SCBACEB te Hilversum. Lijst 5. Lijst 5. S.D.A.P. A. W van lijst 5 Is dit alles niet van de grootste beteekenis Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Int. Telef, No. 20 De eisch. KIJKER is KO0PEÜ t CLOECK VECHTPARTIJ TE BERGHAREN. Een onwelvoeglijk kerkganger. S t e m t W 0 e n s d a g 17 A P r 1 I van De S.D.A.P. zegt dat deze dingen de grootste beteekenis zijn. Het zijn zaken die het heele volk aangaan Wilt g ij democratische welvaarts- politiek voor allen?? Stemt dan op de S.D.A.P. Dinsdag 16 April 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.H. P. Trapman Co., Schagen. 78ste Jaargang. No. 9703 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend RECHTSZAKEN. Pater Buis en broeder Dulmel schuldig bevonden. Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tene-evolge waarvan 46 kinderen werden gewond. Drie meisjes overleden enkele dagen na 't ongeluk. Op genoemden dag, in den vooravond brak brand uit in het gebouwtje van de R.K. Werkliedenver- eenïging aan de Boschdrift. In het lokaal werd een missiefilm voor kinderen, getiteld „Ria Rago" ver toond. Er bevonden zich ongeveer tweehonderd kin deren van 812 iaar in het gebouw, toen plotseling de film in brand vloog. Het toestel was in de open ruimte van de zaal opgesteld, zoodat de vlammen zich onmiddellijk aan het houten interieur mede deelden. Onder de jeugdige teoschouwers ontstond, bij het zien van den vuurgloed, een verschrikkelijke paniek. Eenige voorbijgangers en omwonenden, die merkten welk een ramp gebeurde, sloegen onmid dellijk een ruit in en ook gelukte het korten tijd later een deur van het gebouw te forceeren. De vlammen verspreidden zich met groote snelheid. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deu ren en ramen. Voor de hoofddeur stond het film toestel opgesteld, zoodat slechts de beide zijdeuren overbleven. Door de krachtige hulp van politie en voorbijgangers waren tenslotte de kinderen buiten het gebouw gebracht, dat als een fakkel brandde. Veertig kinderen en de pater-missionaris Buis. die met kracht aan het reddingswerk had deelgenomen hadden brandwonden opgeioopen. Een aantal pa- tienten, w.o. pater Buis, onder wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis worden op genomen. Korten tijd later zijn twee meisjes, 'Anna Hilhorst en Adriana Reynders aan de verwondingen overle den. Op den 29sten September overleed nog een der de slachtoffers, n.1. het 7-jarig meisje Magnin. Tegen pater Buis en den operateur, broeder E. J. Duimel, beiden woonachtig te Teteringen, werd rechtsingang verleend, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Na een zeer uitvoerig vooronderzoek werd deze geruchtmakende strafzaak gister voor de vierde Ka mer der arr. rechtbank te Amsterdam behandeld. I" De dagvaarding. 'Beide verdachten staan 'terecht, omdat het aan hun beider grove schuld, of althans aan den schuld van één hunner te wijten is, dat Anna Hilhorst en Adriana Reynders bij een door de verdachten gege ven filmvertooning zoodanige brandwonden hebben opgeioopen, dat zij na korten tijd zijn overleden. Subsidiair is de schuld aan zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Bij deze filmvertooning in een daarvoor niet in gerichte zaal, zoo vervolgt de dagvaarding, hadden de verdachten in gezamenlijk overleg twee film-pro- jectie-toestellen op zeer ondoordachte wijze opgesteld tusschen een houten buffet en den voorwand van de zaal op een brandbaar onderstuk, dat bovendien was bekleed met zeer brandbare stoffen. Na een uitgebreid verhoor van een dertiental ge tuigen, werd door het O. M., waargenomen door mr. van Dulleman, gewezen op de diepe ontroering, die deze ramp in het heele land had gewekt. De juiste, onmiddellijke oorzaak van het ontstaan van den brand, aldus mr. Dulleman, is niet komen vast te staan. Wel echter dat in een zaal, die er niet voor bestemd en er niet voor gebouwd was, een „snel-brandende" film gedraaid is in een soort tentje, dat op zichzelf zeer brandbaar was. Dit was al zeer on-oordeelkundig, eveneens de plaatsing van het toe stel zoo dicht bij een uitgang der zaal en bij de trap naar het balcon. Daarbij komt het vastzetten van