Economische Kroniek GROOTE BRAND TE WEZEP GEMEENTE OLDEBROEK. Groot Russisch vliegtuig neergestort. De slachtoffers van de „Leeuwerik" ter ruste gelegd. De zandstorm in Amerika. Vijf dagen in een krater doorgebracht. Onbezadigde senatoren. CN EN ANDER OMTRENT DE TOESTANDEN IN DEN MIDDENSTAND. DALENDE WINSTEN EN GELIJKBLIJVENDE ONKOSTEN. Zoo er één klasse is van de bevolking, die de cri sis gelaten over zich heeft laten komen, dan is het de Nedcrlandsche Middenstand. Wel is deze georga niseerd in enkele landelijke Middenstandsbonden, die natuurlijk hun uiterste best doen de hun toever trouwde belangen zoo goed mogelijk te behartigen, de resultaten echter zijn tot dusverre vrij bescheiden geweest. In ieder geval zijn ze bij lange na niet te vergelijken met de successen, die andere organisa ties, als bijvoorbeeld die van land- en tuinbouwers hebben weten te boeken. Middenstanders zijn in den regel kleine ondernemers en het is hierom, dat we hun vakorganisatie stellen naast die van den boer. Bonden van groot-industrieelen laten zich uit den aard der zaak met een middenstandsvereeniging moeilijk vergelijken. De middenstanders voelen zich minder collega dan concurrent. Dit meerdere succes van onze plattelanders heeft natuurlijk zijn gronden. En wanneer we daarvoor enkele oorzaken zouden moeten aanwijzen, dan zou den we als zoodanig bijvoorbeeld kunnen opvoeren de omstandigheid, dat de belangen der middenstan ders heel dikwijls niet parallel loopen. In de eerste plaats vindt men er beoefenaren onder van verschil lende zeer uiteenloopende vakken en beroepen, daar naast voelen velen, die in hetzelfde bedrijf werk zaam zijn, zich dikwijls veel meer concurrent dan collega, wat met zich meebrengt, dat ze minder ge neigd zullen zijn dan veehouders, land- of tuinbou wers hun zaken open te leggen. Over bedrijfsresultaten van den midden stand wisten wij tot voor kort niets. Dit alles bracht weer met zich mee, dat tot voor Kort statistisch materiaal omtrent den middenstand niet of nauwelijks bestond, en toch was dit noodig, wilde men resultaten kunnen bereiken. Immers eerst uit nauwkeurige gegevens zou kunnen blijken, hoe de toestand precies was. Zonder cijfers ontaardt iedere bespreking in praten in de ruimte, moest iedere bemoeiing bij voorbaat vastloopen. Van overheidswege wordt thans verge lijkend materiaal verzameld. In dit verband moet het stellig worden toegejuicht, dat door de stichting Economisch Instituut voor den middenstand pogingen in het werk zijn gesteld aller lei materiaal te verzamelen. En nu mag het waar zijn, dat de hoeveelheid nog van bescheiden om vang is: alle begin is moeilijk. Het begin echter is er en we mogen verwachten, dat hieraan geregeld meer en betere gegevens zullen worden toegevoegd. De stof is neergelegd in verschillende brochures, die zeker een beschouwing waard zijn en die voor menigeen daarom ook interessant zijn, wijl ze be trekking hebben op een categorie onzer bevolking, waarover op 't oogenblik met juistheid nog maar weinig bekend is. In middenstandszaken vindt veel wisse ling van eigenaar plaats. Zoo ergens, dan ging hier het onderzoek met de noodige moeilijkheden gepaard. Een in dit jaar ver schenen brochure behandelt de „kosten en winsten in den kleinhandel", waarin gegevens zijn venverkt over het jaar 1933. Ter vergelijking had men daar tegenover cijfers willen stellen uit het jaar 1924. Echter „het verkrijgen van gegevens over het jaar „1924 leverde onoverkomenlijke moeilijkheden op. „De wisseling in de leiding is bij de middenstands- „winkels in de onderzochte branches blijkbaar zoo „groot, dat het meerendeel van de begin 1934 aan getroffen verkoopplaatsen in 1924 óf nog niet be stond, óf een anderen eigenaar had." Zoo werd dus 1924 