Plaatselijk Nieuws. INGIZDMEN /TUKKEN "W IE RIN GE RW AARD In een gehouden vergadering van de besturen van de Vrijheidsbond en de Vrijzinnige Democratische Kiesvereeniging, werd besloten om voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezing met één alphabetische lijst uit te komen. Burgerlijke stand le kwartaal 1935. Geboren: Klazina, dochter van Alphonse de Block en Mina Bakker; Nellie, dochter van Albert Bakker en Adriana Zeeman; Cornelis, zoon van Cornelis Brouwer en Trijntje Breen; Pauwlina, dochter van Klaas Rol en Janna de Nooyer; Woltje, dochter van Kloos Rol en Janna de Nooyer; Geerlig, zoon van Hendrik van den Brink en Geertje Janna Oudejans; Maria Styntje, dochter van Jacob de Boer en Jacoba Slikker; Anneke Geri, dochter van Pieter Bakker en Dieuwertje Schenk; Jan, zoon van Hendrik Hoo- geveen en Aaltje Hartsuiker; Harmen, zoon van Hendrik Lageveen en Janke de Jong. Gehuwd: Nicolaas Waiboer, 24 jaar en Dieuwertje Schenk, 22 jaar; Arnout Wisse, 36 jaar en Aagje Jo- hannes, 33 jaar. Overleden: Elisabeth Otter, wed. W. Mosk, oud 83 jaar; Pieter Vi«er, oud 71 jaar; Arie Bakker, oud 69 jaar; Thomas Meuleveld, oud 51 jaar; Stijntje Frai, wed. Jb. Kooij, oud 79 jaar; Neeltje Kuiper, wed. J. Zwaag, oud 73 jaar; Dieuwertje Ton, wed. C. Posch, oud 78 jaar. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. ONDERLING HULPBETOON. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „On derling Hulpbetoon" in Concordia alhier. Voorzitter de heer J. Kuiper. Deze buitengewone vergadering is bijeengeroepen naar aanleiding van de vorige alg. vergadering. Het blijkt, aldus de Voor zitter, dat de ziekenkas in een behoefte voorziet. Op het ziekenbriefje stonden deze week weer 12 zieken. Aan de orde was het bestuursvoorstel tot het aan werven van jonge leden, aangezien de gemiddelde leeftijd van de leden vrij hoog is. Een toevloed van nieuwe leden is noodzakelijk voor de vereeniging, wil zij in de toekomst levensvatbaarheid houden. De mogelijkheid is volgens het bestuur wel aan wezig. omdat er voldoende jongeren in de ge- I moente zijn. De heer K. van Dijk, die in de bestuursvergade ring was belast met de functie van wijlen zijn vader (penningmeester) gaf hierna een overzicht van den stand der leeftijden. Hierbij bleek dat er onder de 20 jaar slechts 4 leden waren, van 20 tot 24 24; 25—29 21. Boven de 70 jaar waren 13 leden. Van de 6070 jaar 46. De gemiddelde leeftijd der 227 leden was 45 jaar en 4 maanden. Het bestuur heeft nu gedacht de toetreding ge- Waardpolder, 16-4-1935. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik onderstaand artikel in uw blad op te nemen, tevens hiervoor mijn beleefden dank. Als lid van Landbouw en Maatschappij en als lezer van het orgaan van deze organisatie, trof mij onder staand berichtje, dat m.i. zeer nuttig zal zijn als meerdere bewoners van ons platteland dit onder de oogen komt: Besprekingen met de leiding der N.S.B. Uit het onderhoud met de leiding der N.S.B. op Jan. 1935 is ons gebleken, dat de N.S.B. op het stand punt staat, dat het voor den boer niet alleen gaat om de belooning van zijn arbeid, maar óók om de erkenning van zijn waarde voor de gemeenschap. Voorts erkent de heer Mussert. dat de landbouw het fundament van den Staat vormt en dat de prijzen der landbouwproducten zoodanig moeten zijn, dat er ruil kan plaats vinden op een redelijke basis tus- schen het product van dei landbouwarbeid en le -producten van den arbeid van andere bevolkings groepen. Dan erkent de heer Mussert, dat een intensieve landbouw voor ons volk in zijn geheel noodzakelijk is en beaamt hij, dat, om tot een intensieven land bouw te komen, de bodemexploitatie loonend moet zijn. De N.S.B. zal dus streven naar loonende prij zen voor den landbouw niet alleen