereen, gaan bekladden bij den voorloopigen diri gent, en den regiseur, en heeft in zijn groote ijver? alle leden afgeraden lid te worden van deze nieuwe vereeniging. Dit nu is hem in geen enkel opzicht ge lukt. De vereeniging bestaat uit een aantal enthou siaste leden, een prima dirigent en evengoed regi seur. Het bestuur staat er voor in, dat de grove fouten, die de vorige vereeniging ten gronde richtten zich bij deze nieuwe vereeniging niet zullen herha len. U voelt al dat ik volzin I niet verder behoef te beantwoorden. Volzin II. De heer S. heeft als bestuurslid mede gewerkt, terwijl de vereeniging voor honderden gul dens in schuld stond, aan een opvoering waarvan met zekerheid vaststond dat de schuldenlast weder met honderden guldens zou opgevoerd worden. Volzin III. Ook op dit gebied is' 't niet gegaan, zoo als het behoort. Vonzin IV. De heer S. is zoo goed op de hoogte met het finantieel verantwoordelijk zijn van ieder lid van een vereeniging, dat het bijna niet te gelooven is hoe licht hij de schuldenlast draagt. Ik heb veel van uw beschikbare ruimte gevraagd, maar het onware en ongemotiveerde van het ge schrijf van dezen journalist? moet meteen duidelijk naar voren gebracht worden. Hij tracht alleen deze nieuwe vereeniging te tref fen. Het was goed gezien van het bestuur om een bal-masque te organiseeren tot stijving van de kas. Daar blijkt uit dat men de finantieele moeilijkheden vooruit ziet. Een andere vereeniging geeft een lo terij of fancy-fair, of iets dergelijks. Voor alle ver eenigingen moet er bijgepast worden. Het verslag van den heer S. over het baï-masqué is in de „Duin streek" niet opgenomen, hoe zal de redactie van de „Duinstreek" nu denken over de eigenaardige ma nier van handelen van haar gloednieuwe verslagge ver? Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Matth. de Sain, Voorz. operettever. „Advendo." Geachte Redactie, Ja. wij begrijpen best wat U zeggen wil. Voor kwesties in politieke kringen is de Schager Courant niet de plaats om uit te maken en inderdaad wij beloven U van onze zijde, is dit de laatste maal. dat wij dan nog eens om wat plaatsruimte verzoe ken als antwoord op het ingezonden schrijven van den heer D. Vriesman te Oudesluis. in de „Schager" van gister. In den aanhef beweert de heer Vries man dat ik in het korte ingezonden stukje in Uw blad van j.1. Zaterdag hoogdravende woorden heb gebruikt. Ik ging uit van de verwachting. Redac tie, dat a.s. Raadsleden een eenvoudige correctie (weer zoo'n vreemd woord), in een ingezonden stuk je van enkele regels toch zouden kunnen omvatten. Eventueel later te ontcijferen, b.v. ministeriecle cir culaires zijn vaak heel wat lastiger schrifturen. Verder moeten wij constateeren, dat de heer Vries man volkomen beaamt wat ik in mijn ingezonden stukje mededeelde n.1. dat er van scheuring in de afd. Oudesluis der S.D.A.P. geen sprake is. Wijse lijk schrijft de heer Vriesman nu van „Zijpe" en dat de afd. St. Maartensbrug „uitelkaar is gevallen". Ja, er zal hier en daar nog wel meer eens een lid tippelen, doch wij schreven over de scheuring Oude sluis. Wat het overige geschrijf betreft, dit zijn zuiver afd. zaken en waar begaafder menschen dan wij, Vries man c.s. duidelijk hebben trachten te maken, wat er aan haperde, en zij als partijleden, dit niet hebben kunnen begrijpen, daar kan men