Formosa door aardbeving geteisterd BERTILS KIJKEI) is KO0PEI1 tij CL0ECK 3000 D00DEN. 12000 huizen ingestort. Hevige eruptie van den vulkaan Asama. Felle binnenbrand te Den Helder. Fabrieksarbeider gedood. Groote brand te Charbin. Duitsche protestnota aan de leden van den Volkenbond. Ontzettend ongeluk bij Hoogezand Afschuwelijk drama te Nice. N.H.V.B.=uitslagen Dinsdag 23 April 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9706 COURANT. Int, Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, tedere regel meer 15 cent Obewljsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Bijna 10.000 gewonden. - Onbeschrijielijke paniek onder de bewoners van het eiland. TOKIO: Zondagochtend vroeg is het Zuidwestelijk gedeelte van het prachtige ei land Formosa door een hevige aardbeving geteisterd. Radio-telefonisch heeft gouverneur-generaal Nakagatsj van Formosa medegedeeld, dat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving ongeveer 3000 bedraagt. Het aantal gewonden is gestegen tot 9.500, terwijl ruim 1200 huizen zijn ingestort. Op sommige spoorlijnen is het verkeer hersteld. De schade aan huizen en gebouwen wordt geschat op zes millioen yen, die aan spoorwegen, bruggen en wegen op vier millioen. Het ministerie van binnenland- sche zaken heeft alle provinciale besturen op dracht gegeven, een steunactie te openen, ter wijl de stad Tokio een bedrag van 20.000 yen beschikbaar heeft gesteld. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek on der de bewoners van het eiland, die nog ver ergerd werd, doordat alom brand ontstond. Het minst geteisterd schijnen te zijn de provin cies Taichu en Etshinchiku. In de hoofdstraat van de stad Taichu werden honderd personen gedood. Do straat is in een enorme ruine herschapen. De stad Taiko aan de Noord-West kust van het eiland is bijna geheel verwoest. De spoorwegen in het geheele Noordwestelijk deel van hét eiland zijn verwrongen en gelijken op reusachtige slangen. Tal rijke tunnels zijn ingestort, andere zijn geheel ver sperd. De bewoners zoeken in massa tusschen de ruines naar hun naaste verwanten. Personeel van het Roode Kruis en politie arbeiden zonder ophouden. De eerste aardschok is door het Observatorium van Taihoku ooi 6.02 uur pl.t. geregistreerd en de tweede om 6.22 uur pl.t. Het epicentrum schijnt te liggen tusschen twintig mijlen ten N.W. van Taichu. De Percadores-eilandengroep werd aan de West kust eveneens door een aardbeving geteisterd. De aardbeving op Formosa werd gevolgd door een reusachtigen brand. De telegraaf- en telefoonver bindingen werden verbroken. Tokio, 22 April. (V.D.)De bewoners van West-Formosa hebben een angstigen nacht in de open lucht doorgebracht. Omstreeks drie uur in den morgen werden zij opgeschrikt door een nieuwe sterke aardbeving. 0 Het is gebleken, dat het aantal slachtoffers van de ramp nog grooter is dan men aanvankelijk had ge schat. Door het garnizoen te Tatsjoe zijn 50 reddingsbri gades uitgezonden, die onder de geteisterde bevol king levensmiddelen en dekens hebben uitgedeeld. De gouverneur van Formosa heeft het ministerie van overzeesche zaken medegedeeld, dat het red dingswerk vlotten voortgang heeft en bevorderd wordt door uitstekend weer. De petroleumvelden zijn niet door de aardbeving getroffen. Het ministerie van ficancien te Tokio heeft een bedrag van 7 millioen yen beschikbaar gesteld. Bovendien is een openbare inschrijving ten bate der slachtoffers geopend. De ambtenaren van het ministerie van overzeesche za ken hebben daarbij het voorbeeld gegeven door 1 van hun maandsalaris af te staan ten behoeve van de reddings- en hulpactie. Ook de dagbladen hebben inschrijvingen geopend. De gezanten van Siam en Zweden hebben tegen over minister Hirota uiting gegeven aan hun op rechte deelneming, terwijl keizer Kang-te van Mandsjoekwo, die te Kobe verblijf houdt, den Japan- schen keizer een telegram van medeleven heeft doen toekomen. De aanblik van het brandende eiland. In den nacht van de catastrofe werd de zee rondom Formosa verlicht door de vlammen, die opstegen uit de verwoeste steden en huizen. Sedert de ontzettende ramp van 1923 heeft Japan geen aardbeving gekend, die een zoo grooten omvang en zoo noodlottige ge volgen heeft gehad als de catastrofe, die thans het eiland Formosa heeft getroffen. Onder