om des land bouwers wille, maar uit een oogpunt van wijs staatsbeleid hetgeen bereikt kan worden door be scherming tegen concurrentie van buiten. Met het oog op de toekomst acht de leider der N.S.B. uitbreiding van de bodembearbeiding en van cultuurgrond voor ons land dringend noodzakelijk. (Vooral ook door den bevolkingsaanwas van ruim 100.000 personen per jaar en mogelijken oorlogstoe stand van ons omringende landen). In den Nationaal Socialistischen Staat, aldus de heer Mussert, wordt de boer als voortbrenger der eerste levensbehoeften en als drager der cultuur volwaardig erkend en zal hem door corporatieve vertegenwoordiging recht worden gedaan. Zeer zeker zullen bovenstaande regels vele plat telanders tot ernstig nadenken stemmen in deze woe lige dagen. 1 J. C. VETHMAN Mz. Winkel, April 1935. Geachte Redactie. Vergup mij naar aanleiding van het stukje getee- kend: „een landarbeidersvrouw" eenige opmerkin gen te maken. Ongetwijfeld zal, op het eerste gedeelte van dit stukje een zekere mijnheer van de Oudesluis wel iets te zeggen hebben. Mijn aanmerkingen betreffen meer het tweede ge deelte (waar inzendster?) begint over Zweden en Denemarken, waar dan volgens haar de Soc.-Dem. zegeviert. Dit is wel wat onwaarschijnlijk, daar mij niets bekend is van een Zweedsche of Deensche so cialistische samenleving. Misschien bedoelt inzendster der Soc. Dem. regee ring in Zweden, die een verbond met de boerenpar tij sloot, dat in de politiek onder den naam koe handel bekend is geworden. Van eenige poging om de machtspositie der Soc. Dem. daar te gebruiken is geen sprake. Op geen en kele, al is het nog zoo bescheiden wijze is getracht daar het socialisme te verwezenlijken. Geen enkele poging is gewaagd om b.v. door gedeeltelijke socia lisatie het kapitalisme op een of andere manier on der staatscontrole te brengen. Trouwens het is wel opmerkelijk, dat bij de laatst gehouden verkiezingen in Stockholm de Soc. Dem. zeven zetels hebben verloren. Zelfs het volksblad voelde aankomen, dat, na de paradijsachtige ver haaltjes, die men eenige maanden achtereen over Zweden gehouden had, het wel buitengewoon af zou vallen, als blijken zou, dat in het land, waar deze Soc. Dem. zoogenaamd aan het bewind waren, de arbeiders zelf hun afkeuring door middel van het stembiljet tot uitdrukking brachten. Het volksblad schreef ter inleiding en verklaring dezer achteruitgang: „De regeeringsmaatregelen ter verlichting van de crisisnood hebben in deze steden de minste uitwerking gehad. De werkloosheid is in Stockholm nog groot, al is zij gehalveerd, de stem ming der werkloozen niet al te best. Men heeft yeel makkelijker te maken. Tot heden, was de toetreding voor personen van 16 tot 18 jaar vrij van extra be taling. Van IS tot 26 jaar betaalde men een half jaar extra en 2646 jaar 1 jaar dubbele contributie, als bijdrage in het reservefonds. Het bestuur stelt nu voor, de vrije periode te stellen van 16—20 en die met een half jaar extra contributiebetaling van 20 30 jaar. De heer C. Borst stelde voor, de vrije tijd een paar jaar lapger ,te stellen. Het bestuur, was voor dat voorstel en wilde van 1623 en van. 2330 jaar vaststellen. Na eenige besprekingen werd dit laatste voorstel aangenomen. In de commissie werden gekozen de heer A. Boot, J. Lindeboom; A. Kraakman: K. Hemke; A. Sjoers; A. Been; A. Iveppel en P. van der Molen. Hierna was aan de orde de bespreking van het op de vorige vergadering aangenomen besluit voor de aanneming van z.g. halve leden. Dit was voor het bestuur nogal moeilijk, ook wat betreft de admini stratie. Verandering midden in het jaar valt niet mee. Maar er is meer. Bijv. iemand, die in werkver schaffing is en voor liet feit komt te staan, half of heel lid moet worden. Zoodoende kan er wel eens