losgelaten en koos men 1928 tot uitgangspunt. Ook nu ging het nog niet van een leien dakje, want veelal werd de administratie on voldoende gevoerd, zoodat er geen betrouwbare ge gevens uit waren te putten. Het was vooral de split sing van de onkosten, die zelfs in behoorlijk gead ministreerde ondernemingen veel last veroorzaakte. Ten slotte echter is men er toch in geslaagd in 152 gevallen gegevens te verzamelen, die de toets der betrouwbaarheid konden verdragen. De inkomsten dalen op angstwekkende wijze. Van deze 152 gevallen hebben 46 betrekking op kruideniers, 72 op slagers, 16 op melkhandelaren en 18 op groentehandelaren. En wanneer we nu maar beginnen met de financieele eindresultaten, dan blijkt daaruit, dat deze op waarlijk angstwekkende wijze zijn gedaald. Neemt men daarbij dan in aan merking, dat sedert 1933 de malaise nog steeds ster ker is geworden, dan mogen de gegevens uit de ja ren na 1933 met grooten vreeze worden tegemoet gezien. Te erger is dit, wijl de middenstand een groep is, die het niet alleen zonder steun heeft moeten stellen, doch die als belastingbetaler één der kur ken is, waarop ons economisch stelsel ten deele nog drijft. Indien we nu in alle gevallen voor den onderne mer en zijn huisgenooten geen loon in rekening stel len, dus aannemen dat deze menschen hun werk voor niets verrichten, dan vinden we de volgende totaal winsten: 46 Kruideniers: 1928 1933 vermindering Overschot f 121.044 f 68.485 43.4 Tl Slagers: 1928 1933 vermindering Overschot f 273.057 f 182.288 33.2 16 Mclkhandelaren. 1928 1933 vermindering Overschot f 56.874 f 41.621 26.8 18 Groentehandelaren: 1928 1933 vermindering Overschot f 55.290 f 24.26056.1 Zooals men ziet, is overal de vermindering van inkomen zeer belangrijk. Doch er is nog winst, zoo kan men zeggen. Inderdaad, maar dat overschot is in dezen niet meer dan een schamele belooning voor de diensten, die door de ondernemers zijp verricht. Worden deze diensten op een redelijke wijze ge waardeerd. dan vinden we in alle vier groepen slechts verlies. Het Economisch Instituut begroot deze negatieve economische resultaten als volgt: Kniideniers f45.059.— Slagers f 17.552. Melkhandelaren f 1.069. Groentehandelaren f26.590. 1 Niet de patroon verdient altijd 't meeste. Dat het niet altijd de patroon is. wiens werk het best betaald wordt, moge blijken uit het volgend overzichtje, cijfers bevattende omtrent het jaar 1933. 1. Aantal eigen krachten; 2. Overschot per kracht; 3. Aantal gehuurde krachten; '4. Loon per kracht. 12 3 4 '46 kruideniers 69 f 993.67 f 987. 72 slagers 103V2 f1761.— 150 f 1266. 16 melkhandelaren 26V2 f 1571.HV2 f 947. 18 groentehandel. 27V2 f 882.— 33V2 f1185.— I Nog andere dingen vallen uit dit overzichtje te leeren. Zoo bij voorbeeld, dat de middenstand al is het aantal te werk gestelden per onderneming dan ook gering bijéén genomen een zeer belang rijk werkgever is. Wanneer de toestanden zich blij ven toespitsen, wanneer door de malaise meer en meer zal moeten worden gesteund op eigen krach ten. dan zal ook hiervan onze gemeenschap de wran ge vruchten ondervinden. De middenstand draagt zijn lot gelaten, schreven we in het begin van dit artikel. We meenden dat te mogen zeggen, omdat hij al hoort men den enkeling wel eens klagen als geheel zonder hulp en steun van hoogerhand en zonder veel jammer klachten zijn weg bewandelt. Waarbij men niet uit het oog mag verliezen, dat de boven gegeven over schotten per werkkracht de doorsnee waren over 1933, dus al weer anderhalf jaar teug. lp den tus- schentijd is dat stellig niet verbeterd. Integendeel, men mag aannemen, dat het belangrijk slechter is geworden. - j De vaste lasten zijn helaas niet gedaald. I Het onhoudbare echter is, dat in den tijd van 1928 tot 1933 de