Stresa een mislukking. Plaatselijk Nieuws. E M Dames Zaterdag 13 April 1S35. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9700 WASCUMAOHNES W WRINGMAOIINES lange levensduur lage prijs gratis proefwasch Buitenland Slechts militaire dwang brengt Duitsche inschikkelijkheid. DRIE SCHEEPSRAMPEN IN JAPAN. DROEVIG DRAMA IN DEN HAAG. In een vlaag van verstandsverbijstering. Smokkelaars gesnapt De „ZEPP" OP DRIFT. imiiiim „KALASIRËS" FA. G. DE WAARD. ESnHBBBHEHEBEBBBBl BEEFT LITHAUEN ALS AASVISCHJE GEDIEND OM DE DUITSCHE SNOEK TE VANGEN? Wij schreven Donderdag reeds dat men moeilijk kon begrijpen, waarom de conferentie te Stresa eigenlijk werd gehouden, daar zoowel Frankrijk als Italië hun standpunt reeds duidelijk hadden bepaald. Frankrijk door het publiceeren van een zeer ver strekkend verbond met Rusland, en Italië door tal van uitlatingen door Mussolini. En ziet, blijkbaar heeft het voorzichtige Engeland het toch wol wat erg mal gevonden om ook zijner zijds geen roet in het eten te gooien en laat het. op hetzelfde oogenblik dat Sir Simon met een strak gezicht aan de conferentietafel in. Stresa zit te ver tellen, dat de collectieve veiligheid moet worden verzekerd en dat Engeland bereid is op iedere mogelijke wijze tot dit doel bij te dragen, dood leuk door Minister Chamberlain verklaren, dat En geland er niet aan denkt, om zich in Oost- en Mid den-Europa door pacten te binden. Op welke wijze Brittannic van plan is Duit6ch- land dan tot de orde te roepen, werd er niet bij gezegd. Natuurlijk is het mogelijk, dat de reeds dikwijls vermoede oneenigheid in het Duitsche kabinet tot uiting kwam in Chamberlain's woorden, maar ook als wij die lezing van de zaak aanvaarden is het duidelijk, dat een in zichzelf verdeeld Kabinet geen krachtige nationale politiek kon voeren, die de Fransche en Italiaansche agressieve meeningen steun kan geven. Stresa wordt dan ook een groote mislukking, dat staat reeds onomstootelijk vast en hoewel de hoogc heeren natuurlijk niet uit elkaar zullen gaan zonder in een eensgezinde verklaring van hun innige ge voelens jegens elkander te hebben blijk gegeven, mogen wij geen belangrijke besluiten verwachten. Bij deze comedie. die opgevoerd wordt temidden van schitterende banketten en ongekende praal, staat Duitschland buiten de deur en grijnst. Naar een conferentie te Londen? En dezen grijnzenden tegenspeler zal men ook aan tafel moeten nooden, daar ontkomt men niet aan. Engeland heeft dat steeds wel gewild, doch Frank rijk verzette zich met hand en tand. Nu de zaak hopeloos vastloopt en duidelijk blijkt dat ook Frankrijk's beroep op Genève niets zal uit werken, schijnt het teleurgestelde en tegenspartelen- de Parijs toch iets soepeler te worden en openen zich perspectieven voor een voortzetting der confe rentie, nu te Londen, waar dan naast Duitschland ook Rusland en Polen zullen worden genood. Wij zijn zeer nieuwsgierig of Hitler zijn afgevaar digden aan één tafel zal doen plaats nemen met den gehaten bolsjewiek! Komt er een militair verbond tusschen Italië en Frankrijk? Dat Italië voor zijn mislukt Donaupact een tegen wicht zou zoeken meenden wij reeds Donderdag te mogen voorspellen en het verwondert ons in het ge heel niet dat tal van geruchten de ronde doen over een aanstaand militair verbond met Frankrijk, ter beveiliging van de Oostenrijksche neutraliteit. Of dit kleine landje nu zoo heel erg zal zijn inge nomen met deze opgedrongen hulp, mogen wij ge rust betwijfelen. Wel wenscht men vrij te blijven staan tegenover het Hitler-Duitschland, maar toch is er geen Oos tenrijker, die de Italiaansche annexatie van Tirol vergeten is en al te sterke banden zal men dan ook met Italië wel niet willen aanknoopen. Ontspanning in Stresa. Zoo Juist komt het bericht binnen, dat von Neu- rath, de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken aan den