Een zwak Duitsch protest tegen het Geneefsche vonnie „lijk ik op het Blue Band meisje Buitenland De muiterij op de Zeven Provinciën. Aardverschuiving in het Inn-dal. VERKOOP VAN MELKPRODUCTEN. Een monument voor wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Abessynië gaat zich versterken. Communistisch complot ontdekt in Hongarije. De ondeelbare vrede. Ook aardbeving in Perzië. De vervolging van de Grieksche De Clipper te Alameda gedaald. Politiek program der Russische regeering. De maarschalkstaf geweigerd. Woensdag 24 April 1935. Postrekening 78ste Jaargang. No. 9707 No. 23330 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 8 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TI6N van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewUsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimle berekend Littauen wantrouwend Nog geen F ransch=Russisch accoord Vernietiging der militaire dictatuur in Bulgarije l De Duitsche regeering lieeft vlalt voor de Paasch- dagen de leden van den Volkenbondsraad een pro- tèstnota thuis gestuurd, waarin zij opkomt tegen de veroordeeling van Duitschland. Zij ontkent dat de Volkenbondsraad bevoegd is, om als rechter over Duitschland op te treden en zal nog nader haar standpunt ten aanzien van de af zonderlijke vraagstukken die in het Volkenbondsbe- sluit zijn behandeld, bekend maken. Dat Hitier na zich het ongenoegen van de geheele overige wereld op de hals te hebben gehaald, wat zou inbinden, was te verwachten. Maar dat men te Berlijn zich zou bepalen tot zulk een zwak protest, zal toch wel niemand hebben ge dacht. Blijkbaar hebben de vredelievende elementen de overhand behaald en zal men voorloopig trachten te houden wat men heeft, zonder de tegenstanders al te veel tegen zich in het harnas te jagen. Het is daarom niet uitgesloten, dat wij in de ko mende maanden een Duitschland zullen te zien krij gen, waarmede best is te praten en dat zich niet op een al te star standpunt stelt. Toen, op den laatsten dag van de Stresaconferen- tie, Berlijn aan Sir Simon zijn bereidheid mededeel de tot het sluiten van non-agressie pacten voor het Oosten, spraken wij al direct de meening uit dat hier een addertje onder het gras zat en dat Memel wel eens als lokmiddel kon zijn gebruikt om Duitsch land tot een meer gematigde houding te bewegen. Blijkbaar denkt de Littausche regeering er precies zoo over. Zij houdt tenminste een lichting onder de wapenen, die verleden week al zou dienen af te zwaaien en vergroot haar militaire weermacht zoo snel mogelijk. Of haar dat veel zal geven is een andere zaak. Wij blijven van meening dat het kleine Littauen wel eens als lokaas kan hebben gediend en aas is nu eenmaal bestemd om verteerd te worden. Het met zooveel ophef aangekondigde Fransch- Russisch accoord van wederziidsche bijstand stuit blijkbaar op het laatste oogenblik op tal van moei lijkheden. Tenministe Litwinov is plotseling naar Moskou teruggekeerd en heeft daardoor een einde gemaakt aan qte directe onderhandelingen met La- Val. Het' schijnt dat Rusland blijft staan op het stand punt dat Frankrijk bij een Russisch-Duitsch conflict in elk geval moet bijspringen, terwijl Parijs meent, dat het daarover eerst met Engeland en Italië moet praten. Dit Fransche standpunt is zeer goed 1e begrijpen, daar zoowel Engeland als Italië zioh bij het Locarno- pact hebben verbonden om den aangevallene te hel pen, zoodat het feit zich zou kunnen voordoen, dat de Britten en Italianen Duitschland te hulp zouden moeten snellen, daar dit land toch als de door Frank rijk aangevallene zou dienen te worden beschouwd. Zoover zou het natuurlijk wel niet komen, maar toch zouden de heide garandeerende mogendheden 'een dergelijke situatie wel eens kunnen gebruiken om zich los te maken van hun Locarno-verplichting om Frankrijk te hulp te komen. Ook meenen wij dat de ongetwijfeld anti-Poolsche strekking van een Russisch-Fransche toenadering een beletsel is voor een spoedige