gehecle teruggang der inkomsten is toe te schrijven aan vermindering van omzet, terwijl de onkosten weinig of niet daalden, soms zelfs stegen. Het volgende staatjes brengt dit in beeld. Indien met de onkosten in 1928 stelt op 100, vindt men voor 1933: Huur Loonen Intrest Afsch. Alg.. k. Tot. k. Kruideniers: 100 101 86 119 105 102 Slagens: 94 102 79 132 97 100 Melkhandelaren: 100 92 85 89 88 91 Groentehandelaren: 101 99 75 69 90 94 I Omtrent het hooge percentage voor afschrijving bij kruideniers en slagers vermeldt een noot in dè betreffende brochure: „Bij kruideniers en slagers valt gedurende de laatste jaren een streven op te merken naar verfraaiing van den winkelinvcntaris en kan voorts uitbreiding en verbetering van het ex peditiemateriaal worden opgemerkt. Een en ander weerspiegelt zich in verhoogde afschrijvingsbedra gen." 1 We willen het hierbij laten en de hoop uitspreken, dat het Economisch Instituut mag doorgaan met het verzamelen van gegevens. De middenstand is in ons land een gezonde stand geweest. Uit het bovenstaande valt reeds veel te leeren. Dat de onkosten gelijk blijven in deze tijden waarin alles daalt, dunkt ons onbillijk. En dus zal het in de eerste plaats zaak zijn, daar verandering in te brengen. Of het mogelijk is Dat zullen de middenstandsvereenigingen dienen te onderzoeken. Wij voor ons gelooven, dat het moet, want men zal zich zelf moeten helpen. Op steun van buiten is wel nauwelijks te rekenen. Twee boerderijen en vijf sohuren een prooi der vlammen. Oldebroek: Donderdagmiddag te omstreeks kwart voor twee brak brand uit in de boerderij van den landbouwer M. van Dam te Wezep gemeente Ol debroek. Oorzaak van den brand is dat kinderen in het achterhuis met lucifers hebben gespeeld. Door den hevigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen, zoodat weldra de geheele boerderij in lichter laaie stond. Ook de drie om de boerderij ge legen schuren vatten vlam. Ook de naast gelegen boerderij van den landbouwer C. Hartman en twee in de nabijheid gelegen schuren, benevens een hooiberg gingen in vlammen op. De stoomspuit uit Oldebroek was spoedig ter plaatse. Het blusschingswerk werd geleid door den burgemeester van Oldebroek. Tegen de geweldige vuurzee was evenwel, mede tengevolge van den buitengewoon hevigen wind niet veel uit te richten. De brandweer kon niet voorkomen dat de twee boerderijen en de vijf schuren totaal afbrand den. Een villa van den heer Hartink, benevens de boer derij van den landbouwer van der Kolk liepen nog een oogenblik zoo groot gevaar dat beiden door de bewoners moesten worden ontruimd. De brandweer kon evenwel voorkomen dat ook deze een prooi der vlammen werden. Van den inboedel van de boerderijen kon niets ge red worden. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Beide landbouwers zijn verzekerd. Acht inzittenden omgekomen. Wladiwostok: Ten Westen van het eiland Sachalin is een groot Russisch vliegtuig neergestort. De acht inzittende personen werden gedood. Amsterdam, 11 April. Vanmiddag heeft op de be-. graafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldijik de droe ve plechtigheid plaats gehad van de teraardebestel ling van de vijf omgekomen leden van de bemanning van het K.L.M.