van ons niet ver wachten, eenvoudigen van woord en geest, dat wij an dere niet-leden het royement van Vriesman, duidelijk trachten te maken. U, Redactie, onzen hartelijken dank, en tot de an deren zeg ik als Multatuli: Ik groet u allen zeer. Hoogachtend, II. VELTMAX. uit Dc LANGEND IJ K DE GEVOLGEN VAN DE DEVALUATIE VAN DE BELGA VOOR DE POTER-EXPORTEURS. De Belga is gedevalueerd en welke gevolgen dat voor de handelaren heeft, laat zich begrijpen. In het vakblad van de aardappelhandelaren wordt er op gewezen, dat door deze devaluatie vele poter-expor teurs een extra verlies hebben te dragen, tenminste als zij daartoe in staat zijn. Of het er bij sommigen af kan, zal dc vraag zijn. De land- en tuinbouw wordt gesteund, maar wat komt er van het verleng stuk van de productie, de exporthandel, terecht? vraagt men zich af. Voor den exporthandel wordt niets gedaan. Wel werd in den vorm van uitvoer- premie eenige steun verleend, maar die steun kwam veel te laat. Do exporthandel werd echter gesteund met een belasting van f 0.25 per 100 Kg. Deze belas ting nu wordt een ernstig bezwaar geoordeeld, om dat hierdoor de mogelijkheid open komt dat een afzetgebied verloren gaat. De heffing wordt gebruikt om een fonds te vor men, ter betaling van die poters, die niet kunnen worden geëxporteerd. Deze pot wordt dus gevormd, om steün te vcrleenen aan hen, die met deze po ters annex zijn. De exporteurs hebben, de een meer, de ander min der, schade ondervonden van den val van de Belga. Om deze schade te vergoeden, wordt door den schrijver de z.g. poterpot als het aangewezen middel genoemd. De poters zijn alle verkocht op de Belga met de goudwaarde, dus ook ingekocht op deze ba sis. De telers hebben daardoor dus voordeel gehad. Naar gemeld wordt is reeds een actie in deze richting bezig vanaf de Friesche handelarenorgani- satie's en van den Ncd. Bond van Aardappelhande laren. Ten opzichte van deze kwestie geeft men in over weging, het hoofd koel te houden, daar reeds po gingen in het werk worden gesteld de schade onge daan te maken. In de N.A.C. vergadering zal deze kwestie worden besproken. PRIJSVERSCHIL BIJ UITVOER VAN AARD APPELEN. Met ingang van 4 April j.1. is het door den expor teur te betalen prijsverschil bij uitvoer van poot- aardappelen naar België vastgesteld op f 0.51 per 100 Kg. en voor consumptie-aardappelen op f 0.26 per 100 Kg. In de sorteering van consumptieaardappelen bij export naar België wordt een wijziging aangebracht, met dien verstande, dat de maat van 50 m.M. op waarts is verlaagd tot 40 m.M. Deze verandering gaat in per 20 April a.s. NOORDSCHARWOUDE. Iets nieuws op het gebied van amusement heeft aan den Langendijk zijn intrede gedaan. De heer K. Langendijk heeft dc krachtsportvereen. Sport staalt Spieren, uitgenoodigd hier een wedstrijd te houden. Voor bijzonderheden zie men de adverten tie in dit nummer. ANNA P AU 10WNA De Vereeniging van Eigenaars van Landarbeiders- plaatsjes voor Anna Paulowna en Omstreken heeft zich dezer dagen met een adres, voorzien van een uitvoerige memorie van toelichting, tot den Minis ter van Financiën gewend, met het doel in deze zoo moeilijke tijden voor deze categorie van arbei ders eenige verlichting te verkrijgen. Waar de mees te dezer plaatsjes zijn gesticht in een tijd, dat de landarbeiders in deze gemeente nog een redelijk