Britschen gezant heeft verklaard, dat Duitschland thans, in afwijking van zijn oorspron kelijke houding, bereid is deel te nemen aan een Oostelijk pact van non-agressie (dus van niet-aan- val) zelfs indien eenige andere deelnemers aan dit IN TOTAAL VIER EN NEGENTIG SLACHTOFFERS. I Reuter meldt uit Tokio: In de nabijheid van Sjiato is door tot dusver onbe kende oorzaak het Japansche s.s. „Koiso Maroe" ge zonken. Van dé 50 leden der bemanning gelukte het slechts twee matrozen zich te redden. Marinebarkas gezonken. Tokio: Officieel wordt medegedeeld, dat een barkas van de Japansche torpedoboot „Dsjindsjoe" in aan varing is gekomen met de torpedoboot „Foeso" nabij het marinestation Sassebo. De barkas zonk met alle 40 inzittenden. Tengevolge van den hoogen zeegang was redding onmogelijk. Motorboot op rif geloopen. Nabij de kust van Kioesjoe liep de marine-motor boot „Nakaizi-Maroe" op een rif, tengevolge waar van zes leden der uit tien koppen bestaande beman ning in de golven omkwamen. Een nieuwe kruiser voltooid. Tokio: Een der vier nieuwe kruisers, die on langs te water is gelaten, de „Soedjzoeja", is thans voltooid. De kruiser meet 8500 ton en heeft een snelheid van 33 knoopen. Hij is uitgerust met vijftien 155 m.m. ka nonnen en acht stukken 127 m.m. geschut, speciaal bestemd voor luchtafweer, alsmede met twaalf mij- nenwerpers. De motoren, die de aandrijving leveren, kunnen een energie ontwikkelen van 90.000 P.K. De kruisers „Mogami" en „Mikoema" van dezelfde klasse worden in het begin van Mei en de vierde kruiser „Kocmano" tegen het einde van dit jaar te water gelaten. De kosten per kruiser bedragen 41 millioen yen. pact een afzonderlijke en aanvullende overeenkomst van wedcrzijdschen bijstand mochten sluiten. De eenige voorwaarde van Duitschland daarbij is, dat beide verdragen een afzonderlijk geheel zullen vor men en zelfs niet in één document neergelegd zullen zijn. Duitschland wil zich dus verbinden in het Oos ten niet als aanvaller op te zullen treden, doch denkt er blijkbaar niet aan om, ingeval van een gewapend conflict, in eenig opzicht partij te kiezen. Hoewel het gemaakte voorbehoud aan het door Frankrijk voorgestelde Oostelijk Locarnopact, de scherpe tanden ontneemt, is het begrijpelijk, dat de Duitsche verklaring de sterk pessimistische stem ming, die te Stresa hecrschte, heeft doen verkceren in een van tevredenheid en voldoening. Men kan zich nu tenminste een pluim op den hoed steken en den volke kond doen, dat een gunsti ge ontwikkeling van den toestand het resultaat is van de gewichtige besprekingen en behoeft niet onder fraaie bewoordingen de onmacht te bedekken om tot een gemeenschappelijk optreden te komen. Slechts de militaire kracht maakt Duitschland soepeler. Wij voor ons gelooven. dat Stresa niet de minste invloed heeft gehad op het Duitsche besluit. Veeleer achten wij het. waarschijnlijk, dat het slui ten van het Russisch-Fransch verbond en de op: voering van het Italiaansche leger tot acht milli oen man oorlogssterkte, de lichte zwenking van Ber lijn heeft veroorzaakt. Per saldo heeft Hitler zijn soldaatjes nog alleen maar op papier en moet een grensafbakening aan alle kanten door circa dertig millioen vijandelijke bajonetten opd en duur toch een beetje op de zenu wen gaan werken. Heeft Duitschland Memel opgegeven? Wat ook opvalt is dat Duitschland blijkbaar plot seling Memel prijsgeeft. Is hiervoor een reden? Zou Sir Simon soms hebben toegezegd, om de Engelsche invloed in de schaal te werpen, teneinde Lithauen uit de Duitsche Memelstad terug te drin gen? Voor wat, hoort wat en wij achten een dergelijke ontwikkeling allerminst denkbeeldig. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de belangen van een kleintje werden opgeofferd om een groote genoegdoening te schenken. Dat Lithauen als aazvischje heeft gediend, om de Duitsche snoek te vangen, achten wij zelfs zeer waarschijnlijk. DE VIER KOEIEN. De hoofdprijs van de Schager verloting, vier koeien, is gewonnen door den heer C. Pool te Heerhugo- waard Noord. Het lot was gekocht bij den heer Roo sendaal op het Verlaat. „WITTE KRUIS". De afdeeling Schagen van bovengenoemde ver- eeniging hield Donderdagavond een ledenvergade ring ten huize van den heer J. K. Boontjes. Aanwezig waren 8 personen. De Voorzitter, de heer J. Schoorl Pz.. opent met een welkom deze vergadering. De notulen worden door den secretaris, den heer P. Bronder gelezen en onder dankzegging goed gekeurd. Van de mededeeling en ingekomen stukken ver melden we. dat de voorzitter en de secretaris Woens dagavond een paar aangename uren in Dirkshorn hebben doorgebracht, ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de afdeeling Harenkarsnel. Na mens de afdeeling Schagen is toen een bloemstuk aangeboden. Van den Alg. Secretaris kwam een schrijven, waarin de aandacht werd gevestigd, dat. candidaten kunnen worden gesteld voor één vacature in het Hoofdbestuur. Geoordeeld werd. dat deze omgeving al voldoende in het hoofdbestuur was vertegenwoor digd en het stuk werd darwook voor kennisgeving aangenomen. Voorts kwam een schrijven in van den Alg. Secretaris, waarin waren vermeld de bekende wijzi gingen in het Hoofdbestuur. Verslagen over 1934. Gelezen worden de diverse verslagen over 1934 en deze worden met een woord van waardeering voor de keurige samenstelling, waarin de secretaris het leeuwenaandeel had. vastgesteld. Uit deze verslagen nemen we 't volgende over: Gememoreerd werd het 40-iarig bestaan van de afdeeling. Het leden-aantal steeg van 741 tot. 756, dus een vermeerdering van 15 leden. Gehouden zijn 6 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen; het bestuur Moeder tracht zich zelf en haar beide kin deren van het leven te berooven. - De twee kinderen door gasverstikking overleden. Donderdagnamiddag heeft zich in Den Haag een ontzettend drama afgespeeld. Op de twee de verdieping van het perceel Jacob Maris- straat 102, waar het gezin van een melkslijter woont, heeft een 43-jarige moeder haar twee jongetjes van 2 en 6 jaar door gasverstikking om het leven gebracht. Toen de echtgenoot en vader, de 50-jarige T., om streeks half 4 uur in den namiddag de woning had verlaten om eenige boodschappen te doen (hij moest o.a. een brief wegbrengen naar den Geneeskundigen Dienst in verband met de medische behandeling van zijn vrouw) was er niets bijzonders aan de hand, dat. tot verontrusting aanleiding kon geven.Zijn 43- jarige vrouw had weliswaar sinds eenigen tijd vooral sedert de geboorte van den anderhalfjarigen Guus last van waandenkbeelden, doch de medici, n.1.' de fondsdokter en een zenuw-specialist, hadden den toestand niet direct gevaarlijk geoordeeld. Tegen half 'zes keerde de man terug, doch vond de tusschendeur van de tweede étage, welke hij be woont, gesloten. Hij waarschuwde toen een buur vrouw, mej. G., wonende in het benedenhuis no. 104, die in de enkele maanden, gedurende welke T. daar woonde, met de omstandigheden van het gezin be kend was geworden, en deze buurvrouw riep de as sistentie in van den bewoner der le étage, den heer D. Laatstgenoemde heeft toen met een bijl de deur geforceerd. De beide buren zijn vervolgens naar de eveneens afgesloten keuken gegaan, waar zij de vrouw en de beide kinderen in een sterke gaslucht bewusteloos vonden. Behoedzaam stelden zij den echtgenoot op de hoog te, terwijl onmiddellijk de Eerste Hulpdienst werd gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse, doch het anderhalf jarige kind was reeds overleden. De zesjarige Wim is later eveneens bezweken. De moeder is weder bijgekomen en heeft bij het onderging geen wijziging. Er werden verstrekt 169 porties ijs, waarvan de aanschaffingskosten waren f54.46. Van het verplegingsmateriaal