de ruïnes en puinhoopen liggen de duizen den dooden, mannen, vrouwen en kinderen, terwij i de tallooze gewonden zijn ondergebracht, althans voor zoover er plaats is, in ziekenhuizen, gemeente lijke gebouwen, fabrieken, hotels. Maar het opnemen der gewonden, van wie velen doodelijk gekwetst zijn, vergt veel tijd en menige getroffene heeft langen tijd op hulp moeten wachtc Duisternis kondigde de ramp aan Het was Zondagmorgen zes uur op het eiland, toen de hemel zich verduisterde. Binnen enkele mi nuten was de streek in het donker gehuld. Angst maakte zich toen meester van de bewoners. Het was doodstil in de natuur, geen briesje, deed de bladeren der hoornen bewegen. Plotseling bewoog zich de aarde, kwam weer tot rust, trilde daarna heviger. Eenige minuten gingen weer in stilte voorbij. Toen begon de grond heftig te schokken: de catastrofe was geschied. De stad Taitsjoe aan de Westkust leed het ergste, maar ook een aantal andere steden en dorpen wer den in ruines herschapen. In Taitsjoe, waar vele Chineesche arbeiders wo nen, waren de bewoners juist opgestaan en maakten zij zich gereed voor het dagelijksch werk, toen de ramp plaats vond. In minder dan vijf minuten was de stad in één groote puinhoop veranderd. De hoofdstraat was ge heel verwoest. Het gerommel van de aardbeving was gevolgd oor een helsch lawaai van vallende steenen springende waterbuizen en explodeerende gaslei dingen. Dit afschuwelijke concert overstemde het geschreeuw der tallooze gewonden. Alle verbindingen waren verbrokpp. In de ver woest straten speelden zich hartverscheurende too- neelen af. Ouders zochten in waanzinnigen angst naar hun kinderen, die wellicht onder de puinhoo pen was gebleven; kleine kinderen doolden schreiend rond, losgerukt van hun ouders. Geleidelijk konden politie en Roode Kruis eenlgs- zins ordenend ontreden en in de straten verschenen ambulances; dokters en verpleegsters verrichtten hun werk. Menige gewonde werd on de plaats zelf, waar hij gevonden werd. geopereerd. Ondertusschen bewogen zich on dé wegen rondom Taitsjoe duizenden boeren en boerenarbeiders met hun gezinnen, die het verwoeste binnenland ont vluchtten en een onderdak meenden te kunnen vin den in de stad... Sommigen vielen, uitgeput door den langen tocht, langs den weg neer. Naar schat ting ziin alleen in Taitsioe duizend menschen om 't leven gekomen. De vernielende elementen hebben hun werk gron dig gedaan in Siintsiikoe. Sio-Keeloeng en Tainan aan de Westkust te Karenko aan de Oostkust. Ook Taihokoe in het Noorden heeft zeer geleden. Hier zouden de slachtoffers uitsluitend Chineesche boe ren ziin. Een geheel legercorps is naar de verwoeste gebieden gedirigeerd. In het geheele Noordwesten zijn de spoorlijnen verwoest: de rails vertoohen bi zarre kronkelingen. Tunnels en bruggen ziin inge stort. Ook de electrische lichtleidingen zijn vriiwel overal vernield; men behedpt zich met lantaarns en olielampen. Tokio, 21 April (V.D.). Zaterdag in den laten middag heeft een hevige uitbarsting plaats gehad van den vulkaan Asama. Door de gloeiende lava zijn de wonden nabij Ka- ruizawa in brand geraakt. Dit is de hevigste eruptie van dezen vul kaan sinds die van 19 September 1929. Deksel van steriliseerketel gevlogen. Groningen. In de melkfabriek „De Ommelanden" aan den Frieschestraatweg te Groningen is in den afgeloopen nacht een deksel van een steriliseerketel dat onder stoom stond, gevlogen. Door den geweldigen luchtdruk werd de 23-iarige fabrieksarbeider J. S. wonende te Niebert (gem. Marum) opgenomen en weggeslingerd. Hii bekwam ernstige brandwonden en overleed kort na het onge luk. De recherche stelt een onderzoek in. Vijf dooden, driehonderd gewonden Charbin. Bij een grooten brand, die het cen trum van de stad geteisterd heeft, zijn vijf kinderen om het leven gekomen, terwijl driehonderd perso nen werden gewond. De brand ontstond op den zolder van een arbei derswoning en zou gemakkelijk gebluscht kunnen zijn, indien de waterleidingsbuizen niet verstopt zouden zijn geweest. Het vuur breidde zich zeer snel uit en weldra stonden 13 straten in lichterlaaie Veertien honderd menschen zijn dakloos. Oude vrouw heeit ernstige brandwonden opgeloopen. Motorspuit van het Vlieg kamp „De Kooij" verleende assistentie. Op den eersten Paaschdag heeft hier