inkomen genoten, werden de dure grondkosten en hooge bouwprijzen toen nog niet zoo zwaar aange voeld. Door de slechte uitkqmsten in het land- en tuinbouw-, maar vooral ook die in het bloembollen- bedrijf, zijn de loonen sindsdien sterk gedaald en kwamen vele werkkrachten overcompleet, met als gevolg, dat de meesten dezer menschen op de werk verschaffing zijn aangewezen. Het bedrag, dat hier bij wekelijks in de gezinnen binnenvloeit, komt adressanten beslist onvoldoende voor om richtige betaling van rente en aflossing dezer plaatsjes mo gelijk te maken. Bij velen loopt de boel dan ook hopeloos vast. In het adres wordt daarom verzocht, tot her- taxatie der bedoelde plaatsjes te willen overgaan, terwijl als directe hulp stopzetting van betaling der annuïteiten voor een duur van twee iaar wordt gevraagd. Afschriften, van dit adres zijn verzonden aan de vijf grootste Kamerfracties met verzoek om mede werking, terwijl aan verschillende gemeentebestu ren adhaesie jegens het. gedane verzoek is gevraagd. Adressanten zijn n.1. van meening, dat, indien niet spoedig verlichting wordt aangebracht, de overi gens zoo nuttig werkende Land arbeiders wet tot een groote catastrofe zou künnen leiden, die niet alleen de betrokken arbeiders, maar ook tal van gemeen ten en stichtingen zal treffen en tot groote schade en moeilijkheden zal leiden. WIE RINGEN Verloting. Aan het bestuur van het Eigen Gebouwen Fonds alhier is vergunning verleend tot het aanleggen en houden van een verloting. Uitgegeven zullen worden 3 serie's van 500 loten f 0.25 per stuk. Bouwvergunningen. Aan P. S. de Vries tot het bouwen van een woon huis aan de Belterlaan; aan Jn. Zomerdijk tot het bouwen van een woonhuis aan de bestaande boe renplaats aan de Bloemsteeg; aan T. Kort tot ver bouw van den gevel van het bestaande pand aan de Beltstraat en aan Gebr. J. en S. Doves tot den bouw van een woonhuis aan de IClieftstraat. Werkverschaffing. Door de arbeiders tewerkgesteld bii de werkver schaffing behoeft op den Goeden Vrijdag niet te worden gewerkt, indien men den wensch daartoe te kennen heeft gegeven. Evenals andere jaren wordt dit verzuim vergood, berekend naar het gemiddelde accoord-loon. Voor den Tweeden Paaschdag geldt dezelfde regeling. Burgerlijke Stand. Geboren: Bernardus Gerardus. zoon van J. W. Ras en A. H. C. Serano; Gerie. dochter van C. Boersen en D. Bakker. Getrouwd: F. v. d. Schuur en J. Hille. ZIJ PE Burgerlijke Stand van 5 t.m. 11 April '35. Geboren: Geertje, dochter van Willem Zwaan en Gerardina van der Vlies. Ondertrouwd: Dirk Bakker, oud 65 jaar, caféhou der en Maantje Hogerwerf. oud 50 jaar. beiden wo nende te Zijne: Miohaël Stendert. oud 29 jaar. land- bouwer.^ te Callantsoog en Veronica Anna Bakker, oud 25 jaar, te Zijpe: Jacohus Petrus Leiien. oud 23 jaar. melkslijter. te Anna Paulowna en Agatha Ma ria Bakker, oud 26 jaar. te Zijpe; Pieier Abraham Ootjers. oud 30 jaar, tuinbouwer, te Harenkarspel en Aaltje Ruik, oud 27 jaar. te Ziipe: Hendrik Groot, oud 24 jaar. landarbeider, te Barsingerhorn, -m Maria Anna van Buuren. oud 25 jaar. te Zijpe; Chrnelis Jozef Huiberts, oud 31 iaar. veehouder, te F-hagen en Maria Roskam, oud 25 jaar. te Zijpe. Overleden: Trijntje Kroon, oud 71 jaar. echtgenoo- te van Jacob Schager, eerder weduwe v. Dirk Klok'.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19