verdragsluiting. Toch zullen de beide landen elkaar wel vinden. Zij hebben beiden te groote belangen bij een ver hond maar de overeenkomst zal toch wel zoo worden bijgeschaafd dat nóch Polen nóch Engeland al te groote bezwaren kunnen opperen. Wij konden Zaterdag nog juist een korte beschou wing wijden aan de crisis in Bulgarije. Men heeft daar de Paaschdagen niet ongebruikt voorbij laten gaan en is er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Uit de samenstelling blijkt duidelijk, dat Koning Boris een eind heeft weten te maken aan de mili taire dictatuur die sinds Mei 1934 regeerde. Blijkbaar beeft de meer dan slechte wijze waarop 'de militaire machthebbers het land bestuurden, zulke sterke groepen tot contra-actie opgewekt, dat de ko ning het aandurfde om aan den machtigen Kolonel Kolef, Bulgarije's dictator, de handschoen toe te werpen en is hij er in geslaagd zijn eigen positie, die zeer zwak was. belangrijk te versterken. Het militaire element heeft het voorloopig moeten afleggen. 1 Laat ons hopen, dat de nieuwe regeering krachtig genoeg mag zijn om de gevaarlijke terreur der Ma cedonische uitgewekenen onder den duim te houden en dat zij door een verstandige ophouw, dit agrari sche. krachtige volk weer tot nieuwe welvaart zal weten te brengen. Gratieverzoek van een der officieren afgewezen. 'Aneta meldt uit Batavia: Het verzoek om gratie van den luitenant ter zee 2de klasse de K., die in Indië vertoeft, is afgewezen. Hij heeft daarop verzocht zijn straf te Bandoeng te mogen ondergaan. Dit verzoek is door den gouver neur-generaal ingewilligd, zoodat de K. in de gevan genis te Bandoeng zal worden gedetineerd. Naar schatting 1 millioen kubieke meter* grond in beweging gekomen. Straatweg ten deele verdwenen. Het terrein boven het bekende hotel Tatzlwurm bij Oberaudorf is sedert eergisteren aan het verschuiven. Des morgens werd opgemerkt, dat aan den onder kant een hoop aarde en brokstukken opgêworpen werd. Kort daarop begonnen reeds grootere stukken grond in een beek neer te vallen en daar een stuw te vormen. Tegen den avond had de grondverschui ving reeds een zoodanigen omvang aangenomen, dat de talrijke vrijwillige hulpmanschappen machteloos stonden. De beek werd over een breedte van 5 M. met steenen, rotsblokken en hoornen gevuld. De hoog ste deelen van den straatweg zijn reeds verdwenen. De betonnen brug naar Baverisch-Zell, waartegen de grondmassa's zich opstapelen, zal wel niet lang meer stand kunnen houden. Een snelheid van 4 meter per uur, De aardverschuiving heeft zich ook gisteren voort gezet. De grondmassa's bewegen zich thans met een snelheid van ongeveer 4 M. per uur omlaag en heb ben in den loop van den middag den beek over een lengte van ongeveer 100 M. volkomen gevuld. Naar schatting zijn ongeveer 1 millioen M3. grond in be weging gekomen. Men verwacht, dat de aardverschui ving nog zal aanhouden. Vergunning aan kruideniers- en andere bedrijven. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft bepaald, dat aan kruideniers en andere bedrijven, voor welke de ver koop van melk en melkproducten een nevenbedrijf vormt op aanvraag een vergunning kan worden ver leend, uitsluitend geldig voor den verkoop van ge steriliseerde, verpakte, als consumptiemelk aangewe zen melkproducten, met uitzondering evenwel van melk, waaronder ook flesschenmelk. Tot dusverre werd een dergelijke vergunning niet. verleend, indien de melkverkoop niet het hoofdbe drijf vormde. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 April j.1. Formulieren voor het aanvragen van een vergun ning, als vorenbedoeld, worden op aanvrage door de Crisis-Zuivel-Central e verstrekt. Onthulling op 4 Mei a.s te Den Helder. Den Helder, 23 April. Zooals men weet, zal op 4 Juni a.s. in Den Helder het Nationaal Monu ment voor het Nederlandsche Reddingwezen, naar ontwerp van den Amsterdamschen architect Piet Kramer, worden ingewijd. Op het Westplein, de plaats waar dit monument staat, wordt thans door Gemeentewerken te Den Helder een plantsoen aan gelegd, dat bedoelt door zijn ho-igteplastiek het mo nument te steunen en dat eveneens naar ontwerp van dezen architect, is ontworpen in overeenstem ming met de omgeving. Voor de eerste maal in Ne derland zal hierbij een nieuw product van de Ne derlandsche baksteenindustrie worden toegepast, in de aan te leggen trottoirbetegeling, die een waardige omsluiting zal vormen van het plantsoen. Het Comité, door welks bemiddeling het monu ment tot stand kwam, meende ter herinnering aan zijD beschermheer, wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, die tevens, zooals men weet, be schermheer was van het Nederlandsche reddingwe zen, een gedenksteen te zijner nagedachtenis in dit plantsoen te moeten plaatsen. Dit gedenkteeken zal worden aangebracht in den keermuur van het Hel- dersche kanaal, in de as van en gericht tegenover het monument. Het is eveneens naar ontwerp van den architect Piet Kramer, en uitgevoerd in Ober- kirschner zandsteen. Het borstbeeld is vervaardigd door den beeldhouwer G. v. d. Veen. Aan den voet van dit gedenkteeken zal een kom pasroos worden aangebracht in mozaiek, met een diameter van 7 M. Het gedenkteeken wordt omringd met witte bruidsluier, de lievelingsbloem van wijlen Prins Hendrik. De keermuur wordt verder op regel matige afstanden met blokken zandsteen gecomple teerd. De verlichting van het plantsoen zal mede in overeenstemming met het geheel worden gebracht. Het is de bedoeling, dit gedenkteeken te onthullen tegelijk met de inwijding van het groote Nationale Monument. EEN HONGERMARSCH IN MIDDEN-AMERIKA. 800 stakende arbeiders van de Amparo Mijnmaat- schappij hebben van Ahualco uit een hongermarsch ondernomen naar Mexico-stad. Zij zijn voornemens president Cardenas te bezoeken en hem om inter ventie te vragen in hun conflict met de onder nemers. De keizer doet een beroep op zijn volk. Rome. De keizer van Abessinië heeft, aldus meldt de correspondent van de „Giornale d' Italia" te Addis Abeba in het parlement van Ethiopië een rede gehouden, waarin hij een plechtig beroep deed op alle lagen der bevolking, om de onafhankelijkheid van Abessynië te verdedigen. Tevens wekte de Ne gus de bevolking op, gelden beschikbaar te stellen voor de verdere aanschaffing van oorlogsmateriaal en kondigde hij tenslotte de geleidelijke invoering van den algemeenen dienstplicht aan. De rede bevatte bovendien een dringend appèl tot het vormen van een gesloten eenheid bij de verde diging des lands en bedreigde alle verraders met de doodstraf. Zeventig personen gearresteerd. Boedapest. De politie van Boedapest is erin geslaagd een wijdvertakte communistische samen- zwerin gte ontdekken. Het eerste spoor kreeg de po litie door een staking van de kleermakers- en schoen makersknechts. De wijze, waarop de stakers elke poging om tot een overeenstemming te komen van de hand wezen, was aanleiding om te vermoeden, dat communisten de leiding: hadden. De politie ontdekte daarop een uitgebreide commu nistische samenzwering en gisternacht is men over gegaan tot het ontbinden van de organisatie. Een geheime drukkerij werd eveneens ontdekt. In totaal werden 70 personen gearresteerd, zii heb ben reeds een bekentenis afgelegd. In de drukkerij werd behalve propaganda-lectuur nog een tijdschrift, „De Communist" getiteld, gedrukt. „Engeland zon zeker in een Europee- schen oorlog worden meegesleurd". I. o n d en. Henderson, de president van de ont wapeningsconferentie, beeft een rede gehouden, waar in hij constateerde, dat de wereld thans twee storm- centra heeft, het Verre Oosten en Europa. Maar de vrede zeide hij, is onverdeelbaar en elke poging om de verantwoordelijkheid voor den wereld vrede te deelen is een poging om het volkenbonds pact te breken en een oorlog te ontketenen. Engeland zou zeker in een Europeescben oorlog worden meegesleept. Het heeft dus een zeer groot belang bij het oplossen van het probleem van de Duitsche gelijkberechtigdheid