het toestel, hoewel duidelijk in de handleiding staat dat het voor geval van inbrand vliegen, op te nemen moet zijn. Bovendien lagen er nog afgewerkte films op het buffet, die ook in brand zijn gevlogen. Spr. wijst verder op alle andere omstandigheden, in de dagvaarding genoemd, waarin hij zoovele roe keloosheden, nalatigheden en onvoorzichtigheden zag. Het was de plicht van verd. geweest er zich van te vergewissen, dat aan alle voorwaarden, waaraan vol daan moest worden, ook voldaan was. Er zijn meer kinderen toegelaten dan de bouwvergunning toestond. De stoelen stonden los in de zaal. De jurisprudentie leert, dat de rechter het causaal verband tusschen de omstandigheden en het intreden van den dood kan leggen bij de beoordeeling van de vraag, of de dood het gevolg van schuld is. Spr. meent, dat dat causaal verband hier duidelijk aanwezig is, gezien het vol komen onoordeelkundig handelen van verd. en het onoordeelkundig genoegen nemen met allerlei wat niet in orde was. Een hunner liep zonder het te weten met den sleu tel van de nooddeur in de zak, terwijl deze gesloten was en zij niets van die nooddeur afwisten. Zij heb ben bij het gebruik van zoo brandgevaarlijk mate riaal maar eenvoudig geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de film in brand zou vliegen. Hier is grove schuld aanwezig. Bij de beoordeeling van de strafmaat, die hij voor stelt, legt spr. aan pater B. als den verantwoorde lijken leider der vertooningen, den strengsten maat staf aam Deze was ook meer vakman en zijn weten schap dat hij werkte met gevaarlijk materiaal had hem tot grootere voorzichtigheid moeten leiden. Dat anderen fouten hebben gemaakt en dat het te Hil versum wat te huiselijk toeging met de verguhnin- gen voor filmvertooningen, disculpeert hem niet. Ze ker, alle toezicht van de brandweer was feitelijk af wezig, maar dat de bepalingen der politieverorde ning niet op dit gebouw van toepassing waren, om dat het niet bestemd was voor filmvertooningen, had de verdachten des te voorzichtiger moeten maken. De eisch luidde; wegens het aan zijn grove schuld te wijten hebben van anderer dood: tegen Pater B. een geldboete van 500, te vervangen door twee maanden en tegen broeder D. een geldboete van f100, te vervangen door 1 maand hechtenis bij niet- betaling, voorts tegen beide verdachten een voor waardelijke gevangenisstraf van. 1 maand, met een proeftijd van drie jaar, en met als bijzondere voor- waarde dat zij geen filmvertooningen meer znllen geven zonder zich er afdoende van vergewist te heb ben dat alle van overheidswege voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen nagekomen en alle gestelde voorwaarden vervuld zijn. Politieke veldslag met de N.S.B. - Propa gandisten het dorp uitgeslagen. Te Bergharen bij Nijmegen wilde Zondag een groepje Zwart-fronters en N.S.B.'ers aan de kerkgan gers nad en dienst verkiezingscirculaires uitreiken. De stemming jegens deze geschriften was echter niet bijster vriendelijk, en eenige lieden gaven te kennen dat zij het colporteeren op het betreffende uur en in de. nabijheid van de kerk ten zeerste afkeurden. Eenige van de colporteurs hebben daarop de men- schen toegesproken en hierbij uitdrukkingen gebe zigd, die de verbolgenheid opwekten. Een opgeschoten jongen heeft onder deze bedrijven kans gezien een bundel papieren, die een der oree- rende colporteurs in zijn hand had, in brand te ste ken. De colporteur diende hem daarop een oorvijg toe. Dit had tot gevolg, dat alle tien colporteurs door de woedende menigte werden aangevallen en duch tig mishandeld. Het regende slagen en klappen, en eerst nadat zij hevig waren afgerost konden de Zwartfronters op hun rijwiel ontkomen. De bladen en andere geschriften die zij bij zich hadden werden hen afgenomen, waarna deze op het dorpsplein ver brand werden. Nog voor de vluchtende colporteurs het dorp ver laten hadden, stuitten zij op 'n nieuwe menigte, die hen voor de tweede maal afroste. Daarna konden zij, deerlijk gehavend, een goed heenkomen zoeken. Nieuwe opwinding. Inmiddels was een groepje N.S.B.