een felle binnenbrand gewoed, die bijna een slachtoffer heeft geëischt. Om half twaalf omstreeks brak een brand uit in de wbning van de Wed. De Wijn, Binnenhaven 74. De politie werd terstond gewaarschuwd en was spoedig aanwezig met het slangenwagentje. Zij zag evenwel in, dat zij alleen dit vuur niet zou kunnen blusschen en er werd assistentie ingeroepen van de motorbrandspuit der Marine, gestationneerd op het Vliegkamp „De Kooij", die ook zeer spoedig ter plaatse verscheen en direct aan het blusschingswerk deelnam. De woning brandde vrijwel geheel uit. Het vuur woedde slechts kort, want om twee nur kon de Marine-brandspuit reeds inrukken, maar de hevig heid ervan was groot. Intusschen heeft dit Paaschvuur bijna een slacht offer gevergd.. De brand is nl. ontstaan in de achter kamer, waarschijnlijk door het niet goed functionee- ren van een gascomfoor. De bejaarde juffrouw De Wijn heeft eerst getracht met haar dochter die toe vallig aanwezig was, het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte zijn zij naar buiten geloopen om hulp in te roepen. De oude vrouw heeft zich even wel weer naar binnen gewaagd om hoven een kistje met geld te kunnen redden van de vlammen. Toen zij zich weer naar heneden wilde begeven, had de trap ook reeds vlam gevat en is zij naar beneden gestort, waar zij in de gang met ernstige verwon dingen bleef liggen. Naar buiten gebracht zijnde is zij op medisch advies naar het Marine-Hospitaal vervoerd. Naar Wij gisteravond vernamen is de toestand van de oude vrouw ernstig en niet zonder levens gevaar. Intusschen heeft deze brand ook weer be wezen hoe urgent de organisatie van de Politie- Brandweer is. Hoe snel ook de Marine-spuit ter plaatse was zou de politie zelf over een dergelijk voertuig beschikken, dan zou men terstond een krachtige blussching een aanvang kunnen doen nemen. Zij hebben niet het recht zich op te wer pen tot rechter over Duitschland. Berlijn: De Duitsche Rijksregeering heeft aan de mogendheden, die hebben medegewerkt aan het besluit van den Volkenbondsraad van 17 dezer, een protestnota tegen dit besluit doen toekomen. In deze protestnota wordt o.a. verklaard, dat deze regeeringen niet het recht hebben zich tot rechter over Duitschland op te werpen, dat het besluit van den Volkenbondsraad een poging is tot nieuwe discri minatie van Duitschland en dat de Duitsche regeering dit besluit daarom met de grootste beslistheid van do hand wijst. Tegelijkertijd heeft de rijksregeering den betrokken regeeringen medegedeeld, dat zij zich voorbehoudt haar standpunt ten aanzien van de in genoemd be sluit behandelde afzonderlijke vraagstukken binnen kort bekend te maken. Auto in het Winschoterdiep gereden DRIE INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Hoogezand. Een ontzettend anto-ongeluk dat aan drie menschen het leven heeft ge kost, heeft gistermiddag plaats gehad aan 't Winschoterdiep tusschen Groningen en Hoo gezand. Om half drie naderde op den smallen verkeersweg die langs het kanaal loopt, uit de richting Gronin gen een personenauto, waarin een familie, bestaande uit vier personen, uit Ferwerd (Friesland) was ge zeten, welke op weg was naar een verlovingsfeest te Winschoten. Ter hoogte van de werf van de firma E. J. Smit te Westerbroek onder de gemeente Hoogezand is de auto, die met een snelheid reed van ongeveer veer tig K.M., vermoedelijk door het springen van een voorband over den kop geslagen en in het Win schoterdiep terecht gekomen. Onmiddellijk snelden van alle kanten omwonen den, voorbijgangers en passeerende automobilisten toe. Ook een schipper roeide met een bootje dade lijk naar de plaats, waar de wagen in de diepte was verdwenen. In den wagen bevonden zich de 35-jarige heer G. Meester, postdirecteur te Ferwerd, gem. Ferwerdera- deel, diens echtgenoote en zijn ouders, de omstreeks zestigjarige heer en mevrouw J. Meester, eveneens uit Ferwerd. De jonge vrouw van den heer G. Meester, die chauf feerde, had, terwijl de auto den berm af reed, de te genwoordigheid van geest het portier open te gooien en uit den wagen te springen, zich aldus in veilig heid stellende. De overige drie personen konden echter niet meer uit de auto komen en zijn' jammerlijk ■verdronken. Want ondanks het feit, dat van alle zijden hulp kwam opdagen, slaagde men