maakten 438 personen 666 maal gebruik. (Dit materiaal werd uitgebreid door een lichtboog, een geschenk van de afdeeling Schagen van het „Roode Kruis"). De gcldleening in 1930 aangegaan voor het magazijn werd" geheel afgelost. Verschillende verbeteringen werden in het magazijn aangebracht. Door jongens en meisjes werden 63S7 baden genomen. Door zuster Boks werden 192 huisbezoeken afgelegd: 5 personen zijn uitgezonden naar sanatoria, aan 1 persoon wer den versterkende middelen verstrekt. De collecte voor de tuberculosebestrijding bracht f 110.27 op. De kosten voor het ontsmetten van ver schillende goederen hebben bedragen f 47.19. De Voorzitter brengt nu verslag uit van de alge- mecne vergadering der Hoofdvereeniging. een ver slag dat wij reeds publiceerden. Geimeld zij nog dat de heer Schoorl in die vergadering een lans heeft gebroken voor de stichting van een kleuterhuis aan zee. Het hoofdbestuur heeft van deze woorden ken nis genomen: de vergadering betuigde weinig ad- haesïe aan dit idee. De rekeningen 1934 vertoonen de volgende cijfers: Witte Kruis: ontvangsten f2237.35, uitgaven f2223.78, voordeelig saldo f 13.57. T.b.c.-bestrijding: ontvangsten f 1620.74, uitgaven f2139.52, nadeclig slot f518.7S (welk bedrag men nog van de gemeente hoopt terug te ontvangen). De heer De Heer adviseert bij monde van de com missie van onderzoek deze rekeningen met die van Ziekenzorg goed te keuren: alrtrs wordt besloten. De begrooting 1935 voor het Witte Kruis sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 1823. de post onvoorzien bedraagt f 102.72; die van de t.b.c.-bestrijding sluit op een bedrag van f2554.on voorzien f 108.22. Na de rondvraag, die niets oplevert, volgt sluiting. I RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Schagen. In den loop der maand Maart 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f6221.82 en terugbetaald f 4190.29. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2031.53. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 11. UITSLAG VERKOOPINGEN. In hotel „Vredelust" van den heer J. Igesz, werd Donderdagmiddag ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lange, publiek verkocht: 1. De boerenplaats „Zwanendal", nabij den Belk- eerste verhoor verklaard, dat zij zich en de beide kinderen van het leven heeft willen berooven, aan gezien zij zich steeds door onbekenden bedreigd ge voelde. De beide lijkjes zijn door de politie in beslag ge nomen. De levensomstandigheden van het gezin waren armelijk, doch men had te doen met zeer nette men- schen. De man is melkslijter en brengt per bakfiets zijn waren naar enkele klanten. Hij verdiende daar mee echter werkende voor eigen rekening nau welijks meer dan f 10 per week en had f4 bijsteun. De vrouw en de koffer. Met de autobus uit Wuestwezel arriveerde op het stationsplein te Breda een vrouw, genaamd de R., uit Zevenbergschen Hoek. Zij droeg een zware koffer. Toen zij in de hal van het stationsgebouw kwam, vond een tweetal daar aanwezige commiezen het zaakje een beetje verdacht. Zij onderzochten den kof fer en vonden er 2200 pakjes Belgisch sigarettenpa pier in, dat in beslag werd genomen wegens onge dekt vervoer. In de wachtkamer bevonden zich bovendien drie personen, die den kommiezen verdacht voorkwamen. Een nader onderzoek werd bij hen ingesteld, en hoe wel zij aanvankelijk ontkenden iets met deze smok kelarij uitstaande te hebben, gaven zij tenslotte toe, dat zij daar aanwezig waren om den koffer van de vrouw in ontvangst te nemen. Door de politie te Breda zijn voorts nog twee per sonen aangehouden op het perron, die eveneens in het bezit waren van een honderdtal boekjes. Bij fouilleering bleek elk nog een honderdtal pak jes sigarettenpapier bij zich te hebben. Al deze smokkelwaar werd in beslag genomen, ter wijl tegen de mannen proces-verbaal werd opge maakt. Te Pernambuco