-ers, die van het voorgevallene totaal onkundig waren, het dorp genaderd. De mensehen groepten nog tezamen, ten einde het voorgevallene met de zwartfronters te be spreken. De N.S.B.-ers, zich van niets bewust, be^ gonnen onder deze menschen te colporteeren. met het gevolg dat opnieuw groote opwinding ontstond, en ook deze politieke propagandisten op hardhan dige wijze uit het dorp geranseld werden. Ook het propagandamateriaal werd hun afhandig gemaakt en in het openbaar verbrand. Nog waren daarmede de politieke strubbelingen niet ten einde. Eenigen tijd later reed een personenauto met groote snelheid door het dorp. De inzittenden wier. pen propaganda-geschriften van Zwart Front uit den wagen. Aanvankelijk vergenoegden de dorpe lingen zich er mede,' de inzittenden na te jouwen, maar toen door het snelle rijden bijna eenige perso nen werden aangereden, wierpen ze met groote keien in de richting van de auto. die daarop ijlings uit het gezicht verdween. Ook thans werd het uitge worpen propagandamateriaal zorgvuldig verzameld en verbrand. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Een eigenaardige kwestie houdt sedert enkele da gen in Kielwindeweer de gemoederen in beroering. Ze betreft de welvoeglijkheid, een rekbaar begrip trouwens, van een kerkganger. Dit is gebeurd: Onder de bezoekers der Ned. Herv. Kerk was voor een paar weken ook een te Kielwin deweer nogal bekende persoonlijkheid, die overigens gewoon was de kerk voorbij te loopen. Zijn aanwe zigheid viel op, maar meer nog zijn werkmansklee- ding. In het bijzonder trok de aandacht zijn hoedj-e dat, naar sommigen beweerden, in zijn goede dagen vrouwelokken moest hebben bedekt. Ook zijn hou ding. Alvorens te gaan zitten, trok hij zijn jas uit, gebruikte die voor zitkussens en zat gedurende den dienst half met den rug naar den predikant ge keerd. Deze kon van den preekstoel af daartegen weinig doen. Later stelde hij evenwel de marechaus see te Bareveld met het gebeurde in kennis. Het gevolg is geweest proces-verbaal en verhoor dooi den rechtercommissaris. Toen de delinquent na 14 dagen voor het bijwonen van den dienst weer in het kerkgebouw was, met een ander hoofddeksel trouwens, is hem door een paar leden van het kerkbestuur het verblijf ontzegd en heeft hij zich rustig verwijderd. Trouwens ook bij zijn eerste bezoek had hij zich aldoor kalm gehou den en de orde niet verstoord. Nu hij zich aldus geknot meende te voelen in zijn rechten en gekrenkt in zijn eer, heeft hij zich daar over bij de gemeentepolitie beklaagd. Toen deze hein erop wees, dat zijn plotseling ontwaakte belangstel ling voor de kerk te denken gaf, verklaarde hij, dat kerkgaan voor hem een behoefte was geworden en dat niemand lezen kon in zijn binnenste. En wal zijn kleeren betrof: hij had niet anders en kon dus niets anders aantrekken. Waarop de politie hem heeft aangeraden om zich te wenden tot het classi- kaal bestuur. Een eigenaardig probleem, waarvan de oplossing te Kielwindeweer met belangstelling wordt tegemoet gezien. ■8 Wat doen de Provinciale Staten De Provinciale Staten zijn belast met de zorg voor alle Water- schapsbelangen. De Waterschapsreglementen zijn aan hun goedkeuring onderworpen. Zij hebben de beslissing over de invoering van het meervoudig of enkelvoudig stemrecht. Zij zijn de stichters van groote bedrijven. Zij zijn belast met de zorg en de uitvoering van de krankzinnigen verpleging. Zij zijn de uitvoerders van wegen- en kanalenplannen. Zij beslissen mede over de uitvoering van groote werken, die de werkloosheid kunnen doen verminderen. Zij zijn bet tenslotte die de leden der Eerste Kamer kiezen en dus groote invloed hebben op de wijze, waarop de Landsregcering wordt samengesteld! op de Neen, zegt de N.S.B. Al die dingen gaan ons niet aan! Mussert heeft bevolen: „Als er N.S.B.'ers in de Provinciale Staten worden gekozen, mogen zij alleen deelnemen aan de stemming voor de leden van de Eerste Kamer. Voor de rest hoeven zij niet in de Staten te verschijnen. En als zij er komen, kunnen zij hun mond houden! Al die politiek gaat ons niet aan." Het betreft belangrijke dingen voor de boeren en tuinders, de arbei ders en middenstanders, ja, voor allen. Maakt een hokje rood:

Schager Courant | 1935 | | pagina 1