meer ontvangen worden dan waarop men feitelijk recht had. Van fraude is echter geen sprake. Men betaalt voor hetgeen men ontvangt. Een der aanwezigen merkte op, dat men niet meer ontvangen mag dan het loon is. De uitkeering van de ziektewet wordt er naar geregeld. De voorzitter nam als voorbeeld iemand die in de werkverschaffing werkt en in de twee maanden, voorafgaande aan dat tijdperk een tiental dagen werkloos was. Zoo'n persoon ontvangt niets van dc Ziektewet. Daarom verzekert hij zich voor de volle uitkeering. De heer A. Iveppel vond het absoluut onjuist, dat de kas ten bate van de rijksfondsen uitkeeringen doet. Een werknemer kan niet verder gaan dan de aanvullende 20 pet. van het loon. De voorzitter merkte nog op dat het onmogelijk was een vaste regeling te treffen. De heer D. Kansen wilde de leden vrij laten, zich te verzekeren, half of heel. De heer A. Keppel bestreed het argument, dat een wachtwcek oorzaak kon zijn van het niet in aan merking komen voor uitbetaling. De gemeente be taalt de premie in de wachtweek. Na nog eenige besprekingen werd van dit onder werp afgestapt. Bij de rondvraag merkte de heer C. Borst op dat het voorstel van de vorige vergadering omtrent de ouden van dagen niet volgens de statuten is aange nomen. Er is niet over gestemd. Dit werd niet juist geoordeeld. Het voorstel zal zoo worden uitgevoerd. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. De heer D. Kansen betreurde het, dat een deel der leden maar denkt., dat het bestuur „maar wat doet". De voorzitter hoopte op opbouwende critiek in 't belang van het fonds en der leden. onredelijke kritiek op de regeering, vooral van wege het feit dat zij het gehate stelsel der werkloos- heidscomité's (zooiets als diakonien) niet heeft af geschaft. Ze heeft dit echter gewild, maar hiervoor in de Rijksdag geen meerderheid kunnen vinden". Heel makkelijk is het om te zeggen, dit. of dat heb ben wij gedaan, moeilijker is het om dit te bewij zen. In het geval van Zweden gaat het al heel slecht. Waar bijvoorbeeld in een land als Finland, dat zeer reactionnair en arbeidersvijandig geregeerd wordt en dat economisch veel overeenkomst, met Zweden vertoont, export van ijzer en staal (bewape- nings-conjunctuur) hout en papier, de werkloosheid nog meer dan in Zweden is afgenomen, bewijst, dat. deze overwinning der crisis geen speciaal voorbeeld is van Soc. Dem. regcercn, maar meer van een ty pisch Skandinavisch verschijnsel, waarvan de uit legging zeker te veel geduld van den Redacteur zou vergen, maar waarover wij gaarne bereid zijn, met wie ook van gedachten te wisselen. Ook heeft inzendster het over programmapunten, welnu daar zijn kasten vol van die dingen, die bij een naderende verkiezing netjes worden opgepoetst en den volke vertoond, om daarna weer zorgvuldig te worden weggeborgen om ze zoo gauw mogelijk te vergeten. Het mankeert niet aan eischen. maar aan bereidheid om die eischen te verwerkelijken. Mag ik inzendster er op wijzen, dat wat we aan sociale wetten hebben (voor zoover ze althans nog uitgevoerd worden) de arbeidersklasse deze in 1918 door haar revolutionnaire houding heeft afgedwon gen. Buitengewoon onwaarschijnlijk is het laatste ge deelte van Uw stukje, waarin U nota bene schrijft, dat al zijn dan onze zonen werkloos, hun leven dan toch nog aan ons behoort. Niets is minder waar. Wat zult gij doen als de staat uw jongen bij den aanstaanden oorlog oproept? Zult ge dan wei geren uw kind af te staan? Als ge dat doet., zijt ge in lijnrechten strijd met het laatste partijcongres der S.D.A.P., dat de ontwapeningsresolutie introk. Han delt ge zoo niet, dan komt ge in strijd met het laatste deel van uw ingezonden stuk. We zullen moeten begrijpen, dat we er niet mee klaar zijn, als we maar op de een