in het kader van een algemeen veiligheids-systeem. Daarom zijn voor een werkelijke regeling noodig, de terugkeer van Duitsch land naar Genève en zijn aannemen van aRe ver plichtingen, welke het vol'kenbondspact zijn leden oplegt. Reeds 500 dooden geborgen. Ook de Perzische provincie Masanderan is door een hevige aardbeving geteisterd, die aan honderden menschen het leven heeft gekost. Volgens een te Parijs uit Teheran ontvangen telegram, zijn in ver schillende deelen van de provincie reeds vijfhonderd lijken geborgen. Twintig rebellen ier dood veroordeeld, Onder hen. zijn de generaals Papoelos en Kimissis. Athene. De Grieksche krijgsraad heeft de leiders van de „Liga tot bescherming van de Republiek" veroordeeld. De generaals Papoelos en Kimissis werden ter dood veroordeeld. Een tweetal beklaagden werd tot gevangenisstraf veroordeeld en 18 werden vrijgesproken. Papoelos was vroeger commandant van de Griek? sche troepen Klein-Azië. De krijgsraad te Kawala heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de rebellen, die naar Bulgarije zijn gevlucht. Tien zijn bij verstek ter dood veroordeeld, zes tot levenslange gevangenisstraf, zes tot twintig jaar ge? vangenisstraf, drie tot vijftien jaar en 33 tot gevan genisstraffen varieerend van een tot twaalf jaar. Zesenvijftig hunner zijn vrijgesproken. De krijgsraad te Saloniki heeft de muiters van Serres, welke naar Turkije zijn gevlucht berecht. Acht officieren werden ter dood veroordeeld, vijf anderen tot gevangenisstraffen van 2% tot 11 jaar. Van Honoloeloe naar Alameda (Californië), San Fran cisco: Het nieuwe Amerikaansche vliegtuig, dat Dinsdagmiddag van Honoloeloe was vertrokken is om 5 uur 58 n.m. (N. Yorksche Tijd) te Alameda gedaald. Het vliegtuig heeft met sterke tegenwinden te kam pen gehad. Bij aankomst te Alameda werd de Clipper door een enthousiaste menigte verwelkomd. Vredelievender toon dan verleden Jaar. Reuter meldt uit Moskou: Op 1 Mei zal een politiek program worden gepubli ceerd, dat de regeering en den bestuurslichamen de eerstvolgende maanden tot richtsnoer zal dienen. In dit manifest, in welks eerste gedeelte de buiten- landsche politiek wordt behandeld, constateert men in vergelijking met dat van verleden jaar een minder agressieven toon jegens het buitenland, en de U.S.S.R. bevestigt daarin speciaal haar vredelievend heid. Die Ludendorff op zijn 70sten verjaardag werd aangeboden. Havas meldt uit Berlijn, 23 April: In een klein blad, waarin hij propaganda maakt voor zijn anti-christelijk neo-paganisme, doet generaal Ludendorff de onthulling, dat hij den maarschalk staf heeft geweigerd, dien de rijksweerminister Blom berg hem onlangs, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag heeft aangeboden. Deze weigering was tot dusver voor het Duitsche publiek geheim gehouden. WIELRIJDER TE WATER GERAAKT. Achteropzittend kind verdronken. Zondagmiddag is een 7-jarig zoontje van den heer Veninga te Onderden dam in het Boterdiep geraakt en verdronken. Het kind zat achter op do fiets van een oom, den heer K. Drijfhout te Niezijl, die reed langs den Trekweg van Onderdendam naar Fraam- klap, welke weg niet in beste conditie is. Vermoede lijk is de wielrijder tengevolge hiervan in het water geraakt. Hijzelf kon spoedig op den kant komen, maar het kind was in de diepte verdwenen. Na onge veer een half uur dreggen haalde men het lijkje op. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De auto van de familie Groninger uit Den Helder moest gisteravond op den Meppelerstraatweg bij Lichtmis plotseling stoppen voor twee andere auto's, die uit de andere richting kwamen. De auto reed door het sterke remmen tegen een boom. Een inzit tende dame sloeg met het hoofd door do voorruit en liep verwondingen aan gelaat, en handen op. Zij is in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle opgenomen. De bestuurder werd licht gewond. De auto is ern stig beschadigd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1