tegen een huis aange botst. Het luchtschip slechts licht be schadigd. De Graf Zeppelin is gistermorgen te Pernambuco door het breken van een der kabels, waarmee het luchtschip was vastgehouden, op drift geraakt en in de richting van een paar landhuisjes, die om het vliegveld staan, gegaan, maar door het moedig op treden van het personeel van het luchtschip, dat den anderen kabel en de losse touwen krampachtig vast hield en zich 40 meter mee lieten sleuren, en gehol pen door het beleid van den bestuurder, die zich reeds in de cabine bevond, is het na een paar ang stige minuten gelukt, weer baas over het luchtschip te worden, dat daarna op solider wijze is vastge maakt. Nader meldt Reuter, dat het luchtschip is bescha digd toen het bij een poging om het voor anker te leggen, in botsing kwam met een huis. Het omhul sel is gescheurd en twee motoren zijn beschadigd. Een lid der bemanning is licht gekwetst. FILMACTRICE VAN ELFDE VERDIEPING OM LAAG GESTORT. N e w-Y o r k. De filmactrice Betty Hamilton, die onlangs uit Engeland naar New-York terugkeer de, is des avonds tengevolge van een misverstand door de liftkoker van de elfde verdieping van haar hotel naar beneden gestort. Zij wag op slag dood. Ga niet op goed geluk af bij het kiezen van Uw Corset. In onze Corsetafdeling vindt U modellen die aan zware als slanke figuren een zeer goed figuur geven. WOENSDAG 17 APRIL, van half elf tot half vier kunt U eerste klasse Corsetspecialiste raadplegen voor maat- en confectie-corsetten. Alleenverkoop: merweg, groot 10.56.20 H.A., in huur bij den heer J. Eriks; II. bouwland aan den Westfrieschendijk, nabij Burgerbrug, groot 1.11.00 H.A.; IIT. huis, met schuur, erf en weiland aan de Groo te Sloot te St. Maartensbrug, groot 0.54.75 H.A. In totaal werd het onder I, II en III vermelde, vo rige week ingezet op f 11574.06. Thans bracht het ge heel op f 12.664.06, voor welk bedrag de heer M. Wis- sekerke, Schagen, kooper werd. Door Notaris H. J. van Veen te Zijpe, werd in „Cérès" van den heer J. Schenk verkocht de boeren plaats met erf en weiland aan den Ruigeweg, nabij St. Maartensbrug, groot 15.20.50 H.A. en eigendom van den heer Jb. Bruin Sz. Ingezet op f 18.142.16, werd nu voor f 18.843.kooper de heer M. Bood te Heiloo. HET PARKEERVERBOD TE SCHAGEN. Donderdag j.1. zijn verscheidene autobezitters be keurd wegens het parkeeren van hün wagens op verboden parkeerplaatsen. Men mag in Schaem Donderdags bijna nergens anders dan op het Hee renbosch parkeeren. Nieuwe en thans wettelijke borden staan overal, zoodat de autobezitters met een beetje goeden wil een bekeuring kunnen voor komen. Kijkt dus goed uit naar de borden, het voor komt U een bonnetje, wat centen kost! MARKTOVERZICHT. De handel in kalfkoeien was Donderdag j.1. vrij goed, in geldekoeien matig. De handel in pinken stug. Oorzaak wel het koude weer. Nuchtere kalverenhan- del vlug. De heer Kielt, van Groot-Schermer, had een grooten aanvoer van paarden; deze handel was goed. Oude slachtschapen van f 16f 22; handel stug. Overhouders handel goed. De bekende heer W. Schol- te, exportslager te Alkmaar, welke hier geen week mist, had in Rotterdam den eersten prijs vette scha pen, geboren voor 1934. In Amsterdam een eereprijs vette schapen en een eerste prijs vette schapen ge boren voor 1934; een eereprijs voor zuiglammeren, ge boren in 1935. Een mooi succes. Gebr. Kweldam alhier kochten een vet kalf voor f72.50, een reuzenprijs. Slager Geerlings, Oudesluis, kocht de 3e prijs koe voor f280.een best dier. Weinig vette varkens aangevoerd; prijs 20 ets. De handel in biggen stug. Op de kippenmarkt weinig drukte, handel gewoon. Voor de uitvoering der Matthaus-Passion op 14 April a.s. begon Vrijdag in het Concertgebouw te Am sterdam de plaatsbespreking, waarvoor groote belangstelling bestond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9