of andere partij stemmen, die zegt., het voor ons in orde te zullen maken. We dienen te begrijpen, dat niet het parle ment, maar het geld regeert. En dit gaat niet uit zichzelf op zij, ook niet voor een meerderheid van GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Huiberts, Jozef Petrus, oud 39 Jaren, timmerman en Bleeker, Elisabeth, oud 36 jaren, zon der beroep, beiden te Schagen. Overleden: Korver, Elizatoeth, oud 86 jaren, we* duwe van Van Duin, Willem. POLITIE. Gevonden; Een mand kippen. - Verloren: een kindertaschje. De nacht-sneltrein van Hendaye aan de Spaansche grens naar Parijs is nabij Marcheprime door het losschieten van een schokbreker gederailleerd. De mine der vernielde rijtuigen. Sociaal Democraten in Parlement of Provinciale Staten. Dit zal slechts gelukken, aan de arbeiders klasse zelf, indien zij de kracht en de moed bezit, zich daadwerkelijk tegen het kapitalisme te verzet ten. Deze daadwerkelijke strijd behoeft nog niet al tijd met geweld samen te gaan. Er zijn nog heel wat andere, buitenparlementaire wegen. De Revolutionnavr-Socialistische Arbeiderspartij (R.S.A.P.) is de eenige in Nederland die niet mot. mooie verkiezingsbeloften komt, maar die eerlijk zegt.: Wij kunnen voor U. noch in Parlement, noch in Prov. Staten of Gemeenteraad iets doen, maar wij doen slechts aan de verkiezingen mede, om: Ten eerste: onze invloed op de massa door het aantal op onze Partij uitgebrachte stemmen te kun nen afleiden. Ten tweede: Deze lichamen te kunnen gebruiken, als spreektribune voor onze inzichten. Ten derde: Om het kapitalisme in deze instellin gen, aan de kaak te kunnen stellen. Zij is de partij, die leiding wil geven aan het ver zet, dat noodwendig uit de arbeidersklasse komen moet, tegen loon-, steun- en andere verlagingen en verslechteringen. Zij wil het kapitalisme vernietigen en niet oplap pen, zooals in Zweden, Denemarken, Nederland, enz Wij strijden met open vizier en teekenen niet met een vage onderteekening zooals een landarbeiders vrouw. U dankend voor de plaatsruimte. G. DEKKER—de Bruin, Ooievaarsweg 13. M. de R., Van verschillende zijden wordt mijn aandacht ge vestigd op een passage, voorkomende in de brochure van de N.S.B., getiteld „De Strijd", van 12 April 1935, no. 33. In bedoelde passage wordt den indruk gewekt, alsof ondergeteekende in eene vergadering van de V.D., gehouden op 4 April 1935, is verschenen of aan wezig geweest, en in die vergadering iets zou heb ben betoogd. Ondei^eteekende verklaart hiermede, dat hij nim mer eene vergadering van dc V.D. heeft bijgewoond, en nog minder in eene vergadering dier partij heeft gesproken, daarin "iets heeft gevraagd of beweerd. Ondergeteekende looft VIJFTIG GULDEN uit aan de armen van Schagen, indien de N.S.B. of wie dan ook, kan bewijzen, dat ondergeteekende bedoelde vergadering van de V.D. op 4 April 1935 heeft bijge woond. Wie anders schrijft of beweert, zonder een deugdelijk bewijs te leveren, is een grove leugenaar. Een dergelijke onwaarheid wel bewust te lancee- ren, teekent het armzalig gedoe en de kwajongens achtige manieren van de N(ieuwe) S(toke) Bran ders). Wel merkwaardig is, dat genoemde brochure al gemeen verspreid schijnt te zijn, maar nimmer bij ondergeteekende in de brievenbus is geworpen, of aan zijne woning afgegeven. VAN NULAND. I NIEUW BLOED IN ONZEN RAAD. Naar ons werd meegedeeld, stellen de EJeWèfl! Joch. Blaauboer (PI. Bel.) en K. Bakker (S.D.A.P.)^ zich niet meer beschikbaar voor het raadslidmaat* schap onzer gemeente. BENOEMING. Tot koster der Ned. Herv. Kerk is benoemd do heer D. Kaper. U.L.O.-SCHOOL. J Voor den nieuwen cursus aan de U.L.O.