er niet eerder dan na twintig minuten in de drenkelingen uit het water te halen. De levensgeesten waren toen geweken. De lijken werden in een arbeiderswoning in de na bijheid' binnengebracht, waar de doktoren B. de Jong uit Hoogezand en Folclcens uit Schermer werden ontboden. Ook de burgemeester van Hoogezand, de heer D. Bartels, was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is Maandag naar het lijkenhuisje -te Hoogezand over gebracht Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Het is ook mogelijk, dat er geen band is gesfpt-ongen, doch dat de wagen door te ver naar rechts uitwijken in het water is gereden Wat het eerste betreft, dit .zal eerst kunnen worden vastgesteld als de wagen op het droge is gebracht, Nader vernemen wij. dat de auto op weg was naar de familie H. Repko, horlogier te Winschoten, wiens dochter zich had verloofd met den heer iongsten zoon van den heer J. Meester, welke verloving al daar zou worden gevierd. Op eenigen afstand van de auto met de familie Meester volgde nog eört andere wagen" met familie leden, die hevig ontsteld waren bij het vernemen van het vreeselijke ongeluk. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Waarbij vier menschenlevens zijn te be treuren. Te Nice in Frankrijk heeft een ontzettend drama plaats gehad, waarbij vier menschenlevens zijn te betreuren. De 23-jarige Antoine Raffali, danseur, had een relatie met de 20-jarige Suzanne Rodi, een meisje van goede familie. Hij behandelde haar ech ter slecht: haar ouders wendden zich tot de politie, hetgeen zijn ergernis opwekte. De danseur stelde zich op bij het huis van de Rodi's en doodde den zoon des huizes met twee revolverschoten, toen deze het huis verliet. Daarna drong de moordenaar het huis binnen en in een der kamers trof hij de moeder aan, die hij vreeselijk mishandelde, waarna hij haar met een scheermes de keel afsneed. Vervolgens loste hij vijf schoten op Suzanne, waarna hij zichzelf in de borst schoot. Zoowel Suzanne als hij zijn in, het ziekenhuis overleden. HEVIGE WARENHUISBRAND TE NEW-YORK. Te New-Yorlc heeft Zaterdag een enorme brand gewood in een warenhuis. De brandweer, die met 400 man werkte, had na een strijd van zeven uur, het vuur onder de knie. Door den brand ontstonden dichte wolken, prikkelende rook, waardoor honderd personen werden bevangen. De rook golfde over het lagere gedeelte van Manhattan en drong door in de ondergrondsche tunnels, waar zestig passagiers wer den bevang en.zoodat de dienst moest worden on derbroken. BRAND IN DE HAVEN VAN BROOKLYN. Brandweermannen gewond en bedwelmd. Brooklyn. In de haven van Brooklyn heeft een brand gewoed in opslagplaatsen van caoutchouc, creosoot, papier en andere zeer brandbare goederen. Door het ontploffen van een hoogedrukpomp wer den twaalf brandweerlieden gewond. Bovendien wer den 30 brandweermannen bedwelmd door de rook, die zich ontwikkelde; acht hunner moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Rauchbeker: HRC 2Verkade 50. Gouden Kruis: Petten—HRC 3 30; Held. Boys- Helder 3 3—1. Beslissingsmatch -4 H: Watervogels 2Texel 3 5-0; Competitie. 4 L: Held. Boys3Dirkshorn 2 03; Wieringerwaard 2Helder 7 46. Adsp.: Helder eJVC a 05; Helder f—Helder d 110 (Helder d kampioen); Succes bHRC c 0—7. N.H.V.B.-ELFTAL. Speell op 5 Mei. Met groote waarschijnlijkheid zal op Zondag 5 Mei op het Succes-terrein te Wieringen de proefwedstrijd tusschen twee keur-elftallen uit den N.H.V.B. ge speeld worden. Hoera, eindelijk eens nieuws over het elftal, waar van we gerust wel wat meer werk mochten maken. Het geheele vlagvertoon van onzen hond bestaat toch uit ons N.H.V.B.-elftal. De Vierbonden-wedstrijden worden, naar wij ver namen, op 25 Mei gespeeld. Zooals men weet gaat dit tusschen den N.H.V.B., den Haarlemschen, den I.eidschen en den Amsterdamschen Voetbalbond. (Is het plan niet om op 5 Mei de Wieringer Wieler baan te openen? Dan kon die proefwedstrijd wel eens zonder publiek blijven!) Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur; 764 m.M. Temperatuur: 11.5 gr. C. is 52 gr. F. Wind: Zuid. Verdere vooruitzichten: Goed weer. Is Uw bril stuk? Kunt U er niet lang buiten? Opticien Teriep repareert ze vlug en goedkoop. TER LEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN

Schager Courant | 1935 | | pagina 1