-toestel „Leeuwerik", dat Zaterdag jl. op zoo tragische wijize bij Brilon is verongelukt., Reeds ver voor den aanvang van de begrafenit heerschte op en om het anders zoo stille „Zorgvlied" een groote drukte. Auto's reden af en aan, honderden, waren naar het kerkhof gekomen, om de laatste eer te bewijzen aan de mannen van de „Leeuwerik", die gevallen zijn bij het vervullen van hun plicht. Een der grootste catastrofen, waardoor de Vereenigde Staten ooit getroffen werd. Kansas City: De zandstorm, waardoor thans acht staten in het centrum van Amerika geteisterd worden, is een der grootste catastrofen waardoor de Vereenigde Staten ooit getroffen werden. De orkaan verplaatst zich slechts langzaam Oost waarts, waardoor de uitwerking ervan op de velden nog verschrikkelijker wordt. Zoo worden in uitge strekte gebieden van Noord-Westelijk Texas de bo venste aardlagen door den orkaan geheel weggezo gen. Het verkeer op de wegen is levensgevaarlijk. In de gebieden, die het zwaarst geteisterd worden, dreigt de bevolking te verstikken, daar de menschen bij ie dere ademhaling groote hoeveelheden stof binnenha len. Twee boeren, die sedert het begin van den storm vermist werden, zijn dood op het veld gevonden. In Oost-Kansas viel een bloedroode regen, die op de daken eigenaardige vlekken achterliet. Ook de sneeuw, die daarna viel, was zoo met stof vermengd, dat de farmers haar de benaming „snost") (een com binatie van de woorden „snow" en „dust") gegeven hebben. In Colorado dragen de bewoners gasmaskers. Hon- derden gezinnen in Oklahoma hebben hun hoeven verlaten om niet van honger om te komen. Een poging tot zelfmoord, die faalde Tokio: Toen een groep Japansche toeristen de top van de Mount Aso. een werkende vulkaan in Kyoesjoe, beklommen hadden en in de diepte van den krater naar beneden keken, hoorden zij tot hun schrik het geroep van een menschelijk wezen opstij gen. Door den dikken rook konden zij niets zien en hulpverleening was door de zwaveldampen voor het oogenblik onmogelijk. Later is een man in den krater afgedaald, met een touw om zijn middel en beschermd tegen de giftige dampen. Na drie uren zoeken vond hij een vrouw, liggende op een hoop zachte asch. Zij was slechts licht gewond. Nadat zij in veiligheid was gebracht, vertelde zij haar redders, dat zij gepoogd had zelfmoord te ple gen na den dood van haar ouders en haar echtge noot. Zij had zichzelf in den krater geworpen, doch was op zachte asch terecht gekomen. Deze asch ab sorbeerde ook de giftige dampen, zoodat zij vrij kon ademen. Vijf dagen lang heeft zij in de vulkaan ver toefd. Na de huwelijksvoltrekking van den Duitschen minister-president Hermann Göring en Emmy Sonnemaun, werden voor het stadhuis te Berlijn aan het bruidspaar bloemen] aangeboden. Links de eerste burgemeester van Berlijn Sahm, die het huwelijk voltrok. Schoten in den senaat, Montevideo. In het senaatgebouw van de Zuid- Amerikaansche republiek, Urugay, heeft zich een dra matische gebeurtenis afgespeeld. Senator dr. Ghigliani loste aldaar verscheidene schoten uit een revolver en wondde daarmede senator dr. Demichello, die door vier kogels ernstig getroffen werd. Ghigliani legde onmiddellijk zijn mandaat neer en stelde-zich ter beschikking van de justitie. Het mi nisterie van binnenlandsche zaken heeft in den loop van den nacht een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de oorzaken van het drama nog niet volkomen opgehelderd zijn. Demichello is in- tusschen. geopereerd. Levensgevaar is niet aanwe zig, tenzij zich complicaties voordoen. De beide sena toren waren zeer bevriend, maar tengevolge van de politiek waren zij uiteengedreven, hetgeen tenslotte tot,een onverzoenlijke vijandschap ontaardde. Ghigliani is directeur van het regeeringsblad „El Pueblo". Demichello was vroeger eveneens directeur van het hlad. Kortgeleden sfichtte hij het blad „Uruguay", dat oppositie voerde. HUIS INGESTORT TE ISTANBOEL. Zes dooden. In een stadsdeel van de Türksche hoofdstad Istan- boel, dat in hoofdzaak door Grieken wordt bewoond, is een houten huis ingestort. Uit het puin zijn reeds zes dooden geborgen, terwijl tien andere bewoners ernstig gewond naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Er worden nog eenige personen vermist.

Schager Courant | 1935 | | pagina 20