-schooI hebben zich tot heden 39 leerlingen opgegeven. WIELRENNEN. „West Friesland" traint, 1 Onze plaatselijke ren- en tourvereeniging „West- Friesland" hield Zondagmorgen in de vroegte een trainingsrit, waaraan door 21 renners werd deelge nomen. In de E-klasse reden: S. Smit, W. van Erp, J. Boonacker. In de C.-klasse: J. Hussaarts, A. v. d. Werff, P. Hoogland, S. Visser, A. Clarijs, P. Clarijsf P. Hussaarts, N. J. Blaauboer. Voor de B-klasse: J, Manneveld, A. Ligthart, J. Hendriks, J. v. Eekeren1, L. Strijder, C. J. Kossen, G. H. Wit, J. de Boer, Da A-klasse: Smit en Zeeman. Na een gezellig samen zijn in het clublokaal waar de heer D. Klos, biscuits ronddeelde, ging ieder voldaan huiswaarts. .j LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen gedurende de maand Maart' 1935: de Vos Jacobus F. en gezin, B 112, van Velsen; Strooband Mathilda M„ Kanaalstraat 9, van Barsin- gerhorn; Smit Theodorus, C 7. van Spanbroek; Hof kamp Aike, D 104, van Amsterdam; Quax Leonardus K 47, van Winkel; de Groot Andries, C 14. van Den Helder; Nollmann Hilde, F 41, van Amsterdam; de Jong geb. Bron Aafke, A 113, van Koedijk; Rogge veen Klaas, F 13, van Ede; de Pré Clement Joh. en gezin, B 75. van Biervliet: van Straalen Bernardus en gezin, K 62, van Medemblik; Tames Leendert en gezin, H 9, van Wieringerwaard: Tobsvoort Hendrik J. en gezin, C 131, van Schoonebeek; Overtoom Si mon J., C 188, van Hillegensberg; Verkroost Wille- mina, F 13, van Ede; de Jager Geesje, E 116, van Noordscharwoude; Loos Lambertus P., K 62. van Spanbroek; Buik Klaas, E 183, van Zijpe; Vermeu len Johannis B., in een woonkeet, van Born; Homan Cornelia, C 120, van Alkmaar; Konijn Anna Maria, C 14 van Bergen (N.-H.); Visser Hendrik en gezin, C 112, van Haarlem; Monen Bert.ha, H 62, van Den Helder; Schouten Ida, C 14, van Wijk bij Duurstede? Baken Wed. Simon en gezin, A. 46, van Callantsoog? Albers Cornelis en gezin. Kanaalstraat 8, van Sit- tard; Barenkamp Berend en gezin, H 6, van Bar- singerhorn; Mulder Meijert en gezin, D 35, van Wie* ringen; Wijn Alida, D 35, van Zijpe; Glas Wed. Dirk F 1, van Zijpe; Terol Leendert, C 34, van Uitgeest? Kruijf Cornelis, in een woonkeet, van Amsterdam? de Jong Hermanus, A 113, van Oudorp; Kossen Cor nelis Jerenome, E 164, van Zuid- en Noord-Scher mer; Fennema Janke, H 47, van Den Helder; Terlep Johann F.. E 103, van Amsterdam; van der Hoeven Jannetje, E 103, van Amsterdam; Zwaan geb. Rin- ses Antje, B 25, van Laren Gld.; Doorn Jantje, B 114, van Nieuwe Niedorp; van der Laan Folkert, A' 83, van Heerlen; van der Made Augustinus, in een woonkeet, van Urmond; van Vliet Heintje, F 13. van Ede; Donker Hendrik Jan, K 23, van Ooststelling werf; Trap Wilhelmus Gregorius, C 22. van Den Helder; Prins Maria, C 1. van Alkmaar. Vertrokken personen: Smit, Louisa Petronella, naar Harenkarspel, Slootgaard C 73; Noordstrand, Grietje, naar Obdam, Spoorhuis 5. A 159; Neefkes, Christiaan, naar Amsterdam, Frederiksplein 7; Louw Geertruida naai* Wassenaar, Sandhorstl. 52; Bosch! Johan Herman, naar Hilversum, Orionlaan 105; Rot gans, Dirk, naar Heiloo, Holleweg 137; Brügemann, .Tohannes H.. naar Hilversum, Kapteijnstraat 113; Brokken Willemina C. H. naar Groningen, Nwe. St Jansstraat 51; van Dijk, Jakob. naar Haren, Rijks straatweg 113; Horvers, Johannes J. M., naar Den Helder, Parallelweg 34 bij Keet; de Beer, Anna. n. Wijk aan Zee en Duin, Bankelaan 8; Kapitein. Hen- derika, naar Heiloo. Heerenweg bij J. de Vries; Rot gans, Johan en gezin, naar Alkmaar, Laat 81a; de Jong, Alida Maria, naar Wieringen, Hoofdstraat 23; Revers, Theodora, naar Haarlem Jan Haringsstraat 34; de Vries Evert Pieter, naar Bussum, Landstr. 33. Na de drie-mogenheden-conferentie te Stresa. Laval, Mussolini, MacDonald en Flandin leggen na afloop van de laatste zitting hun verklaring .voor de verzamelde Journalisten af.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8